Koningin onthult marinemonument Op 14 juni in Scheveningen MET EEN ENKEL WOORD Hebt u een rijbewijs? Dan hebben wij voor •dicht bij huis* een goede baan! LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 (Van onze Haagse correspondent) Koningin Juliana zal op dins dagmorgen 14 juni op de boule vard in Scheveningen het natio nale monument voor de tijdens de tweede wereldoorlog omge komen leden van de Koninklijke Marine onthullen. Deze plechtigheid is het hoogte punt van de vierdaagse herdenking van de laatste grote zeeslag, waaruit de Nederlandse Marine zegevierend naar voren kwam: in 1666 tegen de Engelse vloot, nu driehonderd jaar geleden. Direct na de onthulling heeft een défilé voor het monument plaats, gevolgd door een „steam- en flight- past": een défilé ter zee en in de lucht. Vijf jaar geleden werd aan de beeldhouwer Marl Andriessen (68) de opdracht gegeven een ontwerp te maken voor een marinemonument. De beeldhouwer vervaardigde een ontwerp voor een zuiver naturalis tisch beeld, dat de goedkeuring van alle instanties verwierf, maar waar mee hij zelf tenslotte toch niet te vreden was. Hij trok zijn aanvankelijke creatie terug en kwam met een nieuw ont werp, waarbij hij vooral ook rekening hield met de ..ruige" omgeving waar het beeld zou komen te staan: op de boulevard in Scheveningen, vlakbij de zee. Met het oog hierop liet hij het bééld niet uitvoeren in brons, maar in tufsteen. Bovendien hield hij er rekening mee dat het beeld zo scherp mogelijk tegen de lucht af getekend moet zijn: een duidelijke contourwerking was noodzakelijk. Het beeldhouwwerk (ruim vier meter hoog, drie meter breed en bij na twee meter diep) omvat de ge stalten van drie marinemannen by de boeg van een schip met een ge schutstoren. Het is de bedoeling, dat met dit werkstuk niet alleen de ge vallenen, maar ook de roemtijke ver richtingen van de Nederlandse Ma rine in het verleden worden herdacht. Op het plateau, waarop het beeld van Andriessen komt te staan, komt de volgende tekst voor: „De Marine heeft het goed gedaan. Wilhelmina". Bijna twintig jaar geleden werd reeds zeventig mille bij een nationale collecte voor herdenkingsmonumen ten afgestaan voor een monument voor de Marine. Door bijdragen, die na 1961 uit de particuliere sector bij een werden gebracht, kwam in totaal Miljoenendroom van naaister in rook vervlogen (Van onze Parijse correspondent) Na acht dagen is ook het laatste sprankje hoop, dat het verstelnaai- stertje uit Cannes, Micky Guittay, nog koesterde om een deel van de miljoenen-erfenis van de Egyptische prinses Kama! El Dine te kunnen verschalken, definitief in rook ver vlogen. Na een rondreis op de pof langs Parijs, Londen en Genève,, waar ze verschillende advocaten, no tarissen en Egyptische diplomaten heeft ontmoet en geraadpleegd was ze gisteren bü terugkeer op haar ba sis wel verplicht het vermoeide hoofd in de schoot te leggen. Van al die kanten is haar verzekerd dat de sprookjesprinses geen cent baar geld heeft nagelaten en dat ze haar erfe nis dus wel kan afschreven. Haar kortstondig miljoenen-vi sioen werd geboren uit een brief, die een particulier recherche-bureau haar tien dagen geleden toezond en waarin inderdaad van een erfenis van 3 miljoen nieuwe franken spra ke was. Het bureau heeft nu erkend zich vergist te hebben. De bedoeling was slechts geweest dat Micky zich bü het bureau vervoegde om een achterstallige schuld te betalen, die overigens geen 3 miljoen bedroeg. Welgemoed, doch niettemin met een lichte kater heeft Micky gisteren in Cannes haar naalden en garens nu weer ter hand genomen. Ze heeft het druk, niet alleen om alle lopende bestellingen nog voor de paasdagen af te kunnen maken, maar ook om de 750 brieven te beantwoorden, die de post sedert een week bü haar be stelde en waarvan natuurlijk een ruim deel haar om een *.in^iele büdrage verzocht!. De antwoorden op die bedelbrieven zullen nu dus wel negatief moeten luiden. Bangmakerij Communistisch-China heeft pre mier Sato van Japan gisteren ge waarschuwd. dat hem wel eens het zelfde lot kon wachten als de vroe gere Japanse premier Tojo, die aan het einde van de tweede wereldoor log voor oorlogsmisdaden is geëxecu teerd. De waarschuwing was vervat in een artikel in het Chinese Volks dagblad, waarin Sato en zün libe rale partü scherp aangevallen d Aanleiding tot de aanval was Sa to's weigering een delegatie van het Chinese Instituut voor buitenlandse zaken toe te laten, die door de Ja panse oppositiepartij was uitgeno digd. Sato's standpunt is dat het be zoek inmenging in de Japanse bin nenlandse aangelegenheden zou be tekenen. Nabestaanden, voor zover het ouders, echtgenoten en kinderen van in de tweede .wereldoorlog gevallen marinemannen betreft, die deze plechtigheid wensen bij te wonen, worden verzocht zich uiterlijk 1 mei schriftelük op te geven bü de Mari nevoorlichtingsdienst, Spui 32, Den Haag. Beeldhouwer Mari Andriessen laat een verkleind model van het marinemonument zien aan vice-ad- miraal b.d. jhr. H. A. van Foreest. Daar het aantal beschikbare plaat sen beperkt is, zal aan nabestaanden die zich hebben opgegeven, schrifte lük worden medegedeeld of en zo ja hoeveel plaatsen er voor hen kunnen worden vrijgehouden. Kamerlid tegen weerbaarheid van studenten Het Tweede - Kamerlid Wierda (PvdA) heeft er bü de minister van Defensie schriftelük op aangedron gen materiële en eventuele financiële steun voortaan te onthouden aan de studentenweerbaarheden. Het Ka merlid heeft aanstoot genomen aan een oefening van de Utrechtse stu dentenweerbaarheid, waarby het bier rijkelyk zou hebben gevloeid. Deze weerbaarheden hebben, zo meent de heer Wierda, met de weerbaarheid in feite niets van doen. Hij zou het ook onjuist achten Indien voor „deze par ticuliere feestvieraerü" (van de Utrechtse studentenweerbaarheid) personeel en materieel der Neder landse strijdkrachten ter beschikking is gesteld. (Advertentie) Babyderm-zeep TIJGER LIGT RUSTIG TE SPINNEN... De voormalige Amerikaanse minis- r van Buitenlandse Zaken Dean Acheson heeft verklaard, dat de NAVO zonder Frankryk kan blü- ven voortbestaan maar dat daar door de kans, dat er atoomwapens zullen worden gebruikt om een Rus sische aanval op West-Duitsland af te slaan, groter zal worden. „Het is een onverstandige politiek, die Frankrijk ons oplegt", aldus Achèson in een televisievraaggesprek met d'e CBS. „Maar als wü er toe gedwongen worden zal de NAVO het moeten doen". Acheson zei van mening te zün, dat De Gaulle denkt dat Sowjet- Rusland niet langer een gevaar dat hü de Russen te slim af kan zün bü regelingen krachtens welke zij beiden Duitsland onder druk zet ten. Maar de oud-minister zei te ge loven dat Rusland nog even gevaar- lük is als altüd, maar door 't NAVO- schild rustig is gehouden „Daar door zü" de mensen geneigd te zeggen: „Och, zie je wel, de tüger ligt rustig te spinnen, hü doet niets' aldus Acheson. „Maar als de tralies worden weggehaald, zou ik niet graag voor de kooi staan. Die tra lies zün de NAVO". Wel geleid, maar geen democratie Een hoogleraar ln de politieke we tenschappen aan de universiteit van Djakarta, dr. Ismail Soeny, heeft te genover het persbureau Antara ver klaard, dat er zo spoedig mogelük algemene verkiezingen moeten wor den gehouden ter beëindiging van „de voorlopige status van de hoogste staatsinstellingen". Op het ogenblik is er z.i. geen macht van het volk. doch slechts een soevereiniteit van „de zogenaamde leiders". Uitblüven van verkiezingen zou tot de conclu sie leiden, dat de autoriteiten aan de macht willen blyven zonder de wen sen van het volk te kennen. Dr. Soeny is van oordeel, dat er de laatste jaren geen sprake meer was van een „geleide democratie". „Wij zün weliswaar geleid, maar er was geen zweem van democratie meer De hoogleraar verklaarde dat het voorlopig Volkscongres en het par lement niet meer de wensen van het volk vertolken. Daarom zyn er op korte termyn nieuwe verkiezingen nodig. Verkoopster greep zelf in de kassa (Van onze Maastrichtse correspondent) De brutale kassaroof bij de Maas trichtse papiergroothandel Gyssen aan de Markt is een verzonnen ver haal geweest van een 21-jarige Maastrichtse verkoopster, om haar eigen onregelmatigheden te camou fleren. Gisteren heeft het meisje aan de recherche van de gemeentepolitie in Maastricht bekend, zelf geregeld een greep in de winkellade van haar baas te hebben gedaan. Dat ging een tüdje goed, tot er een kascontrole dreigde. De verkoopster vertelde de politie vorige week, dat een klant haar een grote bestelling golfkarton had laten klaar maken. Voor ze daarvoor naar het magazyn ging, zo verzon het meisje, sloot ze de kassa af, maar liet de sleutel op de tafel in de winkel liggen. De klant zou met ruim veer tienhonderd gulden verdwenen zün, toen ze weer in de winkel terugkwam. De verkoopster heeft bekend, voor de dertienhonderd gulden die rij in een paar weken verduisterde, goede zwier te hebben gemaakt. Voortaan steekt u heel gewoon een wereldberoemde sigaret op. ...the famous taste of New York! BINNENLAND Nieuwe schrootaffaire? De heer L. Wcrms, de Nederlandse schroot- handelaar, die enige jaren geledén bekendheid verwierf door zijn optre den rondom de schrootfraude in de EGKS, heeft vanuit zijn woonplaats Saint Jean de Lux in Zuid-Frank- rük brieven gericht aan de Neder landse minister van Justitie, het Europese Hof in Luxemburg en hét Europese parlement, waarin hy re in processen en financiële rehabilitatie verlangt. Beleid van College Het College an Rijksbemiddelaars heeft in ver band met de daarover gebleken on zekerheid en misverstanden in een brief aan de Stjchting van de Ar beid een uiteenzetting gegeven van de door het College bij de uitvoering zün huidige taak gevoerde be leid. Journalistenschool Bij de school voor de journalistiek in Utrecht zyn reeds meer dan 100 voorlopige aan meldingen binnengekomen van leer lingen, die in september de eerste cursus willen gaan volgen, zo heeft de directeur, dr. M. Schneider, mee gedeeld. Hij sprak gisteravond over het onderwerp „aspecten van een joumalistenopleiding" in het inter nationaal perscentrum Nieuwspoort in Den Haag. Het ligt in de bedoe ling na een selectie uit de kandida ten het eerste jaar ongeveer 70 leer lingen toe te laten. Tragische dood In het Noord- Limburgse dorp Afferden is gister avond de 17-jarige kweekscholier Th. Willems uit Afferden op tragi sche wyze omgekomen. De jon gen, die met een kunstmeststrooier op het bedrijf van zyn buurman werkte, kwam bij het controleren van het apparaat met zün sjaal in aanraking met de draaiende as. Het gevolg was dat de sjaal rond de as - I draaide en die jongen door verstik king om het leven kwam. f 50.000 voor Indonesië De Ne derlandse regering heeft besloten een bedrag van 50.000 gulden aan Indonesië te schenken ter leniging van de nood van de bevolking, ver oorzaakt door zware overstromingen in Soerakarta. Dit heeft het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meegedeeld. Reparatie Karei Doorman Met de reparatie van het vliegkampschip Karei Doorman is minder dan twee miljoen gulden gemoeid, zo deelt mi nister De Jong (Defensie) mee in antwoord op schriftelyke vragen van het Tweede-Kamerlid Couzy (VVD). Het herstel van de scheurtjes in de stoomhouders zal ongeveer driekwart jaar vergen. Ambassadeur in Irak Mr. H. Scheltema, ambtenaar van de bui tenlandse dienst der 3de-klasse is benoemd tot ambassadeur in de Iraakse republiek. Aan brandwonden overleden In het Sint-Jansziekenhuis in Weert is gisteren overleden de vyftienja- rige J. Haex uit Weert, leerling van de bedryfsschool van de NV Staal bouw in Weert. De jongeman was vorige week dinsdag in het bedrüf bezig met poetsen, waarbü hij ben zine gebruikte, toen een andere werknemer zo onvoorzichtig zyn si garet aanstak, dat de benzine vlam vatte. Ernstig gewond werd de jon gen met brandwonden in het zie kenhuis opgenomen, aan de gevol gen waarvan hü nu is overleden. Koolmonoxyde In Holwierde (Gr.) is de alleenwonende 61-jarige heer T. Oosterheert slachtoffer ge worden van koolmonoxydevergifti- ging. Een onderzoek heeft uitgewe zen dat in zün woning de schoor steen en de kachelpijp verstopt wa- BUITENLAND Eindelijk Westduitse geniesol daten zyn gisteren in Neurenberg begonnen met het opblazen van de elf monumentale, 34 meter hoge to rens die eens het „Maart-veld" flan keerden waarop in de nazi-rijd de SA- en SS-kolonnes voor hun „Füh- rer" paradeerden. Op het terrein zullen woningen worden gebouwd. BBC uit Rhodesië De regering van Rhodesië heeft de British Broadcasting Corporation (BBC) aangezegd, dat zü haar vertegen woordigers en materieel uit Rhode sië moet terugtrekken. Als reden wordt aangevoerd dat de BBC be trokken is bü voor Rhodesië bestem de uitzendingen, die door Afrikaan se buurlanden worden verzorgd. Ook wordt de BBC beticht van het aan nemen van een „opzettelük uit dagende houding tegenover de Rho- desische regering". Enorme roof In Milaan zyn uil de geparkeerde auto van een Zwitserse bankiersvrouw aandelen on obligaties ter waarde van ong. 3.2 miljoen gulden gestolen. Ook een chequeboek verdween. Terechtstelling Drie jonge mannen, die schuldig waren bevon den aan aanranding van een meisje in een park in Plowdiw, Bulgarije, zün gefusilleerd door een Bulgaars vuurpeloton, zo meldt de Warschau- se „Avondexpres". Een gratieverzoek was afgewezen. Er werden geen ver dere büzonderheden gegeven. ChurchiU-dag De Ameri kaanse senaat heeft besloten 9 april aan te wüzen als Sir Winston Churchill-dag. Senator Everett Dirk- sen zei, dat het zaterdag drie jaar geleden zal zün dat de wet van kracht werd waarbij de overleden Britse staatsman tot Amerikaans ereburger werd benoemd. Tien doden bü orkaan De wer velstorm, die maandag over Florida is getrokken, heeft naar schatting voor 29 miljoen dollar schade aan gericht. Tien personen kwamen om en meer dan 300 liepen verwondin gen op. De storm had eerst St.-Pe- tersburg getroffen om daarna via Tampa en Lakeland by de lanceer basis Cape Kennedy in zee te ver dwijnen. Kogel Algerynen, die schuldig warden bevonden aan verduistering van staatsgelden, krijgen de kogel en hun bezittingen zullen aan de staat vervallen. Dit heeft de minis ter van Financiën van Algerije gis teren medegedeeld. In veertig geval len was reeds een onderzoek ge opend. De regering heeft de oorlog verklaard aan corruptie en economi sche delicten. Ghana beschuldigt China Ghana heeft sedert de staatsgreep van 24 februari zes protestnota's aan China gezonden waarvan er gister avond een is gepubliceerd. In deze nota, d.d. 24 maart, wordt China er van beschuldigd militaire hulp te hebben beloofd aan de afgezette pre sident Nkroemah, die zich op het ogenblik in Gulnee bevindt. De Gha- r.ese regering zegt over concrete be- wüzen te beschikken, dat China Nkroemah wil helpen het nieuwe Ghanese bewind omver te werpen. India geeft toe Indiase troepen hebben zich terug- getrokken uit twee van de drie grens stellingen, die zü volgens Pakistan in strijd met de overeenkomst van Tasj. kent bezet hielden. Pakistan had er de voriga week by de VN over ge klaagd, dat de Indiase troepen die stellingen nog steeds niet verlaten hadden. Een Pakistaanse militaire woordvoerder zei, dat er hoogstwaar- schünlük wel een regeling zal wor den getroffen voor de derde grens- stelfjng. Boudewün en Fabiola naar Spanje Koning Boudewün en Koningin Fabiola zün per vliegtuig naar Spanje vertrokken om er Pasen te vieren. De broer van Koning Boude wün. Prins Albert en zün vrouw, Prinses Paola, waren reeds enkele dagen eerder naar Spanje vertrok ken. Erhard naar Engeland De Westduitse Bondskanselier Erhard zal in het begin van de komende zo mer een bezoek aan Engeland bren gen voor het voeren van besprekin gen met premier Wilson. De belang rijkste punten van bespreking zullen volgens waarnemers zijn de gerezen moeilükheden tussen Frankrijk en de NAVO en de toekomstige betrek kingen van Engeland met de EEG en met andere Europese landen. Vierhonderd China heeft giste ren zün 400ste „ernstige waarschu wing" aan de VS gericht wegens „binnenvaren van de Chinese terri toriale wateren door een Amerikaans oorlogsschip". Eerbetoon Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren in de hal van het gebouw der VN in New York een portret van oud-secretarls-gene- raal Dag Hammarskjöld ont huld. Het is geschilderd door de Zweedse kunstenaar Bo Beskow. Doctorandus De deken van de medische faculteit van de Indone sische universiteit in Djakarta heeft de student Arief Raohman Hak lm, die op 24 febr. bü een studenten- oproer voor het Merdeka-paleis door een lid van de paleiswacht werd doodgeschoten, posthuum de titel van doctorandus verleend. Hü deed dat bü de heropening van deze uni versiteit, die sinds 2 mrt. op last van president Soekarno gesloten is ge weest. Het werk van een buschauf feur heeft vele aantrekkelijke kanten. Wij zullen u gaarne in lichten over onze opleidings mogelijkheden, overonzeloon- en arbeidsvoorwaarden (waar onder vijfdaagse werkweek, twee weken vakantie, vrij ver voer en uitstekende sociale voorzieningen). Standplaatsen: LEIDEN, VOORBURG en HAARLEM. Minimum leeftijd: 21 jaar. Loopt u eens binnen op oni wekelijkse contactavonden\r| DEN HAAG: Elke dinsda'r en vrijdagavond in café-re?^ taurant „Paviljoen", RijswijP seplein 39. ot LEIDEN: Elke donderdag-iei avond in het N.Z.H.-haltekai toor. Stationsplein. z Telkens van half acht tot hP negen. Of vul onderstaande coupon in: ~">e Adres Woonplaats Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N>n Leidsevaart 396 Haarlem Tel. (02500) 18460 KIES EEN BOEIENDE BAAN BIJ EEN STERK BEDRIJF KIES DE eidóe WOENSDAG Den Burcht. Meubelshow Van der IJ-tunnel" 8 DONDERDAG Ant Clubhuls: Jaarvergadering Alg Ver. „Helpt Elkander"'. 8 uur n.m. Den Burcht. Meubelshow Van der Klugt, 7 10 uur nam. Meubelshow Van der huyzenschool)Spr. dhr. F. A. L. Poe- ZATERDAG en Adventkerk (Doopsgez. Kerk): 10-11 uur vm.. bijbelstudie; 11-12 uur dhr. M. van Kerkvoort van Voorschoten. Café-rest. Elgenzorg (Stationsweg) Geünieerde Loge van Theosophen. Pseudo-arts veroordeeld De rechtbank in Utrecht heeft een 22-jarige verkoper uit Eindhoven veroordeeld tot een gevangenisstraf van 11 maanden met aftrek en een onvoorwaardelüke ter beschikking stelling van de regering wegens op lichting. De knaap had zich onder meer voor arts uitgegeven. Tegen hem was een jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling geëist. De Jongeman heeft reeds een aantal ver oordelingen wegens oplichting en diefstal achter de rug. Hü was nauwehjks een paar maan den vrü, toen hü vorig Jaar rijn in trek nam in een hotel in Amersfoort. Hü gaf zich daar uit voor een pas be noemd arts, verbonden aan het zie kenhuis „De Lichtenberg" in Amers foort. Hü bestelde in diezelfde hoeda nigheid twee kostuums bü een Amersfoorts kledingmagazün, maar betaalde niet. In Breda had hü rich bekendgemaakt als een „neef van de gouverneur van de K.M.A." Prettig hondje Pickles, de hond die de gestolen Wereldvoetbalbeker heeft terug gevonden, heeft gisteren zijn be loning van 30.000 gulden gekre gen. De cheque voor dit bedrag werd overhandigd aan zijn baas, de 26-jarige schuitevoerder David Corbett. Hij heeft nog eens 30.000 gulden tegoed als alle uitgeloofde belo ningen uitbetaald worden. Pickles heeft de gouden beker negen dagen geleden teruggevon den in een tuin waar hij begraven lag. Het was toen acht dagen ge leden dat hij gestolen was. De uitbetaling betekent de eindoverwinning voor Corbett. Ook de voorzitter van de Engelse voetbalassociatie Joe Mears had deze opgeëist, omdat hij het dek sel van de beker toegezonden had gekregen en dat aan de politie had gemeld. Zijn aanspraken werden echter verworpen. De beker zelf was verzekerd voor 300.000 gulden. Hogewoerd 175: Wachttoren,. ron Jehovah's getuigen. 4 en 6r ï.m. Openbare lezing: 2.30 en 5,1 Oude Ryn 5: (Kerkgeb. Bapt. e orspronkelijk l' dagen. Spr. dhr. Diender. 10.) Petrakenk (bijzaal)Voorlici Zitting Bouwfonds Ned. Genu Lido: Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur; zo: 4.45. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mr. Stanislas Slaat 14 Jr. Dag. 2.30. 7 en 9.16 ui 2.30. 4.45, 7 en 9.15 mir. Studio:^.jaepuleion'^l^ ^r. Da t 9.15 i zond. 2.3 9.15 Trianon: „Th© sound of muató Dag. 2 en 8 uur; zond. 2. 5 Camera: „Verslaafd aan he 18 jr. Dag. 7 en 9.15 uur. 's Ml Huwelük Prinses Beatrix. Rex; „Strijd ln d© Blrma-Jungle Dag. 2.30, 7.15 en 9.15 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 dag: „Kid Galahad"*. lllng Oskar Kokoechka. Werkd. 1 v.m.4 uur nm.; zond. 1i uir (t/m 18 april) De Lakenhal: Dag. 10-4 uur;|_ Legermuseum (Peathulslaan): uitzondering van zaterdag van 11 (zondag 1-5 uur). Rijksmuseum voor Volkenlf (Steenstraat 1): Dag. 10-17 u; ij. dags 13-17 uur Oudheden* bjks 10-5 uur; zond 1-5 i Rijksmuseum voor de gescti der natuurwetenschappen: D»| Avond- en nachtdienst der apoll Geopend voor spoedeisende ge' Doeza Apotheek, Doezastraat 21313 en Haven Apotheek, Han tel. 20085. De Oegstgeestse Apotheek ls g#i_ BO geen gehoot «an u» noun specialist (ot diens waarnemers op dokterstelefoon 22222. HAAGS; AGENOi: WOENSDAG 6 APRIL Kon. Schouwburg. 20.15 uuri emble: Hooikoorts. Dlligentia. 20.15 utir. NadlaTiï WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 utu) Amsterdam Den Helder fpenburg Vlisslnge: Selde Oe BUt Twente eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Konei Aberdeen Brussel Luxemburg Parijs irenoble Nice Seriyn llsslngen regen tigen onbewolkt ionch onbewolkt 16

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 2