LEIDSCH DAGBLAD Zware Engelse druk op regering van Portugal LANDGENOOT DOOR HOBBY MILJONAIR DERBY UP® DRINK Geruchten over een tweede olietanker op weg naar Beira n' )rie doden >ij botsing Studenten en provo's weer op vrije voeten pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 6 APRIL 1966 No. 31840 recteur: E. A. E. van Dishoeclc ©fdredacteur: j. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bU vooruitbetaling:) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Groot-Brittannië heeft gisteren besloten Portugal te waarschu- ►n, dat het doorlaten van voor Rhodesië bestemde olie kan den tot druk van de Verenigde Naties om geweld te gebruiken. >rd Walston, de Britse staatssecretaris voor buitenlandse aan- Jegenheden met de rang van minister, is vandaag naar Lissabon irtrokken om de kwestie van de olietanker .Joanna V" met de irtugese minister van Buitenlandse Zaken. Nogueira, te bespre- De Portugese regering heeft gistermiddag elke verant ^ordelijkheid van de hand gewezen voor het geval de Griekse ïkboot de olielading in Beira lost. Portugal zal de levering van fcve olie aan Rhodesië en andere Afrikaanse landen via de pijp- liing van Beira naar Rhodesië niet tegenhouden. Dit was het jtwoord van de regering van Lissabon op een stap van de Britse ibassadeur, die de Portugese regering ,,op haar zware verant- jordelijkheid in deze kwestie" heeft gewezen. ïrie personen zijn vanochtend om 1 leven gekomen btf een verkeers- jeluk op de rijksweg Amersfoort eldoorn in de gemeente Barneveld. ree personen moesten met zware rwondiingen naar het ziekenhuis Lichtenberg in Amersfoort wor- i overgebracht. Gedood werden de jarige heer E. Lieverstro, de 54- Ige heer P. Simon en de 31-jarige r C. van de Broek, allen uit Put- Gewond werden de heren De Wit Kieft uit Putten. De vijf mannen, n stratenmaker van beroep, wa- vermoedelijk op weg naar hun Iet ongeluk gebeurde op dc rijks- f tussen Hoevelaken en Terschuur de gemeente Barneveld. Naast e weg is men op het ogenblik be- met het aanleggen van een iede rijbaan. Voor het af- en aan ten zijn verkeerslichten geplaatst. 1 trekker met oplegger, komende de richting Amersfoort, remde af >r een stoplicht, maar vermoedelijk rft de bestuurder even geaarzeld, ai hy het licht op oranje zag sprin. |t, waardoor hy vrij plotseling est afremmen. Daardoor moest l achter hem rijdende tankauto- luffeur ineens hevig remmen. De Ikauto ging daardoor scharen, ikte nog even zyn voorganger en enkte daarna op de andere weg- Ift, waar juist een personenauto it vyf inzittenden uit de richting eldoorn naderde. Drie van de vijf attenden werden op slag gedood. Jet ongeluk veroorzaakte en ravage tl ongekende omvang. De GGD en brandweer uit Amersfoort ver- aiden hulp bij het bevrijden van de iChtoffers, die met behulp van een apparaat uit het autowrak moes- i worden gehaald en bij het verwij ten van de obstakels. Het ter tatse zeer intensieve verkeer werd durende enige uren omgeleid over Hoevelakenseweg, dwars door de rpen Terschuur en Hoevelaken, nstreeks negen uur kon de rijksweg ier in beide richtingen worden be den. Twee doden door koolmonoxyde In hun woning in Langezwaag n gisteren de 71-jarige weduwe J. Vries en de by haar inwonende -jarige heer H. van Dyk dood aan troffen als gevolg van kool- onoxydevergiftiging. Ongeruste bu il hadden de politie gewaarschuwd. WEERBERICHT Geinig verandering Het KNMI verwacht van heden- •t morgenavond; veranderiyke be- olking met hier en daar een bui. wakke tot matige wind tussen zuid a zuidwest. Weinig verandering in «nperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 7 APRIL 1966 "on op: 06.02 uur; onder: 19.23 uur. [aan op: 2234 uur; onder: 07.01 uur. loogwater ln Katwük te 4.25 en 16.42 ur; laagwater te 0.21 en 12.46 uur. Mt nummer bestaat uit 24 patina'a Athene dreigt kapitein met hoge boetes De regering in Lissabon heeft ver der medegedeeld, dat haar standpunt nog hetzelfde is als in november, toen minister Nogueira verklaarde, dat Portugal niet zal deelnemen aan enige boycot van of commerciële sancties tegen Rhodesië. Hy zei toen ook, dat Portugal zal blijven samen werken met andere Afrikaanse landen zoals Zambia en Malawi, die de spoor- en wegverbindingen door Por tugees Mozambique nodig hebben om bij zee te komen. De Griekse regering neemt een andere houding aan: zü heeft hoge boetes en een eventuele gevangenis straf aangekondigd voor de kapitein de Joanna V. Volgens een woord voerder in Athene zou dit besluit zijn genomen zonder druk van Lon den. Intussen zijn in Londen berichten ontvangen, dat een tweede Griekse tanker met een lading olie van de Perzische Golf onderweg is naar Beira. De naam van het schip werd nog niet bekendgemaakt. het kolonialisme heeft verklaard, dat de Afrikaanse en Aziatische leden van de commissie „zeer opgewonden" zyn over de olieverscheping naar Rhodesië. „Wy gaan de Veiligheids raad vragen om snel op te treden in deze kwestie", zei hy. Ambassadeur Collier van Sierra Leone, die aan het hoofd staat van de commissie van 24 landen, ver klaarde tegenover een journalist dat er waarschyniyk een resolutie zal komen waarin de commissie aanbe veelt dat de raad zogenaamde „man- datoire sancties" op Rhodesië gaat toepassen. Mandatoire sancties zouden komen na een beslissing van de raad. die alle leden van de Verenigde Naties verplicht de handelsbetrekkingen en de diplomatieke banden met Rhode sië te verbreken en zo nodig geweld te gebruiken om de blanke minder heidsregering, die de kolonie op 11 november vorig jaar onafhankelijk van Engeland heeft verklaard, ten val te brengen. Onze Londense correspondent tele foneerde vanochtend: Mogelyk zal premier Wilson pro beren de zaken te rekken tot juli, wanneer de Gemenebest-premiers in Londen zullen byeenkomen. Hü had aanvankeiyk gehoopt, dat tegen die tyd het regime-Smith als gevolg van de sancties al ineen zou zyn gestort. Indien het Smith nu lukt via Beira olie te krygen, dan is er nauwelyks een draad meer over van de sanctie- politiek en komt de vraag aan de orde of Engeland tóch geweld zal moeten toepassen (iets wat Wilson van tevoren al heeft uitgesloten) of dat het de zaak geheel uit handen moet geven. De Joanna V lag vanochtend nog steeds voor anker by Beira, op twee myl van hei punt waar het eventueel de 18.000 ton olie, die het schip aan boord heeft, zou moeten lossen. Er zijn geen aanwyzingen wat de kapi tein van de Joanna V, Vardinojannis. verder zal doen. Recordvlucht van Russische kosmonauten op komst? Het Franse persbureau AFP nam in Moskou, dat op 12 april, de dag waarop vyf jaar geleden Joeri Gagarin de eerste menselyke ruimte- vlucht maakte, een ruimtevaartuig met twee Russen gelanceerd zal wor den voor een vlucht van drie weken. Met een dergelyke vlucht zouden de Russen het duurrecord voor beman de ruimtevluchten breken, dat sinds december vorig jaar op naam van de Amerikanen Borman en Lovell staat. Zy maakten een vlucht van twee weken in de Gemini VII. wrtcntle Voor goed auto-onderhoud De bollenstreek maakt zich op om de stroom van paas- toeristen te ontvangen. Langs de wegen staan weer de bekende bloemenstalletjes en overal is men, zoals deze Lissese jongen, bezig met het maken van veel kleurige slingers. Schat in Frans soldijschip gevonden (Van onze Haagse correspondent) ,,'t Is altijd al een avontuurlijke jongen geweest. Maar dat een hobby nog eens tweeeneenhalf miljoen zou opbrengen, had ook niemand kunnen denken". Dat zeggen de ouders van de 28-ja- rige Alex Storm, die aan de Zee kant 16 in Den Haag uit de verte nauwlettend de verrichtingen vol gen van hun Lex, die twee jaar ge leden het wrak van het in 1725 vergane Frans soldUschip Le Cha- meau vond by de vroegere Franse vesting by het Canadese Louisburg in de nabijheid van Cape Breton. Ruim een jaar heeft hy er over ge daan om de verbazingwekkend gro te hoeveelheden zilveren en gouden munten, lepels, messen, gevesten en de zware bronzen kanonnen en koperen kogels boven water te brengen. Hy deed dat samen met twee in Ca nada wonende Schotten, die even als hyzelf de weekeinden door brachten op de bodem van de zee. Na drie jaar zoeken vonden zy het wrak. Met een vergunning van het Canadese gouvernement werden de vrye dagen by goed weer ge bruikt om het destyds op een rif geslagen en inmiddels kilometers verder afgedreven schip millimeter voor millimeter te onderzoeken. „Twee jaar geleden was hy nog even in Nederland. Hij was wild-ent- housiast. Maar wy dachten: eerst zien", zeggen zyn ouders. „HU wil de nog niets bekend maken om zo rustig mogelyk te kunnen werken met zyn twee kameraden." Geëmigreerd Lex is in 1959 naar Canada geëmi greerd. waar hij een opleiding kreeg als bouwkundig tekenaar by het gouvernement. Daar werd hem de voorbereiding voor de restaura tie van het reusachtige fort en de wallen rond Louisburg opgedragen, waarvan men een grote toeristische attractie hoopt te maken. Lex ging helemaal op in zyn werk. waarby hy ook archeologie stu deerde. Daaraan dankte hy dan ook zyn kennis over het schip Le Chameau, dat hij, als leerling-dui- i ker ontdekte. „Ja, heus, ik zal goed op me zelf pas- I sen", schrijft Lex, inmiddels ge- trouwd met een Frans-Canadees i meisje en vader van een halfjarige zoon, aan zijn ouders. „Hy heeft nu die schat, laat hy er nu maar mee ophouden met die duikerij", zegt zyn moeder. „Ik ben steeds weer bly als het weekeinde 1 om is en ik dinsdags nog geen alarmerend bericht uit Canada heb gehad. In de winter voel ik me het rustigst, dan kan hij tenminste hiet duiken. De heer en mevrouw Storm, by na aan de voet van de Scheveningse vuurtoren wonend, hebben plotse ling een vermogende zoon, die dan ook eind 1966 vrouw en zoon aan zyn ouders zal komen voorstellen, al hebben ze de kleine Edward met duikershelm op tussen de gouden munten, al tienvoudig in het plak boek zitten. ALEX STORM Tien procent van de schat gaat i het gouvernement, de mededuiker en de bootman krygen ook wat de rest is voor Lex. Mevrouw Storm „Gisterochtend hoorde ik plotse ling iets over die schatgravery op de radio, derde net. „Lex", riep ik, al zeiden ze zyn naam er niet by Wy wisten het allang. Maar alles moest geheim blyven. Niemand mocht iets weten. Stel je voor, al; wy iets hadden verteld en uit Ca nada kwam voorlopig nog geen be vestiging, dan sta je toch Eind dit jaar komt Lex terug een poosje, een vrouw, een zoo een paar miljoen rijker. Daar kan zelfs James Bond niet tegen op Van groot belang" AARDGAS IN NOORDZEE AANGEBOORD Shell en Esso hebben op ongeveer 56 kilometer uit de Engelse oostkust een aardgasreserve „van groot be lang" aangeboord „Alles wyst op een goed veld", zei een woordvoerder van Shell. „Het is zeker een commer ciële vondst die exploiteerbaar is en de kwaliteit is zeer goed" Maandag werd de vlam op de hoor plaats in de Noordzee (ten noord oosten van Great Yarmouth) ont stoken en deze brandt nog steeds. De Shell, die het zoeken naar aardgas samen met Esso verricht, waarschuwt echter dat het nog maanden zal duren voor het onderzoek naar de juiste samenstelling van het gas en de grootte van de reservers is vol tooid. Eerder heeft British Petroleum reeds aardgas in commerciële hoe veelheden aangeboord. Deze maat- schappy hoopt in 1967 te beschikken over een aardgasleiding naar de (Engelse! kust. „WU zouden hetzelfde kunnen doen", verklaarde een func tionaris van Shell. Nog twee man in arrest Van onze Amsterdamse correspondent) De rechter-commissaris in Amster dam mr. A. van Namen, heeft geen gevolg gegeven aan het verzoek van officier van Justitie mr. Van Re- nesse, drie studenten in voorlopige hechtenis te nemen. De studenten, die het blad „Bikkel Acht" redigeren, waren vrydag aangehouden. Zij wor den ervan verdacht Prinses Beatrix in hun blad te hebben beledigd. Zy zijn gisteravond, nadat proces-ver baal tegen hen was gemaakt, op vrije voeten gesteld. Mr. Van Renesse is wat betreft de vrijlating van twee van hen in appèl gegaan tegen de beslissing van de rechter-commissa- Wat betreft de vier provo's, die nu-. Van Renesse eveneens in voorlo pige hechtenis gesteld wilde zien, heeft de reohter-commissaris beslo ten slechts in twee gevallen op het verzoek van de officier in te gaan. De andere twee zijn evenals de stu denten gisteravond vrijgelaten. Drie van de vier provo's werden vrydag en zaterdag gearresteerd wegens op ruiing. Zy verspreiddden een pam flet, waarin opgeroepen werd tot een (verboden) demonstratie by „De dokwerker" en een mars door de stad. De vierde werd zaterdagnacht aangehouden, toen by tijdens lichte ongeregeldheden by „Het lieverdje" Op enige politiemannen voor moor de- uitmaakte. iruiïng Morgen worden vier andere pro- )'s aan de officier van Justitie voor geleid. zy werden maandag aange houden, omdat zy verantwoordelyk geacht worden voor een artikel in het laatste nummer van het tyd- schrift „Provo", waarin opwekkingen staan tot het plegen van strafbare feiten Verzoek Het Algemeen Nederlands Jeugd ver bond, de democratisch socialis tische studentenvereniging „Politeia", de federatie van jongerengroepen in de P.v.d_A., afdeling Amsterdam, de organisatie van progressieve stude rende jeugd, pacifistisch socialis tische jongeren werkgroepen, de stu denten vakbeweging afdeling Am sterdam en de studentenvereniging „Perikles" hebben geprotesteerd te gen de arrestaties van de laatste dagen. Dezelfde groeperingen hebben met de studentensociëteit „Olofspoort" en de socialistische jeugd van Neder land, burgemeester Van Hall ver zocht om op danderdag 7 april of woensdag 13 april een demonstratie ve optocht te mogen houden. x uem^nstcat.e n looppas in Saigon: schreeuwende demonstran ten met spandoekenwaarop lenzen tegen de regering-Ky en de Ameri kanen staanrennen door de stad tijdens botsingen tussen politie en betogers. MGR. BEKKERS NOG STEEDS ERNSTIG ZIEK (Van onze correspondent) De toestand van mgr. W. Bek kers. bisschop van Den Bosch, blijft reden geven tot ernstige bezorgdheid. De genezing van de wond. die is ontstaan door de schedeloperatie van vorige week, vordert weliswaar bevredigend, maar de uitslag van het onder zoek van het bij dezelfde ope ratie verwijderde weefsel is van dien aard, dat de artsen de naas te toekomst met ernstige be zorgdheid tegemoet zien. De bisschop zal in elk geval een zeer lange nabehandeling moeten on dergaan, waarby ook bestraling wordt toegepast. De belangstelling voor de bisschop, die in het Tilburgse Sint Elisabeth- ziekenhuis wordt verpleegd, is enorm groot. Bloemstukken, fruitmanden en andere biyken van medeleven stro men van alle kanten binnen. Onder de vele blyken van belang stelling was er één van Prins Bern- hard. Ook van joodse en protestantse zyde wordt erg meegeleefd met de Bossche bisschop. de nieuwste, de fijnste I puur of met'n tic I 'n Hero produktI (Sud leuivo Woensdag zijn door de provinciale commissie, voor het verleenen van acten tot het geven van lager onder wijs, enz. te Haarlem zitting houdende, geëxamineerd 25 candidaten voor den rang van hulponderwijzer, waar van er 7 zijn toegelaten en dus 18 afgewezen. (Advertentie) Burgemees ter en Wethouders van Leg den doen te weten, dat eer lang zal worden overgegaan tot de benoeming van twee Hulponderwijzers der 4de klasse aan de openbare la gere school voor minvermo genden, elk op eene jaarwed de van f300. B. en W, voornoemd: v. d. Brandéler, burgem. v. Puttkammer, secretaris.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1