Weer een brandstichter in hoofdstad gegrepen Zes vrouwen hebben zitting in Wilsons gewijzigde kabinet Gastarbeiders maken veel ongelukken Parkeerprogram voor bezoekers Flora Nova Pseudo-bedwateraar toch afgekeurd Twee boerderijen in Ridderkerk in brand WOENSDAG 6 APRIL 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGIN DE PYROMAAN NOG NIET GEVONDEN (Van onze Amsterdamse correspondent Een 30-jarige onderhoudsmon >ur heeft gistermiddag bekend elf in de nacht van vrijdag op aterdag brand te hebben ge- ticht in een loods van de N.V, outhandel Schoenmakers aan e Houthaven in Amsterdam De monteur, die op het terrein van e houthandel woont., had eerder te- enover het brandpiket van de Am- Èrdomse politie verklaard, eer randstichter op heterdaad te hebben etrapt en met deze in handgemeen zijn geraakt. Toen volgens zijn aal zijn aanvaller kans zag zich los rukken en in een Volkswagen te Luchten, doofde de monteur het1 1 de loods met een blusapparaat. In e loods was over een afstand va ieter petroleum gesprenkeld. Deze ■as vervolgens aangestoken. Drang Bij een nader verhoor door de po- tie, waarbij hij zelf als brandstichter oor de mand viel, zei de monteur tsteren dat hij plotseling een on verstaanbare drang had gevoeld on rand te stichten. Verder was hij on- Uidelijk in zijn verklaringen. Vol- ens de politie heeft hij, mede gezier et feit dat hij zelf het vuur weea lustte, hoofdzakelijk zo gehandelc m de aandacht op zichzelf te vesti- schoenen Elegant en duurzaam .eestraat 165-167 - Leiden D| SJAHRIR NU BEWUSTELOOS bewusteloos, aldus werd gisteren meegedeeld. Sjahir, de eerste premier an de Indonesische republiek en politiek medewerker van pre- Soekarno, die zich later tegen lem keerde, werd zaterdag opgeno- aen na een hartaanval. In de af- jelopen acht maanden vertoefde hij p Ziirich voor medische behande ling. Hij woonde in een klein appar- ement in de buitenwijk van de stad net zijn vrouw en twee kinderen. Sjahrir pleitte voor samenwerking lOhnet Nederland en de Westelijke we- •eld. De regering-Soekarno wierp lem in de gevangenis en sedert 1958 I#jfing hij van de ene gevangenis naar ie andere onder de officiële beschul- iiging, dat hij samenzwoer tegen het even van Soekarno. Het afgelopen laar ging zijn slechte gezondheid nog rerder achteruit toen hij gedeeltelijk perlamd werd en niet in staat was spreken of te schrijven. In juni 1965 stonden de Indonesische autori- hem toe naar Zürich te gaan medische behandeling, op voor gaarde dat hij niet zou proberen naar Nederland te gaan. Gisternacht heeft de Amsterdamse politie een 29-jarige winkelbediende aangehouden. Hij wordt verdacht een poging tot brandstichting. Drie weken geleden hield de politie een 24-jarige magazijnbediende aan. Deze had op een avond op drie plaatsen een brandende krant in brievenbus sen gestopt. Voldoende bewijzen De winkelbediende, die gisternacht is aangehouden, zou geprobeerd heb ben brand te stichten in het trappor taal van zijn buren in de Reinwardt- straat in het oostelijk stadsdeel. Eén van de bewoners van dit huis zag een man uit het trapportaal vluchten en het huis naast het zijne binnengaan. In het trapportaal vond hij een bran dende krant. Hij kon het vuur ge makkelijk doven. De winkelbediende ontkent iets met de brandstichting te maken te heb ben. De politie aöht echter voldoende bewijzen aanwezig om hem in arrest te houden. De man wordt morgen voor de officier van Justitie geleid. De politie heeft geen enkele aanlei ding om te veronderstellen dot hij de pyromaan is, die enkele grote branden in de binnenstad, waarbij verscheidene doden te betreuren ren, op zijn geweten heeft. Ook met de eerder aangehouden magazijnbe diende was dit niet het geval. Bij de brandstichtingen die aan de pyro maan geweten worden, zijn in trap portalen steeds sporen van petroleum gevonden. Gisternacht en in de ge vallen van de magazijnbediende hiervan geen sprake. (Van onze Londense correspondent) Premier Wilson heeft zijn kabinet gereconstrueerd. Zoals verwacht ble ven de belangrijkste functies onver anderd. De enige werkelijke verras sing van Wilsons kabinetswijziging de benoeming van de 38-jarige Richard Marsh, die tot nu toe op veelbelovende wijze een lagere mi nisterspost bekleedde, tot minister Energievoorziening Hij is het jongste lid van het kernkabinet en zal de formidabele taak krijgen de hernationalisering van de Britse staalindustrie te verwezenlijken. Ver wacht wordt dat deze veel omstre den maatregelen op 21 april a.s. in de troonrede zal worden aangekondigd. Marsh volgt de veteraan Fred Lee op, die minister van Koloniën wordt. De 45-jarige Schotse journalist Thomson, tot nu toe onderminister van Buitenlandse Zaken, wordt mi nister zonder portefeuille, maar blijft assistent van de minister van Buitenlandse Zaken, Stewart. Thom son krijgt o.a. tot speciale taak, voe- Vergeefse duik naar vrijheid Een 22-jarige Amsterdamse han delaar, die per auto van de parket wacht van de Rijkspolitie naar het huis van bew aring 1 in Haarlem moest worden overgebracht is gister middag op de hoék van het Donkere Spaarne en de Bakenessergracht in jt Haarlem uit de auto gesprongen. De i achtervolgde vluchteling sprong in 'oe het water van het Spaarne en bleef :<K daarin ongeveer een half uur. De Haarlemse politie bracht hem met een boot van de gemeentelijke ha vendienst aan wal. Via het politiebu- reau is hij naar liet huis van bewa- ring overgebracht. De man. die reeds eerder is ver- oordeeld, verblijft ongeveer twee maanden in het huis van bewaring. Hij wordt verdacht van diefstal in Zwanenburg, maar ontkent het feit. Een medeverdachte heeft evenwel verklaard dat hij bij de inbraak be trokken was. Gisteren moest de handelaar naar het gebouw van de Haarlemse recht bank in de Jansstraat. De rechtbank behandelde de zaak van de verlen ging van de gevangenhouding. Nj afloop van de behandeling stapte de Amsterdammer in de auto en ter hoogte van het Donkere Spaarne Vijf jaar geëist voor schietpartij Er is in Rotterdam op de 20ste de cember van het vorige jaar door een en dezelfde man tweemaal met een pistool geschoten. Beide keren was de loop van het wapen gericht op het hoofd van een mens. Toch vielen er geen doden. Zelfs geen zwaar gewon- Dit waren de „wonderen" waarover rechtbankpresident mr. R. J. Brunner gistermiddag sprak by de behandeling van het strafproces tegen een 26-Jarige Surinamer. Hij is sinds anderhalf jaar werkzaam in de Maasstad als smeerder bij het ge meentelijk vervoerbedrijf. De officier van Justitie, mr. J. D. de Jong eiste tegen de Surinamer we gens poging tot doodslag vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek van voor arrest (drie maanden). De Surinamer, tot gisteren nimmer met de strafrechter in aanraking ge komen, moest, zich voor de eerste van de twee door hem afgevuurde pistool schoten verantwoorden. Het laatste schot uit een klein kaliber vuurwapen was namelyk gericht op zyn eigen hoofd. Alleen zyn oor werd bescha digd. Daarvoor had hy een 23-jarige landgenoot, de monteur Edgar Ha nenberg, in de kaak geschoten. Dat gebeurde in het kosthuis van de twee aan de Banierstraat in de Maasstad. De monteur werd niet ernstig gewond en kon zich, kort nadat in het EMJk- zigtziekenhuis de kogel was verwy- derd, als genezen beschouwen. Allang voor de by na fatale uit barsting waren er moeiiykheden tus sen de Surinamer en zijn landgenoot. In welk vlak die moeiiykheden lagen werd tydens de zitting niet goed dui- dehjk. Uitspraak over 2 weken. ling te houden met de zes EEG-lan- den, zowel als met die landen van Europese Vrijhandelsassocia tie (EVA) dit maakt hem een soort minister voor Europa, maar dit is niet zyn uitsluitende functie. Thomson wordt als onderminister in Buitenlandse Zaken opgevolgd door de 56-jarige mevr. Eireen Whi te, die haar sporen heeft verdiend als onderminister van Koloniën. Dit is de eerste maal dat een vrouw een ministersfunctie aan het Foreign Of fice krygt. Mevr. Judith Hart, die een ande re post bekleedde, wordt thans on derminister voor het Gemenebest. Minister voor Arbeid wordt de 35- jarige Shirley Williams Drie andere die reeds deel uit maakten de regering zyn Barbara Castle (Transport) en Margaret Herbison (Pensioenen) en Alice Bacon (on derminister Binnenlandse Zaken. De Labour-veteraan James Grif fith, die minister voor Wales was, verlaat de regering. vroegere Nederlander Dick Taverne wordt staassecretaris van Binnenlandse Zaken. Zyn Neder landse ouders wonen in Den Haag. Zyn vader werkte vroeger by de Shell in Londen. Hy is in Engeland opgevoed. Gordon Walker, die, toen hy mi nister van Buitenlandse Zaken was, moest aftreden omdat hy zyn zetel in Smethwick verloor en ook faalde in Ley ton, maar nu weer tot het La gerhuis is toegetreden als lid voor het laatstgenoemde district, komt niet op de ministeriJjst voor. Waar schijnlijk krygt hy in de herfst weer een kans. Canada handhaaft de doodstraf Het Canadese Lagerhuis heeft met grote meerderheid voorstellen tot af schaffing van de doodstraf verwor pen. De doodstraf wordt in Canada voltrokken door ophanging. Het voornaamste voorstel, nJ. tot algehele afschaffing van de dood straf, werd verworpen met 143 tegen 112 stemmen. Het dichtst bij aan vaarding kwam een voorstel voor af schaffing voor een proefperiode van vyf jaar. Dit voorstel werd niettemin verworpen met 138 tegen 113 stem men. Een voorstel voor gedeelteiyke Advertentie Prijs kunstkritiek voor H. Postma De Nederlandse sectie van de .As sociation Internationale des critiques d'art" (A.I.C.A.) heeft de prys van de kunstkritiek 1966 toegekend aan de Nederlandse graficus Hannes Postma. De in 1933 te Haarlem ge boren kunstenaar geeft', aldus het juryrapport, in zyn in prent ge brachte thema's van een byzonder boeiend samengaan van mens en ruimte blyk. Zijn vliegende mens beelden als gewegingssignalen in de imaginaire ruimte geplaatst getuigen van een origineel talent. De autodidact Postma heeft zich de graveertechnieken, w.o. droge naald,ets, aquatint en vooral de kleu renets, op bewonderenswaardige wijze eigen gemaakt en op lofwaardige wijze in zyn werk toegepast. Een eervolle vermelding werd toe gekend aan die Amsterdamse grafi cus Diok Cassee. De prijs van de kunstkritiek zal in het najaar den uitgereikt by de opening een tentoonstelling in het Stedelyk Museum in Schiedam. Restauratie Kasteel Radboud voltooid De restauratie van het uit de 13de eeuw daterende kasteel Radboud tc Medemblik is kortgeleden gereedge komen en gisteren toonde de burge meester van deze plaats, mr. J. G. Norbart trots het resultaat ervan aan vertegenwoordigers van de pers. Het geheel is zoveel mogelijk weer in de oude styi opgetrokken, terwyi het kasteel door moderne voorzienin- an voor nieuw verval wordt behoed. De kosten van de restauratie heb ben f 950.000 bedragen. In de kelders het kasteed zal een taveerne wor den ingericht, terwyi de ridderzaal andere zaïlen voor verschillende doeleinden op cultureel gebied be schikbaar zullen zyn. Van half juli it/m september zal er een klank- en lichtspel worden opgevoerd. Pyromaan in inrichting Wegens brandstichting heeft de rechtbank in Utrecht een 28-jarige houtbewerker uit IJsselstein veroor deeld tot een onvoorwaardelij ke ter beschikkingstelling van de regering. Daarnaast kreeg hy een gevangenis straf van vyf maanden met aftrek opgelegd. De houtbewerker stak in de nacht in 23 op 24 januari van dit jaar een huis aan de IJsselstraat in IJssel stein in brand. De bewoners, vier vol wassenen en vier kinderen, konden zich ternauwernood redden. Het huis brandde voor het grootste deel uit. i man heeft al enige veroordelin gen voor brandstichting opgelopen. Op het tydstip dat hy het nieuwe feit pleegde, liep hy nog ln een proef- tyd van een vorige veroordeling. Uit een onderzoek van de verkeersdienst van de Utrechtse po litie is gebleken, dat de buitenlandse werknemers relatief veel ver keersongelukken veroorzaken. Tussen de nationaliteiten is onder ling nogal wat verschil. Uit de beschikbare cijfers zou men kunnen opmaken, dat de Italianen en Spanjaarden, die al wat langer in ons land verblijven, zich inmiddels beter bij het Nederlandse ver keer hebben aangepast dan de Grieken, Marokkanen en Turken. De statistieken over de periode 1 mei tot 31 december 1965 wijzen uit, dat in die acht maanden 50 van de 565 in Utrecht verblijvende Grieken i verkeersongeluk betrokken raakten, 28 van de 439 Italianen, 27 de 541 Marokkanen, 46 vai 1135 Spanjaarden en 61 van de 493 Turken. Schuldig of medeschuldig het ongeluk waren 34 Grieken, 12 Italianen, 25 Marokkanen, 31 Spanjaarden en 51 Turken. Een vergeiyking met de „autoch tone" bevolking van Utrecht is erg moeilijk omdat er in de ongevallen- I statistieken geen onderscheid wordt Op ..topdagen" mogelijk 3000 auto's in Boskoop Gedurende de bloemententoonstel ling „FLORA NOVA", die van 8 t/m 17 april zal worden gehouden in Boskoop zullen er naar het zich laat aanzien geen parkeer- of ver keersproblemen voordoen. Onder leiding van de groepscom mandant der Rykspolitie in Boskoop, de heer P. C. Groeneweg, is de ge hele organisatie-wat het verkeer be- treft-zo opgezet, dat een ieder in de gelegenheid zal zyn, om zijn auto of ander vervoermiddel te parkeren. Op de eerste plaats zal er in het Reyerskoop tussen Plankier en Ro- zenlaan een éénrichtingsverkeer wor den ingesteld (van oost naar west). Op deze weg kan er geparkeerd wor- KRIJGSRAAD: f 75,- BOETE (Van onze Arnhemse correspondent). Een Limburgse chauffeur had een overvloed van redenen om te proberen de militaire dienst uit te marcheren. Door een fout van de gemeente Schinveld was hij vier jaar te laat opgeroepeninmid dels was hij getrouwd en vader van een kind. Zijn financiële toestand werd door de buiten zijn wil uitgestel de in diensttreding zeer precair. Van het burgerkastje liep hij naar de militaire muur, maar de buro- cratie wist voor dit bijzondere ge val geen oplossing. Toen besloot de man iets te gaan simuleren, om te kunnen worden afgekeurd. Een geslaagde simulant was hij niet. Hij koos bovendien een on deugdelijk en onzindelijk middel. Hij wendde voor aan bedwateren te lijden. Het gaf enige conster natie in de batterij van de veld- artellerie in Eden. Zo'n sterke Limburger en zo'n zwakke blaas. Maar een wachtmeester vertrouw de het zaakje niet. Een ware snuffelaar, deze onderofficier. Hij besnoof het natte bed van de bed- water aar en constateerde: water, schoon leidingwater. De simulant viel onmiddellijk door de mand. Hij bekende elke morgen een kop je water te hebben leeggegoten over zijn bed. Voor de krijgsraad in Arnhem vond de auditeur het een misse lijk geval. Voor de kamergenoten vervelend, voor de commandant, die zich zijn lot had aangetrok ken, beschamend. Aleer de eis uit te spreken, kwam de auditeur met een verrassende mededeling. Hij had inmiddels bericht ontvangen dat de Limburger zojuist was afgekeurd. Niet wegens het om streden vochtverlies, maar wegens zwakke oren. Hij kon niet tegen schietenDe krijgsraad veroor deelde onder de indruk van het pleidooi van de raadsman de pseudo bedwateraar tot een boete van vijfenzeventig gulden of vijf tien dagen. den aan de hulzenkant (zuidzyde) op het trottoir. Tevens kan er geparkeerd worden op de z.g. „Overslagplaats", tegen- gebouw „Florida" en de ten toonstellingshallen. Vervolgens is er parkeergelegen- reld: In de Rozenlaan met een éénrich tingsverkeer in de richting Biezen. In de Valkenburgerlaan met een éénrichtingsverkeer in de richting Reyerskoop. De par keer borden in de Valkenburgerlaan zullen worden omgedraaid, zodat zal moeten wor den geparkeerd aan de waterkant. Er is een volledige parkeergelegen heid in de Biezen, dus aan beide kanten van de weg. Ten behoeve van de bezoekers van de tentoonstelling, die van buiten de gemeente komen, wordt de bewoners van de Valkenburgerlaan en Rozen- laan, Blezen en genoemd deel van het Reyerskoop verzocht hun auto's niet op de weg te parkeren, maar deze vervoersmiddelen in hun gara ges te plaatsen. Rijwielstalling Op de topdagen van de tentoon stelling zullen ook de wegen aan de Westzyde van de Gouwe, zoals de Zyde, Parklaan, Boezemlaan en Zuidkade voor parkeren ten behoeve van de tentoonstelling worden open gesteld. Ook aan de bewoners van de ze wegen en straten wordt verzocht hun auto's niet op deze wegen te parkeren. Naast de tentoonstellingshallen zal op een terrein door de R.-K. Padvin ders een rijwielstalling worden inge richt. Op de topdagen worden er 3000 auto's in Boskoop verwacht. Het korps der rykspolitie in Bos koop zal op de topdagen worden versterkt van 15 tot 20 man. Vol ledigheidshalve wordt nog bericht, dat de A.P. van Neslaan-aan welke weg de tentoonstellingshallen liggen- gedurende de tentoonstelling voor al le verkeer gesloten is. Aan alle Boskopers wordt verzocht by een bezoek aan de „Flora Nova" rrogeiyk te voet te komen en de auto of ander vervoermiddel thuis te laten Voor dit alles worden zy by voorbaat dankgezègd. gemaakt tussen de beroepsbevolking en byvoorbeeld de huisvrouwen, be jaarden en kinderen, maar vast staat wel, dat de ongevalsfrequentie de buitenlanders aanzierilyk hoger ligt. Te weinig inzicht De heer T. J. de Vries, hoofdin specteur by de verkeersdienst, con cludeerde uit het cyfermateriaal, dat de buitenlandse werknemers te wei nig inzicht in het Nederlandse ver keer hebben en de Nederlandse ver keersregels onvoldoende kennen. He laas wordt het nut van verkeerscur- sussen aan die buitenlanders volgens hem nog niet genoeg ingezien. De politie heeft er twee georganiseerd, één voor Turken en één voor Span jaarden, maar ondanks het feit dat de bedryven die buitenlandera ln dienst hebben hiervan verscheidene malen op de hoogte zyn gesteld, ls de belangstelling vrij gering. Het is niet bekend, of het gebrek aan animo moet worden gezocht by de werkgevers of by de buitenlandse werknemers zelf. „Voor onbepaalde duur"in Ghana afgelopen De nieuwe Ghanese regering onder leiding van generaal Joseph Ankrah heeft de preventieve-hechteniswet, op grond waarvan naar schatting twee duizend mensen zonder vorm van proces voor onbepaalde duur gevan gen zyn gezet, opgeheven. De wet werd in 1958 uitgevaardigd, zestien maanden nadat Ghana onaf hankelijkheid kreeg. De regering- Nkroemah was hierdoor in staat haar politieke tegenstanders uit te scha kelen en op een gegeven ogenblik zaten nagenoeg alle oppositieleiders achter de tralies. In Amsterdam is men op het ogenblik bezig met het restaureren van een van de oudste bruggen: de magere brug over de Amstel. De wanden van de brug zullen opnieuw worden bekleed, waarvoor een spe ciale zeer harde houtsoort wordt ge bruikt. Het is zo hard, dat er geen spijker in te slaan is. Ook het zagen gaat zeer moeilijk. Toch zal ook dit hout over vijftig jaar zijn verrot en zullen de wanden van de brug weer moeten worden vernieuwd. Wereldbroodmand begint nu toch leeg te raken De VS hebben de ontwikkelings landen in Afrika, Azië en Latyns- Amerika er voor gewaarschuwd, dat de wereldbroodmand gevaariyk leeg begint te raken en dat deze landen groter nadruk op de voedselproduktle moeten leggen. Richard W. Reuter, byzonder me dewerker van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken voor de uitvoering van het programma „Voedsel voor de vrede", zei op do in Parijs gehouden byeenkomst van de ontwikkelingscommissie uit de Or ganisatie voor Economische Samen werking en Ontwikkeling (OESO), dat de Amerikaanse graanreserve snel dalende ls tot onder het veilig- heidspeil. Hy zei dat de ontwikke lingslanden moeten trachten do voedselproduktie in overeenstemming te brengen met de snelle bevolkings- >p een persconferentie na afloop i de byeenkomst zei Reuter dat i jaar van grote droogte in de VS Canada de twee grootste graan- leveranciers op aarde ernstige ge volgen in de hele wereld zou hebben. Er zouden velen van honger omko- zo zei hy. PYROMAAN WEER AAN HET WERK? De Ridderkerkse pyromaan, die vo rig jaar in juni en juli vier of vyf branden stichtte, heeft vannacht ver- moedelijk opnieuw zijn slag geslagen door twee boerderyen in brand te steken. Eén van de twee boerderyen, die van de gebr. v. d. Hoek langs de Ryksweg, is reeds twee keer eerder in vlammen opgegaan. De andere, van W. v. d. Waal, staat in het centrum van Ridderkerk. De brand in deze boerderij werd van nacht het eerst ontdekt. Het vuur greep zeer snel om zich heen, waar door de bewoners met moeite konden worden gewekt. Het strodak leverde veel gevaar voor uitbreiding van het vuur op. De boederij brandde geheel uit. was juist herbouwd met veel steen en beton. De branden van vorig jaar woed den tweemaal in een boerderij, één maal op een scheepswerf en éénmaal ln een rubberfabriek. In de nacht, dat de brand in de rubberfabriek werd gesticht, werd een tweede po ging ondernomen in een bouwkeet, maar deze brand werd tydig ontdekt. Advertentie Exclusieve confecte STURKA - FOR-CHIC LEINENWEBER C. H. Nolet BOTERMARKT 8—9

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13