Utrecht krijgt nieuw gezicht T#T# sIver tiwaalf *'aar wreed PLAN - HOOG CATHARIJNE Rond pasen 2 toto's met een bijzondere attractie EXTRA PRIJS fl. 25.000 Reacties op kerkelijk OENSDAG 8 APRIL 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA W s f turn' over de nieuwe regeling bij gemengde huwelijken heeft van (Van onze Utrechtse correspondent) de hoek van de Catha «ïesingel en het Moreelsepark Tutrecht wordt op het ogenblik .^ftwerkt aan een nieuw gebouw. et is het eerste in het plan- ^!x>g Catharijne. Een plan tot rnieuwing van een gehele wijk, ■Bt nu reeds enkele jaren in heel TEi ^jSs land in de volle belangstel ling staat. £)e realisering van dit plan be- cent een totale reconstructie een onaanzienlijke stations- mSjk over een oppervlakte van on- veer 24 ha. In een zeer globaal nomen raming gaat het om een Bject van ongeveer 250 miljoen den, een bedrag dat naarmate tijd voortgaat nog ivel wat zal lopen. Hoog Catharijne wordt n hyper-moderne wijk, waarin \oorwegen en Jaarbeurs, naast l van hoge kantoorgebouwen, r itels en parkeergarages, een do- bierende plaats zullen innemen. 5cht wordt wel eens de stad >emd, waar met veel geestdrift inen worden ontworpen, die dan onnaspeurlijke redenen i weer in een kast zouden wor- i bijgezet om nimmer tot uitvoe- te komen. Deze gedachte nu liar latend voor wat ze is, een feit dat dit odium met de uitvoering n Hoog Catharijne met één slag liet wordt gedaan. Want waar in s land is ooit stadsvernieuwing op n dergelijke schaal toegepast in menwerking tussen overheid en rticulieren? En voor een gebied, fc nog bi) lange na niet voor sane- ig in aanmerking zou zijn geko- Uiteenlopend 'oen in 1962 de N.V. maatschap- voor projectontwikkeling „Em- dochteronderneming van de renigde Bedrijven Bredero, het Hoofdredacteur Wereldkroniek 3 neemt ontslag :Ape hoofdredacteur van het week- s&Atd Wereldkroniek, Leo Uittenbo- p™ard, heeft gisteren zijn functie I ifergelegd. Naar hij verklaarde kon I I zich niet langer verenigen met de Murnalistieke en interne ontwikke- tgen bij dit weekblad. De beslissing van de heer Uitten- S gaard houdt verband met een pdedeling, verschenen in het eerste immer van Wereldkroniek van dit jar. In deze mededeling, onderte- jnd door directeur Ad. M. C. Stok aat, dat hij het zeer wenselijk acht de vooravond van het jaar 1966, Mrin het huwelijk van Prinses ftneatrix zal worden gesloten zijn per- .UHioniyke visie te geven op d^.ze voor "is volk zeer belangrijke gebeurtenis. De heer Uittenbogaard ziet deze pdedeling als het begin van een in- •tfpen van directiezijde in redactio- ele aangelegenhedeniDaar hij oh hiermee niet kon verenigen, 1leeft hij daarvan de consequentie ïnvaard en ontslag genomen. ^De heer Uittenbogaard was ruim 25 ^ar aan de Wereldkroniek verbon en, waarvan 14 jaar als hoofdredac- mr. De waarnemend hoofdredacteur, heer J. W. Krom is thans met de fgurnalistieke leiding van de Wereld kroniek belast. plan lanceerde, liepen de reacties uiteen van laaiend enthousiast tot eerst nog zien. Inmiddels is er enorm hard gewerkt. Achter de schermen en op papier. Er zijn contracten op gemaakt tussen de gemeente en Em- peo, waarin de laatste zich verbindt het plan binnen twaalf jaar te vol voeren als de eerste maar zorgt, dat de grond bijtijds in haar bezit is. In een tweede contract tussen ge noemde partijen en met als derde de Spporwegen is vastgelegd, dat de N.S. eenn ieuw station zullen bou wen in het hart van het plan. En de laatste ontwikkelingen zijn, dat de Jaarbeurs in de gelegenheid wordt gesteld een nieuw gebouw op te richten vlak achter het nieuwe stadion, aan de Croeselaan, zodat het oude gebouw aan het Vreeburg kan worden afgebroken. Er is hier voor al in zoverre medewerking van de rijksoverhedd gekomen, dat de daar gevestigde kazerne zal worden ontruimd en mag worden gesloopt. Gegevens De N.V. Empeo is bij de ontwik keling van haar plan van de volgen de gegevens uitgegaan. Het plange bied is centraal gelegen, gemakke lijk te bereiken vanuit alle delen van het land en van belang in ver band met de functie van Utrecht als nationaal en internationaal centrum Verder kan dit gebied op idealq wijze op de voetgangersstromen van de binnenstad worden aangesloten. De wijk, waarom het gaat, kan zon der verlies worden gesaneerd, omdat ze voor Utrecht niet representatief is en geen waardevolle monumen ten bevat. Daarenboven vormt het een zelfstandige eenheid, die een ei gen behandeling toelaat zonder dat dit in de fase van volvoering van invloed op naburige wijken behoeft te zijn. ALs de stationswijk, zo redeneer de men verder, geheel is gerecon strueerd zal het gebied ruime mo gelijkheden bieden voor de oplossing van verkeers- en parkeervraagstuk- ken alsmede voor sociaal-economi sche problemen. Voetgangers omhoog Het meest spectaculaire in het plan is, dat het voetgangersverkeer plus de winkelvestiging zich op ver hoogd niveau zullen afspelen. Dwars door de nieuwe wijk heen zullen Vreeburg in het oosten) en het nieuwe jaarbeursgebouw (in het westen) door een overdekte winkel straat met elkaar worden verbon den, een straat die loopt door de stationshallen. Deze weg is op on geveer zes meter boven het huidige straatniveau gecontrueerd. Boven het nieuwe stationsplein verbreedt de weg zich tot een voetgangersplein, MIEIIMfl voordeliger,veilig en vlug. I«ICUW!uit-en-thuis. ENKELE AVOND RETOUR Avonöretours verkrijgbaar na 18.30 uur; voor reis bent u met de trein uit en thuis. Deze rege ling geldt niet op vrijdag en zondag. Een deel van het stationspleinzo als dat er in de toekomst zal uit zien. Links roltrappen van het ver hoogde stationsgebouw, waar te vens de voetgangerstraverse loopt als verbinding tussen het Vreeburg en dit Station, (foto boven). Onder het verhoogde voetgangers plein in het plan Hoog Catharijne zijn op straatniveau' parkeergarages ontworpen. Er is ruimte in twee verdiepingen te parkeren (foto hier onder). dat een oppervlakte krijgt van on geveer 4 ha. Hier komt een groot winkelcentrum voor duurzame ge bruiksartikelen en een passanten assortiment. Bovendien is er vol doende ruimte voor horecabedrijven en ontspanningsgelegenheden. Ook de daken van de parkeergarages zijn voor de voetgangers toegankelijk. Al le gebouwen zullen zowel bereikbaar zijn van de straat als van het voet gangersplein. Bij de aansluiting op de oude bin nenstad, naast het Vreeburg, is een warenhuis gedacht met daaromheen winkels en parkeergarages. De voet ganger kan hier via roltrappen en hellingpaden weer op de straten van de binnenstad komen. Roltrappen Het voetgangersplein wordt even eens door roltrappen verbonden met de op straat gedachte stads- en streekbusstations. Verder speelt het gehele verkeer zich af onder het verhoogde plein. Het publiek zal van het station uit de perrons met rol trappen kunnen bereiken. Omge keerd zal men, komend met taxi, auto of openbaar vervoermiddel de stationshal met roltrappen binnen gaan. Een sociaal-economisch onderzoek ingesteld door de ontwerpers van het plan, heeft uitgewezen, dat ten ge volge van de groei der bevolking, de toeneming van het verkeer, de ho gere levensstadaard en de centrale ligging van Utracht, het verant woord is de volgende ruimten te scheppen voor de eerstkomende tien jaren: a. 110.000 vierkante meter voor kantoren, b. 35.000 vierkante meter voor win kels, c. 55.000 ierkante meter dienst ruimten voor kantoren en winkels, d. 25.000 vierkante meter voor wo ningen. e. 30.000 vierkante meter voor ex positieruimten, horeca ruimten en vergaderzalen f. 100.000 vierkante meter voor parkeergarages. De totale parkeer- capaciteit van het plan omvat 420 a.uto's. Erfpacht Eén van de belangrijkste bepa lingen uit de overeenkomst tussen de Empeo en de gemeente is, dat de ze laatste de gronden in het plan zal venverven en die in erfpacht uitge ven. De gebouwen zullen door de in middels opgerichte N.V. Hoog Catha rijne worden gesticht en verhuurd Spoonvegen en Jaarbeurs bouwen hun eigen behuizingen. De finan ciering is in handen van de Friesch- Groningsche Hypotheekbank en de Bredero Vast Goed. Voor de uitvoe ring van het plan is een nauwgezet schema opgesteld, zodat het moge lijk is verschillende fasen in de bouw los van elkaar tot stand te brengen De publicatie van het pauselijk decreet ..Matrimonii sacramen- er de nieuwe regeling bij gemengde huwelijken heeft van verschillende zijden commentaar uitgelokt. Al wordt wel gespro ken van een stap voorwaarts, er wordt algemeen met teleurstel ling over geschreven, dat het slechts een heel kleine stap voor waarts is. La Vie Protestante, het weekblad van de Nationale Protestantse kerk van Genève schreef aldus: Het de creet, waarmee het- Vaticaan de re gels betreffende gemengde huwelij ken een weinig heeft verzacht, blijft ver achter bij de hoop. die door re cente verklaringen van rooms-katho lieke theologen was gewekt. Al wordt de strakheid van de traditionele're gelingen wat verslapt, merkt The New York Times op. het decreet blijft staan bij het fundamentele conserva tieve standpunt, dat dergelijke rege lingen van zeer groot belang zijn. Die Frankfurter Allgemeine Zei- tung erkent, dat „de deur geopend is voor een grote aantal uitzonderingen en dat de straffen op overtredingen verlicht zijn", maar het blad komt toch evenzeer tot de conclusie, dat „op alle belangrijke punten de tra ditionele kanonieke regelingen van kracht blijven". De Duitse Evangelische Presse- dienst bericht, dat het decreet over het algemeen in de niet-roonts-ka- tholieke kerken vriendelijk ontvangen is, maar met tegelijkertijd de opmer king, dat deze regeling niet voldoende is. Er zullen nog meer stappen moe ten volgen om tot een definitieve op lossing van de problemen te geraken. Behalve perscommentaren zijn ook enkele uitspraken van vooraan staande figuren uit de kerken. De voorzitter van de Raad Evangelische Kerk in Duitsland, dr. K. Scharf noemde de nieuwe regeling een eerste verlichting, waardoor aan het vraagstuk van het gemengde hu welijk het karakter van een juridi sche en ethische onwelvoegelijkheid ontnomen wordt. De opheffing van de ex-communicatie stemt tot vreug de. Hiernaast moet echter de evan gelische huwelijksuiting nog volledig erkend worden en de kwestie van de opvoeding van de kinderen opnieuw bezien worden. pastoraal-theologisch gesprek over het gemengde huwelijk niet bemoei lijkt zou worden. De nestor der Franse hervormde predikanten pasteur Mare Boegmer betreurde het dat de evangelisch ge sloten huwelijken door Rome nog steeds niet als geldig erkend worden. Hij toonde zich slechts dankbaar voor het besluit de ex-communicatie al te schaffen. Teleurstelling Bisschop Dr. Harms Lilje sprak zijn teleurstelling uit en miste vooral de toekenning van de ouderlijke be voegdheid aan de evangelische part ner wat de godsdienstige opvoeding der kinderen betreft. De Oostenrijkse Lutherse bisschop dr. Gerhard May liet een dergelijk kritisch geluid horen. Hij legde er de nadruk op, dat dit decreet niet in overeenstemming is met de verlan gens van vele concilievaders en an dere rooms-katholieken gedurende het Concilie. „Het stuk ademt niet de geest van de decreten over de oecu mene of de godsdienstvrijheid, waar in de persoonlijke gewetensbeslissing voorop gezet werd, en ook niet het pastorale pathos van het hele Con cilie, dat de zielzorg boven de juridi sche gezichtspunten voorrang gaf". Ook de Franse hervormde waarne mer bij het Concilie pasteur Hébert Roux noemde de nieuwe regeling slechts een eerste schrede naar een werkelijk oeoumenische oplossing. Hij hoopte, dat door dit decreet het Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Oude Tonge J. Nol tee te Slikkerveer; te Steenwijk (vak. J. de Olde) J. Noortman te Tjamsweer; te Nieuwveen G. J. Voortman te Dus- sen (N -Br)te Woudenberg (2e pred. pl. toez.) R. J. v. d. Hoef te Hierden. Aangenomen naar Zutphen (vak. T. W. Dekker) W. Hoogendoorn te Me- demblik; naar Hoogeveen ,5e pred. pl. toez.) E. J. C. Hamminga te 's Heer Abtskerke; naar Velsen-Noord (toez) A. J. v. d. Linden te Creil-Espelnaar Ommelanderwijk-Meeden (toez.) E. G. Boesenkool te Steggerda; naar Sliedrecht (vak. C. den Boer) L. van Nieuwpoort te Uddel, die bedankte voor Onstwedde (vak. J. van 't Einde, toez) en voor Voorthuizen; voor Pa- pendrecht dr. H. Goedhart te Rotter dam-Delftshaven. GEREF. KERKEN Bedankt: Drachten (vak. H. E. Wijnja), Hillegom (2e pred. pl.) en voor Hoorn N. Wijngaarden te Id- skenhuizen. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Aangenomen naar Heernse H. D, van Herksen te Hilversum, die be dankte voor Hat tem. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Middelharnls C. Smits te Sliedrecht en H. van Leeuwen te Rotterdam-West. Lees vooral het strooibiljet. PREDIKANT GAF ZEGEN IN R.-K. KERK Da. A. C. D. van den Bosch, her vormd predikant in Ginneken vertelt in zijn .Gemeen teberichfdat hf) onlangs een korte feestpreek mocht houden aan het eind van de mis in de r.-k. kerk van Ulvenhout in ver band met de viering van het prinse lijk huwelijk. Daarna werd hij zeer verrast door het van oecumenische gezindheid getuigende verzoek van de plaatselijke pastoor om aan het einde van de dienst ook de zegen te geven. PREDIKANTENELFTAL IN HILVERSUM Ds. W. Dljckmeester van de her vormde wijkgemeente 1 In Hilversum schrijft in zijn wijkbericht Ln „Her vormd Gooi", dat de vestiging van een nieuwe vlootpredikant in de wijk. gemeente het elftal (hervormde) pre dikanten bereikt ls: „zes dienstdoen de en vijf emeriti, die nog heel wat werk verzetten. Ik denk niet dat er veel gemeenten in Nederland zijn", vervolgt hy, „die een dergelijk elftai op de been kunnen brengen, compleet met een rechter- en een linkervleu gel 1" Nu Oostduitse marken in Zuid-Limburg (Van onze Maastrichtse correspondent De laatste dagen zijn in Zuid- Limburg op verschillende plaatsen Oostduitse Marken als betaalmiddel aangeboden en aanvaard.. Slechts in één geval kon een Maastrichtse ver koopster zich herinneren dat ze een )iljet van honderd Oostduitse Marken had aangenomen. Ze had het gewis seld voor negentig Nederlandse gul dens. Nog maar enkele weken geleden werd de Zuidlimburgse middenstand belaagd door valse dollarbiljetten, die bij pakjes kauwgum zijn inge sloten. Oostduitse Marken zijn In Nederland geen verhandelbare valu ta. De waardeloze biljetten zjjn van de Westduitse exemplaren te onder schelden aan de opdruk „Deutsche Bank DDR". De Oostduitse Marken zijn vermoedelijk door Iemand mee gebracht uit Westberlijn. Daar wordt het geld uit de Oostduitse republiek verhandeld tegen een koers van on geveer 8 cent per Mark. Jeugdtoernooi Quick Boys De Jeugdcommissie van Quick Boys organiseert tweede paasdag in het sportpark Nieuw Zuid in Kat wijk weer een groot Junioren-voet baltoernooi. Ook dit jaar hebben deze wedstrijden een internationale bezetting. Naast het Duitse SSV Schwerte neemt ook het Engelse team Tansley FC deel. De overige ingeschreven ploegen zijn: Feijen- noord, UVS en Quick Boys (voor jeugdspelers tot 18 jaar). In de an dere poule (tot 16 jaar) komen de ploegen van Blauw Zwart, FeJJe- noord, SJC, UVS en Quick Boys uit. De wedstrijden duren 2 x 15 min. zonder rust. Het toernooi begint des ochtends om kwart voor tien. KLEINE STAP VOORWAARTS

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11