LEIDSCH DAGBLAD classic Olielaag op Schouwense strand in Jeugd domineert versterkt Labour Brandstichter nog ontsnapt BOOT OP MAASVLAKTE GEBROKEN LIBERIAANS VRACHTSCHIP VERMOEDELIJKE OORZAAK Drie Amsterdamse studenten in arrest Vogels sterven bij tientallen Wim Kan voor radio al 75jaar ©ud G)fce. Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 2 APRIL 1966 No. 31837 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel l. Lelden - Giro no. 67055 Belediging van Kroonprinses De Amsterdamse politie heeft inge- I tot „Play mate" V (Van onze Rotterdamse correspondent) Kustwachten van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden heb ben de vorige week op de Maasvlakte in drieën gebroken Liberi- aanse vrachtschip „South-America" aangewezen als de vermoe- j delijke oorzaak van de zwarte deken van stookolie die gisternacht door de vloed over de stranden van noord-westelijk Schouwen is gespreid. I De kleverige massa heeft een grondig spoor getrokken van de punt j van West-Gouwe, waar de dijk overgaat in de duinen tot en met het strand van Renesse, dertien kilometer verderop gelegen. En ook wat j meer noordelijk, in de richting van Brouwershaven geeft het strand hetzelfde trieste beeld te zien: grauwe koeken stookolie, een centi meter dik, die op het ogenblik elke vorm van recreatie onmogelijk I maken. gangen. Dat in de eerste plaats. Bur gemeester H. P. Everwijn van Wes ter-Schouwen heeft al overwogen de genie om medewerking te verzoeken. Het is duidelijk, dat het geen zin heeft te wachten totdat de vloed de stookolie weer zal hebben teruggeno men. De massa is te groot en te dik om daar ook maar op te kunnen ho pen. Wachten tot het stand over de stookolie zal zijn gestoven vraagt veel tijd en geeft bovendien geen zeker heid. Op sommige plaatsen is het olieveld namelijk zo dik en massief, dat van het zand weinig mag worden verwacht. Eén ding staat voor de autoriteiten vast: er moet alles wor den gedaan om het toerisme niet in gevaar te brengen. Op het ogenblik zijn de stranden van Schouwen vol strekt waardeloos. De vloed heeft de stookolie vlak bij de door de storm van vorige week stevig aangevreten duinrand gelegd. Ter hoogte van de vuurtoren van Haamstede hebben de plakkaten 'stookolie zich samengevoegd tot een 'klonterig geheel, alsof een mislukte poging is gedaan het strand te asfal- teren. De gemeentelijke overheden in i-de noordwesthoek van Schouwen zijn i onaangenaam verrast. Pasen, met enkele honderden toeristen in de ho tels, ligt voor de deur. En iets verder- weg staat een nieuw zomerseizoen te wachten met tienduizenden badgas ten. Intussen vergeet men in de Schouwse badplaatsen de vogels niet, die als eerste slachtoffers kreperen, [ingepakt in olie en reddeloos verlo- ren. Tientallen zijn er gisteren gevon den. Naar het aantal, dat er na een trieste dood weer door de volgende vloed naar zee is gevoerd, kan men I ülechts raden. Snel overleg Even snel en medogenloos als de stookolie zich over het strand stortte, even vlot heeft het overleg tussen de I verschillende gemeentebesturen, het waterschap Schouwen-Duiveland, en .Rijkswaterstaat tot de éerste initia tieven geleid. Maandagmorgen zal met zware bulldozers een poging wor den gedaan de drukst bezochte plaat sen te reinigen, vlak bij de duinover- Heel erg „Sex-schandalen" in Indonesië Het blad van het Indonesische le ger „Berita Joedha" schrijft, dat een aantal Indonesische filmsterren de j laatste jaren betrokken is geweest I by „sex-schandalen" met verscheide ne gearresteerde Indonesische minis- Iters. Als bron voor deze mededeling noemt het blad de directeur van de Indonesische staats-filmmaatschap- py, Oesmar Ismail. j „Berita Joedha" noemt in dit ver- I band de namen van oud-minister J Joes oef Moeda Dalam voor centrale 1 bank-zaken en die van de jonge ac- trice Sari Naroelita, die in hechtenis is genomen en in wier woning Indo nesische jongeren onlangs huishiel den. Deze jongeren troffen ook tal- ryke foto's aan van naakte filmster- iren by hun „bezoek" aan de woning van Joesoef Moeda Dalam, aldus het blad. Weerbericht Koude zondag (Van onze weerkundige medewerker) j Na de teleurstellende, sombere en j overdag te koude maart hadden wy gehoopt, dat april orde op zaken gaat brengen, maar voorlopig wordt de lente op een afstand gehouden. Een depressie die vanmorgen boven oost- Engeland lag, trekt naar het noord oosten en passeert in de avond en nacht met wat lichte regen. Daarna komen wij morgen in een koudere noordwestelijke luchtstroom, met luchtaanvoer uit het poolgebied. Vooral in Schotland en Engeland, waar deze poollucht nog wat kouder is, heeft het weer een winters karak- I ter, want vanmorgen vielen daar sneeuwbuien van betekenis. Enkele buien kunnen morgen ook tot ons land doordringen met wat hagel of natte sneeuw. Al met al kunnen wij kachel noch winterjas op deze eerste april-dagen missen. 3 APRIL Zon op: 06.12 uur; onder: 19.16 uur. Maan opf 16.33 u.; onder: 05.56 u. Hoogwater in Katwyk te 0154 en I 1355 uur. Laagwater te 0957 en 22.11 uur. (4 april: hoogwater te 02.19 en 14.41 uur; laagwater te 10.20 en 22.56 u.) Kustwachter S. Saman heeft gis teren de resultaten van het uit zuid- westeiyke richting opgedreven olie veld aan de directur van het loods wezen in Rotterdam gemeld. „Stook olie zover ik kijken kon. Ik heb veel meegemaakt op 't strand, maar zo iets nog nooit." Een piloot had een olieveld zien dryven. Er was geen alarm geslagen. „Woensdagavond om tien uur moet het begonnen zyn", De politie is overgegaan tot de ar- restatie van drie studenten, die ver wordt uitgegeven door de studenten- J antwoordeliJk worden gest€ld y^r de publikatie. Zij zijn op last van de of- r*:eteit „Olofspoort' De foto's, die op enkele pagina's I voorkomen suggereren Prinses Bea trix voor te stellen en worden in hun samenhang voor de Prinses beledi- Oude fan rsa vond (Van onze Haagse correspondent) Wim Kan zal dit jaar weer voor een oudejaars-overpeinzing zorgen. Op 31 december zal hij in het ra dioprogramma van de VARA weer een speels-melancholiek cabaret brengen, waarmee hij f icier van justitie, mr. Hartsuiker, aangehouden wegens belediging van het Kaninkiyk Huis. Daarvoor staat een maximum straf van vier jaar. Tevens zal procesverbaal worden opgemaakt tegen een 38-jarige tyd- schriftenverkoper en boekhandelaar, die een deel van de oplage (1000 stuks) ten verkoop heeft aangeboden. Het merendeel van de oplage is ge stuurd aan abonnees. De boekhande laar kan tot maximum één jaar ge vangenisstraf worden veroordeeld. I De drie studenten, die voorlopig in het hoofdbureau van politie worden vastgehouden, zullen dinsdag voor de officier van justitie worden geleid. Zij zullen, tenzy anders wordt beslist, in voorarrest blyven. De tijdschriften I zyn in beslag genomen. Noe zegt de heer öaman. jL»e volgende aag met zyn laarzen baggerend door de smeurie heeft hy de eerste slacht offers opgeraapt en daarna de vo gelwacht gewaarschuwd. Tientallen zee-eenden, wilde eenden, koeten en een Jan-vfin-Gent had hy geteld. „Aan schoonmaken was geen begin nen aan, die vogels waren reddeloos verloren". Gisteren nog lagen tegen de duinen de hulpeloze vogels met aaneengeplakte veren, verloren en gedoemd de hongersdood te sterven. Uit bunkers De verschillende kustwachten, die gisteren snel overleg hebben gepleegd en alle omstandigheden hebben na gegaan houden het voorlopig op de South America, het Liberiaanse vrachtschip dat enkele weken gele den na een brand in de lading vis meel op de Maasvlakte aan de grond is komen te zitten. Ze nemen aan, dat de olie Bedolven onder een v.eze zwarte vette laag biedt het Schouwense strand een troosteloze aanblik. uit de bunkers is gestroomd toen het schip enkele dagen geleden na een hevige storm in drieën is gebroken. Het is best mogelijk meent de heer Saman, dat de olie eerst in zuidelyke richting is gestroomd by eb en daar na door de vloed weer naar deze kant is gestuwd. De kans, dat zich nog meer stookolie zal afzetten is gering. Het is ook meer dan genoeg geweest. Mogelyk ligt er nog iets op de zandbanken, dat dan met de vol gende vloed op komt zetten, aldus de heer Saman. De heer Geluk van het water schap Schouwen-Duiveland zei gis teravond: „Het is praktisch onrao- gelijkom alles weg te halen. We zyn erg benieuwd te weten hoe men het elders in zulke gevallen heeft ge daan. Maar zo erg als het nu hier is, heeft men het meen ik nog ner gens in ons land beleefd". jaren zoveel De politie heeft ook voorgaande j Mrige student, een bekende provo. heeft gehad. Ondanks een felle jacht vannacht in Amsterdam In Amsterdam heeft zich gis- teravond rond elf uur opnieuw een geval van brandstichting voorgedaan. De betrokken brandstichter wist echter te ont snappen, ondanks het feit dat met man en macht en zelfs met politiehonden naar hem I zocht. Harold Wilson is de eerste socialistische Britse premier, wiens regering na een verkiezing met vergrote meerderheid is teruggekeerd. De stembusstrijd van eergisteren blykt overigens de minste kiezers te hebben getrokken in een periode van 25 jaar, namelijk 75,8 procent (in 1964 was het 77 procent). Een van de oorzaken is vermoedelijk, dat de uitslag naar veler mening toch tevoren vaststond en een gang 'naar de stembus dus niet zo dringend noodzakelyk was. nodig acht om Engeland economisch weer gezond te maken, maatregelen die tot dusver te riskant werden ge vonden wegens de geringe meerder heid in het Lagerhuis. Wilson heeft zyn overwinning terecht uitgelegd als een „vertrouwensvotum" van de kie- Het opmerkelykste feit is mis schien wel geweest, dat de conserva tieven er niet in zyn geslaagd als troostprijs ook maar één enkele zetel op een andere party te veroveren Dit in tegenstelling tot de kleinere oppositieparty van de liberalen, die een nettowinst van twee zetels boek te. Niettemin heeft de liberale partij aan betekenis verloren, want door Labours overmacht, zit zy nu niet meer als voorheen op de wip. Wilson zal nooit meer behoefte hebben aan de steun van Jo Grimond en zyn Wat de grote verliezer, Edward Heath, betreft, wordt algemeen er kend dat hy onvoldoende tyd heeft gehad om een nationale figuur te worden. Pas in de laatste fase van de ver kiezingscampagne leek hy wat te ontdooien en meer contact met de kiezers te krijgen. Zijn Start was een mislukking. Wilson heeft hem boven dien weinig tijd gelaten om de nieuwe conservatieve politiek uit de verf te laten komen. Heath streeft ernaar de Tory-party op zo breed mogelyke basis te vernieuwen. Heath heeft overigens beaamd dat de simpele reden voor Wilsons succes het feit is geweest dat de kiezers de socialis tische regering een eerlijke kans heb ben willen geven. Vervol? pa». 2 Om ongeveer elf uur wilde de jarige W. Kooijman, onderhoudsmon teur van beroep, voor zyn vrou was binnenhalen, toen hy by de houtopslagplaats van de N.V. Schoen maker aan de Rigakade, in het ge bied van de Amsterdamse houtha vens, vlammen zag. Kooyman rende erheen en ontdekte een man in leren jas vlak bij een reeds brandende sta pel hout. Er ontstond tussen de twee mannen een vechtparty, die eindigde doordat Kooyman een harde klap met een eind hout op zyn hoofd kreeg. Hy wist zyn huis weer te be reiken en sloeg daar telefonisch alarm, door onder andere de werf baas, die in de nabyheid woont, te waarschuwen. Deze slaagde erin met behulp van anderen met blusappara- ten het vuur te doven. De brandweer was intussen ook ge alarmeerd en kwam met twee motor - Een der laatste zichtbare herin- neringen aan het Hitler-Duitsland gaat verdwijnen. De elf 35 meter hoge torens op het Marzfeld Neurenbergwaar de demonstra- bijeenkomsten van de m werden gehouden, worden opgeblar Bekend waren vanochtend de uit slagen uit 629 van de 630 kiesdistric ten. Het resultaat: Labour 363 zetels (winst 48), Conservatieven 252 (ver lies 51), Liberalen 11 zetels (winst 2), anderen 1 zetel (winst 1), Speaker 1 De uitslagen tonen het spiegelbeeld van de conservatieve overwinning uit 1959. Ook onder politieke tegenstan der; van Wilson - met name in fi- nnaciële kring bestaat voldoening over het feit. dat Engeland nu ten minste weer een regering bezit die met autoriteit kan optreden. Voor al te grote zwenkhigen naar links is men niet serieus bevreesd In zo'n geval zou premier Wilson na melijk gauw een groot deel van zyn aanhang verliezen. Opvallend is trouwens dat in de partyleiding meer het verschil tussen jong en oud dan dat tussen l:nks en rechts de aandacht trekt. De socia listische Lagerhu'sfraefjp ie met haar gemiddelde van ongeveer 36 iaar de jongste die men vermoedelijk ooit heeft gehad. Een kwart van de so cialistische fractieleden bekleed een functie op universiteiten. Verwacht wordt dat een aantal oudere leden zal worden „weggepromoveerd" naar het Hogerhuis of on een and«re ma nier naar de achtergrond 7*) ver dwenen. De regering moet nu dus in staat worden geacht ook de minder popu- Dit nummer bestaat uit 24 pagina's laire maatregelen te nemen, die zy blusboot. Te laat dus te blussen, maar vroeg ge noeg om deel te nemen aan een alge mene intensieve zoekparty naar de man in de leren jas. Ook de politie was snel ter plaatse en tussen kwart over elf en ruim twee uur ln de mor gen hebben politiemannen, brand weerlieden en politiehonden met hun begeleiders tevergeefs op het uitge strekte terrein van de houtopslag plaats naar de brandstichter gezocht. Dat er duidelyk sprake is geweest van een geval van brandstichting bleek onder meer uit het feit, dat het hout doordrenkt was van petro leum. De heer Kooyman werd door de geneeskundige dienst naar het Wilhelminagasthuis gebracht, maar zyn verwondingen waren niet ern stig. Hy kon later weer naar huis terugkeren. Wel had hy door het ge beurde een flinke zenuwschok opge lopen. gearresteerd, die de pamfletten, spreidde. Ook hy blyft in arrest en zal aan de officier van justitie wor den voorgeleid. Naar aanleiding van de inhoud van de pamfletten heeft mr. Hartsuiker nog eens laten weten „dat door de justitie in Amsterdam een straf beleid zal worden gevoerd. Elk vergryp tegen de openbare orde zal streng worden aangepakt. Er zal niets door de vingers worden gezien". Nog bezorgdheid om mgr. Bekkers De bisschop van Den Bosch, mgr W. M. Bekkers herstelt zich goed van de operatieve ingreep, die hy op maandag onderging. De bisschop kan zelfs weer enige woorden met zyn bezoekers wisselen. De geneesheren achten het verloop van de wond gene zing bevredigend. De uitslag van het onderzoek van het by de operatie verwyderde weef sel ls echter van dien aard, dat de doktoren de naaste toekomst met ern stige bezorgdheid tegemoet blyven zien. Het is noodzakelyk dat de bis schop nog een langdurige nabehan deling ondergaat. Als zich intussen geen complica ties voordoen zal de bisschop na her stel van de operatie voor verdere be handeling weer terugkeren naar het St.-Jozef Ziekenhuis in Eindhoven. Een volgend bericht van medische zyde zal voorlopig niet te verwach ten zyn, deelt het secretariaat van het bisdom mee. Uitgesproken het beste MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 Heeft O onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kyken Ruime parkeergelegenheid. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS LEVENSVERZEKERING SCHADEVERZEKERING Tel. 01726-2541 Vraagt geïllustreerde prijslijst (Advertentie) paasmander y7VC^l niet duur weI heerlijk teuwo i Uit het Leldsch Dagblad van f 4 April 1866: I Tot hulpprediker bij de Hervormde gemeente te Vel- i een is benoemd de candidaat i P. F. Vigelius, wonende te I Lelden. j Naar wij vernemen, be- staat er plan om buiten de Hoogewoerdspoort dezer stad f een tweede broodfabriek op te richten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1