J Laarzen en grenspapieren voor een bezoek aan het Zwin Groot aantal zeldzame planten gezelschappen in Broekhuizerbroek Deltawerken sneden diep in het vlees van de Scheelhoek -"uw,.j INGEKLEMD TUSSEN DE BADPLAATSEN Cad- zand en Knokke ligt Het Zwin, een natuurreservaat met een oppervlakte van circa 160 hectare, dat voor viervijfde Belgisch en voor éénvijfde Nederlands grondgebied is. Beide delen worden kunstmatig ge scheiden door een prikkeldraadversperring, die eerder natuurliefhebbers dan smokkelaars afschrikt. Overigens is het vanuit Retranchement (een Frans aandoende naam voor een goed-Nederlands dorp, in het begin van de 18de eeuw als vesting aangelegd door Prins Maurits) nauwelijks vijf kilometer naar de toegang tot het Belgische gedeelte, dat niet alleen grotei, maar ook mooier is. Het Zwin is een dichtgeslibde zeearm, die in de Middeleeuwen Brugge met de zee verbond. Nu is het een weids gebied, dat bij eb zijn slikken, ruggen, geulen, kreken en stranden toont Bij springvloed verandert Het Zwin in een binnenzee, waar wat grijsgroene schorren boven uitsteken. Volgens ken ners zijn deze schorren het mooist in augustus, wan nier het lemoenkruid van paars tot purper kleurt ■«•Ir aardige bijzonderheid is, dat Nederlanders ervoor moeten zorgen, dat het Belgische natuurreservaat zijn typische karakter behoudt. Zeeuwen houden namelijk de geul open, waardoor het zeewater van tijd tot tijd Het Zwin kan binnenlopen. Wie een wandeling door Het Zwin wil maken, het Belgische of het Nederlandse gedeelte, doet er ver standig aan laarzen mee te nemen. En een kijker om de vele vogels te bespieden. Grutto's, tureluurs, kieviten en wulpen voelen zich in deze drassige omgeving goed thuis. In de duinstrook komen ge vederde vrienden voor met fraaie namen als duin piepertje, kneut, tapuit, paapje en klauwier. In het Belgische reservaat heeft men een vogelpark inge richt met exemplaren van alle vogelsoorten die in Het Zwin en omgeving voorkomen. Belangrijk is voorts de flora in dit gebied. Zeer gezocht is vooral de zeekraal, welke door de Zeeuwen wordt gegeten en een zilte delicatesse schijnt te zijn. Wie Het Zwin wil bezoeken, zal even geduld moeten hebben. In de broedtijd, van 1 april tot 15 juli, is het reservaat gesloten. Ten slotte nog een tip: vergeet niet behalve laarzen en een kijker ook uw grens- documenten mee te nemen. IN BETREKKELIIJK WEI NIG JAREN is de Plaat van Scheelhoek nabij Stel lendam, voor Staatsdomei nen in beheer bij de Stich ting Natuurmonument De Beer, grondig van uiterlijk en populatie veranderd. De verontreiniging van het zeewater en de Deltawerken, om maar eens twee faktoren te noemen, hebben ramp zalige gevolgen gehad voor de vogelstand en voor de flora van de plaat. Het adres van opzichter A. M. Blok land (68) te Stellendam geven we niet eens meer, want de mogelijkheden tot bezoek zijn wel heel be perkt geworden. In het klein heeft zich hier het drama herhaald, dat in het groot natuurreservaat De Beer is overkomen. De Deltawerken sneden een fikse punt van de plaat, maar reeds daarvoor waren er veranderingen te con stateren. Opzichter Blokland veertje in groene hoed is er niet bitter over, maar betreurt het wel: „Na zoveel jaar ga je het als je eigen terrein beschouwen, en nu ben je de vrijigheid kwijt. Vroeger was het hier zo eenzaam, dan zag je een spoor en je wist, dat er iemand geweest was. Met een beetje uitkijken had je gauw de dader gevonden. Nu komt er nacht- en dag volk". Veertig jaar geleden sloot opzichter Blokland de plaat van Scheelhoek in zijn hart. Op die zandbank midden in 't Haringvliet groeiden de mooie planten van brak water en de jagers kwamen hier graag. Als tegenpres tatie dienden de jagers er voor te zorgen, dat in de zomer de vgoels beschermd werden. Toen het terrein overging aan de Stichting De Beer werd er niet meer gejaagd; als broedterrein en pleisterplaats wisten de vogels de plaat spoedig te vinden. „Dat is één van die wonder lijke zaken, die je wel ziet maar niet verklaren kunt", zegt de heer Blokland. „Neem nu de pijlstaarten, die zie je hier niet veel. Maar op een gegeven mo ment, als na de droge tijd stormweer de plaat onder zet, gaat het zeebieszaad drijven, waarop de pijlstaar ten verzot zijn. Nog diezelfde avond wemelt het hier van die vogels, alsof ze wéten wat hier gebeurd is. Daar staat je verstand bij stil". Dat de Deltawerken een punt van anderhalve kilo meter van de plaat afsneden had o.m. tot gevolg, dat het vele eten, dat op het zachte ebbeslib achterbleef, sterk is verminderd. Mede doot de verontreiniging van het water aan de kust moeten de vogels verder hun voed. sel gaan halen, dan voo: vele soorten wenselijk is. „Nog in 1939 telden we hier 7000 visdiefjes, 1300 kluten, 20 kemphanen, 60 tureluurs, 4 kuikendieven, om van snor, rietgors, porseleinhoen nog maar niet te spreken. De oorlog bracht verminde, ring door de diefstallen van eieren. In 1945 kwam di grote stern er in groten ge. tale bij. Maar de laatste jaren zijn de aantallen met duizenden verminderd. Al. leen de sterke kapmeeuwen gingen vooruit". De Plaat van Scheelhoek zal nooit meer de oude worden. De Kwade Hoek bij Goede, reede daarentegen zal zich door de Deltawerken uit. breiden. Het is een duinge. bied met zware begroeiinj plus een vlak terrein met weiland, waar tureluir et kievit zich wonderwel Huis- voelen. Aan de buiterkanl treft men fraaie stuifdune aan en mooie slikken. De Kwade Hoek is in de maai april niet geopend. Van 1 mei tot en met 14 juni ka men zich bij een rondle ding aansluiten, waarvoo; men zich eerst schriftelijk of telefonisch met de op« zichter (Zuidweg 12, Oud. dorp, teL 01878-407) in ver binding dient te stellen. TUSSEN VENRAY EN VENLO. daar waar de Maas zich moeizaam naar het Noorden kronkelt liggen op nog geen tien kilometer afstand van el kaar twee natuurreservaten, die rijk aan fauna en vegetatie beide een totaal verschillend beeld geven. Broek huizerbroek, een verlandingsgebied van een oude Maasmeander, „ruw" en ongeschonden; het landgoed De Hamert in Bergen, fraai geconser veerd en van een onnatuurlijke ver zorgdheid. De natuurreservaten in Noord- en Midden-Limburg zijn niet langer een alleenrecht voor de inwoners van de omliggende gemeenten. Dank zij de goede wegverbindingen met het noorden en westen van het land zijn deze gebieden uitgebreid van locale recreatie-centra tot provinciale ont spanningsoorden waar een overdaad aan rust en groen de bezoekers over valt. Zorgvuldig waakt Staatsbosbe heer over deze groene oasen. Het beheer is er vooral op gericht de terreinen in hun huidige staat te be houden, hetgeen met zich meebrengt dat de recreatie slechts in beperkte mate kan worden toegelaten zodat de rust in deze gebieden verzekerd blijft. Het natuurreservaat Broekhuizer broek (105 ha) gelegen aan de weg Horst-Broekhuizen, ontstaan uit een oude Maas arm, is van alle Maas meanders de best bewaarde en de rijkste aan plantesoorten en gezel schappen. In geen enkel deel van Limburg is een zo uitzonderlijk water-, moeras en broekbosgebied te vinden waar landschapschoon en plantengroei, gepaard aan absolute rust een ideaal oord bieden voor natuuronderzoek. Er zijn drie water plassen die onderling door een on diepe watergang zijn verbonden. Het openwater, de verlandingsvegetaties langs de oever en de moerassen wor den ingesloten door hoogopgaand broekbos. De verdere omgeving be staat in het westen uit naaldhoutbos- sen op een hoogterand van het laag- terras, terwijl in het oosten iets hoger gelegen weiden een overgang vormen naar een bebost heuvelachtig terrein. De bekendste plantesoort die er voorkomt is de nog in Neder land zeldzame Slangewortel, een fraaie plant van de familie Arons kelken. In het zuidelijk uiteinde van de plas domineren blaasjeskruid, stijve waterranonkel waterpest en het waterlevermos. Voorts treft men er nog aan holpijp, kleine watereppe en waterzuring. De plas in Broek huizerbroek is de enige plaats in Nederland waar de visotter nog voor komt. Hoofd-assistent van Staatsbosbeheer in Limburg, de heer Terhorst zegt over de rijke vegetatie: „Broekhuizer broek is een belangrijk natuurreser vaat omdat dit gebied aan onderzoe- Links: de St. Ursula(water)mc Limburg. kers de mogelijkheid biedt diversa gezelschapsvormen te bestuderen in een milieu waar het samengaan door een aantal factoren tot een zeldzaam hoogtepunt leidde. Daarom is het noodzakelijk dat dit gebied be schermd wordt Dit betekent niet dat wij Broekhuizerbroek zullen afslui ten voor het publiek. Wij willen de bezoekers gelegenheid bieden kennis te nemen van de zeldzame plante- groeL Door toepassing van een juiste differentiatie geven wij enkele ge bieden vrij voor het publiek terwijl anderzijds gebieden die waardevol zijn voor het natuuronderzoek afge sloten worden. Op deze wijze komt elke groepering aan zijn trekken". In de gebieden die vrij zijn gegeven voor het publiek heeft Staatsbosbe heer een groot aantal voorzieningen getroffen om de bezoekers het ver blijf in de reservaten aantrekkelijk en comfortabel te maken. In Broek huizerbroek zijn in de moerasgebie den z.g. knuppelbruggen aangelegd die de wandelaar moeten vrijwaren van natte voeten. Deze bruggen zijn gebouwd van jonge boomstammen. Een aantal picknickplaatsen, compleet met tafels en stoelen zorgen er voor dat het eten niet degradeert tot een ordinair zand en gras-happerij. In het landgoed De Hamert (410 ha) is men nog verder gegaan met de service aan de bezoekers. Daar zorgen intieme boshutten voor beschutting tegen regen en de felle zon die in de zomer De Hamert kan maken tot een tropisch bosgebied. De Hamert is sinds 1959, toen dit gebied in het nieuws kwam omdat de Deutsche Bauernsiedlung te Dusseldorf voor 900.000 de hele zaak in handen kreeg om de daarvoor in aanmerking komende gronden te ontginnen ten behoeve van z.g. traktaatboeren. een grote trekpleister geworden. Na enkele ingewikkelde manipulaties stootte de eigenares het grootste deel van haar nieuwe bezit af, waarna de Stichting Het Limburgs landschap De Hamert in eigendom kon ver- Het grootste deel van De Hamert wordt ingenomen door heide, loof en naaldhout, moerassen en vennen. Men treft er ook aan verspreid liggende percelen met het oorspronkelijke eiken-berkenbos dat op de schrale zandgronden thuishoort, en een uit gestrekt heidegebied. De voedselarme plas „Pikmeeuwenwater" wordt om zoomd door gordels van planten die typisch zijn voor natte heidevelden: gagel, lavendelheide, wollegras, veen- mos, dopheide en zonnedauw. Op het grote heideveld bij de Pik- meeuw kan men altijd roofvogels zien jagen zoals buizerd, bruine kie kendief, grauwe kiekendief en toren valk. Soms ziet men in het bos ook nog wel de sperwer of de veel zeld zamer havik.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 12