LEIDEN gaat weer Koninginnedag vieren Nu in Nederland: ASTOR TAL VAN FESTIVITEITEN H. Nijman erelid van „De Kaag51 Paasvee en paarden te pronk in Rotterdam Een American Blend voor gedistingeerde rokers ƒ.1,50 Minister blijft bij studentenstop vooi eerstejaars medici Structurele wijzigingen van liet Leidse reuma-onderzoek WOENSDAG 30 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 „Wij zijn koningsgezind, denken monarchaal en waren allemaal verheugd toen onze Kroonprinses zich verloofde", aldus sprak gis teravond de voorzitter van de Vereniging „Koninginnedag", de heer W. de Gast. in restaurant Van der Heijden, waar deze ver eniging haar jaarvergadering hield. „DELEN IN GELUK VAN KROONPRINSES" Aanvankelijk, aldus spreker, was er wel enige teleurstelling toen wij vernamen, dat de ver loofde van Prinses Beatrix kwam uit een land, waaraan wij minder ■prettige herinneringen bewaren en dat de man harer keuze korte tijd het weermachtsuniform had gedragen. Nu echter een diep gaand en serieus onderzoek heeft uitgewezen, dat er op Prins Claus niets valt aan te merken, delen wij allen in het geluk van onze Kroonprinses en hebben wij vrede net haar keuze, aldus de heer De Gast, die er verder op wees, dat het in onze geschiedenis telkens een Oranje is geweest, die voor land en volk in moeilijke tijden op de bres stond. Hpe dankbaar en blij waren wij toen wij het Huis van Oranje na de bange oorlogsjaren in 1945 weer in ons midden wisten. Na te hebben ge wezen op de hoge plichtsopvatting van Prins Bemhard, sprak spreker de wens uit, dat ook Prins Claus zou wandelen in het voetspoor van zijn KJhoonvader. Na dit openingswoord werden in Tlot tempo de jaarstukken behandeld. De secretaris, de heer J. C. J. Lam- bermont, schonk uitvoerig aandacht aan de viering van Koninginnedag- 1965 en de vele representatieve plich ten van het bestuur. Uit het finan cieel overzicht van de penningmees ter, de heer J. F. Voorbij, bleek, dat er een batig saldo was van f 2278, De periodiek aftredende bestuursle den, de heren mr. P. de Clercq, J. G. Crabbemdam en J. F. Voorbij werden fcllen by acclamatie herkozen. Feest op 30 april Met een enkel woord leidde de voorzitter hierna de plannen in voor de feestviering van zaterdag 30 april, Koninginnedag. Het programma ziet er als volgt uit: 7 uur: Reveille door drumbands; 8.15 uur: Aubade met politiemuziek op het Stadhuisplein; 9 uur: Kinder feest in de Leidse bioscopen en Ant. Clubhuis; 9 uur: Kinderfeesten in de buitenwyken; 910 uur Spelen Stad- huiscarülon; 9.30, 10.30, 1L30 uur: 3 poppenkastvoorstellingen in de Burcht; 10 uur: Kinderspelen op het Zoeterwoudse Singel terrein; 10 uur: Kerkdienst in de Pieterskerk; 1011 uur: Demonstratie door Judoclub Eendracht op het Stadhuisplein; 12 uur: Receptie B en W in de Burger zaal. 121 uur: Spelen Lodewljkcaril- wandeltoohten Burcht; 34 uur: Judo-demonstratie en Jiu-Jttsu op het Pieterskerkplein; 3 uur: Voorstelling Circus Bol tin i Schuttersveld; 4 uur: Openluchtconcert v. d. Werf park (Werkm. Wilskr.)4 uur: Muzikale rondgang (Nieuw Leven)4.45 uur: Wandelaarsdéfilé by het Stadhuis; 5 uur: Prijsuitreiken aan de wande laars in de Burcht; 7.30 tot 8.30 uur: Lampionoptacht 610 jarige leden van Gymn. verenigingen (medewer king de band van Jahn en het korps K en G)8 uur: Voorstelling Circus Boltini Schuttersveld; 8.30 tot 9.30 uur Muzikale demonstratie en show op het Pieterskerkplein door de band van „Jahn" en „Kunst en Genoegen". In grote ïynen konden de aanwe zigen zich met de samenstelling van dit programma verenigen. De sugges tie werd echter gedaan om de kerke- ïyke herdenking, waarvoor ieder Jaar slechts matige belangstelling bestaat, te laten vervallen. In ieder geval dit jaar, nu de zondag wanneer in de kerkdiensten ongetwijfeld aan deze verjaardag aandacht geschonken wordt aansluit op deze feestdag. De voorzitter deelde mee, dat de in het programma opgenomen kerk dienst, niet onder verantwoordelyk- heid van de vereniging valt, doch, dat de Centrale Kerkeraad van de Leidse hervormde gemeente indertijd tot het houden van deze dienst be sloot. Met de Centrale Kerkeraad zal thans over deze zaak contact worden opgenomen. Na de pauze werden enkele door de Ryksvoorliohbingsdienst beschikbaar gestelde films vertoond over enkele buitenlandse reizen van de Konink- lyke familie. 1.30—2.30 M. Zonderop kreeg Coops-wisselbeker Een van de voornaamste punten van de agenda der jaarvergadering van „De Kaag" was de benoeming ^»t ere-lid van de heer H. W. man, die vorig jaar aftrad als se cretaris, maar nu zyn bestuursfunc tie geheel ter beschikking stelde. De voorzitter, de heer Luc. van der Steur, herinnerde eraan hoe de heer Nijman in 1943 in het bestuur werd gekozen als vertegenwoordiger van de afdeling der motorbootvaarders. HU volgde toen dr. J. Blomberg op, doch na het afteden van ir. L. A. Doedes in 1948 werd de heer NU- man tot secretaris gekozen. In het bestuur zullen zUn ervaring en bekendheid met de gang van zaken getwijfeld zeer worden gemist want enorm veel werk heeft de heer Nijman voor de vereniging ver zet, niet alleen in het dageiykse werk, maar vooral op het gebied van het wedstrUdwezen, aangezien hy al die jaren op de starttoren het vele werk van het wedstrydcomité organiseerde. Het bestuursvoorstel om de heer Nyman te benoemen tot ere-lid1 werd door de vergadering met don derend applaus aangenomen, waar de voorzitter de heer Nyman hartelyk feliciteerde, eraan herin nerend, dat deze onderscheiding nog slechts aan een viertal personen is verleend. De bestuursleden voegden deze onderscheiding een per- Start Oranje- sooniyk aandenken toe in de Ook uit omgeving van Leiden (Van een deskundige medewerker) Op de paasveetentoonstelling in Rotterdam, gisteren georgani seerd door de afdeling Rotter dam, Schiedam en omstreken van de Hollandse Maatschappij van Landbouw, hebben verschil lende dieren uit Leidens omge ving een heel goed figuur gesla gen, hetgeen te verwachten was na de goede indruk die de paas- runderen op de tentoonstelling in Leiden hadden gemaakt vorige week vrijdag. Beginnen we met het paasvee, dat het belangrijkste gedeelte van de expositie vormde, dan zien we als kampioen van de stieren (rood-bont) één van AJM. Ammerlaan In Zoeter- woude die in Leiden biykbaar reser ve-kampioen was. Ereprijzen werden toegekend (één Per rubriek!) aan een roodbonte tweetand os van J. v. d. Berg in Zoetermeer en aan een roodbonte «tier zonder brede tanden van de Pa. v. d. Werf—Kooter in Hazers- De Gebr. Spronk in Zoetermeer kregen in een beste rubriek viertand schotten (drie ereprijzen) een ere prijs met hun schot die in Leiden het kampioenschap had veroverd. Hieruit biykt dat er in Rotterdam heste paasrunderen ter keuring waren. Hun zware blauwe koe (kam pioen der niet-roodbonten in Leiden) kreeg ook een ereprys evenals een viertand schot die tevens kampioene werd van de spoeling-koeien. En dan Was er de viertand dikbil van Spronk, die in de rubriek direct op de ere- kampioene van E. Overeem in Uddel volgde (Veluwe). De blauwe koe werd ook hier kampioene van de koelen, riet roodbont. Kampioen van de zwartbonte stie ren werd één van P. v. d. Eyk in Benthuizen en kampioen van de swartbonte dikbillen werd een afge wisselde van dezelfde eigenaar. Van de roodbonte dikbillen met zes brede tanden kreeg één van J. Koen in Bodegraven de ereprys. Ook kreeg een ereprys een groep vette kalveren van De Wit in Aals- Het zwartbont fokvee telde als kampioen-stier de vierj. Zonnestein 4, v. Adema 469 pref. B., van k.i. „Vita Nova" in Hazerswoude. Een 1D prijs was voor de vierj. Menno Fen Syta van k.i. „De Horizon" in Zoetermeer. Van de tweej. stieren werden 1 B en 1C resp. Bütenmoark Grietjes Siccama 43 en Felix, beide van k.i. „Gouda en Omstreken" in Waddinx- De warmbloed fokpaarden van het Gelders type zagen als IA en 1B van de éénjarigen resp. de bestsoor - tige Gilady, v. Ulex, en Gonnie, v. Wachtmeester (uit de kampioen kroonmerrie Bottle), beide van H. P. den Haan in Oegstgeest. Als 1 A der tweejarigen stond Francyntje, Vicomte, van A. v. d. Breggen in Waddinxveen; 2B werd Fieneke, Admiraal, van Ph. v. d. Breggen in Waddinxveen. 1A der driejarigen werd Eterlia, v. Wieland, van H. P. den Haan in Oegstgeest. De stermerriën telden als 1A Desiree, v. Wachtmeester en als 1 B Dorothea, v. Olaf van Wittenstein, beide van H. P. den Haan en va: kroonmerriën werd IA de bekende bottie, v. Ulex, ook weer van Den Haan. 1B werd van de kronen Relna (moeder van Francyntje) van A. v. d. Breggen in Waddinxveen. Bottie werd kampioene van de paarden van het Gelders type en tevens algemeen kampioene der warmbloedpaar den By de schapen werd ram 0323, drie jarige Texelaar van J. Verkley In Leiderdorp, reserve-kampioen. Van de éénjarige ooien kreeg de lste prijs ooi 0093 l.o., v. 1351, f.e. A. v. Woerden in Leidschendam. Jac. Verkley in Leiderdorp kreeg de lste prys op zyn tweetal gulste ooien. En tenslotte waren er de geiten van welke kampioene werd de oudere Nicolien van mevr. Rademaker Koudekerk a. d. Ryn. van een hele serie vlaggen, welke de heer Nyman voor zyn nieuw te bouwen motorboot zal kunnen ge bruiken. In de plaats van de heer Nyman werd ln het bestuur gekozen de heer J. H. de Haas, die tydfens de Kaagweken reeds herhaaldeiyk op het finishschip werkzaam is ge weest. De heer A. D. de Koster, periodiek aftredend, werd in zyn functie her kozen. De toekenning van de Dr. Coops-wisselbeker voor dit jaar had een byzonder karakter omdat hy werd uitgereikt aan een niet-lid der vereniging, die zich, naar de heer v. <1 Steur mededeelde ln ontel bare jaren verdienstelyk had ge- aakt voor de zeilsport in het al gemeen en voor de vereniging in het byzonder. De toekenning geschiedde de heer M. Zonderop, „die ge durende tal van jaren de wedstrijd verslagen van Kaagweek en andere wedstrijden heeft geschreven voor de locale pers", zoals het in de agen da der vergadering werd gezegd. Het overige gedeelte van de agen da werd op de bekende wyze afge handeld. Voorzitter en secretaris me moreerden vooral het tot standko- in het afgelopen jaar van de uitbreiding van de jachthaven te Warmond. Het ledental verminderde door bedanken en overiyden met 102 leden, doch er traden weer 226 nieuwe toe, zodat de vereniging nu 1963 leden telt. De financiën gaven 'n gunstig saldo te zien. Het wedstrijd-rogramma voor het komend seizoen werd als volgt vast gesteld: Voor-Kaag op 30 april- 1 mei; oef en wedstryden op 8-19 mei j juni; lange afstandswedstryd i juni; Ronde- en platbodem- wedstrijden op 5 juni; Kaagweek van 16/21 juli; Na-Kaag op 89 okto ber. De voorzitter deelde voorts nog mede, dat de Valkenklasse dit Jaar 25 jaar bestaat. Aangezien er geen klasse-organisatie bestaat, heeft de Kaag wedstryden georganiseerd op 14 en 15 mei. Op zaterdagmiddag 14 mei zal een lange afstandwed- stryd worden gehouden, op zondag morgen 15 mei een wedstryd voor open wedstryd voor alle Val kenzeilers, waarvoor zich bereids 70 deelnemers hebben opgegeven. De vergadering besloot voorts het bestuur te machtigen adhaesie te be tuigen aan de overheid inzake de in bewerking zynde recreatieplan nen, speciaal wat betreft een ver betering van het nauwe vaarwater tussen Kever en Zweiland door ont- graving van de hoek van de Water- slootpolder. Mogeiyk kan dan de wedstrydbaan by drukke deelname worden uitgebreid tot de Kever. ASTOR in Nederland, dat is verheugend nieuws! De uitverkoren filtersigaret van gedistingeerde rokers in meer dan 40 landen ASTOR, een melange van de edelste tabakken. Licht, mild en toch een verrukkelijk vol aroma. Een exclusieve sigaretmen ziet dat al aan het chique pakje. En aan de filter uit zuivere zachte natuurkurk! Gun uzelf voortaan het genoegen van het zéér goede. Rook ASTOR, de elegante sigaret van Waldorf-Astoria. ASTOR de American Blend met filter uit zuivere natuurkurk 20 stuks King Size Ter gelegenheid van het 60-jarig ran het NW wordt de land dag van de Vrouwenbond van het NW gehouden op 31 maart a.s. in Amsterdam. De afdeling Lelden gaat er met twee bussen heen. (Vertrek om 9 uur van de Kaasmarkt). „Besluit niet lichtvaardig" Minister Diepenhorst van Onder wijs en Wetenschappen heeft gister avond in de aula van de Nymeegse Universiteit tydens een door circa duizend studenten bijgewoonde teach-in over d« numerus clausus bij de medische faculteiten gezegd dat het wetsvoorstel, dat een ver- geiykend toelatingsexamen voor eer stejaars medische en tandheelkun dige studenten behelst, met de mees te kracht zal worden doorgezet. „Als er iets anders mogeiyk was geweest, dan had ik dat gedaan", zo zei minister Diepenhorst, die er aan toevoegde het te betreuren dat zyn departement door velen wordt beticht van lichtvaardigheid. „By het op stellen van het wetsontwerp is ter dege met de tegen-argumenten re kening gehouden. De noodwet zal by goedkeuring slechts van beperkte duur zyn", zo zei minister Diepen horst. „Het wetsontwerp moet niet gezien worden als een aantasting van de democratisering van het on- derwys, maar als een zeer gewichti ge zaak, die de deugdeiykheid van de artsenopleiding moet verzekeren, zolang er nog personeels- en rulm- tekort en financiële problemen zyn". De minister zei er fel tegen te zyn het voorspelde artsentekort eventu eel te moeten opvangen met minder bekwame mensen. De tegenstanders van de numerus clausus voerden als argument onder meer aan dat de noodwet de me dische bydragen van Nederland in de ontwikkelingslanden tekort wordt gedaan, wat door minister Diepen horst werd ontkend. Van de kant van de oppositie tegen het wetsont werp werd de selectie, zoals die in het wetsontwerp wordt voorgesteld, onaanvaardbaar genoemd en werd gezegd dat die selectie moet plaats hebben in het middelbaar onderwys. De werk wyze van de numerus clau sus werd door de oppositie een de valuering van het eindexamen HBS en Gymnasium genoemd. Dr. J. A. Szirmai directeur van het Instituut Als opvolger van prof. dr. J. Gos lings hoogleraar in de reumatologie aan de Leidse Universiteit in zyn functie van directeur van het Insti tuut voor Reuma-onderzoek is be noemd dr. J. A. Szirmai, afdeling- hoofd aan genoemd instituut en buitengewoon Leids lector in de mor fologie en fysiologie van het bind- weefseL Deze benoeming houdt mede ver band met wyzigingen in de doel stellingen en structuur van de Stich ting Leidse Reumatologische Kliniek, waaronder het Instituut voor Reu- ma-onderzoek ressorteert. Deze stichting heeft (nagenoeg geheel ge financierd door het Praeventiefonds) vanaf 1934 de zorg gedragen voor de behandeling van reumapatienten in het Academisch Ziekenhuis. Deze behandelende taak van de stichting werd in de afgelopen jaren gelei- deiykt door het A.Z. zelf overgeno men, hetgeen zyn beslag gekregen heeft door de vestiging van een ge- leerstoel ln de reumatologie de eerste ln Nederland en het huisvesten van de polikliniek en de afdeling voor fysische therapie en revalidatie in de nieuwe polikliniek voor inwendige ziekten aan de Was- senaarseweg in het voorjaar van 1965. Door deze ontwikkeling heeft de stichting thans de mogelijkheid haar activiteit te concentreren op het verrichten van wetenschappelyk on derzoek op het gebied van de ont- staanswyze en de oorzaken van de reumatische aandoeningen. Voor dit doel werden reeds eerder labora toria ingericht in de semi-permanen te barakken van de stichting op het terrein van het Academisch Zie- kenuis. Een thans op handen zijnde verbouwing van de door vertrek van de poliklinische afdelingen vrijgeko men ruimte beoogt deze voor labo ratorium geschikt te maken en zo is de mogeiykheid te scheppen voor enige uitbreiding van het weten- schappeiyke werk. Met deze ontwikkeling hoopt het Instituut voor reuma-onderzoek (dat in de afgelopen jaren tevens belang rijke steun ontving van de U.S. Pu blic Health Service, de Helen Hay Whitney Foundation, het reumatiek- fonds dr. Jan van Breemen en van de Nederlandse Vereniging voor Reu- matiekbestrijding) een bredere basis te geven aan het wetenschap pelyk programma, waarby tevens gestreefd wordt naar samenwerking met andere instellingen. Ter bevordering van een intensie ve biyvende samenwerking met de klinische afdeling reumatologie van het A-Z. en met de 75 bedden tellende kliniek voor reumapatienten Sole Mio" te Noordwyk aan Zee, v/elke kliniek mede door de stich ting wordt beheerd, zal prof. Gos lings als adviseur van het bestuur van de stichting bUJven optreden. Advertcno* Zoekt O een SCHOORSTEEN KLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft te. De beste merken JUNGHAN8, K1ENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3