LEIDSCH DAGBLAD KUSTSTREEK WACHT DRUK PAASBEZOEK Brezjnews rede bracht geen enkele sensatie Regen en wind doen niet aan iet voorjaar denken9 maar Minister Vrolijk opent Keukenhof In Lisses lusthof In juni beslissing belastingverlaging WÊËÉËÊk (9ud gericht 1 maart 1860 WOENSDAG 30 MAART 1966 No. 31834 recteur: E. A. E. van Dlshoeck ofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 (Van een onzer redacteuren) Met de paasdagen wordt in de Nederlandse badplaatsen weer n invasie van „vroege"' toeristen verwacht. De bepaald niet lorjaarsachtige weersomstandigheden van de laatste dagen, zo el in ons land als in West-Duitsland, hebben de aanvragen om iderdak niet merkbaar nadelig beïnvloed. Een van de grote trekpleisters voor dit paasbezoek is onge- ijfeld de Keukenhof, die hedenmorgen om elf uur door dè mi- ster van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, minister M. Vrolijk, officieel werd geopend. De VVV van Scheveningen bleek al jjwel nee te moeten verkopen or wat betreft de overnachtingen de hotels en beroepspensions. Bin- i enkele dagen zal men de burge- weer oproepen om zich te melden „noodadres" voor onbehuisde toe- iten. Noordwijks VVV verklaarde de in- uk te hebben, dat het bezoek dit r nog groter zal zijn dan in 1965. aanvragen van groepsreizen zijn langrijk toegenomen. Hoewel de Duitse toeristen ook dit ar weer in de meerderheid zijn, is ook sprake van toenemende be lgstelling van Franse zijde. Groe- tot 200 man toe hebben plaats reserveerd. In Zandvoort heeft men in de ho- nog wel plaats voor individuele (risten, „om de gaatjes te vullen", tere reisgezelschappen zullen ech- verspreid over het dorp moeten orden ondergebracht. Alleen Katwijk meldde de reserve- ngen als „matig". Veel reserverin- zijn hier echter gemaakt onder lorbehoud, zodat men in geval van d weer met de paasdagen, ook r niet pessimistisch is. Minister Vrolijk opende de Keuken- of door met een hem door de voor- ean de Stichyng Nationale lloemententoonstelling, mr. Th. M. de Graaf, aangeboden sleutel de lort van een in het theehuis inge- ichte miniatuur-bloementuin te ont- Initcn. Toen hij dat gedaan had werd de minister begroet door een charmante hofdame, een nieuwe verschijning in de Lissese lusthof. Zij was gekleed in eenvoudig blauw mantelpakje met geruit blauw-wit hoedje. De mi nister begeleidde haar naar zijn echt genote, die een fraaie ruiker in ont vangst mocht nemen Tot dc talrijke genodigden, die door nr. De Graaf hartelijk werden ver welkomd, behoorden de buitenge- en gevolmachtigd ambassadeur Wordt Brezjnew secretaris-generaal? Vandaag op de tweede dag van het 23ste congres van de Russische communistische partij in Moskou heeft een hoge par tijfunctionaris voorgesteld de post van secretaris-generaal destijds bekleed door Stalin op het toppunt van zijn macht weer in te stellen. Het voorstel werd gedaan door Jegorisjew, eerste secretaris van het partij- comité van de stad Moskou. Het feit dat het voorstel aan het congres is gedaan, wijst er op dat het op hoog niveau reeds is goedgekeurd en dat het vrij wel zeker door het congres zal worden aanvaard. Verwacht wordt dat eerste secretaris i" Brezjnew de eerste secretaris generaal zal worden sedert de functie in 1934 werd afgeschaft. van België, de heer F. X. baron van aer Straten-Waillet, en de leden van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land, mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter De Zeeuw en de heer A. C. A. Dee- renberg. Nadat Keukenhofs voorzitter een overzicht had gegeven van de groei van de lusthof in de afgelopen ze ventien jaar en betoogd had. dat deze expositie een showvenster is voor het bloembollenvak en een toe ristische trekpleister van internatio nale vermaardheid, overhandigde hij minister Vrolijk de sleutel om de tuin van de lente te openen. Minister Vrolijk noemde het een eervolle taak om als minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk de Keukenhof te mogen openen, omdat het een uiterst be langrijke toeristische aangelegenheid Het verheugde hem. dat bloemen en kunst hier hand in hand gaan en wees erop, dat dit de 715e kunst expositie is, die door de Nederlandse Kunststichting werd ingericht. Liefde voor de bloemen en liefde voor de kunst zijn, aldus de minister, dingen die de mens gelukkig maken. Dat de Keukenhof daar een combi natie van biedt is geheel passend in de politiek van de overheid. Hij hoopte daarom dat vele honderddui zenden van deze dubbele schoonheid zullen komen genieten. Na een dankwoord van mr. De Graaf, waarbij hij mevrouw Vrolijk inlijfde in het keurkorps van Jacoba van Beijeren door de aanbieding van een broche met gouden tulp, werd (beschermd door parapluies) een be zoek aan de bloementuin en de kas- l gebracht. Madurodam Ook het Madurodam is weer open. Het minatuurstadje op de grens van Den Haag en Scheveningen, is op nieuw verrijkt, onder meer met een school en kindertuin, een KNAC-an- ti-slipschool, Amsterdamse rond vaartboten en een mini-midget-golf- baan, terwijl de Spoorwegen werden uitgebreid, evenals een stukje Jor- daan. Bij de openingsplechtigheid vandaag begon voor de vierde keer een expo sitie van klein-plastieken, de tweede internationale inter-academiale, nu met werken van jonge beeldhouwers uit Schotland, en werken van leer lingen van academies in Haarlem, Belgrado, Praag en Wenen. De ten toonstelling werd geopend door de hertog van Atholl, een nazaat van Willem de Zwijger en Charlotte de Bourbon. Vorig jaar bezochten 1.650.000 per sonen het stadje. Onberekenbaarheid vervangen door zakelijker gedrag WEERBERICHT Veranderlijk Het KNMI verwacht van heden let morgenavond: veranderlijke be wolking met tijdelijk enige regen of enkele buien. Matige, aan de kust nu en dan krachtige wind uit weste- 'ijke richtingen. Minder koude nacht Morgen ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 31 Maart Zon op: 06.18 uur; onder: 19.11 uur. Maan op: 12.04 uur; onder 04.34 uur. Hoogwater in Katwijk te 10.04 en 23.01 uur. Laagwater te 05.14 en 18.13 De Sowjetrussische partijlei der Brezjnew heeft gisteren op het communistische congres in het Kremlin een rede van ruim vier uur gehouden, waarin hij o.m. de volgende punten aan sneed: Moskou wil betere betrekkin gen met Amerika als Wash ington de huidige politiek in Vietnam opgeeft; het geschil met Peking zal op den duur worden bijgelegd, maar China zal zijn politiek op vele punten moeten wijzi gen. Brezjnew bood aan het geschil in Moskou of Peking te bespreken; West-Duitsland werd be schuldigd van de wens atoomwapens te bezitten en wraak te willen nemen voor de tweede wereldoorlog; Frankrijk werd geprezen om zijn tegenstand tegen militai re verplichtingen aan de NAVO; Chroesjtsjow kreeg de schuld van tekortkomingen op eco nomisch terrein: in de land bouw en het bedrijfsleven zijn de vastgestelde produk- tiecijfers voor 1959 tot 1965 niet gehaald. Brezjnew deelde mede, dat het presidium van het centrale der commimistische party Sowjet-Unie opnieuw de naam „po litbureau" zal krijgen, die het tydens het 19de congres op 3 oktober 1952 had verloren. Het bureau van het centrale comité voor de republiek Rusland (de grootste republiek van de Unie), dat door Chroesjtsjow in 1965 werd ingesteld, zal worden op geheven. Onze correspondent in Moskou, dr. H. Schleichter. telegrafeerde van nacht het volgende commentaar op de eerste dag van het heeft plaatsgemaakt voor een wat conservatiever, zakelijker gedrag. Dat geldt in het algemeen zowel voor de binnen- als voor de buitenlandse po litiek. Het Kremlin zal in de buitenlandse politiek zijn voorzichtige koers bly- varen. Ondanks alle beperkingen, die in verband met het beginsel der „vreedzame coëxistentie" ter sprake zijn gekomen en ondanks alle ver dachtmakingen en beschuldigin- aan Amerikaans en West- duits adres, wensen de nieuwe Sow- jetrussische-leiders duidelijk hun po litiek te handhaven. Het feit, dat de felste critici van dit beleid, de Chi nezen, door hun niet verschijnen vrijwillig het veld hebben geruimd, maakt het de Russische leiders des te gemakkelijker in hun politiek je gens het Westen te manoevreren. Ondanks bijv. de verzekering, dat de Sowjet-Unie de tegen Amerika vech tende Vietnamezen zal blijven steu nen en die hulp zelfs zal vergroten wanneer de Amerikanen him activi teiten intenviseren, blijkt uit alles dat Moskou in Zuidoost-Azië niet een direct conflict met Washington wenst te geraken. dat zij er dat de tijd erken. Het der, dat me genomen Minister mr. M. Vrolijk open de vanmorgen de 17e nationale bloemententoonstelling ..Keu kenhof". Hij deed dat door een miniatuur-lusthof te ontsluiten. (Foto LD./Holvast) t van overtuigd zfjn. De Gaulle voor hen dan ook geen niet de moeite heeft re ideeën voor de Eu ropese politiek te ontwikkelen. Dit laatste geldt in feite ook voor het Russisahe-Chinese geschil. Men kan het voorstel een Russisch-Chinees topgesprek te beleggen nauwelijks in teressant noemen, nadat zulke voor stellen al herhaaldelijk zijn gedaan en niettemin het verval van de com munistische wereldbeweging voort duurt. Men nadert nu heel dicht de grens van de officiële, organisato rische breuk. De voortzetting van de politiek der vreedzame coëxistentie blijkt het duidelijkst uit de verklaring, dat de belangrijkste revolutionaire taak van de communisten niet de gewapende revolutie is, maar de economische wedijver met het kapitalisme. Over dit onderwerp zal, in verband met de huidige situatie in de Sowjet-Unie ongetwijfeld nog het een en ander worden gezegd in de tweede grote rede op het congres, die van premier Kosigin. Slot pag. 2 Melk cent duurder De prijs van consumptiemelk zal met ingang van maandag met één cent per liter omhoog gaan, die van consumptie-melkprodukten (pap, vla, yoghurt enz.) met twee cent. is het resultaat van overleg tus- de minister van Economische Za ken en het produktschap voor zui- Over bepaalde produkten >ver de prijzen in bepaalde ge deelten van ons land zal nog nader overleg worden gepleegd. Partijleider Brezjnew mid den) tijdens de opening van het 23-ste congres van de Russische communistische partij in Mos kou. Links Soeslow en rechts de Sowjetrussische premier Kosigin Vondeling in Senaat Pas in juni van dit jaar zal de definitieve beslissing vallen over de verlaging van de loon- en in komstenbelasting begin volgend jaar. Ondanks de aandrang van vele eerste-kamerleden heeft mi nister Vondeling (Financiën) gis teren in de Eerste Kamer geen duidelijkheid geschapen over de toekomst van de verlaging. Hij herhaalde zfjn uitspraak van december: „De tweede moot van de belastingverlaging ligt mij loodzwaar op de budgetaire maag". Hij voegde er aan toe, dat nu nog steeds het zelfde voorbehoud geldt als dat wat in de regeringsverklaring werd ge maakt: het beleid moet geregeld wor den getoetst aan de zich wijzigende omstandigheden en aan nieuwe in zichten. De regering, aldus dr. Von deling, doet haar uiterste best het Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. tien tot vijftien dagen zal duren: Het eerste, belangrijke bedrijl van het Sowjetrussische-partijcongres is na de grote rede van partijleider Brezjnew in het kremlin achter de rug. Voor sensatie heef' Brezjnew niet gezorgd. Het publiek kan na de eerste gebeurtenis van he' met span ning tegemoet gez'ene congres vast stellen, dat in de Sowjetrussische- politiek het element van onbereken-1 baarheid en strydbaarheid, dat de i periode-Chroesjtsjow kenmerkte, I Ecuadoriaanse junta treedt af De Ecuadoriaanse militaice junta heeft gisteren bekendgemaakt, dat zy zal aftreden en plaats zal ken voor een burgerlyke voorlopige president, verkozen door de bestaan de politieke partijen, met uitzonde ring van de communisten. Het opperbevel van de strijdkrach ten verklaarde in een communiqué het besluit van de militaire bestuurs raad te steunen, in het belang de vrede en om verder bloedvergie ten te voorkomen. De bekendmaking van de junta komt na maanden van politieke spanning en het ontslag van vier ministers naar aanleiding van feit, dat de junta er niet in geslaagd is de economische vraagstukken op te lossen. In het afgelopen weekein de hebben zich in vele delen van het land ongeregeldheden voorge daan, waarby zeker drie personen om het leven zijn gekomen en ve len gewond werden. In Quito wier pen studenten gisteren barricaden op, vernielden auto's en bekogelden de politie en militairen met stenen. Sinds 1830, toen Ecuador onafhan kelijk werd, heeft het land 16 grond wetten gehad en onnoemehjk veel staatsgrepen meegemaakt. De drie leden van de junta zouden met een vliegtuig naar Brazilië uit geweken zijn en het aan het opper bevel van de strijdkrachten overge laten hebben bekend te maken, dat de macht zal worden overgedragen aan een voorlopige burgeriyke pre sident. programma uit te voeren, maar kan niet aan het onmogelyke gehouden worden. In juni worden de begrotin gen vastgesteld. In die maand zullen ook de grote knopen worden doorge hakt, zo gaf de minister te verstaan. ra-norm Zijlst Dr. Vondeling bestreed de bewe ring, dat het kabinet de middelen wil aanpassen aan de uitgaven in plaats van andersom. „We zullen in geen geval afstand doen van de gedrags lijn van de laatste jaren", aldus de bewindsman, „De Zylstra-norm (uit gaven-verhoging aangepast aan de groei van het nationale inkomen) biyft van kracht. De oude procedure met streefcyfers voor elk departe ment is niet verlaten". Weer hoger De minister deelde de Eerste Ka mer mee, dat de herziene begroting van 1965 inmiddels alweer met een bedrag van ongeveer 250 miljoen gul den is verhoogd. Aangezien echter ook de middelen met dit bedrag zijn toegenomen ?n het saldo derhalve ge- ïyk bleef heeft deze verhoging ver der geen gevolgen. Ook de begroting 1966 is overschreden. Door overschrij dingen van de posten voor de land- bouwgaranties (50 miljoen met 50 miljoen), de woningbouw (met 100 miljoen) en de ambtenarensalarissen (ook met ongeveer 100 miljoen) be draagt het bedrag van de overschrij dingen ongeveer 250 miljoen. reumo In de gemeente Schellui- nen zal in deze week een hu welijk voltrokken worden van een bruidegom van bijna 70 1 en een bruid van 20 jaren. Het bruidje van 20 jaar wordt in één dag moeder, grootmoe der en overgrootmoederdaar de bruidegom als weduwnaar, kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen heeft. De onlangs op 58-jarigen leeftijd overleden tweeden i koning van Siam, Pra-Bat- l Somdetch-Para-Pen-Klon, I laat een groot vermogen, der- tig kinderen en honderdtwin- tig vrouwen na.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1