Tweede olieraffinaderi j langs Noordzeekanaal? retourtje Jjföarr met Gold-Spur Kinderzegels breken record MINISTER BOGAERS ACHT DE KANS NIET UITGESLOTEN Krachtige berechting van oproerkraaiers' Vrouw gewond bij brand Kolonel vorig jaar beste grappenmaker „Geen schijn van een gedwongen vertrek WOENSDAG 30 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze parlementaire redactie) De bouw van een tweede olieraffinaderij in het Noordzeeka- «aalgebied is niet uitgesloten, zo werd gisteravond in de Tweede Kamer duidelijk uit de woorden van minister Bogaers (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening). Voor deze raffinaderij zou nog plaats zijn ten zuiden van het Noord- eekanaal bij Amsterdam, naast de komende raffinaderij van Mobil OU. Vestiging aan het toekomstige Oostvaardersdiep in een van de toekomstige IJsselmeerpolders, is evenmin uitgesloten. In het laatste geval wordt de wenselijke industriële ontwikkeling langs het Oostervaardersdiep in de richting van Lelystad op gang gebracht. overheidstaak is". Alleen de heer Bakker (CPN) stond fel afwyzend. „Wij staan voor het ongelofelijke feit, dat de Nederlandse belastingbe taler 60 miljoen toe moet geven om een oliemaatschappij zo groot moge lijke winst te laten maken". Kamer akkoord met pijpleiding Eerder had minister Den Uyl (Economische Zaken) uiteengezet, dat de capaciteit van de olieraffi naderijen ln de EEG-landen thans 260 miljoen ton per jaar bedraagt. De verwachting bestaat, dat deze ca paciteit in de jaren 19701975 zal toenemen tot 420 miljoen ton. „Het lijkt mij niet onwaarschijnlijk", zei de minister, „dat ook Nederland zijn deel hierin kan krijgen, want Ne derland is zeer gunstig gelegen voor die raffinaderijen, die zijn verbon den met petrochemische industrie". Debat De Kamer debatteerde gisteren over het voorstel tot deelneming van het i in de aanleg en exploitatie van pijpleiding van de Nieuwe Wa terweg naar het Noordzeekanaalge- bied ten behoeve van de toekomsti ge vestiging van een olieraffinaderij met petrochemische industrie van Mobil Oil bij Amsterdam. Volgens dit voorstel wordt opgericht de NV Nederlandse Pijpleidingmaatschappij, waarvan het Rijk en de gemeente Amsterdam de enige aandeelhouders ïuilen zyn. Het Rijk zal deelnemen bedrag van f2.5 miljoen, waarvan bij de oprichting van de NV tien procent, dus f250.000 wordt gwtort. Verder zal het Rijk een ga rantie verlenen voor de betaling van rente en aflossing van een lening voor de financiering van de te bou wen pijpleiding, tot een maximum van f56 miljoen. Met dit voorstel ging de Kamer op de PSP en de CPN na akkoord. Drs. Van der Mei (CHU) had ergens ge lezen, dat de pijpleiding ook wel al leen door Mobil Oil had kunnen worden betaald, maar minister Den L'yl bestreed dit feL Hoeft niet Deelneming door het Rijk hoeft niet, maar mag wel, zei drs. Roe mers (PvdA). Mr. Portheine (VVD) vond, dat deze raffinaderij het land niet mag ontgaan. Hij aanvaardde de financiële opzet, maar legde er wel de nadruk op, dat in deze rege ling geen precedent voor toekomstige gevallen mag worden gezien. Drs. Boersma (ARP) stond dui delijk positief zowel tegenover de vestigingsplaats als tegenover de staatsdeelneming. Drs. Van Son (KVP) was nogal kritisch en zei: „Wy bevinden ons met deze pijplei ding op het grensgebied van wat Financiële positie van gemeenten nog steeds zorgelijk (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gister avond de begroting van het ge meentefonds voor het jaar 1966 zon der hoofdelijke stemming aanvaard. In antwoord op vragen uit de ka mer deelde minister Vondeling mee, dat de centrale overheid zich intens bezig houdt met de financiële pro blemen van de drie grote steden. Er zijn vorige week ambtelijke bespre kingen gehouden tussen vertegen woordigers van de ministeries van j Binnenlandse Zaken en Financiën, en vertegenwoordigers van de drie grote steden. Minister Smallenbroek (Binnen landse Zaken) deelde de mening van de meeste kamerleden, dat de finan ciële situatie van de gemeenten nog steeds zorgelijk is, ook al heeft dit kabinet de uitkeringen aan de ge meenten met 80 miljoen gulden ver hoogd. Vele kamerleden klaagden over de late indiening van vele ge- meentebegrotingen. Minister Smal- I lenbroek antwoordde op deze kri tiek, dat tegen late indiening geen sanctie mogelijk is. De colleges van I Gedeputeerde Staten zitten er gere- I geld achteraan, aldus de bewinds man. De heer Smallenbroek zei, dat by zou nagaan of het mogelijk zou zyn, om het verstrekken van de aan vullende uitkeringen te koppelen aan de voorwaarde om tijdig de be- grotlngen in te dienen. Overeenstemming over nieuwe c.a.o. bloembollenbedrijf Tussen de organisaties van werk gevers en werknemers in het bloem bollenbedrijf is overeenstemming be reikt over de inhoud van de nieuwe ea.o. De lonen zjjn «net rond z Procent verhoogd, terwijl de vakan tietoeslag is gebracht van twee op We weeklonen. Voor mr. Slotemaker de Bruïne i PSP) wogen de bezwaren tegen eventuele luoht. en waterverontrei niging en tegen de vestiging bfj Am sterdam het zwaarst. Bebossing De heer Roemers diende mede na mens KVP en ARP een motie ln, waarin wordt aangedrongen op spoe dige bebossing van de geplande groe ne zone in het Noordzeekanaalge- bled (Spaarndammerhout), ten ein de dit recreatiegebied te vrijwaren tegen aantasting door verdere indu strievestiging. Op dit punt probeerde minister Bogaers alle bezorgdheid weg te nemen. De motie werd! aan vaard met alleen de stem van de heer P. Voogd (Boerenpartij) tegen. al is het dan moeilijk roken in zo'n pak, tóch wil je wel een trekje doen na zo'n reis. Ook mensen met hun benen op de grond kunnen van Gold-Spur genieten, één gulden en 'n zachte landing in de winkel om hoek is voldoende... Senatoren bepleiten: De Eerste-Kamerleden Knottnerustelevisie (CHU) en Van de Vliet (VVD) heb- w ben gisteren aangedrongen op een snelle en krachtige berechting van de Amsterdamse „oproerkraaiers". Het zal stellig appelleren aan het rechtsgewoel van het volk als er di rect onvoorwaardelijke straffen wor den uitgedeeld, aldus de heer Knott nerus. „Wie niet horen wil moet voelen", zo voegde dr. Van de Vliet daar aan toe. Beide senatoren brachten de Am sterdamse rellen gisteravond laat ter sprake bij de behandeling begroting Binnenlandse Zaken in^de Eerste Kamer. Beide sprekers hadden grote lof voor het optreden van de politie op 19 maart. Ir. Knottnerus had grote bezwaren tegen de kritiek van pers, radio en televisie tegen het optreden van ae politie. „Met de kritiek worden de oproerkraaiers in de kaart gespeeld vond hfj. Terroriseren „Het is ontoelaatbaar, dat een kleine groep de politie en de bevol king van Amsterdam gaat terrorise ren. Wij verwachten een krachtig optreden en een snelle en krachtige berechting", aldus de heer Knottne- rUDe liberale woordvoerder dr. Van de Vliet was van mening, dat men voor de uiting van de ordeverstoor ders geen reclame moest maken. Vooral de aandacht, die radio en hebben gewijd heeft averechts gewerkt, vond hij. Volgens dr. Van de Vliet heeft vooral de VARA veel reclame gemaakt, maar ook de KRO gaat volgens hem niet vrijuit. Niet alleen bU het personeel, maar ook bij de leiding van beide omroepverenigingen is te weinig ver antwoordelijkheidsgevoel. „De lei ding heeft de ondergeschikten voldoende in de hand gehouden", zei hij. „Als er straks ongelukken gebeuren is zij mede-verantwoorde lijk". Anders De pacifist Van Pelt zag het heel anders. Hij vond dat burgemeester Van Hall moet aftreden. „HU is er niet mee uit met uit te huilen aan de boezem ran de een of andere televisiedame", zei hij. doelend op burgemeester Van Halls optreden ln het programma Mies-en-scène". Voor de heer Van Pelt stond het vast, dat de politie op 19 maart op de Amsterdamse Prinsegracht ten onrechte heeft gehandeld. Kritiek is er gisteren ln de Senaat ook geleverd op de stemmachines, die vorige week woensdag bU de sta tenverkiezingen voor het eerst wer den gebruikt. Dr. Van de Vliet (VVD) sprak van een mislukking en vond, dat men dc Amerikaanse im porteur, die de machines op proef had geleverd, geen orders moest ge- (Van onze Utrechtse correspondent) Een korte uitslaande brand heeft gistermiddag gewoed op de eerste etage van een huis aan de Amster damsestraatweg in Utrecht. De 63- Jarige weduwe E. van Gils kon door het snel om zich heen grijpende vuur niet meer door de achterka mer naar de gang ontsnappen. ZU moest haar redding zoeken via de voorkamer en het balkon. Met de rug naar de straat gekeerd waagde zij de sprong naar beneden, waar zij werd opgevangen door vijf man nen. De vrouw moest met tweede graads brandwonden aan borst en bovenlichaam worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. De eerste etage brandde geheel uit. De schade wordt voorlopig geschat op f25.000. De vrouw, die vijf kostgan gers heeft, was op het moment van de brand, alleen thuis. Zij is niet verzekerd tegen brandschade. Aan genomen wordt, dat een butagas- of petroleum toestel bij de drempel tus sen voor- en achterkamer van de suite is omgevallen en de brand heeft veroorzaakt. In Rotterdam Roofoverval op handelaar in postzegels (Van onze R'damse correspondent) Enige mannen hebben gistermid dag een roofoverval uitgevoerd op de postzegelhandel van de 60-jarige H. Hozem&ns aan het Westplein ln Rotterdam. Nadat de man was ge kneveld gingen zU er met enkele hon derden guldens uit de kassa van door. De handelaar werd bij de ac ties van de mannen licht gewond. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. De mannen waren de winkel bin nengekomen en vroegen of zij een paar series postzegels mochten be kijken. Nauwelijks was aan het ver zoek voldaan of de heer Hozemans werd beetgepakt en naar het kan toortje achter de winkel geduwd. Daar knevelden de mannen hem en vroegen, waar het geld lag. Nauwe lijks was ook aan dit verzoek vol daan of ze stopten de heer Hozemans een halsdoek in zijn mond. Na een greep in de kassa namen de mannen de benen. Na verloop van tijd lukte het de postzegelhandelaar zich te bevrijden en de politie te waarschu- Het onderzoek wordt voortge- BLIJVEN TELLEN... Van tijd tot tijd telt u uw geld. Is het geen tijd om het naar de N.M.B. te brengen? Daar krijgt u voor uw spaar- geld «en rente die aantelt. Op een boekje of spaar- rekening kunt u S'/j, 4'/2 of zelfs 5% maken. Met zo'n NEDERLANDSCHE rente blijft u tellen. Bijtellen! MIDDENSTANDSBANK De bank waar u zich thuis voelt! Lelden: Breeatraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkade 1 Weer 500.000 meer zet. (Van onze Utrechtse correspondent) De kinderpostzegels hebben opnieuw alle records gebroken. De kinderpostzegel-actie 1965 heeft 4.5 miljoen gulden opge bracht: dat is 500.000 gulden meer dan het jaar tevoren. Geen enkele jaarlijks terugkeren de inzameling in Nederland! en Mopperende troepen rukten op naar voetbalwedstrijd op t.v. (Van onze Arnhemse correspondent). De Prix de Joke de prijs be stemd voor de persoon, die vorig jaar de beste grap uithaalde zal vrijdag 1 april door Cees de Lange worden uitgereikt aan de kolonel A. C. van der Meyde van het Regiment Van Heutz. De kolonel liet vorig Jaar op de avond van de 8ste september zijn voor herhaling opgekomen man schappen vier compameën sterk de Elspeterheide optrekken, terwijl die avond de voetbalwedstrijd Feljen- oord—Real Madrid op de televisie te zien was. De mannen, die de oefe ning „Dakhaas" met een begrijpelijk gebrek aan enthousiasme begonnen, werden echter op grootscheepse wijze om de tuin geleid. Al mopperend ruk ten zl) op naar een „vijandelijke sterkte", die na een klein uur werd geïndentificeerd als een kampement van vier tenten, waarin men, be schermd tegen regen en wind, de voetbalwedstrijd op het beeldscherm kon volgen. De militaire grap van kolonel Van der Meyde was geslaagd. In het uiterste geheim had de commandant zijn „oefening" voorbereid, zodat de verrassing de mannen volkomen over rompelde. Unaniem De jury voor de Prix de Joke 1966, bestaande uit de heren De Lange (voorzitter). N. M. A. ter Wolbeek (onderdirecteur van de spaarbank voor de stad Amsterdam), G. F. Ron- ner en Edo van Tetterode (secretaris generaal van het 1 april-comité). is unaniem van mening, dat dc kolonel de prijs toekomt. Het hierbij beho rend eerbewijs, de bronzen Loeres, een 31-centimeter hoog bronzen af gietsel van het zogenaamde paas eiland-beeld. welk beeld in 1962 te Zandvoort „aanspoelde", zal kolonel Van der Mei)de vrijdagavond in Hotel Bouwes in Zandvoort worden uitge reikt. „Glaasje op Eervolle vermeldingen gaan dit jaar naar het Verbond voor Veilig Ver keer, voor de slagzin „Glaasje op, laat u rijden" en naar een groepje leerlin gen van de kunstnijverheidschool ln Amsterdam, dat vorig Jaar op 1 april voor het gebouw van de Amerikaanse handelsdelegatie een „schijndemon- stratie" organiseerde. Toen de politie arriveerde om de jongelui over hun demonstratie te onderhouden, draaide de protestborden om, waarop de tekst „1 april" zichtbaar werd. Het verbond voor Veilig Verkeer heeft de onderscheiding geweigerd, gezien de ernstige situatie in het huidige ver keer. Niettemin handhaaft de Jury haar beoordeling, hoewel ze begrip heeft voor de houding van het ver bond. Haar motivering hiervan luidt: „Juist door de gerichte toepassing van praktische humor heeft het Verbond voor Veilig Verkeer een reliëf kunnen geven aan de bittere ernst van de toenemende verkeersonveiligheid, daar waar andere slagzinnen en leu zen faalden". Samenwerking in de betonindustrie De volgende betonfabrieken hebben et een vorm van samenwerking be sloten: Kemper Beton N.V., Rotter dam: N.V. Beton- en spanbetonfa- briek de Liesbosch, Utrecht: N.V. Betonfabriek De Meteoor, De Steeg: J. P. A. Nelissen Aannemingsbedrijf N.V., Venray en de N.V. Ned. Span beton Maatsohappij, Alphen a/d Rijn. De samenwerking, waarvoor de naam Sampre (afkorting van samen werking voor prefabricage) is geko zen, geschiedt onder volledig behoud van de zelfstandigheid der aangeslo ten bedrijven en heeft uitsluitend be trekking op de technische ontwikke ling van geprefabriceerde betoncon structies. Onderdeel van de „Thresher"? De Amerikaanse marine heeft twee officieren uit Schotland naar west Ierland gestuurd om een voorwerp op te halen, dat misschien deel heeft uitgemaakt van de gezonkeng onder zeeboot „Thresher" en daar proberen het te identificeren. Het cilinder vormig voorwerp werd door een Ierse arbeider op de kust gevonden. HU borg het eerst op onder het bed van zijn tachtigjarige moeder en kwam er pas na 48 uur toe aangifte te doen van zijn vondst. Op he tvoorwerp staat „Thresher, radio-actief'. De Thresher is op 10 april 1963 vergaan, dicht onder de Amerikaanse kust. zeker geen postzegelactie geeft in zijn resultaten zo'n snelle en spec taculaire stijging te zien als die van 't Nederlands comité voor kin derpostzegels. Net als vorige jaren heeft de schooljeugd de basis voor het suc ces gelegd. Bijna 20.000 leerkrach ten van 8500 scholen werkten mee, zodat ruim een half miljoen kinde ren er met zegels en kaarten op uit trokken langs de deuren. Samen zorgden zij voor 75 procent van eindbedrag. De voor het eerst bij deze schoolkinderactie gebruikte velletjes met zegels van verschillen de waarden, die door de P.T.T. be schikbaar gesteld waren, bleken een groot succes. Hoewel de prentbriefkaarten duur der waren dan in 1964, zagen ook de honderden plaatselijke comi tés hun omzet daarvan flink ver groot. Chinees bezoek aan Pakistan Het Chinese staatshoofd. Lioe Sjao-tsji, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Tsjen-Ji, zijn gis teren in de Pakistaanse stad Lahore aangekomen, waar zU door de bevol king geestdriftig werden begroet. De Chinese staatslieden hadden tevoren in Rawalpindi met president Ajoeb Chan en de minister van Buiten landse Zaken Bhoetto besprekingen gevoerd. Het bezoek aan Pakistan duurt zes dagen. Sinds 1958 is uit de steeds stijgen de opbrengst een bedrag van ruim 5 miljoen gulden besteed aan giften voor grote objecten: bouwsubsidies van 50.000 tot 250.000 gulden. Deze grote bedragen hebben voor het he le klnderbeschermingswerk nieuwe perspectieven geopend, doordat ze aanzienlijk het tempo versnelden waarin velerlei plannen verwerke lijkt konden worden. Daarnaast zijn geregeld grote bedragen beschikbaar gesteld voor het normale kinderbe- schermingswerk. Chinees vertrokken Het hoofd van de afdeling vreem delingenzaken en grensbewaking van het ministerie van Justitie, mr. A. J. Fonteijn, heeft gezegd, dat er „geen schijn of schaduw" is geweest van een gedwongen vertrek van de Chinese ingenieur Hoeang Tao- joean uit Nederland. Indien Hoeang tegen zijn wil het land had moeten verlaten, had hü ten volle de gele genheid gehad Nederlandse ambte- n daarvan op de hoogte te stel len. Dat laatste is niet gebeurd. Hoeang is gisteren met tien an dere Chinezen van Schiphol naar Moskou vertrokken met een Hjn- vliegtuig van de Russische maat- 'schappU Aeroflot. HU had twee jaar in Nederland gewerkt bU de bouw van een hopperzuiger voor Chinese rekening bü de werf Gusto in Schiedam. Mr. Fonteijn deelde nog mee vrU- dag het gerucht te hebben gehoord, dat een Chinees gedwongen zou wor den Nederland te verlaten. Die Chi nees zou zaterdag worden afgevoerd. Daar de Nederlandse regering het niet kan toestaan, dat iemand tegen zyn wil uit Nederland wordt wegge voerd, heeft het ministerie van justi tie een onderzoek ingesteld. Hoeang is donderdag na een zeer kort bezoek aan Duitland naar Ne derland teruggekeerd. BU aankomst in Arnhem had hij verzocht om een terugkeervisum voor Nederland. De Chinees, die geheel alleen met de Nederlandse ambtenaren was, deelde mee dat hij terugging near Gusto in Schiedam. HU heeft niets gezegd over een gedwongen terugkeer. Na terugkeer in Schiedam ging hU met landgenoten eten en daarna had hU zich naar het bureau van de zaakgelastigde in Den Haag be geven. Verlenging Zaterdag verscheen Hoeang op Schiphol, naar het scheen met de be doeling met een K.L.M.-vllegtuig naar Warschau de terugreis naar China te aanvaarden. HU was ver gezeld van twee andere Chinezen, iv Hoeang Tao-Joean (met bril) werd ook gisteren op Schip~ hol geen moment alleen gelaten. maar hoewel hun bagage a 1 aan boord was, gingen de Chinezen niet met het toestel mee. In antwoord op de vraag van de Nederlandse douane die werd gesteld toen Hoe ang alleen was. antwoordde hU dat hij vrUwillig vertrok. Maandag kwam hU bU de chef van de politie in Schiedam voor ver lenging van zUn verbUjfsvergun- ning. De ambtenaar antwoordde, dat hU het verzoek moest overwegen. Korte tijd later echter kwam de Chi nees terug met de mededeling, dat hU van het verzoek afzag omdat hU toch zou vertrekken. Tenslotte vertrok hU gisteren van Schiphol met nog zes Chinezen die bU Gusto hebben gewerkt, en vier andere Chinezen. Ondanks deze verklaring van mr. Fonteijn heeft het tweede-kamerlid de heer Scheps (Pv.d.A) de minis ter van Justitie schriftelijk gevraagd of er pogingen zyn gedaan Hoeang Tao-joean op bepaalde wijze uit Ne derland te ontvoeren.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11