Spuit nu inSminuten uwoven schoon Rijden in een wordt streng autowrak gestraft Minister Vrolijk opent morgen „Keukenhof" Frankrijk afhankelijk van Amerika's paraplu Reeds nu veel kleurenpracht Parijs ais padvinder m Ball politiek Landelijk onderzoek naar stembusgedrag LUXE VOOR BABY KLEUTER DINSDAG 29 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD Eerste bezoekers worden donderdag verwacht Wanneer mr. Maarten Vrolijk, de minister van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk werk morgen de 17de Keukenhoften toonstelling officieel geopend heeft en de dag daarop de eerste bezoekers zich op zullen maken om een glimp van de lente op te vangen, zal naar het zich, on danks de sneeuw- en hagelbuien van de laatste dagen, laat aan zien dit geschieden in een hol, welke dit jaar door moeder na tuur bepaald niet stc etmoederlijk is bedeeld. De stille winter, gecombineerd met het groeiproces en ue eeiate uioei momenteel zener een ween vroeger ziju aan vorig jaar. uu genu ze*cr een groot aantai soorten unpen nun kleurenpracht ten toon spreiüen. buiten bloeien ue Kioausscn voiop, terwijl daarnaast Het eerste geel van :n emteie vroege nya- t tapen ertoe üjjura5en inuruK te geven van ook. cut jaar weer in kers geboden zal opmeuw vergrote Ericatuin in vone oioei co noopt tot een gedegen annuyinoaas icgnp gewor- liuitemauuers iveuKennox zien ver heugen in een bezoek van de -use koning, ure geuiirenue ruim uur met grote uciangsieinug net hoge voorbeeia werd door ruu.uUu zweuen gevoigu. tentoonstelling m uunsiana veueciis een gioot succes, uro- laiigooeunig van de zyae van eu televisie neeit ertoe ujjge il, uat m ui'cue Kring ue aan- OJJ zal Ulageil oül net be te vergroten. oeianguyKe toe neming van net aantai iteerd, o.a. uit Muncnen. uok Engeland laat zich zeker niet onbe tuigd. ue stroom van oezoeaers uit lanu neemt gestauig toe. üien de grootste Engelse aanvoerders hoopt eind april ae ïUO.uOOste be- r naar ae „Keukenhof" te brengen. Het laat zich aanzien, dat dit jaar opnieuw honderdduizenden zich zui len opmaken om de „Keukenhof" te bezoeken. De „Keukenhof" wil haar bezoekers een bescheiden service ge ven in de vorm van haar gidsen- dienst, bestaande uit jongere vak genoten, die gaarne voor 'n deskun dige rondleiding zullen zorgdragen. Tenslotte is er het postkantoor met eigen stempel, hetwelk voor filatelis ten van zo'n grote waarde is. Bloeinenf eesten Naast het bloemencorso, dat dit jaar op zaterdag 23 april wordt ge houden, zullen in Hillegom, Lisse, Sassenheim, Voorhout en Warmond •eek voor het corso bloemen- mozaieken worden uitgelegd. Deze mozaieken zullen vrijdagmiddag 22 april plaatselijk worden gekeurd op de corsodag 's morgens in streek- verband. Verschillende Sassenheimse enigszins zullen een groot mozaiek bij het muziekpodlum, wordt opgesteld aan de Parklaan Lisse zullen tuin- en gevelversie ringen worden aangebracht. Ook dit geschiedt in wedstrijdverband. Kindercorso's zullen op Koningin- ïdag (30 april) wordt gehouden in Lisse, Hillegom. Noordwijk en War mond. Ook hiervoor verwacht men veel belangstelling. De Stichtmg „Elfesta" organiseert grote avondfeesten in de veillnghal- in Lisse, waaraan bekende T.V.- radio-artisten Zullen medewerken. De veilinghal biedt plaats aan 1500 bezoekers. Deze bloemenfeesten worden gehouden op 15, 16, 22, 23, 29 30 april. In café „De Zwaan" in Noordwij- kerhout wordt zondag 17 april de nationale bloemenbridgedrive gehou den en Noordwijk organiseert van 25 tot 30 april de 18de Internationale Tulpenrally. Vervoer De N.Z.V.H.M. zal op drukke da gen extra bussen naar de „Keuken hof" laten ryden vanuit Leiden en Haarlem. Bovendien zullen pendel diensten ryden van Lisse naar de bloemenlusthof. Ook de Nederlandse Spoorwegen bieden service aan de bezoekers van de „Keukenhof". Van 9 april tot en met 15 mei zullen alle zaterdagen en zondagen 12 tot 13 treinen, zo wel uit de richting Amsterdam als Rotterdam, ln Lisse stoppen. Deze regeling geldt tevens voor Goede Vrijdag, bevrijdingsdag en Hemel vaartsdag. Op de gewone degen blijft de regeling van kracht, dat men per trein tot Leiden of Haar lem reist en vandaar per N.Z.V.H.M. -bus verder gaat. Tandartsen verwerpen Numerus clausus Het hoofdbestuur van de Neder- landsche Maatschappij tot Bevorde ring der Tandheelkunde heeft de minister van Onderwijs en Weten schappen per brief meegedeeld, dat het de totstandkoming van een wet, welke een beperkende regeling in zal houden op de studie in de tandheel kunde, ernstig zou betreuren. Het hoofdbestuur verwijst de minister naar hetgeen in de volksgezondheids- nota 1966 ls gesteld omtrent de be hoefte aan tandartsen. Het is van mening dat door maatregelen als bedoeld in het ingediende wetsont werp de voorziening in de behoefte aan tandartsen eerder zal worden bemoeilijkt dan bevorderd. Niet minder dan 68 achten zijn ingeschreven voor de Head of the River voor heren, die zondag 3 april op de Amstel het Nederlandse roei- seizoen opent. In de eerste divisie starten Nereus 1 en 2 en de eerste ploegen van Njord, Aegir, Triton, Ar- go en Laga. De tweede divisie heeft met 44 boten het grootste aantal schrijvers. In de lichte divisie komen 14 schepen aan de start, in de vete ranen divsie 3. Het Japanse Olympische Comité heeft besloten dat Japan niet zal zijn vertegenwoordigd bij de „Ganefo- Spelen" die november in Pnom Penh (Cambodja) zullen plaats hebben. Het Japanse Olympische Comité heeft degenen die van plan zijn het verbod te negeren met strenge straf fen bedreigd. De Ganefo-Spelen wor den door de Internationale Olympi sche beweging geboycot sinds Indo nesië ze in 1962 organiseerde. P.v.d.A.-Limburg FONS HEKMANS is slecht verliezer rumoer rond de laatste loterij - van de Partij van de Arbeid in Limburgs provinciale staten ls nog niet gestopt. Zoals gemeld, is de Sit- tardse schrijver Fons Hermans een van de lotingskandidaten. De Sit- tardse broer van one-man-show Toon liet daags na de verkiezing we ten, dat hy die zetel niet ambieerde, omdat loten naar zyn mening-tegen de partydemocratie indruist. Fons Hermans dreigde zelfs de zetel even tueel wel te zullen bezetten, maar dan als persoon. Het dagelyks bestuur van het ge west Limburg van de Party van de Arbeid heeft de Sittardenaar giste ren als een slecht verliezer geken schetst. „De kandidaatstelling heeft in alle openbaarheid plaatsgehad", meent dat bestuur. „De heer Her mans was daar zelf by". De samen stelling van de kandidatenlysten ge schiedde inderdaad op een vergade ring van de party op 18 december van het vorig jaar in Heerlen. Fons Hermans woonde die vergadering by fn werd toen op voordracht van het bestuur nog van de achtste plaats °P die lyst naar een byna zeker ver- besbare vyfde plaats verheven. Het Partijbestuur heeft het dreigement van Fons Hermans om de zetel na hjn uittreden uit de party eventueel als een soort eenmansparty te be letten serieus genomen. „Wy heb ben geen reden, om aan te nemen", aldus het dagelyks bestuur van de Limburgse P.v.d.A. in een verklaring, bat Fons Hermans zijn persoon- te integriteit te grabbel wil gooien pm door een by loting eventueel aan bera toegevallen zetel toch te willen bezetten". Fons Hermans was tot gisteren °°fc lijsttrekker op de P.v.d.A.-kandi- batenüjst voor de nieuw te kiezen tfmeenteraad van Sittard. Hockey toernooi Vijf Leidenaars in studententeam naar Frankrijk Voor het vierlanden studenten- hookeytoeniooi tussen Engeland, Fraokryk, Duitsland en Nederland, dat van 5 tot en met 7 april in Rijssel (Noord-Frankrijk) wordt ge houden, is de Nederlandse ploeg sa mengesteld uit: Universiteit Amster dam: J. Voigt, Ch. Coster van Voor hout, D. Akauer, Universiteit Gro ningen: G. Eikelboom, N. van Strik; Universiteit Nymegen: F. van Bu- chem, J. Toebosch; Universiteit Lei den: W. J. van der Ven, M. Cox, E. Kist, Fr. Bauer, K. A. Houtzager (captain)Universiteit Utrecht: B. Derks, Fr. Vermeulen, M. Domme- ring; Economische hogeschool Rot terdam R. Westdyk. De Russische grootmeester Vas- sily Smyslow heeft gewonnen van Sa muel Schweber (Argentinië) en de leiding genomen in de dertiende ronde van het 27ste grootmeester schaaktoernooi in Mar del Plata. (Van onze Parijse correspondent) Eind juli gaat Frankrijk zijn officieren terugtrekken uit de commandoposten van de NAVO. Tegen die tijd worden ook twee Franse divisies uit West-Duitsland teruggetrokken. Dit kan men op het ogenblik uit verschillende bronnen in de Franse hoofdstad vernemen. Frankrijk zou verder de NAVO een jaar de tijd willen geven om buiten Frankrijk een nieuw hoofdkwartier in te richten en de Amerikanen zouden een even lange periode krijgen om hun ba ses in Frankrijk te ontruimen. Dit zou de Franse minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville ook al hebben meege deeld aan de Amerikaanse on der-minister van Buitenlandse Zaken George Ball, die via Wiesbaden waar hij aan de Bil- derberg-conferentie heeft deel genomen in Parijs is gearri veerd. De rechterhand van minister Dean Rusk is als „diplomatiek pad- inder" naar Europa gestuurd met le opdracht iets meer klaarheid te scheppen in de duisternis waardoor generaal De Gaulles bedoelingen met betrekking tot de NAVO nog steeds worden omgeven. Ball had gisteren een onderhoud met minis ter Couve de Murville. Gisteren heeft hy deelgenomen aan twee vergade ringen van de permanente NAVO- raad, waar ook minister Luns aan- Of de heer Ball veel wijzer is ge worden mag men betwUfelen. Gene raal De Gaulle houdt de touwtjes zyn strategie stevig in handen, het moment is slechts met ze kerheid bekend dat Frankrijk zich wel uit de militaire organisatie doch niet uit het bondgenootschap wil te rugtrekken. Over de officiële data de terugtrekking verwacht men deze week definitieve mededelingen. Intussen wordt met verschillende mogeiykheden rekening gehou den. Uitgesloten is dat de Amerika nen en andere leden van de NAVO bereid zouden zyn hun troepen in Frankrijk onder Frans bevel te plaatsen. Uit die weigering zal, theo retisch gezien, de conseqentie moe ten voortvloeien dat Frankrijk zich militair van de NAVO losmaakt om zyn troepen en installaties on der eigen nationaal beheer te plaat- Voor de praktyk zal De Gaulle echter ook met andere omstandig heden rekening moeten houden. Want in het perspectief van de nu cleaire oorlogsvoering op een zo be perkt gebied als West-Europa is een land als Frankrijk militair- strate gisch niet van de rest meer los te denken. Generaal De Gaulle zal zyn atoomzwaard tegen een denkbeeldi ge vyand nooit kunnen trekken zon der de actieve medewerking van de NAVO en de Amerikanen in het bij zonder. Het alarmsysteem in West- Europa is op NAVO- leest geschoeid en bovendien hebben de Franse Mi- rage-straaljagers, die de atoombom men moeten vervoeren, de hulp nodig van Amerikaanse tankvliegtuigen, zo dra ze een aanval op langere af stand zouden willen lanceren. De Gaulle kan zyn militaire on afhankelijkheid dus uitsluitend ma nifesteren omdat hy zich verzekerd weet van de paraplu waarmee de Amerikanen Europa nog steeds be schermen. Zou Washington die pa raplu verwijderen of alleen maar weigeren de Mirages van de nodige brandstof te voorzien, dan zakt de Franse militaire pseudo-onafhanke- lijkheid als het bekende kaarten huis in elkaar. Ofschoon van Amerikaanse zyde wel eens met een tegenmaatregel is gedreigd. wordt die mogeiykheid door vrijwel niemand ernstig geno men. Politiek, conomisch en mili tair hebben de Amerikanen sedert de tweede wereldoorlog al veel te diep wortel in Europese bodem gescho ten om zulke verstrekkende conse quenties uit de Franse houding te kunnen trekken. En bovendien zou den door de eerste neiging in die richting, de andere Westeuropese landen met Duitsland aan het hoofd terstond in beweging komen om Washington van dat denkbeeld af te brengen. Onder die omstandigheden voelen de Amerikanen er weinig voor de scheidingsprocedure tussen Frank rijk en de grote Westeiyke alliantie te verhaasten. Washington is eer der van oordeel dat Frankrijk nu zelf maar moet voorstellen onder welke condities het de NAVO denkt te verlaten. En de gringe haast wel ke de Amerikanen achter het af scheid willen zetten vindt dan ver- moedeiyk nog wel enig extra voed sel in de geruststellende overtuiging dat zelfs generaal De Gaulle, die nu 76 jaren telt, het eeuwige leven niet heeft. ntle Veel vlugger en makkelijker dan ooit tevoren I 1. Spuit'3 Minuten ovenreiniger' in de oven. Zelfs het moei lijkste hoekje is ge makkelijk bereikbaar. 2. Wacht drie minuten... Al het vuil trekt in de schuimlaag. 3. Dan gewoon het schuim wegvegen en... uw oven is weer stralend schoon. Verkrijgbaar bij uw drogist voor slechts f. 3.95 Na Kamerverkiezingen (Van onze parlementaire redactie) den. Wel hebben enkele kleine onder zoeken plaats gehad, o.a. ln 1956 ln Nieuweramstel. Het ziet er naar uit dat het onderzoek zal worden geeub- sldiëerd door de Nederlandse orga nisatie voor zuiver wetenschappeLij k onderzoek. Het kiezersonderzoek staat ondier supervisie van prof. dr. G. Kuypers, hoogleraar ln de pollcolo- gie aan de Vrije Universiteit. De da- gehjkse leiding ls in handen van dr. A Hoogerwerf. Het onderzoek is op gezet ln overleg met andere universi teiten, met name de gemeenteiyke universiteit ln Amsterdam, prof. dr. H. Daalder van de Leidse Universi teit en prof. mr. L. G. A. Schlich- ting van de Katholieke Universiteit in Nymegen. Met de verwerking van de gegevens zal waarschynhjk gerui me tyd zyn gemoeid. De VriJe Universiteit ln Amster dam zal volgend jaar na de kamer verkiezingen een uitgebreid landelijk onderzoek instellen naar het stem busgedrag van de Nederlandse kie zers. Met name zal worden nage gaan door welke motieven de kiezers zich laten leiden by het bepalen van hun politieke keuze. Voorts wordt on derzocht onder welke bevolkingsgroe pen bepaalde politieke partyen voor- hun aanhang hebben en welke factoren van invloed zyn op het ver anderen van politieke richting. Het plan voor dit onderzoek ls al geruime tyd geleden, lang vóór de statenverkiezingen, opgekomen. In ons land, is nog nooit een dergohjke omvangrijk kiezersonderzoek gehou- Voor de Leidse kantonrechter Hoewel ook het Leidse rechtscollege een Iedere streven om nog eens een eigen auto te bezitten respecteert, is het van mening, dat men zich by de aankoop wel moet afvragen of het voertuig aan de gestelde eisen vol doet. Dat het college strenger gaat op treden tegen de berijders van „wrak ken-op-wielen" ondervond gisteren onder meer een 19-jarige opperman uit Lelden. Hy werd „op heterdaad betrept achter 't stuur van 'n „auto", waarvan twee Leidse politiebeambten de deugdeiykheid niet erg vertrouw den. By nader onderzoek kwam aan het licht, dat de remmen niet deug- ,Niets is mooi en duur genoeg". Zo bracht één van de exposanten de vakbeurs „Het kind1" in Utrecht (tot en met 31 maart) gis teren de algemene tendens naar luxe en duurdere artikelen on der woorden, waarmee vrijwel alle fabrikanten en importeurs van ba- en kleuterartikelen dagelyks worden geconfronteerd. Dezelfde ex posant heeft geconstateerd, dat „de mensen die het minst verdienen de duurste spullen kopen voor hun de dure kinderwagen op het gazonnetje voor het huis bewonde ren en daar is meer tyd en ruimte voor een „show-wandeling" met de baby. De stadsbewoners zyn, als zy hun keuze maken, iets praktischer inge steld. zy moeten rekening houden met hoge trappen en kleine ruimtes. Vandaar, dat by hen combinaties van wandelwagens en kinderwagens favoriet zyn. Het aantal autobezittenüe ouder paren groeit steeds. De fabrikanten houden er rekening mee en er zyn dan ook nog maar weinig kinder wagens waarvan de bak niet los op de achterbank van de auto kan wor den meegenomen. Van dat toenemende aantal auto's profiteren uiteraard ook de fabri kanten van autozitjes voor kinde ren. De zitjes zyn er in alle soor ten en prijzen, compleet met telra- men of miniatuur-stuurwieilen. De moderne kleuter kan over een bUzonder uitgebreide garderobe be schikken. De kleuterkleertjes zyn een status-symbool geworden, zei een inkoop-directeur, die daaraan toevoegde, dat de kleutermode de laatste jaren een sterk internatio naal karakter heeft gekregen. Op de foto „hoedenparade", waar mee de dames thans al vroeg schy- nen te beginnen. den, de banden glad afgesleten waren en het chassis byna doorgeroest was. Bovendien bezat de jongeman geen rybewys en kon voor het vehikel geen kentekenbewys worden overlegd. Ter zitting onthulde de kantom-ech ter mr. W. de Koning, nog, dat de op perman de „auto" had „geleend" van de moeder van één van zyn vrienden. De jeugdige verdachte gaf de feiten zonder meer toe. De officier, mr. J. A J. v. d. Brug gen, kwam tot de conclusie, dat het vehikel waarmede verdachte de weg onveilig had gemaakt, niet veel meer kon dan alleen maar wat rijden. Hy eiste tegen de opperman drie geldboeten van f100 subs. 20 dagen, alsmede de vernietiging van rijkswege van het in beslag genomen voertuig en de voorwaardelyke ontzegging van verdachtes bevoegdheid tot het be sturen van een motorvoertuig voor de tyd van 6 maanden met een proef tyd van 2 Jaar. Nadat de kantonrechter de ernst van het feit nog eens duideiyk had gemaakt vonniste hy wat de geld boete betreft met driemaal f75 subs 15 dagen en verder conform de eis. Beetgenomen Ook de „auto", waarmede een 46- Jarige Italiaanse granietbewerker destyds over de Toscaninilaan tufte, vertoonde heel wat gebreken. Boven dien had de granietwerker geen rijbe- wys. "De gebreken waren zo ernstig dat het voertuig totaal afgekeurd werd", ontdekte de kantonrechter in het proces-verbaal. ,3ovendien". zo wendde hy zich tot verdachte, „had u ook geen rijbewys". „Dat had ik wel", reageerde verdachte triomf an- teiyk op dit punt van de tenlaste leg ging. Toen verdachte z'n rijbewys toonde was het raadsel meteen opge lost. Het bewys was namelyk ruim drie maanden nè. de overtreding af gegeven, dus reed verdachte destyds toch zonder bevoegdheid. „Wel han dig bedacht maar u reed rijkelyk te vroeg in die auto", corrigeerde de kantonrechter verdachtee „vergis sing". De officier wees er in zyn requis- sitoir op, dat de in het proces-verbaal genoemde gebreken slecht» een „bloemlezing" vormden. Hy eiste naast vier geldboeten van f50 subs. 10 dagen de onttrekking aan het verkeer en vernietiging van het in beslag genomen voertuig en een voorwaardelyke ontzegging van verdachtes rijbevoegdheid voor de tyd van 6 maanden met een proef tyd van 2 Jaar. Verdachtee raadsman gaf in zyn pleidooi uiting aan zyn instemming met het feit, dat zyn client destyds werd aangehouden en diens tweede hands auto na de reeks van gecon stateerde gebreken aan het verkeer was onttrokken. Hy trok evenwel fel van leer tegen de Leidse auto-dealer, die enkele maanden tevoren de auto aan zyn cliënt een buitenlandse en onze taal niet machtige arbeider dus voor niet minder dan f 1750 had verkocht en nog wel onder de nodige garanties. „Myn cliënt had er zelf nog geen 8000 mee gereden en kan zelf deze auto dus niet „totaal op" hebben gereden", aldus wilde de raadsman het bewys leveren dat zyn cliënt flink was beetgenomen. Dat zyn cliënt niet alleen zyn auto kwyt zal zyn doch ook nog f 100 boete moet betalen, noemde hy een fikse finan ciële aderlating. HJJ vroeg teruggave van de auto, zodat de sloopwaarde zyn cliënt ten goede komt. De officier merkte in zyn repliek op, dat het geen verschil uitmaakte of het een buitenlander of een Ne derlander betreft. „Verdachte had ook al was hy buitenlander en geen deskundige toch moeten zien dat het hier om een miskoopje ging. De kantonrechter bleek niet bereid te zyn het voertuig aan verdachte terug te geven voor de verkoop aan een sloper. Hy legde een boete op van f 100 subs 20 dagen, maar met vernie tiging van 't vehikel en wat de voor waardelyke ontzegging van verdach tes rybevoegdheid betreft vonniste hy i conform de eis.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9