Ruim één miljoen voor de aanleg tweede complex Kikkerpolder Natuurzuivere „Jeugd heeft meer deel aan de kunst 5 Facsimile-uitgave van een omstreden Leids handschrift 29 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD Vertegenwoordigers van alle fracties in de Leidse raad waren tijdens de gistermiddag gehouden zitting zeer ingenomen met het voorstel van B. en W. om ruim één miljoen gulden beschikbaar te stellen voor de aanleg van het tweede recreaitiecomplex in de Kikkerpolder. Zoals bekend, omvat dit plan o.m. de aanleg van twee permanente korfbal- en twee tijdelijke voetbalvelden. VELDEN EERST OVER plm. 2 JAAR BESPEELBAAR Avorens dit plan echter onder de hamer" doorging wenste de heer jrans (P.S.P.) te weten of reeds een oplossing is gevonden voor de mensporten, wélke momenteel nog onderkomen vinden in het Zaal- trgcomplex. De heer Versnel p.v.d.Aen letter ook de heer v.d. KJugt (K.V.P.), xvensten te weten vanneer sportminnend Leiden de beschikking krijgt over de velden. Kan in het voorjaar nog met de werkzaamheden worden begonnen? De heer Van der Vliet (Prot). Chr.) vroeg zich af of de nieuwe velden m de Kikkerpolder in de eerste plaats beschikbaar kunnen worden gesteld aan de verenigingen, welke momenteel nog aangewezen zijn op de Pomona-velden, een terrein, dat in verband met de doortrekking van de Warmonderweg zal moeten ver dwijnen. De heer Versnel brak ten slotte nog een lans om één van de velden aan te passen aan de eisen, welke de KNVB aan een voetbalter rein stelt. Wethouder Sannes, die bij zo veel Instemming weinig moeite had om het voorstel te verdedigen, bracht de heer Versnel onder het oog, dat de Sportstichting nog met de KNVB overleg pleegt om één terrein aan te passen aan de door deze Bond ge stelde eisen. Angst Het College van B. en W., dat zich op het standpunt stelt om zo spoedig mogelijk met de aanleg van het tweede gedeelte van dit sportpark te beginnen, is echter afhankelijk van de financiële mogelijkheden. B. en W. hebben echter „angst", dat deze toe slemming nog wel eens even kon uit blijven. Aangezien de velden moeten „rij pen", verwacht wethouder Sannes, dat de velden niet eerder dan over 21a 3 jaar bespeelbaar zullen zijn. Gelet op deze tijdsduur was het de wethouder onmogelijk om de toe zegging te doen, dat de verenigingen, die thans gebruik maken van het Pomonaterrein, prioriteit genieten. De Pomonavelden staan al jaren op de nominatie om opgeruimd te wor den. Vermoedelijk is er voor deze verenigingen nofe een plaats te vin- te trainen in de Leidse Hout. Dit zal straks een kwestie van over leg worden tussen de Sportstichting en de belanghebbende verenigingen. Het Zaalbergcomplex is, volgens de wethouder, een moeilijke zaak. Op korte termijn verwacht het college deze zaak een rapport van ge meentewerken. Na deze toelichting de raad akkoord met het door B. en W. voorgestelde voorstel. Onderhoud van Gein. tuin Bij de behandeling van het voor del om aan resp. de woningbouw verenigingen „De Eendracht'' en „Eensgezindheid" gronden over te dragen, welke bestemd zijn voor een gemeenschappelijke tuin. vroeg de heer De Bruyn (P.S.P.)die het voor stel „voortreffelijk" noemde, naar de bestemming van de onderhoudskos ten, die op de huurder drukken. Hij kon zich niet aan de indruk ont trekken, dat aan het onderhoud van de voortuinen (in de Drechtstraat) nog veel ontbreekt. De voortuinen hebben hier veel weg van ..woeste grond". Nadat de heer De Kier (Prot. Chr.) had verklaard, dat de woningbouwverenigingen het onderhoud nooit kunnen betalen uit de opbrengst van de huurders, zette de heer Sommeling (P.v.d.A.) uiteen, dat de woningbouwverenigingen slechts verantwoordelijk zijn voor het onderhoud, de aanleg komt voor re kening van de gemeente. Indien er nog geen aanleg is en dit is in het onderhavige geval aan de orde kan een woningbouwvereniging niet verantwoordelijk worden gesteld voor het onderhoud. Wethouder Pie- na kon het in dit geval met de heer Sommeling eens zijn. De wijk, waarover de heer De Bruyn spreekt, is nog slechts In wording. Er moet nog veel gebeuren, w.o. de aanleg van de tuinen. De Plantsoenendienst zal in de toekomst controle uitoefe nen op het onderhoudt. Conform het voorstel wordt dan besloten. tijdsduur van deze transactie. Byna drie jaar geleden 30 maart 1963 meldde de heer Siere zich als koper aan. Wethouder Piena, die aan de hand van data het verloop van deze procedure naging, bracht de heer Elsgeest onder het oog, dat de heer Siere eerst in augustus 1965 een schetsplan indiende. Eerst op dit mo ment kon de transactie waarlijk voortgang vinden. In februari j.l. is de rijksgoedkeuring afgekomen; de bouwvergunning zal nu spoedig wor den afgegeven. Een laatste punt, waarom zich de discussie deze middag bewoog, was het voorstel om enkele investeringen voor de S.L.F. te doen. Op een vraag van de heer Van Baaren (P.v.d.A.) deelde wethouder Harmsen mee, dat de Leidse installateurs zoveel moge lijk zullen worden ingeschakeld bij de omschakeling van 127 op 220 vol tage. De heer Roorda (P.v.d.A.) drong aan op een behoorlijke odori- sering (het aanbrengen van een luchtje) van het aardgas. Wethouder Harmsen gaf hem te verstaan, dat ook het College en de directie van de S.L.F. van deze noodzaak over tuigd zijn. Dit zal dan ook geschie den. Na afhandeling van de agenda gaf wethouder Van Hoek nog een ant woord op de door het raadslid Roor da gestelde 26 vragen inzake de toe wijzing van een woning in de Pieter de la Courtstraat 70. Jaarwedde wethouders Terwijl de wethouders in de kof fiekamer zich aan een discussie onttrekken, stelt de voorzitter voor om de jaarwedde van de wethouders te verhogen van f 26.000 tot f 28.075. Slechts de fractie van de P.S.P., die deze verhoging over enkele jaren „uitgesmeerd wenst te zien", vroeg aantekening tegen te hebben ge stemd. De verkoop aan de firma Siere en Zn van een perceel industrie terrein aan de Rooseveltstraat deed de heer Elsgeest (Prot. Chr.) enkele opmerkingen maken over de lange frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking Adriaan van der Veen in Leiden Jonge mensen hebben meer de'el aan het kunstleven van de tegen woordige maatschappij. Met name in de literatuur speelt de jeugd een grote rol in de democratisering van de kunst, een democratise ring, die op dit terrein vooral werd gestimuleerd door het uitgeven van boeken in paperback-vorm. Auteur-criticus Adriaan van der Veen maakte deze opmerkingen gisteravond tijdens een bijeenkomst in de Leidse Stadsgehoorzaal, die in het kader van de Boekenweek werd belegd door N.V. Boekhandel v/h C. Kooyker uit Leiden. Hij deed dat aan het slot van een lezing onder de titel „wat is een mo derne roman?", ivaarin Van der Veen de romankunst van het ogen blik analyseerde. De schrijver Adrij Concertserie „Toonkunst" In het komende seizoen zal de Maatschappij voor Toonkunst we derom een drietal concerten organi seren op het gebied van de kamer muziek. Op vrijdag 21 oktober zal op treden het Tatrai kwartet; op maan dag 7 november zal de bekende zan geres Lois Marshall een liederen- avond verzorgen, terwijl op maan dag 13 maart het beroemde Quin tette A Vent Frangais (met Rampal fluit), dat al eens eerder voor de „Maatschappij voor Toonkunst" is opgetreden, zal musiceren. De con certen worden gegeven in de Zuider- kerk. Leiden nu ook bollengemeente Burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf, voorzitter van de Stichting Nationale Bloemententoonstelling „Keukenhof" in Lisse, heeft gisteren medegedeeld, dat de kring van de acht bollengemeenten Hillgeom, Kat wijk, Lisse, Noordwijk, Noordwyker- hout, Sassenheim, Voorhout en War mond is uitgebreid met de gemeenten Leiden en Haarlem. De burgemees ters van beide steden zullen dus in de toekomst ook hun bijdrage leveren aan de jaarlijkse opening van het bloembollenseizoon. der bom, rassenstrijd, dieptepsychologie en recent verleden Auschwitz en proces-Eichmann „De sociale evolutie in de maat schappij wordt vooral duidelijk in ae Engelse literatuur, de esthetische meer in de Franse", zei Van der I Veen is enkele maanden geleden uit Californië teruggekeerd. Een jaar lang heeft hij daar als ..visiting j professor" colleges in de hedendaag- sc Europese. Amerikaanse en vooral Nederl. literatuur gegeven aan de San Francisco State College. „Voor I Veen. Beide verschijnselen treft hy de Nederlandse literatuur bestond aan in de moderne Nederlandse li- meer belangstelling dan ik had ver- teratuur, maar nog sterker in de I wacht", zei Adriaan van der Veen Westduitse. Deze verschijnselen gisteravond tydens zyn lezing, die hij baseerde op de vernieuwingen in dr. literatuur in Engeland en Frank- ryk. Daar heeft zich sedert 1955 een stormachtige ontwikkeling voor gedaan, die haar achtergronden on der meer vond in een nieuwe gees tesgesteldheid. een degeneratie van de klassenstructuur en vooral in een jeugd, die niet meer onvoorwaarde lijk aanneemt, maar die verwerpt en uitdaagt. Verder bergt deze vernieu wing ervaringen in zich als atoom- schreef hy als „het vinden van nieuwe uitdrukkingsvormen, die cor responderen met een nieuw reali teitsgevoel van een grotere comple xiteit". Adriaan van der Veen on derwierp grote Franse voorbeelden van deze stroming (Sarraute, Robbe- Grillet. Butor) aan een beschouwing om duideiyk te maken dat de Neder landse moderne roman „wel is ge raakt door de „nouveau roman", maar er niet met huid en haar door is opgeslokt". In het klakkeloos na bootsen van de „nouveau roman door Nederlandse schrijvers zag Van der gevaar. Actueel DAGSCHOOL VOOR DETAILHANDEL Het bestuur van de Stichting Leid se scholen voor de detailhandel heeft zich in een schrijven tot B. en W. gericht, met het verzoek de oprich ting van een middelbare detailhan delsdagschool in Leiden als nodig te oordelen. Kynologenver. „Rijnland" Onder leiding van mevr. drs. C. van BuurenVeenenbos hield gister avond de Kynologenver „Rijnland*' in café-restaurant „Zomerzorg" haar jaarlijkse algemene vergadering. De jaarverslagen van secretaris, penningmeester en kascommissie werden onveranderd goedgekeurd en de periodiek-aftredende bestuurs leden. de heren F. A. J. Alofs en G. W. M. Smits by acclamatie herkozen. Na afloop van het huishoudelijke gedeelte vertoonde de heer Alofs een prachtige serie kleurendia's over jachthonden en de jacht. AFBREKEN VAN PANDEN Het lid van de Leidse raad. mej. M. C. J. van Buel (KVP), heeft aan het College van B. en W. gevraagd uf het bereid is zodanige maatregelen te treffen, dat panden, die zijn aan gekocht om afgebroken te worden, dan pas worden afgebroken als ook de bewoners van belendende perce len aan andere woonruimte zyn geholpen. gouden armband of collier oor f 70,- en f 100,- of f 300,- en f800,—. Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Prof. di-. P. B. Kreukniet en prof. di*. P. C. van Traa, beiden al hier, zyn benoemd tot leden van de staa thuishoudkun- statistiek m.o. 1966. Deze week komen in Noord- wijk 150 specialisten op het ge bied van verkalkingen van li chaamsweefsels samen om van gedachten te wisselen. Van links naar rechts: prof. dr. P. J. Gail- lard uit Leiden, de Nederlandse voorzitter van het congres, mevr. B. Fell (Cambridge. Engeland) en prof. F. C. McLean (Chica go, USA). College wijst c.a.o. journalisten af (Van onze Haagse correspondent) Het College van Rijksbemiddelaars heeft gisteren de c.a.o. voor dagblad journalisten ter 'afkeuring voorge dragen aan minister Veldkamp. De nieuwe c.a.o. behelsde een verhoging van 10 procent met een looptijd van anderhalf jaar. Hiermee is deze c.a.o die door de minister reeds eerder was bezien, maar voor nader beraad terugging naar het College, dezelfde weg gegaan als een aantal andere betrekkelijke kleine overeenkomsten, die boven de „gevarengrens" van 7 procent uitkomen. Er zal nu een driehoeksgesprek plaats hebben tus sen de minister, het College en het bestuur van de Stichting van de Arbeid. De bewindsman kan het contract dan alsnog goedkeuren of het terugzenden naar de betreffende partijen ter correctie. Het College heeft gisteren een aantal c.a.o.'s voor kleinere groepen werknemers goedgekeurd. De belang rijkste hiervan zyn de c.a.o.-witwas- sery-industrie (20.000 werknemers) en de overeenkomst voor de bak steen-industrie (10.000 werknemers). Een aantal andere is aangehouden ter nadere bestudering. Eerste exemplaar voor dr. Reerink Dr. E. H. Reerink, president curator van de Leidse Universi teit heeft hedenochtend uit han den van de heer G. de Flines, directeur van A. W. Sijthoff's Uitgevers Maatschappij, het eer ste exemplaar van een belang rijke facsimile uitgave van een Leids handschrift ontvangen. Het betreft de in de Leidse Uni versiteitsbibliotheek bewaarde codex van het tweede deel van de Anna len en de Historiae van Tacitus. Omtrent de geschiedenis van dit handschrift zyn er, blijkens de in leiding tot deze uitgave en kantte keningen daarop, interessante ver schillen van opvatting tussen dr. C. W. Mendell, emeritus-hoogleraar in de klassieke filologie aan Yale Uni- A. v. d. NEUT MET PENSIOEN De heer A. van der Neut, hoofd Wn de openbare lagere school „De Schakel" aan de Zuidsingel zal, zoals j gemeld morgen worden gepensio neerd. De heer Van der Neut, die van 1920 tot 1933 onderwijzer was van de school aan de Duivenbodestraat, *erd in 1933 benoemd tot hoofd van de Zuidsingelschool. De laatste 1V2 jaar heeft de heer Van der Neut als gevolg van zyn gezondheidstoestand ziekteverlof ge had. In verband met deze pensionering ontving de heer Van der Neut dezer dagen te zijnen huize bezoek van de wethouder van onderwys, de lieer S. Sannes. de chef van de afdeling onderwys, dr. J. Roosenschoon, ae gemeentelijke inspecteur van het onderwys, de heer B. Swanenbyrg en de rijksinspecteur van het lager on- j öerwijs, de heer A. Boogaard. Tijdens i dit samenzijn werden de onderwijs- capaciteiten van de heer Van der j Neut in het licht gesteld en werd hem dank gebracht voor zijn ruim 40*jarige trouw aan het Leidse on derwijs. versity en mej. dr. E. Hulshof f Pol, wetenschappelijk medewerkster aan de Leidse Universiteitsbibliotheek. Het initiatief tot het stichten van een reeks facsimilés van de belang rijkste handschriften der klassieke auteurs werd genomen door de bi bliothecarissen der universiteiten van Halle en Leiden, tijdens een congres te Chicago in 1893. Drie jaar later verscheen te Leiden deel I van de „Codices Graeci et Latini. Pho- tograhice depicti", de eerste moderne, langs mechanische weg verkregen, reprodukties in Europa. Redacteur van de reeks was Scato de Vries, tevens de eerste die een leerstoel in de middeleeuwse handschriftenkun de zou bekleden. De onderhavige uit gave is de twintigse in de serie, die sinds 1913 in verband met de hoge onkosten tijdelijk gestaakt is. Zy staat thans onder leiding van prof. dr. G. I. Lieftinck, hoogleraar in de westerse paleografie en handschrif tenkunde. Ook deze was aanwezig by de korte plechtigheid, die plaats vond in de werkkamer van dr. Reerink, evenals de curator die zich in het bijzonder ook bezig houdt met zaken de litteraire faculteit betreffend, mr. H. van Manen. mr. N. F. Hofstee, de Universiteit, en de Dr. Reerink (rechts) ontvangt het eerste exemplaar van de fac simile-uitgave uit handen van de heer De Flines. heer J. H. Landwehr van genoemde uitgeverij, die een belangrijke bijdra ge tot de voortzetting van de reeks heeft geleverd. '.^f'zsra achryoen Kinderdagverblijf I Naar aanleiding van uw artikel in het L.D. van zaterdag j.l. getiteld ..Studentenhuwelijk", waarin u wees op de babysitmoeilykheden van de gehuwde studenten, kan ik u mee delen dat er ruim een half jaar een part-time crèche bestaat in Leiden. Uw medewerker was er kennelijk nog niet van op de hoogte, en dat ter wijl uw krant er by de oprichting nog een artikel aan heeft gewijd! In het kinderdagverblijf „Caro- lientje" kan iedere moeder,'die haar kind een paar uurtjes per dag of per week onder dak wil brengen, terecht. De crèche is geopend van 8.30-17.30 uur. Verblijf voor de hele dag is na tuurlijk ook mogelijk. Wij beschik ken over een grote speelruimte zowel binnen als buiten. Hopende dat u dit in een van uw volgende edities wilt vermelden, ver blijf ik met de meeste hoogachting. I Mej. E. CH. W. van der Heyden Garenmarkt 9 I Leiden. Protest tegen K.V.P. Voorhout Hard is de klap aangekomen. Ka tholiek Voorhout mag en kan via een groslijststemming geen verandering brengen in de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen. Zonder persoonlijke uitnodigingen en zonder een goede agenda kwam in een ver gadering van de KVP een statuten wijziging tot stand! Slechts enkelen wensten dit niet! Debatten waren het gevolg. In die discussie betreurde de secretaris van de KVP deze debatten. Woordelijk zei hy: „Jammer, dat wij méér dan 200 leden bezitten, anders hadden we niet eens lang hoeven te praten, dan is er automatisch geen groslyststem- ming". Slechts zeven mensen maken thans uit hoe een groot deel van onze ge meenteraad er straks uit gaat zien. Welk een verantwoording ligt by deze mensen! En dan de lyst. We voelen ons met vele andere kiezers beledigd met de plaats die het huidige raads lid, de heer J. Th. Warmenhoven, kreeg toebedeeld. Een man die als enige in de raad zowel praktisch als theoretisch bouw kundig onderlegd is. die in het ge meenschapsleven van jeugd en na tuurbescherming een byzondere func tie heeft, die als voorzitter van de Kunstkring Vorhout en als afgevaar digde *van de Kunstraad Zuid-Hol land optreedt, die reeds vele jaren so ciaal werk verricht als voorzitter en secretaris van de R-K Bouwvakar beidersbond. Daar deze persoon een volkomen onverkiesbare plaats kreeg en geen persoon van bovengenoemde kwali teiten zijn plaats inneemt, menen wij het openbaar deze politiek te moe ten veroordelen! Het algemeen belang is in gevaar. Dit kan en mag een rechtgeaard Voorhouter niet goedvinden. C. Augustinus. Jeudnatuurwacht) C Koppe 'Vert. Soc. Fonds Bouwnyverheid) C. Hilgersom, (R.-K. Bouw vakbond) Amerikaanse moderne literatuur wordt geïnspireerd door actuele on derwerpen als de minderheden, Vietnam, de sexuele moraal, de ver veling en de lelijkheid van Ameri ka. In dit verband vergeleek Adriaan van der Veen de Ameri kaanse romanschrijver met „een guerilla-stryder, die af en toe in de dakgoot klimt om te schieten, maar zodra zijn geweer leeg is afdaalt tot de cocktail-party die daar voortdu rend aan de gang is". Op welke manieren de onzekerheid' van de mo derne mens in de nieuwe roman kunst wordt weerspiegeld bleek uit Van der Veens ontleding van zijn jongste roman „De idealist" de tweede druk is zojuist verschenen waarin hij zich bezighoudt met de liefde van halfvolwassenen en een veranderende burgeriyke en sexuele moraaL Belangrijk noemde hij dat de lezers zelf tot conclusies komen over de karakters van de personen in zyn boek. „Na mijn terugkeer uit Amerika bekijk ik Ne derland met andere ogen en ik heb het gevoel dat ons land op drift is. Nederland is in een byzondere be weging gekomen", merkte Adriaan I van der Veen op aan het slot van I zijn lezing, waarin hy wezenlijke aspecten van die beweging als beat muziek, pop en op-art en moderne literatuur besprak. ik heb oprechte bewondering voor de beat- 1 muziek Van der Veen is op het ogenblik redacteur letterkunde van de Nieu- I we Rotterdamse Courant en heeft behalve in Amerika ook lezingen ge houden aan Engelse universiteiten. In zijn lezing van gisteravond ver telde hij ook een en ander over de j visie van jonge Amerikanen op hedendaags© Nederlandse literatuur. Goede kansen voor B.L.O.-kind Op uitnodiging van de afdeling centrum van de Ned. Chr. Vrouwen bond hield de heer Scherpenzeel. hoofd aan de BLO-school in Katwijk, in het Logegebouw aan de Steen- schuur een causerie over het onder wys in een BLO-school. Spreker wees er o.m. op, dat leerlingen, bij het ver laten van een BLO-school, vaak op goede wijze kunnen worden opgeno men in het arbeidsproces. Hij achtte het van groot belang, dat deze men sen op meerderjarige leeftijd worden opgenomen in een verzorgingshuis (een dergelijk huis is er intussen al in Leiden). In de eerste plaats ter ontlasting van de ouders, maar te vens ook. gelet op het feit, dat deze mensen, vóór het wegvallen van de ouders zich hebben ingesteld op meer_ dere zelfstandigheid en zich hebben kunnen aanpassen aan een andere omgeving dan het ouderlijk huis. Vervolgens wees de heer Scherpen zeel erop, dat. zo wanneer de moei lijkheden in een lagere school begin nen. er gepraat moet worden. Veei moeilijkheden moeten vaak dan overwonnen worden en bezwaren worden weggepraat. Is het kind een maal op een bijzondere school, dan blijkt dat het hier veel beter op zyn plaats is en ook gemakkelijker tot werken toe komt. De prestaties vallen dan in vele gevallen nog mee. ZWO-subsidie voor prof. Karstens De Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. W. K. H. Karstens, hoogleraar in de algemene plantkun de aan de Leidsche Universiteit, een subsidie verleend voor een onderzoek naar de aanleg en de werking van het vasculaire cambium. Vasculair cambium is een weefsel dat by de hogere planten, na de lentegroei van stengel en wortelgebieden evnwydig aan het buitenoppervlak ontstaat en waarvan de produkten worden om gebouwd tot langgerekte cellen, die voor het transport van water en op geloste stoffen binnen de plant die nen. Het genoemde onderzoek wordt onder supervisie van de hoogleraar verricht door drs. A. M. Siebers, die de resultaten ervan te zijner tijd in een dissertatie hoopt neer te leggen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3