IDSCH DAGBLAD Cabinet in Djakarta voor Velen „onaanvaardbaar" Marine wil jagers uit „.mottenballen" halen ïoekarno wacht op lans om macht weer n handen te nemen Visotter espringt jongen Naaister zonder miljoenen Amerika bereid India te steunen met fonds van 300 miljoen dollar In 1983 naar Mars Reorganisatie met ontslagen bijDAVO pgerïcht 1 maart 1860 DINSDAG 29 MAART 1966 No. 31833 ecteur: E. A. E. van Dishoeck )t rfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Indonesië is gisteren openlijk verzet gerezen tegen het nieuwe jinet, dat de moeilijkheden in het land moet oplossen. De ostram", een smeltkroes van verschillende politieke, sociale, eco- nische, onderwijskundige en studentenorganisaties, heeft haar jt betuigd over het nieuwe kabinet en verklaard het niet te kun- a steunen, met name omdat er geen vereenvoudiging van de re- ringsstructuur heeft plaatsgehad. Bovendien is de regering „nog t geheel gezuiverd van communistische overheersing". Voorts wacht de Kostram niet, dat het nieuwe kabinet in staat zal zijn prijzen te verlagen om de economische moeilijkheden te over men". I Volgens het in Djakarta uitgege ven tijdschrift „Fadjar" zou de In donesische ex-minister van Buiten landse Zaken, dr. Socbandrio, die op het ogenblik gevangen zit, een grote hoeveelheid wapens in Engeland be- steld hebben om er duizenden agen ten van zijn voormalige geheime dienst mee uit te rusten. Schepen met deze wapens zouden op weg zijn naar Indonesië. De Indonesische autoriteiten hebben echter, volgens het blad, de nodige maatregelen ge nomen om de ladingen bij aankomst van de schepen in beslag te nemen. een uitzending van illegale, anti-communistische ra- lation „Vry Indonesië", die in het jemd. st radiostation noemt van het Jdium van zes leden slechts sul- Hamengkoe Boewono, generaal iiarto en Adam Malik voor het acceptabel, terwijl de keuze van Johannes Leimena, dr. Roeslan loelgani en Idham Khalid werd bpt. „Radio Vry Indonesië," dat 10-jarige Douwe Oenema uit osterhaule (Fr.) die een bezoek ia brengen aan zijn oom, de heer Oenema in de kleine polder in nwester-Nijega, is terwijl hij op polderdijk langs het Tjeukemeer dste, door een visotter aangeval- het standpunt van studentenorgani saties en een deel van het leger zou vertegenwoordigen, zei dat president Soekarno „een plan in zijn hoofd" heeft en op een gelegenheid zou wachten om de effectieve macht weer in handen te nemen. „Beriat Kyudaha", het blad van het Indonesische leger, meldde gis teren, dat communistische elemen ten acht olietanks in de haven van Tandjong Priok vernield of bescha digd hebben. Volgens het bald had den saboteurs de tanks, welke met vliegtuigbenzine, benzine en stook olie gevuld waren, in brand gesto ken. Een aantal tanks is in brand gevlogen. Acht personen zijn gear resteerd. Volgens het blad was het een poging geweest om het verkeer tussen Djakarta en west-Java te ontwrichten. Advertentie de jongen op een bruggetje :ed zag hij het dier uit het water irlngen en recht op hem afko- i Angstig geworden zette Dou- de vaart erin, maar door de irde tegenwind kon hij zijn bela- t niet voorblijven, zodat de vis- «er hem steeds maar weer in de inen kon bijten. Door heftig te hoppen probeerde Douwe de vis iter van zich af te houden, maar lukte niet. sjendeel, de visotter sprong ach- op de fiets en beet de jongen ir hij hem maar te pakken kon tijgen. Dat werd nog erger en Douwe zyn evenwicht verloor op de grond viel en de visotter iet zijn razende aanvallen door voor Douwe wel eens slecht ebben kunnen aflopen als de gro- herdershond Trix van de heer ida, eigenaar van de kampeer- aats Tjeukemeer door het ang- ige geschreeuw van de knaap ïjraarschuwd, niet was toege- 'Eld. De hond begon een gevecht leven en dood met de visotter. strijd eindigde in het nadeel de visotter, die hinkend op poten zijn heil in de vlucht en weer het Tjeukemeer in Daar visotters doorgaans mensen aanvallen wanneer niet worden gesard of belaagd, It aangenomen dat dit dier er- jongen heeft. Visotters met ngen zijn wel eens agressief. Van uren of plagen door Douwe was sprake. (EER BERICHT Nachtvorst KNMI verwacht van heden- horgenavond vannacht in het «enland plaatselijk nachtvorst, dgens wisselend bewolkt met en- buien. Krachtige tot matige aan wst af en toe harde noordweste- wind, later afnemend. Morgen iweer dezelfde middagtemperatu- Opgemaakt om 11.15 uur) 30 MAART op: 06.21 uur; onder: 19.10 uur. 'nop: 10.48 uur; onder: 03.45 uur. ^ater in Katwijk te 08.38 en te 04.03 en 16.42 nummer bestaat uit 18 pagina's In de Belgische dorpen Sichen, Sussen en Bolder zijn mergel- gangen ingestort. De broze mer gel werd ondermijnd door de zware regenval en later door een dik pak sneeuw. Een boerderij is ontruimd. Voor nieuwe instor tingen wordt gevreesd. (Van onze Par ij se correspondent) Het huisnaaistertje uit Cannes, Micky Guittay, dat zondag, zoals we gisteren berichtten, heel Frankrijk op zijn kop zette met de verzeke ring, dat ze door een erfenis van een Egyptische prinses plotseling een der rijkste vrouwen van het land was geworden, zingt sinds gis teren wel heel wat toontjes lager. Ze arriveerde gistermiddag met een lijnvliegtuig in Parijs om zich tegen over de pers in wat minder defini tieve termen over haar fabuleuze en juist vergaarde rijkdom uit te laten. In Parijs wilde ze vandaag een ad vocaat, een notaris en de Egyptische ambassade opzoeken om de brief waarin de miljoenen-erfenis werd aangekondigd nader te bestuderen. Intussen Is uit andere bron al bekend geworden dat de prinses-erf laatster, Kemal el Dine, vermoedelijk maar bitter weinig baar geld heeft nagelaten, omdat, bij de val van haar familielid Koning Faroek, ook haar fortuin door de nieuwe machthebbers verbeurd zou zijn verklaard. Alle hoop laat Micky inmiddels nog niet varen en na Parijs wil ze doorreizen naar Londen en Genève om ook in die steden haar licht over de Egyptische sprookjesprinses, die indertijd in Cannes reeds als haar beschermvrouwe optrad, te ont steken. Misschien zal ze toch nog het bagatel van een ton of wat mo gen toucheren, maar dat zij zich nu eensklaps aan de top van de Franse kapitaalbezitters zou kunnen instal leren, schijnt twijfelachtig te zijn gewerden. De commandant van president Soekarno's lijfwacht, generaal Sa- boer, is gisteren vervangen door ge neraal Soedirgo, het hoofd van de militaire politie. Generaal Soedirgo die voornamelijk tot taak zal heb ben de Indonesische president en dc leden van diens gezin te bescher men, zal het bevel voeren over het bekende „Tjakrabirawa-regiment". Hij heeft achthonderd man van de militaire politie onder bevel gesteld van luitenant-kolonel Norman Saso- no, die in het bijzonder zal waken ever de persoon van de president. Zoals gisteren gemeld, zal dit regi ment in de nabije toekomst even wel ontbonden worden. De leden zullen naar hun oorspronkelijke een heden terugkeren. Meer oefengelegenheden en heter onderhoud gewenst In haar streven om meer schepen in de vaart te hebben dan de laatste jaren gebruikelijk was, overweegt de Marineleiding dit jaar één of twee jagers uit de „mottenballenvloot" te halen. Dit plan maakt deel uit van een politiek op langere termijn, die als optimaal einddoel heeft de ge hele reservevloot vaargereed te ma ken. De financiële middelen van de Marine stellen hier voorlopig echter nog duidelijke grenzen. Reeds langer leeft binnen de Ma rine de wens het aantal varende schepen groter te maken teneinde meer oefenmogelijkheden te scheppen voor het personeel, terwijl ook meer aandacht zal kunnen worden besteed aan het onderhoud. Veel gevergd Bij de huidige situatie is het enige smaldeel, waarover de Koninklijke Marine beschikt twee maal per jaar voor maanden achtereen buitengaats, waardoor' veel wordt gevergd van het personeel en het materiaal. Een bij komstig nadeel is, dat de beman ningen van de grote schepen om de oefenmogelijkheden niet nog klei ner te maken na een vaar jaar na genoeg geheel moeten worden ver wisseld. Zouden er meer schepen zijn, dan zouden ze langer een vaste be manning kunnen krijgen, ook al zou het schip op zichzelf niet altijd va ren. Geconserveerd In de zogenaamde „miljoenendrie hoeken" van Nieuwediep, Vlissingen en Hellevoetsluis liggen op het ogen blik zeven geconserveerde jagers en vier fregatten. Deze fregatten zullen, zodra de 6 in aanbouw zijnde sche pen van de Van Speykklasse te wa ter zijn gelaten, aan de Verenigde Staten worden teruggeven. Van de jagers wil men er telkens als de personele en de financiële situatie dit toelaten er een in de vaart bren gen. Het hiervoor benodigde perso neel hoopt men vrij te maken door de walorganisatie, die in vredestijd van nature de neiging vertoont te groeien, grondig uit de kammen. Bovendien komt door de beperking van de mottenballenvloot het daar aan werkende personeel vrij. In de derde plaats denkt men de opleidin- „Juist verslag uit Valkenburg" Minister Cals maakt geen bezwaar tegen het verslag, dat door het ANP is gemaakt van zijn in Valkenburg gehouden toespraak. Dit antwoordt de premier op schriftelijk gestelde vragen van mevr. Brautigam, lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A., volgens het verslag zei de minister president „De demonstraties bij gelegenheid van het huw-elijk van Prinses Bea trix, zoals o.a. het gooien met rook bommen, zijn ten dele op verzoek van de buitenlandse sensatiepers ge beurd. Er bestonden daartoe be paalde afspraken. Ik heb daarvoor de bewijzen in handen. In Nederland dreigt een actie, een terreur van lieden met gebrek aan verantwoordelijkheid, die de beschik king hebben over communicatiemid delen zoals pers, radio en televisie". Mi-. Cals zegt in zijn antwoord, dat hij er inderdaad van overtuigd is dat enkele van de vele (fotojourna listen, die ter gelegenheid van het huwelijk naar Nederland waren ge komen, contact hebben gehad met bepaalde personen over door deze te ondernemen ordeverstorende activi teiten. Hij grondt deze overtuiging op berichten, die hem in de afgelo pen weken hebben bereikt en die een bevestiging vonden in verschillende mededelingen, die ook in de pers zijn verschenen. Hij heeft echter bij zijn uitlating in Valkenburg geen ogenblik gedacht aan het korps van buitenlandse cor respondenten in Nederland en even min aan het overgrote deel van de verslaggevers, die voor het huwelijk naar Nederland waren gekomen. gen in Hilversum en Amsterdam te kunnen bekorten door een groter deel van het lesprogramma te verleggen naar de praktijk aan boord van een schip. WILSON-HEATH: TWAALF-EEN Volgens de twee grootste Londen- se bookmakers heeft de Labourpar- tij een kans van twaalf op één de verkiezingen van donderdag a.s. Bjj een van deze bookmakers, Ladbro- ke's, is reeds voor een bedrag van twaalf miljoen gulden aan wedden schappen op de verkiezingsuitslag afgesloten. Toen premier Wilson gisteravond in Cardiff, Wales, als spreker op trad, werd het de meest geestdrifti ge vergadering van de gehele ver kiezingscampagne totnutoe. In de zaal waren meer dan 3000 personen bijeen lang voordat de leider van de Labourparty aankwam. Buiten stonden, volgens schatting der poli tie, nog 5000 personen te dringen om binnen te komen. Het kwam tot schermutselingen toen de deuren open gingen. •fa De nijlpaard-baby. die za terdagochtend in de Rotterdamse diergaarde Blijdorp werd gebo ren. is vanochtend dood in het bassin aangetroffen. Het is het tweede kind van moeder Tan ja dat kort na de geboorte overleed. De oorzaak van het overlijden van de nijlpaardbaby is niet be kend. Op de foto moeder en baby nijlpaard nog in blakende welstand. Over twintig jaar kunnen de eer ste Amerikaanse ruimtevaarders op de planeet Mars landen. In een ruimteschip, ontwikkeld naar aan leiding van de ervaringen met het Apollo-project voor een landing op de maan, zullen op 5 april 1985 zes astronauten naar Mars vertrekken om daar op 22 april 1986 te arrive ren. Drie van deze ruimtevaarders zullen dan in een landingstoestel plaatsnemen en gedurende drie we- zullen daar bodemmonsters verzame len, de omgeving bestuderen en speuren naar mogelyk organisch le ven. Deze bijzonderheden zjjn op een ruimtevaarcongres In Baltimore bekendgemaakt Na deze periode van drie weken op Mars, zo ging de medewerker voort, zullen de drie mannen Mars verlaten om zich by hun collega's in het om de planeet cirkelende ruimteschip te voegen. De terugreis naar de aarde zal sneller verlopen. De astronauten kunnen 19 oktober 1986 terug zyn. Zy zullen dan 562 dagen onderweg zyn geweest en daarbij een afstand hebben afgelegd van 1.6 miljard kilometer. De N.V. Haardenfabriek in Deven ter heeft meegedeeld dat zij als ge volg van rationalisatie van haar be drijven en door vereenvoudigde pro- duktiemethoden is genoodzaakt zelfs by een groter geraamde om vang van de produktie dan in 1965 een deel van het personeel te la ten afvloeien. Met de ondernemingsraden en de vakbonden zyn besprekingen gehou den, welke hebben geleid tot volle dige overeenstemming, in het by- zonder over de wyze, waarop de ver mindering van het personeel tot stand zal komen en over de voor waarden, waarop zy zal geschieden. President Johnson heeft gister avond de instelling van een In- disch-Amerikaans fonds van 300 miljoen dollar voor de bevordering van studie, wetenschap en onderzoek in India voorgesteld. Hij deed dit \oorstel in een tafeltoespraak aan een diner in het Witte Huis ter ere van premier Indira Gandlii van India. Het fonds zou hetzelfde ka rakter krijgen als de Ford Founda tion en de Rockefeller Founda tion, die opvoedkundige doelen in de VS dienen. De president zei dat het fonds ge vormd zal worden in Indiase valu ta, die net eigendom van de V.S. zyn geworden als betaling voor de levering van tarwe en andere land- bouwprodukten. Johnson sprak de hoop uit dat de hulpverlening een blijvende bydrage zal betekenen ten gunste van jeug dige onderzoekers in India. Een woordvoerder van het Witte Huis deelde mee dat de details van het plan nog uitgewerkt moeten worden. Het moet zowel door het Congres als door de Indiase rege ring goedgekeurd worden. Mevrouw Gandlii was van tevoren geraad pleegd over het plan, dat reeds in grote lynen aan haar was voorge legd. Gisteren is in Nieuw-Delhi een overeenkomst van vyf jaar onder tekend inzake technische samenwer king van West-Duitsland aan In dia. West-Duitsland zal bystand verle nen by het inrichten van techni sche opleidingscentra. Duitse des kundigen en technici op het gebied van de landbouwindustrie en be roepsopleiding zenden en de uitrus ting verschaffen, die de deskundige nodig hebben. Een aantal Indiërs zal naar West-Duitsland gaan voor opleiding. Kustvaarder vaart kantine binnen Met veel geweld is gistermiddag de onbemande kustvaarder „Cornelia B" uit Groningen met de boeg een kan tine aan de Nieuwe Maas in Slik kerveer binnengedrongen, juist en kele ogenblikken voordat de werkne mers van de N.V. fabriek voor klink nagels en schroefbouten Joh. Smit daar aan hun lunchpauze zouden be ginnen. De kantine bevindt zich op de eerste etage van een gebouwtje, dat vlak langs de Nieuwe Maas staat. Door het geweld van de „aanvaring" werd een groot deel van de dubbele stenen muur weggevaagd. Grote brokstukken muur kwamen In de kantine terecht. Het dak moest di rect worden gestut. De „Cornelia B". die geen lading en geen bemanning aan boord had, was niet uit het roer gelopen, maar was by het verhalen op de aangren zende werf, waar het schip voor re paratie lag, losgeslagen en door de harde wind en de sterke stroom af gedreven. De betrokken werknemers 89 in totaal in de Davo-bedrijven in Coevorden (39 man) en in Deventer en de desbetreffende arbeidsbureaus zyn door de directie ingelicht. Ook bij de dochteronderneming N.V. Deventer IJzergietery moet de personeelssterkte worden aangepast. By dit dochterbedrijf zullen 23 werk nemers worden ontslagen, zy zyn allen woonachtig in Coevorden of omgeving. Een ander bedrijf in Deventer, Crane Nederland N.V. heeft eveneens met de vakorganisaties overeenstem ming bereikt over de afvloeiing van een vyftiental beambten en enige uur- en weekl oners, hoofdzakelijk uit de administratieve en commer ciële sector. Deze inkrimping van personeel is voornameiyk een gevolg van het wegvallen van de admini stratieve en commerciële werkzaam heden, die tot dusverre ten behoeve van de fabriek in Venlo werden ver richt. (9uct f Uit het Leidsch Dagblad van 29 Maart 1866: J Te Erkelens, in België, is f door de belasting ambtena- t J ren een dame acngehouden t die een haarnet, dat zij droeg, t opgevuld had met 120 el kant. t Aan Burgemeester en j Wethouders van Leiden is f vergunning gevraagd door J. J. Krantz en Zoon, fabrikan- ten alhier, om in het perceel aan de Langegracht, wijk V, no. 622, een fornuis te mogen t doen plaatsen, tot het heeten van water. f

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1