de fad des levens Gebr. van Ulden )IN6DAG 29 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 JONGE WYNAND FOCKINK oorspronkelijk verhaal van Joseph I. elnander GENEVER In de handige kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voor! Jonge WF Genever L f. 10.45 per hele liter A Nederlandse schepen Zeesleepvaart met dokdeel 26 te Yokohar rjjgend troostten zij elkander op- aiw, nu de wonde werd opengere- 3 en de herinnering aan het vre- üjke moment werd opgehaald. Het ninent, waarop hun kind was weg rukt uit zijn vrolijkheid en onbe- rgd bestaan.juist omdat het al (©bezorgd en al te vrolijk was ge est. [bezorgdheid en vrolijkheid worden de moderne steden door benzine- ©p en flitsende voertuigen uitge lid. De kinderen dienen getrainde, rieuze weggebruikers te zijn, willen i de gevaren leren kennen en ver- jden. Zoals Susan Richardson op 5 kille, zonnige ochtend onbezorgd vrolijk naar school holde, zo hollen ideren in de armen van de dood. In weer andere huiskamers kwa al mensen, die de voortgang van techniek met de onrust van we llevende en menslievende burgers dden aanschouwd, tot de conclu- dat dokter Malloway gezegd had t zij sinds lang zo gaarna zouden bben gehoord. En zij, en anderen, duizenden deden vijf minuten lang ts, omdat zij dachten. Imerika zat vijf minuten roerloos peinsde. Doch Amerika kan niet g stilzitten en het kwam dan spoedig in beweging, lalotti draaide de knop van het jvisietoestel om, nadat dokter Mal ay was uitgesproken. Hij keek on er naar de strakke gezichten van mannen, die al die tijd in de half- stere zaal naar het beeld hadden qken en naar de stem hadden ge- iterd. Zij zaten roerloos. Max Hut- inson van Majority Motors. Clam idenberg van de Hardihood auto- lielf abri eken. Lamban Foot van Junior Car. Happy Montage van üan Tramp Works. Grant Candon 3 de Telpher Automobiles. Mike nning van de Flying Tires. Ze i«n er allemaal de grootheden autoproduktie, harde zakenlieden, ondoenlijke heersers in het rijk techniek. Galotti had een onmen- jjke prestatie geleverd door hen te lamelen in hun maandelijkse be- ekingen in de kleine zaal van ontinental" om daar te luisteren ar dokter Malloway. En hij zou t waarschijnlijk niet voor elkaar bben gekregen, wanneer al deze insen niet brandend nieuwsgierig t jen geweest naar het antwoord op vraag, waarom enkele hunner, die drijven wilden stichten in de buurt n Pemmican, het aanbod van ilotti hadden gekregen van zulke gelofelijk goedkope terreinen, dat Hoe is het ontstaan? Dit woord: KASTANJE Kastanje is de naam van een boom en van de daaraan groeiende vrucht. Wij hebben het woord reeds lang geleden ontleend aan het Frans. Daar luidde het castagne, in het hedendaagse Frans c h a t a i g- ne. Castagne gaat weer terug op het Latijnse castanea en waarschijnlijk is dit oorspron kelijk de plaatsnaam Castanea Klein-Azië of Castana ■Griekenland. Men onderscheidt eetbare tamme, makke of zoete kastanjes en de oneetbare wilde of dolle kastanjes, eerste heten in het Italiaans marroni, in het Frans marrons. In het Spaans b~et de kastanje castana, het ver nwoord luidt, castaneta, tevens de naam voor de Spaanse dansklappers, zo genoemd naar de uiterlijke ge lijkenis met de kastanje. zij hun oren nauwelijks hadden kun nen geloven. Zij hadden het ver schijnsel besproken met hun collega's van andere concerns, terwijl hun ver trouwensmannen probeerden te ont dekken welke truc erachter zat. Nu wisten zij het. Zij zwegen en verroerden zich niet. Galotti knikte aarzelend. „Ik geloof dat u inderdaad gelijk hebt", zei hij. „Ik ben een idioot. Maar ik wilde u niet wagen of u met het produceren van auto's wilt ophouden. Ik weet immers, dat zoiets niet zou kunnen. Het enige wat ik wil, is dat er maatregelen genomen worden om de steeds toenemende stroom van auto's in goede, veilige banen te leiden. Als het op deze ma nier doorgaat, zal er een tijdstip ko men waarop er geen auto meer bij kan. Ik dacht dat deze overweging u zou „Hoe veiliger de weg, hoe meer auto's, zei plotseling Grant Candon. Hij was een goede vijftiger met hel blond, krullend haar, dat hem iets jongensachtigs gaf. „Natuurlijk. Daar kan je niets tegen inbrengen, Foot. Dat is logica. Trouwens, wie van ons geeft jaarlijks niet grote sommen uit voor de verkeersveilig heid? Wij zijn geen moordenaars al lijkt het er wel eens op". Hij lach te. „Ik bedoel, dat ik me ook wel eens met dit probleem heb bezigge houden. Zie je, ik heb wel eens ge- dacht dat we onze auto's een boel veiliger zouden kunnen maken. Maar dan worden ze te duur. Als Galotti ons een plan zou kunnen leveren dat niet al te kostbaar en tegelijk af doende is, zou ik zeggen: hoe eerder hoe beter". Hij wachtte even en ging toen iets minder luid verder „Drie jaar geleden is mij zoon veronge lukt. Hij reed op de weg naar Al bany tegen een lichtmast. Ik zou dus in aanmerking komen voor de zen ding van een dollar aan dokter Mal- way." Niemand zei een woord. Er kwam een kelner binnen met een telegram formulier voor Galotti. Deze vouwde het open en las: „Reactie is geweldig. Word over stroomd door geld, telegrammen en telefoontjes. Malloway". „Mijne heren", zei Galotti „mis schien interesseert het u. te horen dat dokter Malloway reeds nu een ontzaglijke reactie ondervindt op zijn televisie-oproep." „Hij seint me, dat hij overstroomd wordt. Het schijnt dat ons idee bij de mensen aanslaat. Ik geloof dat u ook daar rekening mee zult moe ten houden bij uw beslissing". Het was weer geruime tijd stil. Toen stond Max Hutchinson op. Het wereldconcern der Majority Motors, waarvan hij president-directeur was, had veel gezag in deze kring. (Wordt vervolgd) Junta in Ecuador zal aftreden In de Zuidamerikaanse staat Ecua dor hebben de ministers van Finan ciën, Landbouw, Industrie en handel en Openbare Werken hun ontslag in gediend in verband met de voortdu rende onrust in Guyanaquil, waar een uitgaansverbod is ingesteld na de demonstraties tegen de militaire gering. Gisteren zyn tenminste drie personen bij ongeregeldheden gedood, vier personen werden gewond. Ver wacht wordt, dat de militaire rege ring spoedig zal aftreden. Ondanks de strenge straffen, die de regering op een nu reeds een week durende staking gesteld heeft, bleven banken en kantoren gisteren geslo ten. De staking wordt gehouden uit protest tegen nieuwe invoerrechten. Naar de Centrale Bank, die niet staakt, gooiden studenten stinkbom men. De regering heeft de oppositiepar tijen beschuldigd van het aanzetten tot ongeregeldheden om de regering, die sinds juli 1963 aan de macht is, ten val te brengen. In een officieel communiqué is meegedeeld, dat de junta tot aan de verkiezingen op 3 juli aan de macht zal blijven en dat de nieuwe regering op 1 september de macht zal overnemen. IS AUTO KOPEN IN DE PRIJSKLASSE VAN ƒ5000,- MOEILIJK! Voor aspirant - autokopers is ver schenen een afdruk van de auto.visie vergelijkende Road-Test van 6 wa gens n.l. DAF, NSU, SIMCA 1000, CITROËN, AMI-6, FIAT 850 en V.W. Deze zeer interessante afdruk is op aanvraag verkrijgbaar bij RECHTER TIE EN HET SPOOK VAN DE TEMPEL 63. Tsjiao Tai is opgestaan. Hij zegt nors: „Dat kan me allemaal niks schelen! Ik mot de vent hebben die m'n broer heeft vermoord en verder niks". De Koning bromt: Verder niks, zegt ie, Schele! Broeder Siau snapt niet dat wat in de tempel verborgen is, verdui veld veel ivaard mot zijn. Genoeg om er z'n broer voor koud te ma ken!" De Schele knikt ernstig. „En dan mot je daar ook nog bij bedenken, baas, dat de schoft al die duiten ergens gegapt heeft zonder jou je aandeel te geven waar je recht op hebt!" De Koning kijkt Tsjiao Tai strak aan. „Je begrijpt nou wel, dat ik die vent DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 481. De jury op het vlotje was niet zo erg gemakkelijk tevreden te stellen. Menig bootje, dat hoopvol voor de wedstrijd in gekke vaartuigen werd opgegeven, iverd met een enkele handbeweging afgewezen. Zelfs een gek vaartuig, dat gemaakt was van een reus achtige soeplepel en een uit de krachten gegroeide vleesvork, kon er maar nauwelijks mee door. Maar voor de vondst van Bram hadden de vier wijze mannen alle waardering. Voor het eerst kwam er zelfs iets als een lachje op hun strakke gezichten. Vooral het idee om de laden als zitplaats te ge bruiken kon hun goedkeuring wegdragen. der werdeldkloot!" Maar het is nu tijd onze aandacht weer te rich ten op de geleerde-zelf. Dit is nietniet uit te houden!" riep hij uit, terwijl hij Panda het huis binnen leidde. „Dit lawaai! Ik bedoel; deze onophoudelijke geluidstrillingen zijn niet uit te houden. Ik moeteh iets doen, maar ik weet niet wat. Het treft bijzonder, Pakma, dat ik je tref, want ik heb de hulp van een begaafd student nodig om dat lawaai te bestrijden." „Nou, maar graag, professor," haastte Panda zich te zeggen: want hij zag in, dat een loopbaan in academische richting meer in zijn lijn lag dan het opbreken van een wegdek. even hard nodig heb als jij, broeder Siau. Ga jij nou maar es naar die tempel, en zie dat je die vent te pakken krijgt, èn zfn goud. Dan breng je hem hier, ook met het goud. We snijen de vent aan stukjes en die delen we eerlijk, tezamen met het goud!" „Ik ben nooit in die rottempel geweest", zegt Tsjiao Tai. „Hoe kan ik nou weten roaar ik moet zoeken? Ik kan toch nietDe Koning heft zijn hand op. Hij haalt een stukje hout uit zijn gordel dat bedekt is met kabbalistische tekens. Hij geeft dat aan Tsjiao Tai en zegt: „Hier, dit merkteken geef je maar aan de dienstmeid daar. Die zit in een hokkie bij de deur van de oosthelft van de tempel en die zal je terecht helpen". „Bijzonder aardig," zei de eerste. ,JIeel iets anders," zei de tweede. „Erg oorspronkelijk," meende de derde. De vierde schraapte de keel. „Bijzonder aardig, heel iets anders en erg oorspronkelijk," zei hij gewichtig en ze knikten allemaal, dat zij het daarmee eens waren. Zij hadden niet eens in de gaten, dat hij hun woorden alleen maar herhaald had. Zo gaat het soms in het leven „Fijn Bram," zei Karo. ,fllorgen mogen we meedoen Galotti zuchtte. Hy voelde dat hij iets zeggen moest. Hy kuchtte en begon: „Ik meende, myne heren, dat u als fabrikanten van Hy werd in de rede gevallen door Lemban Foot, een zwaargebouwde, kleine man met lichtbruine ogen onder wit te wenkbrauwen, zyn gezicht was donkerrood, wat een merkwaardig effect met de wenkbrauwen gaf. „Galotti", zei Lemban Foot, terwyi hy de handen met een fors gebaar in de zyzakken van zyn colbert stak, „je bent een idioot. Ik ben geen sen timentele dwaas, als je dat misschien denkt. Wie weet er nu niet, dat het verkeer steeds gevaarlyker wordt? Wil je ons misschien vragen om op te houden met het produceren van auto's? Ik stel je aansprakeiyk voor de tyd, die ik hier vanmiddag ver loren heb". Hy ging zitten, nadat hy de kring zijner metgezellen had rondgekeken. PANDA EN DE WEGDOENER 5. „Ei ziet," mompelde de beschaafde voorbijganger, die wij al eerder hebben opgemerkt. „Het onbehouwen arbeidersvolk stelt op nieuw dat vernuftige mechaniek in werking, dusdoende de lande lijke rust wederom doorknerpend met de zang der vooruitgann Zulks tot begrijpelijke ontstemming van de heer in wiens tuin het zojuist weggeworpen baaske is terechtgekomen. Maar ik ken deze heer! Dat is Professor Kalker, de hooggeleerde, wiens wonderbaar lijke uitvindingen mij tot een gefortuneerd iemand gemaakt zouden hebben, ware het niet dat hij, in zijn kortzichtigheid, hen geheel ten goede liet komen aan de volstrekt onverdienstelijke bevolking

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17