150-jarig bestaan van drie „Koninklijke instellingen" kunst op „Keukenhof" HAAGSCHE COMEDIE BRACHT „VRAAG MIJ NIETS" BINNENKORT IN DEN HAAG Vermeer-expositie in het Mauritshuis m pAG 29 MAART 1960 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 15 Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! (Van onze kunstredactie) rie Koninklijke" instellingen in Den Haag herdenken binnen liet 150-jarig bestaan, zo is ons gistermiddag tijdens een pers- erentie onder voorzitterschap van de heer Sidney J. van den |h, voorzitter van de Stichting Johan Maurits van Nassau rienden van het Mauritshuis") in het Mauritshuis in Den g medegedeeld: n.l. de Koninklijke Bibliotheek, het Koninklijk ïingkabinet en het Koninklijk Kabinet van Schilderijen (het luritshuis" het voorjaar van 1816 besloot Koning Willem I een belang- deel van zijn verzamelingen van wetenschap en kunst, die hij fd had van zijn vader Stadhouder Willem V aan de Staat der trlanden over te dragen. Op grond van dit besluit voeren de genoemde instellingen het predikaat „Koninklijk". hoofdschotel van de komende nkingen mag gelden een ten- lelling, welke de titel zal dra- ,In het licht van Vermeer «uwen schilderkunst", welke 7 Juni tot 5 september a.s. in Mauritshuis zal worden ge il, waarna zij van 28 septem- it 28 november in de Orange- Louvre in Parijs ongetwijfeld ven grote belangstelling zal tn. Dat zij ook in Parijs ge in zal worden, is het gevolg iet feit, dat het ook 100 jaar in is, dat de grote Franse criticus William Thoré-Burger e uitvoerige studie aan Jan van Delft gewijd heeft in itte des Beaux Arts van 1866. tentoonstelling zal 9 4 10 it zelfs twaalf schilderijen van Omvatten en ongeveer 50 gerijen uit de tijd van Jan van I tot en met Cézanne. De opzet ls op zinvolle wijze Vermeer in het centrum te plaatsen en andere we ken zorgvuldig te kiezen op grond van hun geestelijke en artistieke verwantschap met het werk van de grote Delftse kunstenaar", zo zei de organisator van de expositie, dr. A. B. de Vries, directeur van het „Mau ritshuis". Vermeer is de schilder, die zowel Intellectuele kwaliteiten bezit, als mede een bijzonder sterk gevoel voor poëzie. Men kan hem en de met hem verwante kunstenaars de schil ders van het poëtisch realisme noe men. De intellectuele kwaliteiten ko men tot expressie in zijn grote be- kunst kadeiöos'coQP langstelling voor ruimte, vorm, pers pectief, de poëtische wordt in het bijzonder vertolkt door een grote ge voeligheid voor het licht. Er zijn kunstenaars, die tot de directe fa- Vermeer: ..De kantklosster". (Musée du Louvre. Parijs). milie van Vermeer behoren, o.a. Chardin en Corot, bij anderen springt de verwantschap minder duidelijk in het oog, er zijn er ook, die slechts in een enkel werk een Vermeeriaanse noot aanslaan. halve de drie schilderijen, welke zich in het Mauritshuis bevinden, alsmede de Keukenmeid uit het Rijksmuseum in Amsterdam „Vrouw met waterkan" (Metropoli tan Museum New York), „De kant klosster" („Musée du Louvre, Parijs), „De briefschrijfster" (Verz. Sir Alfred Beit, Ierland), „Meisjes- 1 kopje" (Verz. mr. and mrs. Charles I Wrightsman, New York), „Jonge vrouw staande voor een spinet" (Na tional Gallery, Londen). Spoitieve Draion jumper Maten 104-146 v.a. f. 7,50. v. alleen een veelkleurige tonheid aan bloemen kan men ie Keukenhofin Lisse, die ierdag voor het publiek wordt tend, bewonderen, maar ook groot aantal beelden, sculp- s en plastieken. Ditmaal van trlandse en Belgische kunste- TS. et is voor de vijftiende maal, de Nederlandse Kunststich- in Zeist op verzoek van en in inwerking met de Stichting onale Bloemententoonstelling ikenhof' haar medewerking ent aan het tot stand komen deze expositie. Het beleid van de Keukenhof over de keuze en plaatsing van de tentoon te stellen beelden steunt op het advies van een daartoe in gestelde commissie, bestaande uit de heren C. Kneulman, beeldhou wer in Amsterdam, drs. R. W. D. Oxenaar, directeur van het Rijks museum Kröller Müller in Otter- lo, drs. Th. van Velzen, directeur van het Cultureel Centrum „De Beyerd" in Breda, mr. E. L. L. de Wilde, directeur van de Gemeen telijke Musea in Amsterdam, mr. Th. M. J. de Graaf, voorzitter van de Nationale Bloemententoonstel ling „Keukenhof'D. W. Lefeber, bestuurslid van de ..Keukenhof" en drs. H. L. Swart, directeur van de Nederlandse Kunststichting in Zeist. De foto toont „Skulptuur" van de Belgische beeldhouwer Rein- houd, die in 1928 in Geeraards- bergen werd geboren. Hij studeer de aan de Nationale Hogere School in Brussel en iverkt en woont thans in Parijs. Reinhoud exposeerde in 1961 in het Stede lijk Museum in Amsterdam en in 1965 in Middelheim. In 1957 won hij de prijs van Jonge Belgische Beeldhouwkunst. i Op 29 september wordt in het Mauritshuis nog een andere ten toonstelling geopend, nl. die. welke in het bijzonder de aandacht zal vestigen op de periode van 1766 tot 1831. Prof. Th. Lunsingh Scheur leer, hoogleraar in de kunstgeschie denis aan de Leidse Universiteit, heeft onlangs vastgesteld, dat in 1766 de stadhouderlijke verzameling, toen ondergebracht in een huis op het Buitenhof, voor het publiek toe gankelijk werd gesteld, zodat wat dit betreft zelfs van een 200ste verjaardag gesproken kan worden. I Tot 1931 werden de na 1816 geschei- den collecties van bovengenoemde instellingen aanzienlijk verrijkt, waarbij de persoonlijke invloed van Koning Willem I in vele gevallen l de doorslag heeft gegeven. Nog een interessante tentoonstel ling zal zeker van 24 juni af de aan- dacht in het Koninklijk Peningkabi- net trekken, nl. die welke de titel draagt „Wat deden zij met hun geld?" Zy toont o.a. de functie van de munten in de 17de eeuw, waar van zo ongeveer tweederde buiten lands geld was. Vandaar, dat men bijv. in Serooskerke zo veel bui ten - j landse munten gevonden heeft. Deze I expositie duurt tot ongeveer half no I vember. Een gedenkboek van drie I instellingen is thans in voorberei ding en zal talrijke lezenswaardige bijzonderheden bevatten. Reumatische pijnen TOG AL HELPT Griep Migraine Menstruatiepijn Verkouden Hoofdpijn Spit TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT TOGAL HELPT Beeldhouwwerk van Hans Arp voor Den Haag Het beeldhouwwerk, dat de Zwit serse kunstenaar Hans Arp voor de gemeente Den Haag maakt, is ge reed. Waarschijnlijk zal het volgen de maand worden geplaatst aan de Bezuidenhoutseweg. De plastiek van Arp is een ab stract, bijna VA meter hoog beeld van rode porfier. Het is een van de beelden uit de serie van zes, die wer den aangekocht of waarvoor op drachten werden verstrekt ter ver fraaiing van het stedelijk landschap. Eerder werden afgeleverd de ab stracte plastiek van André Volten en de aankoop. „Hoge wand" van Otto Hajek. Het beeld van Volten staat aan de Bezuidenhoutseweg. „Hoge wand" zal worden geplaatst aan de Ruychrocklaan. De overige opdrachten een ab stracte plastiek van Wessel Couzijn en een schelpenplastiek van Rein- dert Draijer zullen volgend jaar zijn uitgevoerd. Dan zal ook de ab straete plastiek van r1a beeldhouwer Antoine Pevsner, wor den geplaatst in de omgeving van het Congresgebouw. Kostbaar porselein Een Rococo-klok van Ohantilly- porselein is maandag op een veiling bij Christie in Londen aan een Ame rikaanse kunsthandelaar verkocht voor ongeveer f 320.000, volgens iemand van Christie meer dan twee maal zoveel dan de were!d-record- prijs tot nog toe voor een enkel stuk porselein. De klok is met drie Chi nese figuren versierd, zou uit onge veer 1740 stammen en was op de zol der van een huis in Devonshire ont dekt. Kunstverzamelaar Coffeng overleden In de leeftijd van 79 jaar is over leden de heer J. M. Coffeng te Am sterdam, een bekende figuur uit het Amsterdamse beursleven en een ken ner van de geschiedenis van het Ne derlandse ToneeL Ook in beurskringen genoot de nu overledene bekendheid als verzame laar van Historische geschrif ten, schilderijen en voorwerpen. Toen dan ook enige jaren geleden de Amsterdamse effectenbeurs een her inneringstentoonstelling moest in richten, had de heer Coffeng daar in een belangrijk aandeel. De heer Coffeng, die een eigen to neelverzameling bezat, had sinds 1937 zitting in het bestuur van he Toneelmuseum te Amsterdam. Ge durende de jaren 1950 tot 1964 was hy zowel secretaris als conservator van dit museum. De heer Coffeng was Ridder in de van de Zilveren Anjer en begiftigd met de bronzen medaille van de stad Amsterdam. Subsidie Pittsburgh museumspecialisten In het kader van het „Visiting museum specialist program" geeft het Carnegie Museum of natural history in Pittsburgh voor 1967 (en eventueel volgende jaren) aan een aantal jonge stafleden van buiten landse musea gelegenheid een stage van een half jaar te doorlopen. De reis- en verblijfkosten komen ten laste van het Carnegie Muse um. In de eerste plaats wordt ge dacht aan jonge biologen, paleonto logen, archeologen en ethonologen, doch ook zij die zich met de organi satie van tentoonstellingen bezig houden, zijn niet by voorbaat uit gesloten. Gisteravond vergastte K. en O. zijn abonnementhouders op de opvoering van „Vraag mij niets" van de Amerikaanse auteur Ira Wallach, gepresenteerd door de Haagsche Comedie. Op 28 februari jl. werd de Haagse première in ons blad reeds uitvoerig besproken, zodat we ons ontslagen mogen achten van de taak, stuk en spelers nogmaals de revue te laten passeren. Maar dat dit geestig geschreven blijspel, dat onder* de bekwame regie van Paul Steenbergen perfect gereali seerd werd, ook bij het Leidse pu bliek met grote waardering en enthousiasme werd ontvangen mogen we niet onvermeld laten. Na de van geest en humor flonke rende slotscène barstte het publiek uit in een staande gebrachte huldi- Een scène uit Vraag me niets". V.r.n.l. Georgette Hage- doorn. Annie de Lange. Eric van Ingen en Gijsbert Ter steeg. (Foto L.D./Holvast) ging, die nadat» K. O. de dames van fraaie bloemen had voorzien, nog lang duurde. Morgen volgt de laatste voorstel ling. B. H. Uit de 15de eeuw worden werken getoond van o.a. Jan van Eyck, Mai- tre de Mouiins en Giovanni Bellini; uit de vroeg 16de eeuw o.a. Juan de Flandes, Piero di Cosimo en Quinten Matsys; uit de 17de eeuw o.a. Louis le Nain, Geroges de la Tom*, Zurba- ran, Pieter Saenredam, Carel Fabri tius, Gerard Terborch en Pieter de Hooch; uit de 18de eeuw komen in het bijzonder Chardin, Canaletto en Bellotto in aanmerking: in de 19de eeuw zijn Corot, Degas en Cézanne de hoofdfiguren. Van het begin af is er nauw con tact geweest met René Huyghe van de Academie Francaise, een der lau reaten, die op 27 juni de hem ver leende Premium Erasmianum in de Ridderzaal in ontvangst zal komen J nemen. Deze heeft zich sinds vele 1 jaren met de kunst van Vermeer bezig gehouden. Men verwacht een zeer druk be zoek. zodat de expositie buiten de j normale openingstijden, ook vier avonden in de week toegankelijk zal j zijn. Reina Geerligs Prijs 1966 De Stichting „Reina Prinsen Geer ligs Fonds" heeft wederom haar jaarlijkse Jeugd- prijsvraag uitge schreven voor auteurs die op 24 no vember 1966 de leeftijd van 20 heb ben bereikt en niet ouder zijn dan 25 jaar. De prijs bedraagt f 200.-. De inzendingen (proza, gedichten of toneelstukken) moeten voor 1 ju li in duplo gezonden worden naar het Secretariaat van de Stichting, Koninginneweg 121 Amsterdam. Tel. 725817. De jury bestaat uit: Willem Brandt; Kees Stempels; Aya Zikken; Paul de Wispelaere; Joo Michiels. Pianist José Iturbi herstellend De pianist Jose Iturbi, (70), is - herstellende na een nieuwe aanval van influenza. Iturbi vatte kou tijdens een con certreis in de Sowjet-Unie, daarna ontwikkelde de kou zich tot griep in Madrid, waar hij in elkaar zakte en een week het bed moest houden voordat hij naar Amerika kon te rugkeren. Afgelopen woensdag stak de ziekte weer de kop op. Zijn secretaris deelde nu mee. dat Iturbi vermoedelijk nog twee weken thuis moet blijven. Actrice Helen Menken overleden De actrice Helen Menken, die se dert 1916 op Broadway optrad, is zon dagavond op 64-jarige leeftijd op een Mien Labberton - 82 - overleden De schrijfster ivDen Labberton uit Oosterbeek is op 82-jarige leeftijd In haar woning overleden. Willemine Ges ine Albertien Lab berton, die op 6 april 1883 in Den Haag werd geboren kreeg bekend heid door haar vele schetsen over het kinderleven. Haar eerste bundel „Kinderstem men" verscheen in 1924. Van haar hand verscheen ook religieus werk, o.m. in 1948 de bundel sonnetten onder de titel „Kruisweg" en later de bundel „Stralen van licht". Zij schreef vele kinderboeken en romans. De bekendste was „Een Jaar bij de familie De Bloeme". Mien Labberton werd voor haar publikaties benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Ook was zij draagster van de eremedaille van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren. Mien Labberton bezocht de meisjes HBS en studeerde moderne talen en letterkunde, psychologie en opvoedkunde. Nadat zij enige jaren lerares was geweest beperkte zy zich uitsluitend tot literair werk. On danks haar hoge leeftyd schreef zy in de Arnhemse Courant tot voor kort nog regelmatig de kinderpagi na. Haar stoffehjk overschot zal mor genmiddag om halfeen op de Nieu we Begraafplaats in Oosterbeek ter aarde worden besteld. feestje in New York overleden. Een van haar twee vorige echtgenoten was Huphrey Bogart. zy was nu ge trouwd met de makelaar George Ri chard.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15