LEIDSCH DAGBLAD STORM: miljoenenschade Indonesië thans geleid door „klein" kabinet Jfindhoos rukt daken\ van zes woningen af Maart roert boze staart •eerbericht ONBESTENDIG Wilden Chinezen een landgenoot ontvoeren? Enorme °xplosie Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 28 MAART 1966 No. 31832 pjjjcteur: E. A. E. van Dishoeck gjofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 into door rukwind op verkeerde rijbaan: twee doden De zeer zware zuidwesterstorm die gisteren, vooral 's avonds, oVer ons land raasde, heeft een miljoenenschade veroorzaakt. In friesland en de Achterhoek liet bovendien een windhoos een spoor m vernielingen achter: Van een blok van zes nieuwe woningen in Hardegarijp (Fr.) erden alle daken afgerukt. Van twee andere woningen werden jbovenverdiepingen vernield. De afgerukte daken kwamen aan jfc overkant van de straat tegen de huizen terecht. Wonderlijk .tnoeg werd niemand gewond. Een 70 jaar oud feestgebouw in Winterswijk werd door een ïindhoos geteisterd. Het dak a kwam 300 meter verder neer. Verder kwamen door de stormde- rtjsie nog vele ongelukken voor. Tree jonge inwoners van Hilver- in i|jn vannacht gedood, toen hun ulo door een hevige rukwind op de jiere rijbaan van de Arnhemse weg a Lensden werd gedrukt en frontaal botsing kwam met een vracht- In tal van plaatsen, maar vooral grote steden als Amsterdam cn Ptn Haag, had de brandweer han- werk om te helpen by om- Ie antennes en bomen en idwttingen die over de weg gewaaid Blikseminslag in kabels zorgde er toren voor dat diverse treinen niet «den rijden. Bliksem ook in de SCRV-studio, waardoor apparatuur nrd beschadigd. tDe Rijkspolitie rondom Amsterdam noest tientallen tydens stortbuien ptrande automobilisten helpen, wagens door natte bobines of utstekingen het lieten afweteu. bmmlge wagens stonden nog mid- tn op de weg. Niemand gewond In de Vossenburcht in Hardegarijp rukte een windhoos volgens ge- tulgen: men zag een zwarte wolk met tlurf eraan gisterochtend van zes toningen de daken af, en vernielde bovendien de bovenverdiepingen van tvee andere woningen. In een baan T3D vele honderden meters lang trok it windhoos een spoor van vernie lingen. De meeste bewoners van de ver telde woningen waren juist terug- Rkeerd van een kerkdienst, toen het Egeluk gebeurde. De daken van de bouwde huizen (van sommige Ie plafonds), werden door de opgepakt en aan de overkant Ie straat tegen de huizen ge- Men zag ze in een draaiende opgenomen. N'itmand werd gewond. In éen enig» toning lag een 1-jarige baby in zijn Mje. Er vielen stenen in, maar bet bad werd niet gewond. fel iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ian bij 30 meter) werd eraf gerukt Spanten en balken van de afge rukte daken drongen de huizen in de straat binnen. De rest werd over die huizen meegenomen en richtte verderop vernielingen aan. Enorme klap ,!pM bemarl onze weerkundige medewerker) De stormdepressie die gisteren van over de Noordzee naar rken trok, heeft ons een bij- guur en stormachtig week ade bezocht. Gisterochtend tijdens *1 passeren van een actief buien- bnt met hagel en onweer, werd in [island en de Achterhoek een "ver eende windhoos waargenomen. Op «I vliegveld Schiphol werd een wlstoot van 151 kilometer per uur Ogenomen. De aanvoer van koude ïbl uit het poolgebied met hagel 0 natte sneeuwbuien en 's nachts [*r kans op vorst, heeft zich her- *id, zodat in deze laatste week van boze staart roert. Bilt verwacht van heden- tot genavond: 'isselend bewolkt met enkele re- hagelbuien. Krachtige tot maar aan de kust aanvanke- l harde noord-westelijke wind. eht in het binnenland hier en [^nachtvorst. Morgen overdag on- dezelfde temperaturen als (Opgemaakt om 11.15 uur). 29 MAART °p: 06.23 uur; onder 19.08 uur. nop: 09.47 uur; onder: 02.42 uur «oogwater in Katwijk te 07.39 en r j uur. Laagwater te 03.16 en lart ll uur> nummer bestaat uit 18 pagina's De bewoners hebben zich nauwe lijks kunnen realiseren, wat er ge beurde. Zij hoorden een enorme klap. Buurtbewoners snelden direct toe en gemeente-ambtenaren begonnen on middellijk de ergste ravage op te ruimen. Vijftien aannemers, schilders en timmerlieden maakten de huizen provisorisch waterdicht. Een firma in Leeuwarden stelde 600 vierkante meter dakkleden beschikbaar. Som mige bewoners van vernielde huizen zyn by buren en vrienden onderge bracht. De schade wordt voorlopig geraamd op 100.000 gulden. De daken van de huizen waren voorzien van bitumi neuze teervrye dakbedekking. De 19-jarige timmerman Jacob Hansma die zich op straat bevond, werd door een rukwind opgenomen en tegen een garagedeur gesmeten. De windhoos trok vei-der en wierp restanten van daken honderd meter verder tegen een blok huizen. In één ervan werd een gat in de muur ge slagen. Daar ontstond een begin van binnenbrand. Nog had de wind zijn kracht niet verloren. Vijfhonderd meter verder werd een stookhut naast een boerde rij finaal met de grond gelijk ge maakt. Van een café werd de schoor steen meegenomen en nog honderd meter verder werd eveneens een huis beschadigd. In tal van woningen sloegen de vlammen uit de kachels, kreeg men last van kolendamp. Voorts zijn veel geparkeerde auto's beschadigd. De Achterhoek kreeg ook met een windhoos te maken. Het dak van het feestgebouw in Winterswijk werd op gepakt en 300 meter verder neerge worpen. Alleen de muren van het ge bouw staan nog enigszins overeind. Tal van huizen in Winterswyk wer den beschadigd. Bijna geen gevel of dak kwam er zonder schade af. Bo men werden ontworteld en ruiten van huizen en auto's vielen op straat te pletter. Rukwind Vannacht omstreeks half drie von den de 29-jarige R. de Graaf en zijn 20-jarige verloofde mej. C. G. R. Kuitert uit Hilversum op de Arnhem- seweg in Leusden de dood toen de auto, waarin zy zaten door een ruk wind op de andere rijbaan werd ge drukt en frontaal tegen een vracht wagen botste. Het duurde geruime tijd voor hun lichamen uit het wrak waren bevrijd. Tijdens het hevige onweer, dat gis teravond boven de Gelderse Vallei losbarstte, is de boerderij van de landbouwer Woudenberg in Barne- veld door bliksem getroffen. Twee koeien werden gedood en in het woonhuis werd een grote ravage aan gericht. Een hooiberg brandde uit. Bliksem Op verschillende lijnen kampte het treinverkeei gisteravond met vertra gingen door blikseminslag in seln- seinstelsels. Omstreeks acht uur sloeg de blikem bij Nieuwersluis in. waar door alle seinen op onveilig kwamen te staan. De treinenloop op de lijn Amsterdam-Utrecht werd hierdoor vertraagd. Ook tussen Den Dolder en Amersfoort trof de bliksem een sein- stelsel. De laatste reizigerstrein van Amersfoor naar Zwolle is gister avond niet verder gekomen dan Putten. De oorzaak wa? blikseminslag In de bovenleiding. De roizigers zyn met bussen naar Zwolle gebracht.. Gisteravond is op het traject Bo degravenWoerden geruime tijd met bussen gereden in plaats van treinen, wegens een breuk in de bovenlei ding- Vervolg pag. 2 Mgr. Bekkers geopereerd Toestand ernstiger dan werd vermoed (Van onze correspondent) Mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch is vandaag ge opereerd in het St.-Elisabethzie- kenhuis in Tilburg. De bekende neurochirurg prof. dr. M. de Grood heeft de operatie uitge voerd. De bisschop moest een schedeloperatie ondergaan. Zijn toestand was veel erger dan men eerst heeft vermoed. Men neemt nu aan dat het letsel van mgr. Bekkers zijn oorzaak vindt in een auto-ongeluk van bijna tien jaar geleden, waarby de bisschop een zware hersenschudding opliep en zelfs in levensgevaar verkeerde. De laatste week heeft hij geklaagd over geheu genstoornissen. Mgr. Bekkers is vorige week don derdag overgebracht van het St.-Jo- sephziekenhuis in Eindhoven naar Tilburg. Hy was in Eindhoven opge nomen na klachten over overver moeidheid. Gisteren is in alle r.-k. kerken gebeden voor een wending ten goede in de ziekte van mgr. Bekkers. De nieuwe woningen in Hardegarijp, zonder daken. Schiphol vraagt zich af: Hebben leden van de communis- tisch-Chinese legatie in ons land gepoogd een landgenoot te ontvoc- n? Deze vraag houdt het personeel in Schiphol bezig, sinds een gezel schap Chinezen zaterdag op de luchthaven voor opschudding heeft gezorgd. Voor de vlucht van zaterdagoch tend 10.50 uur naar Moskou, waren drie Chinese reizigers geboekt, 's Ochtends was een groep van acht Chinezen op de luchthaven aangeko men. Een van de drie mensen, voor wie was geboekt was, de 30-jarige Hoean Tao-joean, maakte een wat stille en verwezen indruk. Hij staarde somber voor zich uit en liet alles langs zich heen gaan. Hij werd nauw lettend bewaakt door de overige Chi nezen, die hem geen ogenblik uit het oog verloren. De marechaussee by de passencontrole kon echter niets ver dachts vinden in de papieren van de 30-jarige ingenieur, die toezicht hield by de bouw van een voor China be stemde nopper-zuiger op een Schie- damse scheepswerf. Ongehinderd moest men hem laten passeren. Be richten deden de ronde als zou de man onderweg zyn geweest naar West-Duitsland, dat geen betrekkin gen met Peking onderhoudt. Het was niet bekend of hy uit eigen beweging terugkwam. De Chinezen maakten Aardgaslek in cafetaria (Van onze Groningse correspondent) Een hevige aardgasontploffing heeft zich vanmorgen vroeg voorgedaan in de onlangs geheel verbouwde cafe taria van de heer B. Schuttinga aan het Sabangplein in Groningen. Door de geweldige druk sloegen de binnen muren volledig weg. De bewoners van het bovenhuis werden uit hun bed geslingerd. De buitenmuren zijn ont zet. Tot in de verre omtrek sprongen ver over de 500 ruiten. De lichtbak van het cafetariabedrijf werd bij de explosie van de muur gerukt en naar de andere kant van het plein ge slagen. In de directe omgeving scheurden enkele balkons van de huizen. Het bovenhuis is op last van de politie en brandweer ontruimd. Het gehele pand wordt gestut. Zowel de eigenaar van de cafetaria als de eigenaar van het door hem gehuurde pand zyn verzekerd. Vermoedelijk is in de keuken van het bedrijf een las in een aardgasleiding losgeraakt. Hierdoor kon het aardgas vrijuit de zaak binnenstromen. Toen by het aanslaan van de koelmachines een vonk oversprong, moet dit de gewel dige ontploffing hebben veroorzaakt. Soeharto in presidium van zes vice-premiers veel kabaal, toen een fotograaf Hoean Tao-joean trachtte te foto graferen. Tot verbazing van het Schiphol- personeel bleken de heren, toen het toestel voor Moskou moest vertrek ken. niet van zins te zyn in te stap pen. Zonder duidelyke verklaring trokken zy zich terug, waardoor zy het vliegtuig naar Moskou een ver traging bezorgden van tien minuten. Na enkele korte telefoongesprekken arriveerde de zaakgelastigde van de Chinese volksrepubliek, waarna het inmiddels tot twaalf gegroeide groep je Chinezen in de richting van Den Haag vertrok. De marechaussee op Schiphol kon vanmorgen niet meer zeggen dan dat een gezelschap Chi nezen op het laatste moment van een vlucht naar Moskou had afge zien. En dat men niet heeft kunnen vaststellen of een van hen „onder invloed" was President Soekarno heeft gis teren de samenstelling bekend gemaakt van een nieuw Indone sisch kabinet onder zijn leiding, waarvan het aantal leden een derde bedraagt van het overige. Het nieuwe kabinet heeft een presidium van zes vice-premiers, onder leiding van dr. Johannes Leimena, een christen. De an dere leden zijn: de mohamme daanse leider dr. Chalid (voor betrekkingen met de hoge rege ringsinstellingen); een leider van de Nationalistische Partij, dr. Roeslan Abdoelgani (politieke aangelegenheden en Binnen landse Zaken): sultan Hameng- koe Boewono IX van Djokjakar ta (Economische Zaken, Finan ciën en Ontwikkeling); de leger leider luitenant-generaal Soehar to (Defensie en veiligheid) en Adam Malik (Sociaal-politieke zaken en Buitenlandse Zaken). Dit presidium zal collectief ver antwoordelijk zijn, aldus presi dent Soekarno in een rede, die door radio-Djakarta werd uitge zonden. Soekarno behoudt alle functies, die hy voorheen had, n.I. president en opperbevelhebber van de strijdkrach ten en „grote leider van de Indone sische revolutie". Het nieuwe kabinet telt 32 ministers, die ongeveer 35 por tefeuilles beheren. Volgens Associated Press is het nieuwe presidium een hergroepering van het presidium van vijf man, dat op 18 maart door Soeharto was aan gekondigd. Het nieuwe element is, dat ook Soeharto erin is opgenomen. Soeharto behoort met Nasoetion, die eveneens tot het kabinet behoort, tot de felste anti-communisten in Indo nesië. Voorzover voorlopig is vastge steld zyn alle pro-communistische en crypto-communistische leden van het vorige kabinet verdwenen, met inbe grip van de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, In Oestgeest is vannacht omstreeks half twee door onbekende oorzaak het be drijf voor rieten dakbedek king. annex rietmattenfa- briek van de firma W. Vlet ter en Zn geheel in vlam men opgegaan. Bij de zware westerstorm was het een groot geluk, dat de branden de bedrijfsruimten buiten de bebouwde kom en bovendien aan het Oegstgeester kanaal waren gelegen. De westelijk gelegen buurman van de fir ma Vletter, de scheepswerf De Bolder, bleef door de gunstige windrichting voor het vuur gespaard. De hoog vlammen zetten de noordelijke hemel in gloed en trokken nogal wat belangstelling. Verzekering dekt de schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet t'oor. Het duurde verschei dene uren voordat de brand weren van Oegstgeest en Warmond het vuur meester waren. (Poto LJD./Hoivast) de minister voor de Centrale Bank, Dalam, de derde vice-premier, dr. Saleh en de minister voor basis-on- derwys, Soemardjo. De voormalige minister van Defen sie, generaal Nasoetion, is benoemd tot plaatsvervangend chef van het commando „verpieter Maleisië" (Ko- gam), wat ook een kabinetspost is. Hierdoor is Nasoetion in de regering teruggekomen na zijn ontslag op 21 februari, dat woedende studentenbe togingen tot gevolg heeft gehad, die tenslotte hebben geleid tot kabinets vormingen onder de drulr van de anti-communistische militairen. De vorming van het nieiwe Indo nesische kabinet is „de eerste fase van de overwinning van het volk", aldus zei generaal Soeharto gisteren in een uitzending van radio-Indone- sië. Soeharto zei verder, dat het nieu we kabinet „bevrijd is van opportu nisten en elementen van de Gesta- poe" (aanhangers van de staatsgreep van oktober vorig Jaar). Het hoofd van de strijdkrachten en de veilig heid sprak de hoop uit, dat het nieu we kabinet het vertrouwen van het volk zou krtjgen en zyn steun by de uitvoering van het regeringsprogram Generaal Soeharto gaf te kennen, dat de Indonesische strydkrachten niet slechts de eenheid van de natie moe ten bewaren maar ook de strijd te gen Maleisië moeten voortzetten. Soeharto zei verder, dat zyn optre den tegen de Indonesische commu nistische party en het in hechtenis nemen van vyftien pro-communis tische ministers pas het begin is ge weest. „Onze strijd zal nog lang du- rep", zo zei hy, „maar er is een nieu we dageraad aangebroken. Moge God onze inspanningen beschermen en geleiden". Soeharto zei te erkennen, dat het volk een verder optreden wenst om de economie van het land te verbe teren. Hy zei te hopen dat het nieu we kabinet spoedig ir staat zal zyn daartoe een programma bekend te maken, vooral wat betreft de voed selvoorziening. Lijfwacht wordt ontbonden De lijfwacht van de Indonesische president, die in februari op studen ten heeft geschoten tydens demon straties, die hebben geleid tot een verandering in de regering, zal de volgende maand geheel worden ont bonden, zo is gisteren nog van goed- ingelichte zyde in Djakarta verno men. De in bruine uniformen met rode baretten geklede soldaten, bekend onder de naam Tjakrabirawa-regi- ment, zyn vier jaar geleden door pre sident Soekarno georganiseerd, zy zullen worden vervangen door een paramilitair politiekorps. Het Tjakrabirawa-regiment be staat uit geselecteerde elementen van verschillende eenheden uit de Indo nesische strydkrachten Het regiment werd impopulair na de mislukte staatsgreep van oktober vorig Jaar Luitenant-kolonel Oentoeng was voorheer bataljonscommandant by de ïyfwacht. iity had de leiding by de staatsgreeppoging, werd later gear resteerd en door een speciale krijgs- raad ter dood veroordeeld. 9 Slot pag. 2 Huizen ingestort in Brazilië In de stad Petropolis, by Rio de Janeiro, zyn 32 personen om het le ven gekomen als gevolg van het in storten van huizen en grondverschui vingen die veroorzaakt zyn door stortregens. Talrijke personen zyn gewond en men vreest dat ei onder het puin nog meer slachtoffers zyn. „PROPAGANDA" Polen heeft het z.g. vredesvoorstel van West- Duitsland afgewezen. Ook uit de andere Oosteuropese landen komen weinig positieve reacties Een Pools regeringsblad noemt Erhards voorstel bluf. Poolse waarnemers wyze erop, dat de Poolse regering herhaaldelijk te kennen heeft gege ven, dat er geen dialoog met West- I Duitsland kan zyn voordat Bonn de Oder-Neissegrens heeft erkend, even als het bestaan van de Oostduitse staat. Het Westduitse voorstel, dat vrij dag is gedaan, pleit voor gecontro leerde vermindering van kernbewa pening en het afzweren van geweld. Oost-Duitsland heeft het voorstel s „lege woorden" gekenschetst, Een commentator in Moskou sprak van een „propagandazet". Australië wijst Chinese vrouw van Nederlander uit De Nederlandse scheepsmachinlst Ivo de Klerk (26) is meegedeeld, dat hy in Australië kan biyven, maar dat zyn Chinese vrouw het land moet verlaten, aldus bericht de „Sunday Mirror". Het federale de partement van immigratie had me vrouw De Klerk, die in Hongkong is geboren, maar een Nederlands paspoort heeft, verzocht te vertrek ken ondanks de kortgeleden inge voerde verzachting van de immigra tie-bepalingen. Een functionaris van het departement had volgens aan gehaald blad tegen de betrokkene ge zegd, dat het geen kwestie van na tionaliteit was, maar van ras. Het echtpaar heeft een zoontje van vier maanden oud. Adriaan, die by zyn vader mag biyven. De heer De Klerk is vierde ma chinist op het schip Tjwangi van de Koninkiyke Interocean Line. Hij had zyn vrouw mee naar Australië gebracht, omdat zyn schip om de twee maanden negen dagen daar blyft liggen maar slechts drie dagen in Hongkong. Advertentie teuwo Z.M. heeft bewilliging ver- leend tot oprichting eener naamlooze vennootschap bin- t nen Leiden, genaamd: .Leid- sche brandassurantlemaat- schappij". 1 Men meent ontdekt te hebb-n dat eenige aardappe- len, in een stoomketel ge- daan, het aangroeien of aan- zetten van den zoogenaam- den ketelsteen geheel en al voorkomt of verhindert.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1