BRASEM - CONCOURS Nederlanders spoedig met Gé Hofenk vakantie naar Indonesië? TOPPERS Keus Hotelbouw Safari's SATERDAG 26 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD L.D.-EXTRA 5 Denemarken.Echt Deens zilverwerk.' i Glank houtsnijwerketc Kopenhaags porcelain, Sié* België Echt kantwerk uit Brussel. Vlaanderen etc. Speciale ham uit de Ardennen. ufo- Luxembur Aardewei 1 W.Duitsland. Sieraden van Rijnsteen. Res Rijn_y wijn.Tabakspijpetc Italië Doosjes van oiijvenhout Schelper ~x^v Leer.englaswerk Cameen etc FrankrijkLa< I iqueglas Parfvm Pijpen van Bruyère.hout üngerieen. etc Joegoslavië.Zilverwerk. Noorwegen Sieraden met c [Ingelegd houtsnijwerk, belletjes. Dieren van robben.! iTurkse koffiekan.etc huid Borduurwerk, etc Spanje Mantilla's. Kruiken. Kunst. 6meedwerk.Waterkannen.etc. Oostennjk. Houten sieraden Fijn naaldwerk, etc Zweden Artikelen van stro.Orreforg las. Kristal, etc Zwitserland HoutsnlJwetVN Hoofddoeken.Muziekdoosjes. Uurwerken, etc. THE VENDELLY'S eerste winnaressen Springplank naar de showbusiness Er zijn in Nederland tientallen talentenjachten en concoursen. Als paddestoelen schoten zij enige jaren geleden uit de grond. En nog steeds komen er meer bij. Luidruchtig proberen zij jong ta lent èn toeschouwers naar vaak kleine, rokerige zaaltjes te trek ken. Het aas is steeds gelijk: een mogelijke plaatopname Maar van al die talentenjach- \en en concoursen hébben er ilechts enkele levensvatbaar heid. Het merendeel ervan ver dwijnt, vaak na korte tijd, maar iteeds geruisloos. Eén van de weinige talenten- Jachten, die staande is gebleven in stormachtige (klateir-goud) we- 1 van de showbusiness is het Brasem-concours. Voor de derde maal wordt het dit Jaar al in de Roelofarendsveense Pancratiuszaal gehouden; nog groter van opzet dan voorgaande keren. Is het verwonderlijk, dat het Brasemconcours geen eendagsvlieg blijkt te zijn? „Neen", zeggen H©r- Klein (23) en Egbert Eist- geest (20) resoluut. „Beslist niet. Het Is nameUJk zo", verduidelijkt het tweetal dat ook nu weer de Organisatie (voor De Treffers) op llch heeft genomen, „dat het Bra- lem-concours de deelnemers Iets te bieden heeft. Het is in tegenstelling tot an dere talentenjachten geen loze kreet, wanneer wij stellen een ipringplank te zijn. Door de vele contacten, die in de afgelopen ja ren zijn gelegd kunnen wij zan gers, zangeressen, bands en andere olisten met talent via het Brasem- oncours omhoog helpen op de lad- ler die naar roem leidt. Er zijn er il heel wat geweest, die zo de weg de platen- radio- of televi- destudio's hebben gevonden". In 1963 is het in Roelofarends- reen allemaal begonnen. „Eigenlijk het zomaar een ideetje om L&n geld te komen voor de Har monie," bekent Egbert Elstgeest. -door: Peter Onvlec ,Mljn broer, die daarvan deel uit maakte. vertelde eens dat de fi nanciële positie verre van gunstig was. Toen kwam ik met dat plan; Brassemmermeer muziekcon- s voor populaire muziek, want waarom zou dat wel kunnen in Loosdrecht en Warmond (De Kaag) en niet hier bij het Braas- aemmermeer? Het water was er toch ook? De leiding van de Har monie had echter geen oren naar mijn plan. Misschien kwam dat ook wel omdat ik toen pas zeven tien Jaar was Wie weet." Be rustend haalt hij zijn schouders op. „Enfin, De Treffers wilde wel". Herman Klein, al zo'n vijf jaar één van de stuwende krachten achter het Aardbeientoernooi (het grootste tafel tennistoernooi van Nederland, zegt hij met een zweempje van trots) kijkt lachend voor zich uit. „Ach ja", vertelt hij even later, „het leek ons het pro beren wel waard. Waarom ook niet? We hadden wel eens meer stuntjes op organisatorisch gebied uitgehaald. En zo redeneerden we, als we er wat aan over houden is het voor onze jeugdafdeling. Het werd een groot succes. Buiten ver wachting misschien wel, maar we hadden in ieder geval drie avonden lang een uitverkocht huis en ook Radio Veronica verleende medewerking". Nu. drie Jaar later, is het oude Brassemmermeer muziekconcours het volwassen Brasem-concours ge worden. Een soepel lopende muzi kale „wapenschouw" van jong en nieuw talent. De artistieke leiding ervan is in handen van Egbert Elstgeest. ter wijl Herman Klein het zakelijk ge deelte behandelt. Beide doen het met succes. De doelen van het con cours de jeugdafdeling van De Treffers financieel gezond houden en de deelnemers een serieuze kans geven zijn totnutoe steeds ver wezenlijkt. Niet in de laatste plaats dank zij de vele medewerkers. „De jury en de organisaties, die achter je staan, bepalen ook voor een gedeelte je succes. Je kunt na melijk wel organiseren wat je wilt, maar pas wanneer je èn organisa torisch rond zit èn je de mede werking hebt van een deskundige Jury èn gesteund wordt door men sen, die zeer nauw betrokken zijn b(j de commerciële kant van de showbusiness, pas dan wordt het een succes". Even zwijgt Herman Klein. Dnn vervolgt hij: „Dit jaar hebben we nagenoeg geen moeilijkheden ...c-i gehad. Het aanbod voor medewer king was zelfs zo groot, dat we een keus moesten maken. Ook al een bewijs, hoe bekend de na&m „Tref fers" in de amusementswereld in middels is. Dit jaar werken wij samen met Negram Delta (finalis ten krijgen van deze platenmaat schappij een auditie en/of proef- opname aangeboden)Teen Beat, Radio Veronica (wekelijkse uit zendingen) en de AVRO-televisie, die op zoek is naar talent voor haar tienerprogramma's. In de jury hebben zitting: Cees Mentink (hoofdredacteur Teen Beat), Hans Blomsma (producer Negram Del ta), Car de Zeeuw (musicoloog), Egbert Elstgeest aan de piano) en Herman Klein, het duo „achter" het Brasem-con cours. (Foto Leldsch Dagblad) Hein van Beirkel (componist-musi cus), Harry Knipschild (red. Teen Beat) en de manager van Margie Ball, de heer Joosten". „Er kan," vult Egbert Elstgees aan", wanneer alles normaal ver loopt, niets meer mis gaan. Op pa pier is het helemaal rond. De ko mende maand zal uitmaken of het ook in de praktijk klopt. Maar" zo besluit hij, „wanneer er iets niet goed loopt, vinden we er zeker wel wat op. Want het Brasem-concours moet in ieder geval tot de beste van Nederland blijven behoren. tegenwoordiger van het Indo nesische verkeersbureau voor Euroipa en Afrika, verwacht, dat aan het einde van dit of aan het begin van het volgend jaar het toerisme vanuit Nederland naar Indonesië op gang zal ko men. Hij baseert dit op de ver wachting, dat de luchtvaartta rieven belangrijk zullen dalen. „Op dit moment", zegt hij, „ligt de prijs (4500 gulden voor een verblijf van vier weken, al les inbegrepen) voor de Neder landers nog te hoog. Niet om dat ze dat bedrag niet zouden hebben, maar omdat de meeste Nederlanders een dergelijk be drag niet aan hun vakantie wil len besteden. In Duitsland, Frankrijk, Zweden en Zwitser land is dat anders. In die lan den heb ik nu mijn beste klan ten". Zes maanden geleden is heer Soehirman uit Indonesië naar Am sterdam gevlogen om zijn land in Europa te gaan verkopen. „Ik koos Amsterdam als operatiebasis". Zijn taak was niet gemakkelijk. Het beeld dat de meeste Europea nen zich door de gebeurtenissen Binds de tweede wereldoorlog van Indonesië hadden gevormd, was niet bepaald dat van een ideaal toeristenland. Revolutie, guerrilla en relletjes deden de animo voor een vakantie in Indonesië verdwij nen. Op dit moment zijn de aarzelin gen nog niet geheel overwonnen. Maar iedere toerist kan zonder enige vrees naar Indonesië komen. „De onrustige toestand in het land, én koppen en artikelen daarover in de wereldpers", zo bekent Soe hirman, „hebben zelfs een zekere toeristische wervingskracht. De aandacht van de mensen wordt ge trokken, zij worden nieuwsgierig en zij gaan er naar toe". Het toerisme speelt in de econo mie van Indonesië nog geen rol van betekenis. Het hangt ergens onder aan de lijst van de nationale bron nen van inkomsten. Nltour. het officiële Btaatsver- keersbureau. heeft de opdracht daar wijziging in te brengen. Om de aanstaande te verwachten toe- ristenstroom op te kunnen vangen worden op het ogenblik in Ijltempo hotels gebouwd. Aan het einde van 1965 waren er 3.800 bedden, aan het einde van dit jaar moeten (en zullen) dat er 6.950 zijn en aan het einde van 1967: 10.400. Een Deense firma brengt halve jurkjes in de handel die in allerlei combinaties kunnen worden gedragen. De halve jurkjes zijn in vele uitvoeringen te koop onder meer in effen en geblokte stoffen. Sporthuis van Delfl STEENSTRAAT 45 Voor TIENERS die weten wat IN is. De zaak voor moderne MEISJES- EN JONGENS PANTALONS. LDTOPTIENLDTOPTIENLDTOPTIEN n r1 1 Michelle (Beatles) 2 Dedicated follower of fashion (Kinks) ,_J| Q3 These boots are made for walking ("N (Nancy Sinatra) ppr 4 Glaasje op (Sjakie Schram) 3 r 11 5 As tears go by (Rolling Stones) £rj i 6 Bald-headed woman (Jay Jays) Oh 7 That day (Golden Ear-rings) t 1 (0 8 Mystic eyes (Them) 9 Lies (Knickerbockers) j 10 Second-hand Rose (Barbara (Streisand) N3IIdOimN3IIdOIOTN3IIdOI.cn De heer R. Soehirman, ver- Successen Talentenjachten ...De pro- ducers van de diverse platen- maatschappijen weten wat dat betekent: uren lang zit- ten luisteren naar talent, dat meestal geen werkelijk talent is. Het resultaat van dit soort t avonden is miniemsoms één nieuw sterretje in de dop. Bij het Brasem-concours, dat dit jaar op de zaterdagen 16, 23 en 30 april en zondag 15 mei (finale) wordt gehouden, is het succes de afgelopen ja ren groter geweest. Reeds vier finalisten hebben een plaatopname gemaakt (Ko van Berkel, The Portland Singers, John Hatten and the Devotions en Rina Clifton), terwijl een nog groter aantal voor de radio is opgetreden. Voor de winnaars van het tweede Brasem-concours, The Portland Singers (in Hootenanny), en Rina Clif ton (in Voor de vuist weg) gingen de deuren van de tv- studio's zelfs open. De winna- resspn van het eerste con- cou de Beverwijkse The Ven elly's, hebben sinds hun succes in Roelofarendsveen bijzonder veel zaaloptredens gehad. DE ZAAK VOOR LEI Muziek- en grammofoonplatenhandel HAARLEMMERSTRAAT 66 Het minste wat de oprechte va kantieganger dloet, is een souvenir mee naar huis nemen als aanden ken aan een, naar wij hopen, on vergetelijke tocht. Nu is het met souvenirs overal en altijd zo, dat men de meest bizarre dingen in alle maten en hoeveelheden kan krijgen. Zo zijn er overal in Euro pa, vlaggetjes, petjes, beeldjes etc. te krijgen die eigenlijk niet meer met het landzelf te maken hebben dan de gedrukte naam of het ge tekende wapenschild. Misschien vindt u het aardig om iets echts eigens van het betreffende land mee naar huls te nemen en ook daarin is er voldoende keuze. In onze tekening geven wij u enkele tips voor souvenirs die met het land zelf te maken hebben. Er zijn er heel wat meer. maar het is al tijd nog de grootste sport om dit zelf te ontdekken. Dat Indonesië een schat aan toe ristische aantrekkelijkheden heeft, ls buiten kijf. De Amerikanen ont dekten dat het eerst. In 1960 kwa men er 4.000 om ervan te genieten. Bij hen is uitsluitend Bali in trek. Ze blijven een week op dit paradij selijke eiland, dat, volgens de heer Soehirman, de toerist letterlijk alles kan bieden, en vliegen dan terug naar Amerika. De belangstelling van de Europeaan gaat verder en dieper. De vierweekse reis zoals die thans het meest wordt verkocht, omvat bezoeken aan Java, Ball, Sumatra. Celebes en West-Irian. Een andere reden, waarom de toeristen naar Indonesië gaan, zijn de safari's. De prijs voor een safari is, zegt de heer Soehirman, in In donesië veel lager dan in Afrika. In Indonesië kost dat per dag 40 dollar, in Afrika zeker 100 dollar. Dit jaar ia het trouwens dubbel zo Interessant om in Indonesië te gaan jagen. Op zuid-Sumatra heerst namelijk een tijgerplaag. Voor elke tijger die de jager schiet, krijgt hij 25 dollar. R. SOEHIRMAN Amsterdam als operatiebasis

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13