M Van terreur geen s Lawaai om in Duitse Starfighter Bondsdag trekt u aan Volk niet voldoencle doordrongen van nut veiligheidsgordels Hoeksteen Pijpleiding zal langs Leiden lopen KINDER- ASPIRIN VRIJDAG 25 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 I oorzitter „Amsterdamse Pers" wijst beschuldiging van Cals van de hand (Van onze Amsterdamse correspondent De voorzitter van de vereni ging ,.De Amsterdamse Pers", de heer H. Lammers heeft gister middag de beschuldiging van mi nister-president Cals „dat er in ons land een terreur groeiende is van onverantwoordelijke lieden, die de beschikking hebben over de communicatiemiddelen pers. radio en televisie" verontwaar digd van de hand gewezen. „Het komt mij voor, dat het nut tig zou zjjn als de minister presi dent eens duidelijk zei, wat hem bij het uiten van zijn beschuldiging voor ogen heeft gestaan. Ik heb wel een vermoeden, gebaseerd op aan wijzingen, maar daarmee komt men, naar wjj weten, niet ver", zei hjj. De heer Lammers sprak op een bijeenkomst waarin burgemeester mr. G. van Hall de Amsterdamse persprijs voor het jaar 1965 uitreik te aan Nico Polak (36). Deze kreeg zijn prijs (f 500.) voor een in het kerstnummer van „De Groene Am sterdammer" gepubliceerd artikel over Amsterdam en de Amsterdam- Geen grond „De pers kan echter een dergelijk verwijt onmogelijk over zijn kant laten gaan. Hier was de minister president aan het woord, die als mi nister van Algemene Zaken een bij zondere bemoeienis heeft met het verkeer tussen de rijksoverheid en pers. Iemand, die een dergelijke functie in het openbare leven be kleedt. moet weten wat hij zegt, vervolgde de heer Lammers. Verder merkte hij op: „De minister-presi dent heeft geen enkele grond voor zijn beweringen. Er zijn goede en slechte journalisten, zoals er ook goede en slechte bestuurders zijn. Advertentie TREVLRA vooruitstrevend Superieure,hoogwaardige komgaren -Trevira 55/45 lijke kostuums, Styled by 149.- 169.- 189.- 198.- 219. VIAARDINGEN WinUïewilru Van een terreur, en dan nog wel van onverantwoordelijke lieden, is geen sprake. De minister-president heeft, en dat is de gunstigste interpretatie die ik kan vinden, uiting willen ge ven aan een gevoel van onlust, dat velen schijnt te bekruipen". Het journalistieke bedrijf en alles, of satire samenhangt, nemende mate gekenmerkt door openhartigheid, onbeschroomdheid en onbevangenheid. Een alerte, kriti sche gezindheid van redactiestaven ten aanzien van de bestik «rende personen en colleges kan alleen maar bijdragen tot verhoging van de kwaliteit van het overheidsbeleid. Het gezag wordt er door gedwongen meer dan het gewend was en mis schien meer dan het lief is reke ning en verantwoording af te leg gen. Dit is bevorderlijk voor het in zicht, dat de staatsburger voor het bepalen van zijn positie binnen zijn aan de uitslag van de verkie zingen van woensdag argumenten te over te ontlenen". Verantwoordelijk „Het spreekt vanzelf, dat de pers naarmate zij haar cataliserende taak in het maatschappelijk leven meer en meer bewust gaat vervul len zich ook de naar verhouding groeiende verantwoordelijkheden voor ogen moet houden. Dat geldt in de actuele situatie bijvoorbeeld zeer klemmend, nu burgemeester Van Hall er op heeft aangedron gen, dat er een afkoelingsperiode zal zjjn, wat kaar belangstelling hadden. Het is niet uitgesloten dat de po.itie hen in de gevallen, waarin geweld gebruikt moest worden, niet heeft weten te onderscheiden van de deelnemers aan de opstootjes". Dit lijkt mij wel een wat al te lakonieke afschilde ring van toch zeker betreurens waardige gebeurtenissen. De licht vaardigheid waarmee de bewindslie- f den deze kwestie hebben afgedaan openbare "kritiek j kan niet worden verklaard met een vordt in toe- verwijzen naar gegevens, die de Openhartig heer Cals tot zijn „Limburgse uitla tingen" zouden hebben gebracht en waarvan zij mogelijk mede op de hoogte konden zijn. Die gegevens, zo is de laatste dagen wel gebleken, zijn tamelijk pover en het is niet aan te nemen dat zij de beant- woordiging van serieuze vragen heb ben beinvloed. Ik vind dan ook de ministeriële ironie, want zo moeten we het maar opvatten, moeilijk te begrijpen en te verteren", aldus de heer Lammers. Burgemeester Van Hall overhandigt de buidel met 500 gulden aan Nico Polak (links). Recht op antwoord Burgemeester Van Hall zei bij de uitreiking van de prijs dat hij geen discussie wilde beginnen over het geen de heer Lammers in zijn ope ningswoord had gezegd. „Ik ben het in meerderheid helemaal eens met u", zei mr. Van Hall tot de heer Lammers. „De zorg, die we wel eens hebben", zo vervolgde de burgemees ter, „is die van het recht op ant woord. Je leest weieens in de krant iets, wat eigenlijk tegengesproken moet worden, maar je laat het maar omdat je er de tijd niet voor hebt. Ik hoop, dat u hiervoor een vorm zal vinden, die voor u en ons ac ceptabel is", zo zei burgemeester Van Hall. Muziek van deze tijd Harald Boje en Zigmund Krause winnen concours Het internationaal vertolkers van muziek van deze tijd, dat de stichting Gaudeamus deze week heeft georganiseerd, is gewon nen door de Westduitse pianist Herald Boje en de Poolse pianist Zigmund Kruase. De prijzen zijn elk 3000 gulden groot. De derde prijs was voor Mart a Gozdecka, een pianiste uit Polen, de vierde prijs kwam in het bezit van de Engelse pianist Roger Smalley. De Nederlandse violist Christiaan Bor veroverde de vijfde prijs. Voorts werden twee extra premies ter be schikking gesteld. De eerste voor de Duitser Peter Marti, en zijn landge noot Harald Boje. De tweede premie was voor de Belgische klarinettist Walter Boeykens. „Kunstplein" in dierenpark De directie van Burgers' Dieren park in Arnhem wil op 16 april be ginnen met een „kunstplein", naar analogie van het wereldberoemde Place du Tertre in Parijs, waar kun stenaars en publiek elkaar treffen. Kunstenaars op velerlei terrein kun nen in de zomer op het „plein" wer ken om. zoals de directie zegt. ,.de bezoekers te interesseren in de kunst". Verkoop van werken is toe gestaan, maar „kitsch" zal worden geweerd. Voorlopig vindt het experi ment alleen op zaterdag plaats. Wanneer het goed uitvalt kan het aantal dagen per gebreid. week worden uit- Op de scheepswerf J. van der Giessen in Hardinxveld-Giessendam wordt dinsdagmiddag een sleepboot te water gelaten, die gedoopt zal worden met de naam Anton Gee- sink". De judokampioen komt zelf naar de werf om het naar hem ge noemde schip te water te laten. De lengte van het schip is 16 m. de breedte 4.10 m en de holte 2.20 m. terwijl een dieselmotor van 425 pk voor de voortstuwing zal zorgen. FEL DEBAT VON HASSEL - SCHMIDT (Advertentie) Neus voor het goede. Als ik opsteek is het Roxy, de enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. Roxy verveelt nooit. De kwaliteit is zo vertrouwd en altijd goed. Al jarenlang. K.N.A.C. meent: Naar de mening van de Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club is het Nederlandse volk nog niet voldoende doordrongen van het feit. dat het gebruik van veiligheidsgordels zowel voor de be stuurder als voor de passagiers een onmisbaar element is om de ernst van de gevolgen van ongelukken zoveel mogelijk te beperken. (Van onze correspondent in Bonn) Het débat in de Bondsdag over de oorzaken van de ongelukken met alle tot dusver met el- j de Starfighters bereikte gisteren zijn hoogtepunt met een uiterst conflict komende partijen i felle rede van de defensie-deskundige van de Sociaal-democratische oppositie, Schmidt. Daaraan vooraf ging een omstandige toespraak van de minister van Defensie. Von Hassel, waarin deze een antwoord poogde te geven op de door alle in de Bondsdag vertegenwoordigde partijen aan de regering gestelde vraag: ..Wat zijn de oorzaken van de niet eindigende reeks ernstige ongevallen met de Starfighter, en het zëge-1 wat moet ertegen ivorden gedaan?" het de hele dag durende debat- tot rust kunnen komen. Dat dit gevoel voor verant woordelijkheid zou impliceren, dat naar de minister-president deze da gen in Amsterdam heeft betoogd mindere aandacht naamde „harde nieuws" zou moe ten zijn. moet ik bestrijden. De bur ger heeft, al staat dat jammer ge noeg niet in onze grondwet opgeno men, recht op informatie en dat be tekent dat de journalist primair de plicht heeft om de feiten te melden, zoals hij die ziet. Pas in tweede in stantie mag hij zich afvragen, wat hij kan doen om in moeilijke situa ties de overheid ter wille te zijn. Aanwezig De informatieplicht brengt verder voor de journalist mee. dat hij ge houden is steeds daar aanwezig te zijn, waar zich eventueel vermel denswaardige voorvallen zullen af spelen en in Amsterdam zijn overheid en pers het daarover in principe volledig eens op hulp en bescherming van de overheid, aan gezien die ervoor heeft te zorgen, dat de burger zijn recht om te wor den ingelicht volledig kan genieten". Over het antwoord van de ministers Samkalden en Smallenbroek op de vragen van het kamerlid mevrouw Brautigam zei de heer Lammers, dat het hem een goed ding waard ge weest zou zjjn, wanneer de bewinds lieden bij hun beantwoording dit be ginsel duidelyk hadden laten door klinken. ..Nu schrijven zij in de passage over de pers op de tiende maart: „De indruk bestond, dat sommige persfotografen en jouna- listen voor een en ander bijzondere reeks Minister Von Hassel noemde de 700 Starfighters van de Westduitse Luftwaffe" de hoeksteen van de Westelijke verdediging", die door de ongelukken „grotendeels was aange tast'^. De minister verklaarde nog dat het ver van hem was de onge lukken als „onverantwoordelijk" te be schouwen, of als „de prijs van de moderne tohniek". De minister trok een paréllel met- de steeds gecom pliceerder wordende toestellen voor de burgerluchtvaart en ook daar op tredende (en meestal onverklaar bare) ongelukken. Zijn ministerie zou echter alles in het werk stellen om de toestellen veiliger te maken. Schmidt deelde de rede van de mi nister in drieënhet deel dat ter zake deed, een „groter deel dat met ter zake deed" en „een relatief klein deel" dat. hij als „onfatsoenlijk" de finieerde. Ten aanzien van het von- fatsoen" ging Schmidt op de mening van Von Hassel in, als zouden de aanvallen van de oppositie op hem persoonlijk ook als aanvallen op de baantjes Bundeswehr moeten worden be- F 104-g de Bondsdag groot tem uit ontstond het leven gekomen. Sinds 1961 vielen 51 Starfighters naar beneden, die elk 6 miljoen mark gekost hadden. Daar bij moet men bedenken dat voor de sinds 1961 om het leven gekomen 27 piloten per man nog eens 1,2 miljoen mark aan opleidingskosten was uit gegeven. Hierbij wordt van het men selijk leed dan nog niet gesproken. Desondanks verklaarde minister Von Hassel 12 januari van dit jaar: „van de zo dikwijls geciteerde catastrofale situatie bij de vliegtuigongelukken paar Geen (lodemansplaats Hoewel het niet mogelijk is op grond van statistische gegevens in ons land nauwkeurig vast te stellen in hoeveel procent van de gevallen een veiligheidsgordel zijn nut heeft bewezen, omdat de gegevens daar- Duidelijk Ss ook gebleken dat de voor ontbreken, kunnen op grond Plaats naast de bestuurder, van van een door het R.AI.-T.N.O.-in- oudsher de dodemansplaats ge- stituut voor de wegtransportmidde- n°omd. althans voor gordeldragende len verrichte onderzoek wel enkele passagiers, niet meer die benaming cijfers worden gegeven, die een dui- verdient. aelijke aanwijzing inhouden. Uit I in 12 van deze ongevallen raakte het ongevallenarchief van het R.A.I. de auto te water. Hierbij werd -T.N.O. met gegevens over 850 per- slechts één inzittende gedood, doch sonen, die bij een ongeval, waarbij niet door verdrinking. Ook de veel de autoschade op meer dan f 1500.- gehoorde vrees dat bij brand van d geschat, gordels droegen blijkt de verongelukte auto het gebruik hen of de voorzitter met fel belgerinkel i kan geen sprake zijn Jan afgevaardigden tot de orde moest J weken geleden zei hij nog roepen. ,.ik willen spreken". Knaapje (6) drie kilometer door auto meegesleurd D veiligheidsgordel fataal zou d. Vijf pro- zijn, blijkt volgens de gegevens on gegrond. In geen der gevallen kwa men mensen door brand om. De on gevallen, die een dodelijke afloop hadden of waarbij zwaar lichame lijk letsel ontstond, waren bijna al tijd een gevolg van flankbotsingen. Veel letsels waren daarenboven het gevolg van het te los dragen van de gordel. Niets was gekomen over de oorzaken de ernstige ongelukken met de Star fighter, die zioh steeds voorzetten. Wat tijdens het Bondsdebat wel duidelijk werd, was eerder allang buiten het parlement vastgesteld. Duidelijk geformuleerd werd het pro bleem door de militaire specialist van de Frankfurter Allgemeine Zei- tung, die schreeef: „Het ligt niet aan de Starfighter en het ligt in geen geval steeds aan de pilloten, maar het ligt aan de or ganisatie. Op het ogenblik moet de Luftwaffe er voor bloeden dat de or ganisatie een middel is geworden om het leven te roepen. De de gevarenzone ge- De zesjarige Harrie Loch heeft gis termiddag een angstig avontuur be- - [leefd, dat nog betrekkelijk goed is Abnormaal 1 afgelopen. Op een erf aan de Am- i bachtstraat in Brummen klampte de De inzichten van de minister zijn jongen zich vast aan een bestelauto, intussen zo ver veranderd dat hij in bestuurd door een Arnhemmer. Hoe- het debat van gisteren de situatie als wel omstanders hem waarschuwden „abnormaal" beschreef. j de auto los te laten sloeg de knaap de raadgevingen in de wind. De chauffeur van de auto, die van het .voorval niets had bemerkt, zette zijn A, Starlichter ,n ander, NAVO-taj- auto ln beweging en toen deze. een den VeeMlld.gwordt daarb„de sl- Qp d(_ ,.ult gekomen. eer. tuatie in Nederland aangehaald, waar flinke vilar kreeg Kerd d<_ j sinds de levering; van de eerste der over Mn afstand van drie kilome- 0 Starfighters in december 1962 j ter van Brummen naar Leuvenheün niet meer dan vier machines verloren .België) meegesleurd. In Leuven gingen. Hierbij kwamen drie piloten j heim moest hij krimpend van pijn het leven. De Belgische lucht- I door de opgelopen verwondingen de macht beschikt over 100 Starfighters auto los laten. De chauffeur van een de laatste drie jaren drie I passerende vrachtauto uit Haaksber- verloren gingen. Hierbij kwamen twee gen zag de jongen van de auto val piloten om het leven. Factoren leggen pijpleiding van olie tussen de Nieuwe Waterweg en het Noordzee kanaal krijgt, wanneer althans het parlement met de voorstellen van de regering akkoord gaat een tracé, dat beginnend bij Europoort, de Water weg ten westen van Maassluis kruist, vervolgens tussen Delft en Rijswijk loopt, ten zuiden van Voorschoten de Vliet kruist, Leiden aan de west zijde passeert, ton noorden van Sas- senheim ombuigt naar de Haarlem mermeer en dan parallel aan de hoofdvaart van deze polder naar het noordoosten loopt om tenslotte ten oosten van Halfweg het industrieter rein te bereiken. schouwd. Schmidt repliceerde raakte spSts van een brede logis- scherp„U hebt niet het minste I tieke ordening die vermolmd is", reoht leden van de Bundeswehr met uw eigen, hoogst onbeduidende per- j soon te laten indentificeren". Dit was niet het enige moment waarop I De schrijver doelt erop, dat de or- j ganisatie van de Bundeswehr geen l gelijke tred gehouden heeft met de verregaande technische ontwikkeling j van het materiaal waarmee wordt ge werkt. Het ambtenarendom op het ministerie reageert of het met rui ter en voetvolk te doen heeft. Men houdt er geen rekening mee welke bijzon- dere factoren er in het spel zijn, wan- j neer men leiding moet geven aan i zulke hoogontwikkelde technici als Starfighter-piloten nu eenmaal zijn, Toen ten tijde van het bewind van Franz Joseph Strauss de Bundeswehr zich de luxe veroorloofde die 700 Starfighters tegelijk te bestellen hield men er geen rekening mee, welk een totaal andere organisatorische omstandigheden dit ook met het oog op de toekomst met zich meebracht. Toen in januari 1965 een afgevaar digde van de oppositie voor het eerst op de toenmalige en de nog te wachten rampen van de Starfighter wees, werd hij door minister Von Hassel min of meer belachelijk ge maakt. Nu, ruin een jaar later, zijn inmiddels 18 piloten door het neer storten van 33 Duitse Starfighters on De vaste commissie voor Economi sche Zaken uit de Tweede Kamer heeft minister Den Uyl tijdens een onderling overleg over het betreffen de wetsontwerp gevraagd of hij het niet bezwaarlijk vindt, dat deelne mingen van de staat in naamloze vennootschappen zich aan de publie ke controle van de Staten-Generaal onttrekken. De bewindsman erkende dit be zwaar. doch wees erop. dat gege vens die niet gepubliceerd kunnen worden doorgaans vertrouwelijk kun nen worden doorgegeven. Aan de hand van die gegevens kan dan een vertrouwelijke discussie in de com missie worden gevoerd. Voorbereiding maanvlucht Surveyor Dinsdag a.s. zal van Kaap Kenne- 7 een Atlas-Centaur-raket worden gelanceerd op een proefvlucht met een ballastlading. Deze raketsoort moet in mei de eerste zachte lan ding onder het Amerikaanse ruimte vaartprogramma op de maan maken. De moeilijkheden die men met de Atlas-Centaur combinatie gehad heeft, hebben het programma drie jaar vertraagd; de kosten zijn er bo vendien tien maal zo hoog door ge worden. Volgens het vluchtplan moet de ken. Hij vervoerde de deerlijk geha- I I vende knaap naar huis schuwde tevens een dokter en de po- Qoet (jg k00rtS dalei). 1 De verwondingen bleken nogal mee te vallen. Een uur later had de knaap alweer de grootste praatjes. De chauffeur van de bestelauto heeft zich later bij de politie gemeld. j Stilt de pijn. Ideale dosering. „Niet automatisch"! Nederlanders verstoren rust in Frans dorp ballast „papieren raken op 800.000 km van de aarde verwij derd. De baan van dit deel zal sterk elliptisch zijn, met genoemde afstand als verste en 160 km hoogte als laag ste punt. Een omloop duurt daarbij 37 dagen. De Surveyor die in mei naar de maan wordt gezonden zal uitgerust zijn met twee televisiecamera's, die opnamen van de maan moeten ma ken. Bovendien zal in mei de eerste „Luner orbiter" worden gelanceerd, die in een baan om de maan komt en foto's van het oppervlak moet maken. In een interview met de New York Times heeft premier Salazar van Portugal verklaard, dat de bondge noten van de NAVO niet moeten re kenen op „automatische medewer king" van Portugal. Hij vond dat de organisatie de huidige defensie behoeften niet meer dekt, hetgeen tot „desastreuze resultaten" leidt. Portugal heeft als een van de op richters van de NAVO steeds loyaal tegenover het bondgenootschap ge staan, aldus Salazar, „maar die sa menwerking heeft voor ons risico's en offers betekend, zonder een daarmee ln verhouding staande tegenpres tatie". Portugal wil samenwerken met hen die dat willen, maar zij die Por tugal vijandig gezind zijn, moeten van Portugal geen medewerking ver wachten, ook niet als zij verklaren dat die medewerking nodig is voor de verdediging van de zogenaamde vrije wereld. Salazar neemt het de NAVO-bondge Vier jeugdige Nederlanders hebben gistermorgen de rust verstoord van het dorp Astres-sur-Buech, in de Franse Alpen. Na eerst getracht ie hebben het offerblok van de kerk van St.-Julien Beauchene te lichten stalen zij benzine van een plaatselijk benzinestation. Met hun auto reden zij door een politieversperring in Astres-sur-Buech. De politie opende het vuur, waarna de wagen slinge rend in een veld terecht kwam. De vier jongelui bleken afkomstig uit Enschede. De wagen werd be stuurd door een 25-jarige jongeman. Zijn 19-jarige metgezel op de voor bank werd door een kogel in de enkel getroffen en in een ziekenhuis opgenomen. Op de achterbank zaten twee noten vooral kwalijk, dat zij zijn meisjes en een baby. De vier orde- politiek in de overzeese gebiedsdelen verstoorders zullen in Gap worden voorgeleid. niet willen steunen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7