SCHEEP BERICHTEN stad de des levens 4.95 VRAGEN OVER STEMMACHINES Nieuwe uitgaven r'Sa va vaas sa VRIJDAG 25 MAART I960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 29 oorspronkelijk verhaal van Joseph I. elnander 14) nachten met geslapen, doch de zame uren in hotels doorgebracht met het schrijven van aantekeningen j het uitwerken van ideeën. Hij had 0p drukke kruispunten gestaan er ziekenhuizen bezocht, waar gewon den en doden van verkeersongeluk- waren binnengebracht. Hij had met poiitie-agenten en verkeersbri- gades gediscussieerd en was meer malen in wanhopige strijdvragen verwikkeld geraakt, waaraan hij met bruisende voortvarendheid had deelgenomen. „Het is veel erger dan iemand van ons beseft", zei Galotti, terwijl hij zijn slanke, bruine handen op sneeuwwitte tafellaken aan rskanien van zijn bord legde. Duropa krioelt. Europa kookt over, ter Malloway, en niemand weet het probleem moet worden aan- it. Niemand heeft een vooruit- men legt in snel die precies belaste wegen tempo nieuwe wegen dezelfde nadelen hebben als de oude. Bent u ooit in Holland geweest?" Dokter Malloway schudde het hoofd. IIjJ had even het visioen van een smal stukje land aan het En gelse Kanaal, waar de mensen heer lijke boter konden maken en meestal klompen tussen bloemenvelden liepen. „Ik was er in de eerste week van lei", zei Galotti. „De Hollanders zitten met hun veertien miljoen mensen op een stukje land, dat men t een goede auto op één dag in volle lengte kan doorkruisen. Sommige slimme lieden onder hen op het denkbeeld gekomen, dat dit stukje land tal van bezienswaar digheden voor buitenlanders biedt en aaraig aan te verdienen zou zijn, als zoveel mogelijk buitenlan ders worden aangetrokken. Dat ge beurt dan ook. De Hollanders zelf hebben geen plaats meer om hun voeten ce zetten gedurende het bloe- menseizoen en de zomermaanden. Ik in Amsterdam en in hun groots te badplaats, Scheveningen. En ik it van Amster- dwars door de Malloway, ik te doen. Zij stikken! Zy kunnen in hun steden kwijt, laat staan de buitenlandse bussen en Hoe is het ontstaan? Dit woord: ERBARMEN Noch het zelfstandige naam woord erbarmen medelij- k woord er- betonen) jaa-1 opgeno- tot de litteraire en de kansel - taal. Het meest wordt het woord gebezigd: in de erbarm u onzer. woord erbarmen aan het Duits ontleend, evenals enkele andere woorden beginnend met het voorvoegsel er- (erlangen, er varen, erkennen)Maar er barmen heeft nog eei voegsel, namelijk b i - overblijft is het woord het Gotisch luidde: ar medelijden hebben met het Nederlandse arm Wat toeristenwagens. Zij verkopen hun eigen ruimte ten koste „Juist", zei dokter Malloway met een glimlach „zy hebben het aan zichzelf te wijten. Waarom moeten zfj hun land als recreatiegebied aan prijzen, als z4J zelf niet eens meer ruimte genoeg hebben om adem te halen? Dat is winstbejag en onver antwoord beleid. Ik „U praat over de Hollanders zoals politici over volken plegen te praten", merkte Galotti peinzend op. „Dat is verkeerd. Er zijn ongeveer veertien miljoen Hollanders en ieder van hen houdt er een mening op na ieder van nen heeft bepaalde belan gen en iedei van hen heeft al of niet een aangeboren beschaving en een geweten. Ik weet dat er in Ne derland een grote groep mensen is, die deze ontwikkeling op verkeersge bied met grote benauwdheid gade slaat en met geweldige ergernis ieder jaar opnieuw weer grotere delen van hun land zien verloren gaan onder de voeten van een met reu zenschreden groeiend toerisme. Zij krijgen net moeilijk met de adem haling zy stikken, bijna letter lijk. Maar anderen drijven handel, houden hotels, verkopen souvenirs zijn Jol op deviezen. Ook de auto riteiten zijn daar dol op, ziet u. De burgemeester van de meeste Hol landse steden vuren hun ingezetenen om allerlei attracties te organi seren en de gemeentebesturen vote- grote sommen geld om het vreemdelingenbezoek te stimule- De Hollander is bezig zijn ge moedsrust, zijn ruimte en zijn vei ligheid te verkopen en ik geef u de verzekering „Hoe is het mogelijk dat u in zo korte tijd zoveel van Europa te weten bent gekomen", zei Malloway met oprechte bewondering. „Het probleem moet u wel heel diep interesseren!" Galotti legde zijn servet neer en stond op. „Als u het goedvindt, zullen we de discussie bij mij thuis voortzet ten", zei hij. „Daar heb ik documen en paperassen bij de hand om u geheel er. al op de hoogte te stel len". Zij spraken weinig gedurende de rit. Malloway keek zijn gastheer meermalen verstolen aan, terwijl deze al zijn aandacht nodig had by het chaufieren. Hij kon er nog steeds niet over uit, dat deze man de zelfde was als Galotti, die hij in de na Susan's ongeluk had leren kennen ,Maar dat is eenvoudig fantas tisch!" riep dokter Malloway uit. „Ik ben geen zakenman, maar ik begrijp volkomen hoe groot de be langstelling van de commerciële krin- voor ait plan moet zijn. Alleen ik nog niet in, hoe (Wordt vervolgd) MOOI WEER TERRASWEER! bij Hotel-Café-Restaurant „SEINPOST" NOORDWIJK AAN ZEE Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 Overdekte en onoverdekte terrassen. Vrij uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Fijne kantgarnering en een prima pasvorm. Maten: 40-48 Alleen deze week 1 Haarlemmerstraat 172- 174- 179 Herenstraat 9 MIDZA Het tweede-kamerlid Voogd (BP) heeft zich schriftelijk tot de minis ter Smallenbroek van Binnelandse Zaken gewend met de vraag of deze bereid is over te gaan tot her stemming op de normale wijze in die gemeenten, waar gebleken is. dat de stemmachine niet aan de verwach tingen hebben voldaan, zodat het aantal ongeldige en blanco stemmen abnormaal hoog zou zyn geworden. Voorts vraagt hij de minister of deze niet van mening is, dat het be- voorlopig op de oude manier te blijven stemmen en, gezien de financiële consequenties voor de ge- geen stemmachines meer te schaffen. PANDA EN DE WEGDOENER 88 2. Na op het grote bord gelezen te hebben, dat de Breek Ratel's Weg werk Maatschappij flinke krachten een mooie toekomst bood, wendde Panda zich vol goede moed tot een mijnheer, die hier kennelijk als opzichter fungeerde. (Het was ene Evert de Breek, een neef van de oudste firmant.) „Mijnheer,", zei Panda ferm, „ik zie daar net dat u krachten zoekt, en omdat ik juist een mooie toekomst wil hebben, dacht ik, dat komt mooi uit!" „Zo, zo ventje, ivou jij een toekomst," sprak Evert de Breek, en hij keek de sollicitant onderzoekend aan; „wat weet jij dan zo al •lijk als altijd. n," riep De Breek met t dat deze Evert bij ,JDat zullen we dan en dan druk je op di eens openbreken. dacht, dat i onbegrijpe- „Niets, mijnheer," zei Pan ik het wel zou kunnen lerei „Dat zullen we dan eens lijke lach. (Men moet wet stond als een grappemake\ je neemt deze luchtdrukbo ga je dit oude wegdek ma beren." Welnu; Panda is niet flauw; hij greep deze kans om iets te leren, gretig aan en inderdaad zodra hij op die knop gedrukt had leerde hij ietsnamelijk, dat hij niet voor wegwerker in de wieg Weendr\TVechter^ktaop. ^Eend^zeg je? Die k, hoor! Ik dacht toevallig aan jullie lerares. Is ze zn de Tempel der Purperen Wolken„Nee", zegt de i jaar of zo. Haar voorgangster is op hoge leeftijd ge- nden er wel een paar dozijn nonnen, maar het heeft aan praatfes over spoken. „Maar het ruïne". „Voor mijn part", merkt Rechter Tie zuur op. „worden alle boeddhistische tempels tot ruïnes! Daar wordt alleen maar afga- derij bedreven en onze grote Meester Confucius heeft daar nadruk- Jonge mensen en de liefde, door H. de Kat-Presser. Partnerkeuze en huweUjksverwach- tingen, door dr. H. Musaph, dr. J. S. Hessen, prof. dr. G. A. Kooy. ornografie voor het Gerecht, door W. H. Overbeek. Ui tg.: Stichting DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 478. De staande klok stak hoog uit het water en door een zeiltje had de man met het schipper spet je er een bootje van gemaakt. „Lieve helpivat ben jij van plan?" riep Bram de man toe. „Is dat alles, wat er van je schip is overgebleven?" De ander blies in het zeil en grinnikte. „Welnee", zei hij opgewekt, „ik doe mee aan de wedstrijd voor gekke vaartuigen." „Wedstrijd?" vroeg Bram. „Wedstrijd..." herhaalde Karo en zijn poeze-ogen glinsterden, want hij wist, dat dit een woord was, wat Bram maar moeilijk kon weerstaan. Poetsen en boenen was wel aardig, maar een wedstrijd vond Karo toch heel wat spannender. De klok dobberde voorbij met regelmatige slag. Graag had Bram nog iets meer gevraagd, maar Karo was op de voorplecht gaan staan en hij wees opgewonden in de verte. En meteen hoefde niemand Bram meer uit te leggen ivat een wedstrijd in gekke bootjes was! i ër.sEss:

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 29