Spanning in Egypte iljonairsclub Kees Manders Oostenrijkers nog zonder regering Validen Boeynants wil bovenal evenwicht in j H IS W A de openbare financiën nog 2 dagen "ai- Zeg het met FONS HERMANS BEDANKT VOOR ZETEL IN DE PROV. STATEN Wintercollecties op de ..Intercontex" bloemen tl HOOGOVENS IJMUIDEN Dit is Tinus Vliek hij bouwt zijn toekomst op staal k gesloten -it A'damse correspondent) Ijonairsclub van Kees j op het Thorbcckeplein in I is sinds een week ge ils oorzaak noemt de be- 1 niet het gebrek aan mil- 1 iar moeilijkheden met de ijent, de met ingang van 1 «liesten zou leveren. ogramma, dat wij kregen a was niet van het peil, een verwend publiek kan j a", aldus werd meegedeeld. Manders, die met yakan- j op Mallorca heeft deze on- u zelf in Parijs en tontacten te elggen met va- cabaretartiesten van inter- allure". I Ijonairsclub zou tegen het 'P de maand weer wor- I Kon9 water leven Gezondheidsdag in Vlaardingen De provinciale gezondheidsdag van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zuid-Holland, dinsdag 10 mei in de Stadsgehoor zaal in Vlaardingen, heeft als the ma „De verpleegkundige brug" (ver- pleegtechnische communicatie tus sen ziekenhuis en maatschappij). j In de bijeenkomst onder leiding j van de voorzitter van de raad, mr. J. I Klaasesz, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, wor- i den inleidingen gehouden door dr. P. Lopes Cardozo, internist, zuster I E M. van Aken, directrice van het Gemeente ziekenhuis Zuid wal in Den Haag en zuster M. C. Nugte- I ren, wijkverpleegster in 's-Graven- 'zande. Als co-referenten zullen resp. optreden dr. J. A. A. van der Horst, i geneesheer-directeur van het zieken huis St.-Anthohiushove in Voorburg, [zuster C. Meuldijk, verpleegster in algemene dienst van het Oranje- Kruis en dr. G. J. Bremer, huisarts in Nieuwkoop. (Van onze Weense correspondent) Ofschoon de verkiezingen reeds op 6 maart jl hebben plaatsgehad, is de nieuwe Oostenrijkse regering nog altijd niet beëdigd. De verklaring moet worden gezocht in het feit dat de twee regeringspartijen naar een nieuwe vorm van coalitie zoeken. Dat in de baai van Hong-.maar ons land kent ook zyn i duizenden mensen op het Hongkong, en dat ligt in Leid- alom bekend. I schendam. tis de ververs-het-zelver. Dit is een motorkenner. 'm hoeven we niets meer te vertellen. Hij weet dat-er nu één olie Ivoor alle typen auto's... voor alle temperaturen... voor alle rij- TjJen... voor alle rij-omstandigheden. Alleen Shell Super Motorolie ft permanent de maximale bescherming. Dat is uniek. Shell rVSr Motorolie beperkt drastisch de motorslijtage en verhoogt ■prestaties. Shell Super Motorolie voor smering in veelvoud! SHELL BIEDT MÉÉR! (Van onze Brusselse correspondent) „Een nationaal programma, gericht op een gemeenschap zonder taboes, zondeir voorrechten inzake 6tand noch inzake rijkdom", aldus de nieu- we Belgi che minister-president j Vanden Boeynants in zijn regerings- verklaring. j De nieuwe premier, een slanke I sportieve figuur, dezer dagen in vele j buitenlandse tijdschriften afgebeeld in korte broek bij zijn dagelijkse ochtendgymnastiek, las de eigenlijke verklaring voor, de eerste helft in het Nederlands, het tweede in het j Frans, Beide talen spreekt hij met een Brussels accent. Hij heeft boven- I dien een wat afgemeten spreektoon, die doet denken aan die v?n een re- j gimentscommandant die in de open lucht en zonder microfoon zijn man- schappen toespreekt. Als doelstellingen van zü" regering noemde hij: herstel van een duurzaam even wicht van de openbare financiën; bevordering van de sociale roor- I uitgang; volledige tewerkstelling van de economische expansie; aanpassing van de Belgische in- stellingen aan de huidige reali- j teit en ontplooiing van de beide taalgemeenschappen in nationale eendracht; trouw aan de Europese en Atlan tische verbintenissen van België. Als bijlage bij de regeringsverkla ring kregen de leden van de Kamer en Senaat een overzicht van het werkplan voor de drie jaren 1966 t/m 1968. Dat komt vrijwel overeen met hetgeen bij het overleg tussen CVP en PVV tydens de formatie werd vastgelegd. Het gaat voorna- meiyk om een groot aantal bezuini gingen die de overheidsuitgaven voor 1967 met 10 miljard franken moeten verminderen. In tegenstelling tot hetgeen zich bij het voorlezen van regeringsver klaringen in de afgelopen jaren heeft voorgedaan werd Vanden Boeynants geen enkele keer door applaus van de leden van zijn meerderheid on derbroken. Aan het slot. werd er al leen op de banken van de CVP en 11e internationale watersport en kampeertentoonsteliing schepen in alle prijsklassen tenten in velerlei variëteiten gepavoiseerde boten-schouw accessoires en toebehoren I 'n voorproefje von uw vakantie (t/m 27 maart) I S r E R D A M de PW uiterst matig in de handen geklapt. De socialisten, de Volksunie i en de kleine partijen verroerden geen vin. Het was merkwaardig op de ban ken van de socialisten voor het eerst sedert 1960 Paul-Henri Spaak ge- woon temidden van zijn partijgeno ten te zien zitten op een der banken j van de regering, mplaats van als mi- 1 nister van Buitenlandse Zaken. Ofschoon de (katholieke) Volks partij de absolute meerderheid heeft, wil zij toch niet alleen regeren en de socialisten dus ook niet dwingen in de oppositie te gaan. Zy streeft er naar dat de socialisten mede ver antwoordelijk blijven inzake beslissen de vraagstukken. Ook de socialisten voelen er in beginsel niet voor op positiepartij te worden, omdat zij willen voorkomen dat de Volkspartij alleen een beleid zou kunnen vol gen, dat indruist tegen de socialis tische grondbeginselen. Intussen heeft de Volkspartij een eerste ontwerp voor een ge meenschappelijk regeringsprogram aan de socialistische partij voorge legd. Dit is het eerste en voornaam ste punt. Wanneer hierover na de nodige correcties eenstemmigheid kan worden bereikt, is de komende samenwerking verzekerd. Pas in tweede instantie onderhan delt men over de vraag of de Volks partij op grond van haar over wicht bepaalde portefeuilles van de socialisten zal overnemen. Wel schijnt het echter zeker te zijn dat de socialisten de portefeuille van justitie zullen moeten afgeven, zodat de veelomstreden persoon van minister Broda achter de ministers tafel zal verdwijnen. Geen vernedering Daar de socialisten bij de jongste verkiezingen een zo gevoelig verlies hebben geleden, zullen zij beslist of fers moeten brengen. De Volkspartij schijnt echter wel zo verstandig te zijn dat zij de verliezer niet al te zeer wil vernederen. Doet zij dit wel, dan dwingt zij haar tegenstander m de oppositie te gaan. De onderhandelingen zullen nog lange tijd duren, omdat de Volks partij slechts de grote en wezenlijke punten van het gezamenlijke beleid in de regeringsverklaring wil opne men, waaraan dan de twee partij en verbonden zijn. Meer concrete vraagstukken zullen in die regerings verklaring niet worden opgenomen, zodat men daarover in het parlement kan discussiëren en individueel moet stemmen. Op deze manier hoopt men aan de volksvertegenwoordiging weer een actieve functie te geven. In de vroegere coalitievorm namelijk was het parlement bijna geheel passief en kon het in feite alleen maar zijn toestemming geven aan beslissingen die in de ministerraad waren geno men. PAGINA 23 Provinciale 1 Nieuwe vorm van coalitie j 25 MAART 1966 flulden, corruptie, oorlog \elle groei van bevolking (Van onze correspondent) resident Nasser vorig jaar AU Sabry door Zakaria Mohi e-Din begon die nieuwe vice-presidentpremier en minister van Bin- jse Zaken aanstonds een programma uit te werken dat Egypte Md moest helpen. Het was hoog tijd. De handelsbalans vertoonde 'Mi van vijfhonderd miljoen dollar, de buitenlandse schuld was tot bijna drie miljard en de kosten van levensonderhoud waren Mor tijds met vijftien procent toegenomen. ,.Din zette die phet mes in de je economie. Om inflatie te jaan werden maximum-prij- jit meest noodzakelijke arti- ulgesteld. Om de vraag te be. rerd de prijs van weelde- met 25 procent verhoogd, iparing van deviezen werden •-essentiële produkten hogere Kbten geheven. lïomstenbelasting ging steil Ambtenaren in overheids- rerden gedwongen maande- halve dag loon te sparen, maatregelen werden geno- een einde te maken aan lijn en verkwisting in overheids. en de toegenomen corruptie a te drukken, nog te vroeg om de uitwer- Geef eens een plant :st uw cadeau-idee? Denk laan een potplant. Voor een tirag kunt u al terecht. Een (tijd welkom. Geeft blijvend foldoening! king te kunnen vaststellen. Maar bui tenlandse waarnemers, hebben niet veel hoop, dat Moh e-Din het er beter zal afbrengen dan zijn voorgan ger. Wat het slagen van het plan in de eerste plaats in de weg staat, is de enorme bevolkingsgroei van bijna drie procent per jaar. In 1970 zal Egypte 34 miljoen zielen tellen. Moh e-Din heeft zelf het voorzitterschap op zich genomen van de raad voor geboortebeperking, die een nationale campagne is begonnen om de Egypte, naren voor verantwoorde gezinsvor ming te winnen. Zal zij haar doel be reiken? De massa heeft zich aan alle manende leuzen tot dusver niets ge legen laten liggen. En zolang de op vatting heerst, dat de man de plicht heeft zoveel mogelijk nakomelingen, en dan bij voorkeur zonen, ter wereld te doen brengen, blijft het een moei lijke strijd. Toch is de bevolkingsgroei niet de enige oorzaak van de moeilijke situa tie waarin Egypte economisch ver keert. Het regime-Nasser heeft syste matisch de vreemdelingen het land uitgewerkt. Een stand van ervaren handelaars en kooplieden werd ver vangen door een bureaucratie van onervaren officieren, steunpilaren van de junta, die Nasser aan het be wind bracht. Het leger werd uitge breid op een schaal, die in geen en kele proportie staat lot de gevaren, welke het land bedreigen en Nassers militaire interventie in Jemen kostte Egypte het verlies van miljoenen aan fondsen om van de duizenden ge sneuvelden en gewonden maar te zwijgen. Al deze factoren hebben bijgedra gen tot eon situatie waarin Nasser zich gesteld ziet tegenover een toene mende ontevredenheid. De vrees, dat de strijd in Jemen opnieuw oplaait, wekt de verbittering nog in de hand. Niet alleen het ontwikkelde deel van de bevolking, maar ook kleine mid denstanders. kooplieden, landbouwers en arbeiders voelen zich vernederd en verdrukt door een regeringsbureau- cratie, die het volk een zogenaamd socialisme wil opdringen, waarvan het niet gediend is, omdat schending van elementaire vrijheden, onteige- nationalisatie, een gevaarlijke politieke koers en geld en mensenle vens verspillende militaire avonturen er inhaerent aan bleken te zijn. heersende groep het volk tot nu toe onder de duim kunnen houden. Zal het verzet zich nog lang laten on derdrukken? Herhaaldelijk zijn in de afgelopen maanden komplotten tegen het leven van Nasser aan het licht gekomen. In Cairo en Alexandrië hebben zich vorige zomer onlusten voorgedaan, waarbij niet alleen sup porters van de fel-natlonalistische Wafd-party en aanhangers van debestuur afgezien", mohammedaanse broederschap zich roerden, zy konden door streng in- grypen worden onderdrukt. Tegen stand op het platteland werd op de zelfde manier geliquideerd. Eind ja nuari verloor Nasser een steunpilaar in de persoon van vice-president Hassan Ibrahim. De vice-presidenten Kamal e-Din Hoessein en Abdoel La- tif Boghdad waren hem voorgegaan. Voor deze ontslagen werd geen reden opgegeven, Maar zy zyn symptoma tisch voor ingi-y pende meningsver schillen in de hoogste regionen. LEIDSCH DAGBLAD (Van onze Limburgse correspondent) „Het toewijzen van zetels in Pro vinciale Staten door loting druist in tegen democratische beginselen", meent de schrijver Fons Hermans in Sittard. „Daarom heb ik van een entuele plaats in het provinciaal uitslag van de verkiezingen van woensdag garandeerde Fons Hermans geen plaats in de nieuw ge kozen PvdA-equipe voor provinciale staten van Limburg. Het lot zou moeten beslissen tussen hem en twee andere afgevaardigden uit Roermond en Venlo. Donderdag heeft de heer Hermans de PvdA- partyleiding en het algemeen pro vinciaal stembureau in Maastricht bericht, dat hij een plaat9 in het Limburgse provinciale bestuur niet meer ambieert. Internationale textiel-vakbeurs in Amsterdamse R.A.I.-gebouw (Van onze A'damse correspondent) In het R.A.I.-gebouw In Amster dam wordt op zondag 3 april de tweede Intercontex-Amsterdam geo pend, de internationale vakbeurs van confectie en textiel die speci aal is gericht op de herfst- winter collecties 1966-1967. De eerste Inter- contex, die in het najaar van 1965 gehouden, bleek reeds een groot succes: er kwamen 11.000 bezoekers uit alle delen van de wereld. De voorjaarsbeurs is belangrijk groter dan de vorige. Er zijn thans 185 deelnemers, die tesamen 220 huizen vertegenwoordigen, waarvan 66 bui tenlandse. In de grote Europa-hal van het R.A.I.-gebouw zal een paviljoen wor den gebouwd waar 16 stoffeifhan- delaren gezamenlyk hun produkten tonen. De lingeriefabrikanten zul len eveneens in een .straat" worden samengebracht. Ook ditmaal zal op de Intercon- tex een show worden gehouden van de meest vooraanstaande modellen, port in deze sector werd in de af- die de confectionairs voor de na- j gelopen drie jaren verdubbeld. jaarsmarkt aanbieden. Hier kun- intercontex-Amsterdam is van Door massa-arrestaties heeft de I nen de detaillisten de vakbeurs 3 t/m 6 aprn geopend. is slechts voor de vakmensen toegan kelijk zich oriënteren over de nieuwe mode. Belangryk bij de win ter-mode van dit jaar zullen de kleu ren zyn: grijze tinten, een oker- kleurige tint, een roodkleurenscala, rookblauw en leverbruin. De textielconsumptie ln Nederland beweegt zich nog steeds in een sty- gende iyn. Het Centraal bureau voor de Statistiek becUferde, dat de Ne derlanders in 1964 ruim 4Vz miljard gulden aan textiel hebben uitgege ven. Wat 1965 betreft zyn inmiddels de produktiecyfers van de dames- confectie bekend. Er bleek een top- produktie van rokken, een, ondanks de invoer van blouses uit goedkope landen, bUna verdubbelde produktie van dit artikel, er was een herstel van de sinds 1962 teruggelopen fa bricage van regenkleding en de produktie van mantelkostuums bleek nauwelyks aan de vraag te kunnen voldoen. Ook de foundation-industrie wist de cijfers te verhogen, de ex- Met 14 meter per seconde gaat het betonstaal door de honderden meters lange kaliberwalserij. „Lekko!" zegt walser Vliek (34) in de microfoon tegen een collega ver weg. In zijn glazen huis boven de wals heeft hij de eindcontrole. Vroeger was hij le man in een banketbakkerij met het vakdiploma in z'n zak. En nu walser eindgroep in de gloednieuwe kaliberwalserij. Waarom? „Kijk," zegt Vliek, „ik wilde vier dingen: plezierig werk, vooruitzichten, vastigheid en goed loon. Dat zag ik er inzitten bij Hoogovens. En het fijne is, dat Hoogovens deze baan er voor mij in zag zitten. Weet je: je goeie kanten en je capaciteiten houden ze blijkbaar in de gaten. Ze vergeten je niet. Terwijl er zo'n 18.000 mensen werken voel je je als werknémer nooit een werknümmer. Zodoende gaven ze me de kans om dit verantwoordelijke werk te doen. Ze noemen het „loopbaanbeleid". Ik noem het: een kerel de kans geven. Ik zit hier fijn en zou niet anders meer willen." 34-Jarige bedieningsman Vliek kijkt naar de tientallen wijzers, knoppen en hendels van zijn elektronische apparatuur en zegt: „Lekko, laat maar komen!" En dan komt het-staal, waar deze man zijn toekomst op bouwt

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 23