Wat gaat u vanavond opsteken? Montserrat Ca ba lie: Spaanse Maria Callas? Verlichting Warmond wordt sterk verbeterd won® Grandioos succes in vele opera's üstayen - documenten worden vast gehouden Hunter King Size? Hunter filter? VRIJDAG 25 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 19 REEDS 46 ROLLEN (Van onze correspondent in Barcelona) Het verwende publiek van het beroemde Metropolitan Opera House in New York heeft onlangs een nieuwe ster ontdekt. Na een opvoering van de ,,Faust" is een ovatie .aan de vertolkster van de rol van Gretchen gebracht, zoals in de Metropolitan jarenlang niet meer is voorgekomen. Dit enthousiasme gold de 32-jarige Spaanse sopraan Montserrat Caballe. Alle muziekrecensenten van de grote sopraan Montserrat Caballé. Alle muziekrecensenten van de grote Newyorkse dagbladen bleken het er de volgende dag over eens: Hier stond de nieuwe Callas". MONTSERRAT CABALLÉ In Spanje was Montserrat Ca rt allé allang geen onbekende meer U i Barcelona begon deze dochter van chemicus op 9-jarige leeftijd zangstudie. Veertien jaar lang iroegde zij aan het conservatorium het beroemde operatheater „El Om haar studies te betalen erkte zij in haar vrije uren als Naaister. Op 23-jarige leeftijd, slaag zij met glans, met een grote car- in het vooruitzicht. Indrukwekkend repertoire Jn Europa heeft zij reeds een in- I ukwekkend repertoire achter de Zij blonk uit in niet minder 46 belangrijkse rollen, variërend de Italiaanse klassieken tot mo- „Niet bang voor het nieuwe" Bij de uitgeverij „Lemniscaat" te (tterdam verscheen: „Niet bang et nieuwe Honderdjarig ge- inst" van Herbert Frank (oor- ronkelijke titel Die das nèue cht fürchten")Daarin wordt uit- agezet, hoe Emile Zola honderd r geleden als eerste de strijd aan- d voor de moderne kunst: sinds- i vormt die strijd om de moder- kunstuitingen ingang te doen tóen, een boeiend hoofdstuk in de terse cultuurgeschiedenis. Tel- s hebben andere figuren zich ig en op hun eigen wijze ingezet de avantgarde van hun tijd een ns te geven. Van deze „honderdjarige oorlog". nog niet ten einde is, geeft dit ek, diait talrijke anekdoten, docu- nten, foto's en interessante, le- ïswaardige bijzonderheden bevat, boeiend overzicht, dat zich als roman laat leven. >e geschiedenis van de moderne ast heeft de schrijver willen weer- :n als „de geschiedenis van een icht". Aan het voorbeeld van en- n heeft hij willen aantonen waar hen allen om ging, wat velen er f^Jreerstaanbaar toe dreef zich in T ast te stellen van de moderne 1 ast, toen daarvoor nog alle deuren J loten waren. Elk hoofdstuk ver- ^t- lenwoordigt een etappe in deze J ijd en is afgezien van twee die in in het teken van „totale een- uvheid" geconcentreerd rond figuur die de vernieuwingswil zijn generatie symboliseert. Mt boek zal zeker in hoge mate toen bijdragen tot groter begrip hetgeen onder het begrip „mo- e" kunst te verstaan is. dernen als nono en Strawinsky. Haar ster begon in Amerika te rijzen toen Zij in Carnegie Hall ded oor de Ame rican Opera Society uit de vergetel heid gehaalde concertversie van Do nizetti's „Robert Devreux" zong. Zelf zegt zij daarvan: „Ik heb veel succes gehad in de Carnegie Hall. Rudolf Bing, de di recteur van het Metropolitan riep me na het optreden by zich. Hy vroeg me of ik „Norma" het grote succes van Maria Callas, wilde ver tolken. Ik ben niet op zijn voorstel ingegaan omdat ik mezlef pas over een jaar of vijf zes, in staat acht deze opera goed te zingen. Ik wil geen halfwassen interpretatie. Ik gejoof dat ik het kan, maar de tyd is er nog niet ryp voor. De aanwezige journalisten en ook de directeur waren wel verbaasd over mijn weigering. Ik geloof dat zij dachten dat ik bang was de triomf die Callas had behaald met „Nor- ma" niet te kunnen evenaren. Maar dat is niet de reden. Ik heb geen angst voor Callas, want ik weet dat zij niet te evenaren is. Zij is de grootste zangeres van onze tijd. Dankzij haar is er meer variatie gekomen in het repertoire en zijn ook economisch de voorwaarden aangepast aan onze prestaties". Maar de New Yorkse kritiek had reeds genoeg aan haar vertolking van Gretchen in Gounod's Faust om haar tot opvolgster van Maria Cal las uit te roepen. kunst" kaleióos'coop Deze Spaanse diva is een eenvou dige, vriendelijke vrouw, wie de door haar behaalde grandioze successen niet naar het hoofd zijn gestegen. Zij lacht veel, omdat zij goed ge humeurd! is, zoals bij na alle cor pulente mensen. Zij zou graag de rol spelen van Salomé, gehuld in ze ven sluiers, maar zij legt uit dat dat moeilijk kan, vanwege haar om vang en wijst daarbij grinnekend op haar middenrif. „Het nadeel van als de mijne," zegt zij, „is dat ik bijna nooit thuis, bij mijn man in Barcelona kan zijn" Zij is getrouwd met de Spaanse tenor Bernabé Marti die zij enkele jaren geleden ontmoette toen zij samen met hem ..Madame Butterfly" in Barcelona zong. „Ik ben waarschijnlijk de eni ge Chio Chio San die ooit met haar Pinkerton getrouwd is!" Verwijt aan (Irs. G. Borgers: Er moet nu iets gebeuren 95 In het Belgische blad „De Stan daard" van 21 maart heeft de Vlaamse letterkundige Henri-Flo- ris Jespers een aanval gedaan op het Nederlands Letterkundig Mu seum en Documentatiecentrum in Den Haag en met name tegen conservator drs. G. Borgers. „De laatste maanden werd er heel wat geschreven", zo zegt Jespers, „over het Paul van Ostayen-schan- daal. Nog meer werd erover gespro ken. Reeds geruime tijd heerst er on tevredenheid in academische en li teraire kringen in Vlaanderen in ver band met het verborgen blijven van het Paul van Ostayen-archief in het Ned. Letterkundig Museum en Do cumentatiecentrum". ,Niet alleen bij Vlamingen, maar in het buitenland toe. Twee over zeese geleerden moesten er van af zien een dissertatie aan Paul van Ostayen te wijden omdat zij niet over het documentatiemateriaal konden beschikken. Dit alles gebeurt met de beste bedoelingen van de wereld door drs. G. Borgers". „Hij bereidt nu reeds ettelijke ja ren een proefschrift over Paul van Ostayen voor en hij wist van be paalde erven van de dichter een mandaat te krijgen tot beheer, be studering en het maken van uittrek sels uit het Paul van Ostayen- archief". Andere onderzoekers kregen geen kans het archief te bestuderen. Jespers verwijt drs. Borgers dat hij een monopolie wil behouden. „Hij drs. Borgers beschouwd het Paul van Ostayen-archief als zijn archief en buiten hem geen heil voor Paul van Ostayen. Het ligt helemaal niet in onze bedoeling te beweren dat drs. Borgers zijn taak niet aan kan, maar het is wel mijn recht en dat van de gehele Vlaamse gemeen schap te vinden dat het nu toch wel enigszins tijd wordt dat er iets zal gebeuren". „Handschriften van Paul van bewaar ik niet. Als ik ze mag houden gaan ze naar het „ar chief en museum voor het Vlaamse cultuurleven" in Antwerpen, waar langzamerhand een van Ostayen-ar chief moet komen. Anders gaan ze terug naar de rechthebbenden". Dat zei drs. G. Borgers in antwoord op het Belgische verwijt. „Achterin de tot nu toe verschenen delen van het verzameld werk van E^ul v. Ostayen staat een uitvoerige verantwoording over het gebezigde materiaal. Daar voor is het nodig dat ik over de gegevens beschik. Nu ben ik bezig met een biografie over hen, die waarschijnlijk volgend jaar uitkomt. Een dergelijke studie kost tijd, want behalve de brieven, komen daarin ook interviews die ik met zijn vrien den heb gehad". Jespers wil echter meer om per soonlijke, dan om wetenschappelijke redenen met een fijn uitgaafje ko men. Hij zou zelf graag over die brie ven beschikken. Wetenschappelijk is het een volkomen normale zaak: ik heb een tijdelijke machtiging van de -familie en vertegenwoordig het auteursrecht, dat onvervreembaar is. Ik mag dus wel publiceren. Het eigendomsrecht daarentegen geeft geen recht op publikatie. dan rookt u de lekkerste grote American die er is dan proeft u niet het filter, maar alleen geurige tabak Warmond op nippert je ontsnapt aan annexatie door Leiden? KERMIS IN KAAGWEEK? Velen van hen, die dit jaar voor het eerst kiesgerechtigd zijn, hadden gevolg gegeven aan de uitnodiging van de burgemeester om de openbare zitting van de Gemeenteraad van Warmond bij te wonen teneinde een inzicht te krijgen in de werkwijze van dit col lege. Montserrat Caballé in de Rosenkavalier Lia Dorana bij Ensemble Lia Dorana, die op het ogenblik bij Ensemble de rol van Olga ver vult in Tsjechows „Drie Zusters", heeft zich voor het komende seizoen dit gezelschap verbonden. Deventer jaarprijs voor Berend Dubbe en W. van Deventer hebben de culturele jaarprijs „De gulden Ade laar" voor dit jaar toegekend aan de auteur Berend Dubbe (46) te De- venter. De prijs is in 1957 ingesteld ter herdenking van de bevrijding van I de stad in 1945 en wordt jaarlijks omstreeks de bevrijdingsdatum uit gereikt als blijk van gemeentelijke waardering voor een bijzondere prestatie op het gebied van de beel dende kunst, de literatuur, de mu- i ziek, het toneel of de wetenschap- pen. Zij bestaat uit een geldbedrag I en een gedenkpenning met inscrip tie. j De prijs wordt de heer Dubbe ver- leend voor „zyn uitmuntende wer- ken op het gebied van de geschie denis van de kunstnijverheid, in het bijzonder voor zijn in 1965 ver- schenen boek „Tin en Tinnegieters in Nederland". Het in 1961 versche nen opstel „Bijdrage tot de geschie denis van het muziekleven te Deven ter tot het eind van de 18e eeuw" is tevens van invloed geweest op de toekenning van de prys. De heer Dubbe, van beroep belas tingconsulent, heeft als deskundige op het terrein van tinnen voorwer pen geadviseerd in het vroegere te levisieprogramma van de K.R.O. „schatten op zolder". Aan de orde kwam een brief van de heer Spierings inzake een even tuele verbouwing van zyn pand Burgemeester Ketelaarstraat 8 tot winkelpand. B. en W. deelden in hun preadvies mede dat deze ver gunning niet kan worden verleend. De heer Van Vliet zeide dat deze weigering op formele gronden juist is, maar hij zou gaarne zien dat B. en W. alsnog een regeling zouden vinden om deze verbouwing voort gang te doen vinden. De voorzitter zei dat B. en W. gaarne bereid zijn in deze -hun me dewerking te verlenen en als door belanghebbende een aanvaardbaar plan wordt ingediend. Met betrekking' tot het rapport van de gemeente-architect tot het vervangen van gloeilampen door menglichtlampen in verschillende gedeelten van het dorp, zou de heer Van Vliet gaarne zien dat in de ge hele verlichting van het dorp meer eenheid werd gebracht, hetgeen ook de mening was van de heer Willem- sen. Deze stelde voor dat B. en W. in een volgende vergadering met een preadvies terzake zouden komen, waarbij hij het tevens op pry's zou stellen indien hierbij ook een kosten berekening werd overgelegd. Aldus werd besloten. „ONTSNAPT" De heer Groenendijk kon zich niet verenigen met het voorstel van B. en VV. om het verzoek van de raad van Wemeldinge om adhesie te betuigen inzake het beleid ten aanzien van de wijziging van gemeentegrenzen en daarom de herindeling van gemeen ten voor kennisgeving aan te nemen. Hij merkte hierbij op dat Warmond op het nippertje is ontsnapt aan annexatie door de gemeente Leiden. De voorzitter zei dat men niet kan meegaan met de motivering die in het betreffende raadsbesluit van Wemeldinge wordt aangevoerd, zo dat alleen al op deze gronden het verzoek voor kennisgeving aangeno men dient te worden. Willemsen is er voor de kermis te houden tijdens de Kaagweek. De heer Van der Kroft wees erop, dat de laatste tijd de VW alles in het werk stelt om de Kaagweek meer aan te kleden. De heer Vergeer wees erop dat bij een gehouden enquête is gebleken dat men meer voelt voor het houden van een kermis in sep tember. Nadat nog uitvoerig over deze aangelegenheid van gedachten was gewisseld werd besloten B. en W. te verzoeken om opnieuw contact op te KERMIS Lang en uitvoerig werd gediscus sieerd over een ingekomen brief van de VVV met betrekking tot de te houden kermis in de Kaagweek. B. en W. hadden aan de VVV me degedeeld dat de kermis zou moeien worden gehouden in september. Vol gens het college is de proef die het vorig jaar werd gehouden, geen groot succes geworden. De heer Groenen dijk kon zich met de zienswyze van B. en W. verenigen. De argumenten van B. en W. tegen het houden van een kermis tijdens de Kaagweek spreken hem niet aan. Ook de heer Wat een verrukkelijk weefsel Super-elastisch in lengte en breedte, en toch zo wonderbaar lijk zacht en soepel. Het knelt niet, spant niet. De hele kous zit daardoor veel mooier en gladder. f 2.95 3 Sterren Nylons f 2,95 en f 1,95 nemen met de stichting, gehoord .de* mening van de raad, zodat alsnog' een modus kan worden gevonden om de kermis tydens de Kaagweek te doen plaats vinden. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot wijziging van de vakantieregeling voor bakkersbedrij ven en het verlenen van een premie aan de heer P. Sikking voor verbete ring van de woning Dorpsstraat 94. AFVALWATERPLAN De door Gedeputeerde Staten in het leven geroepen commissie, welke tot taak heeft een voorlopig afval waterplan voor de Leidse-agglomera- tie te ontwerpen, is tot de conclusie gekomen, dat, wat Warmond betreft, dit het best kan geschieden door aansluiting op de zuiveringsinstallatie van Leiden-Noord. Gezien deze ontwikkeling is het noodzakelijk dat het rioleringsplan aan deze gewyzigde situatie wordt aangepast. B. en W. stelden voor het hiervoor benodigde krediet beschik baar te stellen. Op een vraag van de heer Willemsen of dit plan op korte termyn tot uitvoering zal worden gebracht, antwoordde de voorzitter, dat verschillende omstandigheden de realisering van dit plan in dit jaar in de weg staan. De heer Groenen dijk zei, dat in het destijds door de directeur van gemeentewerken op gemaakt rapport staat dat aanslui ting bij Sassenheim goedkoper is dan bij Leiden. De voorzitter deelde mede. dat ter zake van kosten rapport zal worden opgemaakt waarin dan ook tevens een eventuele aansluiting by de ge meente Sassenheim zal worden ver werkt. SPEELVELD Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot aanleg van een derde speelveld op het sportterreinenconi- plex „Overbos" en het hiervoor be nodigde krediet van f. 4045 beschik baar te stellen. Zo ook dat tot verhuur van een gedeelte van de woning Dorpsstraat 38 aan de heer P. Geraedts alsmede een gedeelte van het oude raadhuis, welke laatste ruimte zal worden ge bruikt door betrokkene voor zijn pottenbakkerij. Aan de hengelvereni- ging „De Leede" zal worden verpacht het recht tot vissen in de wateren, eigendom van de gemeente. Goed gekeurd werd het voorstel tot voort zetting van de procedure betreffen de onteigening van in het belang van de volkshuisvesting van gronden in eigendom toebehorende aan de heer J. Sikking, gelegen in het be stemmingsplan „Endepoel". Besloten werd aan het r.-k. school bestuur een krediet beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuwe kleuterschool. Na de rondvraag waar in slechts enkele zaken van interne aard naar voren werden gebraent reikte de voorzitter aan de nieuwe kiesgerechtigden het boekwerk „Bur gerschap en Burgerzin" uit, waarna de vergadering werd gesloten.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 19