SP O RT-n vandaag Zeven vette jaren van Willy Jaegers voorbij Spartanen zegevieren in de Keukenhofcross Wedstrijd wordt moeilijk Cassius droomde BLOKKEER BIJNA IN KWARTFINALE IN HERPEN II VAN ■iMTAAN Coupe Jules Rimet in Londen gestolen Merckx winnaar Europees goud voor Adri van Polanen SVL laat winst bijna schieten O 21 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 jtse bondscoach Imut Schoen: e wedstrijd wordt woensdag in tfom moeilük voor ons", zegt festduitse bondscoach Helmut p toI overtuiging en hij telt fa vingers: „1. Holland heeft op enkele uitzonderingen na ped tegen ons gespeeld, is altijd Ujk te kloppen geweest, ffjj hebben nog steeds de juis- nnatie niet gevonden, vooral in inval niet. Wj hinken op twee gedachten: je ene kant zien we die wed- jls een echte, zware interland n de andere kant beschouwen I*! match als een deel van de bereidingen voor de wereldkam- aehappen. jerUnd heeft niets te verliezen, iii vrijuit spelen, terwijl voor en- nn mijn spelers die wedstrijd t(gt, een examen is om een te krijgen in het Engeland- t_l zege die uw voorlopige op Eintracht Frankfurt be- een wedstrijd die mijn as- Latek bijwoonde, heeft ons beter doen inzien dat wij de ontmoeting niet moeten on- itten", vertelt de Duitse coach pompeuze hal van het bonds- aan de Zeppelinallee in irt. Stootkracht ïwartz' Eintracht-team is in bundesliga een moeilijk te i club, heeft een hechte de- Als de Nederlanders daar 4 >gen scoren, moet er stoot- in die oranje-aanval zitten, voorbereiding is net zo serieus (voorbeeld voor de wedstrijd te- [weden of Engeland. Wij moe- mmers een goed resultaat be- dat resultaat door pers ibliek in Duitsland onherroepe- «neten zal worden naar de laven van de wereldtitelstrijd geland. Een slecht resultaat te- lolland zou voor de stemming pelers, pers en publiek wel eens t kunnen zijn. Dat is een ex- iuk waarónder wij in Rotter- moeten spelen". Niet sterkste Li Rotterdam niet mijn ie elftal in het veld komen, oudig omdat ik dat niet kan wil. Ik kan het niet, omdat spelers (Szymaniak en Lutz) erd zijn. Ik wil het niet om- n elke gelegenheid, die ik nog te experimenteren moet be- Bovendien moet ik enkele die misschien niet tot dè elf maar wed tot dè 18 in ld zal ik minstens 18 spelers hebben voor dat wk-toernooi) nheid geven internationale er op te doen. Zo zal bljvoor- n Rotterdam Bernard onder staan en niet zoals normaal n Tilkowski. In de defensie zal trigens weinig meer hoeven te hl Dat deel van de ploeg ge- komende interlands om zo mogelijk op elkaar Problemen Rde aanval liggen echter mijn men, vooral in de bezetting de rechtsbuitenplaats", ver- de Westduitse coach minder „In Rotterdam zal de in spelende Albert Brülls op ats opereren. Dat is een ex- ent, waar hier nog al veel over »t wordt. Hij is op het ogen- vorm, maar of hij de de spelopvatting, het team- zal aanvoelen, blijft een EOok min of meer een experi- is de opstelling van Uwe See- ie nog lang de oude niet is. werkt keihard om zijn vroege- eau te halen. Hoe kan ik hem dan hem zo gauw mo er weer bij te halen? Verder lk er hard aan om een Bren- of Emmerich mee te laten Zeker is dat echter nog niet, niets, want de definitieve op maak ik pas maandag na ntrale training bekend. Het dan niet verbazen een Qbauer in de aanvalslinie te taan. Ook dat experiment is geprobeerd te worden. Ik heb voorhoedespelers genoeg, maar ie sterkste formatie, 't Kan dat ik Uwe Seeler halver- de wedstrijd er uit haal!" hoop tenminste dat de KNVB- mij zullen toestaan om gedu- de wedstrijd een of twee spe rt vervangen. Dat is nog niet proken, maar het lijkt me dat «tballeiders wel begrip zullen KI 'gen voor mijn situatie. Bo rn heeft dan ook uw bonds- mijn vriend George Kessler, »ch ook in een experimenteel verkeert, de gelegenheid speler meer te beproeven hoeft niets af te doen aan de van deze internationale ont- de Nationale recordhouder op de "er, Fred van Herpen, zal over ig aanvragen van het Gro- GVAV naar de „Spartaan" in Van Herpen heeft ruim 4 jaren toingen Duitse taal en letter- gestudeerd en zal een functie aanvaarden bij de HBS in Jan Snellenberg (Utrecht) liet veel belovend turnen zien Willy Jaegers heeft zondag moeten ervaren dat zijn zeven vette jaren in het Nederlandse herenturnen voorbij zijn. De Limburger werd in de sprthal van Den Helder weliswaar voor de zevende achtereenvolgende maal kampioen, maar het verschil met zijn tegenstanders was aanzienlijk minder dan de voorgaande jaren. Kon Jaegers in het verleden dikwijls bogen op een voorsprong van vele punten, ditmaal bedroeg de marge slechts ruim én punt. Dit kampioenschap nieuwe stijl" in plaats van de voor wedstrijd en de halve finale werd nu op dezelfde dag in de morgenuren verplichte oefenstof afgewerkt heeft twee dingen duidelijk gemaakt. Ten eerste dat door het afwerken van een ver plicht gedeelte een veel heter in zicht in de onderlinge krachtsver houdingen wordt verkregen en als tweede dat er voldoende jeug dige turners met talent zijn om het heren turnen op een wat ho ger peil te brengen. De jonge turners van de selectie- ploeg, die eind vorig jaar in de wed strijd tegen Oostenrijk nog lang niet aan hun interlanddebuut toewaren, bleken in de afgelopen maanden aan zienlijke vorderingen te hebben ge maakt. Vooral Jan Snellenberg maakte een uitstekende indruk. De Utrechter, die na de verplichte oefen stof op een totaal van 54,70 was ge komen en daarmee tweede stond ach ter Jaegers, liet in de middaguren beloftevol turnen zien, hetgeen in zijn overwinningen op de onderdelen vrije oefening, paardspringen en ringen duidelijk tot uiting komt. 1. Jaegers 55.55, 8.80, 9.30, 8.85, 9,25, 9,9.25, 110.00; 2. Snellenberg 54.70, 9.20, 8.70, 9.05, 9.40, 8.90, 8.85, 108.80; 3. Van den Berg 54.40, 8.65, 8.90, 8.80, 8.95, 8.95, 8.45, 107.10; 4. Knip 54.30, 9.—, 8.55, 8.30, 9.15, 8.90, 8.70, 105.90; 5. Van den Berge 54.20, 8.35, 8.75, 8.70, 9.05, 8.—, 8.80, 105.85; 6. Ten Bos 105.80; 7. en 8. Van Geet en De Wee beiden 103.55; 9. Schoenmakers 102.65; 10. Pruys 102.60; 11. Bensdorp 102.45; 12. Horsselenberg 101.70. Imposant Snellenberg imponeerde bij het paardspringen met de spectaculaire Yamashita-sprong, een gehoekte handstandoverslag aan het begin van het paard, die de streng beoordelen de jury beloonde met 9,40 pnt, de hoogste waardering van de middag. Wanneer Snellenberg zijn andere on derdelen (voltige/brug en rek) nog wat beter inhoud kan geven dan wordt hij de man, die Jaegers gaat verdringen. Uitslag De uitslag luidt (respectievelijk to taal verplichte oefenstof, vrije oefe ning, voltige, ringen, sprong brug, rek en totaal) De Coupe Jules Rimet, inzet van de strijd om het wereldkampioen schap voetbal, is gestolen van een tentoonstelling in de Central Hall te Westminster. Een lid van het personeel ontdekte zondag tegen het middaguur, dat de trofee verdwenen was. De diefstal heeft in Engeland veel opzien gebaard. Televisieprogramma's werden zelfs onderbroken voor een extra nieuwsbulletin. Detectives van Scotland Yard zijn onmiddellijk met een onder zoek begonnen. De cup, geheel van goud en momenteel nog officieel in het bezit van wereldkampioen Brazilië, is de meest begeerde trofee in het internationale voetbal. De hoogte ervan is slechts 30 cm, het I gewicht is 4 kg. Het kleinood is genoemd naar de vroegere president j van de FIFA, Jules Rimet. De beker is verzekerd voor een bedrag van 30.000 pdst. ruim 300.000 gulden). Sinds de aankomst ervan in Engeland (januari jl.) zijn er constant enkele personen belast geweest met de bewaking. Ook op de postzegelverzameling in de Centrall Hall hielden een paar bewakers een oogje in het zeil, maar de veiligheidsmaatregelen ble- ken dus niet afdoende. De dief, of dieven, hebben de collectie postzegels, die een waarde van 3 miljoen pond (30 miljoen gulden) vertegenwoordigt, overigens met rust gelaten. WILLY JAEGERS kapers op de kust - Piet Beelen, Wim van Gerven en Bert Smit leggen op de eerste drie plaatsen beslag. (Van onze atletiekmedewerker) Rondom het kasteel op het landgoed van baron van Lynden werd gisteren door de „De Spartaan" de derde uitgave van de Keukenhofcross gepresenteerd. Enige honderden toeschouwers onder wie vele Amsterdammers als supporters van de AAC waren op dit prachtige stukje natuurschoon getuige van aantrek kelijke wedstrijden. Vele jongens en meisjes die in het voorprogramma met een ja- germeester aan het hoofd een kleine veldloop hadden volbracht, fungeerden als aanmoedingskoor voor de echte wedstrijden. En vooral tijdens de race over 6000 meter heren kregqn zij alle ge legenheid hun favorieten te be jubelen: Piet Beelen, Wim van Gerven en Bert Smit legden be slag op de eerste drie plaatsen in de eindrangschikking. Piet Beelen, die in 1964 reeds win naar werd maar in 1965 zijn meerdere moest erkennen in de politieagent Egbert Nijstadt, vormde gisteren een klasse apart. Weliswaar had hij bui ten zijn clubgenoten verder weinig concurrentie in de A-klasse, maar de wijze waarop hij reeds in de tweede ronde (van de vier) zich van de laat ste tegenstander Van Gerven los maakte, toonde dat hij in uitstekende conditie verkeert. Beelen weet zijn seizoenen altijd zeer goed in te delen en het is niet teveel gezegd als wij ook het komende baanseizoen weer veel van de kleine Lissenaar kunnen verwachten. Op ruim 150 meter volg de dan Wim van Gerven, en nog eens 40 seconden later Bert Smit, die eerst in de laatste fase van de strijd de AAC-er Wim Wlirster van zich kon PIET BEELEN baas in eigen huis afschudden. De strijd van de jongens A over 3000 meter bleef spannend tot op de laatste meters. Het was hoofdzakelijk Wim van Heemskerk van de organi serende vereniging geweest die aan de leiding de lakens had uitgedeeld. Maar hij kreeg geen kans een voor sprong te nemen zodat de eindsprint de beslissing moest brengen. Ruim 300 meter voor de finishlijn onder nam de Boxtelse atleet Van Grims- ven een aanval die met succes werd bekroond, want Heemskerk kon het ontstane gat van 5 meter niet meer dichten. De jonge Wassenaarse vereniging Raket '65 plukte deze middag enige aardige successen weg. De 1200 meter dames werd overigens in een zeer zwak veld gewonnen door Yvonne van Dillen in 5.29.2 vóór clubgenote J. v. Leeuwen, terwijl de 1000 meter jongens C met opvallend gemak ge wonnen werd door Kees van Wissen. Uitslagen De uitslagen luiden: Heren 6000 meter AB: 1. Piet Beelen (Spartaan) 20.58.4; 2. W. v. Gerven (Spartaan) 21.19.2; 3. B. Smit (Spartaan) 22.03.2; 4. Würster (AAC) 22.16.-; 5. R. de Har tog (AAC) 22.22.-; 6. G. Boere (Gouda) 22.34.4. (Smit, Den Hartog en Boere waren de eerste drie in de B-klasse). Dames 1200 meter: 1. Y. v. Dillen (Raket *65) 5.29.2; 2. J. van Leeuwen (Raket '65) 5.32.4; 3. M. Kortekaas (Spart.) 6.22.4. Jongens A 3000 meter: 1. B. v. Grinsven (Mar vel), 11.02.4; 2. W. Heemskerk (Spar taan) 11.04.6; 3. J. Knippenberg (Fort.) 11.08.8. Meisjes A 600 meter: 1. J. v. d. Stelt (AVA '64) 2.15.6; 2. A. Tops (Marvel) 2.18.-; 3. Thea Koot (Spartaan) 2.27.2; 4. R. v. Dillen (Raket *65) 2.39.7. Jongens B 1800 meter: 1. P. Smits (LDA) 5.37.-; 2. T. Hos (NAC) 5.41.6; 3. B. v. d. Linden (HVA) 5.44.8. Jongens C 1000 meter: 1. K. v. Wissen (Raket '65) 4.35.-; 2. J. Hamer (AAC) 4.41.3; 3. J. Grim bergen (Spartaan) 4.49.4; 4. H. Krij- the (AAC) 4.50.-. Jongens D 500 me ter: 1. T. Musse (AAC) 2. J. Lemmers (Spartaan); 3. J. Spruit (AAC), 4. J. Bakker (Spartaan). Mlaan-San Remo Ieder jaar wordt in Italië de roep naar een overwinning in Milaan San Remo groter. Sinds 1953, toen Loretto Petrucci de „Primavera" op zijn naam schreef, is deze eerste gro te klassieker van het wegseizoen ge wonnen door een bubitenlandse ren ner. Nu de jonge garde van de Az- zuri steeds meer aan het bewyzen is, dat Italië stilaan weer mede aan de top van de internationale wieler sport is gekomen, waren de tifosi er vóór zondagmiddag min of meer van overtuigd dat aan de schandelijke se rie buitenlandse zegepralen et>t eind zou komen. Eddy Merckx, 20 jaar. anderhalf jaar geleden wereldkampioen bij de amateurs, maakte met één machtige sprint een einde aan de illusies. De zeer talentvolle Belg, die door insi ders een grote toekomst is voorspeld, klopte in een lange rush notoi re prijssprinters als daar zijn: Adriano Durante, Michelle Dancel- li en Adriana Passuello. De teleur stelling was enorm. Voor de dertien- Ie maal in successie werd een vreemdeling" op het ereplatform ge huldigd, waar, volgens de fans, een Italiaan had moeten staan Hoewel in de uit elf renners be staande kopgToep, die deze 57ste edi- 'an de voorjaarsklassieker beslis ten, slechts één Nederlander aanwe- tvas (Huub Zilverberg) heeft het vaderlandse contingent toch aller minst een figurantenrol in deze fel- betwiste koers gespeeld. De Nederlan ders hebben bij de diverse schermut selingen vrijwel steeds een rol ge ld, hoewel de prestatie van vorig jaar, toen de blonde Zuidlander Ar ie den Hartog op fraaie wijze ze gevierde, bij lange na niet worden herhaald. Merckx, een renner, die, ondanks zijn jeugd een zijn betrekkelijk ek aan ervaring bij de be roepsrenners, o.a. al in Parijs-Nice had blijk gegeven tot de allersterk- sten van dit seizoenbegin te beho ren, toonde in de spannende slotfase ook over een uitstekend inzicht te beschikken. Vorige week nog, in de eerste etappe van Parijs-Nice had den Durante en Dancelli hem naar de derde plaats verwezen. Ditmaal pakte de wit-zwarte Peugeot-rijder het slimmer aan. Tot 50 meter voor de meet leek het of de vurige wens van de Italianen zou uitkomen: vóór de rappe Belg Herman van Springel schenen Durante en Dan celli elkaar de eindzege te betwisten. Op waarlijk grandioze wijze sloeg Merckx zijn slag. Met de allure van een routinier schoot hij in de laatste tientallen meters met een overwel digende speed langs de ontgoochelde Italianen. Zilverberg werd in dit „elftal" slechts negende, maar alleen de manier al, waarop de Brabander in een lange vlucht de kopgroep had kunnen bereiken, verdient de groot ste lof. Uitslag 1. Eddy Merckx (B), 288 km in 6.40.40 2. Adriano Durante (It) 3. Herman van Springel (B) 4. Michele Dancelli (It) 5. Adriana Passuello (It) 6. Rolf Mauer (Zwits) 7. Ray mond Poulidor (Fr) 8. Franco Bal- manion (It) 9. Huub Zilverberg (Ned) 10. Roberto Poggiali (It) 11. Lucien Aimar (Fr), allen in de zelf de tijd als de winnaar. 12. Guido de Rosso (It) op 29 seconden 13. Andre Foucher (Fr) 14. Armand Desmet (Belg) 15. Robert Lelangue (Belg) allen z.t. 17. Bas Maliepaard (Ned) op 56 seconden 38. Gerben Karstens (Ned) op 1.05 43. Arie den Hartog (Ned) z.t. 68. Ab Geldermans (Ned) op 1.37 78. Leo Knops (Ned) z.t. 95 Piet Braspenninckx (Ned) op 2.42. TITELSTRIJD JEUGD (Van een speciale verslaggever) De Nederlandse judo-jeugd heeft in het afgelopen week einde opnieuw bewezen dat zij niet onder behoeft te doen voor enig ander Europees land- In het tot in de puntjes goed geor ganiseerde toernooi in Lyon, werd het succes van verleden jaar in Scheveningen geëve naard- De Nederlanders sleep ten drie gouden medailles in de wacht, evenals Rusland en Frankrijk- Zeer goede resulta ten, waarmee coach Ton Wage" naar dik tevreden was. Adri van Polanen opende de reeks successen. In de eerste ronde won hij met een armklem van Seuler (Zwitserland). Vervolgens moesten Jawoski (Polen) en Ipavs (Honga rije) eraan geloven. De halve finale tegen Coche (Frankrijk) was vol spanning. In de laatste minuut kreeg Van Polanen een vermaning, omdat hij zijn tegenstander aanviel, nadat de scheidsrechter „break" had geroe pen. Maar ondanks die vermaning plaatste de 20-jarige Leidenaar van Sportschool Luiten zich voor de finale. Hierin stond hij voor de Handbalcompetitie Byna had SVL gisteren in Rotter dam tegen Actief de volle winst en de tweede plaats op de ranglijst van de westelijke districts eerste klasse verspeeld. Daar zag het aanvanke lijk overigens helemaal niet naar uit, want de allereerste aanval van de roodwitten resulteerde al in een treffer van Walter Görtz. SVL bleef de strijd beheersen. De Rotterdamse defensie werd telkens weer uitge speeld. Hans Kagie maakte keurige ope ningen en een debacle leek voor de gastheren in de maak. Aanvallend hadden zij zelf namelijk bijzonder weinig in te brengen bU de SVL- defensie. Daarbij kwam, dat in het Leidse doel Piet Hi es tand goed op dreef was. De rust ging in met een 6—2 voor sprong voor SVL en na de hervat ting waren het weer de roodwitten, die het eerst de weg naar het doel vonden: 72 door een treffer van Peter Forder en 82 door Kees Lu cas. SVL maakte toen de fout te denken en bijna werd dit de Leide- naars fataal. De Rotterdamers kwa men echter juist één doelpunt te kort: 87. De SVL-doelpunten werden ge maakt door Walter Görtz (3), Kees Lucas (3), Theo Zwartjes en Peter Forder. 5—10. Overige uitslagen: SVL 2AHC 2 tweede maal tegenover Ipacs, die via de herkansing was teruggekomen. Even zag het er naar uit dat de Hon gaar nu met de overwinning zou gaan strijken. Van Polanen haalde echter in de laatste seconden een resultaattechniek met o soto otoshi (beenworp). Dat was genoeg voor de overwinning en de titel in het mid dengewicht. Uitslagen De resultaten van deze Europese jeugdkampioenschappen judo waren: Junioren: Lichtgewicht: Boutyrski (Rusland) versl. Hecquet (Frankrijk) Halfmidden: Merkulov (Rusl.) versl. Pintara (Polen); Middengewicht: V. Polanen (Ned.) versl. Ipacs (Hong.); Half zwaargewicht: Peters (W.-Dld.) versl. Garret (GB)Zwaargewicht; Dolman (Ned.) versl. Krajnovic (Z.- Slavië) Adspiranten: Lichtgewicht: Le Bi- han (Fr.) versloeg Seneten (Neder land); Halfmidden Hans Boersma (Nederland) vers. Goldschmid (Fr.); Middengewicht: Gemier (Frankrijk) vers. Hoebeke (Ned.)Halfzwaarge- wicht: Nauchy (Frankrijk) vers. Ma- linowski (Rusland); Zwaargewicht; Tritiakov (Rusland) vers. Gerlehn (Frankrijk). Geheel anders dan men van J hem gewend was, is zaterdag „wereldkampioen" Cassius Clay in Toronto gearriveerd, tien da gen voor zijn gevecht tegen de Canadees George Chuvalo. Geen grote mond, geen ge ringschattende opmerkingen over zijn tegenstander, eerder timide beantwoordde hy de vragen van de journalisten. „Ik droomde over mijn gevecht tegen Chuvalo en dat ik verlo ren had", zei hy en dat alles zou het gevolg zijn van de laatste i ontwikkelingen, zoals zijn po gin- f gen om geen militaire dienst te doen en het niet doorgaan van het gevecht tussen hem en Ernie f TerrelL Hij heeft een blessure aan ztfn linkerhand, hetgeen hem belette (I voluit te trainen. „Ik ben slechts een mens en kan ook neergaan", aldus Clay, die tweemaal in zUn profcarriere met het canvas kennis maakte. Intussen blijft Cassius Clay een „uitgestotene" voor de Ame rikanen. Zeer vele steden als Boston, Miami Beach, San An- J tonio hebben organisatoren ver- boden het gevecht op de z.g. ge sloten televisiecircuits te tonen. De burgemeester van Miami Beach, mr. Elliott Roosevelt, zoon van de vroegere president van de Verenigde Staten, zei dat de zwarte moslems, waartoe Clay behoort, gezworen hebben het blanke ras te vernietigen. Twee sets lang heeft Blokkeer, de Nederlandse volleybalkampioen, za terdagmiddag in de studentensport hal in Delft het Tsjechische Dvkia Kolin zijn wil kunnen opleggen. Toen echter bleek Blokkeer te veel van zijn krachten te hebben gevergd en de Tsjechische militairen, die over een verbluffend uithoudingsvermogen be schikten, konden de volgende drie sets op hun naam brengen. Blokkeeldat de eerste wedstrijd in deze kwartfinale van de Europacup op 2 maart in Jihlava met 31 had verloren, startte overrompelend. Al in de eerste set werd de Tsjechische verdediging door De Vink en Con- standse, goed gesteund door Tinkhof en de beste Blokkeerspeler Kooien, uit balans gespeeld (158), waarna in de tweede set aanvankelijk een te rugslag volgde. Blokkeer kwam zelfs met 1014 achter te staan, maar on der luide aanmoedigingen van de 1.500 toeschouwers werd Dukla dat het vijf internationals naar Neder land was gekomen punt voor punt teruggedrongen: 1614. In de derde set die Blokkeer had moeten win nen om naar de kwartfinales over te gaan kwam echter de kentering. Wel namen de Rij swij kers een 76 voorsprong, maar Peska, Paulus en Smolka, de steunpilaren van Dukla, bleken over een langere adem dan de Hands-up in de wedsti.jd BlokkeerDukla. De Neder landse verdediging is paraat op dit slimme balletje van de Tsjech Felkl. Links op de foto onze stadgenoot Jacques de Vink. Blokkeer-spelers te beschikken 10-15. De strijd was toen gestreden, de vier de set ging met 715 verloren en in de vijfde set miste Blokkeer de wedstrijd duurde toen reeds twee uur ook nog de kracht om de wed strijd te winnen: 915 (2—3),

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9