rije benzinepomp nu onbereikbaar F. WAREMAN Spuiten maar.. HEEL LEIDEN WEET ERVAN België aan het begin van woelige periode? Leids wandelseizoen met succes geopend Frans schrijver naar Leiden k.s. woensdag zal Mare Blancpain, in het Leidse Universiteitsgebouw lezing houden over „Les Fran cais et la France l'étranger". De heer Blancpain is geboren in 1909. Na zijn studies is hij achter eenvolgens leraar geweest op de In ternationale School in Genève en het Lycée Franqais in Cairo. Als militair heeft hij deelgenomen tan de strijd in 1940, werd krijgs gevangen gemaakt en verbleef tot eind 1943 in een kamp. Na de bevrijding zette hij zijn journalistieke activiteit voort, maar schreef ook romans en essays. Van zijn hand verschenen o.s. de volgen- jmans: Le Solitaire (Grand Prix de l'Académie Fran?aise, 1945), Les Contes de la lampe a graisse (Prix Courteline, 1946). Les Fiancé's d'Olo- (1950), Arthur et la Planète (Prix Scarron, 1955) en vele andere, die elkaar met Vestdijkiaanse snel heid opvolgen. De laatste, Les Truf- fes du Voyage, dateert van 1965. Sedert 1944 is Mare Blancpain secretaris-generaal van de in 1883 opgerichte Alliance Fran?aise. Deze functie verplicht de Secreta ris Generaal ieder jaar de hele we reld rond te reizen, ten einde zoveel mogelijk van deze Alliance's te be zoeken. Er zijn in Nederland 35 co- mité's en het is vererend voor het Leidse dat het één van de vier spreekbeurten, die de heer Blanc pain in Nederland houdt, toegewe- gekregen heeft. Examencommissies Tot lid van de commissie, die dit jaar is belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid voor nijver heidsonderwijs NXX zijn benoemd de dames M. E. van Kleef te Voor schoten en F. Kuenen in Leiden en de heren drs. L. Haasnoot uit Kat wijk aan Zee, drs. V. M. Heyl uit Oegstgeest, mr. H. de Jong uit Lei derdorp, drs. J. J. J. Tulkens te Oegstgeest en H. P. Verbrugge te Leiden; idem ter verkijrging van de akten van bekwaamheid voor nijver heidsonderwijs N VI, N XIII, N XV, N XVI en N XVla, alsmede van het pedagogisch getuigschrift voor het nijverheidsonderwijs voor bezitters van dit akten Mr. D. J. Gorter, ir. M. G. A. Haalebos en ir. J. A. Meijlink allen te Leiden; idem tot plv. lid examencommissie Engels l.o. mej. drs. A. L. Bouma te Leiden en drs. C. W. Schoneveld te Leiden. Eerste partij snijbonen op Leidse veiling Aan de Leidse groenteveiling wer den vanochtend de eerste snijbonen van het seizoen aangevoerd. Een partij van 7 kilo aangevoerd door de heer E. J. Zegwaard uit Zoeter- meer werd gekocht door de fa. G. den Heijer zn uit Rijnsburg. De prijs was f 6.10 per kilo. VOOR TOPKWALITEIT EN SERVICE ESSO BENZINESTATION HAAGWEG LEIDEN Met gestolen brommerdoor een glasruit Een 18-jarlge jongeman uit Leider dorp is in de nacht van zaterdag op zondag met een door hem ontvreem de bromfiets door de ruit van een perceel aan de Snouck Hurgonje- straat gevallen. De Leiderdorper nam na dit ongeval de vlucht met achter lating van de bromfiets. Hij werd la ter aangehouden. Tegen boom gebotst Een personenauto is in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks half vier op de Witte Singel, naby het Le^dsch Dagblad, tegen een boom gereden. Behalve de auto werd by deze botsing een yzeren afscheidings hekje over een lengte van ongeveer tien meter vernield. De wagen werd op de plaats van de botsing door de (onbekende) bestuurder achtergela ten. Marokkaan gewond - auto rijdt door De 28-jarige Marokkaanse arbeider Ben Ahmed is zaterdagavond om streeks half zeven op de Beesten markt, hoek Nieuwe Beestenmarkt in Leiden door een personenauto aange reden toen hy de rijbaan overstak. Hy moest met een gebroken r echter- onderbeen naar het ziekenhuis wor den vervoerd. De autobestuurder, die vermoedelyk onder invloed van alco hol verkeerde, is na de botsing door gereden. Auto in brand Op de Botermarkt in Leiden is za terdagmiddag omstreeks kwart voor drie de motor van een personenauto, bestuurd door een inwoner van Aar- landerveen. vermoedelyk tengevolge van sluiting, in brand geraakt. Een hoofdagent van politie heeft het vuur met het schuimblusapparaat van een passerende NZH-bus gedoofd. De inmiddels gewaarschuwde brandweer behoefde slechts de smeu lende bedrading uit de auto te ver wijderen. jiaandag 21 MAART 1966 AAN DE RIJNDIJK IN VOORSCHOTEN Stoplichten H. Rijndijk Door de heerlyke zon van zondag was het byzonder druk met het autoverkeer; óók by de stoplichten aan de Hoge Ryndijk. Alles is pri ma verlopen op basis van „rechts gaat vóór", want de stoplichten zyn op zondagen buiten gebruik; terecht overigens. Op werkdagen kan men de stoplichten al niet meer wegden ken, hoewel ze voor velen een grote overlast betekenen. Allemaal stoppen (1 k 2 minuten) en dan allemaal weer optrekken. Een heksenketel qua lawaai, waar de omwonenden nu noodgedwongen wel aan gewend zijn geraakt. Doch waarom moeten de lichten nu 's avonds óók dienst doen, wanneer de drukte reeds lang ach ter de rug is? Dan staat iedereen op iedereen nodeloos te wachten. Het ïykt wel voor een fictie, want eerst om 20.30 uur worden ze automatisch op knipperlicht ingesteld. Is dit tydstip nu echt niet met 1 of 2 uur te vervroegen? Ik meen dat iedereen daar gebaat mee zou zijn. Deze suggestie zend ik gelyktydig naar de Verkeerspolitie. Met dank voor de plaatsing, N. Spaargaren, Hoge Ryndyk 2. Drees-provo's (I) In Uw dagblad van 19 maart j.l. lazen wy een verslag van de op 18 maart in de foyer van de Stadsge hoorzaal te Leiden gehouden verga dering van de V.V.D., waar o.m. een forum optrad, bestaande uit drs. Th. H. Joekes, mr. A. van Vuure, dr. E. Nordlohne, mr. M. J. van Emde Boas, ir. F. Wagenmaker en die heer H J. L. Vonhoff. Uit dit verslag blykt, dat het fo rum de ordeverstoringen op 10 maart ten zeerste afwyst met de woorden: „Het gooien met bommen en het op andere wyze verstoren van de open bare orde niet alleen door jongeren, maar ook door Drees-provo's valt niet goed te praten." Het heeft onze diepste veront waardiging gewekt, dat een, naar de titulatuur gemeten, intellectueel fo rum het heeft bestaan de naam van een integer en algemeen geacht staatsman tevens minister van staat, dr. W. Drees, te verbinden met or de verstorende provo's. Wekt het al verbazing, dat een cabaretier zich in deze vergadering kwetsend uitlaat over personen yan het Koninklijk Huis, waarover 'ge noemd forum zyn diepste afkeuring uitspreekt, het is nog verbazingwek kender en onbegrypeUjk, dat ditzelf de forum zich niet ontziet, op dezelf de wyze als deze cabaretier, zich uit te laten over één van de getuigen ty het huweiyk van een lid van het zelfde Koninkiyke Huis, dr. W. Drees. Blykbaar meent de V.V.D. al thans een deel van haar vooraan staande leden, dat in een verkie zingsstrijd alle middelen, zelfs on eerbare, geoorloofd zyn om een zo goed mogeiyk resultaat te bereiken. W. G. den Dubbelden, voorzitter P.v.d.A-federatie Leiden. M. H. Boot-Nanning, secretaresse Pv.d.A-federatie- Leiden. Officiële publikaties SLUITING GEMEENTELIJKE BUREAUS. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat. met uitzondering van de afdeling Bevolking c.a., de gemeente-secretarie zomede het kantoor van de Gemeente ontvanger op woensdag 23 maart as. In verband met de verkiezingen voor de Provinciale Staten voor het publiek gesloten zal zyn. Burgemeester en Wethouders van Lelden maken bekend, dat het voor nemen bestaat de Korte Mare ln deze gemeente te dempen. Bezwaren tegen de opheffing der doorvaartgelegenheid kunnen tot drie weken na verschij ning van dit blad schriftelijk inge diend worden bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Koningskade 1, te 's-Gravenhage, Drees-provo's (II) Naar aanleiding van Uw verslag /an het forum van de V.V.D. in Uw blad van 19 maart wil ik er de aan dacht op vestigen dat één van de forumleden met zyn uitdrukking Drees-provo's evenzéér de grenzen van moraal en fatsoen heeft over schreden. Men koppelt de naam van van de grondleggers van de O.W.. tevons een der getuigen by het huweiyk van de kroonprinses, niet aan het begrip provo's. J. de Ren. België heeft een nieuwe regering. Koning Boudewyn heeft dit weekein de de 19 ministers en 4 staatsse cretarissen beëdigd en vandaag zou de 47-jarige premier Van den Boey- nants met zijn team van liberalen en rooms-katholieken voor de volks vertegenwoordiging verschynen om zyn regeringsprogramma uiteen te Van den Boeynants heeft het ka binet geformeerd tegen de zin van christen-democratische vleugel zyn party, die katholieke CVP, in Daar is een sterke stroming (en die is de laatste dagen nog in om vang toegenomen) om terug te ke ren naar de coalitie met de socialis ten. Die stroming staat ln de eerste plaats wantrouwend tegenover de liberalen, zy verwyten dezen hun meer of minder poujadistische ver kiezingspropaganda die vooral tegen de Vlaamse katholieken was gericht. Aan de andere kant vinden figuren als oud-minister Segers en tegen woordig ook zyn collega in het ka binet-Harmei, prof. Eyskens, dat zo als de huidige situatie in België is, katholieken en socialisten nu een maal meer of minder veroordeeld zijn om samen een regering te vor men en dat het nutteloos is zich aan experimenten met de libe ralen te wagen. Segers en Eyskens maken dan ook ondanks het enige malen herhaald verzoek van Van den Boeynants geen deel uit van de nieuwe regering. Ook oud-pre mier Lefèvre heeft all© aanbiedingen van de nieuwe premier met beslist heid afgeslagen. Het nieuwe kabinet telt 22 man nen en een vrouw, de C.V.P. heeft 14 portefeuilles, de liberale P.V.V. 9. Met het oog op de delicate situatie op taalgebied zyn negen Vlaams- en negen Franssprekenden in het kabi net opgenomen, alsmede vyf ver tegenwoordigers van de tweetalige Brusselse agglomeratie. Oppositie De Leidse Professoren- en Bur- gemeesterswijk waren vanoch tend gedeeltelijk afgesloten voor het verkeer. Een brandweer colonne hield namelijk als onderdeel van het Korps Mobiele Colonnes in dit deel van het door een denkbeel dige ramp zwaar getroffen Leiden een „inzetoefening" De B.B. (van Zuid-Holland a) kon het alleen niet klaren en daarom moesten de militairen van het Korps Mobiele Colonnes te hulp worden geroepen. Achtenveertig brandweereenhe den, met elk een capaciteit van rond 2500 liter per minuut, bon den de strijd tegen het onzicht bare vuur aan in het deel van Leiden tussen de Kanaalweg en de Zoeterwoudsesingel. Teneinde de oefening te doen slagen moesten vele kilometers brandslang in deze omgevinc worden uitgelegd. De politie zorg de voor een vlotte omleiding van het verkeer. De foto's die op de Lorentzkad werden genomen, geven niet al leen een beeld van de spuitoefe ning, maar ook van de pret, di< deze oefening de jeugd verschaf te. (Foto L-D./Holvast) jk Men kan niet zeggen dat het bin nenkomend kindje met gejuich is be groet. De socialisten hebben de laat ste dagen niet onder stoelen of banken gestoken dat zy „op alle mo gelijke manieren en op alle terrei nen" in de oppositie zullen zyn en dat zy zich door geen enkele af spraak welke zy eerder met C.V.P. over grondwetherziening en taal kwestie hebben gemaakt, zullen la ten weerhouden. Dat beloofd wel wat vooral wanneer men rekening houdt met de Belgische politieke zeden en gebruiken. Er is misschien één man in het Belgische politieke leven die de vor ming van de nieuwe regering niet zonder een zekere opluchting heeft begroet. Hy is Paul-Henri Spaak, mi nister van Buitenlandse zaken die wordt opgevolgd door oud-premier Harmei. Spaak is, zo zeggen de in- gewyden, het actieve politieke leven langzamerhand moe, en hy zou zich nu graag wyden aan het schryveo van zyn memoires. Guldens ontvreemd In de afgelopen week is een kastje van de kolenautomaat aan de Haag- weg in Leiden door onbekenden ge forceerd. Er werd een bedrag van f 227 aan zilveren guldens ontvreemd. Ds. KALMIJN KOMT NIET NAAR LEIDEN Ds. W. M. Kalmyn, hervormde predikant te Rotterdam, die beroe pen was in de vacatures van ds. D. J, Vossen (wUkgemeente Vredeskerk) I beeft voor dit beroep bedankt. Ï„vrye-benzinestation" van de A, v. d. Pouw Kraan aan de •hotense Ryndyk kan sinds uochtend vroeg door geen enkele ik «ij meer worden bereikt. Rykswa- islaat heeft de heer Van der Pouw nan donderdag medegedeeld dat itoegang tot diens terrein zou wor- afgesloten daar er geen vergun- is verleend om over het aan de waterstaat behorende rijwiel- en tlpad te ryden. De gedupeerde (ft inmiddels een brief naar het nisterie van Waterstaat gestuurd, rin hy verzoekt om dit besluit te- te doen. JU Behalve dat men een stopverbod It geplaats by het tankstation, er betonnen palen neergezet, gaas verbonden, zodat het ook m mogelijk is dat er benzine wordt tocht zonder dat de klanten het ein opryden. po half jaar geleden toen de heer Pouw Kraan het terrein bestond er een vergunning f het rijden over de grond van waterstaat, deze werd echter en- ÜJd later ingetrokken. Niet alleen Eigenaar van het tankstation is i deze afsluiting gedupeerd, men it ook over de thans afgesloten in to rijden om de coöp. aardappel- nerij. de ccöp weegbrug (graan, rstro) en de aan het water gele losplaats te bereiken. De heer ^ersma van Rijkswaterstaat wilde 1de gang van zaken geen commen- geven. ibileum H. Zunderman hee H. Zunderman zal zater- 2 april het feit gedenken dat hy _r veertig jaar in dienst trad van N.V. Het Motorhuis. Ter gelegen er van dit jubileum vindt er die 51 in restaurant Van der Heyden a 3,30 tot 5.30 uur een receptie mm iats. De heer Zunderman, die reeds le jaren lid van de Leidse raad is, eft ook zitting in tal van organi- >1 KAMERMUZIEK IN „DE LAKENHAL" 0 29 maart zal in „De lienhal" door jonge musici uit Lei- i I a en omstreken een kamermuziek- nii gramma worden uitgevoerd, dat t l vocale en instrumentale werken meld van Purcell, J. C. Bach, iydn, Mozart, Beethoven en Schu it Deze avond wordt georganiseerd de Lionsclub Leiden—Noordwyk rbate van de Voorschotense pad- ïiersgroep voor invalide jongens Üïïala Panzi". Drs. J. P. VERSTEEG BEROEPEN Iade as. vacature van dr. W. H. i«na, chr. geref. predikant te Lei- i is beroepen drs. J. P. Versteeg, t geref. predikant te Wormerveer. Dr, J. p. Versteeg, die 18 mei 1938 ad geboren, aanvaardde eind 1961 Wormerveer de evangeliebediening de chr. geref. kerken. Dr. Velema, die, zoals bekend, is toemd tot hoogleraar aan de Theo- Pfche School in Apeldoorn, zal zon- 28 augustus afscheid nemen van i Leidse gemeente. Zoekt U een goed ANKER HORLOGE »oor f30.— en f40.—. Of het Ulerbeste van f200.- en f400.- Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. heeft het: Eterna - Certina Prisma - Junghans - EWE Anker - Roamer. ALTIJD VOORDELIG. 'js Maandags gesloten. De traditionele Sleutelwandeltoch ten, die zaterdag en zondag onder auspiciën van de Leidse Wandel sportvereniging „Willen is Kunnen" in Leiden en omstreken werd gehou den, vormden wederom een succes volle opening van het Leidse wan delseizoen 1966. In totaal verschenen ditmaal 724 wandelaar(sters) aan de start (Ma ria Gyzensteeg) om over de af standen van 5, 10, 15 of 20 km een tocht te maken. De Leidse wandel sport-veteranen C. W. Oostveen (77 jr) en J. v. d. Fluit (76 jr), legden weer met succes het 20 km-parcours af. De 30 deelnemende verenigings- groepen werden onderweg door een jury gevormd door de heren B. Veld huizen, C. A. J. Latesteyn en A. H. Koeiewyn, op hun marsvaardigheid1 en discipline beoordeeld teneinde in aanmerking te komen voor een van de vele groepspryzen. Alle deelnemers (sters) uitvallers waren er niet kwamen in aan merking voor de speciaal ontworpen Sleutelstad-medaille, ditmaal met een afbeelding van het Gerecht en alle groepen voor een standaard met een dito afbeelding. Na afloop maakte de heer C. Ver straten, die samen met de heer J. P. Woordes de organisatie in handen had de uitslagen bekend. Uitslagen Uitslagen: 20 km 1. „S.D.S.", Den Haag, 180 ptn; 15 km: 1. „De Rip pers", Rypwetering, 250 ptn; 2. „Wilskracht", Alphen aan den Ryn, 220 ptn; 10 km: 1. „D.V.O.", Hille- gom, 210 ptn; 2. „The buicksteps", Alphen aan den Ryn, 205 ptn; 3. „Sparta", Leiderdorp, 220 ptn; 4. „Zwieten", Zoeterwoude, 199 ptn; 5 km: 1. „The Buick Steps", Alphen aan den Ryn, 170 ptn. Voorts namen met één of meer groepen nog deel de wandelsportver enigingen: „Op Goede Voet", „Vlug en Goed", „De Natuurvrienden", alle uit Alphen aan den Ryn, „De Meer stappers", Zoetermeer, ..Kralingen', Rotterdam, „D.S.B.", Leiden, „S.D.S." ..D.J.O.", Lisse, „D.I.O.", Ryssenhout, en „Semper Fidelis", Den Haag. Vola ziet behang De Vereniging van Oud-leerlin gen der Ambachtsschool weet sinds vrijdagavond hoe behangselpapier tot stand komt. Een vertegenwoor diger van de firma Rath en Doode- heefver vertelde deze avond over het werk in een moderne fabriek, waar 600 mensen, van ontwerper tot druk ker, 30 miljoen rollen behangselpa pier per jaar in vele kleuren en des sins maken. Dia's lieten de toepassingsmoge- lykheden van behang in het interieur en de eigenschappen van kleuren en dessins zien. Tot slot werd de kleurenfilm „Wanden en wat er aan vast zit" vertoond. Op 6 april organiseert de Vola een technische avond over de bouw van de IJ-tunnel te Amsterdam. Acad. examens Aan de Leidse Universiteit zyn ge slaagd voor het semi-artsexamen mej. C. Veegens (Eindhoven) en de heren W. M. Hoekstra ('s-Graven hage) en M. C. Rasker (Oegstgeeest) artsexamen de heren P. H. E. Berg huis (Leiden) en A. J. W. Kampman ('s-Gravenhage). De heer Ringersma van Rijks- I tion Rijndijkeen, klant te hei waterstaat (midden) verbiedt de pen. pompbediende van het tanksta- I (poto L.D./Hoivaet) De gehele ingang wordt af ge- I tussen metershoge betonnen pa sloten door een hoog gaas dat len wordt gespannen. I (Foto L-D./Holvast)

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3