De overdrukkamer. geniale Nederlandse vinding door dr. J. Kater In het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam staat een Nederlandse vin ding die in de medische wereld grote erkenning heeft verworven: de over drukkamer. Deze „vinding'» die ontwikkeld werd in de chirurgische kli niek van het Wilhelmina Gasthuis door prof. Boerema en zijn medewer kers heeft reeds talrijke mensenlevens gered. De „tank" betekent een enorme vooruitgang in de behandeling van gasgangreen en tetanus, de twee infectieziekten waarbij tot nu toe de beste resultaten zijn bereikt. Ook voor de behandeling van hartziekten, longaandoeningen, schedellet sels, hersenbeschadigingen, ernstige koolmonoxyde (kolendamp-) vergif tiging en sommige kankergezwellen kan de overdrukkamer veel nut heb ben. In bijgaand artikel schetst onze medische medewerker dr. J. Karter, de betekenis van de overdrukkamer die in alle grote medische centra ter wereld wordt ingevoerd. Links onder: Schematische voorstelling van de drukkamer met leidingen, sluizen en ventie len. Links bovenVoorbereiding voor een operatie in de overdruk' hamer. Hierboven: Chirurgen, assistenten en technici in actie in de overdrukkamer. f de bactèViële infecties die ens bedreigen, kunnen de soorten herkend en bestre- orden zodra zij ziektever- leien veroorzaken. De laat- :ennia hebben sera en vac- hemotherapeutica en anti een ware ommekeer in de ning en bestrijding van de ziekten veroorzaakt, met ver ongekende resultaten, de sulfamiddelen en daar- iicilline, spoedig gevolgd en reeks van andere anti zijn zó werkzaam tegen- e bacteriële infecties, dat slechts weinig soorten zijn ebleven waartegen de mo- geneeskunde machteloos Cholera, tyfus en pest, om enkele ziekten te noemen Jg niet zo heel lang geleden steden en landstreken ont- i, worden, wanneer zij in jd de kop opsteken, snel en ide bedwongen. Dit geldt ook voor tuberculose, poliomyelitis en andere em- besmettelijke ziekten, al zij nog altijd een bedrei- van de mens die niet moet onderschat. De recente ssie" van tuberculose in Arn- hiervan een sprekend voor- en de talrijke „polio"-patiën- jn dat evenzeer. Er blijven nog altijd enkele soorten riën bekend waartegen geen gewassen; vooral de robe" soorten, die deze ontlenen aan het feit dat tegenstelling met „gewone" den, bij voorkeur groeien in wrstof-arm milieu, zijn en i voor de mens uiterst ge- ik, De meest beruchte onder jjn de Clostridium en de te- acil, waarvan de eerste -gangreen en de laatste de wenzeer gevreesde tetanus- veroorzaakt, beide levens- dijke aandoeningen. Gas- ten kan ontstaan bij grote '^•verwondingen waarbij zo- Huid als de eronder gele- iêefsels ernstig zijn bescha- de spieren, de bloedvaten, 'en> vet en pezen. Hierin ont- !'t zich de Clostridium bij er treedt een ontste- ^es op dat gepaard gaat ''sterving van deze weefsels ^latiestoornissen in dit ge- wdat de voorziening met W slechts heel gering is. 'het ideale milieu waarin de 'humbacil snel kan groei- tot al na een incubatietijd ^■Jgeveer 48 uur (wat kan r® van 6 uur tot 5 dagen) verschijnselen van gas- k ontredenEen toenemen- jfa ^bruine verkleuring en zwel- J ?epaard aan steeds heftiger pijn in dat gebied, ho- en verslechtering der J toestand van de patiënt, Verwardheidstoestanden en shockverschijnselen vormen de voornaamste bij-verschijnselen van het zich ontwikkelende gas, dat al vroeg door röntgenonder zoek kan worden geconstateerd. De bacterioloog vindt dan tevens in de wondafscheiding de zo ge vreesde bacteriën, waarvan een hele reeks soorten bestaat. De uit breiding vordert enorm snel, zodat men tot ingrijpende chirurgische maatregelen moet overgaan ten einde het leven van de patiënt te redden. Hierbij konden de laatste jaren nog een aantal hulpmidde len worden aangewend zoals het tegen gasgangreen gevonden se rum, de toediening van penicilli ne, die beide nog steeds worden gebruikt. Ook na abortus provoca- tus, met zijn groot risico van in fectie, en bij andere aandoeningen treedt wel gasgangreen op, maar het overgrote deel wordt toch ge vonden bij grote ongevalsletsels, gecompliceerde beenbreuken en niet te vergeten bij oorlogsver wondingen. In de Tweede Wereld oorlog kwam bij de geallieerde troepen in het Midden-Oosten bij de gewonden regelmatig gasgan green voor, met een zeer hoog sterftecijfer: vijftig procent. In Europa bedroeg dit vierentwintig procent, bij het Duitse leger nog meer. In de Griekse oudheid wist men al dat zuurstoftoediening de ont wikkeling van gasgangreen tegen houdt, hetgeen ook in latere tij den steeds werd toegepast, meest- al plaatselijk als een „zuurstof- kussen" in de omgeving der ver wonding, of door middel van per- oxyde, dat zoals bekend gemak kelijk zuurstof loslaat. Ook bij dierproeven werd gepoogd door systematische zuurstoftoediening opzettelijk verwekt gasgangreen te genezen. Toch waren de resul taten meestal slecht, ook bij het plaatselijk inspuiten van zuurstof bij lijders aan gasgangreen; afge zien van het feit dat dit niet kon worden toegepast wanneer de aan doening in het hoofd of in de buik zetelde, bracht deze methode an dere gevaren met zich mede, want om de clostridiumbacillen te do den moet de zuurstof onder een druk van 90 mm kwik worden toegediend, wat op zich zelf al heel moeilijk en gevaarlijk is. Gasgangreen bleef dus een ge vreesde levensgevaarlijke compli catie. Er zijn voorbeelden te over dat grote ontdekkingen op een genia le gedachtensprong berustten, wat ook nu weer heeft geleid tot het gebruik van de hogedrukkamer in de behandeling van gasgangreen en van de tetanusinfectie en an dere ziekten. Omdat de auctor intellectualis van deze nieuwe methode geen prijs stelt op open bare lof, moet hier worden vol staan met de vermelding dat dit alles werd ontwikkeld in de chi rurgische kliniek van het Wilhel mina Gasthuis te Amsterdam door professor Boerema en zijn medewerkers. Sinds 1956 werkten zij met een hoge atmosferische druk bij hartoperaties. Hieruit werd de gedachte geboren om te trachten clostridiumbacillen on der overdruk bloot te stellen aan zuurstof, die hen zou moeten do den. De weefsels die met Clostri dium waren besmet, zouden als het ware met zuurstof doordrenkt worden en in voorbereidende dier proeven met verschillende soorten Clostridium werd zuurstof onder een druk van drie atmosfeer aan de besmette dieren toegevoerd. Dit gebeurde in een bij de Mari ne Duikschool in Den Helder ge construeerde „kamer", waarmee de overdrukonderzoekingen reeds eerder waren verricht. Eigenlijk heeft men al eeuwen geleden technisch geëxperimen teerd met dergelijke overdruk- ruimten. Vér voor onze jaartelling beschreef Aristoteles dat Alexan der de Grote een soort klok ge bruikte waarmee men in zee kon afdalen. De Engelse arts Henshaw gebruikte in 1662 een luchtkamer waarin hij lijders aan bepaalde ziekten behandelde en in 1782 loofde de Nederlandse Academie voor Wetenschappen een geldprijs uit teneinde soortgelijke onderzoe kingen te stimuleren, welke pogin gen door Franse en talloze ande re onderzoekers werden gevolgd, alle zonder tastbare resultaten. De Amsterdamse hogedrukka mer is in een cilindrisch vat ge bouwd met een binnendiameter van 4.63 meter en kan via een sluis worden betreden. In beide ruimten kan een maximale druk van 4 atmosfeer worden bereikt. Het is een zeer ingewikkeld toe stel, dat in samenwerking met Werkspoor en de technische af deling van de Amsterdamse Pu blieke Werken ontworpen en ge construeerd werd. In de wanden bevinden zich niet minder dan 45 openingen voor de controle-ramen en allerlei buizen, die zodanig moeten worden aangebracht dat alle naden vrij blijven. In de ruimte bevindt zich een volledig ingerichte operatiekamer op een aluminium vloer, waaronder zich de pijpleidingen bevinden. Er moesten heel wat ingewikkelde technische problemen worden op gelost om de sluis en de foegangs- deuren goed te laten functioneren terwijl de druk toe- of weer af neemt, om instrumenten en ande re ingrediënten in de tank te bren gen, om de ventilatie en de tem peratuur nauwkeurig te kunnen re gelen en om de lucht in de ruim te vrij van olie- en andere dam pen te houden. De binnenstromen de lucht moet gezuiverd, ver warmd of zo nodig afgekoeld wor den en de afgewerkte gassen van de narcose worden afgevoerd. Ver der moet de vochtigheidsgraad, die onder meer door degenen die in de ruimte verblijven wordt ver hoogd, op peil worden gehouden. Voor dit alles zijn een aantal motoren, filters, kleppen, koelin stallaties, drukregelaars en een toevoersysteem van bronwater (dat de afkoeling verzorgt) nodig, het is een ware fabrieksinstalla- tie, die door speciaal getrainde technici bediend wordt. Vooral de regeling van de drukverlaging voordat men de kamer weer ver laten kan is een heel nauwkeurige opgave. De Technische Hogeschool te Delft construeerde een vijftal geluiddempers die elk lawaai in de tank helpen onderdrukken. De brandbeveiliging en de maatrege len om een mogelijke explosie in de kamer te voorkomen vormden een apart probleem dat moest worden opgelost. Ten slotte zijn er dan de controle van en op al les, het oefenen van ieder die bij de werking van de overdrukka mer betrokken is, de systemati sche samenwerking van het gehele team chirurgen, bacterioloog, anaesthesist, keel-, neus- en oor arts (die moet nagaan of de pa tiënt de verhoogde druk goed ver draagt), de laboranten die aller lei bepalingen moeten verrichten en de belangrijke taak van het technisch personeel dat moet zor gen voor de zuurstofvoorziening en de regeling van de druk. Maar het resultaat is een inge nieuze (en ongetwijfeld kostbare) installatie, waarmee men mensen kan redden die zonder de over drukkamer zouden zijn gestorven. De „tank" betekent een enorme vooruitgang in de behandeling van gasgangreen en tetanus, de twee infectieziekten waarbij tot nu toe de beste resultaten zijn geboekt. Door de hoge druk worden de door Clostridium aangetaste weef sels met zuurstof verzadigd en het vroeger snel dodelijke gasgan green tot staan gebracht. De ont- giftiging kan reeds binnen vieren twintig uur tot stand komen, zo dat de anders vaak onvermijde lijke amputatie van getroffen le dematen niet hoeft te geschieden. Bovendien verkrijgt men door de zuurstoftoediening onder over druk, samen met de andere toe gepaste maatregelen zoals anti serum, penicilline, bloedtransfu sies en de geneesmiddelen die de verslechtering van de algemene toestand bij lijders aan gasgan green helpen bestrijden een veel beter resultaat, de werking van al deze middelen is er effectiever door geworden. Er blijven natuur lijk ook mislukkingen optreden wanneer het gasgangreen al te ver is voortgeschreden en de ver wondingen te uitgebreid zijn. Dan blijft de enorme inspanning die gedurende dagen en nachten door het gehele team wordt aangewend onbeloond. Toch kon de chef de clinique aan de chirurgische kli niek van het Wilhelmina Gast huis, dr. W. Brummelkamp in zijn uitnemende monografie over de behandeling van Clostridium Welchii, de in Nederland meest voorkomende soort, (welk boek hij opdroeg aan professor Boerema) indrukwekkende gegevens vermel den; voor zijn werk werd hem de Tilanusprijs toegekend, een al leszins verdiende erkenning.*) Wonden die met straatvuil of aarde verontreinigd zijn, waarin de anaerobe tetanusbacil graag wil groeien, komen nog altijd veel vuldig voor, en door de steeds toenemende verkeersongelukken neemt hun aantal zelfs toe. In on ze tijd worden de meeste baby's ook tegen tetanus gevaccineerd, wat echter niet voor het gehele verdere leven afdoende bescher ming biedt. Bij verwondingen wordt als routine anti-tetanusse- rum ingespoten, maar desondanks ontwikkelt zich toch nu en dan een tetanusinfectie die de beken de gevreesde spierkrampen ten gevolge heeft. Ondanks penicilline- toediening en andere maatregelen sterven 30-50% van deze patiënten. Ook tegen de tetanusbacil is de behandeling in de overdrukkamer met zuurstof een nieuw machtig wapen: het door deze -bacillen af gescheiden gif, dat in dit geval het grote gevaar voor de getrof fene betekent, wordt door deze wij ze van zuurstoftoediening onscha delijk gemaakt. Te zamen met de overige behandeling zijn nu veel betere resultaten bereikt dan ooit tevoren, hoewel het nog niet altijd gelukt om op deze wijze ook het leven van de tetanus-patiënt te red den. Het laat zich aanzien dat de mogelijkheden die zuurstof-toe- diening onder overdruk voor de geneeskunde opent met gasgan green en tetanus niet zijn uitge put. Er zijn talrijke aandoeningen waarbij een absoluut of een rela tief tekort aan zuurstof ontstaat, zoals het geval is bij hartziekten, bij longaandoeningen, terwijl bij hersenbeschadigingen de ademha ling en de bloedsomloop indirect minder goed functioneren. Bo vendien kan bij ernstige schedel letsels een stoornis in de eiwit stofwisseling optreden, met dien tengevolge een verstoring van de water- en zouthuishouding" van het lichaam. Ook in deze gevallen kan tijdelijke behandeling in de overdruktank veel nut hebben. Er wordt regelmatig mee gewerkt, zij het dat dit alles nog slechts bij uitzondering gebeurt totdat de methode volledig en veilig kan worden gebruikt. Ernstige geval len van koolmonoxyde (kolen- damp)-vergiftiging worden ook met zuurstof-overdruk in de tank behandeld wanneer de toestand zulks vereist, wat het voordeel heeft dat het nog niet vergiftigde deel der rode bloedlichaampjes vollediger dan in gewone lucht voor de zuurstofvoorziening van het lichaam kan zorgen, door mid del van de zuurstof die met deze methode onder extra druk wordt aangeboden. Ook bij de afsluiting van een slagader in een extremi teit en bij de tegenwoordig zo dikwijls voorkomende aandoenin gen der hartvaten wordt soms ge tracht de tank in te schakelen, het zijn nog slechts pogingen die met de grootste voorzichtigheid worden gedaan, terwijl de resul taten zeer omzichtig worden be oordeeld. Dit is ook het geval met de behandeling van sommige kan kergezwellen door gelijktijdige be straling en zuurstofoverdruk, waarmede onderzoekingen wor den verricht. De resultaten die bij al deze ziekten tot dusver wer den verkregen zijn nu al belang rijk genoeg om ze hier te memo ren, maar er zal nog veel moe ten worden onderzocht voordat met zekerheid kan worden gezegd dat deze methode ook voor die ziekten een werkelijke aanwinst Is. In alle grote medische centra ter wereld is men bezig met het invoeren van de overdrukkamer. Wonderlijk genoeg ging deze Ne derlandse vinding de wetenschap pelijke wereld pas werkelijk Inte resseren toen het weekblad Time er in 1962 over schreef. Nadat m Amsterdam in 1963 een congres was gehouden, waar artsen uit de gehele wereld kennis konden ne men van het gebruik der over drukkamer, zijn zij de tank zelf gaan gebruiken. In de buurt van Chicago woont de landbouwer Douma, die on danks zijn Friese naam volboed Amerikaan is. Na een onschuldig uitziend wondie kreeg hii tetanus die ondanks alle goede behande ling snel verergerde. Dat was in 1962 en de arts die boer Douma behandelde vroeg teirfonisch in lichtingen over de tank. waarvan hij gelezen had. dat men er in Amsterdam zulke goede resul taten mee had. Met een Inder haast gelmnroviseerde overdruk kamer werd boer Douma behan deld en hii genas. Misschien is hij nu extra trots op zijn naam. Aan dit boek zijn vele gegeven* ia dit artikel ontleend.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17