LEIDSCH DAGBLAD Stakingsrecht verruimen Nasoetion genoemd als a.s. vice-president IEMCOnv. MINISTERS SAMKALDEN EN VELDKAMP GEVEN CV/ V. IN ADVIES AANVRAAG AAN DE S.E.R. \iet alles regelen ^olop ZOU naar koud Sleepboot verliest baggermolen Kraaiepoten en rookbommen Politie greep mis in wilde achtervolging KA. V.O. voor ons van wezen Iijk he lang Campagne tegen Maleisië feller (Sue/ f()lee teutuo Opje» ■icht 1 maart 1860 ZATERDAG 19 MAART 1966 No. 31825 irecteur: A. E. van Dishoeck joldredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling:) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Prinselijk paar op Cozumel rinses Beatrix en haar echtge- t zijn op het Mexicaanse eiland sekomen. Het paar heeft de eer- oag doorgebracht met waterskiën uemmen. t?t jonge jaar is er tot dusverre tkend in geslaagd de verslagge- ien fotografen te ontlopen. op de ochtend gingen de jong- ouwden aan boord van het Jacht edta", dat eigendom is van oud- sident Adolfo Lopez Mateos. Zij naar het minst toegankelijke van het eiland. Daar brach- rij bijna een uur door op water- JS. b een poging om de naderende realisten en andere nieuwsgieri- i te ontlopen voer het paar ver- keus naar het zuidelijkste punt het eiland, waar zij het jacht lieten om te lunchen. Ie prinses nam kortere tijd het nr van het jacht over, maar zij dween steeds in de kajuut, wan- ir zij een boot met een fotograaf I aankomen. ii de middag keerden de Prinses haar man naar de goedbewaakte terug. Oorlogsbalans Het conflicht met Pakistan vorig september heeft India ruim 38 ird gulden gekost, zo blijkt uit door het ministerie van Defen- in Nieuw-Delhi gepubliceerd rap- tt. Er werden 2763 Indiërs gedood, H gewond en 502 worden er nog wis vermist. moet kunnen worden bewogen tot het toekennen van arbeidsvoorwaar den, die afwijken van een hem bin dende c.a.o. De ministers hebben de SER gevraagd dit standpunt in zijn beschouwing te betrekken. Aan de Raad wordt overgelaten of hij wil ingaan op een suggestie tot inscha keling van een bemiddelingsinstantie. Alleen twistpunten Volgens de toelichting op het voor ontwerp vinden de ministers, dat niet geregeld moet worden, wat naar voren kan komen bij een werksta- praktijk moeilijkheden hebben opge leverd, dient een voorziening te wor den getroffen. Ook wat wilde stakingen betreft hebben de bewindslieden geen be hoefte aan een nieuwe wettelijke re geling. Zij achten de bestaande juris prudentie wel voldoende. De Hoge Raad hield het volgende criterium aan: „Er moet sprake zijn van zoda nige omstandigheden, dat naar de heersende rechtsovertuiging in rede lijkheid van de werknemers niet kan worden gevergd de arbeid voort te zetten". Dit moet blijven gelden, n? vakvereniging moet ter behartiging van de belangen van de king- Alleen op die punten, die in de L" 1,111 j. 1 f7 j-i nrn.lrt.iilf m(V>iliilr>»f»rton VioWKon nrvro. erknemers het recht hebben een staking uit te roepen. Van dit indpunt gaan de ministers Samkalden (Justitie) en Veldkamp lociale Zaken) uit in hun adviesaanvraag aan de Sociaal Eco- lische Raad over het stakingsrecht. Een afschrift is gisteren de Tweede Kamer gezonden, paar staat tegenover, dat de werkgevers bevoegd zullen zijn de dienst- tikking van de stakende arbeiders zonder meer te doen beëindigen. wettelijke regeling, die de mi- Itrs voorstaan, gaat dus niet uit de individuele arbeider, maar van optreden van de vakbeweging. Idle een staking uitroept wordt de plichtlng van de arbeider om de tagen arbeid te verrichten ge- Kst. Maar de vakbeweging han- tonrechtmatig indien de uitgeroe- i staking in strijd is met de ver- Jtingen, die uit een cao voort- gjen, of indien zij in strijd is met fier hoogleraren In het arbeids- jU adviseerden in 1961, dat de door een staking niet Geen gijzeling De beide ministers zijn overigens van oordeel, dat het hanteren van middelen als dwangsom of gijzeling tegen deelnemers aan een onrecht matige staking moet worden uitge sloten. Wel dient de mogelijkheid te blijven van een veroordeling tot schadevergoeding van de individuele arbeider. Deze schadevergoeding moet echter aan een maximum wor den gebonden. WEERBERICHT onze weerkundige medewerker) De 5arometer was vanmorgen in land tot de zeer hoge stand van mïlimeter gestegen. Een sterk Wirukgebied strekt zich uit van Jüeland tot Finland, met vandaag ook zondag langs de oostflank Wan aanvoer van koude lucht uit Minavië. Wel droog en volop ""'f weer, maar als laatste week- van de kalenderwinter nog winters weertype met overdag to 5 tot 7 graden en in de Ico- Me nachten lichte vorst. Pas 'weer het hogedrukcentrum ons Teikt en verder naar het oosten tal de aanvoer van deze koude «h wegvallen. Maandag begint de lente, maar de start van zal zéker kouder dan nor- M zijn, al zal de zon er na vwr- slagen de temperatuur ge- whjk te doen stijgen. 20 MAART l --p: 06.44 uur; onder: 18.52 uur. •^nop: 06.47 uur; onder: 16.54 uur. oogwater Kunstmaan van radio-amateurs Binnenkort zal in de Verenigde Staten de eerste Europese amateur- radiokunstmaan „Euras" met behulp een Amerikaanse raket in een baan om de aarde gebracht worden. Deze kunstmaan is door een kleine groep Duitse radio-amateurs in sa menwerking met de industrie ontwik keld. De satelliet zal, in plaats van de reeds sedert weken „verdwenen Amerikaanse amteur-satelliet Oscar, de Europese radio-amateurs voor hun onderling verkeer ten dienste staan en daarnaast ook zelf uitzenden zo dat in de gehele wereld zijn signalen opgevangen en gemeten kunnen wor den. Twee man aan boord De Nederlandse zeesleepboot „Hec tor" van NV Bureau Wijsmuller in Iïmuiden heeft gisteravond haar sleep een baggermolen met twee runners aan boord verloren. Hoe wel men de gehele nacht heeft ge zocht is de zoekgeraakte baggermo len tot nu toe niet gevonden. Aan het speurwerk wordt ook deelgeno men door een vliegtuig van de Ma rine Luchtvaartdienst. De „Hector" was met de bagger molen „Tiger" van De Blankevoort in Bloemendaal onderweg van Bruns- büttelkoog in Duitsland naar IJmui- den. De sleep vertrok donderdag middag uit de Duitse haven en had gisteren met een noordoosterwind, windkracht 6 tot 7, te kampen. Gis teravond was het transport gevor derd tot 55 mijl ten noorden van Terschelling, toen de sleepboot zijn sleep verspeelde, vermoedelijk door het losslaan van de sleepdraad. Schepen in de buurt zijn verzocht uit te kijken naar de op drift geraakte baggermolen. De sleepboot „Titan" is vannacht uit IJmuiden vertrokken cm aan het opsporingswerk deel te nemen. De Eindhovense politie, die aan de rand van de stad een controle hield, gaf de bestuurder van een uit de richting Den Bosch komende vrachtauto een duidelijk stopteken, doch de chauffeur reed door. De po litie zette onmiddellijk de achtervol ging in. Tijdens de rit door het noordwestelijk stadsgedeelte wierp de chauffeur van de vrachtauto hier en daar rookbommen en ook kraaie poten uit en daardoor slaagde hij er in de politieauto op afstand te hou den. De jaoht duurde niettemin voort. Via Zeelst en Veldhoven, ging de rit naar Riethoven. Hier werd het de politie, die het tempo ndet kon volhouden, te maohtig, doordat de wagen telkens snelheid moest verminderen bij het ontwijken van de kraaiepoten, die uit de achter volgde auto herhaaldelijk op de weg werden gegooid. Van het hoofdbureau uit had de Eindhovense politie inmiddels de Rijkspolitie in de Kempen tot aan de Belgische grens gealarmeerd. Deze nam met auto's aan de opspo ring van de gezochte vrachtauto deel. Eén er van werd daarbij slachtoffer der kraaiepoten. Tot on geveer vier uur gistermorgen is de hele streek door de Rijkspolitie af gestroopt doch nergens werd meer een spoor van de wagen gevonden. De Rijkspolitie acht het waarschijn lijk, dat de vrachtwagen in de schuur van de een of andere boer derij wordt verborgen. Het heeft heel wat tijd in beslag genomen voordat de wegen van kraaiepoten gezuiverd waren. Daarbij werden zo veel mogelijk automobilisten op het gevaar voor hun banden gewezen, hetgeen toch niet kon voorkomen, dat tal van auto's een lekke band kregen. De Eindhovense politie ver moedt. dat de bewuste vrachtwagen De Eindhovense gemeentepolitie en de rijkspolitie hebben gisternacht een grote vrachtauto langdurig, doch Mr. V. Vollenhoven 29 maart in dienst Mr. Pieter van Vollenhoven, de verloofde van Prinses Margriet, is na herkeuring opgeroepen voor het vervullen van zijn militaire dienstplicht. Hij zal met ingang van 29 maart worden geplaatst op de luchtmacht officier en kaderschool in Breda, waar hij een officiersopleiding zal volgen voor academisch gevormden. Mr. Van Vollenhoven zal, voorlopig gelegerd in de Trip van Zoudtlandt- kazerne, 24 maanden moeten die nen. De officiersopleiding voor aca demisch gevormde militairen neemt slechts elf weken in beslag. Daarna worden deze militairen van ge woon soldaat bevorderd tot vaan drig en in een gespecialiseerde func tie bij een onderdeel geplaats. Mr. Van Volenhoven heeft de juridische dienst van de Kon. Luchtmacht in Den Haag tot bestemming. Weliswaar beweegt de toekomstige echtgenoot van Prinses Margriet zich sinds korte tijd zonder stok, maar de genezing van zijn enkel is toch niet zo ver gevorderd, dat hij onbeperkt aan alle diensten zal kun nen deelnemen. Dertig (loden bij vliègtuigongeluk Een Egyptische verkeersvliegtuig is gisteravond in de buurt van het vliegveld van Cairo neergestort. De 30 inzittenden 25 passagiers en vijf man bemanning kwamen om vergeefs achtervolgd. De bestuurder net leven. Het toestel kwam uit Ni- van de auto wist tenslotte door het cosia (Cyprus). Het ongeluk gebeur- uitwerpen van kraaiepoten en rook- de enkele ogenblikken voordat het bommen de politie schaakmat te zet- vliegtuig zou landen. Het toestel ten- I vloog na het neerstorten in brand. Advertentie in Katwijk te 02.46 en uur. Laagwater te 10.45 en '21/3: Hoogwater te 03.15 en 15.27 laagwater te 11.22 en 23.41 uur) nummer bestaat uit 24 pagina's Veertien staten verklaren: Op de Boskoopse Midden standstentoonstelling Bomiten- to) is gisteravond een nieuwe creatie van een Boskoopse roos vernoemd naar de televisieom roepster Lonneke Hoogland. In een decreet van president Soekarno, ondertekend door ge neraal Soeharto, zijn gisteren de benoemingen van nieuwe minis ters in het Indonesische kabinet bekendgemaakt. Zoals reeds in een deel van onze oplage van gisteren werd meegedeeld, is de minister van Buitenlandse Za ken dr. Soebandrio vervangen door de vroegere minister van Handel, de anti-communistische Malik, die tevens tweede vice- premier is geworden. Eerste vi ce-premier is de sultan van Djokjakarta, Hamengkoe Boe- wono IX. Roeslan Abdoel Gani is de opvolger van dr. Saleh. Opvallend was het ontbreken van de naam van Nasoetion, die volgens waarnemers wellicht op de achtergrond zal blijven voor een belangrijker functie, moge lijk de post van vice-president, die vakant is sinds dr. Moham med Hatta in decembar 1956 als zodanig aftrad. Twee van de vroegere vice-premiers zjjn gehandhaafd: als vierde is Cha- lid gehandhaafd en voorts is dr. Lei die tweede vice-premicr was, r». Luitenant-Gene raal Soeharto, Indonesië's nieuwe sterke man, heeft volgens radio- Djakarta ontkend, dat het land nu wordt geregeerd door een militaire junta. De legerleiding zou hebben verklaard, dat president Soekarno nog steeds de opperste leider van In donesië is. Diplomatieke waarnemers in Singapore zien in de verklaring een nadere bevestiging van de reeds vaker geuite stelling, dat het mili taire bewind tot elke prijs de schijn m legaliteit wil handhaven. Andere nieuwe ministers in het ka binet zijn: dr. Frans Seda (Arbeid); generaal-maj. Ibnoe Soetowo (Mijn industrie); Harjo Soegipto (Irrigatie en ontwikkeling van het platteland) dr. Achmad Soekinoro transmigra tie en coöperatie); generaal-majoor Basoeki Rachmat (Binnenlandse Za ken en gouverneur van groot Djakar ta) luitenant-generaal Hidajat (Pos terijen en telecommunicaties)Kijai Achamad Saihoe (minister secreta ris-generaal van 't Nationale Front) Soemarno (minister voor aangelegen heden betreffende de centrale bank). Radio-Djakarta heeft meegedeeld, dat militaire commandanten uit ge heel Indonesië hebben verklaard dat Indonesië de campagne om Maleisië te verpletteren zal opvoeren. De com mandant van de Siliwangi-elitedivi- sie, generaal-majoor Ibrahim Adji, zou hebben verklaard, dat zijn man schappen gereed staan om onmid dellijk tegen Maleisië in actie te De regeringshoofden van België, de Duitse bondsrepubliek, Canada, Denemarken, Griekenland. Italië, Luxemburg, Nederland, Noor wegen, Portugal, Turkije. Groot- Brittanië, de Verenigde Staten en IJsland achten het Noordatlantisch verdrag en de daarop gegrondveste organisatie (de NAVO) van wezen lijk belang voor de veiligheid van hun landen. „Het Atlantische bondgenoot schap", aldus de gemeenschappelijke verklaring, „heeft zijn doeltreffend heid als middel tot verdediging en afschrikking gewaarborgd door n vredestijd een militaire organisatie te handhaven berustend op integra tie en onderlinge afhankelijkheid waarin meer dan ooit het geval is geweest met enige alliantie in de geschiedenis de inspanning en het potentieel van elk lid gebundeld zijn ten behoeve van aller gemeen schappelijke veiligheid. Wij hebben de overtuiging dat deze organisatie onmisbaar is en Jat zij zal voortbestaan. Een stelsel van tweezijdige regelingen kan de plaats daarvan niet innemen. Het Noord atlantisch verdrag en de organisatie zijn niet alleen werktui gen voor de gemeenschappelijke ver dediging, zij voorzien ook in de ge meenschappelijke politieke behoefte en zij weerspiegelen de bereidheid en vastbeslotenheid van de lidstaten der Noordatlantisohe gemeenschap waar mogelijk gemeenschappelijk te beraadslagen en op te treden ter verzekering van hun vrijheid en vei ligheid en ter bevordering van in ternationale vrede, vooruitgang en welvaart", aldus de verklaring. De verklaring is duidelijk een ant woord op het Franse memorandum, maar dient zich niet als zodanig aan. Frankrijk wordt zelfs niet ge noemd. De 14 zeggen, dat zij de NAVO in haar huidige vorm willen handhaven, kennelijk zonder met Frankrijk in discussie te willen tre den. In Amerikaanse regeringskringen heeft men er zich verheugd over verklaard dat het, ondanks enkele moeilijkheden, mogelijk is geweest tot een gemc en schappelijke verkla ring te komen. Amerika wilde van het begin af bekrachtiging van de integratiegedachte, zonder polemiek met president De Gaulle. MINISTER MALIK Brigade-generaal Simariadi vai Prawidjaja-divisie heeft, volgens dio-Djakarta gezegd, dat zijn een heid de strijd tegen Maleisië zal in tensiveren. Soortgelijke uitlatingen kwamen van de militaire gouverneur van de Riouw-eiianden, die dicht bij Singapore liggen. Uitgesproken het beste De firma Jan Spek, gespeciali seerd in het kweken van nieuwe rozensoorten, had reeds vier jaar geleden beloofd één van haar creaties te vernoemen naar Lon neke Hoogland. Dit jaar kon deze belofte worden ingelost omdat door kruisingen eindelijk een goed resultaat werd bereikt Dit miniatuurroosje is geel van kleur. Met veel enthousiasme werden een boeketje rozen en enkele rozenstruiken aan Lonne ke c Trouwen ging niet door, bruiloft wèl (Van onze Dordtse correspondent). Een bruidje uit Hendrik Ido Ambacht kreeg gisteren een he vige teleurstelling te verwerken. Ze zou in het huwelijk treden met een Duitser. Er moest echter nog een belangrijk document uit Duitsland komen. Dit papier, een Ehefahigkeitszeugnis, moest -per vliegtuig op Schiphol aankomen, maar was er gistermiddag nog niet. De trouwpartij kon toen niet doorgaan. D Ambachtse ambte naar van de burgelijke stand kon er ook niets aan doen en het bruidspaar en de familie moesten van de plechtigheid afzien. De receptie, ivaarvoor alles gereed, was, is gisteravond gewoon door gegaan, Velen, die kwamen geluk wensen, wisten niets af van de strubbelingen. Zodra het bevmste document, dat uit Neckar-Gerach bij Mannheim moet komen, er is wordt het huwelijk voltrokken. Gisteravond om elf uur was het er nog niet en het aanstaande echtpaar maar wachten Advertentie INT f- RIFJ- R V r PZOPGIM MANTELS MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 - LEIDEN Het Jodendom in Rusland sterft langzame dood Het jodendom in Rusland is ge doemd een langzame dood te ster ven. Dit wordt gezegd in een rap port, dat zal worden voorgelegd aan een conferentie over de status van de Sowjetrussische joden. Het rap port, voorbereid door een Commissie voor de rechten der Sowjetrussische Joden, zegt o.m.f dat „deze grote en oude gemeenschap aan de rand van verdwijnen staat" Tegen het einde van de maand zal een gedetailleer der rapport worden uitgebracht. Wil er een belangrijke wijziging in de status van de joden in de Sow- jet-Unie komen, aldus het rapport, dan zal de politiek van gedwongen assimilatie systematisch dienen te worden omgebogen. Tot dusverre zijn er geen tekenen van Russische zijde die erop wijzen, dat men daartoe be reid is. KEOmEl TOOM KAM E. R5 Heeft O onze collectie al gezien? Zo niet, kom dan spoedig kijken. Ruime parkeergelegenheid. I/OL-A UTOMATTISCHE 1 Aan Burgemeester en Wet- 1 houders van Leiden is ver- gunning gevraagd door: J. v. der Veen, snel-azijnmaker al- J hier, om zijn snel-azijnmake- rij te mogen verplaatsen van den Stillen-Rijn naar het pand op de Mare, geteekend wijk VI, no. 1201 B. De heer Spurgeon heeft 1 zich als afschaffer van het gebruik van sterken drank i' Londen doen inschrijven. het J te J

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1