1EIDSCH DAGBLAD Roof van miljoenen verijdeld Soeharto toch alleen de baas? Minister prijst politie Export van intellect uit Europa naar V.S. KERNWAPEN IN ZEE GEVONDEN? jSOKKEN KLUIZEN VAN IN AANBOUW ZIJNDE BANKEN DOORGEZAAGD EN WEER GELIJMD eraffineerd komploi ÜEDEN OPENING DE STAD ROME" INGEREEDSCHAP NIET DUUR... 'n ster matras Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 18 MAART 1966 No. 31824 pirecteur E. A. E. van Dishoeck :ur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f 3,75 per maand, f 0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 De klap, die politiemensen met een stevig voorwerp hebben gegeven de kluisdeur van een in aanbouw zijnde bank in Vlaardingen, is mil- oenen waard. De kluisdeur begaf het en daarmee was men tevens een jnsterkoxnplot op het spoor, dat zijn weerga niet vindt in de geschiedenis n de misdaad in de gehele wereld. II ibraak bouwkeet leidt tot grote actie van politie Ijj onderzoek van een paar hon- d nieuwe bankkluizen ontdekte de itie, dat nog acht kluisdeuren in gebouwde banken in het zuiden, iten en oosten van ons land leden hetzelfde manco: de nokken jrmee de kluisdeuren sluiten, ren doorgezaagd en vervolgens metaallijm weer bevestigd. De met gele verf onzichtbaar ïaakt. Met geringe moeite konden deuren worden geopend. Door de dekking van dit met veel raffinc- Sl nt en „vakbekwaamheid" opgezet- complot is een miljoenenroof ver- Jd, waarvan men ook in het bui- land onder de indruk is. olitiekorpsen van enkele honder gemeenten hebben samengewerkt ze voor ons land unieke samen- g te voorkomen. Het onderzoek onder leiding van de Rotter- officier van Justitie, mr. J. fan Leeuwen, de avond van 23 april vorig 54-jarige zuster Johan- van Velzen van het Vlaardingse liedenhuis „congregatie van Lieve Vrouw" door een raam mannen de directiekeet van een Advertentie iotel Café Restaurant Slijterij Receptie van 5—8 uur. A. DE GROOT, ED ;oed stuk gereedschap is het re werk. Modern, met zorg geko- is onze collectie SPADEN, v.a. 4,95 HARKEN, v.a. 2,95 SCHOFFELS v.a. 2,45 ONKRUID WIEDERS GRASKANTSTEKERS HANDGEREEDSCHAP DEZE WEEK ra koopjes in overjarige modellen grasmaaimachines met volledige garantie. Sr alles WW9 Rijn 50 Tfn 20824 (01710) nieuwbouwcomplex binnengaan. Toen in de keet geen licht werd ontstoken, was haar argwaan gewekt en belde zfj de politie. Hoofdagent Hendrik van den Berg (32) en zyn 31-jarige collega H. H. Blaauw waren snel ter plaatse. In het kantoor stonden twee mannen voor een tafel met tekenin gen. Bij het zien van de politieman nen doken zij ieder door een raam naar buiten om zich uit de voeten te maken. Zestig meter van de keet af werd een 32-jarige Haarlemse be roepsinbreker gearresteerd; de twee de man, een bekende Haagse inbre ker, werd later op de avond aange houden. Ontkenning Het Vlaardingse bouwcomplex maakt deel uit van het filiaal van de Algemene Bank Nederland. On dervraging van de mannen heeft geen antwoord opgeleverd op de vraag, wat zij in de bouwkeet zoch ten. De mannen ontkenden en zy hebben dit tot op heden volgehouden dat hun bezoek iets te maken zou hebben met de in aanbouw zijnde bank. Toch achtte de Justitie het raad zaam het bankgebouw aan een gron dige inspectie te onderwerpen. Dit leverde aanvankelijk niets op tot men op het idee kwam de kluisdeur te beproeven. Een politieman gaf een klap met een stevig voorwerp tegen de deur en toen bezweken de lllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllillilllllllllllillllllllllllllillllllllllllllll. Geen rechtszaak „Dit wordt hoogstwaarschijnlijk nooit een rechtszaak, en nimmer zul len er verdachten voor een recht bank verschijnen". Deze uitspraak deed vanochtend mr. J. M. van Leeu wen, substituut-officier in Rotterdam die het onderzoek in het bankroof- komplot heeft geleid. Hij zei verder nog dat de zaak tegen de Haarlemse en de Haagse beroepsinbrekers straf rechtelijk is afgesloten, en dat het onmogelijk zal zijn verder nog een vervolging in te stellen. De Justitie kampt met een volstrekt gebrek aan bewijs. Tocl zijn er verschillende winstpunten. Men heeft voorkomen dat vele miljoenen guldens werden geroofd. Daarnaast is er een uiterst nutige preventieve werking. Directies van banken zijn nu wel overtuigd van de noodzaak van goede beveiligings- en alarminstallaties. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir nokken, waarmee de deur sluit. Dit leidde tot de verbijsterde ontdekking, dat de nokken waren afgezaagd en vervolgens met metaallijm weer be vestigd en in de oorspronkelijke kleur geverfd. Deze „voorbewerking", die met het blote oog niet te zien was, zou het aan inbrekers mogelijk heb ben gemaakt de kluisdeur zonder veel moeite te openen, alsof het een wat klemmende huiskamerdeur was Het enige, dat de bankrovers dan nog nodig hadden gehad, was een middel om de bank binnen te komen en de Justitie acht het niet uitgeslo ten, dat het doel van het bezoek van het tweetal aan de bouwkeet was, zich een afdruk van het buitendeur slot te verschaffen om een valse sleutel te kunnen maken. Combinatie? Maken de Hagenaar en de Haar lemmer deel uit van een geraffineer de inbrekerscombinatie, die de bou ten heeft doorgezaagd van kluisdeu ren van negen in aanbouw zijnde banken in Nederland? De Justitie is overtuigd van wèl, maar het duo kon niet méér worden aangewreven dan de inbraak in de Vlaardingse Ruim procent van „voorraad" Per jaar verlaten circa 2.200 we tenschapsmensen en ingenieurs Europa om zich in de Verenigde Staten te vestigen, terwijl er jaar lijks ook een 1.200 man uit Canada het Amerikaanse kennis-potentieel gaat versterken, zo blijkt uit gege vens die de OESO, de organisatie ontwikkeling bijeen heeft gebracht. Van de Europese landen moeten Groot-Brittannië, West-Duitsland, Nederland en Zwitserland de grootste veren laten. Volgens gege vens over een periode van een aan tal jaren (1956-1961) zouden zij ge middeld per jaar resp. 660, 425, 136 en 134 wetenschapsmensen en inge nieurs door emigratie naar de Ver enigde Staten verliezen. Opvallend laag is dit emigratiecijfer voor Frankrijk, nl. 82. De .brain drain" beliep voor Groot-Brittannië, West-Duitsland en Nederland iets meer dan één procent van het totale aantal wetenschaps mensen en ingenieurs werkzaam op het gebied van wetenschappelijk on derzoek en ontwikkeling: niet zeer verontrustend derhalve, behalve wanneer aangenomen moet worden dat het juist de besten zijn, die naai de Nieuwe Wereld trekken. Het aantal mensen dat in de West- europese landen in de sector weten schap en ontwikkeling werkzaam is. blijft ver achter bij vergelijkbare cij fers van de Verenigde Staten en ra mingen van het wetenschappelijk en technici personeel in de Sow jet-Unie. In de Verenigde Staten bedraagt het percentage arbeiders in deze sector 6,2 per 1000 inwoners en in de Sow- iet-Unie 4,7 tot 6.7. Groot-Brittan nië, dat op zichzelf gunstig afsteekt bij de andere West-Europese landen komt niet verder dan 4,0. Nederland kemt in de opsomming van West- europese landen op de tweede plaats met 2,8, gevolgd door West-Duitsland met 2,6, Frankrijk met 2,4 en België met 2,3. WEERBERICHT NOORDELIJKE WIND pt KNMI verwacht avn heden- morgenavond: Vanavond en van- F hier en daar enkele buien, pen overdag opklaringen en °2 weer. Krachtige tot matige ydelljke wind. elts kouder nacht, fgenmiddag ongeveer dezelfde iperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 19 MAART ,nop: 6.46 uur; onder; 18.51 uur. f**0 op: 631 u.; onder: 15.43 u. J»mter in Katwyk te 2.11 en 1.24 uur. kamter te 10.04 en 21.31 uur. nummer bestaat 24 paginal De Gemini VIII. zwartgebla-wordt op Okinawa aan wal ge- kerd bij de terugkeer door de at- bracht na de noodlanding in de mosfeer naar de veilige aarde, Stille Oceaan. bouwkeet. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde beide mannen hiervoor tot anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek. Alleen de Haarlemmer tekende tegen dit vonnis hoger be roep aan. Na de ontdekking van de labiele kluisdeur zijn alle politiekorpsen in ons land gealarmeerd. Overal waar dit het geval was zfjn banken in aanbouw onderzocht. Nóg acht kluis deuren met doorgezaagde nokken was het resultaat. Een samenwerking op een zo grote schaal tussen politie korpsen in verschillende gemeenten is in ons land tot dusver niet voor gekomen. De verijdelde inbraken zouden vol gens een ruwe schatting van de Justitie miljoenen guldens hebben kunnen opleveren, wanneer zij waren uitgevoerd. Er blijven voor de Justitie echter nog talrijke vragen over, want de beide gearresteerde en veroordeel de mannen hebben niets losgelaten. Waren de bankrovers van plan de negen banken in één nacht van hun liquide middelen te ontdoen? Hoe wisten ze. dat er banken in aanbouw waren? Hoe geschiedde de voorbe reiding? Hoe was de bende van plan de inbraakplannen uit te voeren? Allemaal vragen waarop men geen antwoord heeft. Verbindingen verbroken Slot pag. 2 Op 800 m diepte Het is bijna zeker dat de in zuid- Spanje vermiste Amerikaanse kern bom is gevonden. De Amerikaanse onderzeeër „Alvin", die nabij Palo- mares al weken lang de zeebodem afzoekt, heeft gerapporteerd dat hjj op een diepte van 800 meter een voorwerp heeft waargenomen, waar aan een valscherm bevestigd was. Uit een onderzoek zal moeten blij ken dat het hier inderdaad de ge zochte bom betreft. Een officiële Amerikaanse woordvoerder heeft al meegedeeld dat de door „Alvin" ge maakte foto's aantonen dat een ver gissing bijna is uitgesloten. Onder normale omstandigheden zal het drie dagen duren om de bom te bergen. Vannacht riep de Amerikaanse ambassadeur in Spanje de pers en t.v. byeen voor een conferentie, naar men verwachtte om formeel de ont dekking aan te kondigen. Maar na 20 minuten wachten werd meegedeeld dat de persconferentie niet zou door gaan. Een functionaris van de am bassade las de volgende verklaring voor: „Er zijn hoopvolle ontwikke lingen, maar op dit ogenblik kunnen wy verder niets meedelen. Als wy positieve identificatie hebben en de berging is geschied zullen wy u in lichten". De beslissing van de am bassadeur niet voor de pers te ver schijnen zou niet gebaseerd zijn op nieuwe inlichtingen. Het schijnt dat er moeilijkheden waren met Washington of met de Spaanse rege ring of met beiden hoe en door wie de officiële bekendmaking zou worden gedaan. Zoals bekend werd twee maanden geleden gemeld dat er een kernbom werd vermist na een botsing tussen twee Amerikaanse vliegtuigen nabij Palomares. Sindsdien is intensief te land en ter zee naar het vermiste wapen gezocht. De bevelhebber van het Indone sische leger, generaal Soeharto, heeft thans de volledige macht in het land in handen genomen, aldus wordt van betrouwbare diplomatieke zyde in Singapore vernomen. Aanvankelijk werd aangenomen dat Soeharto afgelopen vrijdag reeds de politieke macht van president Soekarno had overgenomen, maar twee dagen later deelde de generaal een radio-uitzending mee, dat zijn taak slechts het herstel van or de en rust in het land was. Duide lijk was toen reeds dat het leger op gespannen voet met Soekarno leef de o.a. over het geëiste ontslag van de Peking-gezinde, eerst vice-pre mier Soebandrio. Nu schijnt Soe harto dan toch werkelijk de presi dent naar de achtergrond te heb ben gedrongen. Meer bijzonderhe den uit Singapore zijn niet bekend. De normale verbindingen met Dja karta zijn verbroken. Volgens Radio-Maleisië, die de nieuwsbulletins van radio-Djakarta op de voet volgt, heeft het Indone sische leger vandaag veiligheids maatregelen genomen ten aanzien van vijftien pro-communistische mi nisters, onder wie de vice-premiers Soebandrio en Saleh. Zij zouden „in beschermende bewaring" zijn ge steld, maar andere bronnen bewe ren dat Soeharto de ministers heeft gearresteerd om tegemoet te komen aan de eisen van de studenten, die opnieuw met demonstraties dreigden De studenten willen dat alle pro- communistische elementen uit het 100 ministers tellende kabinet wor den verwijderd. Officieel heeft ra dio-Djakarta gemeld dat de vijftien ministers zijn aangehouden „om te voorkomen dat zij slachtoffers wor den van het Indonesische volk dat rusteloos en oncontroleerbaar begint te worden". De Indonesische studen ten hadden gisteren laten weten dat zij Soekarno's paleis zouden bestor men „om Soebandrio en Saleh te onthoofden". Diplomatieke waarne- UITSLUITEND TABAK Imers in Singapore noemen de ar- Samkalden beantwoordt vragen over de relletjes op 10 maart (Van onze Haagse correspondent) Minister Samkalden (Justitie) vindt dat de Amsterdamse politie op 10 maart niet buiten haar boekje is gegaan. Hij komt tot deze mening na het. bestuderen van uitvoerige rapporten en het daarop gebaseerde oordeel van de procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechtshof. Integendeel, een woord van waar dering is op zyn plaats voor de vast beraden en bekwame wijze waarop de ambtenaren van politie en de Ko- mnklyke Marechaussee zich van hun taak hebben gekweten. Uiter aard zullen incidentele gevallen van mishandeling op normale wyze door het openbaar ministerie worden on derzocht. Zo luidt het antwoord dat de mi nister, mede namens zijn collega van Binnenlandse Zaken heeft ge geven op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Brautigam. Instructies Het socialistische Kamerlid had onder meer opheldering gevraagd over de instructies, die aan politie en marechaussee waren gegeven by eventuele ordeverstoringen, of deze na afloop van de plechtigheden van kracht bleven, of een onderzoek naar het optreden van de wetsdienaren niet gewenst is nadat is gebleken dat onschuldigen hardhandig zyn aan gepakt. „Uit het antwoord blijkt dat zowel de Rijks- en gemeentepolitie als de marechaussee op die dag onder com mando van burgemeester Van Hall stonden en dat het ministerie van Justitie op de hoogte was van de getroffen maatregelen. De route van de stoet was in vakken gedeeld, waarover een functionaris van de Amsterdamse politie het bevel voer de. Ook het gebruik van wapenen v.as aan beperkingen onderhevig ge steld. Dat het na het officiële gedeelte van de huwelijksvoltrekking tot ern stige wanordelijkheden is gekomen, acht de minister het gevolg van het optreden van grote groepen mensen, die door de afzettingen trachtten heen te dringen. „Het is niet uitge sloten", zo zegt de minister, „dat de politie persfotografen en journalis ten niet heeft weten te onderschei den van deelnemers aan opstootjes" Ernstig Ook 's avonds was de politie ge noodzaakt ongeregeldheden in de omgeving van de Dam te beteugelen. Dat in de nacht van 10 op 11 maart naby het Spui gebruik is gemaakt van de sabel, wijt dt minister aan het ernstige karakter van de orde verstoringen. Enkele honderden jon gelui trachtten hierbij het verkeer het doorrijden te beletten Toen geen gevolg werd gegeven aan de somma tie van de politie de ryweg vrij te maken, moest tot geweld worden overgegaan. De minister acht het niet onmogelijk dat hierby perso nen, die niet bij de wanordelijkhe den waren betrokken, het slachtoffer werden. Demonstratie in Djakarta van het zgn. Pantjasila-front. De be togers droegen onder meer een spandoek met de namen van de studenten die tijdens vorige de monstraties zijn omgekomen. restatie van Soebandrio de laatste voor Soekarno, die voortdurend alles heeft gedaan om zjjn vice-pre mier uit de handen van het leger te houden. Kabinet Volgens zeer betrouwbare zegslie den in Singapore zal de volgende stap van Soeharto waarschijnlijk de ontbinding van het nieuwe kabinet zijn, hoewel die al eerder werd ver wacht. De „onpopulariteit" van de huidige regering zou dan als „ex cuus" worden gebruikt. Naast Nasoe- tion zouden ook Hatta, de sultan van Djokja en de vroegere minister van Handel, Malik, deel uitmaken van deze kennelyk al op papier gevorm de regering. Eerder op de dag had het Indonesische leger alle nieuws media (pers, radio, tv) ondei zyn gezag geplaatst. Het heeft in Singa pore de aandacht getrokken dat voor het eerst sinds vele jaren gis teravond om half acht en half ne gen geen nieuwsuitzending voor Ra dio-Djakarta is verzorgd. In plaats van berichten werd Zuldamerikaanse muziek uitgezonden. Vervolg pag. 2 Defence and Aid Fund verboden Het „Defence and aid fund", dat juridische bijstand verzorgt voor po litieke gevangenen in Zuid-Afrika, is daar tot onwettige organisatie verklaard. Het vandaag bekendge maakte besluit werd genomen op grond van de wet tot bestrijding van Communisme. bonbonnière niet duur wei heerlijk (Due/ teutvo Uit het Leidsch Dagblad van f 19 Maart 1866: De lekkernij van gekookte 1 en gebraden paardenvleesch 1 schijnt niet meer uitsluitend aan de Parijsche gastvrouwen gegund te worden. Althans uit Zwolle verneemt men dat aldaar de eigenaar van een ■paard, dat afgemaakt moest worden, met eenige vrienden een proefje genomen heeft van Paardenbeafsteak. f De Advocaat-generaal Mr Gregory, bij den Hoogen Raad, heeft in de zaak der i Algemeene Commissie van liquidatie der zaken van de voormalige wees- en mom- i boirkamers tegen de gemeen- t te Leiden, geconcludeerd tot verwerping van het ingestel- t de beroep. Uitspraak 13 April.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1