Nonnen mogen nu korte rokken dragen Nieuw habijt in wit, grijs en donkerblauw OVERSTROMING TEISTERT BUENOS AIRES Bij brand op schip 16 blussers onwel AMERIKAANSE VESTIGING IN ZUID-LIMBURG? 9.95 TWEE NIEUWE HOOGLERAREN Parijse vrouw maand gratis naar ons land H0NDEWERK ZIT ER OP VRIJDAG 18 MAART 1 LEIDSCH DAGBLAD (Van onze correspondent) De Nederlandse nonnen mogen thans korte rokken dragen. Dit Is het gevolg van de verregaande vernieuwingen, die het Vati caanse concilie voor het kloosterleven heeft voorgeschreven. Tilburg, De Zusters van Liefde va J[| 41e onder meer in het kenhuis van den H. Joannes de Deo aan het Westeinde te Den Haag werkzaam zijn, zullen als eersten hun lange zwarte habijten voor flat- 1% teuzere donkerblauwe, witte of grij- h japonnen, die de benen onbedekt kten verwisselen. Het is de bedoe- Ling, dat de zusters van andere con gregaties dit voordeel op korte ter- )rB ijjn zullen volgen. >riE De revolutionaire wijziging van li nonnenkledij moet aldus de ge- 61 nerale overste van de zuster van liefde, worden gezien als symbool in de grotere openheid ten opzich- i van de wereld, die de kloosters ich nu kunnen permitteren. Bete enden de zwarte wollen habijten V0G tog een verhulling van alle licha- aeiyke verschillen, in de nieuwe ter- lenka-japonnen worden de nonnen weer wouw. De afsluiting van de lereld door de kap, die zelfs het iteicht belemmerde, behoort nu tot het verleden. De nonnen mogen ani roortaan hun haar onder de nieuwe t u. verpleegterskap laten uitkomen. !n zij kunnen zich veel gemakkelij- hun nieuwe kledij bewegen, »t hun contact met de mensen ook makkelijker maakt. De witte japonnen zjjn in eerste instantie bestemd voor zusters, die ziekenhuizen werkzaam zijn, de grjjze voor zusters die zich met huis houdelijk werk en bejaardenzorg be zig houden en de donkerblauwe voor zusters, die zich in hoofdzaak aan het geestelijk leven wijden. Er zullen in de overgangsperiode ook zwarte jurken worden gedra gen, die uit de tegenwoordige ha bijten vermaakt zullen zijn. Aan de nonnen wordt echter de mogelijk heid geboden om zelf een japon te kiezen. Het is dus iedere non toe- j^inns net iverkhabijt, midden het verpleegstershabijt en rechts het officiële habijtresp. in de kleuren grijs, wit en donker blauw. gestaan om een donkerblauwe, witte, of grijze jurk te dragen. Mede door de volledige hernieu wing van de kleding van de non nen hoopt de R.-K. Kerk meer no vicen aan te kunnen trekken. Het aantal geroepenen is nl. sterk ge daald. Gaven er zich in 1939 nog 100 novicen per jaar op, nu zijn het nog maar 8. De zusters van liefde van Tilburg, die in ons land 65 buiten onze grenzen 42 kloosters be zitten, hebben dan ook besloten zich op langere termijn meer rug te trekken uit de r.-k. ziekenhui zen, scholen en bejaardencentra voor leken plaats te maken. EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK De Argentijnse provincie Buenos Ai res is getroffen door de zwaarste overstromingen van deze eeuw. Het water is nu op weg naar de hoofd stad van dezelfde naam en laat een 160 km. breed pad van ver woesting acht. De machtige rivier de Parana heeft de weg- en spoor wegverbindingen afgesneden. In de stad Santé Fe moesten meer dan 30.000 van de 200.000 inwoners hun huizen verlaten. De stad staat rondom in het water. De lage de len van Rosario, met een bevol king van een half miljoen mensen, staan blank. Volgens onofficiële berichten hebben meer dan 200.000 mensen in de provincies hun huizen verloren en zijn tenminste twaalf personen verdronken. Een uitbarsting van gele koorts heeft reeds dertien slachtoffers geëist. Men schat dat 200.000 stuks vee om het leven ge komen zijn. SdverteDU* EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Bestuurswijziging Nourij en v. d. Lande (Van onze correspondent) Bij de Kon. Industriële Maat schappij Nourij en v. d. Lande zijn een aantal belangrijke bestuurswij zigingen op til, zo blijkt uit een gis termorgen door de Raad van Bestuur van de Kon. Zwanenberg-Organon verstrekte mededeling. De heren W. J. L. v. d. Lande en J. P. L. v. d. Lan de zullen aftreden als lid van de raad van bestuur van de vennoot schap. In de op 29 april a.s. te houden algemene vergadering van aandeel houders zullen zij worden voorgedra gen als lid van de raad van com missarissen van Nourij en v. d. Lan de. De heren dr. J. E. de Quay, mr. P. M. H. van Boven en R. G. Pur- gens zullen aftreden als commissaris van Nourij en v. d. Lande. De he ren De Quay en Van Boven worden voorgedragen door een benoeming tot lid van de Raad van commissaris sen van de Kon. Zwanenberg-Orga- non. De Raad van Commissarissen van Nourij en v. d. Lande zal na de bekrachtiging van de mutaties be staan uit de heren prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, mr. O. Vogelenzang, Jhr. G. Kraijenhof, drs. S. C. Bak kenist, W. J. L. v. d. Lande en J. P. L. v. d. Lande. In Rotterdam Maashaven De brandschade wordt geschat op 1 miljoen golden Eoxy héél aanstekelijk. Ik heb er al heel wat aangestoken met mijn trouw aan dat fijne merk. Voor mij geen andere dan Roxyide enige sigaret waar ik „ja graag" tegen zeg. (Van onze R' damse correspondent) Zo langzamerhand wordt het blus sen van scheepsbranden dagelijks werk voor de Rotterdamse brand weer. Woensdag was het onder Pa namese vlag varende stoomschip Ja guar 6582 bruto registerton, met broeiing in de lading tapiomeel binnengekopen. Er bevond zich in het ruim voorts 102 ban koprakoeken. Gisterochtend stelde de brandweer een onderzoek in op de Jaguar, die bij de Rotterdam se Stuwadoorsmaatschappij in de Maashaven lag. Dit leidde tot het besluit het ruim onder water te zet ten. Terwijl dit bij gesloten luiken werd gedaan, begonnen de havenar beiders met de lossing uit de overige mimen. Met dertien stralen bespoot men de brandende lading. Kerkelijk Leven jhr. F. W. TeddLng Stavenlsse D. Piershil. Bedankt Heikoop, kan- dankte voor Veenendaal (1 J. Verwelius te Waddlnxveen Beroep- VeV schede ld. Jong Vries) J. P. Dondorp i (vac. M. Wilscl Groningen te Hoorn Vlanen. Argentinië) DUSTER tricot-nylon 3A lang, 3/4 mouw met ge voerde kraag. Fris dessin, 5 kleuren. Zo gewassen, zo droog! Tijdelijk slechts Haarlemmerstraat 172-174- 179 Herenstraat 9 MIDZA M. Wilschut) R. a Jronln N. Wijngaarden Ommen (3e pr Aal ten. Aangenomen tweede miss. C. Lange veld CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Den Haag-West I. de Bruijne te Rotterdam-Weet. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Franeker c.a. J. Gorter te Akkrum. Spaanse protestantse bisschop in ons land Spanje's enige protestantse bis schop, mgr. Santos Molina brengt thans een bezoek aan ons land. Hij Is hier op uitnodiging van de Neder landse vereniging „Het evangelie in Spanje" en de Oud-Katholieke Kerk. De prelaat houdt voordrachten o.m. in Utrecht. Arnhem, Alkmaar, Bus- sum, Amsterdam, Den Haag, Haar lem en Rotterdam. Bovendien leidt hij erediensten in de Oud-Katho lieke Kerk in Hilversum en Utrecht. Mgr. Santos Molina is bisschop van de Spaanse Episcopaalse Kerk. Deze kerk staat zeer dicht bij de Spaanse Evangelische Kerk. De Episcopaalse Kerk is de kleinste Spanje gevestigde protestantse kerkgenootschappen. Lange tijd was zij voornamelijk op Engeland ge oriënteerd. De laatste jaren hecht zij waarde aan continentale betrekkingen. Het feit dat de Epis copaalse Kerk onlangs betrekkingen heeft aangeknoopt met de Oud-Ka tholieke Kerk, wijst in deze richting. De Spaanse Episcopaalse Kerk heeft ongeveer 2.000 belijdende le den. De Spaanse Episcopaalse Kerk is in de vorige eeuw opgericht door een aantal afgescheiden r.-k. geestelij ken. Op het ogenblik telt de kerk negen geestelijken en vijf !eke-pre- dikanten. De verhouding met de R.-K. Kerk in Spanje is sinds het tweede Vaticaanse concilie aanzien lijk verbeterd. Volgens mgr. Santos Molina plegen vooroordelen tegen het protestantis me in brede lagen van het Spaanse volk voort te komen. Hij schrijft dat toe aan onkunde betreffende de pro testanten en htm geloof. Totnutoe heeft men ze hun voorgesteld als mensen van laag Intellectueel peil en hen in verband gebracht met be paalde politieke en wijsgerige ideeën, waarmee zij niets hebben te maken, aldus de bisschop. Ds. W. J. Wegerif 50 jaar predikant t is zaterdag vijftig jaar gele den, dat ds. W. J. Wegerif uit Oosterbeek werd bevestigd als pre dikant bij de Remonstrantse Broe derschap. Ds. Wegerif studeerde aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1915 zijn kandidaatsexamen theolo gie aflegde en aan het remonstrants narium, eveneens te Leiden. Na dat de heer Wegerif eerst enige tijd werkzaam was geweest als opvoe dend ambtenaar aan het rijksop- cedlingsgesticht te Amersfoort en hij op 28 januari 1916 was aange steld tot proponent bij de Remon strantse broederschap werd hij op 1P maart van datzelfde jaar beves tigd als predikant van de remon strants gereformeerde gemeente van Oude Wetering. Daarna diende de jubilaris verder nog de remonstrants gereformeerde gemeenten van Alk maar 1917 tot 1919, Dordrecht 1919 tot 1925, Utrecht 1925 tot 1933, Rot terdam 1933 tot 1948 en op 2 mei 1948 werd hij door zijn ambtsvoor zitter, ds. H. J. Kievid uit Eindho ven bevestigd als predikant van de remonstrants gereformeerde gemeente van Oosterbeek. Deze zijn zesde en laatste gemeente diende ds. Wegerif tot 10 juni 1954, toen hem op 65- jarige leeftijd emeritaat werd ver leend. EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Explosie Plotseling, het was kort na vijf ur gistermiddag, ontstond een zwa- o explosie. De stalen luikhoofden die De generale synode van de Geref. Kerken heeft in haar gisteren te Lun- teren gehouden zitting twee hoogle raren benoemd aan de Theologische Hogeschool te Kampen. Voor de nieuwere kerkgeschiedenis en kerkrecht benoemde zij als opvolger van prof. dr. C. van der Woude, die met emeritaat gaat, ds. J. Plomp te Utrecht, wetenschappelijk hoofd ambtenaar aan de theologische fa culteit van de Vrije Universiteit. Voorts benoemde de synode tot hoogleraar in de dogmatiek als op volger van prof. dr. A. D. R. Pool man, die eveneens met emeritaat gaat, prof. dr. J. T. Bakker, thans hoogleraar in de ambtelijke vakken te Kampen. Voor hem zal de sy node volgend Jaar een opvolger be- enkele tonnen wegen, werden om- hooggeworpen. Een enorme steek vlam schoot uit het ruim en d< brand was naar buiten geslagen. Het is een wonder dat geen enkele brandweerman is gewond, er ont stond geen moment paniek. De vlammen veegden over de kade en sloten bijna twee brandweerauto's in. Ze konden echter nog bijtijds worden weggereden. Bij deze scheepsbrand zijn tal van blussers onwel geworden. Niet minder dan 16 moesten er worden behan deld in de speciaal op de kade inge- ichte hulppost. Vier van hen wer- ien naar het ziekenhuis gebracht. In de loop van de avond raakte het schip de grond, er was toen weinig gevaar meer voor kapseizen. Om streeks negen uur kon worden ge zegd d'at men de brand meester was. De Jaguar is een voormalig Neder lands schip en wel de Stad Maas sluis. Aan boord bevindt zich een be manning van 23 Italianen. Men kieeg de indruk, dat het op schip allemaal een beetje slordig toe ging. Zo was het schip niet goe gemeerd. Na de explosie verlieten de kapitein en zijn mannen het va tuig, de lichten werden gedoofd er werkten geen machines meer. rivierpolitie gaf opdracht aan de ka pitein een deel van de bemanning weer aan boord te laten gaan om de vereiste werkzaamheden uit te voe ren. De gehele avond en nacht is de nablussing doorgegaan. Bij de bestrijding van deze brand waren vele tientallen brandweerlieden be trokken. De synode handelde hierna rapport af inzake de landelijke menwerking wat betreft de predi kantstraktementen, pensioenen enz ze besloot aan de kerk van Ensche de voor 1966 een subsidie van f2000 en voor 1967 een subsidie van f2500 te verlenen voor arbeid op de Cam pus Brieneroord onder de studenten van de technische Hogeschool al daar. In het formulier voor de beves tiging van diaken bracht zij vervol gens enkele wijzigingen aan. Een drietal Inltlati ef n em ersvoor stellen van de diaken, de heer C. de Wiegel te Haarlem werden afgewezen. Een daarvan vroeg aan de synode de- putaten te benoemen om het vraag stuk van de homofilie in studie te nemen. Van de zijde van de Belgische en van de Nederlandse overheid bestaat grote belangstelling voor de vesti ging van een fabriek van de Ameri kaanse Burroughs Corp. Het concern - voor de keuze tussen ergens in België of in Zuid-Limburg. In de komende weken zal een onderzoe kingsteam van Burroughs zich in Nederland en België nader gaan oriënteren, waarna zeer spoedig een beslissing vanuit het Burroughs hoofdkantoor in Detroit kan worden verwacht. Brandstichter voorgeleid De 25-jarige kantoorbediende die maandagavond geprobeerd heeft in brievenbussen van drie woningen en kantoor in de omgeving van het Leidseplein in Amsterdam brand te stichten, is gisteren aan de officier Justitie, mr. H. E. van Renesse, voorgeleid. De verdachte is inmiddels a! doorgestuurd naar de rechter commissaris voor verhoor. Deze kan zijn voorlopige hechtenis bevelen voor een termijn van zes dagen, die één keer voor een gelijke duur ver lengd kan worden. Mr. Joh. K. M. Mathuisen ls de advocaat van de jongeman. Volgens de politie heeft de ver dachte niets uitstaande met de ande re gevallen van brandstichting elders in de hoofdstad, o.a. in de Betha- j ntëndwarsstraat in de oude binnen stad. De vier gevallen waarvan hij Dit heeft de heer W. Dotsch, dl- verdacht wordt zijn op nogal kin- r •- derachtige wijze uitgevoerd. Hy stak recteur van Burroughs NV in Am sterdam meegedeeld. De definitieve beslissing, waar het bedrijf gevestigd zal worden, zal zui ver afhangen van een aantal eco nomische factoren. Zo is in België de vennootschapsbelasting lager dan in Nederland, terwijl ook de fiscale afschrijvingsmogelijkheden in Bel gië gunstiger zijn. Daar staat tegen over, dat in Nederland de financie ringsmogelijkheden bij nieuwbouw gunstiger zijn en vooral het arbeids klimaat rustiger is. EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK Ministerie van Landbouw beloont eerlijke vindster stukken krant in brand en stopte in de brievenbussen. In de Von delstraat, waar hij zelf op kamers woont, werd hij door een burger be trapt. De brandstichtingen zijn ge lukkig goed afgelopen. Alleen bij een kantoor in de Roemer Visscherstraat werd nogal wat schade aangericht in portiek en voorportaal. Overigens een pand in de Vondel straat twee oudere dames op een bo- verdieping aanwezig, terwijl in het souterrain een religieuze bijeen komst werd gehouden. Een van de aanwezigen rook tijdig een brand lucht zodat snel kon worden inge grepen. In een ander huis waren zes jonge kinderen alleen thuis. In het derde geval op de Leidsekade rook dame op een bovenverdieping, toen ze naar het toilet op de gang ging, een brandlucht. Op dat mo ment was het brandje echter al uit. Raad voor Luchtvaart Hotelhouder maakte vliegfout Van onze Parijse correspondent) Niet altijd wordt de eerlijke vin der beloond. Maar er zijn op deze regels ook uitzonderingen. In het begin van deze week ging de heer Lichtendahl laat naar huis. Hij had de gehele week in de Nederlandse stand op de landbouwtentoonstelling in Pa rijs gestaan en was het toen wel zat. De expositie sloot tegen middernacht. Hij pakte zijn spullen bij elkaar, nam zelf een zware koffer onder de arm en gaf zijn secretaresse, mej. Ka- ris, een aktentas met 30.000 frank (ongeveer 21.000 gulden). Rusland heeft gisteren een nieuwe kunstmaan, de Kosmos 112, gelanceerd. Er werd niet gezegd, of zich aan boord levende wezens bevinden, zoals b.v. de honden die in de Kosmos 110 juist een ruimtereis van drie weken hebben voltooid. De naar de aarde teruggekeerde hondjes Vete- rok (links) en Oegoljok (rechts) zijn gisteren voor de Russische televisie vertoond door de ruimte vaarder-arts Yegorow, die de medische leiding van het honden-experiment had. Yegorow heeft een ruimtevlucht gemaakt als lid van de enige driekoppige bemanning van een ruimtevaartuig, I de Woschod I die op 12 oktober 1964 zestien baan tjes om de aarde trok. Yegorow verklaarde, dat de dieren volgens de eerste controle volkomen gezond de langdurige ruimtevlucht hebben overleefd. Zij maakten voor de televisie wel een „vermoeide" indruk, maar dit kan een gevolg zijn van het feit, dat zij sinds kort weer de zwaartekracht voelen, waarvan zij drie weken lang niets hebben gemerkt. De uitwerking van de sterkere straling in het heelal gedurende langere tijd zal nog nader moeten worden bestu deerd, maar de Indruk was, dat er geen nadelige gevolgen van straling zijn opgetreden. Beiden namen de metro, maar de secretaresse liet de aktentas met inhoud in de metro liggen. De metro was alweer weg toen de vergissing werd bemerkt. Naar alle kanten werd getele foneerd, met als resultaat dat de tas terecht kwam. De kost bare inhoud was gevonden door mevr. C armen-Rennot, amb- tenaresse bij de metro. Zij had alles keurig afgeleverd bij de politie. Hoe groot de vreugde was van de heer Lichtendahl en van zijn secretaresse, kan men zich voorstellen. Het ministerie van Landbouw in Den Haag kreeg een prachtige gedachte. De heer Lichtendahl kreeg opdracht zich naar de woning van me vrouw Carmen-Rennot te bege ven. Hij klopte bij het beschei den appartement aan met een enorme bos rode tulpen in de hand. Dat is vast en zeker uit Holland, riep de verbaasde mevrouw uit. En dat was inderdaad zo. De heer Lichtendahl voegde er nog de verrassende mededeling aan toe, dat mevrouw Carmen door de Nederlandse regering was uitgenodigd een maand naar Nederland te komen op kosten van het ministerie van Land bouw. Zij mag gaan waarheen zij wil en krijgt, als zij dat wenst, ook nog de beschikking over een gids. Mevrouw Carmen kon het lijks geloven, want zij had zich met haar man al jarenlang in het hoofd gezet, eens een be zoek aan Nederland en speciaal aan Amsterdam te brengen. in bocht (Van onze Haagse correspondent) Op 14 augustus van het vorige Jaar verongelukte eer sportvliegtuig, dat werd bestuurd door een Gelder- hotelhouder en waar zich verder boord bevonden zijn vrouw, zijn dochter en diens verloofde, in zee nabij Audresselles aan de Franse kust. Alle Inzittenden kwamen om het leven. Het toestel raakte bij het maken van een bocht op lage hoog te het zee-oppervlak. Gisteren deed de Raad voor de Luchtvaart, die dit ongeval enige tijd geleden behandelde uitspraak. De raad concludeerde, dat de be stuurder ten onrechte heeft getracht niet gTondzicht te blijven doorvlie gen bij te laag wolkendek, waarbij hü om een plotseling opdoemende rots te ontgaan, de beheersing over het vliegtuig heeft verloren. Uit dit ongeval ls volgens de raad In tweeërlei opzicht lering te trek ken. Sportvliegers moeten zich bU overlandvluchten naar gebieden met minder gunstige weersomstandighe den van de laatste weerberichten vergewissen. En: er moet worden nagegaan in hoeverre het mogelijk is van sportvliegers, die het vliegbe wijs a bezitten, doch niet beschik ken over de blindvliegbevoegdheid, te eisen, dat zij blijk geven van een zekere mate van geoefendheid in het gebruik van blindvlieginstrumenten, alvorens zij onderlandvlucLcen mo gen maken. (Advertentie) EEN PLATENBON IS ALTIJD RAAK

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 15