m Belgie wil Atlantische kwartieren huisvesten Andere naam voor Nieuw - Vennep SABOTEUR IN VOLLE ZEE CITROENGENEVER CITROENBRANDEWIJN ^JJOAO 18 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA IS Grootse plannen van Brussel (Van onze Brusselse correspondent) België zou graag zien, dat de beide Atlantische hoofdkwartieren die thans in Rocquencourt b(j Parijs (S.A.C.E.U.R.) en in Fontainebleau (centraal-Europa) z^jn ondergebracht België zouden worden overge plaatst. Het ligt voor de hand te veronderstellen, dat een dergelijke verhuizing ook die van de bureaus de NAVO, welke in Parijs zelf de rand van het Bois de Bou logne zijn bevestigd, met zich mee zal brengen. Reeds vorige week vrijdag heeft in Brussel een bijeenkomst van enige leden (onder wie minister Spaak, oud-secretaris-generaal van de NAVO) van het demissionaire kabi net-Harmei onder voorzitterschap laatstgenoemde plaats gehad, was hoofdzakelijk gewijd aan de mogelijkheid, dat de hoofdkwartieren SHAPE en de kantoren van de NAVO naar België, met name naar Brussel, zouden worden overgebracht. Uiteraard zijn daaraan een groot aantal uiterst belangrijke financiële en andere vraagstukken verbonden. De Belgische regering is enige Jaren geleden door aankoop eigena resse geworden van het zogenaamde manoeuvre-veld van Etterbeek, een terrein van enige vierkante kilome ters aan de oostzijde van de stad Brussel gelegen. Het plan heeft eens bestaan daar een soort Europese wijk op te richten, doch het is er niet van gekomen. De kantoren voor de Euro pese gemeenschappen worden thans gebouwd aan het einde van de Wet straat. Daar worden thans gebouwen van gigantische afmetingen opge richt om het zich steeds uitbreidende personeel van de diensten van de Europese Economische Gemeenschap, Euratom, en straks ook van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, te huisvesten. De vlakte van Etterbeek zou uitstekend geschikt zijn om het hoofdkwartier van SHAPE, dat zich thans in Rocquen court bevindt, op te richten. De ge bouwen in laatstgenoemd dorp zijn semi-permanent, en vermoedelijk zou overbrengen van de geprefabriceerde delen vooral een kwestie van trans port worden. De kantoren van de NAVO zouden kunnen worden onder gebracht in de gebouwen die thans voor de Europese gemeenschappen worden gebouwd, en deze laatsten zouden zich best nog enige jaren kunnen behelpen. Daarbij komt dat Brussel vrijwel de enige Europese hoofdstad is waar niet alleen geen woningnood heerst, maar waar men zelfs nog honderden woningen in verschillende prijsklassen kan huren. Het is moeilijk te zeggen hoe hoog effectieven van SHAPE en NAVO bedragen, doch een voorzichtige schatting komt toch al spoedig op tussen de 10.000 en 15.000 man, waar bij dan de gezinnen van de meesten van hen zouden komen. Wanneer de nieuwe Belgische regering voorstellen aan de minister raad van de NAVO tot overplaatsing naar België van de hoofdkwartieren en kantoren zal doen, zal het waar schijnlijk eerst kunnen worden be- Kroonprinses Margrethe van Denemarken maakt op het ogen blik een reis door Latijns Ameri ka. Deze foto werd gemaakt tij dens een bezoek aan een In diaans dorp in Ecuador. MILITAIREN KRIJGEN MEER VAKANTIE Dienstplichtige militairen van dt landmacht krijgen voortaan tien da gen vakantieverlof in de eerste twaalf maanden dat ze in dienst zijn en vijf tien dagen voor de tweede twaalf maanden. Degene die korter dient krijgt, naar evenredigheid, minder verlof. Dit is vastgelegd in een nisteriële beschikking. Van de tien dagen in het eerste Jaar moeten de dienstplichtigen er twee verplicht opnemen op het einde van hun basisopleiding, en zij die een opleiding krijgen aan een militaire sproken door de NAVO-ministerraad. die begin juni in Brussel zal worden gehouden. Voor SHAPE is er echter nog een andere moeilijkheid. Het Atlantische hoofdkwartier beschikte „ergens in Frankrijk" over een uitwijkplaats welke in geval van oorlog de diensten konden worden overge bracht. Het lag voor de hand, dat de hoofdkwartieren in Rocquencourt en Fontainebleau (waar zelfs delen ti een oud kasteel in gebruik zijn) in geval van nood te kwetsbaar n om er te blijven. Het zal ech ter in een dicht bevolkt land als België moeilijk zijn om daar geschik te uitwijkplaatsen te vinden. In elk geval is het er net zo moeilijk als in elk ander Westeuropees land dat lid de NAVO is. Glaasje op Bejaarde man stak zijn huis in brand De politie heeft gisteren een 68- jarige inwoner van Baarn gearres teerd die zijn eigen woning in brand heeft gestoken. De eerste verdieping van zijn woning aan de Turf straat brandde in de nacht van woensdag op donderdag vrijwel geheel uit. Nog tijdens de brand werd de dader in be schonken toestand op straat aan gehouden. Eenmaal ontnuchterd ver klaarde hij gi&teren tegenover de po litie met behulp var kranten en petroleum zijn woning in brand te hebben gestoken, nadat hy zich eerst moed had ingedronken. onderwijsinstelling waarvoor vakan tieperioden zijn vastgesteld, moeten hun verlof opnemen in perioden vijf aaneengesloten dagen. Ze kunnen geen halve dagen opnemen. Er kan geen verlof opgenomen worden in de periode van de basisopleiding ei het dienstbelang zich naar het deel van de compagniescommandant er tegen verzet. Verlof kan ook inge- troikken of onderbroken worden als het dienstbelang dat vergt. Als de dienstplichtige ten gevolge van in trekking van zijn verlof geldelijke schade lijdt dan stelt de minister hem daarvoor naar billijkheid scha deloos. Dividend Hoogovens twintig procent In de gisteren gehouden vergade ring van de raad -van Commissaris sen der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. werd op voor stel van de raad van bestuur beslo ten aan de algemene vergadering van aandeelhouders, te houden op dinsdag 26 april, voor te stellen over het boekjaar 1965 een dividend uit te keren van 4% (vj 4%) op de prio riteitsaandelen en van 20% (onv) op de gewone aandelen. Van het divi dend op de gewone aandelen werd in december 1965 reeds 6% in de vorm van een interim-dividend uit gekeerd. Een aantal bedrijven in Nieuw-Vennep is van mening, dat de huidige dorpsnaam moet worden veranderd. Tal van plaat selijke industrieën drijven handel met het buitenland en dan blijkt de naam Nieuw-Vennep nogal eens moeilijkheden op te leveren: slecht uit te spreken voor de buitenlanders en daarbij moeilijk te onthouden. Bedrijven als de landbouw werktuigen- en machinefabriek Vicon, Mulder-V ogen en Argo, willen de naam veranderen in ,fie Vennep". Men wil echter bij B. en W. van Haarlemmermeer geen verzoek hieromtrent indienen, alvorens men de mening van het Nieuw-Vennepse publiek weet. Daarom zal een enquête onder de bevolking worden ge houden. Het resultaat daarvan zal uitmaken, of men het col lege van B. en W. zal verzoeken de naam Nieuw-Vennep in De Vennep te veranderen. Volgens de betrokken industrieën zal de naamsverandering geen onoverkomenlijk bezwaar opleveren, omdat in het spraakgebruik van Nieuw-Vennep toch al over „De Vennep" wordt gesproken. Ook historisch gezien acht men de voorge stelde naam aanvaardbaar. In het verre verleden heette Nieuw-Vennep het Venneperdorp. Aanleiding tot deze naam was het feit dat in de tijd dat de Haarlemmermeer nog het Haarlemmermeer was, op de plaats van Nieuw-Vennep een aantal kleine eilandjes voorkwamen, bekend als het vennep. Eind volgende week hoopt men de uitslag van de enquête te weten. Van der Enden weg bij FC Zaanstreek De trainer van FC Zaanstreek Toon van der Enden, die eerder on- bij Telstar heeft gewerkt, heeft zijn ontslag aangeboden. Van der Enden is van mening, dat hij onder de huidige ongunstige om standigheden zijn werkzaamheden niet goed kan uitvoeren. De tweede divisieclub beschikt o.a. nog steeds niet over een geschikt trainingsveld. Het ontslag is door het FC Zaan- streekbestuur aanvaard. Over een eventuele opvolger is nog niets be kend. Sportief gedrag De trofee voor sportiviteit 1965 val de Unesco is toegekend aan de voet balelftallen van West Ham United en München 1860 en aan de Hon gaarse scheidsrechter Isztvan Zsolt. De commissie, die de trofee toekent, heeft de twee ploegen en de scheids rechter geprezen voor hun gedrag ii de finale van het toernooi om d Europabeker voor bekerwinnaars ii het stadion Wembley op 19 mei vo rig jaar. Beide elftallen lieten, eer voorbeeld van eerlijk spel zien on danks de zware druk waaronder z< speelden, aldus de commissie. West Ham had de strijd gewonnen met 2—0. Sportsplinters De Nederlandse scheidsrechter Piet Roomer zal de wedstrijd Lugano Norköping voor de halve finales van de Intertoto competitie leiden. De ontmoeting is zondag a.s. in Lu gano. De gisteravond voor 500 toe schouwers in het Haagse Zuiderpark gespeelde vriendschappelijke wed strijd tussen de Haagse ere-divisie- club ADO en het Zweedse Oergryte uit Goten burg is geëndigd in een overwinning met 40 voor de Hage naars, die bij de rust een voorsprong van 1—0 hadden. De doelpunten wer den gescoord door Van Miert, Maas- sen (2) en Heijnen. De Nederlandse Betty Stöve heeft gisteren in het tennistoernooi JUDOPLOEG De Nederlandse deelneming aan de Europese judokampioenschappen voor de Jeugd in het „Palais des sports" in Lyon zaterdag en zondag a.s. be staat uit een junioren- en adspiran- tenteam. Onder leiding fan chef d'equipe H. A. Paanen re iaën de vol gende judoka's naar Frankrijk: Junioren: lichtgewicht: Van Dap peren, Half middengewicht: Hogen- dijk, middengewicht: Van Polanen, half zwaargewicht: Eugster en zwaargewicht: Dolman. Adspiranten: lichtgewicht: Senten half middengewicht: Boersma, mid dengewicht: Hoebeke, half zwaarge wicht: Bongers en zwaargewicht! Kruys. John Schaap stopt John Schaap, die vroeger o.m. voor SHS is uitgekomen en thans in De Volewyckers speelt, heeft het plan met voetballen te stoppen. Hy is tweemaal aan zyn knie ge opereerd door dr. Tetzner, maar hy durft zich in wedstryden niet ten volle meer te geven. Hy wil scheids rechter worden, maar het bestuur De Volewyckers hoopt, dat hy op zyn voornemen terug zal komen en volgend seizoen weer geregeld van de party zal zyn. Geen goedkeuring voor wielerronde Gedeputeerde Staten van Limburg hebben hun goedkeuring onthouden aan een aanvraag van het comité dat op 30 april de Ronde van Meer sen wilde organiseren. Dit criterium zou worden gehouden in afwachting van de aankomst van de profs, dia op Koninginnedag de Amstel-Gold- race, Rotterdam-Meersen ryden. Aan deze Nederlandse wegwedstryd nemen vele groten van de interna tionale wielerwereld deel. In de ge meente Meersen, waar de wedstryd eindigt, wordt gebruik gemaakt van wegen, waarop Gedeputeerde Staten van Limburg niet de Ronde van Meersen willen zien, in verband met de verwachte verkeersdrukte op dia dag. De organisatoren van de Am- stel-Gold-race hebben nog geen ant woord van G.S. gekregen op hun verzoek om goedkeuring van het par de" club Altimara in Caracas de cours Limburg. Zy zyn ook niet Amerikaanse Susan Behlmar met bevreesd voor een negatief ant- 63 en 61 verslagen. De Nederlandse golf professional Martin Roes ink, die deelneemt aan het open kampioenschap van Thai land in Bangkok, kwam in de eerste ronde tot 78 slagen zes boven par. De Filipino Celstino Tugot heeft de leiding. Hy kwam in 67 slagen vyf onder par rond. Het kampioen schap wordt gehouden op de „Don Muang' golflinks van de koninklyke Thaise luchtmacht. In totaal ru 113 spelers uit 13 landen aan toernooi deel dat gedoteerd is met een prys van 10.000 dollar. De Nederlandse mevr. Lldy Jan. senV enne boer is doorgedrongen in de vierde ronde van het internatio nale tennistoernooi van Cannes, zy won met 62, 64 van de Zwitserse Silvia Gubler. De uitslagen in de tweede ronde van het gemengd dubbelspel Els Spruyt (Ned) en Jaime Pinto Bravo (Chili)Jacqueline Labbeye (Fr) en Peter Koenig (Oost) 60, 61. Evelyne Terras (Fr) en Lester Sack (VS)Astrid Suurbeek (Ned) en Clay Hes (GB) 75, 86. Ingrid Loey (België) en Peter Curtis (GB) versloegen Ada Bakker (Ned) en Da vid Lloyd (GB) 6—3, 10—8. Mary Habich (VS) en Terry Addison (Australië) verslogen Jansen -Ven- neboer en Rauno Suominen (Fin land) 62, 6—3. Bridgenieuws Bridgeclub „De Sleutel»" De uit slagen van de .zandlopercompetitie", eerste ronde, luiden: Groep I: 1. Mevr. HarloffHarloff 77; 2. KoningenVerwey 71; 3. Dek— Goedhart 70; 4. Mevr. De Dekker— Riel 69; 5. Middelham—BeugelsdlJk 60; 6. Echtpaar Koornwinder. 60; 7. Echtpaar van Kempen 58; 8. Reus- De Heer 39. Groep II: 1. Dames Derogee— Winkler Prins 72; 2. Dames Bernard —Bon 72; 3. De VriesBiesot Sr. 64; 4. Echtpaar Jansen 63; 5. Mevr. Vroom—Foppe 62; 6. Kammeraat— Van Kempen 59; 7. RodenburgWes se ling 56; 8. SellerKoning 56. Groep III: l. Dames SierVan zyi 71; 2. Tan—Philips 67; 3. Van da SteenKappers 67; 4. Klinkenberg Smit ten aar 66; 5. De VriesLodder 64; 6. Van Ravenswaa64; 7. Robbers—Lepelaar 54; 8. Bloem hof fDe Jong 51. Groep IV: l. Van den BurgVan Ingen 76; 2. Janson—Rlp 75; 3. Ver kuil—Van Helvert 66; 4. Echtpa* Tyssen 65 5. Echtpaar De Vrind r 6. Dames Stigter—Van de Ende 56; Biesot—Van Weizen 52; 8. Me Vryen hoek—Rompes 49. LUXOR Ruim twintig jaar na de bevrijding zijn de filmers nog altijd niet „ge reedgekomen" met de regis tratie van al die gebeurtenis ten in en rond de tweede we reldoorlog. De persoonlijke jrjfveren, moed, angst, ver warring en lafheid van de mens komen nooit zo duide lijk aan de oppervlakte als ten tijde van een oorlog. Zij bieden de filmers derhalve een bijkans onuitputtelijke bron van dramatische moge lijkheden. Over die mensen, hun 'persoonlijke verantwoor- ielijkheid, hun gedachten en standpunten ten opzichte van zi's heeft regisseur Bernhard Wicki de boeiende lm Saboteur in volle zee" maakt. De film speelt zich af op het Duitse vrachtschip ,Jngo" een ichip is te beschouwen als een chap in het klein waar het gedragspatroon van het in dividu veel scherper tot uiting komt dan in de normale samen leving. De figuren die zich op het schip bevinden, zyn dan ook te beschouwen als symbolen, re presentanten als het ware, van ln werkelykheid grotere groepen. Daar is allereerst de kapitein, Mllller, een rechtvaardig maar koppig man die niets van de na- i's wil weten, maar weigert de onsequenties uit die houding te trekken („Ik ben geen verra der"). Hy is de personificatie de mensen en officieren die n Hitier waren, maar hem toch zijn gang lieten gaan. Daar 1verder Kruse, het proto-type harde, gewetenloze nazi; voorts de stoker, fel-anti-nazi, eerlijk als goud (hy is een van de politieke gevangenen aan boord, op weg van Tokio naar Duitsland), maar niet geraffi neerd genoeg om de zaak te red den; dan de stuurman, anti aar een weifelaar in de kritieke ogenblikken en verder is de figuur van het toevallig a boord gekomen, totaal ver warde Joodse meisje Esther, die *n triest seks-rolletje speelt dat Trottoir meisjes LIDO De Griekse regisseur Kostas éndritsos heeft de trottoirmeis- H Jes uit het Katendrecht van Pi- li raeus wat gefatsoeneerd ten to ll nele gevoerd. Zo'n beetje: ruwe P bolster blanke pit. Hun „be roep" is hard, hun levenswyze ruw, maar onder die nare schijn kloppen hartjes van goud. En fcardoor zyn het lieve lamme tjes, die gemakkelijk met huid en haar kunnen worden ver- ■j stonden door de boze wolven, J waar het havenkwartier van Twemelt: de oh zo sJechte man- nen. Dat is de kern van het el- knlange betoog, dat door de J onbekende heer Andritsos op weinig verrassende wyze in beeld is gebracht. De surprises, die we enkele malen deson- knks te verwerken krygen," geheel het gevolg van vol komen onverwachte wendingen tojet verhaal. Kosas Andritsos «oft ook zyn actrices en ac- roure niet kunnen inspireren, **ht verder dan toneelmatig bewegen komen ze niet. Enfin, bi deze tijd van Griekse dansen, Griekse orkestjes, Griekse ca- Éj roetjes en Griekse drankjes ho- tën er ook Griekse films in onze ®®aters. Maar deze trottoir- roeisjes bewijzen eens te meer, l.-i de zeer middelmatige rol- 10P' prent geen Nederlandse privi- lege is. I Een ochtend van zes weken STUDIO Vorige week heb- 1)611 wy betoogd, dat Nikolai der Heijde „Eei ochtend zes weken", vooral een erkje is voor de filmische fyn- Proevers. De jonge cineast heeft oauwelyks een verhaal in beeld poraoht maar een cinemato- Wnaoh spel gespeeld met men- 4)se gevoelens en emoties. Hy knap ^daan, al is hij f8 breedvoerig te werk gegaan. de hoofdrollen Hans Cule- rffde Franqaise Annette Co- J fff® de V.P.R.O.-tv-omroep- )Ul «to Lili v. d. Bergh. ^■■'■■UUIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Scène uit Saboteur op volle zee" men beter uit dit stuk had kun nen laten. Tenslotte is er Keil, de nazi die tydig naar India deserteerde, maar door de Britse inlichtin gendienst wordt ontdekt en ge prest wordt onder een schuil naam aan boord van het schip te gaan om medewerking te ge ven aan een gewaagd plan. Keil wil niets meer van de oorlog we ten („Wat levert het op? Over tien jaar zyn de vyanden weer vrienden en de vrienden weer vyanden"), Hy is niet geïnteres seerd, maar hy moet de door de Britten uitgedachte rol van hoge SS-functionaris wel spelen, om dat de Engelsen hem anders aan de Gestapo dreigen uit te lever- ren. Zy willen dat het met een grote hoeveelheid rubber gela den schip onbeschadigd in hun handen komt. De kans daartoe is gering om dat de Duitsers in ge val van gevaar opdracht hebben het schip tot anken te brengen. Keil nu moet de springstofladin gen verwyderen, zodat de explo sie op het beslissende ogenblik niet doorgaat. Gezien de angst die er alom voor de SS-functionaris heerst en met behulp van knap géïntri- geer lukt hem dat inderdaad, totdat er zich iets voordoet dat hem radicaal van plan doet ver anderen. Een uitstekende film, sober en rustig gebracht. Marlon Brando, acterend vanuit die bekende „koele bewogenheid", zet de SS- man voortreffelyk neer. Datzelf de kan worden gezegd van Yul Brunner als de kapitein die zyn wereld ziet ineenstorten. Sound of music" TRIANON „The sound of music" prolongeert zyn verblyf in het theater aan de Bree- straat nog een weekje. Het is een al te zeer uitgesponnnen musical, waarin de „oude" ro mantiek, met soms wat al te zoete tafereeltjes, domineert. Die tekortkomingen worden echter gecompenseerd door ver rukkelijke, van het befaamde duo Rodgers en Hammerstein afkomstige lichte muziek. „T opkapi CAMERA Topkapi ls er weer, het meeslepende verhaal van een sluwe juwelenroof in een museum in Istanboel, waar een bende er inderdaad in slaagt een zeer kostbare dolk van een sultan uit een zwaarbe waakte vitrine te stelen. .Mees ter inbreker" William Walter, diie zijn vriendin Elizabeth Lipp (een boeiende rol voor de grote Griekse actrice Melina Mer- couri!) weet alle moeiiyicheden so spannend verhaal, dat het meermalen letterlijk „adembe nemend" genoemd mag worden. De laatste meters van deze zeer spannende film zyn een prach tig slot. King Rat REX In het theater aan de Haarlemmerstraat is deze week de film „King Rat" (ln Neder land uitgebracht als „De heer ser van kamp Singapore") te zien. Het is een rolprent, die byzonder veel gelykenis ver toont met de bekende film „Bridge on the river Kwai", maar daarby vergeleken toch wel veel tekort schiet. „King Rat" is het verhaal van een groep Engelse en Ameri kaanse officieren, die zyn in gesloten in een Japans kamp en daar de laatste fase van de tweede wereldoorlog doormaken. Het is niet het keiharde relaas als in „De brug over de Kwai", maar meer naar de humoristi sche kant overhellend verhaal, zonder dat dit echter werkeiyk kan imponeren. Het spel van George Segal, Tom Courtenay, James Fox en Patriok O'Neal maakt echter veel van de tekortkomingen goed. Al met al is de door Bryan Forbes geregisseerde film naar het boek van James Clavell en met de muziek van John Barry het aankyken best waard. 1 Stalin beval eigen gewonden dood te schieten Stalin beval de Sowjetrussische troepen hun eigen gewonden dood te schieten om te voorkomen dat zy le vend ln handen van de nazi's zouden vallen, zo biykt uit de nieuwe ro- „De doden voelen geen pyn" Wasili Bykow, waarvan het laat ste deel verschenen is in het nieuwe nummer van de liberale literaire tydschrlft Novi Mir. Het boek is meer gericht tegen de nog in leven zynde Stalinisten dan tegen de dode dictator zelf. Hy schetst portretten van functionaris sen uit de dagen van Stalin, die des- tyds de bevelen van de dictator uit gevoerd hebben en die nog steeds niet hun pro-Stalinistische opvattingen gewyzigd hebben. De historische in slag van de roman is onomstoteiyk. Drink uit of thuis die opwekken de Bootz Citroengenever. Gezoet of niet gezoet: kiest u maar. f 9,20 per liter Y SKm Fijnproevers vragen altijd naar Bootz Citröenbrandewijn. Vol van smaak, het beste wat u koopt. f 7,90 per liter

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13