SPORT Magistrale zege Anquetil BERT VAN DER HELM GOEDE GENERALE ALPHENS AZC voor judoka's Bravour S zegevierde uit hopeloze positie Het ging zondag geweldig 0IE DEN HARTOG MET VIJFDE PLAATS BESTE NEDERLANDER IN PARIJS-NICE jeen rust Recordverkoop TOPPRESTATIES VI f^PA0l6MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD cs Anquetil heeft voor de vijfde maal de etappe-wedstrijd Yjce gewonnen. Eerder schreef hij de „koers naar de zon" iiaani in 1957, 1961, 1963 en 1965. Het is een magistrale riraiing idor, in de laatste etappe Uitslag 1. Jacques Anquetil (Pr) 4 uur 12 min 41 sec; 2. Bolke (Did) 4.13.58; 3. Zilverberg (Ned) 4.14.01; 4. Seis (Belg) 4.14.05; 5. Merckx (Belg) z.t.; 6. Duurante (It) z.t.; 7. Milliot (Fr) z.t.; 8. Rudi Zollinger (Zwits) z.t.; 9. Adorni (It) z.t.; 10. Rudi Altig (Did) z.t.; 11. Gutty (Pr) z.t.; 12. Malie- I paard (Ned) z.t.; 13. Van de Kerk- I hove (Belg) z.t.; 14. Beuddeuil (Pr) z.t.; 15. Pambianco (It) z.t.; 16. Gel dermans (Ned) z.t.; 19. Den Hartog (Ned) z.t.; 20. Poulidor (Fr) z.t.; 25. Knops (Ned) 4.15.56; 2 ninckx (Ned) 4.22.59; 33. De Roo (Ned) z.t. Het eindklassement luidt: 1. Jac ques Anquetil (Pr) 34 uur 2 min 1 sec; 2. Raymond Poulidor (Fr) 34.02.59; 3. Adorni (It) 34.03.48; Merckx (Belg) 34.04.04; 5. Arie den Hartog (Ned) 34.04.42; 6. Rudi Altig (Did) 34.05.11; 7. Gutti (Pr) 34.05.47; 8. Letort (Fr) 34.06.33; 9. Milliot (Fr) 34.06.53; 10. Pambianco (It) 34.08.29; 12. Bas Maliepaard (Ned) 34.09.51; 13. Ab Geldermans (Ned) 34.11.05; 17. Huub Zilverberg (Ned) 34.14.02; 23. Jo de Roo (Ned) 34.22.55; 28. Leo Kops (Ned) 34.24.59; 35. Piet Braspen- ninckx (Ned) 34.34.39. KRIS-KRAS DOOR DE SPORT Valeri Brumel forceert breuk Valeri Brumel, de Russische hoogspringer, met een sprong van 2,28 m wereldrecordhouder, is dinsdag opnieuw in een Moskous ziekenhuis opgenomen. Brumel brak vorig jaar bij een motorongeluk een been. Nadat de wereldrecordhouder lange tijd in het ziekenhuis had gelegen, werd hij onlangs daaruit ontslagen. De doktoren waren toen zeer optimistisch over zijn kansen om binnen redelijke tijd weer aan wedstrij den te kunnen deelnemen. W aterpolocompetitie Gisteren moest Brumel echter weer naar een ziekenhuis ge bracht worden, toen bleek dat bij geforceerd trappenlopen de breukvlakken elkaar weer had den losgelaten. Dokter Otar Gudushauri heeft het been opnieuw gezet en met vier metalen krammen versterkt. Brumel zal zeker enkele maan den in het ziekenhuis moeten blijven. eeds 10 km na de start in Antibes serde Anquetil zijn eerste aanval öndsdlen is hij steeds in het of- geweest, waarbij hij vrijwel end aan zijn zijde had onze ot Arie den Hartog. Lang is Mor in de schaduw van Anquetil d® blijven, maar tenslotte moest wJgen en de winst, die hij vóór de t nog op monsieur Jacques had, hij geheel moeten prijs geven, [uetil, gebrand op een revanche 1 de nederlaag, die hij twee dagen i in de Individuele tijdrit tegen had geleden, waardoor deze 8 eerste plaats in de algemene kking kwam, is volkomen in rplsn geslaagd. De beslissing viel n vóór de finish in Nice. Op- i deed Anquetil een aanval en pon Poulidor wederom snel rea- in het wiel van Anquetil [lijven, moest hij spoedig daarop jen. Zijn krachten waren in nvallen zo zeer gesloopt, ilidor geen antwoord meer kon i Anquetil, die steeds veel steun [zijn ploeggenoten had ondervon- dit in tegenstelling tot Pouli- - vloog als de grote triomfator |Nice af en schitterde in al zijn leid. Eens te meer toonde An- heel groot kampioen te 1, die in staat is een geheel ren- 1 zijn wil op te leggen. Op de de des Anglais wachtte hem grootse huldiging. AAR Moedoch zeer tevreden met zijn prestatie poseert de winnaar van de wedstrijd Parijs-Nice, de Fransman Jacques Anquetil (l.) na de finish in Nice met de Bel gische renner Eddy Merckx, die vierde werd. De uitslag van de aohtste en laat ste etappe, die leidde van Antibes naar Nice over een afstand van 167 km, luidt: Het Alphense AZC heeft gister avond in het Goudse Spaardersbad een goede „generale" gehad voor de grote strijd van zaterdag, wanneer de Alphense waterpoloërs voor de achtste ronde van de strijd om de KNZB-beker tegen het Hillegers- bergse SVH moeten aantreden. AZC zegevierde gisteravond voor de kring- competitie over het Waddinxveense De Gouwe: 04. Hoewel de Waddinxveners niet meer over het team beschikken, dat enige jaren achtereen een vooraan staande rol speelde in de zomercom petitie, is de zege van AZC toch een bijzonder verdienstelijk resultaat. De Alphenaren vorig seizoen nog spe lend in de derde klasse waren wat sneller dan hun tegenstanders en maakten goed gebruik van de gaten in de Gouwe-defensie. Gerard de Leeuw gaf AZC in de eerste periode de leiding en in het tweede spelgedeelte bracht Geeze Koersen in Hilversum trainen de topjudoka's Q Den Hommel in Utrecht of in 'Jo van Hein Essink, de coach het nationale team, ter voorbe rg op de Europese kampioen- typen die 6 en 7 mei a.s. in Lu- zullen worden gehouden. Is geen rustperiode meer in de 1 en wij zullen alle zeilen moe- •ijzetten om onze goede positie 4e Europese ranglijst zien te be- Dat zegt Jaap Nauwelaerts directeur sportif van de ipese Judo Unie, die uit hoofde zijn functie een aantal landen- Ji "J^en in de oostelijke landen II (IIP' bijgewoond en tot de slotsom dat niet alleen Rusland, reeds «n een tegenstander van grote maar ook de Roemenen, Hon- en Tsjechen enorme vorderin- hebben gemaakt, ka is dan ook van plan selectie- en te maken, die het gehele Jr. centraal blijven trainen bij el- om daaruit tot ^°°r landen wedstrijden en de kampioenschappen te ko- de bestaande, kernploeg oa. Wim Ruska (Amsterdam) Keter Snijders (Eindhoven) j (Roermond), Paul 'Delft)Anton Linsink (Roo- Coos Bonte (Delft), S. (Lelden)Joop Gouweleeuw Joop de Wolf (Leiden), Tromp (Dordrecht), Joop (Utrecht) Leo de Vries van der Pol (Eind m enkelen te noemen, een tonden, zullen de junioren- eoen en de de districten worden Ita/fL"*6 setectlewedstrijden te ko- JC Cl; fcjjf 269 (nan per gewichtsklassc, TjLi- "«ruit de definitieve ploeg zal wor- (Van onze medewerker). Eigenaar C. Gerwig leverde gis teren in de internationale draverij een huzarenstukje door uit een vrijwel verloren positie toch nog met Bravour S te zegevieren. Op kop streden Fritz Hanover, Anna Scotch en Zevenklapperin snel tempo om de erepositie. Kort voor de laatste bocht werd Fritz Hano ver uitgeschakeld en Anna Scotch ging tezamen met Zevenklapper de rechte lijn in. Toen zette Bra vour S, die in het begin hopeloos achteraan lag, doch dicht was ge naderd, zijn gevreesde eindspurt in en triomfeerde gedecideerd in 1.23.4 km tijd. Anna Scotch werd tweede en X Pluto ontnam Ze venklapper ten leste nog de derde plaats. De openingsdraverij werd, ondanks 20 meter handicap, een zeer gemak kelijke zege voor de favoriet Doekina, gevolgd door Chopin en Constantine. Ook in de tweede koers was de favo riet Ellen Tinga (Harmsen) opper machtig en gaf in 1.29.- een verras sende Brunhilde N en Danilo Manin het nakijken. Cita du Maire W had in de Ter- rierprijs lang de kans op de zege. Toen volgde een fout en Corna M (Smit) boekte een prima 1.25.3 triomf vóór Blanchefloor en een verrassende Cecilia Magowan, waardoor het trio f 1542,20 bracht. Carrière (Schouten), die zich in het begin van de Poedelprijs van de eerste plaats had laten verdringen, "herstelde zich in de eindstrijd keurig door Arizona achter zich te houden. Diana Sunshine werd derde. Bijzonder spannend was de finish in de Herderprijs. Tot vijf meter voor de streep had Vergay met Columbus nog de kop, doch werd op de streep geklopt door de fel chargerende Zil- vertip A. de Graaf)Baron Heny in casseerde het derde geld. De slotdraverij werd een zege voor Y Y Hanover (Verhoeve). Deze ging onverdroten de ver uitgelopen Bonny Gregor M achterna, passeerde deze en ging naar een vlotte 1.23.7 triomf. Bonny moest de tweede plaats ten slotte nog prys geven aan Apollo H. Terrierprijs: 1. Corna M (P. M. Smit) (1.25.3); 2. Blanohefloo; 3. Ce cilia Magowan. Tot.: wl. f6.20, pl. 2.30, 2.60. 6.10, koppel 9.40, cov. 5.50, trio f 1.542,20. Poedelprijs: 1. Carrière (N. Schou ten) (1.29.1): 2. Arizona; 3. Diana Sunshine. Tot.: wl. f6.30, pl. 1.70, 2.40, 2.40. koppel 21.20, cov. 9.10. Keesprijs: 1. Bravour S (C. Gerwig) (1.23.4); 2. Anna Scotch; 3. X Tello. Tot.: wl. f3.20, pl. 2.50, 2.80, 8.40, koppel 3.60, cov. 5.60. Herderprijs: 1. Zilverttp (A. de Graaf) (geen tijd opgenomen); 2. Columbus; 3. Baron Heny. Tot.: wl. f9.30 pl. 2.80. 2.10. 3.50, koppel 12, cov. 5.10, trio 266.40. Dogprijs: 1. Y Y Hanover (J. Ver hoeve) (1.23.7); 2. Apollo H; 3. Zilo. Tot.: wl. f3.80, pl. 2.40, 1.50, koppel 5.10. cov. 3.20. Total Isa tor - omzet f 150.146. Kaltenecker met een fraaie drukbal de stand op 02. In de vierde speel- sloeg AZC definitief toe. Wim Verhagen en Gerard de Leeuw pas seerden doelman Bas den Oudsten beiden nog éénmaal: 04. De Gouwe slaagden er niet in de uit Canada teruggekeerde AZC-doelman Borgen voor onoplosbare problemen te stel len. De stand in de eerste klasse van de kring Gouwe-Rijnstreek luidt: GZC 2 5 8 De Zjjl 5 4 AZC 5 6 Woerden 6 4 De Gouwe 5 4 In de eerste klasse van de dames competitie is de beslissing reeds ge vallen. De reserves van het Goudse GZC bleven De Gouwe met 1—3 de baas, waardoor het Goudse DONK zonder zelf te spelen de titel in de wacht sleepte. De stand luidt: (DONK 5 10 De Zijl 4 2 De Gouwe 4 4 GZC 2 5 2 na 22.30 uur niet thuis rust, niet in aanmerking zal komen voor een plaats in het Hongaarse elftal. Ferenc Nogradi (26) een an dere halfspeler die vier keer in ternationaal is geweest, werd uit de selectie gezet wegens discipli naire maatregelen, die zijn club Honved onlangs tegen hem ge nomen heeft. Verbazing Tot verbazing van velen heeft de door de Venlose eerste divi sieclub VW gecontracteerde Amsterdamse voetballer D. Schenkel dinsdagavond wederom de training gevolgd. Vorige maand schreef Schenkel het VVV-bestuur dat hij niet meer voor de Venlose ploeg wenste uit te komen, omdat hij zich met de gang van zaken by VW niet langer meer kan verenigen. Schenkel gaf ons dinsdagavond na de training het volgende commentaar: „Och, die brief van my had eigenlyk niet zo veel te betekenen. WV wil me er toch wel graag by hebben en ik denk dat ze me zondag wel zullen op stellen tegen Volendam". Een been Discipli Jaarbeurssteden Chelsea behaalt gelijkspel tegen München 1860 De gisteravond in München ge speelde eerste wedstrijd tussen Mün chen 1860 en het Lonidense Chelsea in de kwarfinales van het toernooi om de beker der Jaarbeurssteden is geëindigd in een gelijk spel 2—2. Bij rust was de stand 11. Slechts 12.000 toeschouwers omzoomden het drassige veld, een gevolg van de sneeuwval tot een uur voor de wed strijd en een daarna plotseling ster ke sty ging van de temperatuur. ine Twee Hongaarse voetballers zyn wegens „disciplinaire rede nen" uitgesloten van het wereld voetbaltoernooi, zo heeft de Hongaarse voetbalbond gisteren bekendgemaakt. Ferenc Sipos (34) die 70 maal in het nationale elftal als half speler gekozen is, was het eerste slachtoffer van de regel van La- Jas Baroti, de leider van het Hongaarse elftal, dat ieder lid van de selectie, die na 14 maart De Britse zwembond (Amateur Swimming Association) heeft bepaald dat de dertienjarige Mo nica Vaughan mag deelnemen aan kampioenswedstrijden op de vlinderslag, ook al heeft ze maar één been. Het bestuur van de bond heeft dit besluit genomen na een protest, omdat Monica was gediskwalificeerd in een vo rige maand gehouden wedstrijd over 110 yards. Ze eindigde toen als vierde. De jury van aankomst stelde zich op het standpunt dat ze niet correct had gezwommen, omdat de bepalingen luiden dat beide benen geiyktydig op en neer moeten bewegen. Het be stuur van de bond heeft gister avond besloten, dat de jury van de wedstrijd niet zal worden ge- VAN POLANEN jubileum kritiseerd, maar dat de formule ring voor een correcte uitvoering van de vlinderslag zal worden gewyzigd. Met algemene stemmen werd besloten dat een zwemmer of zwemster die een been geheel of gedeeltelyk mist op de vlinder slag niet zal worden gediskwali ficeerd op grond van dit gebrek. De zaak van Monica Vaughan heeft in Britse sportkringen veel stof doen opwaaien. De kranten schaarden zich aan de zyde van het dappere meisje dat op vier jarige leeftijd in een verkeers ongeluk haar been heeft verlo ren. Drie jaar geleden heeft zU leren zwemmen. In haar woon plaats Portsmouth werd zjj vorig jaar plaatselijk kampioene in haar leeftydsgroep. Jubileum Op 15 maart 1956 stapte de toen 10-Jarige Adrie vanPolanen aan de hand van zyn vader by de Sportschool Luiten aan de Pieterskerkgracht binnen, om de eerste beginselen van de Judo- sport te leren. Op 15 maart 1966 staat hy. na een 10-jarige Judobeoefening aan de vooravond van de Euro pese Junioren Kampioenschap pen, alwaar hy ons land in het middengewicht zal vertegen woordigen. Donderdagmorgen vertrekt hy met de Nederlandse ploeg naar Lyon. De Eindhovense ere-divisieclub PSV heeft dinsdagavond voor 4500 toeschouwers een overwinning met 4-2 behaald op het Zweedse Oergryte uit Gothenburg. Het organiseren van het wereld kampioenschap voetbal is een lucra tieve bezigheid. Tot nu toe, sinds de loting op 6 januari j.l., dus in vier maanden tijd, is er voor een miljoen pond sterling aan kaarten verkocht. Gedurende de laatste tien weken was het gemiddelde 50.000 pond ster ling per week. Een groot gedeelte van de biljetten voor de 32 wedstrijden, die gedurende de 20 dagen zullen worden gespeeld, is verkocht. Alle biljetten, geldig als abonnement voor tien wedstrijden inclusief de finale op 30 juli, zyn uitverkocht. Proefcursussen van N.S.F. (Van onze sportredactie) Hoe lang kan een sportman of -vrouw topprestaties leveren. Enige dagen, of, zoals de Ne derlandse schaatsploeg het af gelopen seizoen presteerde, enige maanden? Het is in de na tionale en internationale sport- Viscolli '®8e i,Klucht en Revue" De laatste viswedstr: is gehouden, luidt •che'Td 2' A" Meijer: 3- Gerrit- j J P' Van Egmond (kampioen) -van Weizen; 6. C. Groenendyk, 4e Reijden; 8. G. Baxs; 9. W. 10. Zirakzee. Uitslagen De uitslagen lulden: Pincherprijs: 1. Doekina (H. A. G. Streng); 2. Ohopln; 3. Constantine. Tot.: wl. 11.70, pl. 1.30, 1.50, koppel 5.50 cov 4.10. Sêtterprljs1. Ellen Tinga (A. J C. Harmsen) (1.29.0); 2. Brunhilde N; 3. Danilo Manln. Tot.; wl. f 1.50, pl. 1.30, 3.20, 1.90, koppel 4.80, cov. 9. Ladislaw Kubala, de vroegere speler en coach van de plaatseiyke voetbalclub Espanol, heeft meege deeld dat hy van plan is trainer te worden van de Zwitserse eerste divi sieclub FC Zürich. Abraham Saperstein, eigenaar van de Harlem Globetrotters basket- balploeg, is dinsdagavond in de ouderdom van 63 Jaar in het Weiss- ziekenhuis overleden. (Van onze sportredactie) Nederlands tafeltenniskam pioen Bert van der Helm 17 jaar, donkerblond haar, vierde klasse ulo zegt: „Het ging zondag geweldig. Ik stond bijna vijf uur onafgebroken achter de tafels, in het heren-dubbel, in de mixed samen met (clubgenote) Ellen Kort en in het heren-dub bel met Gerard Bakker. Van de 43 games(!) verloor ik er maar :es. Het ging geweldig Bert van der Helm heeft het tafel tennissen met de paplepel ingekre gen Van jongs af aan is hy in dat wereldje van dat witte vederlichte en zo beweeglijke ping-pong"-balletje opgegroeid. Het grote aantal prijzen dat door Marianne "14), Coby (20), Ton (22) en natuurlyk ook Bert in huize Van der Helm is verzameld, spreekt wat dat betreft boekdelen. Zyn opmars naar de nationale top xs overigens byzonder snel gegaan. Als klein kereltje („Ik was toen net tien en moest om de tafel lopen om een bal by het net te halen. veroverde by in 1958 zyn eerste prijs in de derde klasse. In 1962 kreeg hij •n plaatsje bij de centrale Jeugdtrai- ning (eerst onder leiding van Bert Onnes en later van Ton Hoefnagel) en in 1963 speelde hij zijn eerste wed strijden in de ereklasse (eerder kon niet door de overschrijvingsbepalin gen). Een jaar later debuteerde de 15-jarige Bert van der Helm in het Nederlandse team tegen Duitsland en sindsdien heeft de Zoeterwoudse spe ler van het Leidse Scylla nog vijftien interlands gespeeld. Onverwacht Het succes van het afgelopen week einde kwam echter wel onverwacht. Bert van der Helm zegt zelf: „Ik was Kamp door Bakker gewonnen misschien één van de zes of zeven kanshebbers. Nog niet eens zo'n erg grote. Dat waren de Amsterdammers. Die veroverden immers jaar-in-jaar uit het kampioenschap. Daarby komt dan nog, dat ik by de NTTB-acht- geen voet aan de grond kreeg. Ook de dag vóór de kampioenschappen ging het nog niet best.. In het com petitieduel verloren Bakker en ik zelfs het dubbel van Habet. en- Mas oini. En, 24 uur later ben je dan Ne- drievoudig Ned. tafeltennis kampioen derlands kampioen. Drievoudig nog Aan de Europese kampioenschap pen ln Londen neemt Bert van der Helm niet deel. De reden? „Vier da gen na de wedstrijden in Engeland moet ik eindexamen doen en daar voor wil ik natuuriyk slagen. Ik ben toch al veel weg door dat tafel tennissen. Drie tot viermaal in de week train ik. Dan komt er nog een wedstrijddag by en erg veel tijd hou je dan niet meer over om te leren". Het is het nuchter commentaar van een 17-jarige jongen, die door zyn snelle sportsucces niet over het paard is getild. Hy weet, dat hij nog heel veel te leren heeft om ook op het in ternationale vlak een rolletje te kun nen meespelen. „Voorlopig blijf ik nog hard trainen en verder zullen we wel zien. Als ik die kampioens beker nog een tijdje kan behouden, ben ik best tevreden". Voor de eerste divisie van de Engelse league werd dinsdag de wed- stryd EvertonNottingham Forest gespeeld. wereld een omstreden vraag stuk, dat teruggebracht kan worden tot de conditietraining. „wy zyn aan het vraagstuk van de conditietraining begonnen, maar wy weten ook nog lang niet alles Dit vertelde gistermiddag Nico Vlot, hoofd van de afdeling research van de Nederlandse Sport Federatie, tydens een byeenkomst ln Utrecht, „wy, als NSF zynde," zo vervolgde hy, „hebben de afgelopen maanden in een tweetal proefcursussen de algemene problematiek aan de orde gesteld en de wetenschappeiyke stand van zaken gegeven. Het is nu de taak van de bondstrainer het algemene te vertalen in de voor hun sport specifieke benodigdheden wat kracht, snelheid en uithoudingsver mogen betreft." De topprestaties van de schaatsers Kees Verkerk werd op 26 december Nederlands kampioen, werd tweede by de Europese titelstryd en verover de twee maanden na zyn nationale titel ook het wereldkampioenschap haalden een streep door de inzich ten van andere coaches: in Devent?r vertelden de Russen en Noren zich speciaal te richten op de wereldkam pioenschappen om daar een top te bereiken. Anton Huiskes en Ben Holleboom (de man die de conditie training verzorgt) toonden echter aan dat het niet nodig is naar één of (zoals o.a. sommige zwemnaties doen) twee toppen per Jaar te wer ken. De proefcursussen van de NSF gaven (nog?) niet het antwoord op de vraag: hoe lang? Misschien dat dit na het baanbrekende „werk" van de schaatsers, ln de komende cursus sen voor de eerste bestond zoveel belangstelling dat een aantal trainers niet meer kon worden geaccepteerd wel gebeurt. van vandaag 1 Verpletterend Het Nederlandse dames-zaalhand balteam heeft gisteravond in Ring- sted een verpletterende nederlaag met 224 geleden tegen Denemarken dat met een zeer jeugdige ploeg in het veld kwam en onze landgenoten geen schyn van kans gaf. De Deense meisjes speelden bikkelhard en schoten feilloos van grote afstand. De Nederlandse dames probeerden veel aan de cirkel te komen, welke tactiek tegen deze tegenstander tot mislukken gedoemd was. By de rust leidde Denemarken al met 11—1. Het voorlopige Nederlandse emateurvoetbalelftal heeft dinsdag te Erkelenz een verdiende overwin ning met 2-1 behaald op de amateur- ploeg van Mittelrhein. Beide Neder landse doelpunten werden gemaakt door de uitblinkende linksbinnen Kuiper van SVW. De bekende Hilversumse auto coureur Hans Koster is toegetreden tot het racingteam „Holland". Hans Koster heeft zijn eigen BMW „inge bracht". Koster neemt zaterdag op het circuit van Monza deel aan de eerste wedstryden om het Europese kampioenschap.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9