Sacco en Vanzetti opt.v, Labour-zege verwacht ASPIRIN© Cals naar de West I' WOENSDAG 16 MAART LEIDSCH DAGBLAD l.D. OVER RADIO EN T.V. L.D. OVER RADIO EN T.V. -- L.D. OVER RADIO EN T.V. Journalisten veroordeeld Troonopvolgster beledigd (Van onze Enschedese corresponden De Almelose rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen de twee journalisten (19 en 26 jaar die op 11 november van het vorig jaar Enschede op een muur van het stadhuis en de etalageruiten van een winkelpand met witte verf de woor- i den „Claus en Beatrix" hadden aan- 1 gebracht. De letter ,,x" van Beatrix was in de vorm van een hakenkruis geschreven. De rechtbank veroordeelde de ver dachten conform de eis tot 'n maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en met de bijzondere voorwaarde dat binnen vier maanden door hen de schade van 489 gulden aan de gemeente En schede zal moeten worden voldaan. De rechtbank overwoog hierbij dat het voor verdachten als zinnebeeld i gebruikte hakenkruis zozeer symbool is geworden van wreedheid en wil- lekeur, dat dit algemeen als beledi gend wordt ervaren. Men achtte de I verdachten medeplichtig aan opzette- lijke belediging de troonopvolg- ster aangedaan. Advertentie daar staat BAYf/Z achter Louis Davidsstraat (Va Haarlemse •respondent) I 9 In de Cinetonestudio is de a VARA-tv bezi" om voor 1 mei het 'J toneel stuk S o en Vanzetti on- II der regie van John van der Rest op te nemen. Sacco en Vanzetti waren twee vit Italië geëmigreerde Ameri kaanse anarchisten die in 1920 loerden gearresteerd op beschul diging van roofmoord. Een jaar later werden ze zonder voldoende bewijs veroordeeld. Dit door poli tieke motieven beïnvloede vonnis verwekte heftige protesten over de gehele wereld, ivaarbij herzie ning van het proces werd geëist. Niettemin werden Sacco en Van zetti in 1927 geëxecuteerd (elek trische stoel), nadat een speciaal comité de uitspraak juist had be oordeeld. Op de foto de twee hoofdrol spelers Henk van Ulsen als Van zetti en Wies Andersen als Sacco. De Nederlandse minister-president mr. J. M. L. Th. Cals, zal van 28 maart tot 6 april Suriname bezoe ken. Het betreft een oriëntatie- bezoek van de premier, die ook de Nederlandse Antillen zal bezoeken. Hij zal worden vergezeld door zijn echtgenote. In Suriname zullen de minister-president en mevrouw Cals verblijven in het gouverneurshuis. Britten na anderhalf jaar opnieuw naar de stembus Onder het toeziend oog van Zand- voorts burgemeester, mr. H. M. van Fennema en omringd door tal van viienden en vriendinnen, alsmede be kende personen uit het cabaretleven als Toon Hermans, Wim lbo. Bert van Dongen en Harry Booda. heeft Heintjes Davids gisteren de Tram straat in Zandvoort herdoopt in Louis Davidsstraat. De gemeenteraad van Zandvoort had hiertoe besloten om een eind te maken aan de verwarring die ge regeld ontstond tussen de Tramweg en de Tramstraat. En daar al meermalen de gedachte naar voren was gekomen in Zandtvoort een straat te vernoemen naar Louis Da- vinds, die met zijn lied „We gaan naar Zandvoort" deze badplaats nog grotere vermaardheid heeft gegeven, was de keuze niet moeilijk. (Van onze Londense correspondent) Zeventien maanden nadat de Britse Labourpartij met een meer derheid van slechts drie zetels op de conservatieven uit de verkie zingsstrijd tevoorschijn kwam. trekt Engeland op 31 maart op nieuw naar de stembus. Toen. bijna anderhalf jaar geleden, was men het bewind van de Tories moe en men besefte dat zij enkele nodig zouden hebben om zich van hun ontreddering waar de onzalige affaire-Profumo het meest spectaculaire symptoom te herstellen. Op het ogenblik heerst het gevoel I F dat de conservatieven, welk een progressieve wind hun aanvoerder 1 Edward Heath, ook over hun gelede ren doet waaien, nog niet in staat zijn een nieuwe regeringstaak op zich Aan de andere kant is het eigenlijk nog te vroeg om reeds een definitief oordeel uit te spreken over het beleid van de socialistische regering, die onder leiding van premier Wilson in elk geval bereid lijkt te zijn, ondanks de geringe bewegingsvrijheid die de [economische situatie biedt, het enor- complex van onopgeloste proble men te lijf te gaan. De verwachting is dan ook opiniepeilingen en de uitslag van de tussentijdse verkiezing in Huil wijzen eveneens in die rich ting dat het huidige kabinet zijn bewind zal continueren. De zeventien maanden die inmid dels zyn vervlogen, hebben premier Wilson intussen van uitsluitend een „protestfiguur", gemaakt tot een man die zelf in zijn beleid reeds aanzien lijke dieptepunten heeft moeten in casseren: een beleid, dat reeds spoe dig verlamd werd door een finan- cieel-economische crisis (het belang rijkste verwijt van de conservatieven, hoewel het in belangrijke mate een erfenis van hen betrof) en dat her haaldelijk gekenmerkt werd door een handige camouflage van mach teloosheid, o.a. ten aanzien van het nog altijd ongrijpbare probleem van de inflatie en in zekere mate ook wat Rhodesië betreft. pening Wanneer desondanks het getij voor de socialisten als gunstig wordt be schouwd, komt dat doordat zij een zekere bescherming hebben weten te bieden aan de zich in moeilijkheden bevindende lagere middengroepen die juist bij verkiezingen een beslissende rol plegen te spelen. Met maatrege len tegen de roekeloze speculatie met BRITSE LAGERHUIS Zetelverdeling 1959 1!5(J Morele Herbewaj vraagt zendtijd De 'oor n._e Haag heeft bij de jninister tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk een aanvraag voor radio- en tv.-zendtijd ingediend op grond van de door het huidige kabinet vastge stelde regeling. Deze aanvraag sluit aan op eerdere aanvragen, die han- Eende de nieuwe regeling door de minister in beraad zijn gehouden. In de aanvraag verwijst de stich ting o.a. naar een Nipo-onderzoek van 1962, waarin 37 procent der on dervraagden zich in gunstige zin over morele herbewapening uitsprak deze „representatieve steek- proef' gaf 13 procent een negatief antwoord, terwijl 50 procent zei er n'et genoeg van af te weten, of een neutraal antwoord gaf. Morele Herbewapening deelt ver- oor mee te kunnen beschikken over in de VS en elders vervaardigde pro- tramma's, bijvoorbeeld de muzikale show „Sig-out '66" waarin 130 jon geren van alle rassen meespelen. De programma's zullen gericht z,Jn °P de modernisering van mens on maatschappij, waarbij met name °ok de jonge generatie uit Neder land en de ontwikkelingslanden aan hot woord zal komen. de schaarse woonruimte, een zekere huurbescherming, de belofte van financiële overheidshulp bij hypothe ken, een aantal noodzakelijke voor zieningen op het gebied van de ouderdomszorg (welke ver achter ligt by die in ons land) alsmede de thans op stapel staande consumentenbe scherming, heeft Labour velen ilit deze kringen aan zich verplicht. Hervorming Labour, dat voorts bezig is met :n onderwijshervorming en een be gin heeft gemaakt met een realisti sche defensie- en luchtvaartpolitiek, voert als belangrijkste pluspunt aan, dat het een einde heeft gemaakt aan de zogenaamde „stop-go"-maatrege- len van de conservatieven het met grote schokken afremmen van de conjunctuur en dan «meestal te laat) weer vol-gas-geven die voor de Britse economie grote schade en voor honderdduizenden werkloosheid met zich meebrachten. Weliswaar heeft ook de regering-Wilson moeten af- nen, wegens de doorvretende inflatie, maar het deed dit minder dan de Tories door louter monetaire maatregelen. De verdienste van Brown, de eerste minister van Economische Zaken met wie Enge land kennismaakte (en die van de conservatieven geen goed woord krijgt wegens het twijfelachtige begin van zyn prijzen-, inkomens- en pro- duktiviteitspolitiek) is, dat hij door zyn persoonlijke invloed op de industrie bezig is een nieuw klimaat te scheppen, dat er reeds toe heeft geleid, dat een aantal firma's loon- opdrijvende prijsverhogingen heeft opgeschort. Hoewel er in de drie weken van de onstuimige verkiezingsstrijd nog heel wat kan gebeuren, vooral omdat er aan beide zijden vele wankele zeteJs bestaan die soms steunen op een meerderheid van slechts enkele stem men, lykt het onwaarschijnlijk dat de conservatieven een kans maken. De Tories kunnen zich overigens troosten met de gedachte, dat Enge land over het algemeen altijd een conservatief stemmend land is ge weest, waarin Labour alleen aan bod kwam wanneer de dingen vast waren gelopen en progressieve maatregelen Plezierig idee voor extra prettige Paasdagen(en als het even kan er nog een paar dagen aan vastknopen). Het wordt al lente in Hyde Park en de voorjaarszon straalt over Westminster. De stad ontluikt Het leven is goed en gezellig in Londen. Neem de dagboot en u bent op de loopplank al met vakan tie. En als u liever reist terwijl u slaapt neem dan de nachtboot Vraag bij uw reisbureau het Zeeland vakantiereizen boekje 1966 aan, waarin o.a. 5 dagen Londen per dagboot vanaf f153,- incl. logies en ontbijt. Deze prijs geldt vanaf ieder willekeurig spoorwegstation in Nederland. Hoek van Holland-Harwich 18.10 Het Spektrum: janisaties. 18.30 R.V.U. Vormgeven aan het samenleven, doo dr. H. H. Frese. 19.00 Nws. en weer praatje. 19.10 Radiokrant. 19.30 Man nenkoor: geestelijke liederen. klankbeeld. 21.40 godsd. uitzending leergang. 23.20 Amus.muz. 23.55-24.00 VARA: 18.00 Nws. 18.15 Uitz. van het GPV: Staten 1966. Koers: Nationaal Gereformeerd. NEDERLAND I - 6.30 uur I NEDERLAND II - KRO Teleac. t.v.-cursus Nieuws in het kort. NTS Klaas Vaak, voor de kleuters Franse les Sportprogramma NTS-journaal Brandpunt, actualiteiten Piste, variété-programma Galery Op weg naar Pasen NTS-journaal Sluiting AVRO Nieuws in het kort. NTS Voorpagina, actualiteiten Eurydice, speelfilm Sterren kyken NTS-journaal Sluiting 8.30 1 10.20 t 1 10.30 i 10.35 1 UIT HET RADIOPROGRAMMA HILVERSUM I 9.40 uur Vladimir Ashekenazy 11.20 uur Om en om HILVERSUM II 7.10 uur Kinderkoor De Merels 9.15 uur Boy's Big Band en gióteren De positie van de burgemeester Met de verkiezingen in het vooruitzicht brak „Achter het nieuws" gisteravond verrassend door. Mevrouw van Someren Downer kreeg de gelegenheid iets te zeggen over het verwijt van de Boerenpartij dat zij haar tegenstander, minister Bot, na afloop van een fel debat toch nog de hand had gedrukt. Zy betoogde dat dit in het parle ment een goed gebruik is, en verklaarde ook de heer Koekoek onder soortgelijke omstandighe den best de hand te willen schudden. De vraag is: Wil Koekoek ook? Een bijzonder goed gebracht onderdeel was de vraag aan zes Amsterdamse raadsleden van resp. de PSP (mevr. SnelWarries), KVP (Brinkgreve), CPN (Verhey), VVD (Gruyters), PvdA (Van Thijn) en Veilig Verkeer (Van Veen) of zij wel of niet achter het adres aan de Tweede Kamer staan .waarin gevraagd wordt de gemeentewet dusdanig te wijzi gen dat de burgemeester, als hoofd van de politie, direct ver antwoording schuldig is aan de gemeenteraad. De enige die rond weg „nee" zei, was de KVP-er Brinkgreve. Van Veen van Vei lig Verkeer, was wat aarzelender de anderen waren hartgrondig voor. Herman Wigbold vertelde, dat In enkele andere landen de burgemeester meestal verant woording schuldig is. op de een of andere manier. Dit leidde tot de vraag, of men meende dat 'n burgemeester inplaats van be noemd te worden door de Kroon misschien beter door de burge rij, of uit de gemeenteraad kon worden gekozen? Opnieuw zei de KVP-er „nee", de anderen zeiden op verschillende manie ren „ja", waarbij Van Thijn de suggestie aan de hand deed te bevorderen dat de burgemeester uit de gemeenteraad wordt ge kozen. wat wel mag, maar nooit gebeurt. Tot slot bleek burge- mester Van Hall nog enkele vragen telefonisch te hebben be antwoord. Hij meende dat zijn goede gezindheid is gebleken uit het feit, dat hij al twee keer, zonder dat te moeten, vragen over de politie had beantwoord. Dat er op de 10de maart onno dig hard was opgetreden door de politie achtte hij niet uitge sloten, maar er moest rekening gehouden worden met de bijzon dere omstandigheden. De in structies voor de politie bleken te zijn opgesteld in samenwer king met de ministers van Jus titie en Binnenlandse Zaken. Van harte was hij het eens met de suggestie, dat de verhou ding politie—burgerij nader be sproken moest worden in een soort Ronde Tafel-Conferentie met alle betrokkenen. Orson Welles i Een voortreffelijke uitzending van „Z-cars" ging vooraf aan „Signalement' 'van Henk de By, dit keer een overname van de Engelse serie „tempo", waarbij de inbreng van De By dus be perkt bleef tot de vertaling en (maar dat is ook belangrijk) de keuze. We kregen een fiks aan tal fragmenten te zien van een lang gesprek dat met Orson Welles (ongeschminkt) was ge voerd, en waarin hij een bijzon der dikke, naar de hoofdrol in een Churchillfilm toegroeiende man bleek te zyn, met een on miskenbaar gevoel voor humor en betrekkelijkheid. Wie meer over hem wil lezen kan terecht in de laatste aflevering van "Skoop" .waarin filmer en tele visieregisseur E. van Moerker ken herinneringen aan hem op haalt. Wy citeren hieruit: „Or- sons toon gedurende dat gesprek (met regisseur Carol Reed van "The third man" achter in een taxi) was ietwat onzeker tas tend, zonder enige poeha of zo. en vanzelfsprekend zonder een spoor van ijdelheid (maar dat wisten we allang) en dan steeds (en dat wisten we ook) van een ongelooflijk fascinerende wellui dende charme". Over Welles' lach, waarmee we ook gisteravond meermalen kennis mochten maken, schrijft Van Moerkerken: „Het is moei lijk Orson's lachen te imiteren, ik heb het menigmaal vergeefs geprobeerd, al was het dagelijks op vele ogenblikken te horen: korte hagende ademstoten, over gaand in knetterend gargan- tuaans gebulder". Van Moerkerken maakte in Londen de opnamen voor "The third man", waaruit we gisteren de befaamde scène in het reu zenrad te zien kregen. Orsons Welles bedacht de dia loog tijdens de recepties van de scène bij de uitgang van het grote rad. Jorgie's (Byrd) heer B. Hamming, lid 1 de Prov. Staten Staalkaart. 20.00 Nws. 20.0 lant in Loeren a/d Hor: en kegelcompetitië. 22.15 Ik loop het landlicht pre 22.40 Act. 22.50 Col progr. 22.30 Nieuws. The bass walks (Kaempfert), Orkest Bert Kaempfert: Bel mir bist du schön (Secunda), Margot Hielscher; Maikln" whoopee DonaldsonOrkest Helmut Zacharias: Tabu (Lecuona), Miguel Morales, Los Rumberos; Sugar- Bush (Wende). Orkest Horst Wende: Oh. meln Papa (Burkhard). Günther Kallmann Koor; Jazz pizicato (Ander son), Orkest Kurt Wege; Vla Veneto i OeterwaMjHazy Osterwald Sextet; Jazz fugue witched (R< Müller; Les VOOR DONDERDAG 17 i 402 111. Nws.; 7.45 KNAC/ANWB wegeninfor matie). 7.55 Overweg' 9.35 1 Schoolradio. 10.00 Aubade z.progr. 11.00 V. r5 Klanken van Leven op het land, gespre dedelingen t.b.v. land- en m 12.30 Nws. 12 40 Deze week, 12.45 Act, 13.00 Berichten. 13. klass. gram. 13.45 V. d. vrouw. NCRV: 14.15 Lichte gram. 14.30 Radio Filhar monisch sextet- moderne muziek uit Polen. 15.00 Bijbeloverdenking. 15.30 Samenzang: geestelijke liederen. 16.00 Radio kamerc jeugd, te €^rk - angsolisten. 17.50 Sport- Gordijn op de plaat Het enorme gulden gordijn van het Metropolitan Operahouse (MET) 'oor een appel en een ei worden verkocht. Het gaat naar de platen maatschappij R.C.A. Victor, om te worden verknipt in stukjes van zeveneneen halve centimeter in het vierkant, die zullen worden geplakt n een nieuw platenalbum. getiteld: Opening nights in the MET". Men denkt dat het goudbrocaat van het gordyn voldoende is voor 45.000 van die lapjes. Het album komt in sep tember in de handel. ning. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr. (Om 8.25-8.30 De groenteman, praatje ".45 Morgenwij- 40 Lichte gr. 10 Lichte gr. 12.00 Promenai dinsdagavond Hol- muzlek. 13.00 Nieuws. 13.10 Act. 13.30 Licht ens. met zangsolist. 13.55 Hulsh zaken, praatje, land (herh. v 15.20 Phllharmonla muz. 16.00 Nws. 16.02 Voordr Sopraan en plano: mod. liederen. 17.00 V. d. Jeugd. Hilversum III, 240 m. - NRU/VARA: 9.00 Nws. Brieven van Grotius Binnenkort is het vijfde deel van Grotius' briefwisseling te verwach ten. Dit deel, dat nummer 119 zal zijn in de grote serie van Rijks Ge schiedkundige Publicatiën, bevat de correspondentie van januari 1632 tot juni 1635. Het daarop volgende deel, dat de brieven tot 1636 bevatten zal, is praktisch gereed om naar de zet terij to worden gezonden. Aangeno men mag worden dat dit zesde deel in de loop van het volgend Jaar het lioht zal zien. In tegenwoordigheid canitoond. Tijdens de galacoorstel- de Britse Koningin Elisabeth is j ling waren ook de actrices falie gisteren de film „Bom freege-\ Christie (link). Ursula Andress en Catherine Deneuve (rechts) aanwezig. Klaus Ogermarm; ,_juric). Orkest Kurt geu; Daydream by starlight -;en Jacöbsen; Volan vest Max Greger; H; GrvceClifford Brown 1 Glgi Grvce. Charlie Rouse. John Le- Blakey; Minor The "preacher am. Hank Mo- 1 Dovig Watklns. 1 Jazz fugue (Kirk), Alice Babe; Be- 14.05 Lichte gram, rouw. 15.00 Nws. 15.02 Act. t lnstr. trio. 1525 Dixieland- Act. 17 05-18 00 Gevar. gram. 17.00 Nws. 17.02 NTS: 18.30 Teleac: automobilisten. 19.00 1 in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 9.05 De Verrekijker: Internat. Jeugd- stembus mogen. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20 20 Ooggetuige: samenvatting filmreportage over Zuld-Afrlka, 21.05 Zuid-Amerika en het rassenvraagstuk: discussie. NTS: 23.05-23.10 Journaal. Nederland If: NTS: 20.00 Nieuws In 20.30 Achter het nieuws. 20.55 Dan O'Brien, advocaat. TV-fllm 21.45 Be spied: reportage over het Nederlandse 22.10-22.15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 5