„Achterstand op veel terreinen Nu in Nederland: ASTOR Een American Blend voor gedistingeerde rokers V&D BEGROET LENTEBRUID Schooldecanen gast Leidse Universiteit Culturele ontmoeting middelbare scholieren WOENSDAG 16 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 PSP-voorzitter Wiebenga in Leiden: Advertentie „Er heerst in Nederland nog een grote achterstand op tal van terreinen. Om er een paar te noemen: woningbouw, bejaardenzorg en bestrijding van de luchtverontreiniging, terwijl in veel Neder landse ziekenhuizen erbarmelijke toestanden heersen. Dat is het gevolg van een fundamentele fout in het Nederlandse maatschap pelijke bestel, waar men niet uitgaat van „wat is nodig?", maar van waaraan kan het meeste worden verdiend?" Dat was de strekking van het betoog van de landelijke voorzit ter van de Pacifistisch Socialistische Partij, de heer H. Wiebenga, die gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst van de Leidse PSP- afdeling enkele aspecten van de binnenlandse politiek van deze partij belichtte. Tijdens die bijeenkomst in de Jacobazaal van Den Burcht werd de buitenlandse politiek onder de loep genomen door drs. G. J. de Bruyn, gemeenteraadslid voor de PSP in Leiden. De volksliedjeszanger Johanniek van der Molen zorgde met enkele protestliedjes voor wat afwisseling. De heer Wiebenga merkte in het is de buitenlandse politiek van een werkelijk socialistisch land". Over ontwikkelingshulp merkte de heer De Bruyn op: „Wat op het ogenblik aan begin van zijn betoog op, dat de PSP zich in de loop van tien jaar heeft ontwikkeld tot een partij met een eigen buitenlandse politieke visie, die •V voortvloeit uit de socialistische begin selen. Ook in de binnenlandse poli tiek heeft de PSP een bepaalde lijn uitgestippeld, die zoals de heer If' Wiebenga uiteenzette niet uitslui tend economisch is". De PSP was de enige partij, die destijds tegen de be lastingverlagingsplannen van minis- a ter Witteveen stemde", zei de PSP- voorzitter. De heer Wiebenga zag in een kapitalistisch systeem geen mo- gelijkheid om het gebruik van de pro- duktiemiddelen een richting te geven die van belang is voor Je gehele volksgemeenschap en daaraan weet I hij het uitvoeren van nutteloze pro- J jecten en de grote achterstand op tal van terreinen. „Democratie is niet "zuiver een staatkundige zaak. Demo cratie moet ook worden doorgevoerd - in het economische vlak (bv. in de bedrijven) in het belang van de men selijke verhoudingen. Daarom is er in ot Nederland behoefte aan een duide lijke, radicale socialistische politiek", zo besloot de heer Wiebenga. Verband Het Leidse raadslid drs. O. J. de Bruyn zei in zijn inleiding over PSP en buitenlandse politiek, dat er tus sen de P en de S van de PSP wel degelijk verband bestaan: „Pacifisme Zondagmorgen: Bijeenkomst in Haagwegkwartier A.S. zondagmorgen half elf wordt in het clubgebouw van de speeltuin *4 aan de Ten Katestraat in Leiden (Lardeetuin) een bijeenkomst ge- gehouden, voornamelijk voor de be woners van dit stadsgedeelte. Kinde er ren mogen met ouderen méékomen. ftp Er is muziek en samenzang. Ds. P. L. Schoonheim geeft commentaar op al een geïllustreerde pagina van een Evangelie-uitgave in tydschrift-for- 4 maat. Van dit blad ontvangt iedere bezoeker een exemplaar. Vijf foto's van het Haagwegkwartier worden onder de bezoekers verloot. Voor kin- 'fu deren wordt een verhaal verteld 5 o: waarbij de ouderen graag zullen [erJ). meeluisteren. Met behulp van een eni eenvoudig boek maken de bezoekers uur een 10 minuten-wandeling door het Ail werelddeel Afrika. Aldus dit bonte en boeiende programma, dat wordt aan geboden door Bijzonder Kerkwerk bllii van de Leidse Hervormde Gemeen- i B te De bijeenkomst begint om half 15 i elf en eindigt kwart voor twaalf. ontwikkelingshulp gedaan wordt zou ik willen vergelijken met een spie rinkje uitgooien op kosten van de be lastingbetaler om een kabeljauw te vangen ten bate van de ondernemer". Naar zijn kan. de ont wikkelingshulp nooit op tegen de fou ten die het huidige wereldmarkt systeem aankleven. Over ontwape ning: „Pacifisme is een realistische politiek, die niet wil beginnen bij het eind (ontwapening), maar bij het be gin (vredespolitiek)". Verder pleitte drs. De Bruyn voor een evenwicht in de prijzen van grondstoffen en eind- produkten. Johanniek van der Molen de Leidse zanger van het volkslied die de laatste tijd steeds meer bekendheid krijgt oogstte veel succes met zjjn goed voorgedragen liedjes over on derwerpen, die ook de PSP na aan het hart liggen. Onder grote belangstelling in Leiden ,,De nieuwe mode begroet de lentebruid"Dat was het motto, waaronder V. 6 D. - Leiden gis termiddag en -avond in de (overvolle) zalen van restaurant Van der Heijden aan de Bree- straat de nieuwe voorjaars- en zomermode toonde. Kennelijk heeft het huwelijk van Prinses Beatrix de directie van V. en D geinspireerd tot deze „begroeting van de lentebruid". Al week het aan het slot van de geanimeerde show ge toonde bruidstoilet natuurlijk wel aanmerkelijk af van dat van onze kroonprinses, het boeket was toch bijna gelijk, namelijk van prachtige eucharisbloemen Deze bruidsjapon was van zuiver witte zijde met een sleep vanuit de schouders en een korte tulen sluier. In het gevolg van de bruid werden enige zeer gedistingeerde avondtoi letten gedragen, onder andere een zwart zijden japon. Op het boven lijfje waren vele honderden lovertjes verwerkt en de brede schouderban den, van voren bijeenkomend in een lage col, verrieden de romantiek, die gelukkig nog hier en daar in de mode is te vinden. Voor jonge meisjes was er een wit linnen jurkje met een kort pasje van kant, waarop zes koopjes, een iets af staande kraag en lange kanten mou wen. Praktisch en leuk voor een ge zellig dansavondje. Verder is het nog steeds op-art wat de klok slaat. De geometrische lijn- en vlakverdeling viert hoogtij. Over het algemeen worden hiervoor veel brede biezen gebruikt. De rokken zijn niet noemenswaard korter dan vorige seizoenen. Alleen voor tlenerkledlng zo af en toe een stukje boven de knie. Opvallend is, dat de stoffen ge maakt zijn in vrolijke, frisse kleu ren: oranje, geel, rood, gifgroen, ho ning- en lavendelkleur, roze en zelfs donkerpaars. Bjj de mantels oogstte de vuurrode jersey met zwarte knoopjes en twee lange splitten in het rugpand veel bewonderinb. Een buideltas van zwart-wit geblokte stof stond er grappig bij. De tailleerde lijn komt bij de re genmantels sterk naar voren; de ceintuurs worden tamelijk laag ge dragen. De klassieke modellen beho ren echter niet tot het verleden. Verder waren er mantels in de Burberry- en Mondriaanstijl en de zogenaamde doorgestikte (step) re genmantel. Leuk was ook de wit wollen-geor- gette japon met plooirok, sjaal kraag en a-symmetrische knoopslui- ring op de rug. Eenvoudig, maar smaakvol stond het donkerblauwe complet, bestaande uit een strakke japon, sober met één knoop gegarneerd en de lange man tel met vierkante halsaluiting. Natuurlijk was er ook een grote verscheidenheid aan sport- en vrjje- tijdskleding en werden de blouses met rokken niet vergeten. Er was voor jong en oud veel te veel, mis schien, omdat het de keus alleen maar moeilijker maakt .Een show, die blijkens het gulle applaus echter wel insloeg! PI ANOHANDEl VAH 1140 Verhuren Repareren Inruilen A^^^Stemmen ■II C. F. van der DOES IAHGE HOUTSTRAAT 9 - TEL. 11.34 89 Den Haag „Vergelijkende" voorlichting over studie Morgen zijn meer dan 100 schooldecanen, rectoren en di recteuren van gymnasia, lycea, hb.s.-en en m.m.s.-en de gast van de Leidse Universiteit. Zoekt O een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER v. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. Schooldecanen zijn leraren die tevens als adviseurs van de leer lingen inzake beroepskeuzemo gelijkheden optreden. Zij en hun directeuren hebben daarom be hoefte ook ten aanzien van de academische studies, mogelijke wijzigingen in de programma's daarvan en de toekomstmogelijk heden die deze studies bieden, geheel op de hoogte te blijven. Andere instellingen van weten schappelijk onderwijs hebben reeds eerder een zgn. schooldecanendag gehouden. Het nieuwe element in het Leidse programma is evenwel dat de deelnemers gelegenheid krij gen een vergelijking te maken tus sen bepaalde situaties in Lelden en elders. Over de natuurwetenschap pen spreken de Leidse hoogleraar prof. dr. J. J. M. Beenakker en de Delftse prof. dr. ir. P. M. Heertjes; voorlichting over de sociale weten schappen krijgen de deelnemers van resp. prof. dr. R. F. Beerling, hoog leraar in Leiden, en prof. mr. dr M. Rooij uit Amsterdam. Het pro gramma' bevat behalve een woord van welkom door de rector magni ficus, prof. dr. J. Dankmeijer voorts oa. een korte inleiding door prof. dr. A. Quispel. De schooldecanendag, die staat onder leiding van prof. dr. E. Zilr- cher, voorzitter van de Leidse Com missie Studievoorlichting en georga niseerd is door de heer JSmit, hoofd van het bureau van genoemde commissie, vindt plaats in de aula van het Academisch Ziekenhuis. In Leidse Lakenhal Liesbet Sanders brengt Barabbas Onder auspiciën van de Volksuni versiteit K. en O. en het Leids Aca demisch Kunstcentrum heeft dinsdag 22 maart in de Lakenhal de opvoering plaats van „Barab bas" geschreven en gespeeld door I.lesbet Sanders naar aanleiding van het bekende verhaal uit het Nieuwe Testament en verband houdend met de paastijd. Het is een toneelspel in drie bedrijven en een epiloog. Enigs zins in de trant van de vroegere commedia dell' arte, waarin de ac teurs hun rollen ten dele Improvi seerden, laat „Barabbas" ook zien, hoe enige toneelspelers de geschie denis van de Barabbas-figuur door dramatisering tot leven trachten te brengen. Alle rollen worden door Liesbet Sanders gespeeld. Het stuk, hoezeer ook gebaseerd op het bijbel verhaal, is geen theologische bood schap, maar „peilt" (om het maart nummer van K. en O. te citeren) „naar vragen van verantwoordelijk heid, schuld, naastenliefde en gena de in verband met de morele vraag stukken van de moderne maatschap- Pil". Liesbet Sanders, de laatste Jaren in Parijs woonachtig, is ook reeds vóór de oorlog herhaaldelijk en met succes in ons land opgetreden als actrice en declamatrlce. In kl- ine besloten litteraire kring voerde ze kort geleden haar „Barabbas" op. Ze oogstte er veel succes mee, zoals o.a. uit een particuliere recensie van prof. dr. G. Stuiveling, hoogleraar in de Nederlandse letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam, bleek. Ook in Frankrijk heeft Liesbet San ders als declamatrlce een zeer goede pers. Tweetal in a.s. vacature dr. Velema In de a.s. vacature van dr. W. H. Velema, chr. geref. predikant te Lei den en benoemd tot hoogleraar aan de Theologische School te Apeldoorn, is een tweetal opgemaakt. Het zijn de predikanten drs. J. P. Versteeg Wormerveer en ds. T. Harder Komborn. ASTOR in Nederland, dat is verheugend nieuws! De uitverkoren filtersigaret van gedistingeerde rokers in meer dan 40 landen ASTOR, een melange van de edelste tabakken. Licht, mild en toch een verrukkelijk vol aroma. Een exclusieve sigaretmen ziet dat al aan het chique pakje. En aan de filter uit zuivere zachte natuurkurk! Gun uzelf voortaan het genoegen van het zéér goede. Rook ASTOR, de elegante sigaret van Waldorf-Astoria. ASTOR de American Blend met filter uit zuivere natuurkurk 20 stuks King Size Louise de Coligny h.b.s. ontvangt beker van de gemeente Leiden De Interscholaire Contact Com missie kan terug zien op een zeer geslaagde culturele ontmoeting, die gisteravond in de aula van de Louise de Collgny HBS in Leiden werd ge houden. Leerlingen van tien voor het grootste deel middelbare scholen uit Leiden en omgeving bonden de strjjd aan om de hoogste eer op het gebied van muziek en declamatie. Beoordeling Een deskundige declamatie-jury: bestaande uit mevr. J. C. Dorhout- Visser 't Hooft, de heren J. J. v. d. Steen en K. C. Numan, lette bij de beoordeling op de articulatie, voor dracht, frasering, algemene wij ze van optreden en de keuze van het stuk. De muziek-jury :mevr. G. Bro- melow, de heren M. L. Opdam en J. van der Meer gaven een oordeel over de styi, muzikale voordacht en opvatting, techniek en keuze. Ge makkelijk heeft de jury het echter niet gehad. Vela leerlingen hadden met grote zorg en ernst de stukken ingestudeerd en vooral het muzikale gedeelte stond op hoog niveau. Als gastheer trad op Gerrit ,Jan van Oven, praeses van de I.C.C., die in zijn openingswoord de wethouder van onderwijs, de heer S. Sannes en de chef van de afdeling onderwijs, dr. J. M. Roosenschoon begroette. De beker van de gemeente Leiden kreeg de Louise de Coligny HBS, die in beide categoriëen het best ver tegenwoordigd was. De K. en O-be ker voor het hoogste aantal punten bü de declamatie ging eveneens naar de Louise de Coligny- HBS. De L.J.A.-zuil voor de beste muzikale prestatie kwam in het bezit van het Rijnlands Lyceum. Uitslagen De Individuele uitslagen luiden: muziek: 1. Frank den Herder, piano (Rijnlands Lyceum) met Prelude en Fuga no. 5 Wohl Temerrestes van Bach. 2. Piet Kostense, piano (Ste delijk Gymnasium met deel 1, 4 en 5 uit de suite „Buiten" van B. Bar- tok. 3. Janneke van Kappen, dwars fluit (Louise de Coligny HBS) met Fantasie Pastorale Hongrase van Doppler. Declamatie: Anandi Teeuw (Louise de Coligny HBS) met „Pour moi meme" van Edthe de Clercq Zubli. 2. Selma Mulder en Magteld Eg- gink (Christelijk Lyceum 2) met „Simon en de varkentjes" van An nie M. G. Schmidt. 3. Martine Ver- wey (Stedelijk Gymnasium) met „De Dorpsdwaas van Aart van der Leeuw. De prijzen voor de winnaars be stonden uit boekenbonnen. Met toe- passlijke woorden reikte de voorzit ter van K. en O, prof. dr. A. Brou wer deze prijzen uit. Zaterdag in Leiden Enimabloeni-eollecte Wederom wordt zaterdag door de Emmabloem-collectanten van ons allen een bijdrage gevraagd. Graag beveel ik deze collecte warm aan. Want haar doel, de bestrijding der tuberculose, is helaas nog steeds een noodzaak, waarvoor naast alles wat overheid, ziekteverzekeringen en zie kenfondsen doen nog veel geld nodig is. Wij denken soms, dat de t.b c. overwonnen is, tot een explosie hier of daar, of, om dichter bij huis te blijven, het bevolkingsonderzoek ons telkens weer anders leert. De Emmabloemcollecte ontleent haar naam aan de lieve grootmoe der van onze Koningin, die in haar jonge jaren de strijd tegen de tuber culose aanbond en daar haar beste krachten voor gaf. Later wij er nu ook nog onze krachten aan geven. Van der Willigen, Burgemeester van Leiden. Collectanten wordt verzocht zich te melden: Breestraat 19, Geref. Jeugdhuis, op vrijdagavond 18 maart van 78 uur of zaterdag 19 maart vanaf 9 uur 's morgens. N.C.V.B. HIELD JAARVERGADERING In één der zalen van de Konings- kerk werd gisteravond de jaarverga dering van de afdeling Noord van de Ned. Chr. Vrouwenbond gehouden. De secretaresse mevr. A. Dronkert v. d. Gugten en de penningmeeste- resse, mevr. Van der Marei—Laros, gaven deze avond een overzicht van de activiteiten van de afdeling en de stand der financiën. Mevr. Dron kert, die aftredend was werd herko zen. De bijeenkomst wer dafgewis seld met declamatie vaa mevr. Re- Op 21 maart Brandweercolonne houdt oefening Het Korps Mobiele Colonnes, be mand met militairen en ressorterend onder Defensie, heeft een civiele taak: blussen, redden, gewonden verzorgen. Het beschikt over colonnes brand weer, reddings- en geneeskundige dienst. Op maandag 21 maart as. zal door een brandweercolonne (MC3) in Lei den een „inzetoefening" worden ge houden. Verondersteld is, dat Leiden zwaar getroffen is en dat de B.B. van Zuid-Holland a heit alleen niet klaren kan. Achtenveertig brand weereenheden. met elk een capaci teit van rond 2500 liter per minuut, zullen op die datum de strijd tegen het denkbeeldige vuur aanbinden in het deel van Leiden tussen de Ka naal weg en de Zoeterwoudsesingel. Vele kilometers brandslang zullen in dit gebied uitgelegd worden. De voor het verkeer hieruit voort vloeiende moeilijkheden zullen be perkt zijn, aangezien op alle belang rijke kruisingen z.g. slangenbruggen over de slangen gelegd worden, waardoor het verkeer vrijwel nor maal door kan gaan. Slechts de Ka naal weg zal in de morgen enkele uren afgesloten moeten worden van de spoorwegovergang tot de Wilhel- minabrug. De politie zorgt voor om leiding. geerGerritsen. Na de pauze ver zorgden enkele leden een hoeden- show, waarin veel van ls fantasie der „mannequins" was verwerkt. Een bingo-spel zorgde tenslote voor veel spanning en amusement.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3