WF Rijke provincies voorraden niet willen kwijt N.K.V.-nota wil verbod werk tot 16 jaar Uitvinders zaten weer niet stil Haagse kazerne in brand gestoken NEDERLANDSE Dreigende opmars van gewapende Waioelsis coldrex AMBTENAAR VERLOOR GELD IN PARIJS President Ajoeb Chan tegen de veelwijverij MELK WORDT NOG DUURDER jjSPAG IS MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 JONGE WYNAND FOCKINK India's grote schande s (Van onze reisredacteur. fir. H. L. Leffelaar) I L de Moetiganjstraat van %habad, hoofdstad van de «pinde Attar Pradesh, wed- Iven een jong meisje en een K Om het hardst vergaren zij straat gevallen graan. Het lie heeft een klein zakdoekje I jaagt de geit tenslotte weg fflgeegt de restanten dan onge- §rd bijeen. Het tafereel heeft ft fa voor een deur- en raam- famer, waar drie in smet- los wit geklede Indiase zaken- :en hun boekhouding bijhou- j Door een opening in de ieimcüf zijn andere vertrek- Mzichtbaar. Elk vertrek is tot tnok toe gevuld met zakken lm. de buurt van Moetiganjstraat %ze smetteloze boekhouders huis fjhuis te zien. Achter elke voor- Ier bevinden zich de vertrekken ibalen graan. In de straten gaan Koudelijk grote, met de hand Ésde karren voorbij, eveneens t met zakken. Vrachtauto's j, ook vol met graan, en wor- égen de verkeersregels in ge- erd op de straat en uitgeladen, ele huizenblokken verder is tleine binnenplaats, waar des s wapperende olielampjes on- [e winkeltjes verlichten. Elk ltje heeft een assortiment zak- rjjst, tarwe, gerst, karif. Kopers binnen, bekijken de rijst op J, bestellen vijf. tien of meer die soms door een meegekomen ,de op het hoofd naar huis getorst. Macht 'hier aan de gang is, staat in bekend als de „open markt". ■n markt is geen zwarte markt, I ment terecht komt btf de handelaren 'de boekhouders geen grotere «e 0PTO JT/ PnJï" Z^n "t" idea Het open-markt-syteem is vaak het dubbele van die m de regeringswmkels. dorpen en steden op zijn best een symbolisch gebaar. Bijna al deze winkels zijn in de grotere steden gevestigd, waardoor dat deel van de bevolking dat het meest van de lage prijzen zou moeten profiteren, Je kleine boeren ver buiten de steden, niet wordt bereikt. Bovendien zijn de opslagruimten van deze winkels vaak te klein, zodat wanneer de voorraad is uitverkocht de consu- groothandelaren en hun en macht is in elk geval groot om zich weinig bezorgd te over een inspectie van hun en. Het open-markt-systeem is [eel van een ingewikkeld en effectief plan, waarmee de regering probeert een voed- rlbutie door te voeren die Sen ten goede moet komen, die in feite alleen de bevoor- klasse begunstigt, te beginnen heeft de regering irticuliere vervoer van voov- tussen de verschillende pro verboden. Alleen de regering nachtigd deze voorraden Geen moeite periode 1935—-'48 zo goed als geen verbetering plaats in het dagelijkse dieet van de Indiër. In diezelfde periode kreeg de bevolking, per hoofd, slechts een/tiende ons graan meer dagelijks te eten. Sinds 1958 is daarin geen vooruitgang gekomen. De statistieken schatten dat er 250 miljoen Indiërs slecht- of ondervoed zijn. Wanneer de totale voedselpro- duktie van het land verdeeld zou worden op een basis van 2300 calo rieën per persoon per dag, het abso lute minimum, dan zouden ruim 48 miljoen mensen niets te eten krijgen. De Indiase boer, essentieel als hij is voor het land, trekt ook in andere opzichten aan het kortste eind. Ter- ■je wijl het nationale inkomen over de t_ jaren 1951'57 per persoon meer dan 11 procent steeg, viel het jaar-in- In de zogenaamde .graan- wijk" van Allahabad is van voedselgebrek weinig te merken. Hier liggen bij de groothande laren grote voorraden opgesla gen. die in de ,,open markt" wor den verkocht. Dat de uilvinders het afgelopen jaar weer niet stil hebben gezeten blijkt uit de vijftiende „uitvinders- beurs" in Brussel, een tentoonstel ling, waarop een duizendtal al dan niet praktische nieuwigheden tot 20 maart is uitgestald. Op deze„Internationale salon" j aan de Place Rogier worden midde len aan de hand gedaan om de meest uiteenlopende problemen of vermeende vraagstukken cp te los- i sen. Pianospelen zonder ooit les te hebben gehad denkt een Zwitser j door een nieuw systeem te hebben opgelost. Er kan een centrale ver- j warming worden bewonderd voor va kantiegangers, die het koud hebben in hun caravan. Voor hen, die een huis willen bouwen, zijn er honderd nieuwe materialen en bouwprocédés. Een Fransman construeerde een j apparaat voor het feilloos aanbren- van contactlenzen. Uit Zwitser land kwam de „Woudaap", een ma chine die in bomen klimt om te snoeien en dat op elke gewenst hoogte doet. Een Duitser vervaardig de een zuigfles met ingebouwde thermometer. In de grote tentoonstellingszaal kunnen verder meer dan 150 moto ren en auto-onderdelen en meer dan 130 constructie-methoden voor sani taire en verwarminginstallaties wor den bewonderd en honderden vin dingen in de huishouding, genees kunde, textielgoederen, landbouw, sport, fotografie, camping en tien tallen andere onderwerpen. (Van onze Haagse correspondent) In het magazijn van de kantine van de nieuwe Alexanderkazerne in Den Haag is zaterdag brand uitge broken. Het vuur doofde door gebrek aan zuurstof. De brandweer ontdekte dat de brand op zeker vijf plaatsen was aangestoken. De koninklij ke marechaussee zoekt de dader. provincies met een surplus voelen er niet zo veel voor om hun voorraden kwijt te raken, sommige staten met een voedseltekort doen geen moeite om voorraden tegen regeringsprijzen op te kopen en laten de open markt liever de handel monopoliseren; in veel staten is weinig of geen controle. komen van de boer van. 447 tot 437 rupees terug. De allerarmsten, een 10 miljoen Indiërs, hebben een jaar inkomen van niet meer dan 99 rupees. Dief Percentages en cijfers zijn geen Een Indiase hoogleraar in de j ryst en aardappelen. „De geografie van dit land", landbouwkunde aan de universiteit jltsen. De handelaren zijn daar van Nieuw Delhi zegt: "er is, in feite, gelukkig mee, want het be-nooit een voedseltekort in India ge- dat zij gedwongen worden i weest, alleen een distributieprobleem, 'oorraden op de lokale markt Het is tot onze schande dat wij dat waar wellicht minder te j systeem niet willen veranderen, om men valt dan in provincies die dat de mensen die het kunnen ver paangebrek hebben. Theorie maast heeft de regering door Bhele land 120.000 zogenaamde prlce"-winkels, regeringswinkels et waar graan en rijst tegen stelde prijzen worden verkocht, itisch kan iedereen op die tegen redelijke prijzen aan Z1 oedsel komen. Alweer theore- li zou hiermee de groothandela- [iri de open markt voldoende rentie worden aangedaan, om hun prijzen op een redelijk 'u te houden. Maar de praktijk ders. 120.000 regeringswinkels zijn op land met ruim 440 miljoen in- fs in tienduizenden gehuchten. anderen er baat bij hebben dat het zo blijft. Zij vrezen dat dat uitdraait op een nationalisatie van de land bouwmarkt". Gefaald Hij wijst erop dat de hervorming van de Indiase landbouw, waarbij het grootgrondbezit werd beperkt tot 60 hectaren en de vrijkomende grond onder de landloze boeren werd ver deeld, in grote trekken heeft gefaald. Veel grootgrondbezitters ontdoken de bepalingen door dat zij meer hadden dan het toegestane maximum te ver delen onder familieleden en bloed verwanten. Volgens statistieken van de Indian Council of Medical Research vond er in 1955—'58 vergeleken met de schrjjft Nirad Chaudhuri in zijn boek „Het continent van Circe", „is altijd een dief geweest, en zo zal het altijd blijven. De elementen zullen hier altijd de zwakken en passieven be roven". Dat is een pessimisme dat door de feiten achterhaald wordt. India is in staat in grote delen van het land zelfs twee oogsten per jaar te halen, maar daarvoor is meer nodig dan regeringswinkels en voedselzones. Zo als veel recent-onafhankelijke lan den heeft India de sprong naar de toekomst willen maken met het prestige van industriële ontwikke lingsplannen. De landbouw heeft daaronder geleden. Zolang deze disproportie blijft be staan, zullen het meisje en de geit in de Moetiganjstraat van Allaha bad met elkaar wedijveren om een handjevol graan. Pullover van wol met nylon. Maten 116-152 v.a. f. 9,95 Bijpassend wollen broekje. Maten 104-134 v.a. f. 9,95. Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! Amerikaanse vrouwen en kinderen naar Nairobi De vrouwen en kinderen van het personeel van de Amerikaanse am bassade zijn geëvacueerd uit Kigale, de in de heuvels gelegen hoofdstad van Roeanda, uit vrees voor een drei gende invasie door duizenden goed gewapende Watoetsi-krijgers. In Leo- poldstad wordt een Canadees vlieg tuig in gereedheid gehouden om bijna honderd Canadezen te evacueren, die doceren aan de universiteit van Roe anda te Boetare. De Watsoetsi's ten getale van 2.500 zijn samengetrokken in drie kampen dicht by de grens van het aangrenzende Boeroendi. Zij zUn ge wapend met moderne automatische wapens, hoofdzakeiyk van Chinese makeiy. De Watoetsi's, een volk van krij gers, zijn uit Roeanda gevlucht nadat duizenden van hen in 1963 door de Bahoetoes vermoord waren. Volgens inlichtingen uit Boeroendi vormen de Watoetsi's een goed georganiseerde en welgediciplineerde militaire macht. Maandenlang hebben zij aan de kant van de Kongolese rebellen gevochten, maar eerder dit jaar zijn zij naar Boeroendi getrokken, dat op het ogenblik door een extremistisch Wa- toetsi-reglme bestuurd wordt dat slechts symbolische pogingen heeft gedaan om de krijgers te ontwape nen en te verspreiden. Tegenover de Watoetsi-regimenten staat een leger van ongeveer 800 man slachting in 1963. De Watoetsi's worden aangevoerd door verscheidene deskundigen, die in Peking geschoold zijn in de guerrilla. De Watoetsi's waren vroeger meesters zowel in Roeanda en Boeroendi maar in 1959 keerden de Bahoetoes zich te gen hun overheersers in Roeanda, joegen de Watoetsi-koning weg en Bahalweeb dieb vebstobte neus Maar verkoudheid is meer dan 'n neusverstopping alleenVerdrij f uw hele verkoudheid met Coldrex Bij een verstopte neus komen koorts, snelt het herstel en geeft extra weer- hoofdpijn en rillen. U vóelt u ziek. stand door vitamine C. Neem uw Bestrijd niet één van de symptomen, verkoudheid serieus. Bestrijd hoofd maar de hele verkoudheid. Neem pijn, neusverstopping en koorts tege- Coldrex I Het tweelaags Coldrex lijk met Coldrex. tablet heft niet alléén de stopping op, maar het verdrijft ook hoofdpijn en koorts. Coldrex vestigden een republiek. Een poging van Watoetsi-vluchtelingen om de macht te heroveren door middel van een gewapende invasie leidde tot de slachting nil963. Boeroendi en Roeanda zijn vroegere Belgische beheerschapsgebieden in het hart van Afrika. In Roeanda wo nen ongeveer 2.000 blanken, hoofd zakelijk Belgen. In Boeroendi is dit aantal groter. De geëvacueerde Ame rikaanse gezinnen bevinden zich nu in Nairobi. Een beambte van de Parijse onder grondse heeft gisteravond een tas met 29.000 francs in een wagon ge vonden. De beambte heeft de tas bij de politie ingeleverd, die heeft verklaard dat deze toebehoorde aan mr. Lichtendahl, directeur voor ten toonstellingen van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. De heer Lichtendahl is voor de landbouwtentoonstelling in de Franse hoofdstad. Wj S steden in het bonte pa- is ook Allahabad voorzien e mzzst uiteenlopende ty- r' waaronder deze priester" die als teken van zijn waardig heid een levende slang om de hals heeft hangen. President Ajóeb Chan van Paki stan heeft gisteren in een bijeen komst in Ghit/tagong gewaarschuwd: „De bevolking in ons land neemt on rustbarend toe en het wordt hoog tijd er een eind aan te maken. De mensen moeten ophouden met de oude praktijken er vier of vijf vrou wen op na te houden". Ajoeb Chan had reeds in 1963 po lygamie in zijn land verboden, maar ten gevolge van mazen in de wet kunnen de Pakistani nog steeds meer dan een vrouw nemen. In 1961 telde de bevolking 94 mil joen personen. GENEVER In de handige kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelfend zachte WF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voor! Jonge WF Genever 10.45 per hele liter j (Van onze Haagse correspondent). In een nota, die een commissie van het Ned. Kath. Vakverbond heeft op gesteld over de situatie van de wer kende jeugd, wordt voorgesteld een arbeidsverbod in te stellen voor jon gens en meisjes tot en met 15 jaar. Ook aan het werk van jongeren bo- die leeftijd wenst de NKV-com- J missie beperkingen te zien gesteld. Als het verbondsbestuur dit stand punt overneemt, betekent dit dat de in grootte tweede vakcentrale zal gaan streven naar ingrijpend beper kende arbeidsregelingen voor werk nemers tot 19 jaar. Uitzondering op het arbeidsverbod j I tot en met 15 jaar, dat de commissie I il, zou kunnen zyn dat werk voor de ontplooiing van bepaalde jongeren beter is dan schoolbezoek. De com missie wil in elk geval het voorwaar delijk arbeidsverbod voor jongens van 14 jaar definitief maken. Het arbeids verbod zou niet van toepassing moe ten zijn op vakantie-arbeid door scholieren. Verbeteringen Voor de werkende jeugd worden in de nota o.m. de volgende verbeterin gen voorgesteld: Tot en met 18 jaar 5 weken va kantie, daarna geleidelijk minder. Noodzakelijk, aldus de nota, omdat de werkhouding de groei van de jongeren nadelig beïnvloedt. De overheid zou jeugdvakantiewerk stevig moeten subsidiëren. Tot en met 18 jaar maximaal 8 uur werk per dag en 40 uur per week. Verbod van ploegendienst, nacht arbeid en overwerk voor werkne mers tot en met 18 jaar. Verbod van alle vormen van ta- riefwerk voor werknemers tot en met 17 jaar. Leer- of vormingsplicht van één hele of twee halve dagen per week voor werkende jongeren van 16 en 17 jaar. Geregelde medische keuring. Uitgangspunten Naar de mening van de NKV-com- missie ontbreekt het aan algemene fundamentele uitgangspunten by de beoordeling van speciale regelingen voor de jeugdigen. Deze uitgangspun ten kunnen worden neergelegd in een wet op het jongerenstatuut. In deze wet zou het bedrijfsleven verplicht moeten worden gesteld bepaalde jeugdregelingen tot stand te brengen. Intussen, aldus de nota, is er op het punt van wisselende diensten en nachtarbeid voor jeugdigen in de be drijfstakken al veel bereikt (grafisch bedrijf, mijnen, vervoer, enz.). Wette lijke maatregelen vergen veel tijd, daarom vindt de commissie het wen selijk alvast zoveel mogelijk per c.a.o. te regelen. Uitgangspunt voor de commissie was een in 1964 aan de minister van Sociale Zaken uitgebracht rapport „Persoonsvorming bedrijfsjeugd". Bedrijfsleven: De „Vereeniging voor zuivelindus trie en melkhygiëne" (V.V.Z.M.) betreurt ten zeerste, dat de minister van Landbouw en Visserij bij de be kendmaking van de prijzen voor het melkprijsjaar 1966/67 gemeend heeft te moeten stellen, dat door de slechts met f 1 per 100 kg melk verhoogde verrekenprijs de verhoging van de melkprijs voor de consument per 4 april 1966 beperkt kan blijven tot 1 cent per liter, wat ook geldt voor melkprodukten als pappen, vla's e.d. (koffiemelk ca 2 cent per liter). Deze uitspraak suggereert, dat de prijsverhoging van consumptiemelk en de z.g. consumptiemelkprodukten voor het gehele melkprijsjaar 1966/67 over de gehele linie beperkt zal blij ven. Echter, ten tijde dat de bewinds man deze uitspraak deed, waren bij het Produktschap voor Zuivel reeds aanvragen voor prijsverhogingen per 4 april in behandeling. Op basis van de door de minister bekendgemaakte verrekenprijs en de door het bedryfs- leven naar voren gebracht kosten verhogingen, welke rechtstreeks voortvloeien uit het loon- en prijsbe leid van de laatste jaren, bereken den deskundigen verhogingen van twee cent per liter losse melk, drie cent per liter flessemelk en vier cent per liter voor pappen en vla's. (Van onze Groningse correspondent) Bij een ongeluk in Klazinaveen zijn gisteravond vier jongens ern stig gewond geraakt. Voor cafetaria Metselaar, aan de Langestraat, reed1 een automobilist die onder invloed van alcohol verkeerde in op een groep jongelui, die in de berm van de weg langs het kanaal stond. Ver moedelijk hebben enige jongens een schedelbasisfractuur. Zij zijn in al lerijl overgebracht naar het zieken huis in Emmen. De automobilist, die onder invloed van alcohol verkeerde, is door de politie ingesloten. Vol gens ooggetuigen zou de wagen met grote snelheid hebben gereden. Auto reed op jongens in

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9