EIDSCH DAGBLAD ndonesie achter Soeharto Beatrix en Claus op een Mexicaans eiland Siliwang RIE ETAGES WGEBRAND Busramp in Peru SPOOR BIJSTER Toxopeus voorzitter kamerfractie VVD Leidse verloskundige zat dood in stoel /2<u> ©uc/ S//e. richt 1 maart 1860 MAANDAG 14 MAART 1966 No. 31820 "rrestatie in Djakarta van 15 le hoge functionarissen Onderwijs Soemarjo en voorts de vooraande politicus van de machtige nationalistische partij, Ali Sastroa- midjojo. N Er is een gordijn van stilte gevallen om president Soekamo en de listers die nauw met hem samenwerken. Gisteren werd officieel lts bekendgemaakt over zijn daden in het paleis in Bogor. Naar /luidt zouden Soekamo, Soebandrio en de derde vice-premier, leh, zich „onder bescherming van het leger" in het presidentiële Eï eis bevinden. Volgens zeer betrouwbare zegslieden in Singapore ln iden Soebandrio en andere pro-communistische leden van het ÏR jinet worden berecht door het speciale militaire tribunaal, dat is iesteld na de mislukte staatsgreep. Zoals bekend heeft dit tribu- «1 de vakbondsleider Njono en lt-kolonel Oentoeng onlangs ter GCod veroordeeld. v Singapore verluidt dat twin- bataljons van de keurdivisie wang uit Bandoeng uit Dja- ta zijn aangekomen. Deze di- is trouio gebleven aan gene- Nasoetion, die door president \arno ter zijde werd gescho- bij de jongste reorganisatie het kabinet. Generaal Soe- to de minister van het leger vrijdagnacht de macht van A( \arno overnam, en de in Dja- la teruggekeerde generaal Na- ion schijnen het land nu ste in handen te hebben. Uit alle lingen van de bevolking stro- boodschappen binnen wo.ar- ille mogelijke steun aan Soe to wordt E. A. E. van Dishoeck fdreó&cteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers 10,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 5706ft STILTE ROND SOEKARNO Wijziging Gering imemers in Singapore ver- rden dat de kans uiterst gering t Soekarno opnieuw aan de Tit zal komen. „Als hij zich rus- ,gt, zullen de generaals 'waarschijnlijk toestaan als stro- te blijven deze grote, oude van de Indonesische politiek, een der woordvoerders, „maar opnieuw gaat intrigeren zou - 1 ernstige moeilijkheden kunnen De waarnemers in Singa- wjjzen er op dat Soekarno en lAndrio het paleis niet mogen liften. ANP-correspondent verneemt Jakarta dat in het weekeinde een vooraanstaande commu- n en andere als verdacht aange- te personen in hoge regerings- ties door de militairen zijn ge- iteerd. Tot de gearresteerden I lort kolonel Sjafei, de minister "•Veiligheid, de voorzitter van de «-communistische partij „Par- 5IJ i", Hadi, die vorige maand ook ünister was benoemd, vice-maar- Ik Herlambang, hoofd van de lacht, de minister van Staat, 'joe Tat, de minister van Voor- ing Achmadi, de minister van t sprong tegen kachel tonze A'damse correspondent) kat, die tegen een branden- liekachel opsprong, heeft zater- ^liddag in de Jacob van Cam- traat in Amsterdam een brand maakt, waarbij drie verdiepin- van een woning volledig werden ttest. De brand ontstond op de de etage en het vuur greep zo om zich heen dat de tweede, en zolderverdieping al niet gered konden worden, toen de r| flweer arriveerde. Met gevaar hun leven zagen twee brand lieden kans twee mensen, dit in het brandende pand aanwe- mren, de 79-jarige mevrouw eijer-Bos en haar 54-jarige te redden. Via een magyruslad- brachten zij hen naar beneden, vuw Knemeijer en haar zoon (ten in een ziekenhuis opgeno- worden. De twee brandweerlie- raakten door de rook bedwelmd, zich onder doktersbehan- ig moesten stellen. De ANP-correspondent verneemt verder dat woensdag al een kabinets wijziging wordt bekendgemaakt. Daarbij zou rekening worden gehou den met de eisen van grote lagen van het Indonesische volk die alle pro- communistische elementen uit het kabinet (32 van de 100 ministers) verwijderd willen zien. Het leger zal zich ook moeten in spannen om de economische toestand van het land te verbeteren. Generaal Soeharto heeft de handelaren reeds gewaarschuwd geen economische verwarring te stichten en te helpen de economie te verbeteren. Woordvoerders van het leger heb ben inmiddels te kennen gegeven dat er voorlopig geen grote veranderin gen in de politiek te verwachten zijn, maar deskundigen in Singapore zijn van mening dat de confrontatie tegen Maleisië geleidelijk zal worden beëindigd. Indien de invloed van Soeharto groeit, verwachten buiten landse waarnemers in Djakarta een geleidelijke maar duidelijke veran dering in de betrekkingen met rood- China. Beste minister Zoals bekend was Soebandrio de voornaamste voorstander van Soe- karno's op Peking gerichte politiek. In de afgelopen jaren bracht de thans 52-jarige Soebandrio Indonesië steeds nader tot Peking. Nog slechts enkele maanden geleden noemde Soekarno hem nog „de beste minis ter van Buitenlandse Zaken die wij ooit in de twintig jaren van onze re- Aftreden van Mao Tse-toeng Volgens het Engelse blad „Daily Mail" verwacht het politieke bureau van de Chinese communistische par tij dat de Chinese leider Mao Tse- toeng zich binnenkort zal terugtrek ken. Volgens geruchten zou de com munistische leider zich bijna niet meer voor politieke kwesties interes seren en met zijn geest „ergens tus sen hemel en aarde" rondzweven, terwijl de Chinese diplomatie een reeks echecs boekte in de Afrikaanse en Aziatische wereld. Weer olie uit de Noorse tanker Uit het wrak van de Noorse tanker „Anne Mildred Brövig" loopt sinds vrijdag weer olie in zee. Blijkbaar zijn van de 31 nog met 30.000 ton ruwe olie gevulde tanks weer enige lekgeslagen door de ruwe zee. Zoals reeds gemeld is, ligt het wrak 32 km. ten westen van Helgoland. Uit Cuxhaven zijn schepen met olie bestrijdingsmiddelen uitgevaren, maar door de woelige zee is het besproeien van de olielaag met chemicaliën bij zonder moeilijk. In Peru is een autobus met vijf*!# personen in een rivier gereden. Acht tien inzittenden vonden de dood en veertien worden vermist. Het voer tuig was bestemd voor het vervoer van slechts twintig mensen. (Van onze Haagse correspondent) Prinses Beatrix en Prins Claus verblijven voor het eerste deel van hun huwelijksreis op het Mexicaanse eiland Cozumel. Op dit eiland logeren zij in het vakantiehuis van de vroegere Mexicaanse president Lopez Matteos. een vriend van de Koninklijke Familie. Cozumel dat aan de zuidoostkust van Mexico ligt. is een jaar of twintig geleden ontdekt als toeristenoord. Het heeft een ideaal kli maat en biedt vooral voor watersportliefhebbers en visenthousias- ten veel vertier. Het is tvikkelde ge- volutie hebben gehad". Meer dan twee maanden na de mislukte staatsgreep veroordeelde Soebandrio pas de mislukte staatsgreep en dan nog in milde bewoordingen. Mevr. Soebandrio had dit al veel eerder ge daan, in aanwezigheid van haar man en buitenlandse diplomaten. Toen de minister haar vroeg waarom zij GENERAALSOEHARTO de nieuwe machthebber in Indonesië. dit had gedaan, zou zij hem in het oor hebben gefluisterd: „Om je poli tieke carrière te redden, grote dwaas". Vervolg op pag. 5 (Van onze parlementaire redactie) Mr. M. A. Geertsema heeft zater dagmiddag het voorzitterschap van de Tweede-Kamerfractie van de VVD overgedragen aan mr. E. H. Toxo peus. De overdracht geschiedde aan het slot van de algemene vergade ring, die de VVD vrijdag en zaterdag i Amsterdam hield. Mr. Toxopeus, die in de kabinet ten-De Quay en Marijnen minister van Binnenlandse Zaken was en in september jL in de Tweede Kamer terugkeerde, aanvaardde het voor- Geen sandalen ziel en geen EERBERICHT Meer wind Bilt verwacht van heden- tot •navond: half tot zwaarbewolkt Oorgen tydelyk enige regen, fónkelijk weinig wind, later ma- tot krachtige wind tussen zuid en noordwest. het binnenland hier en daar 'horst. Morgen ongeveer dezelf- Onperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur) 15 MAART ttop: 6.56 uur; onder: 18.44 uur. *n op: 4.21 u.; onder: 11.17 u. •oswater in Katwijk te 9.43 en 14 uur. •«water te 4.58 en 17.43 uur. nummer bestaat «lt 18 pagina's De wraakuitingen van de Ghane- zen ten aanzien van hun afgezette president Kwame Nkroemah gaan onverminderd voort. Eeuwenlang was het in dit gedeelte van Afrika ge woonte om een afgezet stamhoofd zijn sandalen te ontnemen, hetgeen een dodelijke belediging betekende aangezien de voeten van een derge lijk hooggeplaatste nooit in aanra king met de grond mochten komen. De ontluistering van Nkroemah gaat echter nog verder. Kisten en dozen waarin zich de stoffelijke resten van de nog in leven zijnde Nkroemah he ten te bevinden worden door de stra ten van steden en dorpen gezeuld. Aangekomen bij begraafplaatsen wordt een teraardebestelling „uit naam van de doden'" geweigerd, het geen de voor de betrokkene schrik wekkende betekeruis heeft dat hij geen ziel zou bezitten, ofwel een schepsel dat in feite nimmer heeft bestaan Handelsspionage De Ameri kaanse federale recherche heeft twee mannen gearresteerd in veTband met pogingen om voor een geschatte waarde van zeven miljoen dolla aan geheime formules van een nieu we methode om synthetische rubber te maken aan een grote Amerikaan se chemische onderneming te verko pen. De bereidingsmethode was in Italië en de V.S. ontwikkeld. De ar restaties zijn uitgevoerd op grond van beschuldiging van post-fraude. Een der mannen zou 42.500 dollar voor de formules gevraagd hebben. zitterschap met een korte toespraak, waarin hij aandrong op meer zelf discipline binnen de VVD. Met een duidelijke verwijzing naar de „kwes- t:e-Gruyters" merkte hij op, dat het c'e afgelopen weken wel eens aan zelfdiscipline heeft ontbroken. Vol gens de nieuwe fractievoorzitter dient de VVD zich meer bezig te houden met internationale vraagstukken, voor de ontwikkelingshulp. Op binnen lands terrein zal de VVD zich vooral inspannen voor verbetering van de positie der middengroepen, die door het huidige regeringsbeleid in de verdrukking komen. Mr. Toxopeus kreeg bij de aanvaar ding van zijn nieuwe functie de goe de wensen mee van partijvoorzitter ir. K. van der Pols. de liberale frac tievoorzitter in de Eerste Kamer, mr. H van Riel, het liberale Tweede- Kamerlid, R. Zegering Hadders en mr. Geertsema, die sinds 1963, na het afscheid van prof. Oud, de liberale fractie in de Tweede Kamer leidde. De vergadering van de VVD had ditmaal, in tegenstelling tot voor gaande jaren, een bijzonder rustig verloop. Mr. Van Riel sprak aan het siot zelfs van een „prettige verzoe nende sfeer". Bij de bespreking van liet politieke beleid van de Kamer fracties bleek vrijwel geen kritiek. Arts voor raadsel Jongeman (18) na enkele dagen griep overleden (Van onze Groningse correspondent) Een 18-jarige Groningse jonge man is na een paar dagen griep ge heel onverwacht overleden. Zyn heengaan stelt de behandelende ge neesheer voor een raadsel. Het stof felijk overschot van de jongeman, Herman Limberger, is op het R.-k. kerkhof aan de Hereweg in Gronin gen ter aarde besteld. Zekerheid om trent de oorzaak van het geheimzin nige overlijden zou alleen door mid del van sectie kunnen worden ver kregen. De ouders van de jongeman wilden hiervoor echter geen toestem ming verlenen. Volgens de geneeskundige inspec teur van de volksgezondheid voor Groningen en Drente, de heer R. Mantingh, behoeft dit incidentele 1 geen enkele verontrusting te wekken. Hij deelde ons mee, dat de griepuitbarsting, die enkele weken geleden ontstond, op haar retour is. Plotselinge sterfgevallen, waarbij men over de oorzaak in het duister tast. komen vaker voor, aldus dokter Mantingh. worden voor het jonge prinselijk I paar, dat van tevoren wist dat de internationale pers alle mogelijke moeite zou doen om hen zo spoedig mogelijk op te sporen. Prins Bern- hard had tegenover journalisten ge- zegd: „Vijf dagen zullen ze probe ren onvindbaar te zijn voor jullie". Dat is dus niet gelukt, hoewel men de eerste dagen het spoor bijster is geweest. Vast staat nu, dat Prinses Beatrix en Prins Claus nog één dag in Nederland zijn gebleven. Donder dagavond zijn zij naar kasteel War- melo in Diepenheim gereden, de ver blijfplaats van Prinses Armgard, de moeder van Prins Bernhard. Op het vliegveld van Soesterberg is die don derdagavond wel een regerings Fok- ker-Friendship opgestegen, terwijl er ook een erewacht stond aangetreden, maar het toestel is na twintig minu- ten weer geland. Na de nacht te hebben doorgebracht ln kasteel Warmelo, is het prinselijk paar vrijdag vertrokken naar Westduits- land. Zy reden in de auto van graaf Caspar von Oeynhausen, een neef van Prinses Beatrix en een vriend van Prins Claus. Waarschijnlijk door tussenkomst van Prins Bernhard, die veel relaties heeft in Amerikaanse luchtmacht kringen, hebben de Kroonprinses en haar man zaterdagochtend gebruik kunnen maken van een Amerikaans legertoestel. waarmee zy uit Frank fort vertrokken. Zaterdagmiddag kwamen zij aan op het militaire vliegveld St.-Andrews bij Washing ton. Vandaar vlogen zij met een an der toestel van de Amerikaanse luchtmacht naar Cozumel. koffie, sisal en maïs geteeld. Gedu rende lange tyd was het voor Prins Bernhard een oord waar hij zich kon terugtrekken en hy gebruikt het tenminste éénmaal per jaar als hoofdkwartier voor safari's en als plaats om het wild gade te slaan. Het huis. met verscheidene slaap kamers en lounges voor recepties ligt ver van de begaanbare weg, onge veer 145 km van Arusha in noord- Tanzania en 32 km van de hoofd weg Arusha-Dodoma. Voor Prins Claus betekent het een terugkeer naar zyn jeugd. Zyn ouders namen hem als kind hier- Koninklijk paar dankt voor de geluktvensen Koningin Juliana en Prins Bern- hard hebben de volgende boodschap tot het Nederlandse volk gericht: „Gezien het grote aantal ge lukwensen. dat wij ontvingen naar aanleiding van het hu welijk van onze dochter Bea trix, is het ons onmogelijk een ieder hiervoor persoonlijk onze dank te doen toekomen. Wij willen daarom langs deze weg allen, die jegens ons uiting gaven aan hun gevoelens van vreugde en medeleven, van ganser harte danken voor hun blijken van warme belangstel ling en sympathie". Juliana Bernard mee naar toe en hy verbleef op een plantage slechts enkele kilometers van de plaats, waar hij mogelijk een deel van zyn wittebroodsweken zal doorbrengen. Kooit n onoxyde-vergiftigi ng De 44-jarige Leidse verloskundige, mej. J, van Dijk, is in de nacht van zaterdag op zondag in haar woning aan de Druivenstraat tengevolge van een koolmonoxyde-vergiftiging om het leven ge komen. Zondagochtend omstreeks 8.50 uur werd deze tragische dood ontdekt. Vermoedelijk is het slachtoffer, dat levenloos ln een armstoel werd aan getroffen, by het volgen van een televisie-uitzending in slaap gevallen. Aangenomen wordt, dat een bran dende sigaret in de gestoffeerde zit ting van de stoel ls gevallen, waar door deze is gaan smeulen. Mej. Van Dijk heeft kennelijk nog gemerkt, dat het vuur haar kleding aantastte, doch op dat moment, zo neemt de politie aan, was nagenoeg alle zuur stof in het vertrek verbruikt, zodat zij het bewustzijn verloor. Er is geen brand in de woning ontstaan, waar uit men afleidt, dat mej. Van Dijk nog kans heeft gezien het vuur te doven. - Uitgelekt Zy werden hier verwelkomd door mevrouw Lopez Matteos en haar dochter Avecita, die vorige week ook by het huweiyk van Prinses Bea trix aanwezig was. De komst van Prinses Beatrix en Prins Claus was angstvallig geheim gehouden, maar lekte uit, omdat de piloot van het Amerikaanse legertoestel zich meld de by de verkeerstoren van het vliegveld van Mexico City. Of het verblijf van het jonge paar op Cozumel ongestoord zal blijven, journalisten hebben tenminste al een vliegtuig gecharterd om naar het eiland te vliegen. Inmiddels meent men in Italië dat het Jonge paar ook nog wel een deel van de huwelijksreis in het va- kant ie verblijf van de koninklijke fa milie by Porto Ercole in Italië zal doorbrengen. De chauffeur van Prins Bernhard is zaterdag naar dit vakantieverblijf vertrokken. Als andere rustpunten in de hu welijksreis worden nog genoemd: de boerderij van Prins Bernhard in Tanzania, en Canada, waar mevrouw René Smith Roëll, huweiyksgetuige en vriendin van Prinses Beatrix, woont. Het eiland Cozumel, waar Prinses Beatrix en Prins Claus de wittebroodsweken doorbrengen, ligt aan de zuidoostkust van Mexico (ongeveer tussen het pijl tje rechts op het kaartje en de kust, schuin boven Chetumal). De gemiddelde temperatuur op het eiland is omstreeks 30 graden. Het eiland is bij jonge Amerika nen in trek als vakantie-oord om er de wittebroodsweken door te brengen. na de wedstrijd G/lciJnin niet duur wet heerlijk Boerderij Over de boerderij van Prins Bern hard in Tanzania zwaait de mana ger Jan Leusing de scepter. Hy zei dat het paar de volgende maand in de boerderij wordt verwacht. Hy voegde eraan toe dat Beatrix en Claus naar de boerdery zullen vliegen in een gecharterd vliegtuig en zullen landen op het particuliere vliegveld dat Prins Bernhard er heeft laten aanleggen op ruim drie kilometer van de boerderij. Het terrein, waarop de boerderij staat, is 1215 hectare groot. Er wordt cMeirtsuui, OoeJi kkiöUi^ddSJl' in di ^uMUmninümda's %p tit sck&óË ami lan.cmt b Qaozuua pmse witten k&p en ^cE&telS temt siwk jjMPducFLidt. /juis, umo Uit het Leidsch Dagblad van 14 Maart 1866: Te Breda zijn vorige week 3 leden van een gezin plotse ling gestorven door vergifti ging, tengevolge van het nut tigen van ingemaakte snij- boonen. die in een onvertin- den koperen ketel waren ge kookt. (Advertentie) Bij alle Boekhandelaren is de intee- keninn geopend op Het Chris telijk Zondagsblad voor het Nederlandsche Volk door E. Gerdes. De prijs van elk we- kelijksch blad is slechts vijf cents.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1