LEIDSCH DAGBLAD SOEKARNO WIJKT Melk iets duurder classic lEMeOfiv. Indonesische president draagt de macht aan generaal Soeharto over Verbod P.K.I. Straat genoemd naar antisemiet Tafelredes van Prins Bernhard en Prins Claus Verkiezingsstrijd aangebroken (9uc/ teuwb Opgericht 1 maart 1860 ZATERDAG 12 MAART 1966 No. 31819 irecteur: E. A. E. van Dishoeck oofdredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 President Soekarno van Indonesië lieeft vandaag na langdurige besprekingen met de leiders van het leger zijn politieke bevoegdheden overgedragen aan de anti-communistische luitenant-generaal goebarto, de minister van het leger. Zegslieden in Singapore, die voortdurend contact met Djakar ta onderhouden, zeggen dat Soekarno de titel van president heeft jehouden, maar geen feitelijke macht meer heeft. Soekarno nam [et besluit toen een ultimatum van het leger afliep om de minister [an Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, te ontslaan. y Radio-Djakarta heeft gemeld dat oekarno generaal Soeharto opdracht leeft gegeven alle maatregelen te ne llen die nodig zijn om hem te be- tóiermen en de orde in het land te lerstellen. j Een van de eerste besluiten van j Soeharto was de officiële afkondiging /■jan het verbod van de PKI, de Indo nesische communistische partij. Hij leeft dit gedaan, aldus de radio, uit mm van president Soekarno. Het ferbod geldt ook voor de communis- Psche mantelorganisaties. Soeharto leeft voorts een beroep gedaan op \'U marine, luchtmacht, politie en het folk om samen de revolutie te redden. "Ek Het verbod van de communistische iftrtij was de voornaamste eis van de WEERBERICHT .aartse buien M (Van onze weerkundige medewerker) If De winterjas zal ons dit week- 1 «fnde nog zeer welkom zijn, nu 0j in een koudegolf 'van pool- weht zijn komen te liggen. In We koude luchtstroom komen W van buien voor, de bekende Maartse buien, enkele vergezeld k van hagel en windstoten. Een rug van hoge druk bereikt i in de loop van morgen, met ton kleine verbetering. In de ko- nende nacht is in het binnenland sterke afkoeling met plaatse- Wk nachtvorst te verwachten. Een volgende depressie, die nu 'IJsland nadert, komt later naar «e Noordzee en een regenfront jjprwn zal reeds morgenavond J wht bij ons land komen. 13 maart Zon op: 7.00 uur; onder. 18.40 uur. Maan op; 2.10 uur; onder: 9.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.40 en 20.05 uur, laagwater te 3.22 en 15.50 uur. J14/3 hoogwater te 8.33 en 21.08 uur, laagwater te 4.05 en 16.37 uur) - Bit nummer aestaat uit 22 pagina's President Soekarno (links) heeft in Indonesië de macht overgedragen aan generaal Soe harto. Bovenstaande opname is een archiefopname van een en kele maanden geleden gehouden plechtigheid, tijdens welke Soe harto door de president werd onderscheiden. scholieren en studenten die de afge lopen twee weken nagenoeg onafge broken in de Indonesische hoofdstad zeer fel betogingen hebben gehouden. Volgens radio-Djakarta hebben alle niet-communistische partijen en stu denten generaal Soeharto alle steun toegezegd. Over het politieke lot van onpopu laire ministers als dr. Soebandrio en de minister van basis-onderwijs, Soe- mardjo, is officieel nog niets bekend, maar volgens niet-officiële berichten zijn de van communistische gezind heid betichte bewindslieden reeds door het leger in hechtenis genomen. Verwacht wordt dat generaal Soehar to binnenkort een nieuw kabinet be kend zal maken. Zware pantser- en gewapende troepen van het Indonesische leger hebben vandaag een massale over winningsparade gehouden, wild toe gejuicht door honderdduizenden scholieren, studenten en burgers. Volgens een in Singapore opgevan gen bericht van radio-Djakarta heeft generaal Soeharto vanochtend ge zegd, dat aan alle verlangens van het volk die opbouwend zijn en geen gevaar opleveren voor de Indonesi sche revolutie, tegemoet gekomen zal worden. President Soekarno, die hem belast had met de waarborging van de revolutie, had van deze verlangens kennis genomen en zich ernaar ge schikt. Soeharto Generaal Soeharto is 45 jaar en overtuigd anti-communist. Op 19-ja- rige leeftijd trad hij in militaire dienst. In 1943 was hij officier in het door de Japanners getolereerde In donesische leger. Na de oorlog vocht hij tegen de Nederlanders. Toen het land onafhankelijk werd, werd Soe harto commandant van het district Djogjakarta. In 1953 voerde hij de troepen aan die een mohammedaanse opstand in zuid-Celebes onderdrukten. Brigade generaal en plaatsvervangend staf chef werd hy in 1960. Twee jaar later werd hij van een buitenlandse reis teruggeroepen om het invasieleger voor Nieuw Guinea te leiden. Tot minister van het leger en staf chef werd hij twee weken na de mis lukte staatsgreep van 1 oktober vorig jaar benoemd. Hij volgde generaal Janl op, die door de rebellen was ver moord. Soeharto kwam onmiddellijk in ac tie toen de inmiddels ter dood veroor deelde luitenant-kolonel Oentoeng de val van het bewind van Soekarno afkondigde. Hij mobiliseerde de ge zagsgetrouwe troepen en verdreef Oentoeng en zijn aanhang uit Dja karta. In geheel Java liet hy jacht maken op de rebellen. Opnieuw doden in Calcutta In Calcutta vielen gisteren vijf do den en werden tien personen gewond toen de politie het vuur opende op demonstranten die een bankgebouw in brand staken. Eerder op de dag waren ook een postkantoor en ge meentekantoren in brand gestoken. Er werden 104 arrestaties verricht. De Indiase eerste-minister, mevrouw Indira Gandi, deed een beroep op de oppositieleden in het Lagerhuis sa men te werken teneinde het geweld de kop in te drukken. Zy zei dat er een beter distributiestelsel voor het beschikbare voedsel dient te worden ingevoerd, doch dat dit niet kan ge schieden als er onlusten zyn en de regeringseigendommen worden ver nield. De politie heeft inmiddels bewa king bij de opslagplaatsen van voed sel geplaatst. Rel in Wesselburen De straat, in het Westduitse plaats je Wesselburen genoemd naar de in 1945 overleden antisemitische dich ter Adolf Bartels, krijgt geen andere naam. Het ministerie van Binnen landse Zaken van de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein heeft la ten weten dat het niet bevoegd is het gemeentebestuur van Wesselburen te dwingen de straat een andere naam te geven. De vorige maand hadden gymnasiasten de naam Adolf Bartels op het bordje in de straat wegge haald en deze straat naa- de Duits- joodse dichter Heinrich Heine ge noemd. Fischer heeft gisteren voor het hoog gerechtshof in Oost-Berlijn toegege ven 55.000 tot 75.000 mensen te heb ben geselecteerd voor de gaskamers. Ook bekende hij verscheidene malen naar het vergassen te hebben geke ken. Om uit te maken of iemand zou worden vergast, had Fischer „nauwe- ïyks enkele seconden" nodig. Degenen die fysiek niet tot werken in staat waren, werden meteen naar de gaskamers gezonden. De anderen moesten werken tot zy er niet meer toe in staat waren. Uit het getto van Warschau afkomstige transporten werden vrijwel altyd zonder selectie naar de gaskamers gezonden. „Uit louter belangstelling'" had Fischer toegekeken hoe het gas zyn werk deed. Aan het leven van joodse burgers hechtte hy geen enkele waarde. Nieuwe prijzen vastgesteld (Van onze parlementaire redactie) De melk wordt met ingang van 1 april 1 cent per liter duurder. Ook de prijs van de verschillende melkprodukten zoals vla, yog hurt en pap, gaat een cent in prijs omhoog. Dat is het gevolg van de door de regering genomen beslissing om de verrekenprijs, die de boer ontvangt voor de consumptiemelk, de melkprodukten en de gecondenseerde melk, vast te stellen op f36,10 per 100 kg melk (met een vetgehalte van 3,7 procent), een verhoging van de oude prijs met 1 gulden. Dit heeft de minister van Landbouw mr. B. W. Biesheuvel gistermiddag meegedeeld na een aan de melkprijs gewijde kabinetszitting. De minister deelde mee dat de richtprys voor de door de veehou ders geleverde melk is bepaald op f. 33,50 per 100 kg, dat is f. 1.50 meer dan voor het afgelopen melkprysjaar gold. De melktoeslag, die de veehou der wordt toegekend voor de tot zuivelprodukten verwerkte melk zal f. 3,55 per 100 kg bedragen, wat een verlaging betekent van f. 0,90 cent. Hoewel de inleveringsprijzen voor boter en kaas nog niet zyn vastge steld, zullen de gevolgen van deze maatregelen voor de boterprys neer komen op 10 cent verhoging pakje, voor de kaasprijs op 15 cent per kilogram, en voor de koffiemelk 2 cent verhoging. Slachtrunderen De oriëntatieprijs voor slachtrun deren is vastgesteld op f. 222 per 100 kilogram levend gewicht, wat f. 9.50 meer is dan in het afgelopen jaar gold. De interventieprijs, die geldt voor het tijdstip waarop nationale voorzieningen worden getroffen ter De borden met leuzen en cijfers staan er al en thans zijn ook de woorden gekomen. De verkiezings strijd is gisteravond pas goed op gang gekomen, met de vergaderingen van de V.V.D. en de K.V.P., waarover u rechts minister Cals, zijn echtgenote, elders in dit blad kunt lezen. en de ministers Luns en De Jong in Tydens de bijeenkomst van de par- een discussie over de partiikrant. tijraad van de K.V.P. werd dit onder-1 onsje gefotografooe^-i Mtoks aaar ondersteuning van de prysvorming van het slachtvee, zal f. 206,50 per 100 kilogram levend gewicht bedra gen. De oude prys was f. 197,50. De oriëntatieprys voor slachtkalveren is vastgesteld op f. 290 per 100 kilogram levend gewicht, hetgeen een verho ging betekent van f. 5. Naast de beslissingen in het kader van het markt- en prysbeleid heeft de regering voorts besloten, met tu- gang van de nieuwe periode een over- heidsbydrage te verstrekken in de kosten van de georganiseerde dier- ziekte-bestryding van 10 cent per 100 kilogram afgeleverde melk. Daardoor wordt het mogeiyk de inhouding op het melkgeld van 25 cent per kilogram ten behoeve van de dier- zlekte-bestrijding tot 15 cent te ver lagen. Met ingang van 1 april 1967 zal deze overheidsbydrage worden verhoogd tot een kwartje per 100 kilo afgeleverde melk. Nauwelijks merkbaar De nieuwe richtprys voor de melk, die geldt tot 1 april 1967, is vastge steld binnen het kader van de gren zen die de EEG aan de melkprys heeft gesteld. Het Landbouwschap had een prys van 34 gulden per 100 kilogram melk gevraagd. De prijs verhogingen zullen volgens de minis ter een nauwelijks merkbare druk uitoefenen op de kosten van levens onderhoud. De maatregelen zullen ook geen grotere budgettaire uitga ven vergen. Vervolg pag. 2 Populariteit van Labour gestegen De populariteit van de Britse La- bourparty is sedert de vorige ver kiezingen in het gebied van Londen en in zuid-oost-Engeland met byna 7 procent toegenomen. Dit is gisteren door de „Evening News" gemeld, welk blad dit cyfer ontleent aan een opinieonderzoek door het Na tionale bureau voor opinieonderzoek. Uit dit onderzoek bleek voorts dat in de rest van het land de styging van de populariteit der socialisten op zes procent kan worden gesteld. Voor de 25 kiesdistricten in het zuid-ooste waar de conservatieven de meerderheid hebben, vormen deze cy- fers een ernstige bedreiging. Zo be schikt oppositieleider Heath in zyn district over een meerderheid van slechts drie procent. Volgens de uitslag van de opinie peiling bedraagt de voorsprong van de socialisten op de conservatieven 13,9 procent, wat zou neerkomen op een meerderheid van 150 zetels in het Lagerhuis, Tijdens de huwelijkslunch die Koningin Juliana en Prins Bern hard donderdagavond in het paleis in Amsterdam hebben aangeboden, hebben Prins Bern hard en Prins Claus tafelredes gehouden. De tekst hiervan is gisteravond vrijgegeven door de RVD. Prins Bernhard zei o.m. „Bruid en bruidegom, Beatrix en Claus, het is nu dus zover - de knoop is definitief gelegd. Niet alleen jullie maar ook heel veel anderen, die op Jullie gesteld zijn, zullen zonder twij fel een zucht van verlichting slaken omdat vandaag een periode is afge- suoten waarin rondom jullie veel, te veel strijd heerste en er geen sprake was van een werkelyk blye verlo vingstijd. Nu is er een nieuwe perio de begonnen, waarin, naar wy van harte hopen, wel blydschap en geluk zullen overheersen. Ik heb in de laatste dertig jaar drie generaties van het Huis van Oranje werkelyk goed leren kennen: je groot moeder, Trix, je moeder en mijn kin deren. Bij zowel je grootmoeder als je moeder ben ik diep onder de in druk gekomen van de wyze waarop zii zich in him leven onder alle om standigheden hebben laten leiden door hun enorme plichtsbesef. Ik ben blij, Trix. te kunnen zeggen, dat ook jij dit plichtsgevoel, dat naar myn mening zo onverbrekelyk verbonden is met het Huis van Oranje, in sterke mate bezit. Waar een ieder ,die er aandacht aan wilde schenken, heeft kunnen constateren dat je in de ja ren tot je verloving, getrouw aan de beste tradities van je familie, jezelf maatstaven hebt opgelegd die ervoor zorgden dat Je gedragingen geheel ge richt waren op het ten volle vervul len van de taak die eens op je schouders zou komen te rusten, heeft het my diep teleurgesteld dat er by je verloving betrekkeiyk velen waren die niet voldoende vertrouwen toon den In jouw persooniyke keuze, een keuze die bovendien geheel onder schreven werd door je moeder en my. Voor ons sprak het vanzelf dat je, desgevraagd, hebt geantwoord, dat als je had moeten kiezen tussen je plicht en je liefde voor Claus, Je je plicht had gekozen. Goddank is deze haast onmenseiyke keuze jou, en Claus, bespaard ge bleven en is het je vergund door je huwelyk deze liefde een plaats te ge ven in je leven, waardoor je niet al leen gelukkiger, maar ook een com pleter en waardevoller mens zult wor den. Claus, je bent nu werkelyk een van ons geworden, wy, de ouders van Trix, zyn daar bhj om. wy hebben de grootste eerbied voor de wyze waarop je je in de afgelopen maan den onder de meest moeiiyke omstan digheden steeds hebt weten te rich ten op de positieve kant van iedere situatie, daarby vertrouwend op onze steun. Je bent een man uit één stuk, die ongetwyfeld op de Je eigen, toegewyde, rustige manier de weg naar veel harten In Nederland zal v„eten te vinden" In antwoord op de woorden van Frins Bernhard dankte Prins Claus zijn schoonouders voor het feit dat zij hem hun dochter hebben willen toevertrouwen. Prins Claus zei o.m.: „wy beiden zijn u echter ook oprecht dankbaar voor alle steun en hulp die wy in de afgelopen maanden van u hebben mogen ondervinden, ook in de dik- wyls moeiiyke beslissingen waarvoor wij ons gesteld hebben gezien. De taak die wy vandaag samen op ons hebben genomen, en die wy willen volbrengen in de geest waarin u ons deze taak heeft toevertrouwd, zal ons lichter vallen wanneer wy weten dat wij op uw beider raad en steun ook in de toekomst altyd zullen mogen rekenen". Tot zyn echtgenote zei Prins Claus: „Lieve Trix, jou wil danken voor je liefde, die mij gelukkig maakt. Zoals je vader al zei: onze verlovingstyd is voor ons niet helemaal die tyd van bezinning en rustige voorbereiding op het huwelyk geweest, zoals voor vele andere jonge paren. Niettemin weten wij nu ,dat onze liefde, gelouterd in deze moeilijke tyd, ons sterker en ze kerder heeft gemaakt. Hoe meer wy in onze liefde naar elkaar toegroeiden, des te meer zullen wy ook de kracht vinden, die wy no dig hebben. Want de toekomst zal ons, evenmin als het verleden, voor moeilykheden sparen. Iedereen die het goed met je voor heeft, moet bewondering krijgen voor de grote toewyding waarmee je je met hart en ziel aan je taak geeft. Je hebt daarby ook nog een sterke wil. Anders zou je ook niet tegen deze taak opgewassen zyn. Alleen degenen, die zich onzeker voelen, kunnen Je dit verwyten. Je hebt je positie en je taak nooit als een privilege gezien cm anders te zyn en te doen dan anderen, maar als een voorrecht en verplichting om van daaruit anderen dienstbaar te zyn". op het sportveld niet duur wel heerlijk SCHANDAAL IN ENGELSE AUTOFABRIEK De Britse minister van Justitie is gisteren verzocht met kracht op te treden tegen wat werd genoemd de „lynch-wet" die zou worden toegepast door arbeiders in een grote autofa- briek van de British Motor Corpora tion. Zeven fabrieksarbeiders werden vo. rige week tydens een schynproces in de fabriek „veroordeeld" tot geldboe tes omdat zy tydens een niet-offi ciële staking toch aan het werk wa ren gegaan. Een van hen zou een boete van ongeveer 30 gulden hebben betaald. De anderen weigerden te be talen. Twee van hen werden ziek van angst. Een hunner is in een zieken huis opgenomen. Het was de 61-jarige Walter Talbot, die donderdag uitge put in een greppel werd aangetrof fen. Tijdens het zogenaamde proces waren de zeven mannen op een ver hoging gezet in een zaa' waar 300 van hun collega's aanwezig waren. Boven hun hoofden hing eet. strop. De aanwezigen eisten dat de werk willigen zouden worden opgehangen. Op een persconferentie noemde Ed ward Heath, de leider van de Britse conservatieve party, het voorval een verdraaiing van het recht. Hy vroeg zich af of de betrokken vakvereni gingen de verantwoordeiyke perso nen tot de orde zullen roepen. Een punt in de conservatieve verkiezings campagne is de hervorming van de vakbonden. Advertentie Uitgesproken het beste MANTELS I MANTELKOSTUUMS van Egmond BREESTRAAT 173 VOLAUTOMATISCHE S^lr De verkoopprijs van de koffie is in de laatste jaren weer gestegen. In 1852 waren de middenprijzen nog slechts 24 a 25 centen de 5 ons. Se dert 1861 hebben zij de 40 centen duurzaam overschre den. Te Parijs is een 10 jarig kind, dat bereids een son- fenie met kooren heeft ge componeerd en de repetitièn persoonlijk leidt, waarbij hij de vastheid en strengheid van een geroutineerde diri gent aan den dag legt

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1