Magische log sterk krachten zijn in Indonesië DEFENSIE DRUKT OP RUS K.V.P.- leden maken gemeenteprogram UIT OP STAATSZAKEN WIM KAN IN CULTUREEL CENTRUM VS hebben militair voorsprong gebied EN RUSLAND (II) Nationale produkt Voorstel aan afdeling Zoeterivoude tf)AG 12 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 i Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van onze correspondent in Djakarta) de aan ÜÏSfaf de voormalige overste Oentoeng zich hoofd stelde van de 30 september-bewe- icht hij verscheidene malen een bezoek if Mahfoedeen zogenaamde doekoen in tsje Kaliwoengoe. Van hem ontving ig behalve raadgevingen ook een talis- zijn persoonlijke veiligheid. Mahfoed is eveneens gearresteerdMet mystiek omgeven figuren als hij blijken overigens zon grote in vloed op het politieke leven in Indonesië te heb ben, dat procureur-generaal Soetardhio onlangs president Soekarno op de daaraan verbonden gevaren heeft gewezen. ■Usher nbi°« iber speelt de doekoen een rol in de Indonesische ng en bepaald niet alleen Imaar ook bijvoorbeeld op en in Oostelijk Indonesië, ipoord magiër komt men al j ut bü een omschrijving van Qfjji doekoen, al merken scep- »ens op dat de onischrij- is Nkzalver soms beter op zijn n Zi' natuurlijk hiermee het niet wegpraten. Men a'i te maken met een reali se dag, waaraan ook de Hetjle nuchtere Nederlan- boutfenlang in de tropen ver- ters stuurt terug La%iouwer- schrijver Jan le opheft de „Novelle"-prijs van me'ite Amsterdam terrugge- XÏÉ burgemeester Van Hall. »Selde verleden jaar, nu verklaard geen oor- enfillen bezitten met de e' gelïng van de man, die ver vcjjk is voor het Amster- gehetfcje-optreden op de huwe- a-s- Prinses Beatrix, woori p.ï veilen I ilieberichten 5. Bastert-Boks, dr, Heem- ttegroismlt-Hulsewi, dr, Santiago, ouwinc Pine town. avis, ïeepmEi; g. Bokhoven, man, 58 jr, 14. C. D. Rlcardo, man. 68 Jr, iJ. Burgerhout, man, 64 jr, H. A. J. M. Heymeyer van 73 jr, Amsterdam; 71 Jr, Oss; A. Du re., 85 Jr. Velp; M. g, man, 65 jr. Amsterdam; louten-Van Delden, vrouw. Haag; A. A. M. J. Jiskoot, rN BltK et renpaard eidon en de nese Ah-Poon Jr beroemdste renpaar- rae geschiedenis van de che paardensport is [eld het paard Posei- iDfinh driejarige liep Po- nee in het raceseizoen otarisf kwam in dat sei- udewetértienmaal uit en won 1'! Dit is natuurlijk by- Interessant, maar v etpg interessanter om te 'f, anaewefe ^oe beroemde W een in leven van een arme-0 en pen**"""°edde. 6 jfarendA^ees heet Jimmy Ah- w woonde in een buiten- a Sydney. Hij ver- kost als warmoezenier. seidon voor de eerste ft ni;°g het seizoen 1906-1907 'fj inoen#art verscheen, besloot enoe'jes wat geld op dat 'ij; ~~~1 zetten. Poseidon won ■MP Ah-Poon ontving een k Hij bedonderde de <5 Paard en boven- hij (volgens zijn zeg- er tussen hem en Po- rA sn bijzondere band be- Q iaarom besloot hij ook x te wedden op Posei- keer won Poseidon en won dientengevolge ook demoft"Poon- Aan het ein" iet seizoen had Ah-Poon h inmiddels een hoge andere bij de rensport I 1 kledy had aange- in totaal ongeveer iontag«i dank zij Poseidon.s elf 1 verdiend. blijft, niet ontkomt. Het gebruik van magische krachten is, hoewel soms^ verklaarbaar, toch met een zekere' waas van geheimzinnigh omgeven, hetgeen op zich zelf el een belang rijke invloed heeft. Een voorbeeld uit de persoonlijke sfeer kan wellicht verhelderend werken. Koffiedik Ten huize van een Europese fami lie wordt een transistor gestolen. Er zijn nu twee mogelijkheden, men schakelt de politie in of men roept de diensten in van onze doekoen. Tot het laatste wordt besloten en ditmaal is het een doekoen die met koffiedik werkt, een in Nederland niet zo onbekend verschijnsel. Onze doekoen, die helemaal niet geheim zinnig doet. vraagt eenvoudig een lijstje der verdachten, wat de poli tie ook gedaan zou hebben. Die ver dachten zijn dan de twee inwonen de vrouwelijke bedienden en de bui tenwonende chauffeur. Na enige aarzeling zet de vrouw des huizes er voor de goede orde ook maar de naam van haar dertienjarige doch ter bij. U voelt al waar het heen gaat, het koffiedik wijst onverbiddellijk tot driemaal toe de dochter als de schuldige aan. In dit geval bleek het dus maar goed dat men er de poli tie niet bijhaalde. Vermeld dient nog te worden dat onze doekoen uitdruk kelijk als voorwaarde had gesteld, dat het resultaat van zijn onder zoek niet mocht worden gebruikt voor een eventuele vervolging door de politie. Ziekten Dergelijke voorbeelden zijn er na tuurlijk meer, maar het komt mees tal hier op neer, dat men de hulp van de doekoen inroept in gevallen van ziekten, waar de doktoren mach teloos tegenover staan, bij het ne men van belangrijke belissingen, by voorbeeld wat werkkring betreft, verhuizingen, en het vaststellen van huweiyk e.d. Er bevinden zich onder deze doe- koens uiteraard ook begaafde lie den, ja zelfs met bovennatuuriyke gaven, en eveneens door de praktyk geschoolde goede psychologen. Het verstrekken van een talisman, hier „djimat" genoemd, beoogt het ver sterken van het zelfvertrouwen, dus feitelijk toepassing van de kracht 1 dat daarom strenge maatregelen ge- van het positief denken. Bij zwakke- nomen zullen worden. Reeds ander- re figuren geeft men een limonade- half jaar geleden werd bU het bu- flesje met water uit de kraan, pre- reau van de procureur-generaal een velt een gebed of zoiets en geeft dan het slachtoffer opdracht driemaal per dag een theelepel in te nemen. Door dit laatste wordt ongetwyfeld een sterke band gelegd tussen de patiënt en de doekoen, waardoor ge- dachtenoverbrenging of, zo ge wilt, suggestie mogelijk wordt. Worden de al of niet aanwezige krachten van de doekoen ten goede benut, dan kan men daar moeilijk veel tegen Inbrengen. Teligieuze be zwaren worden veelal door die doe- koens ondervangen, die in hun praktyk niet nalaten gebruik te ma ken van de koran of de bybel. He laas worden deze krachten ook wel in dienst gesteld van het kwaad, in welk geval men spreekt van zwarte kunst. Voor de bestrijding hiervan heeft men dan de „witte kunst" no dig. Eigeniyk ook weer niet zo'n wonderlyk verschynsel, want het .uitdrijven van boze geesten" is uni verseel en komt men by alle vol keren der aarde tegen in hun tra dities en volksgebruiken, waartoe ook behoort de instuif by het betrekken van een nieuwe woning! Staatszaken Gevaariyker wordt het echter, in dien door deze activiteiten een onge motiveerd grote, misschien zelfs fu neste invloed wordt uitgeoefend op de staatszaken. Het is deze invloed die aan dit probleem een volledig nieuw en buitengewoon actueel ka rakter verleent. Wie de politieke ontwikkelingen op de voet tracht te volgen, loopt er onherroepeiyk tegenaan en kan er niet langs. Zelfs de materialistische communis ten konden dat niet, wat biykt uit het bericht over Oentoeng maar ook uit het feit, dat men nog naarstig speurt naar de doekoen van Aidit! Bovendien meldde het legerblad „Be- rita Yudha" op opvallende wyze, dat generaal Soetardhio, een onderhoud had met president Soekarno over de staatsondermynende invloed van doekoens en mystieke genootschap pen. De laatsten duidt men hier aan met de verzamelnaam „kebatinan" Soetardhio verklaarde na afloop, (batin is innerhjk). speciale afdeling, zg. „pakem", in gesteld die in samenwerking met het departement van godsdienstzaken, enige order in het geheel moest bren gen. Zo leest men vaak in advertenties van wonderdokters dat zy reeds aan een onderzoek door deze pakem on derworpen zyn geweest. Voorts heb ben talryke leiders van mystieke ge nootschappen, zoals de ook in Ne derland bekende pak Subuh, voor de leden van de „pakem" lezingen ge houden, die niet nalieten juist gro te indruk op de pakem zelf te ma ken. De invloed van deze leiders op hun volgelingen is zeer groot, maar niet opvallend omdat deze genoot schappen hun by eenkomsten in hui- sebjke kring houden. Het verzame len van gegevens hierover is byzon- der moeiiyk. LEIDERDORP „De Rijnstreek" houdt ruil - contactavond De Philatelistenvereniging „De Rynstreek" houdt maandag 14 maart in het „Dorpshuis" in Leiderdorp een ruil-contactavond. Tydens deze bij eenkomst. die om 18.45 uur voor de junioren en om 20.00 uur voor de senioren begint, is er ook gelegenheid om munten te ruilen. Burgerlijke Stand LEIDERDORP Geboren: Xandra J dr van G. A. Meijer en T. J. H Ruijters; Helena J. en Johannes A., dr en zn van H. van der Kwaak en J. Wyrdeman; Hans J.. zn van A. de Vries en N. H. van Damme; Robertus J.. van van G. C. J. van der Geest en G. M. de Jong; Thomas J. W., zn van C. J. Stokkermans en N. G. de Jong; Mi chael L.. zn van A. J. Steens en A. A. T. Ruigrok; Golinda C. J., dr van A. M. Vianen. Ondertrouwd: J. H. den Herder, 26 Jr en A. H. Veer, 27 jr. Overleden: H. de Haas. 81 Jr, e.v. N. de Vogel. Kerkdiensten Her. Gem.: Biddag voor gewas en arbeid. 10 uur: ds. M. H. Boogert te Aarlanderveen; 6.30 uur: ds. J. P. Honnef. Kerkzaal Zylkwartier: 6.30 uur: eerw. heer J. v. d. Hoek. Ge bouw :10 uur: Jeugdkerk. Gerf. Kerk: 10 uur: ds. P. Minne- ma; 6.30 uur dr. B. Rietveld van Den Haag. Kerkzaal zylkwartier: 10.30 uur: dr. B. Rietveld; 5 uur:ds. Minnema. Ver. Vrijz. Herv.: Gebouw Linde laan 12a, VOORSCHOTEN „Voorschoten is het enige dorp in Europa met een geluiddemper op zijn carillon, maar Wassenaar heeft zyn slag, welke slag weet ik niet. Wasse naar is het rijkste dorp van Neder land, maar Voorschoten is rijker, want dat dorp heeft een schouw burg". Uitspraken van Wim Kan, die met zyn A.B.C.-cabaret een bezoek bracht aan het Cultureel Centrum van Voorschoten. Zyn „toespraak" tot de burgery van Voorschoten en Wassenaar was by de tyd. Als eerste Nederlanders kregen zy een verslag over de brui loft van Beatrix en Claus van Wim Kan. zoals de Gouden Koets, die de smalle weg op ging naar de walletjes van Amsterdam. De Leidse grenswy- zigingen waren een dankbaar objcet, Voorschoten is byna overbevolkt, als een Voorschotenaar in de Voorstraat hikt. rolt een andere Voorschotenaar de Vliet in! Wim Kan met zyn cabaret zorgde in een overvol Cultureel Centrum voor een hoogstaande, pleizierige avond en alhoewel het Wim Kan speet, dat de burgemeester van Was senaar niet aanwezig was, was hy er toch van overtuigd, dat het wel „snor" zat. Voor de pauze brachten de mede werkers. onder wie natuurlyk Corry Vonk. een gezongen cabaretprogram ma met als hoogtepunten „Oranje Boven" door Corrv Vonk en „Wat zou het toch met Piet wezen?" Canadees had onderhoud in Noord-Vietnam De Canadese diplomaat Chester Konning is gisteren in Saigon aange komen na een bezoek van drie dagen aan de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi, waar hij besprekingen voerde met eerste-minister Pham Van-dong. Ronnlng bracht een boodschap van de Canadese premier Lester Pearson over, in antwoord op een brief van president Ho Tsji-minh, aldus werd uit goedingelichte kring De Amerikaanse minister van De fensie, McNamara, heeft drie rede nen gegeven voor het besluit om Noord-Vietnam te bombarderen. De drie redenen zyn: versterking van het moreel van het Zuidvietna- mese Volk, het tegengaan van de stroom mensen en materiaal die uit Noord-Vietnam het zuiden binnen komt en het uitoefenen van druk om Hanoi tot onderhandelen te dwin gen. De minister zei nogmaals dat do V.S. niet van plan zyn om kernwa pens in Vietnam te gebruiken. „Ik wil niet categorisch verklaren dat kernwapens nimmer gebruikt zullen worden, aldus McNamara. maar ik kan my geen situatie indenken, waarin kernwapens hetzy in Noord- hetzy in Zuid-Vletnam nodig zullen zyn. op Maatregelen De Russen willen Amerika's opmerkelijke voorsprong op militair gebied niet erkennen. Terwijl zij onafgebroken de kwaliteit van hun wapens verbeteren, proberen zij daarmee de uitgaven die voor de nationale defensie worden besteed in dezelfde orde van grootte te houden als die van de V.S. Om hiervan overtuigd te raken, hoeft men slechts de beroering gade te slaan die in de Russische economische planning volgt op elke grotere verandering in het Amerikaanse militaire budget. door zyn produkten direct op de markt te verkopen. Dit betekende, dat het inkomen van een gemiddeld boerengezin ongeveer 100 roebel per maand bedroeg, de netto-inkomsten van een arbeidersgezin in de laagste categorie Een Amerikaanse familie die 250 dollar of 300 dollar (f 900 of f 1080) per maand verdient, wordt als „arm" I geklassificeerd, terwijl een Russisch gezin met hetzelfde inkomen tot de toplaag wordt gerekend. Ondanks een aanzienlijke voor uitgang op dit gebied sinds Sta- lins dood, eet de Russische staats burger minder goed, gaat hij minder goed gekleed en is hij minder goed gehuisvest dan de Amerikaan .Hij heeft geen auto, terwijl de inwoner van de States nu bezig is zich een tweede aan te schaffen. De Russische huis vrouw heeft geen enkele van de honderden plasticartikelen of huishoudelijke apparaten, die de Amerikaanse huisvrouw iedere dag gebruikt. "Wanneer laatstge noemde gaat winkelen (per auto), kan ze kiezen uit duizenden ver schillende artikelen en in waren huizen uit honderdduizenden. Meestal heeft de Russische huis- )faren«uc« j woc Ah-Poon verliet toen orw ging terug naar erland om daar te ge- een vooran zyn Poseidon-ryk- rKiinUr Het merkwaardige is, 1 mynnwphinees nooit wedde op Ier paard dan op Posei- j, no8 merkwaardiger is 1 niet gewed had op 1 TjVoor drie races Poseidon niet zege-- Enige leden van afdeling Zoeter- woude van de KVP hebben zich be raden over de situatie, waarin de vereniging zich op dit moment be vindt. Zij zijn tot enkele conclusies gekomen en hebben in gezamenlyk overleg een KVP-gemeenteprogram- ma voor de komende zittingsperiode opgesteld. Hun zienswyzc en de tekst van dit gemeenteprogramma hebben zy dezer dagen aan het bestuur van de afdeling voorgelegd. Het geheel as ondertekent door 23 leden. Het ontwerp KVP-gemeentepro- gramma luidt: Bevordering van de particuliere woningbouw op verschillende manie ren; bouw van premie-, Bogaers- en vrye sectorwoningen. Bevordering van de bouw van woningwetwoningen door de woning- bouwver. „St.-Willibrord", zonder dat de particuliere woningbouw belem merd wordt. Bevordering van de nieuwbouw en modernisering van bedrijfsgebouwen; met name van boerderijen. stallen, schuren, winkelbedryven, pakhuizen, fabrieksgebouwen, tuinbouwkassen en kantoren. Onder meer bevordering der totstandkoming van een tuin bouwcentrum in Zoeterwoude. Bevordering van de bouw van een nieuwe r.-k. lagere school in plaats van de oude school in de Zuidbuurt. Bevordering van de bouw van het bejaardencentrum. Bevordering van de bouw van een nieuwe Katholieke Kerk. Spoedige totstandkoming van rioolzuiveringsinstallatie om de ver ontreiniging van de verschillende wyken te krijgen en de stank van de pasveerinstallatie in het Vreugdedal kwyt te raken. Verbetering en verbreding van wegen, met name van de Zuidbuurt- seweg en Weipoortseweg. Aanleg van een parkeerterrein in het centrum, met name voor vracht auto's. Ter realisering van de bovenge noemde punten 1, 3 en 4 van het program is een drastische verminde ring (halvering of nog verder), van de heffingsbedragen bU nieuwbouw van particuliere woningen, boerde ryen, stallen, schuren, winkelpanden, pakhuizen, fabrieksgebouwen, tuin bouwkassen,. kantoren, scholen, ker ken en parochiegebouwen dringend noodzakelyk. In de gevallen, waarin de gemeente geen kosten heeft aan nieuwbouw van particulieren dienen in het geheel niet of zeer geringe heffingsbedragen te worden opge legd. Sport Ter bevordering van goed onder- wys dienen financiële middelen ter beschikking te worden gesteld, waar nodig en verantwoord. Onder meer voor de te bouwen nieuwe lagere school. In het kader der cultuurbevorde ring is verlenen van financien steun aan muziek-, zang- en toneelvereni gingen gewenst. Goede sport dient krachtig bevor derd te worden. Onder meer is spoe dige totstandkoming van de nieuwe voetbalterreinen voor SJZ langs de Nieuwe Weg dringend gewenst. Het werk van de kruisverenigingen en maatschappelijke instellingen dient met financiële en morele steun bevorderd te worden. Het jeugdwerk en de bejaardenzorg I verdienen nauwlettende aandacht en Op de dienst Openbare Werken financiële steun: subsidies aan jeugd- moet bezuiniging onder ogen gezien verenigingen, spoedige totstandko- en nagestreefd worden. Met name is ming nieuw bejaardencentrum aan het bezuinigen mogelyk ten aanzien '~g| van de beoogde weg dwars door de Grote Polder die meer dan f. 2 mil joen moet kosten en waaraan de ge meente f. 250.000 ten koste moet leggen. Ter dekking van de financiële lasten van de gemeente dienen andere mogeiykheden, welke inder daad voorhanden zyn, aangegrepen te worden. In de Gemeentewet wor den die mogeiykheden duideiyk ge- vrouw helemaal geen keus. Zij moet zich beperkingen opleggen en wel om twee redenen: haar geringe gezinsbudget en de schaarste aan goederen, die voor haar in de winkels beschikbaar zijn. De V.S. besteden 10% van hun bruto nationale produkt aan de de fensie. In Amerikaans geld uitge drukt, is de globale waarde van de Russische oorlogskracht ongeveer ge- lyk aan die van de Amerikaanse. Maar het Russische bruto natio nale produkt is. zoals we zagen, slechts de helft van dat van de V.S. De last van deze uit gaven drukt daarom op de economie van Rusland tweemaal zo zwaar. En aangezien de Russische bevolking groter is, is het financiële offer dat de gemiddelde Russische staatsbur ger moet brengen, ruim twee keer zo groot als dat van de Amerikaanse burger. Het principe van militaire paraatheid betekent vandaag de dag een groot en onontkoombaar offer voor de Russische consument. De groei van de economie en de defensie slokt 52% van het Russische nationale produkt op en 37 van het Amerikaanse. Dit laat in Rusland 48% en in de V.S. 63% over voor niet- militaire regeringsgebruik en de pri- vé-consumptie. In beide landen be dragen de kosten van het regerings apparaat ongeveer 10% van het bru to nationale produkt. Dit betekent, dat de 226 miljoen Russische consu menten 38 procent van een bruto nationaal produkt tot hun beschik king hebben, dat de helft bedraagt van dat van de V.S., en de 193 mil joen Amerikaanse consumenten de len 63 procent van hun bruto na tionale produkt. In Amerikaans geld uitgedrukt ligt de gemiddelde con sumptie (publieke gezondheidsdiens ten en onderwys daarby gerekend) van de Russische burger daarom byna viermaal zo laag als die van een Amerikaan. Kleding Betekenis Wat is de exacte betekenis van deze verschillen? Men kan zich hiervan enig idee vormen door een vergebj king te ma ken tussen de budgetten van twee uit vier personen bestaande hulshoudin gen uit de arbeidersklasse, één in Boston en de ander in Leningrad. Het Amerikaanse gezin heeft onge veer 700 dollar (f 2520) per maand beschikbaar, het Russische 200 roebel (220 dollar of f 795;. Hoe besteden zy hun geld? De Russen eten een voldoende hoe veelheid voedsel als brood, aardap pelen en kool. De prijs van deze pro dukten is betrekkeiyk laag. Toch geeft de Russische burger meer dan de helft van zyn maandeiykse bud get voor voeding uit, terwyi de Ame rikaan slechts 21% nodig heeft voor een veel krachtige kost, samengesteld uit vlees, melk, eieren en fruit, die altyd in overvloedige hoeveelheden beschikbaar zyn op een massa plaat sen. Dit voedsel is van een kostbare verpakking voorzienin Rusland wordt gewooniyk per gewicht ver kocht. Een tas met boodschappen voor een uit vier personen bestaand ge zin, kost de Russische huisvrouw per maand 110 roebel (121 dollar of f 436). Wanneer ze in Amerika waren gekocht, zouden dezelfde waren 93 dollar (of f 335) hebben gekost. voor dit verschil: de Russische rege ring betaalt voor een groot deel de diensten die door het gezin worden verlangd, en de prys voor dienstver lening stygt in de Verenigde Staten sneller dan de prys van consumptie goederen. De Rus betaalt maar 30 kopecks 13 dollarcent) voor haarknippen; de Amerikaan moet er 1.50 dollar voor neertellen. Medische verzorging en hoger onderwys zyn vry in de U.S.S.R., maar verzwelgen een groot deel van het Amerikaanse gezinsin komen. De huisvesting tenslotte vergt slechts 5% van het budget van het Russische gezin; het Amerikaanse daarentegen moet alleen voor deze post 21% van het totale inkomen spenderen. Het is waar dat de Russische staatsburger zeer slecht is gehuis vest: er is dikwyis maar één kamer voor 3 personen, die de keuken en de badkamer moeten delen met an dere families op dezelfde etage. Een Rus heeft gemiddeld negen vierkante meter woonruimte, een Amerikaan dertig. Schoenen Een arbeider in de Russische in dustrie verdient tussen de 80 en 120 roebels (f 319 tot f 479) per maand. Een Amerikaanse fabrieksarbeider geniet een loon, dat zelden lager ligt dan 460 dollar (f 1656) per maand. Aan de hand van de officiële wis selkoers (een roebel is 1.10 dollar), krygt men een verhouding van 5 1 in het voordeel van Amerika. Maar voor de meeste consumptiegoederen is de koopkracht van de roebel min der dan die van de dollar. Boeren De verschillende punten van dit programma zijn al in voorbereiding, ook financieel. Anderzyds zullen be paalde programmapunten in de ko mende periode van 4 jaren wellicht niet tot algehele afronding kunnen komen, mede gezien de financierings- mogeiykheden van de gemeente Zoe terwoude. Lange tyd waren de Russische boe ren de verschoppelingen in het sy steem. Hun status verbeterde enigs zins onder Chroesjtsjows leiderschap, maar op een collectieve boerdery ontving een familie 40 roebel (f 160) Een gezin in Rusland besteedt 20 van zyn maandeiykse inkomen dat is 40 roebel aan schoenen en kleding. Maar een paar herenschoe nen kost 45 roebel (f 190), een ge woon kostuum 110 roebel (f 439), een eenvoudige wollen jurk 40 roebel (f 160) en een sweater 30 roebel (f 120). Het Amerikaanse gezin geeft slechts 9 van het inkomen aan kleding uit dat is 63 dollar en de prijzen zyn lager dan in de Sow jet-Unie. een paar schoenen 17 dol lar (f 61), een herenkostuum 84 dol lar (f 302), een wollen Jurk 27 dol lar (f 97). Als het de Russische huis vrouw mogelyk was haar roebels te gen de officiële koers voor dollars te wisselen en dan voor kleding en voedsel in de Verenigde Staten te gaan winkelen, kon ze voor hetzelfde geld meer kopen dan thuis. Heeft hy eenmaal in de elementai re behoeften aan voedsel en kleding voorzien, dan heeft de Rus al 75 pro cent van zyn inkomen uitgegeven. Dan moet hy nog duurzame goede ren betalen, zoals meubilair, huis- houdeüjke apparaten, eventueel een auto (byna f 22.000), en verschillen de vormen van dienstverlening (ge zondheidszorg, onderwys, huis vesting). Dienstverlening Aspirine is veel ouder dan de weg naar Rome! Hoe vaak hebben wy en hebben vele anderen het niet gezegd: „Och, geef my eens een aspirientje! Ik heb een beetje hoofdpyn, weet je!" En maar zeer weinigen, die dit gezegd hebben, weten eigeniyk precies, waar zy om vroegen en dat wat zy vroegen zéér oud is. Asperine behoort tot de groep der geneeskrachtige ingrediënten, die met een geleerd woord de groep der salicylaten heet. Een der allereerste salicylaten won de mens uit de wilg. Het Latynse woord voor wilg is Salix. De term salicylaten is hierdoor dui- deiyk. De mens heeft zich sedert onheu- geiyke tyden bediend van salicyla ten en deze toegediend in de vorm bereid uit planten, die een of ander salicylaat bevatten. Niet slechts by primitieve volken was de genees kracht van dergeiyke „kruiden" be kend, ook een beroemd antiek ge neesheer als Hippocrates bediende zich van dergeiyke preparaten om de zieken te helpen. Het duurde echter tot de acht tiende eeuw aleer de Westerse weten schap belangstelling ging koesteren voor de geneeskracht der salicylaten. Toen wees nameiyk een Engelse do minee (E. Stone) op de aanwezig heid van een salicylaat in de wilg. Ongeveer een eeuw later paste de Schotse arts Maglagan dat was in 1860 dat uit de wilg gewonnen salicylaat als eerste toe tegen reuma tische aandoeningen. Na deze eerste kennismaking nam ae belangstelling in wetenschappe- ïyke kring voor de salicylaten hand over hand toe. Een Duitse chemisch- farmaceutische fabriek ging „aspe rine" (bevattende een salicylaat ge wonnen uit de plantensoort, die wy spirea noemen) vervaardigen en als „asperine" bestempelt men thans tal van geneesmiddelen, welker samen stelling wel verwant met, maar niet geiyk is aan die van de oorspronke- ïyke (Duitse) asperine. U ziet het, als u om een aspirientje De dienstverlening slokt slechts vraagt, vraagt u om een geneesmid- per maand van de coöperatie. Metj 13% van het Russische inkomen op, del, dat tot de alleroudste geneesmid- behulp van zyn stuk privé-land, kon 'vergeleken met 41% van dat der delen op aarde behoort, al is de hui- de man zyn inkomen verdubbelen Amerikanen. Er zyn twee redenen I dige naam dan ook maar Jong!

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17