SURFEN ï'f\ Een goede vakantie-tip Gaat u deze zomer ook meedoen aan de nieuwste sport? te-voorproefje CO iAO 12 MAART 1966 (W)ETENSWA ARD Sinds een paar weken zijn er weer raapstelen. Ook radijs en sterrekers zien we weer in de groentewinkels en deze geven ons altijd het ge voel, dat de lente weer in aantocht is. Maart kan ons echter nog wel eens trakteren op enkele gure weken en daarom doen we er goed aan vast een voorproefje van de lente in huis te tn. Raapsteeltjes zijn nu nog heerlijk mals. wat verder in de is dit niet meer het geval. Ze zijn heel smakelijk als groente ir ze kunnen ook heel goed tot stamppot (eventueel rauw :lr dan gemalen) worden verwerkt. Ipstelen met room Champigiionramequins kg schoongemaakte jonge op met aanhangend it deze op een flink vuur en vervolgens op een gaar worden (onge- minuten). Voeg iets zout van boter, bloem en béchamelsaus. Meng de door deze saus en maak laak af met een scheutje en zo nodig met zout de uitgedokterde' HANDCREAM r de katoenshow 1966 ontwierp Arnould Diepeveen dit en- e. Het strandpakje kan „verstopt' 'worden onder een mouw- x i korte mantel, waarvan de buitenzijde het tegengestelde ef- heeft van de binnenzijde. Over de gesloten mantel past weer jkort jasje, dat met de madrasstof is gevoerd, maar aan de |j3&|zijde weer e[[en is en aldus een geheel vormt met de rok de mantel. Als u dan nog weet, dat van de kleine hoed een te maken is door er een losse rand overheen te schuiven, u zelf wel nagaan hoeveel verrassende variaties de ontwer- in dit ensemble heeft „ingebouwd"Voor het ontwerp was één naam passend: "Summerstrip". Voor bad en strand is katoen ideaal. Wasecht, kleurecht, gauw ge droogd en geen strijk werk. Het strandpak on der is een ontwerp van Ernst-fan Beeuwkes. .Surft u?", vroeg Cathy, ter wijl ze naar onze over elkaar geslagen knieën staarde. „Nee, in geen jaren meer zeewater gezien, laat staan een golf", moesten we bekennen. „Oh, ik dacht Cathy zei niet wat ze dacht, maar ineens wisten we waarom ze die vraag had ge steld. Die knobbels op onze knieën! Doodgewone lelijke knobbels van het doe-het-zelven, van het knielen 200 g champignons. 50 g boter zout en peper, 1 lepel gehakte pe teraelie, 4 eieren, 4 lepels rum Maak de champignons schoon, was ze, snijd ze in stukjes en bak ze snel in de boter. Voeg zout, peper en peterselie toe en dloe ze in vier souffléepotjes. Maak er een kuiltje in en breek hierin een ei, giet er een lepel koffieroom op en zet de potjes in een matig hete oven tot het ei gestold is. op de grond, en van het treintje, autootje of dorpje spelen op de vloer van de kinderkamer. Cathy dacht dat we „surfers knobbels" hadden, dat nieuwste, snobistische en luxueuze ongemak van de mo derne mens. „Surfers knobbels" krijg je blijkbaar door te veel, te lang knielen op de „surf boards" van Californië. Die knobbels, ver tellen niets over je vaardigheid in het surfen, maar wel vertellen ze dat je meedoet aan die nieuwste Amerikaanse watersport, die intus sen de branding van niet Ameri kaanse stranden aan 't veroveren Is. Voor surfen heb je zee nodig mèt golven, plus een surf board of -plank, waarop je staande over de koppen van de golven zoeft. Het geen hélemaal niet zo gemakkelijk is als het klinkt en moeilijker dan het er uitziet. Surfingis ook langs de kusten van Europa een modesport aan 't worden. Cathy bijvoorbeeld, die Engelse is surft in eigen waters in Corn wall of bij het eiland Wight. En ze is er wild van: „er is gewoon niets op de wal dat aan surfen kan tip pen. En je voelt je zo goed. Ver leden jaar ben ik ermee begonnen. Dit jaar ga ik weer, ofschoon ik nog niet rechtop op een surfplank kan staan. Oh, het is moeilijk, maar niet gevaarlijk". Cathy surft in de vroege och tend en laat in de namiddag, als de golven het hoogst zijn. Tussen beide, 's middags „liggen we op het strand en 's avonds dansen we bi) een kampvuur. En je wordt zooo bruin!". Cathy is vol bewondering voor de jongens van de plaatselijke surf kliek. „Ze zijn zwartbruin, wit blond en verschrikkelijk verwaand. Ze dragen enorme leren riemen en denken aan niets anders dan „sur fing". Er is geen magere jongen bij. Het is al spieren wat Je ziet". Al voordat het surf seizoen begint zijn Cathy's idolen bruin, blond en gespierd. Ze doen er dan ook alles voor; als de zon nog niet krachtig genoeg is om him haardos strogeel te bleken, dan bereiken ze met bleekpoeder het gewenste resultaat. Ze voegen ijlings maar achteloos Bijzonder aardig om te lezen zijn altijd de Tips voor Vakantiegangers, en vooral deze goede raad: Neem niet te veel mee! Natuurlijk Is het goed bedoeld. Overbodige bagage is een bal last waarvan je een hoop narig heid ondervindt. Vooral wanneer het kleding betreft, want niets slijt zo snel en grondig als kle ren-tij dens-een-vakantie, zelfs al zijn ze al die weken niet uit de koffer genoemen. Hetzelfde geldt voor gebruiksvoorwerpen: ook de ongebruikte komen gedeukt, ge broken of verbogen na thuiskomst te voorschijn. Toch nemen wij, geroutineer de kampeerders en zwervers-uit roeping steeds te veel mee. Toch slepen we weken achtereen over bodige kledingstukken schoenen en frivoliteiten mee die we on derweg honderd keer vervloeken, diie we graag zouden weggooien als ze niet zo duur waren ge weest, en we zweren bij San ta Devisia, de beschermheilige van het toerisme dat we de volgen de keer verstandiger zullen zijn. De volgende keer zUn we precies even onverstandig want overbodig heden in de bagage zijn een noodzakelijk kwaad: je ontkomt er niet aan. Want wat wéét je by het ver trek van Je plaats van bestem ming? Als het goed is: bijna niets. Je hoopt dat het er stralend weer zal zijn, maar dat kan grim mig tegenvallen. Je hoopt dat de nachten er zwoel en rustig zullen blijken, maar ook dat kan een il lusie zijn. Het zou niet de eerste keer zijn dat we vijfhonderd kilo meter ten zuiden van Basel in Ju li lagen te bevriezen in de tent, en drie weken later in de Katwijk- se duinen een halve zonnesteek op- de laatste technische en krachtter men toe. Ze kennen en spelen de laatste, de nieuwste surf songs en 's avonds, op de strandparties, dan sen ze op de tonen van „Surfin" of „Hang Ten" (tenen over de rand van de surfplank), liedjes waarvan de woorden overstaan- baar zijn. Het surfersdanstenue is blue jeans en T-shirt voor beide seksen. „Ik droeg een zwarte T- shirt toen ik voor 't eerst begon" zegt Cathy, „dat valt niet zo op. Maar rood springt echt in 't oog en staat knal." Ze beschermt haar haar met een gebreide muts en „Ik plak zelfs plakband op mijn neus, anders wordt die knal rood". De nieuwelingen zijn geel van het zonnebruin-uit-de-tube en voor zover ze op het strand haar mo rele bijstand verlenen aan de echte surfers, dragen ze een minimale bi kini, die onder zonloze of te win derige omstandigheden aangevuld wordt mot een bijpassende (gerui te) anorak. De „wahini's", de meis jes die surfen, dragen wat dege lijker twee-delige badpakjes met kleine Jongens-pijpen en betrouw bare schouder- en andere bandjes (de kop van een golf is immers niet de plaats om een verschoven bad pakje recht te trekken!). Na het surfen drogen ze in een jak van badstof, een kort jak, met ceintuur, geheel in Californische trant. De bruingebakken surfers troep leeft een leventje geheel op zichzelf en heeft zijn domicilie aan 't strand Maar het geluid van de branding reikt verder dan het witte zand: voordat je het weet heeft de stadse scooter-enthousiast zijn vehikel en suikerzakjes, of kiezelstenen, of gedroogde waterplanten, of schel pen of en nu eisen ze daarvoor bergruimte op. Waar laat je het spul? Dozen en plastic zakken die je by Je hebt, vervullen reeds de een of andere functie. Adriaan kreeg het op een keer in zijn hoofd elk buitenlands postkantoor binnen te lopen om postzegels te kopen voor zijn ver zameling thuis: tere, kleurige zegeltjes, die met de grootste omzichtigheid vervoerd moesten worden onze paspoorten zaten er vol mee! Schoenen maken elke reis tot een ingewikkelde toestand. Om te be ginnen moeten ze gemakkelijk zit ten en op alle weersomstandighe den berekend zijn, modieus dienen ze ook nog te zijn en ze moeten tegen een stootje van de rotsblok ken kunnen. Geen enkel paar schoenen beantwoordt aan deze uiteenlopende eisen. Dus neem Je van allee mee: uitgaansschoenen, wandel- en klauterschoenen, slip pers voor gloeiend hete dagen minstens drie paar voor elk van de vijf gezinsleden, hoe verstouw je dat allemaal? En dan nog na drie dagen onafgebroken regen heeft niemand van Je reisgenoten nog één paar droge schoenen of sokken. Eens moesten we in de bin nenlanden van Denemarken de eerste de beste schoenwinkel overvallen om vijf paar nieuwe, waterdichte schoenen te kopen, want we houden niet van reu matiek. Santa Devisia kreunde hoorbaar! En het jaar daarop wijzer geworden, sleepten we vijf paar waterdichte laarzen drie weken lang onbenut met ons mee En dan de bagage van die kin deren! Zij hebben recht op de aan zijn leren jasje verkocht en zich een badbroekje, drie-en-een-halve meter surf board, wat bleekpoeder, zonnebruin en een nieuwe vocabu laire aangeschaft en de eerste helft van zijn zomerretourtje naar het strand verbruikt. Voordat Je het weet heeft het zwakke geslacht al le angst voor nat haar verloren en alle traditionele strandluiheid mèt de laatste watergolf (die van de kapper) afgeschud, en duwt het stoer een surf board op een „woodie" (klein wagentje) naar de Atlantische of Noordzeebrandlng toe. De surf sport wint veld of wa ter en zelfs Californië's „Beach Boys", die „de héle Verenigde Staten als één groot Californië zien"hébben in hun veelomvat tende kortzichtigheid hun horizon te dicht bij huis gelegd; vijfduizend kilometer verder nog, aan het an dere einde van de Golfstroom, wordt de surfersweemoed opge wekt als de branding raast en de radio zingt ,JJew York la a lonely town when you're the only surfer girl around" Boven een bikini van katoenen popeline en on der een strandjurk van Arnould D iepeveen en 'een ensemble van Ma rianne David. Ook allebei van katoen. wezigheid van privé-eigendommen en wees ervan overtuigd dat zij aan dat recht niet laten tornen! Terwijl Je nog bezig bent de ba gageruimte vol te stouwen een bezigheid die een maximum aan vindingrijkheid, spierkracht en be sluitvaardigheid vereist komen ze met hun zaakjes aandragen: zoals spelletjes, schriften, te kengerei, boeken, verrekijkersl een passer, een liniaal, een paar pop pen, zwonvliezen, een snorkel, een lef pet Je, emmertjes, drie plakboe ken, een tube lym, kwasten, pen selen zy zyn in elk geval op alles voor bereid, zelfs op een overwintering op Nova Zembla of een verban ning gedurende vyf Jaar naar de woestyn. Wilt u van mij een goede tip voor uw vakantie? NEEM NIET TE VEEL MEE! liepen. Of dat de temperatuur van een door de storm gegeseld meer tien graden hoger was dan die van de buitenlucht, zodat je je kou de voeten in het water ging war men. Op reis kun je de gekste dingen verwachten en daarop moet Je zyn voorbreid. Behalve dat je altyd overbodige dingen meesleept, kom Je onver- mydeiyk veel onmisbaars te kort. Waar laat Je die bloemen, die de kinderen op de heuvels hebben ge plukt en je vol gratie komen aan bieden? Kampeerders nemen in de regel geen bloemenvaasjes mee! Toch zyn die wilde bloemen te mooi om ze als ongewenst weg te gooi en of wreedaardig te laten verdor ren. En indachtig het wyze ad vies: neem niet te veel mees heb Je precies genoeg kroesjes en panne tjes om elk lid van het gezin te voeden en te drenken, Je kunt er niet één van missen. Kinderen hebben trouwens toch de gewoon te, Je onderweg voor verrassingen te plaatsen. Plotseling komen ze op het idee iets te gaan verzamelen: f Moederlijke overpeinzing

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11