DAGBLAD Bruidspaar spoorloos Verdwenen Weer ultimatum voor ontslag Soebandrio? Weer brand in Amsterdam )P HUWELIJKSREIS Uittocht iegonnen Winter wordt zware proef voor aardgas 'n ster matras (9uc/ QTie, teuwo ipgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 11 MAART 1966 No. 31818 ecteür: E. A. E. van Dishoeck [dredacteur: J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (bü vooruitbetaling) losse nummers 10,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel 1. Lelden - Giro no 57055 Prinses Beatrix en Prins Claus zijn gisteravond t volkomen onbekende bestemming op huwe- tsreis gegaan. )m tien voor half zes vertrok het bruidspaar van het paleis op Dam in een hofauto voorafgegaan door gemotoriseerde politie. Prinses was gekleed in een zwarte bontmantel en Prins Claus jen donkerblauw costuum. Hun werd uitgeleide gedaan door de jele koninklijke familie en mevrouw Gösta von Amsberg. Op jwijzingen van Prinses Irene werd het paar bij het instappen Ie auto als het ware onder de rijst bedolven. e journalisten achtervolgden de auto niet, die in snelle vaart rhet Amstelhotel reed, waar bruid en bruidegom, afscheid namen de koninklijke gasten bij hun huwelijk. Kort voor zes uur ver- het paar het hotel. Van dat moment af is men elk spoor kwijt- laki. Verondersteld ivordt, dat de Kroonprinses met hctar echt- jot naar het militaire vliegveld Soesterberg zijn gereden, waar iegerings-Friendship gereed stond om hen verder te vliegen naar luchthaven ergens in Europa, vanwaar het echtpaar per male lijnvlucht verder is gereisd naar het eerste reisdoel. rt daarop begon de uittocht van jrstelijke gasten. Om zeven uur javond vertrok het Belgische Ispaar reeds van Schiphol, thertog Jean van Luxemburg ijn echtgenote vlogen met de van de Belgische Luchtmacht Daar Brussel. Een half uur la- Itapten Prinses Marina van met haar dochter Prinses ©dra en haar zoon Prins Mi ni het toestel, dat haar naar en zou vliegen. Ook de echtge- Prinses Alexandra maakte Niis mee. Weer een half uur la- tond de erehaag van fuseliers streden voor de Griekse Konin- mne Marie, die in Denemarken ifamilie ging opzoeken. Zij reis- ijtfnen met haar zuster Prinses nikte. Tevoren was Prins Chah l.khan, de religieus leider der ëlieten, al naar Londen terug gen. Vanochtend moesten fu- i en Jan Willem Friso Kapel al l in het geweer komen voor het ek van Prins Harald van Noor- 3«p en Prinses Christina van Ken. Er was slechts geringe be- 'jteliing, evenals trouwens voor vertrek van Koningin Constan ten Griekenland, die werd ver- !,d van zijn zuster Prinses Irene. *'de Zweedse Prinses Margaretha aar echtgenoot, de heer Ambler, j Lady Elisabeth Anson later Londen. 8 Hotelbrand in «Japanse stad n aantal hotels in Minakami laadplaats in Japan op 140 kilo- r ten noorden van Tokio, is van- Jnd in brand gevlogen waarbij tmste twintig personen zijn om men. brand brak midden in de it uit in hotel Kikoefoedzji en f over jaar andere hotels. JEERBERICHT 4 ^eel bewolking 6t KNMI in De Bilt verwacht Iheden- tot morgenavond: 1 Kselende bewolking met plaatse- enkele buien, voornamelijk in het teiland. Dezelfde temperaturen vandaag of iets lagere. Matige tot ■knhtige en langs de kust af en toe ntde wind tussen west en noord- (Opgemaakt om 11.15 uur). Je 12 MAART °P; 7.02 uur; onder: 18.38 uur. ja op: 0.51 uur; onder: 9.22 uur. «watei t* Katwijk te 6.58 en 19.19 teigwater te 2.42 en 15.09 uur. f- nummer bestaat n't24 pagina's Dejeuner Tijdens het déjeuner dinatoire, dat gistermiddag na de rondrit door Amsterdam in het paleis op de Dam heeft plaats gehad, hebben Prins Bernhard en Prins Claus het woord gevoerd. Prins Bernhard sprak de bruidgeom toe en gaf daarbij uit drukking aan de hoop, dat hij kans zal zien het volk helemaal voor zich te winnen en verwachtte, dat hij en zijn vrouw zich zo zouden gedragen dat iedereen daarmee vrede zou kun nen hebben. Prins Claus heeft in het Frans, Duits en Nederlands een dankwoord gesproken tot de gasten. In het bijzonder toonde hij zich er kentelijk tegenover de Koningin en Prins Bernhard voor alle hulp en bijstand, die zij hem in de afgelo pen maanden hebben geboden om hem de weg naar dit geluk te effe nen. Prins Claus bedankte uiteraard ook zijn moeder, en besloot met te zeggen dat hij en Prinses Beatrix zich alle moeite zullen geven om hun taak goed te kunnen vervullen en zich met allen vertrouwd te ma ken. Geschenken De gasten hadden 's morgens op hun kamers al een fraaie zilveren medaille gevonden, iets groter dan een Nederlandse gulden, waarop aan de ene kant in profiel het bruids paar was afgebeeld en op de andere zijde hun initialen te zien waren. Deze penning hing aan een oranje band en blijkens de oorkonde die er bij was gevoegd kan zij ook als or de worden gedragen. Aan het eind van het dejeuner dinatoire droegen lakeien bovendien geschenken bin nen van andere aard. De heren kre gen een zilveren houder voor hun lucifersdoos, al weer gedecoreerd met het profiel van het bruidspaar, voor de dames was er een klein rond zilveren lijstje met daarin een foto van het bruidspaar. Dit geschenk was vergezeld van een zakje bruids suikers. Bij dit laatste feestelijk samenzijn in het paleis waren ongeveer 200 mensen aanwezig. De feestelijkheden werden gister avond in het Hiltonhotel en het Am stelhotel afgesloten met een luister rijk koud buffet en waarbij ook ge legenheid was om te dansen. Konin gin Juliana heeft daar persoonlijk van haar gasten afscheid genomen. BETOGINGEN DUREN VOORT Het Amerikaanse persbureau Associated Press heeft uit Singa pore vernomen dat president Soekarno van de anti-communisten een ultimatum heeft gekregen dat hem tot morgen de tijd geeft vice-premier Soebandrio te ontslaan. Soekarno zal zijn beslissing mogelijk bekendmaken op de bijeenkomst met militaire comman danten die hij morgen in zijn paleis in Bogor zal hebben. Radio-Maleisië die niet alleen lar Indonesische radio-uitzen dingen luistert, maar ook privé bronnen aftapt, meldde dat nu ook vooraanstaande Indonesische geleer den en islamitische leiders hun steun hebben betuigd aan de anticommu nistische demonstranten. Inmiddels heeft de Indonesische geheime zender „Ampera" op Soe karno's uitlating, dat de betogers domkoppen zijn die niet weten wat zij doen, geantwoord: „O, Heer, ver geef de geliefde vader zijn argel heid, want hij is een vogel in een gouden kooi. Wij strijden voor het recht en tegen tirannie". Communistisch China heeft in een nota van Indonesië geëist dat het openlijk excuus vraagt voor de plun dering van Chinese gebouwen door jongelui in de afgelopen dagen. Naast het consulaat-generaal van Peking werd gisteren ook het Chi nese handelskantoor in Djakar ta bestormd en beschadigd. Daarbij liep een Chinese diplomaat verwon dingen op. Kordon De pyromaan, die de laatste vier weken de Amsterdamse binnenstad teistert, heeft gisteravond waarschijn lijk voor de negende keer toegeslagen. Om ongeveer half zes brak brand uit in het trapportaal van een hof jeswoning aan de Tuinstraat in de Jordaan. Een zwaar-zieke weduwe. Maria de Wit (68), die op de eerste verdieping woont, wist via een brand ladder nauwelijks het vege lijf te red den. Zij is in een ziekenhuis opgeno men. Volgens de buurtbewoners is een van hen kort voor de brand uitbrak opgebeld door iemand, die dreigend liet horen: „U spreekt met de pyro maan. Nu is de Jordaan aan de beurt": Brandweerlieden zeiden na hun blussingswerkzaamheden die de brand tot het trapportaal wisten te beperken, da* zij petroleumlucht had den geroken. De politie verklaarde echter, dat de brand niet met de pyromaan in verband gebracht mag worden. Zij houdt rekening met de mogelijkheid dat de vrouw, die on langs uit een ziekenhuis ontslagen was, de brand zelf heeft aangestoken. Studenten en scholieren zijn sinds vanochtend op de been en beren naar het paleis van president Soekarno op te dringen, terwijl troe pen het kordon om het paleis ei omgeving verstevigen teneinde de studenten te beletten, een kabinets vergadering te verstoren die vandaag gehouden wordt-. De militairen, die gesteund worden door tanks, brengen prikkeldraad versperringen aan en houden alle auto's en voetgangers in dit gebied tegen. Buiten dit gebied zwermen honder den scholieren en studenten door de straten. Zij houden auto's tegen en steken banden door totdat militai ren hen verjagen. Ongeveer 50 van de 100 leden van 't Indonesische kabinet zouden reeds in het paleis zijn. Zij zouden of van ochtend vroeg voor het einde van het uitgaansverbod gearriveerd zijn of in het paleis de nacht doorge bracht hebben. Er zijn ook twintig vrachtwagens aangekomen met jongeren van de grote nationalistische partij, de P.N.I., die, gewapend met lange stokken het gebouw van de P.N.I. bewaken. Gevaar Door de aanwezigheid van J onge in met zeer verschillende opvattin- ?n bestaat het gevaar voor bot singen tussen hen. De P.N.I.-jeugd staat namelijk achter de Indonesi sche minister van Buitenlandse Za ken, Soebandrio, tegen wie de laat- weken door andere jongeren fel is geageerd. De leiders van de negen Indone sische politieke partijen zijn het er overigens na een vergadering van zes uur met president Soekarno over eens geworden, dat de betogingen de Indonesische revolutie en het ge zag van de president in gevaar bren gen. Zij zijn van mening, dat de situatie ernstig is en zijn vastbe sloten zonder voorbehoud gevolg te geven aan de oproep van president Soekarno van dinsdag tot nationale eenheid. OENTOENG geëxecuteerd De geheime zender „Radio Vrtf Indonesië" meldde vanochtend de leider van de mislukte staatsgreep van 30 september in Indonesië is ge- executeerd. Oentoeng, die door een militair tribunaal ter dood veroor deeld werd, zou dinsdag geëxecuteerd zijn. De radio, die zegt ergens in west- Java te staan, zei dat Oentoeng niet door een vuurpeloton geëxecuteerd is. Niet werd gezegd hoe hij dan wel gedood is. (Van onze Haagse correspondent) De Gasunie houdt er rekening mee, dat in de winter 1966'67 te- gevolge van de snelle opkomst van de gasver- warming de gasafgifte op koude da gen in vele gemeenten het dubbele zal bedragen van die op piekdagen in deze winter Deze ontwikkeling zal van de gasunie en de distributiebe drijven een uiterste krachtsinspan ning vergen om ook op de koudste dag aan de vraag te kunnen voldoen. De afgelopen maanden hebben ge leerd, dat niet te vroeg kan worden begonnen met het voorbereiden en uitvoeren van de hiervoor vereiste voorzieningen. Dit zegt de Gasunie in een publi- katie over het gasverbruik in de laat ste maanden van 1965, met name in de topmaand november, toen de grote vraag naar gas hier en daar moeilijk heden veroorzaakte. Hoe sterk de vraag door de gasver- warming is gestegen, illustreert de Gasunie met een vergelijking tussen de hoogste dagverbruiken van deze laatste winter en die van het voor gaande jaar to een aantal omgebouw de gemeenten. Hieruit blijkt, dat in november 1965 een gemiddelde dagafname van 6 a 7 kubieke meter aardgas per aanslui ting geen uitzondering was. Vaak be tekent dit een verdubbeling of een verdrievoudiging van het in kubieke meters aardgas omgerekende topver- bruik van 1964'65. Tekenend is wel een vergelijking met nog niet overgeschakelde bedrij ven als die van Middelburg en Hulst, waar de wintertop nog niet veel meer dan één kubieke meter omgere kend in aardgas per aansluiting bedroeg. Bij „stadsgas"-gemeenten lag bo vendien de top niet ver boven het gemiddelde, in tegenstelling tot bij omgebouwde gemeenten. t Twee gelukkige hoofdperso- nen van de plechtigheden, die gisteren ons land en volk in hun ban gevangen hielden: een geluk dat ons volk niet alleen deelt, maar waarin het bovendien op bloeit en bovenal een toekomstig vast baken ziet. Amerikaanse ruimtevaart is twee jaar achter De V.S. hebben op rulmtegebied een achterstand van twee jaar op de Sowjet-Unie, aldus verklaarde de di recteur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA), James Webb, gisteren tegenover een commissie van het Huis van Afge vaardigden. Volgens Webb bestaat deze achterstand al sedert vorig jaar. Hij zei dat de Sowjet-Unie ongetwij feld spoedig over de technische mo gelijkheden zal bescliikken om met kans op succes een poging te doen mensen naar de maan te zenden. Advertentie Uit het Leidsch Dagblad van 12 Maart 1866: 1 Gehouden verkooping ten t overstaan van notaris Mr. H. f Obreen aan den burg alhier: f Een zomer- en winterverblijff genaamd Jlhijnzichtaan den Hoogen Rijndijk, ge- J meente Soeterwoude, no. 470, koopers G. P. Timp alhier en J. M. P. de Graaf te Leider- dorp voor f5200. Heden Zaterdag heeft Prof. T. Zaaijer het hoogle raarsambt in de Anatomie aanvaard met de oratie over: ,JIet gewicht eener doelma tige ontleedkundige tech niek.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1