Huwelijk kreeg veel aandacht Krasnapolsky voor een dag poort naar liet wereldnieuws I ZWAAR ACCENT OP INCIDENTEN iT.v. trok meer dan POLITIE HOUDT IN TOTAAL 14 JONGEREN AAN buitenlandse bladen: krmaak buitenshuis BEATRIX en CLAUS HET BRUIDSPAAR IJDAO 11 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 *De buitenlandse pers heeft gisteren en vandaag veel aandacht ^schonken aan het huwelijk van Kroonprinses Beatrix en Prins ^aus. Sommige bladen legden een zwaar accent op de incidenten rtmsterdam. Westduitse dagbladen heb- vandaag veel plaats ingeruimd het huwelijk van Beatrix en lus. De Bildzeitung met 4 miljoen «mees wtfdde drie en een halve J^hna van de acht aan nieuws en To's van het huwelijk. Ünder rookbommen naar het ah r", aldus de vette kop in het blad. «.trix, je was charmant", stond onderkop. •jje meeste bladen wezen in hun ipen op de protestdemonstraties, er was weinig redactioneel imentaar. schaduwen over prinselijk tyelijk", aldus een kop in de on- enankelijke Frankfurter Neue Pres- En daaronder „Immuun tegen unen en rook." e onafhankelijke Frankfurter idschau gebruikte de kop: „Ge- fa en rookbommen tijdens het hu- jjk van het jaar." Een ander blad an met de kop: „De Amsterdam - l keken maar lauw toe." g[jB gewoonlijk regeringsgezinde Die Ét nam ook nota van de rookbom - I. De kop luidde: „Vreugde voor palels werd niet verstoord", 3 Verschil van mening de Frans- en als Nederlands- kranten iu België hebben de al meer dan een maand »nde regeringscrisis naar de ach- t%>nd geschoven en grote aan zit geschonken aan het huwelijk Beatrix en Prins Claus. :de grote koppen en de onder laten bij de vele foto's blijkt nogal chil van mening te bestaan tus- t0,de Belgische verslaggevers over il.Weer, waarin de plechtigheden M voltrokken. ü&ndanks enkele rookbommen toch ii geestdrift", schrijft het katho- 5.J blad Gazet van Antwerpen. estdrift haalde het van rook en 'J® n.", meent ook het Vlaams-katho- ge# blad De Nieuwe Gids. „Praal en in onverschillig Amster- aldus het Vlaamse blad De dat spreekt van een rooteije-bruiloft zonder zon en geest- T orflndanks kleine maar dikwijls jtaculaire incidenten, door opge lden jongeren uitgelokt, heeft het de menigte veroverd", schrijft vlLlbre Belgique. "St socialistische partyorgaan e ,sgazet meent, dat de feestvreug- aiet algemeen was. „Duizenden tegendemonstranten aan de '.ed?met politiemacht", deelt het zijn ).2ö« mee. Het Franstalige orgaan ïdeide socialistische partij, Le Peu- 31 schrijft: „Gejouw, voetzoekers, )0'J)ommen en weinig toeschouwers \jn gespannen stad. aar het liberale Franstalige blad ^ernière Heure meldt in 'n grote dat „Amsterdam de sfeer van oranjedag heeft terugge- le jen". J was gisteren in Belgie de b<^gstelling voor de rechtstreeks tv-reportage. In win- ejen in het centrum van de grote was het aanmerkelijk stiller ef jnormaal. an| Brussel was er van de in België 80ende Nederlanders grote belang- •ooling voor de ontvangsten, die door J diplomatieke vertegenwoordiging ïn ingericht. Vele honderden Ne- n&nders bezochten ook het „Oran- groj". dat door de Nederlandse ver- [0S^Ing in Brussel was georganiseerd. '1 Italië meeste dagbladen van Rome het huwelijk van Prinses alsmede de daarmee gepaard wanordelijkheden op him «itpagina's. br., De onafhankelijke II Messaggero, één van de grootste dagbladen van de stad, brengt het verhaal op de eerste pagina onder een acht koloms kop. Het verhaal wordt geïllustreerd met twee enorme foto's één van Prinses Beatrix en Claus van Ams- berg, glimlachend, en de andere van een rookbom die bij de Gouden Koets ontploft. Het verhaal begint met de woor den: „Vrijwel altijd verenigen ko ninklijke huwelijken het volk, bren gen zij ogenblikken van vertedering en emotie meein Amsterdam ge beurde het tegengestelde". Het communistische partijblad l'Unitas brengt de foto van de rook bom op de eerste pagina en een lang verhaal op de derde. Spanning De Britse avondbladen van gis teren wijdden enkele kolommen van de voorpagina aan het vorstelijk hu- j welijk. De Evening News had als kop: „Botsingen bij huwelijk van Beatrix". In de Evening Standard werd maar één kolom op de voorpagina aan het huwelijk besteed, maar verderop in het blad neemt de plechtigheid een j belangrijke plaats in. Op één van de foto's ziet men hoe raddraaiers met rookbommen gooien. De Daily Telegraph zegt in een hoofdartikel dat de protesten mis schien een historische grond hebben, maar dat de organisatoren van de uitingen van ontevredenheid wan trouwen oproepen. Als men redelijk wil blijven, kan men niets op de ver bintenis aanmerken, aldus het con servatieve blad. The Times schreef: „De politie, die grotere moeilijkheden had gevreesd, reageerde krachtig, te krachtig, in de ogen van de mensen in Amsterdam, Er waren toejuichingen langs de rou te, maar de atmosfeer was er niet een van enthousiasme. De spanning die in de laatste maanden over het huwelijk was opgebouwd, scheen over de plechtigheid te hangen." In de Noorse kranten staan de verslagen en bijbehorende foto's het prinselijk huwelijk in Amsterdam op de voorpagina. Het conservatieve blad Aftenposten bevat niets over in cidenten, in tegenstelling tot het so cialistische orgaan Arbeiderbladet, waarvan een driekolomskop luidt: „Rookbommen geworpen terwijl de stoet ziqh voortbewoog". Er is ook een foto van de politie in actie tegen be togers. De avondbladen van gisteren in Oostenrijk brachten het nieuws over het huwelijk op hele pagina's met uitgebreide fotoreportages. De Weense Abendexpress opende met de kop: „Het huwelijk van het jaar". De grote Deense kranten kwa men gisterochtend uit met voorbe schouwingen over het huwelijk, waar bij bijzondere aandacht besteed aan de veiligheidsmaatregelen die waren getroffen. De Deense televisie zond de Eurovisiereportage uit, die meer dan vier uur in beslag nam. Glimlach Het Par ij se blad France-Soir verscheen met een foto van Prinses Beatrix en haar echtgenoot, die drie kwart van de voorpagina besloeg. In een artikel onder de kop „Huwelijk van Beatrix door verscheidene ern stige incidenten verstoord", wijdt het blad, evenals Paris-Presse een hele pagina aan de gebeurtenissen rond het huwelijk. „Er was meer nodig dan wat geschreeuw, een paar rookbom men en wat spandoeken om Prinses Beatrix haar stralende glimlach te doen verliezen. De schoonheid van Beatrix, betoverend in haar bruids jurk van wit satijn, en het geluk van Claus zullen het verzet zeker tot zwij gen brengen", aldus Paris-Presse. Overigens hebben de buitenlanders het nieuws niet alleen uit de kran ten kunnen vernemen. In talrijke landen heeft men de huwelijksplech tigheid uitgebreid op de televisie kun nen zien. Zo was het gisteren in Westduitse steden als Stuttgart, Hamburg en Berlijn tijdens de t.v.- uitzending opmerkelijk stil op straat. In Suriname heeft men de gehele dag feest gevierd. De festiviteiten in Paramaribo trokken duizenden en duizenden mensen. Vooral de wen hadden zich met oranje sjerpen, hoofddoeken en zelfs oranje jurken getooid. Meer dan 700 leden van de Neder landse gemeenschap in Londen vier den gisteravond het huwelijk van Prinses Beatrix met Prins Claus op een galabal, waarop de Nederlandse ambassadeur in Londen, dr. J. H. van Royen eregast was. Hij woonde over dag het huwelijk bij en vloog 's mid dags terug naar Londen. Duizenden Stockholmers hebben op het Sergelplein in het centrum van de stad, dat in het teken staat van de Nederlandse week, hun handte kening geplaatst in de felioitatiere- gisters. De eerste handtekening was van Koning Gustaaf Adolf. Een receptie in het Nederlandse consulaat-generaal in New York is door tweeduizend Nederlanders be zocht In Parijs kwamen gisteren le den van de ongeveer drieduizend per sonen tellende Nederlandse gemeen schap in de ambtswoning van de Ne derlandse ambassadeur bijeen. De re ceptie eindigde met een toespraak van mr. A. W. C. baron Bentinck van Schoonheten en het zingen van het Wilhelmus. TFfi DCS pns land heeft gisteren van h fd tot zuid en van oost tot joeifl hetzelfde beeld te zien gege- 1 's morgens en in de eerste ifi van de middag stille straten J. verlaten wegen, toen iedereen u huwelijksplechtigheid voor enio- of televisietoestel volgde. lei'iddags hier en daar wat meer toen ouders met naar .kermissen of an mooi en ze was dolgraag in haar plaats geweest. Prins Claus vond ze charmant, maar Paul McCartney, een van de Beatles, vindt ze leuker. Ze heeft zo intens meegeleefd met de plechtigheid in de kerk, dat ze op een gegeven ogenblik boven op haar stoel is gaan staan om beter te kunnen zien. De ambassadeur van Zuid-Afrika, j vermakelijkheden trokken j j Fouohé, heeft gisteren in i avonds uieer betrekkelijke het ministerie van Buitenlandse Za- doordat wind en regen tap- ken in Den Haag het geschenk over- vuurwerken soortgelijke^ handigd, dat de regering van de Zuidafrikaanse Republiek aan Prin ses Beatrix en Prins Claus ter ge legenheid van hun huwelijk heeft aangeboden. De verzending was ver traagd. Het geschenk bestaat uit een gou den blad, met een rand motief van een Zuidafrikaanse veldbloem en met een inscriptie in de Afrikaanse en Engelse talen. gelijkheden in de open lucht linderden. h dagen als deze blijkt de te- het te winnen van het ver- buitenshuis. In vele plaat- men met het oog op de ^•ugstellingdie men voor de aFePortage van de plechtigheid Dn-Vachtte, afgezien van het or- pimeren van feestelijkheden of [e verschoven naar morgen. van Patchogue, Long Island, speciale gaste de dienst in 394f*esterkerk heeft mogen meema- v, vond het de mooiste bruiloft, ger.ze ooit had meegemaakt en ze wtfjf 10011 al verschillende meege- r gjrt, ondanks haar twaalf jaren. ug«es Beatrix vond ze prachtig Een dertigtal Nederlanders, dat op de dag van het huwelijk niet in Ne derland wilden verblijven, was gis teren de gast van de „Witte Bri gade" in het clubgebouw van deze organisatie van Belgische oud-ver zetstrijders te Antwerpen. Zij kre gen daar onder meer een maal aan geboden en bezochten ook een mu seum. Er zijn altijd lieden geweest voor wie ordeverstoring het hoogste genot betekent en der gelijke lieden zullen er wel al tijd blijven. Een aantal van hen trachtte gisteren in de Amster damse straten terreur uit te oefenen en het huwelijk van onze Kroonprinses in de war te schoppen, gelukkig zonder veel DE BRUIDSREPORTAGE VAN (eigen opnamen) kunt U bewonderen in de etalage van APOTHEKERSDIJK 27 succes. Niettemin hebben mil joenen mensen op het televisie scherm kunnen zien hoe hier en daar tijdens het voorbijtrekken van de stoet rookbommen tot ontploffing werden gebracht, wederom gelukkig zonder scha de of oponthoud te veroorza ken. Op andere plaatsen in de stad zag de politie zich genood zaakt van de gummistok of sa bel gebruik te maken, zoals deze foto in beeld brengt. Zoals veel al in dergelijke gevallen, kwa men de klappen wel eens op de verkeerde plaatsen terecht, maar het verdient ook geen aanbeveling het gezelschap te kiezen van deze provocerende belhamels, die zich meestal wel als zodanig presenteren. Men kan noch mag van de politie verwachten, dat zij lijdelijk toe ziet waar het geweld van de Prinses Beatrix en Prins Claus hebben gisteravond voor radio en televisie een dankwoord uit gesproken. Prinses Beatrix zei: „Voor ons vertrek uit Neder land is het ons een behoefte om een woord van warme dank te spreken tot u, die ons zo vele, hartelijke blijken van uw sym- Dathie en intens medeleven heeft gegeven. Onze dank gaat in de eerste plaats uit naar al diege nen. die hebben bijgedragen aan het nationale geschenk en die ons daardoor een persoon lijk huwelijkscadeau hebben gegeven, dat voor ons juist daar om zo bijzonder feestelijk is, omdat wij dit dagelijks samen zullen kunnen gebruiken. Daar naast heeft u het ons mogelijk gemaakt om het doel te ver werkelijken, dat ons, zoals u weet, zeer na aan het hart ligt. Een gezamenlijke steun aan ge handicapten hier, in Suriname en in de Nederlandse Antillen, kan thans, mede dankzij deze bijdrage aan het nationale ge schenk, belangrijk worden uit gebreid. Maar wij willen ook zeggen hoe dankbaar wij zijn voor al die persoonlijke bewij zen van medeleven en har telijkheid, die ons uit vele brie ven, bloemen en geschenken zijn gebleken. Uw spontane reactie in deze laatste maanden hebben ons vaak gesteund en verheugd. Dat niet allen met ons dit huwelijk in vreugde hebben kunnen vieren, is een feit, dat wij erkennen en be grijpen. Velen hebben in het verleden ondeelbaar leed moe ten dragen en onherstelbare verliezen geleden, verliezen die ook als offers zijn gebracht in de strijd voor recht en vrijheid. Wij willen dit niet onvermeld laten, omdat wij op deze dag, die voor ons zoveel geluk brengt, dit leed, dat voor ons allen is geleden en die offers, die voor ons allen gebracht zyn, in eerbied willen geden ken. Het is deze achtergrond die onze gevoelens van dank baarheid verdiept. Wy willen u zeggen, dat het geluk, dat wy beiden vandaag mogen ervaren, ons voor de rest van ons leven een steun en een aansporing zal zyn om ons samen in te zetten voor de toekomst van ons land". Daarna zei Prins Claus: „Graag wil ik hierby aanslui ten en u zeggen hoe dankbaar ik ben voor alle bewyzen van sympathie, die wy beiden heb ben mogen ontvangen. Voor mijzelf ben ik ook zeer er ken - teiyk voor de medewerking en de harteiykheid, die ik in de afgelopen maanden van kennis making met Nederland heb mo gen ondervinden. Hierdoor is my het gevoel gegeven dat ik niet alleen ons land, maar reeds velen van u persooniyk beter heb leren kennen. Ik weet, dat sommigen van u met ons huwe- lyk geen vrede kunnen hebben. Ik kan u slechts verzekeren, dat ik hier volledig begrip voor heb, omdat ik weet, dat het Ne derlandse volk in de laatste oorlog onzegbaar veel leed en groot onrecht is aangedaan. Niemand kan dit verleden on gedaan maken. Maar ik zou graag willen vragen ons de kans te geven om samen met u allen aan een nieuwe toekomst te bouwen. Ik kan u zeggen, dat het myn vaste voornemen is om myn eigen taak en plaats naast myn vrouw zo op te vatten en zo te vervullen, dat ik haar alle steun zal geven, die van my kan en moet worden verwacht. Wy zyn er beiden van over tuigd, dat wy de verwachtingen, die wy aan elkaar gesteld heb ben, slechts zullen kunnen ver- wezeniyken door ons gezamen- lyk voor de toekomst in te zet ten. Daarby is uw hulp en steun onontbeeriyk. Ik zou myn dank willen uitspreken aan al diegenen, die reeds nu hebben doen biyken, dat zy in deze toekomst vertrouwen hebben. Myn dank daarvoor richt ik in de eerste plaats tot H.M. de Ko ningin en ZJC.H. de Prins der Nederlanden. Ik hoop Jegens myn vrouw en Jegens u allen dit vertrouwen altyd waar te maken". De ongeregelhdeden. die gis teren tijdens de huwelijksplech tigheden in Amsterdam hebben plaats gehad, hebben in totaal geleid tot de aanhouding van veertien jongeren (onder wie één straat onze samenleving tracht vrouw) in de leeftijd van 20 tot te terroriseren en tiranniseren. (Van onze speciale verslaggever). Commentaar van een Franse journalist, terwijl hij zich vermoeid in de ogen en langs de slapen wrijft: „wat duurt die preek lang en wat is hij ernstig!" Een Engelse redactrice wijst hem terecht: „Kijk dan maar naar die schattige bruids kinderen! Net engeltjes uit een barokke kerk!" Op het Eidophorscherm, vier by vyf meter groot aan het smalle einde van een lange rokerige zaal, waar tweehonderd journalisten met kop telefoons voor de vertaling, de huwelyksrepor- tage volgen, ontrolt de televisieweergave zich als in een bioscoop. Van uit de hoeken der wereld zyn deze journalisten gekomen om hier in dit zaaltje alles te zien. Vreemd eigeniyk, een huwelyk verslaan vanaf het televisiescherm. Maar de aanvraag om plaatsbewyzen by de gebeurtenissen zelf, was zo overstelpend groot, dat de Ryksvoorlich- tingsdienst tot beperkende maatregelen moest overgaan. Eén voorbeeld: voor de elf beschik bare plaatsen in de kerk waren vierhonderd Dam-tribune nummer twee, als wy er geen kaarten meer voor kunnen loijgen? Waarom is er geen buitenlandse fotograaf toegelaten tot de kerk? Als er een bekende Nederlandse in Duitsland zou trouwen, zouden jullie er ook by willen zyn Prachtig centrum 25 jaar. Zij zijn aangehouden wegens het werpen van rook bommen, het vernielen van vlag- gemasten en dergelijke. Noch onder het politiepersoneel noch onder de baldadige Jeugd zyn volgens de politie ernstige ge wonden gevallen, al zyn er op som mige plaatsen zeer rake klappen uit gedeeld. Dat daarby niet altyd alleen de schuldigen werden getroffen, ver klaarde commissaris Mouwen van Bureau Linnaeusstraat met de op merking „De ellende in Amsterdam is altyd, dat er zoveel mensen uit nieuwsgierigheid komen kyken, ho« de rel zich ontwikkelt". De moeiiyk- heden met grote groepen Jeugdige demonstranten hebben gisteren tot ver na de aankomst van de stoet in het paleis op de Dam voortgeduurd. Dit was overigens geheel volgens de verwachtingen van de politie, die by monde van hoofdinspecteur Heyink, de coördinator van alle politiemaatregelen in verband met de ongeregeldheden, in Krasnapolskjr aan de verzamelde pers had laten weten, dat de moeiiykheden nog wel Byenkorf Andere getallen: 750 Nederlandse en buitenland se journalisten, 250 buitenlandse en 150 Neder landse fotografen en cineasten, 350 technici van radio- en televisie en 80 cameramannen en commentatoren waren naar Amsterdam ge komen voor deze grootste verslaggevingsslag, die ooit in ons land is gestreden. Iets anders De wintertuin van Krasnapolsky, anders een exotische oase in het hart van een drukke stad, is deze dagen een gonzende byenkorf vol rumoerige individualisten. Persmensen zyn van nature eigengereid, gewend in hun eentje door te dringen tot voorbij de hekken van elke af zetting. Waren ze dat niet, een blad als „Uni versal" uit Caracas zou Beatrice Briceno-Picon niet helemaal uit Venezuela naar Nederland kunnen sturen om hèt verhaal te leveren. Het excuus: „Ik kon er niet bij want ik kreeg geen kaart", zou door haar hoofdredacteur en haar lezers met hoongelach van tafel worden ge veegd. Daarom stevent mevrouw Briceno voor de zoveelste maal op de R.V.D.-officials onder de voor haar niet opmerkeiyke palmbomen af. Daarom neemt Eva Ruthenfranz van de West- falische Nachrichten het niet als 's nachts om twaalf uur haar toegangskaart voor de rytoer- route nog niet is uitgeschreven en daarom ook staat Nora Little John van de Daily Mirror- groep uit Londen, met haar uiterst opvallende hoed vol gele theerozen vooraan in de hotelhal als R.V.D.-er G. Gosschalk met helemaal stuk- geprate stem, niettemin nog kalm, de namen afroept van de mensen, die nü onder zyn ge leide naar de kerk zullen worden gebracht. Krasnapolsky is er iets beter op berekend ge weest. De wintertuin bood een prachtig ont moetingscentrum voor de oneindig slaatjes etende en koffie drinkende joumalistenbent. j even zouden aanhouden. „Het is een De St.-Jans- en de Congreszaal waren mooie soort baldadigheid, waarin de jeugd televisie-kJjkruimtes, compleet met vertaalin- zich wil uitleven". De arrestanten stallaties, koptelefoons en schryfbureaus, zijn gisteravond weer vry gelaten. Radio-, televisie en dagbladcombinaties vonden een voorbeeldig onderdak in de vele kleine zaaltjes op de eerste etage. Bar, restaurant, hallen en gangen deden dienst als conversatielokaliteit voor wie tydelyk niets om handen had en midden in de laatste nacht vóór de grote dag kon men er zelfs scheefge zakte slapers op de banken aantreffen. En alles en iedereen, kelners, en kamermeisjes, publicisten en persfotografen, kabeltechnici en koeriers, portiers, liftboys en gewone hotelgas ten, die er warempel ook nog waren, krioelden maar rond. Rust punten Ieder wil voor zyn krant of weekblad weer iets anders. Mariela Sartorius van de Münchener Merkur moet twee kolom tekst leveren over hofbal plus voorbereidingen en zeven kolom over de trouwery zelf. Marty Retief uit Johan nesburg kon voor „Die Burger" volstaan met een afgerond verhaal naar eigen goeddunken, terwyl Hasan Notoadikoesoemo naar zyn pers bureau Antara in Djakarta alleen maar korte „in-takes", vyf- en tienregelige berichten hoeft over te seinen. Olge Kiviner van de Helsinger Otomat (Finland) loopt kalm en beschouwelyk met camera en blocnoot te kyken naar „zy-iyntjes" „Myn blad neemt het verslag wel van de Amerikaan se persbureaus" maar de twintig man sterke ploeg van de Duitse monster-weekbladen „Quick" en „Revue" (oplage samen drie mil joen) wil overal zelf by zyn. Vinnige vragen aan de balie-employé's van de R.V.D.: „Waarom zyn er nog plaatsen yry op Fotografen En dat zyn dan alleen de journalisten nog maar. Een volk apart vormen de fotografen. Woe dend zyn ze geweest toen ze hoorden, dat alle foto's „gepoold" zouden worden. Voor allen een gelyke keus uit de produktie van een klein aantal uitverkorenen, die niet voor eigen ge win mochten werken. „Dat kan niet" riep Vic tor Vance, chef d'equipe van een yzersterk sa mengesteld Time-Lifeteam. „Voor my nóóit" reageerde baas Carl Breyer van Quick en Revue. „Impossible" vonden de Fransen van Paris Match. Maar allemaal moesten ze zich schikken. Toen eeuwen geleden het Prinsenhof en de Wester- kerk werden geschapen konden de bouwmees ters geen vermoeten hebben van wat eens, later, by het huwelyk van een Prinses, de publiciteitsmedia aan ruimte nodig zouden hebben. Twee duideiyke rustpunten waren er. Gastvrou- we W. A. M. Raaphorst van de PTT weerstond vriendeiyk en opgewekt het geweld, dat haar domein van 62 telefooncellen, 15 automatische, 47 te bedienen door acht telefonistes, dag en nacht bestormde. En nooit, maar dan ook nooit bleef directeur Y. Oldenburg van het luchtbevrachtingsbedryf Aeronaut het ant woord schuldig als hem door een haastige ca meraman of fotograaf gevraagd werd, wanneer het eerstvolgende vliegtuig naar diens land vertrok. „Een doos film voor CJB.S.-New York? Kan het toestel van één uur nog halen. Lon den? Elk uur meneer, tyd van aankomst ter plaatse dezelfde als die van vertrek. Geeft u maar hier." Ruim duizend pakjes kopy, film en fotomateriaal nam hy de gehaaste pers mensen uit handen om ze per estafettedienst op zware motorfietsen dwars door alle drukte naar Schiphol te laten vervoeren. Feitelijk waren de buitenlandse journalis ten, schoonheidsfoutjes ten spijt, goed te spreken over de service, die zij in Amster dam ondervonden. Tevreden zakten ze na gedane zaken achterover voor een laatste biertje. Een paar uur later was Krasna polsky leeg. Als een meeuwenvlucht ging herkenningstekken*." heel de bonte internationale horde in de Commentaar van een onbekende namiddag al op de wieken, op weg naar Amsterdammer: „Als Jullit een oran- het volgende punt waar wereldnieuws j je knoop hadden gekozen, was hel 1 minder opvallend geweest. De schattingen over het aantal toeschouwers langs de route lopen nogal uiteen. De politie houdt het op een kleine honderdduizend men sen, maar er waren ook personen, die volhouden, dat de helft dichter by de waarheid zou zyn. Protest Na afloop van de plechtigheden hebben de journalisten, die waren aangewezen om de bruidstoet te voet te volgen een protest ingediend by de Ryksvoorlichtlngsdienst. Het was vooral gericht tegen de palels- recherche. Toen deze groep zich nameiyk na de plechtigheid in het stadhuis geheel volgens afspraak achter de ruiters na de gouden koets wilde aansluiten, werden zy belaagd door een grote zwarte wagen met vier leden van de paleisrecher che, die zonder tegenspraak te dul den deze plaats voor zich opeisten. Daarbij werd een van de Journalisten zelfs licht door de auto aangereden. Een protest by commissaris Molen kamp van de Amsterdamse politie, die van de regeling op de hoogte was. haalde niets uit. Het hoofd van de Ryksvoorlichtingsdienst heeft toege zegd deze zaak te zullen onderzoeken. Grijze knoop Overigens ontbrak ook tussen deze moeiiykheden en moeiiykheidjes door de vroiyke noot niet. De rechercheurs in burger, die zich onder het publiek, langs de route hadden gemengd, droegen een gryze knoop in hun revers, waarschyniyk als onderling wordt gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 11