CHARME VOOR HET HOFBAL Diplomaten uit 48 landen ,Erg gezellig' in het Amstelhotel TUSSEN PALEIS 1 IIIHIHHHIIIIIttllHIHIIIIIHillllllllMHIHIHHHIIHiUHIIHIIIHIIIIIIIIMIINIIHIHIHIHHHIIimiNIHMUUIHmtlllHtHMIIHIIinHHmHmiHIIIIIIIHWHHIIIimiHmMllllllUHimiHIItUIMHIINMHIlniinillllUlllinillNIUHIIIIIItHHIIIIIHIIIIIIIIIIUIHIIIIIIIIIIIHUIIIIIIIIIIMIIIIIIIIHIIIHIIIIIIIIIIIlim KIHIHIHIIIIHIHIIIIINHHIIHIIIHIII» MORGEN IN WESTERKERK Diplomaten uit 48 landen zullen morgen in de Westerkerk liun land vertegenwoordigen. De ambassadeurs van de landen, waarvan het staatshoofd zelf aanwezig is BelgiëLuxemburg en Griekenland zullen echter ook de dienst bijwonen. Het Hof heeft alle in Den Haag reside rende hoofden van de diplomatieke missies met hun dames uitge nodigd, doch niet de wel hier geaccrediteerde diplomaten, die in Bonn, Londen, Brussel of Parijs wonen. Voorts zijn geïnviteerd de leden van het internationale Hof van Justitie in Den Haag en de pauselijk internuntius. Als een der diplomaten ziek zou i| worden of op het laatste moment I verhinderd zou zyn om de dienst in de Westerkerk by te wonen, zal er geen plaatsvervanger komen. I Bij de uitgenodigde diplomaten zijn i de zaakgelastigde van de Volksrepu- f bliek China (dit land heeft geen am bassadeur in Nederland) en de tij delijk zaakgelastigde van Japan. Deze laatste omdat er nog geen nieuwe ambassadeur van dit land in Den Haag is benoemd. Ambassadeur Toe- garinow van de Sowjet Unie heeft de invitatie van het Hof niet kunnen accepteren, omdat hij in een zieken huis in Moskou is opgenomen, waar ihij een operatie heeft ondergaan. Teveel warmte Tot de vele technische problemen rond het huwelijk behoort ook de V temperatuurregeling in de Amster- - damse raadzaal, waarin zich morgen ruim 150 genodigden zullen bevin den. Teneinde de televisie en foto- el grafen over „daglichtverlichting" de beschikking te geven, zijn in hetpla- fond 70 halogeenlampen aange- bracht. Deze lampen zorgen niet al leen voor een indringende lichtver- spreiding, zij zijn er tevens de oorzaak Koninklijk tientje ir (Van onze Roermondse t f correspondent) l li Exploitant Piet Fernhout. van ji café-restaurant „De nieuwe f ketting" in Boxtel laat aan IJ iedereen, die er maar belang- ii stelling voor heeft, vol trots een u briefje van tien zien, dat naast li de handtekening van de presi- dent en de secretaris van de f Nederlandse Bank. ook de handtekening van Claus von f Amsberg bevat. J Bij een bezoek aan de leger- f plaats Oirschot kwam de heer f Von Amsberg 's morgens het f cafe binnen om er de weg naar f Oirschot te vragen. Hij dronk een kopje koffie, kocht een Pakje sigaretten en speelde wat m®t de hond. Toen de hoge be zoeker afrekende en met een «entje betaalde, trok Piet Fernhout de stoute schoenen aan en vroeg een handtekening, 016 de toekomstige prins-ge- ™aal vl(>t plaatste op het biljet, 1 nu voor de kastelein een 1 *eelvoud van de werkelijke waarde vertegenwoordigt. van dat de temperatuur in de zaal met ongeveer 9 graden per uur zal stijgen. Volgens schema zullen de lampen 70 minuten moeten branden, zodat de warmte in korte tijd vrij snel zal oplopen. Teneinde de bruiloftsgasten tegen de hitte te beschermen, zal de tem peratuur in de zaal in de ochtend uren zo laag mogelijk worden gehou den. De vrees bestaat echter, dat de buitentemperatuur tamelijk hoog voor het jaargetijde zal zijn, zodat de 7500 watt aan lampen de warmte spoedig zullen doen toenemen. De technici van de gemeente ho pen de temperatuur tot een 24 gra den te beperken, maar indien de weersomstandigheden het niet toe laten, enkele vensters open te hou den, zal de hitte ernstig toenemen, temeer daar in de vrij kleine zaal ook de 150 aanwezigen voor een extra temperatuurstijging zullen zorgen van tenminste 4 graden. De mogelijkheid bestaat dan ook dat de temperatuur tot 28 graden zal stijgen, waardoor de hitte voor de vele genodigden in hun warme gelegenheidskleding bijna onverdraaglijk kan zijn. Ondoordringbaar De Amsterdamse weggebruikers moeten zich in deze dagen wel bij zonder geduldig tonen, omdat hun binnenstad een praktisch ondoor dringbaar netwerk van vastgelopen verkeersstromen is geworden. Niet alleen tijdens het spitsuur, maar de gehele dag staan rijen auto's gedul dig te wachten in de nauwe straten, in de onmiddellijke omgeving van de route. De charmante V.V.V.-meisjes, die in auto's van vaderlandse bodem uren achtereen voornamelijk buiten- landse journalisten rondrijden, weten I er van mee te praten. De tien dames Honderden Amsterdammers hebben gisteravond voor het paleis op de Dam staan wachten om nog een glimp te kumien opvangen van de luister en charme, die bij een feestelijke gebeurtenis als een hofbal horen. Het middelpunt van het feesteen stralend bruidspaar ffoto links), werd door de omstanders natuurlijk onmiddellijk herkend. Onder de vele gasten, die men het paleis zag binnengaan, bevonden zich Prins Albert en Prinses Paola van België (tweede foto van links) en Koning Constantijn en Koningin Anne Marie van Griekenland. Rechts een onderotisje van de bruid met haar vader, Prins Bernhard. IIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllilllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllltlllllllllllll llllllllllllllllllllllllllllflIlllllllllllllllllilllllllllllllllllllllilillllllllllHIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De koninklijke gasten, die in J het Amstelhotel en het Hilton- hotel verblijven, hebben op hun kamers een persoonlijk geschenk I van Prins Bernhard gevonden. j Een glazen model van het kasteel I Drakesteyn, gevuld met de oud- I vaderlandse drank jenever. Het merk ligt voor de hand als men j weet dat de oude Lucas Bols in de j Westerkerk begraven ligt Baron Julius von dem Bus- sche Haddenhausen is tijdens zijn verblijf in Nederland voor zien van een lijfwacht, gewa pend met pistool in schoulder- holster. Enigszins ongerust heeft hij zich afgevraagd, waarom hij toch voortdurend een begeleider in zijn nabijheid moest hebben, maar hij betoon de zich innig tevreden toen hem werd verklaard, dat het ging om een erewacht. De wer kelijke reden is deze: oom Ju lius heeft in Duitsland een tiental dreigbrieven ontvangen, die via de Duitse recherche naar de Nederlandse politie zijn gezonden. „Geen risico nemen", was de beslissing. Overigens heeft oom Julius aangekondigd, dat hij grote hoeveelheden Nederlandse kaas mee naar zijn landgoed Düt- zingen bij Hitzacker, zal ne men, omdat de Duitse kaas zo slecht is. Hij amuseert zich voortreffelijk in ons land. Hier is hij aan de wandel in Amster- j daag per straalvliegtuig naar Amster- dam om het huwelijk bij te wonen. Nadat Pamela als onderdeel van een schooloefening, met een hofdame van de Koningin had gecorrespondeerd deden in haar geboorteplaats stellige geruchten de ronde, dat zij een ver erende uitnodiging had ontvangen. Toen de directeur van het Nederland se Bureau voor Toeristenverkeer in New York via de burgemeester van Patchogue van de „precaire situatie" hoorde, waarin de scholiere was ge raakt, nam hij contact op met Den Haag waar men voor een speciale uit nodiging zorgde, die voorkwam dat Pamela haar gezicht verloor". Zij reist nu onder de hoede van een vrouwelijke employé van het Neder landse Bureau naar Amsterdam, waar zij een viertal dagen zal mogen blij ven. De wereldberoemde Engelse journalist Sefton Delmer is ook v Amsterdam. Deze vertrouwde vriend van Prins Bernhard, offi ciële gast tijdens het huwelijk in 1937, behoort nu niet tot de ge nodigden. Hij is daarentegen in dienst van het Duitse weekblad „Quick" dat 16 pagina's voor kleurenfoto's heeft gereserveerd) om op zijn geheel eigen wijze ver slag te doen van de gebeurtenis sen in de Nederlandse hoofdstad. Ter gelegenheid van het huwelijk zullen familieregisters ter tekening liggen in de volgende paleizenpaleis Het Loo op 10 maart van 8.45 tot 17 uur, paleis Korte Voorhout, Den Haag, op 10 maart van 15 tot 18 uur en op 11 maart van 10 tot 17 uur, paleis Soestdijk op 11 maart van 10 tot 17 uur. Dat het met de veiligheids maatregelen soms nog wel mee valt, bewezen twee Amsterdamse meisjes en een student van 18 jaar. Zonder problemen ivandel- den zij tijdens de voorbezichtiging van het paleis met een groep journalisten mee naar binnen. Ze vonden het na afloop bijzonder grappig te bedenkendat in feite iedere provo met een eniger mate gefatsoeneerd uiterlijk in de bal zaal op zijn gemak rookbommen had kunnen neerleggen, ondanks de omstandige aanwezigheid van talrijke rechercheurs en schild wachten. Later op de avond zijn zowel in het hotel als in het paleis Duitse fotografen tijdens de feestelijk heden onderschept, die gedurende de voorbezichtiging kans hadden gezien zich aan het toezicht te onttrekken. Ze hebben hun films moeten inleveren. De koninklijke gasten, die mor- treden buitengewoon hulpverlenend j gen het huwelijk zullen bijwonen, en hoewel hun dienst er vooral op is gericht aan buitenlanders de fraai ste stukjes Amsterdam te laten zien, blijven hun diensten eigenlijk be perkt tot heen-en-weer rijden over de route die donderdag wordt ge volgd. Eén van haar heeft zelfs ten zijn nu allen in Amsterdam aange komen. Vandaag arriveerden Koning Boudewijn en Koningin Fabiola van België op Schiphol, evenals Prinses Alexandra van Kent met haar echt genoot, de heer A. Ogilvy. De be langrijkste gasten hebben in het al- behoeve van een fotograaf zelfs de oude Amstelhotel en het n eune zeer gehele 85 meter hoge Westertoren j Amerikaans aandoende Hiltonhotel beklommen om daar de keizerskroon I onderdak gevonden, zogenaamd te poetsen. Het valt de Amsterdamse taxi-chauf feurs minder gemakkelijk om met deze situatie vrede te hebben. Hun kost bare standplaats op de dam is loren gegaan en het centrum van de hoofdstad is voor het normale rij- verkeer afgesloten. Slechts de wagens van het Koninklijk Huis worden toe gelaten en de taxichaufeurs vrezen, dat het hun een aanmerkelijk deel van hun dagelijkse inkomsten zal fort stond bij de Ingrijpende ver- ren toen nog niet aanwezig. Dus bezig aan de lunch. Prins Juan C nieuwingen van de laatste tijd bo- I reed de hofauto maar weer snel weg j los had kort daarop nog venaan. - Amsterdammers zijn een hardnek kig volkje. Het was vooral vannacht om half 4 duidelijk, toen nog enkele honderden mensen stonden te kijken naar de grijze voorgevel van het pa leis, waar wat schaars licht te zien was van alle feestelijkheid, die zich daar afspeelde. Bij het begin van het bal hadden daar enkele duizenden gestaan, die telkens aan een spon taan Wilhelmus begonnen als leden van de kon. familie arriveerden. In de nacht kreeg de politie het bij het Amstelhotel aan de stok met foto grafen uit het buitenland, die van te dichtbij de terugkeer van de gasten van het bal wilden fotograferen. Claus von Amsberg zal donder dag zijn handtekening in het stadhuis zetten met een zilveren pen. Hij mag deze als geschenk van de gemeente Amsterdam be houden, en krijgt hierbij een pas send vulpotlood. Het gemeentebestuur van Valencia heeft besloten 't prinselijk bruidspaar een bloemengroet te brengen. Het zendt enkele kisten met oranjebloe sems naar Nederland. Oranjebloesems zijn in Spanje in het voorjaar de bruiloftsbloemen bij uitnemendheid. Een verslaggever van het West- duitse boulevardblad „Bildzeitung" heeft vanochtend het dringende ver zoek gekregen ons land te verlaten. Hij had zich gisteravond tijdens een voorbezichtiging van het Hiltonhotel op een der toiletten begeven en heeft daar zolang gewacht tot de gasten gingen vertrekken. Later kon hij zich aansluiten bij een groepje Duitse gasten en is in een der officiële ver voermiddelen meegereden naar het paleis op de Dam, waar hij zonder Uitstapjes voor een ommetje in en om Utrecht, j moeting met Prins Bernhard, die Precies op tijd was de Prinses weer kijkje was komen nemen bij de enige moeite binnenkwam. Toen hij terug, waar zij nu geheel volgens gasten, die in het Amstelhotel loge- wilde gaan fotograferen, werd hij het protocol officieel kon worden ren. - In de riante suites van het Am stelhotel verblijven de allerbelang rijkste koninklijke gasten, onder wie het Griekse koningspaar, Kroonprins Harald van Noorwegen, het Belgi sche koningspaar en Prinses Bene dikte van Denemarken. Voor deze gelegenheid is het toch al indruk wekkende aantal suites van het Am stelhotel nog uitgebreid. In totaal zijn er thans honderd kamers be- zet. Het is de trots van dit hotel, gaan kosten gedurende de week dat dat alle vertrekken verschillend zijn I minuten te vroeg te verschijnen, het hier in Amsterdam erg druk is. I gemeubileerd. Het streven naar com- Vele autoriteiten en ue bloemen wa- Een aantal van de koninklijke gasten heeft de min of meer „vrije" dag van gisteren benut voor het ma ken van privé-uitstapjes. Zoals ge meld gingen Prinses Sophie de Bour bon en Prinses Irene van Grieken land naar Leiden voor een bezoek aan het Museum voor Volkenkunde. Het Griekse koninklijke paar maak te bijna onopgemerkt een wande lingetje door Amsterdam om daarna zich langdurig door de hoofdstede lijke havens en grachten te laten rondvaren. Prinses Christina van Zweden be zocht de Jaarbeurs en vooral het Zweedse paviljoen. Ze veroorzaakte daar wat opschudding door twintig begroet en rondgeleid. Prinses Irene en haar echtgenoot, Prins Carel j Hugo hebben een kort bezoek aan het Hiltonhotel gebracht, waar zij enige van de al aangekomen huwe- lijksgasten ontmoetten. Met enige l goede vrienden dronken zij koffie. Na een half uur keerde het paar weer naar het paleis op de Dam Juan Carlos De stemming in het Amstelhotel wordt als ..erg gezellig" geken schetst. Er was bepaald sprake van vreugde, toen gistermiddag Prins Juan Carlos van Bourbon een dag verlaat in het hotel arriveerde. De gasten waren op dat moment Prins Clausstraat in Houten De gemeenteraad van Houten heeft gisteravond tydens een buiten gewone openbare vergadering een te legram aan het prinselijk bruids paar gestuurd me tgelukwensen en met de mededeling, dat de raad gis teravond unaniem besloten heeft een nieuw aan te leggen weg in de ge meente de „Prins Clausstraat" te noemen. door rechercheurs opgemerkt. Omdat hij zich niet heeft gedragen in over eenstemming met de voorschriften, die de RVD voor de huweiyksverslag- geving heeft opgesteld, werd aanvan kelijk overwogen alle faciliteiten voor de „Bildzeitung"-journalisten in te trekken. Het is er tenslotte op neer gekomen. dat slechts dt ene man die met succes de afzetting doorbrak moest vertrekken. Gedenkplaat Op de plaats waar 22 november 1963 president Kenne dy werd vermoord zal een gedenk plaat worden aangebracht met een beschrijving van de moord en een plattegrond van de route, die de pre sident op zyn rijtoer door Dallas volgde. Er zal ook een Jon F. Ken- nedy-gedenkplantsoen worden aan gelegd. WOENSDAG 9 MAART 1966

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7