Leidens nieuwe grenzen zijn thans definitief Mej. prof. dr. gaat Leiden Siertsema verlaten „Morskwartier" heeft een eigen jeugdhonk Nieuwe oplossingen slechts binnen Leidse agglomeratie Geen vrouwelijke senaatsleden meei NIEUWE WEGEN ÏN DE DERMATOLOGIE WOENSDAO 0 MAART I960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 EERSTE KAMER GING AKKOORD (Van onze parlementaire redacteur) De Leidse grenswijziging lieeft de parlementaire eindstreep ghaald. De Eerste Kamer heeft gister middag zonder hoofdelijke stemming haar goed keuring gehecht aan het voorstel van staatssecre taris Westerhout (Binnenlandse Zaken). De discus sies in de Senaat verschilden niet veel van die welke vorig jaar in de Tweede Kamer werden gehouden. PROBLEMEN NIET OPGELOST Van socialistische zijde werd betreurd dat de Tweede Kamer indertijd de omvang van de voorgestelde Leidse gebiedsuit breiding beperkte. De fractie van de KVP in de Eerste Kamer, was van oordeel, dat het wets ontwerp eigenlijk onvoldoende aandacht besteed aan de proble men van de Leidse agglomeratie. Staatssecretaris Westerhout her haalde zijn ook al In de Tweede Ka mer uitvoerig toegelichte stelling, dat het wetsontwerp alleen de acute ruimtenood van de gemeente Leiden lenigt. Een werkelijke oplossing van de ruimtelijk^ problemen in de Leidse agglomeratie biedt het ontwerp niet. De bewindsman bleek het dan ook eens te zijn met de KVP-er mr. J. L. M. Niers die het wetsontwerp daar om tweeslachtig had genoemd. „Niet eeuwig' De nieuwe grenzen va' de gemeen te Leiden zijn volgens de staats secretaris wel definitief, maar niet eeuwig of onaantastbaar. Hij vond, dat men niet al te absoluut op het standpunt moest staan dat in dit be langrijke deel van de randstad Hol land de grenzen nooit meer gewijzigd tullen mogen worden. Maar de leniging van de ruimte nood in het gebied zal in het vervolg niet meer kunnen geschieden door uitbreiding van de gemeente Leiden. Ook Valkenburg en Leiderdorp Nieuwe oplossingen zullen slechts gevonden kunnen worden in samen werking met de aangrenzende ge meenten dus binnen het verband van de Leidse agglomeratie. Daarbij tullen dan niet alleen de gemeenten betrokken worden die nu met de ge meentegrenswijziging te maken heb ben, maar ook andere zoals Valken burg en Leiderdorp. Ook het scheppen van woongele genheid binnen de gemeente Zoeter- woude kan hierbij aan de orde ko men. Van al deze factoren zal ten slotte de definitieve bestuursvorm van de Leidse agglomeratie afhangen, zo zette de bewindsman uiteen. Het streekplan kan hierbij een goed uit gangspunt zijn, evenals de structuur schets, die in samenwerking tussen Lelden en de Leidse randgemeenten is opgezet. Eerder in het debat had de socia listische afgevaardigde D. de Loor Officiële publikaties SLUITINGSUUR VERGUNNINGS- EN •VERLOFSLOK ALITEITEN OP 10 MAART 1966 De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat door hem ontheffing is verleend van hei slui tingsuur voor vergumrüngs- en verlofs- lokaiiteiten in de nacht van 10 op 11 maart as. tot 1.00 uur. Houders van muzlekvergunningen mogen gedurende bedoelde nacht tot •SgWHÖJ, Zoekt D een SCHOORSTEENKLOK WANDKLOK of WEKKER V. d. WATER heeft ze. De beste merken JUNGHANS, KIENZLE HAARLEMMERSTRAAT 181 ALTIJD VOORDELIG, 's Maandags gesloten. zijn Instemming betuigd met het wetsontwerp. Hij betreurde de af breuk, die de Tweede Kamer aan het oorspronkelijke wetsontwerp had ge daan, maar toonde zich ingenomen met het streekplan. Ondanks de beslissing van de Tweede Kamer achtte hij de voor delen van het wetsontwerp echter groter dan de nadelen. „De urgentie van de problemen vragen om een op lossing", zo meende hij. „Het wets ontwerp ls in elk geval een stap in de goede richting". Tweeslachtig Mr. J. L. M. Niers (KVP) citeerde uitvoerig alle kritiek die zowel in de Tweede Kamer als tijdens de schrif telijke voorbehandeling door de Eer ste Kamer tegen het voorstel was ge uit. ZUn conclusie was, dat het voorstel eigenlijk weinig rekening houdt met de ei9en van de agglomeratie Leiden. De grondoorzaak is de tweeslachtige instelling, die uit het wetsontwerp spreekt. Men wil Leiden helpen maar de omliggende gemeenten niet bena delen. Maar met deze belangen kunnen niet gelijkelijk rekening worden ge houden, aldus mr. Niers. Men moet het geheel in het kader van de ag glomeratie bezien, daarbij kan dan ook de vraag aan de orde komen of een offer van een deel (bijvoorbeeld het opgeven van de zelfstandigheid van een der gemeenten) opweegt tegen de belangen van het geheel. Niet aanvaardbaar Mr. Niers vond de redenen, die er toe hebben geleid om Leiderdorp niet bij de grenswijziging te betrekken, niet aanvaardbaar. Dat het krachtige woningbouwbeleid van deze gemeente geen toevoeging aan Leiden zou rechtvaardigen beschouwde hij als een argument dat zich in de toekomst wel eens tegen de opvatting van de regering zal kunnen keren. De motivering, dat Leiderdorp voor bewoners van Leiden en van de Leid se agglomeratie geen „verboden ge bied" is achte hij onjuist. Men zou door het nemen van planologische maatregelen bepaalde forensenstro men moeten beperken of bevorderen. Ook de groeiende betekenis van Lei derdorp voor de „overloop" van de Haagse agglomeratie achtte hij geen reden. „Geografisch htort Leiderdorp bij de Leidse agglomeratie en men moet niet proberen het er functio neel van los te maken", zo zei hij. Mr. Niers wees erop dat drs. Wes terhout weliswaar heeft beloofd de Leidse ruimtenood in studie te laten nemen door het provinciaal bestuur maar tevens van oordeel is, dat het geen zin heeft de Leidse grenzen nog eens te herzien. Hij vroeg zich af wat voor waarde een studie van de pro vincie dan nog zou kunnen hebben. Het antwoord van de staatssecretaris over het karakter van de grenzen en de mogelijkheden van binnen agglo- meratieverband achtte mr. Niers blijkbaar voldoende. Definitief De laatste spreker in het debat, de anti-revolutionaire afgevaardigde J. Tjalma, onderschreef de opvatting van drs. Westerhout, dat de grenzen van Leiden nu definitief moeten zijn en dat verdere veranderingen alleen binnen het geheel van de Leidse ag glomeratie zouden kunnen worden voltrokken. In Schouwburg Sterk spel van „Nobel" De Leidsch Christelijke Oranje vereniging hield gisteren ter gelegen heid van het komende huwelijk van onze kroonprinses met de heer Von Amsberg een feestavond in de Leidsche Schouwburg. Nadat de voorzitter, de heer L-. Schipper, alle aanwezigen welkom had geheten, in het bijzonder bur gemeester mr. C. G. v. d. Willigen, diens echtgenote en enkele wethou ders met hun dames, bracht de speel- groep van het centrum voor Podium kunst „Nobel" de musical „Je zit er maar mee!" van Flip Poort voor het voetlicht. Dit absoluut niet bijzonder sterke stuk werd op frisse wijze vertolkt door Jan Vermaas, Marijke Walinga, Ella de Jager en Joke Elsinga. Het is dan ook alleszins aan dit viertal, niet te vergeten An Hilhorst die voortreffelijk op de piano bege leidde, te danken dat het publiek geboeid bleef; vaak was de tekst te lang en waren de grapjes afgezagad. Vooral na de pauze waren er vele inzinkingen in het stuk, gelukkig niet in het spel, waarvoor de aan wezigen de tonelisten met een har telijk applaus beloonden. Mej. prof. dr. B. Siertsema legt het ambt van buitengewoon Leids hoogleraar in de Afrikaanse taalkunde, in het bijzonder met betrekking tot de talen van West Afrika, binnenkort neer. Op haar verzoek is haar bij Koninklijk Besluit met ingang van het nieuwe academische jaar (1 sept. a.s.) eervol ontslag verleend. Zij is Leids hoogleraar geweest sinds april 1962. Van Engels naar Afrikaans (Advertentie) Mej. Siertsema, die in 1917 in Gramsbergen werd geboren, studeer de Engelse taal- en letterkunde aan de Universiteit van Amsterdam ge durende de jaren 1936 tot 1942. Tot 1945 was mej. Siertsema als lerares in het Engels verbonden aan ver schillende middelbare scholen, ter wijl zij bovendien tot 1953 werkzaam was als opleidster voor de staats examens L.O. en M.O. Engels. In laatstgenoemd jaar werd mej. Siert sema, die zich tijdens haar studie in het bijzonder ook had toegelegd op de algemene taalwetenschap en het Oud-Noors, benoemd tot hoofd assistente van prof. dr. A. J. B. N. Openbare les dr. Suurmond Gistermiddag heeft dr. D. Suur mond met een openbare les in het Groot Auditorium officieel het ambt van gewoon Leids lector in de huid en geslachtsziekten aanvaard. Dr. Suurmond sprak over „Nieuwe we gen in de dermatologie". In de laatste 15 jaren zijn er be langrijke veranderingen in de der matologie opgetreden, aldus dr. Suurmond. Deze hebben vooral be trekking op de aard van het weten schappelijk onderzoek, de behande ling van huidziekten en de frequen tieverdeling van de huidziekten die door de huidarts worden gezien. Na een kort overzicht te hebben gegeven van de ontwikkeling van de descriptief-morfologische dermatolo gie werden enkele nieuwe onder zoekmethoden besproken, die be langrijke perspectieven hebben ge opend voor het opsporen van de oor zaken van huidziekten. Als voorbeel den werden genoemd de fluorescen- tiemicroscopie, de enzymhistochemie, het lichtondereoek, biochemisch on derzoek van de zgn. barrlerzone, on derzoekmethoden op het gebied van de fundamentele en toegepaste im munologie en van de psychosomati sche geneeskunde. Van direct praktisch belang zijn o.m. de onderzoekingen naar de schadelijke werking van syntheti sche wasmiddelen op de huid en het ontwikkelen van een betrouwba re test voor het aantonen van ge neesmiddelen-overgevoeligheid. De geleidelijke toeneming van het aan tal allergische contacteczemen door Chemicaliën in kledingstukken en schoeisel eist bijzondere aandacht. Spreker achtte het niet waarschijn lijk dat een eventuele verhoging van het nikkelgehalte van onze pasmunt een belangrijke toeneming van het aantal allergische contacteczemen door nikkel ten gevolge zal hebben. Nadat vervolgens de grote beteke nis van de corticosteroidbehandeling bij vele huidziekten was besproken, werd ingegaan op de dermatologi- DR. D.SUURMOND sche morbiditeits-statistiek. Terwijl sommige huidaandoeningen zeld zaam zijn geworden (o.a. de huld- tuberculose) zijn andere daaren tegen toegenomen, bv. de huidkan ker. Tenslotte werden enkele moge lijke oorzaken aangegeven voor de recente toeneming van de geslachts ziekten, zoals de massale immigra tie van buitenlandse arbeiders, de toegenomen reislust van de heden daagse mens, de toeneming van de geslachtsziekten onder homo seksuelen en het sterk toegenomen buitenhuwelijks geslachtsverkeer bij de zgn. teenagers. In Nederland is de uitbreiding van de geslachtsziek en nog niet verontrustend. Na afloop van de openbare les, die met de gebruikelijke toespraken werd besloten, recipieerde dr. Suur mond in de ontvangstzaal van de Academie. Reichling in Amsterdam, bij wie zij in 1954 promoveerde op een proef schrift getiteld „A study of Glosse- matics, een principiële kritiek op de linguistische ontwikkelingsgang van de bekende Deense taalkundige Louis Hjelmslev". Korte tijd na haar bevordering tot doctor in de letteren werd zij als lector in de fonetiek van het Engels verbonden aan de Universiteit van Ibadab in West Nigerië, alwaar zij werkzaam was tot 1960, toen zij be noemd werd tot gewoon hoogleraar in de algemene taalwetenschap aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Haar verblijf in Afrika heeft dr. Siertsema in staat gesteld tot een intensieve studie van enkele Afri kaanse talen welke studie leidde tot een aantal publikaties en uiteindelijk ook tot haar benoeming tot buiten gewoon hoogleraar in de Afi^aanse taalkunde in Leiden op 13 april 1962. Prof. Siertsema heeft sindsdien beide professoraten gecombineerd. Door dit vertrek uit Leiden zal, wanneer niet voordien een nieuwe vrouwelijke hoogleraar wordt be noemd, de senaat van de Leidse Universiteit voor het eerst sinds lange tijd voor de oorlog weer uit sluitend uit manlijke hoogleraren bestaan. Bü de benoeming van prof. LEIDSE VIERING VAN HUWELIJK Het programma van de Leidse viering van het huwelijk van Prinses Beatrix met Claus von Amsberg ziet er voor morgen als volgt uit; 8.30 uur Stadhuisplein: Vlaghijsing en proclamatie van het huwelijk door herauten. Herhaling van de proclamatie in het Van der Werfpark, op de Mare en bij de molen „De Valk". 14.15 uur Schuttersveld: Aanvang bromfietsbehendigheidswedstrijden. 15.0016.00 uur Muzikale rondgang door de stad met medewerking van de Harmoniekapel Werkmans Wils kracht, de Chr. Harmonievereni ging „Concordia" en „Jong K. en G." Alle korpsen vertrekken van de Kaasmarkt. Route Werkmans Wilskracht: Kaas markt, Pelikaanstraat, Haarlem merstraat, Herengracht, Nieuwe Rijn, Gangetje, Steenschuur, Ra penburg, Prinsessekade, Turfmarkt, Nieuwe Beestenmarkt, Molenwerf, Rijnsburgersingel, Maresingel, He rensingel, Oude Herengracht, Oude Vest, Pelikaanstraat, Kaasmarkt. Route Concordia: Kaasmarkt, Hooi gracht, Nieuwe Rijn, Botermarkt, Vismarkt, Aalmarkt, Boommark, Kort Rapenburg, Kaiserstraat, Witte Singel, Zoeterwoudsesingel, Lammenschansweg, Lorenzkade, Burggravenlaan, Hoge Rijndijk, Zijlsingel, Zijlpoortsbrug, Haven, Oude Vest, Pelikaanstraat, Kaas markt. Route Jong K. en G.: Kaasmarkt, Hooigracht, Ir. Driessenstraat, Middelstegracht, Oude Rijn, Grote Havenbrug, Oude Herengracht, Herensingel, Kooilaan, W. de Zwij gerlaan, Sumatrastraat, Lage Rijn dijk, Haven, Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Kaasmarkt. 16.30 uur Schuttersveld: Japans dag- vuurwerk. 20.30 uur Stadsgehoorzaal en sociëteit Minerva: Oranjebal, met medewer king van 5 orkesten. De gehele dag kermisattracties op het Pieterskerkhof. PROF. DR. B. SIERTSEMA Siertsema was mej. prof. dr. Steen houwer reeds enige jaren het enige vrouwelijke senaatslid na het vertrek van mej. prof. dr. Antoniadis. Inmid dels is echter ook prof. Steenhouwer met emeritaat gegaan. Jeugdkamerorkest in Zuiderkerk Op 19 maant a.s. geeft het Jeugd kamerorkest Leiden onder leiding van de dirigent Henk Briër weer het jaarlijks donateursconcert hl de Zui derkerk (Lammenschansweg)Aan vang 8 uur. Uitgevoerd zullen worden: Con certo grosso op 2 no. 3 van G. F. Handel, concert voor viool, hobo en strijkorkest van J. S. Bach (solisten Joke Hartzheim viool en Han Ka- Feest in Rehoboth Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Beatrix houdt het Jeugdontmoetingscentrum Rehoboth aan het Rapenburg morgenavond een „instuif voor iedereen". Mede werking verlenen deze avond „The Thunders". paan hobo), Fagotconcert van W. A. Mozart (solist: Ton Kerstens) en de 95ste Symfonie van J. Haydn. Dit concert zal worden opgenomen door de AVRO. Hervormde wijkgemeente zag vele arbeid beloond De hervormde wijkgemeente „Mors kwartier" heeft gisteravond op fees telijke wijze het jeugdhonk „De Zol der" In gebruik gesteld. Deze fraaie zolder, die van filets" tot een pret tige en lichte ruimte is gebouwd, ligt boven de Christelijke kleuterschool aan de Mors weg in Leiden. De voorzitter van de feestcommis sie, de heer A. D. Smittenaar dankte in zijn openingswoord alle medewer kenden voor de spontane hulp en goede samenwerking. De heer W. J. Loeve herinnerde de aanwezigen er aan, dat de wijkgemeente al vele jaren heeft te kampen met goede huisvesting voor de jeugd. Dankzij de medewerking van het schoolbestuur heeft men deze zolder ter beschikking gekregen. Boterkoeken Door middel van bazaars en de „boterkoekenactie" is men erin ge slaagd de benodigde gelden bijeen te krijgen. Met een handdruk vond de overdracht van „De Zolder" plaats aan ds. H. J. v. Achterberg, wykpredi- kant. „Wij hebben het benauwd ge had in het wijkcentrum", zei ds. Van Achterberg, .maar het betekent voor ons een enorme vreugde en bevrij ding, dat deze mooie zolder tot stand is gekomen". Hij vond het verheu gend, dat de besprekingen met het schoolbestuur in goede verstandhou ding zijn verlopen. Met toepasselijke woorden gaf hij „De Zolder" over aan de heer W. F. J. Hejjloo, Jeugdouder- ling. „Wjj zijn er trots op, dat deze ruim. te aan ons geschonken is", zei de heer Een eigen keuken, tafeltjes stoelen en zelfgemaakte sche- merlampjes vormen voor een groot deel het gezellige interieur van het jeugdhonk ..De Zolder (Foto L.D./Holvast) Heijloo, „en wij zullen dit gebouw, dat vele avonden in gebruik zal zijn, als een „feest" benutten". Ds. J. de Wit, die namens het schoolbestuur het woord voerde, hoopte, dat er vele stimulerende en vormende bijeenkomsten zullen wor den gehouden en wenste de leiders goede en gezegende Jaren toe. Naast fraaie bloemen kreeg men vele waardevolle geschenken aange boden, Velen maakten hierna van de gelegenheid gebruik om dt heer Heü- loo gelukwensen aan te bieden. Hier bij was onder meer de heer C. Jonge- jan, namens de centrale kerkvoogdij.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3