GOLDEN FICTION WETSONTWERP TIJDELIJKE NUMERUS CLAUSUS VOOR EERSTEJAARS MEDICI NSR-nota ontraadt beperkte toelating eerstejaars medici Bonn is bezorgd over twee bezoeken van Konrad Adenauer Meer zeggenschap voor de boeren in Roemenië Zeeuwse kampioen lid van Swift Krachtig antwoord van Johnson aan de Franse president Oud-gevangenen 1 blind en verlamd SCHENK WINT IN TROMSOE Syrisch meisje mag terug naar Damaseus Per faculteit hoogstens 200 Sigarenfabriek sluit filiaal WOENSDAG 9 MAART 1900 LETDSCH DAGBLAD KLOOSTERZUSTER MAG NIET NAAR HUWELIJK (Van onze correspondent» „Jammer vind ik het natuurlijk wel, maar ik leg mjj neer bij de be slissing van moeder-overste ver trouwde de bijna 69-jarige Zuster Walburg-a ons gisteren toe. Zy woont in Huize-Sint Elisabeth in de Lage Vuursche. „Als kloosterzuster hebben wO ons bescheiden op de achter grond te houden en als de overste dan zegt dat ik beter niet kan gaan. dan leg ik mij daarbij neer. Wij zjjn als zusters per slot van rekening onderdanen". Zuster Walburga is de eei-ste se cretaris van het Oranjecomitè-Lage- Vuursche. Samen met de twee an dere leden van het dagelijks be stuur had zij op 10 maart aanwe zig moeten zijn in de WestEirkerk bij de sluiting van het huwelijk van Kroonprinses Beatrix en Claus von Amsberg. Zuster Walburga had heel erg graag naai- Amsterdam gegaan. Toen zij echter hoorde, dat haar moeder-overste anders had beschikt werd contact opgenomen met het moederhuis van de congregatie in Amersfoort. De generaal-overste ver telde Zuster Walburga dat zij de handelwijze van de moeder-overste in Lage-Vuursche juist vond. „Om dat we als kloosterlingen iets op de achtergrond moeten blijven". Daar heeft zuster Walburga zich toen zon der morren bij neergelegd. Zuster Walburga is zeer geliefd in Lage- Vuursche. Zij leidt een kleuter schooltje in het klooster, waarvan de meester leerlingen niet rooms- katholiek zijn. De inwoners van de Lage Vuursche vinden dat niemand anders uit hun plaatsje in aanmer king komt om bij het huwelijk te zijn dan zuster Walburga. Bij de opening van een driedaags j landbouwcongres in Boekarest heeft I communistenleider Ceaoesescoe de aanwezige boeren een hogere levens standaard en meer medezeggenschap in 's lands landbouwpolitiek toe gezegd. Op het congres waren, naast vertegenwoordigers uit andere com munistische landen, waaronder de Sowjet-Unie, China en Albanië, pre sident Stoica en premier Maurer aanwezig. Roemenië krijgt een lande lijke unie van landbouw-coöperaties en verder nieuwe richtlijnen voor het bestuur van de boerderijen. Ofschoon de graanproduktie vorig jaar 12,6 miljoen ton bedroeg en de* produktie sedert de invoering van het coöperatieve stelsel, in 1962, met 17 procent is gestegen, liggen deze cijfers nog ver ten achter bij de mo gelijkheden die de Roemeense land bouw nog te bieden heeft, aldus Ceaoesescoe. I Advertentie i WIELRENNEN )ud-kanselier Adenauer heeft de uatie in de bondsrepubliek weer us „ernstiger dan ooit" genoemd. U deed dit afgelopen zondag op n partydag van de CDU in Ko- enz. De partijleiding van de CDU Rijnland-Pfalz was met het be ek van de oud-kanselier weliswaar eerd, maar de leiding van de par- in Bonn, en in de eerste plaats nselier Erhard, zien toch wel met [lichting eind deze maand het treden van Adenauer als voorzit- r van de CDU naderen. Niet dat enauer na die ontruüning van |n laatste officiële bastion zich ver- cht zon voelen zijn mond te hou- n, maar nu is hij nog steeds de der vai. giwtste partij van litsland. In deze functie is enauer gisteren ook naar Colom- e les Deux Eglises afgereisd, waar U énige dagen de gast van presi- int de Gaulle zal zijn. De Franse gfesident had de uitnodiging voor it bezoek al enige tijd geleden ge- j^an, maar Adenauer moest de eer- e maal afzeggen wegens een ger- jwdheid. Wovendien is nu bekend geworden _it Adenauer in mei als ambte- cs burger naar Israël zal gaan &ar hy de gast is van de regering. In Bonn maakt men zich over bei- m bezoeken enigszins bezorgd. Afge- ipen zondag in Koblenz sprak Ade- luer zich bijvoorbeeld voor een ver kering in de NAVO-structuur It, omdat „de NAVO onder druk in de oorlog ontstaan is". Wan eer Adenauer deze mening in zijn ftprekken met president De Gaul- en minister president Pompidou fcrhaalt, is hij lijnrecht in strijd let de Westduitse politiek, die in het eheel geen verwantschap vertoont let de NAVO-hervormingspIannen In de Franse president. Ook in Israël zal Adenauer zeker Jet de officiële regeringspolitiek ver- \feenwoordigen, wanneer hij daar krhaalt, wat hy zondag in Koblenz el, namely k dat de betrekkingen Israël „voor een groot deel zijn •rutst". Ook vreest de regering, Adenauer in Tel Aviv andere lingen over een uiterst moeizame .-Israëlisch handelsakkoord zal igen dan de regering in Bonn, Ifficieel wordt er in de Westduit- hoofdstad het zwijgen over Ade- [Uers uitlatingen gedaan en men jlgert ook erop in te gaan. Kanse- f Erhard zei er maandag in Haiti- )wg dit op: „Ik hoor al sinds 1949 lat de situatie nog nooit zo ernstig tEn nu is ze al weer zo Zonder nader te willen ingaan Koblenzer uitlatingen van de anselier verklaarde Erhard .Ik heb andere opvattingen dan er Adenauer", Ook beloofde de lier: „Na myn verkiezing tot roorzitter van de CDU zal er weer irde en rust in de partijleiding heer- Oud-kanselier Adenauer arri veerde gisteren in Parijs, waar hij de gast is van de uitgever Hachette, die zijn memoires ver gt. Adenauer werd op de luchthaven begroet door de mi nister van Staat. Louis Joxe (rechts) De Zeeuwse wielrennen Sjaak Beun (nieuweling) zal dit jaar voor het Leidse Swift gaan ryden. Beun, die in Leiden studeert, zal reeds mor gen uitkomen in de Ronde van Oegstgeest". In 1965 behaalde hy het Zeeuwse kampioenschap. Nog dit jaar zal hy zich by de amateurs scharen. In Ghana De internationale liga van het |0de Kruis heeft gisteren een oproep «*P*n uitgaan voor hulpverlening aan jfj* P°litieke gevangenen van het af- jjjTttette bewind van Nkroemah in rapport van de liga zegt dat de Heer dan 800 personen die door de (Van onze correspondent in Washington) President Johnson heeft blik semsnel geantwoord op een brief van generaal De Gaulle over tweezijdige onderhandelingen in zake de Amerikaanse bases in Frankrijk. De kwestie is, volgens Johnson, van zo essentieel be lang voor de NAVO. dat hij tot onmiddellijke raadpleging van zijn bondgenoten zal overgaan. Daarmee wordt een tweezijdige benadering van de kwestie van de Amerikaanse bases in Frank rijk (die alle in het kader van de NAVO thuishoren en 26.000 Amerikaanse manschappen om vatten) verworpen. In Johnsons zeer korte brief, waarvoor de minister van Buiten landse Zaken, Rusk, persoonlijk ver antwoordelijk schijnt te zijn, wordt een niet mis te verstane opmerking gemaakt over „verantwoordelijkhe den en voordelen", die de NAVO voor haar leden met zich meebrengt en die onverbreekbaar met elkaar zijn verbonden. Uiteraard houdt dit in, dat Washington er niet aan denkt Frankrijk het voordeel van bescherming door de Amerikaanse „atoomparaplu" nog langer te gun nen als het land zich losmaakt uit de NAVO. Indien De Gaulle uit de organi satie wil, moet hij niet denken dat wij het bondgenootschap met zijn nucleaire garantie voor Frankrijk voortzetten, aldus het standpunt in Washington, waar de waardering voor de lange Franse bondgenoot thans gezakt is tot hetzelfde diepte punt als waarop de betrekkingen tussen De Gaulle en Roosevelt wa ren tijdens de tweede wereldoorlog. Bovendien lijkt de opinie veld te winnen, dat veel van De Gaulles krasse uitlatingen bedoeld zijn om een goede atmosfeer te scheppen waarin minder krasse Franse doel einden makkelijker te verwezenlijken Daarom zijn ferme tegenspraak en even krasse tegenzetten, de beste manier om Dp Gaulle aan te pak- Bleuwe regering in Ghana vrijgelaten Rdten een gebroken gezondheid °en en ten dele blind en verlamd 1. Het rapport zegt da+ zij allen tijdlar-g niet zullen kunnen wer- dat zy veel hulp nodig zullen «wen voor ze weer in de gemeen- ip kunnen worden opgenomen. "ga vraagt zijn 106 leden om oplsche lichtgewiohtkledlng, vita- Bekerwinnaars Liverpool in halve finale Liverpool heeft zich gisteravond op I eigen terrein geplaatst voor de halve finales van het toernooi om de Eu- i ropese beker voor bekerwinnaars. De houders van de Engelse voetbalbe ker versloegen de Hongaarse ploeg I Honved met 20, na een 10 rust stand. De eerste ontmoeting tussen beide ploegen was in een doelpunt loos gelijkspel geëindigd. De 54.631 betalende bezoekers aan de Anfield Road juichten tweemaal stormachtig voor Liverpools rechts back Chris Lawler, die een groot aandeel had in de zege. Lawler bezorgde zijn ploeg na 28 minuten spelen een voorsprong door de bal in te koppen, die na een schot van linksbuiten Peter Thomp son van de paal terugsprong. Twee minuten na de rust gaf hy de pass, die midvoor Jan St. John in staat stelde doeltreffend in te koppen. Honved kon aanvallend weinig uit richten tegen de stoere Engelse de fensie en werd verdedigend herhaar- delyk in verwarring gebracht door de veelvuldig switchende Liverpool- voorhoede. SCHAATSEN Ard Schenk voegde gisteren in Tromsoe opnieuw een duideiyke triomf aan zyn machtige palmares toe. Schenk won zowel de 500 meter (44.3) als de 3000 meter (4.40.9). Een krachtige wind sloot tyden al by voorbaat uit. Wereldkampioen Kees Verkerk bereikte een vijfde plaats. 500 meter: 1. Schenk (Ned) 44.3, 2. Stiansen (Noorw) 44.8, 3. Tveter (Noorw) 45.0, 4. Sogge (Noorw) 46.7, 5. Guttormsen (Noorw.) 47.0 ;6. Ver kerk (Ned) 47.1. 3000 meter: 1. Schenk 4.40.9. 2 Stiansen 4.41.7, 3. Maier (Noorw) 4.47.6, 7. Verkerk 4.55.0. Eindstand: 1. Schenk 91.117 pun ten, 2. Stiansen 91.750, 3. Tveter 92.033, 5. Verkerk 96.267. Met of zonder... Met of zonder room... uiteindelijk maken verfijnde smaak en aroma van supe rieure koffie uw „kopje koffie"tot een waar genot! Zo ook maken smaak en aroma van de kostelijke U SA tabakken van uw Golden Fiction iets bijzonders:- de sigaret voor rokers met een eigen stijl. Met of zonder filter: geniet van uw koor rokers mei een eigen stijlI Een zestienjarig Syrisch meisje, Moena Basmagi, dat weigerde naar haar echtgenoot in Venezuela te ver trekken en dat zich sinds zaterdag op het Parijs© vliegveld Orly be vond, zal morgen naar haar ouders in Damaseus terugkeren. Een func tionaris van de Syrische ambassade heeft haar gistermiddag van het vliegveld gehaald en na een gesprek met de Franse Immigratiedienst mee naar Parijs genomen. Moena had op het vliegveld ge zegd uit Aleppo te komen waar zy vier maanden geleden door haar fa milie was uitgehuweiykt aan een 27-jarige Syrische kleermaker, die in de Venezolaanse hoofdstad Caracas woont, zy had de Franse autori teiten verzocht haar te helpen om dat ze naar haar moeder wilde en niet van de man hield aan wie men haar had uitgehuwelijkt. Noodzakelijk voor redelijk peil van onderwijs en research minetabletten en andere medicamen ten, melk en toiletartikelen. De „nationale bevrijdingsraad" in Ghana heeft de ambassades van China en de Sowjet-Unie in Accra moeilyk die grens nauwkeurig gelast de omvang van hun uitge- bepaien, doch de ervaring heeft ge leerd dat de maximale opleidingsca paciteit van de medische faculteiten Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp, houdende voorzieningen inzake de mogelijkheid van tijdelijke beperking van de toelating tot het onderwijs in de faculteit der geneeskunde. Uit de memorie van toelichting blijkt dat het aantal van degenen, die zich jaarlijks voor het eerste jaar van de medische studie aan melden, in de laatste jaren zo zeer is toegenomen dat de kwaliteit van de opleiding daardoor beneden het als minimum nog aanvaard bare peil dreigt te dalen. Ook de wetenschappelijke taak van de faculteiten loopt gevaar daardoor in het gedrang te komen. De faculteiten der geneeskunde van alle zes Nederlandse universiteiten hebben reeds aan de ambtsvoorgan ger van de tegenwoordige minister van Onderwys en Wetenschappen en naderhand ook aan hemzelf medege deeld dat zy de verantwoordelijkheid voor de deugdelijkheid van de oplei ding bü overschrijding van een ze kere grens niet langer kunnen dra gen. Het is uit de aard der zaak zeer breide staf te verminderen. Bij wyze van repressailk hebben beide landen hun technici, die bij verscheidene projecten in Ghana werkzaam zijn, teruggeroepen. Sinds de staatsgreep van 24 februari heb ben meer dan 1.000 technici uit Rus land of China het land verlaten. De Nederlandse regering heeft de buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur in Accra verzocht de Gha- nese regering te doen weten dat zij de vanouds bestaande betrekkingen met Ghana op dezelfde voet wenst voort te zetten met het nieuwe be wind. niet meer dan omstreeks tweehonderd eerstejaarsstudenten gemiddeld per faculteit bedraagt. Ook bij opleidin gen van geiyk niveau in het buiten land wordt voor een verantwoord on derwys uitgegaan van een maxima le opleidingscapaciteit welke een aan tal van 200 eerstejaarsstudenten per jaar niet overschrijdt. Dit neemt niet weg dat bij voort during wordt gezocht naar moge lijkheden om de capaciteit van de bestaande faculteiten althans nog enigermate op te voeren. Het is voorts niet alleen met het oog op de zeer hoge kosten, maar ook met het oog op de beperk te wetenschappelijke mankracht, welke in dit verband beschikbaar is on mogelyk tegelykertyd ook nog een achtste medische faculteit op te richten. ning gehouden met de voorkeur, die de student om verschillende redenen voor een bepaalde universiteit kan hebben. Nieuw is dus alleen de mogelyk- heid van afwijzing indien het aan tal aanmeldingen zo groot mocht worden dat voor een deel der gega digden aan geen der faculteiten meer plaats zou kunnen worden ingeruimd. De minister zal voor elk jaar in overleg met de betrokken instellin gen van wetenschappeiyk onderwijs het aantal toe te laten personen vaststellen. Procedure Door het bestuur van de Nederlandse Studenten Raad is een nota gepubliceerd naar aanleiding van het ontwerp van wet tot beperking van het aantal eerstejaarsstudenten geneeskunde. De nota is opgesteld voor de leden van de vaste commissie van on derwijs en wetenschappen van de Tweede Kamer der Staten Generaal, en komt tot de conclusie dat het betreffende wetsont werp niet aangenomen dient te worden. Vier argumenten De nota voert een viertal princi piële argumenten aan tegen de door het betreffende wetsontwerp voor gestelde numerus fixus. Ten eerste zou door aanname van dit wetsont werp een fundamentele verandering in ons ondenrijssysteem worden ge ïntroduceerd, zonder dat daar enig onderzoek aan is voorafgegaan. Ten tweede licht de nota met enige bui tenlandse voorbeelden toe dat het gerechtvaardigd is te veronderstel len dat het onderwys zich op het hellend vlak bevindt, wanneer een maal het principe van de numerus fixus is aanvaard. Ten derde zou be perking van het aantal eerstejaars studenten geneeskunde een groot artsentekort in de toekomst veroor zaken; beperking bedreigt de toe komstige kwaliteit van de volksge zondheid en is ernstig in stryd met het nationaal belang. In dit verband voert de nota herberekeningen uit met betrekking tot het zogenaamde .rapport Goudswaard" van de Aca demische Raad en komt tot de con clusie dat, wanneer thans het aan tal eerstejaars tot 1400 zou wor den beperkt, in 1982 een artsen- tekort zou zyn ontstaan van byna 3000 artsen, dwz. een tekort van Als vierde argument tegen de numerus fixus wordt de devaluatie van het eindexamen genoemd. (Van onze Roermondse correspondent) In verband met de steeds ver dergaande mechanisatie in de slga- renindustrie is aan 87 sigarenma kers van de Agio-fabriek ln het Bra bantse Reusel ontslag aangezegd. De 87 handwerkers zullen geleideiyk binnen drie maanden, het bedrijf moeten verlaten. In overleg met de vakbonden is een bevredigende ont slagprocedure tot stand gekomen, waarby ook een aantal financiële voorzieningen hoort. De ln het Brabantse Duizel ge vestigde Agio-fabrieken hebben ook Met het oog op die eventualiteit wordt een nadere regeling voorbe reid van de wyze, waarop de aanwij zing dergenen, die voor plaatsing in aanmerking komen, zal kunnen ge schieden. De minister heeft daartoe een commissie van deskundigen inge steld die Inmiddels reeds een tussen- j tijds rapport aan hem heeft uitge- Plaat^ilio" pil bracht. Dit rapport geeft, naar minis- I icKtiaiug cu ,er DIepenhorst ln de memorie van toelichting mededeelt, goede hoop dat flfwii/iritt bet mogelyk zal zyn loting te vermy J D I den. Vermoedeiyk zal een deel van hen. die zich vóór een door de mlnis- De regering heeft zich dan ook ter te bepalen tijdstip hebben aange genoodzaakt gezien een wettelijke meld, alleen reeds op grond van de nog filialen in Meerveldhoven er regeling te ontwerpen en bij de Sta- door hen behaalde eindexamenresul- j het Belgische Geel. De totale per ten-Generaal in te dienen, die het taten kunnen worden toegelaten. j soneelssterkte in deze drie bedryven Voor de overigen zal de aanwijzing bedraagt 1300 man. Het filiaal in dan kunnen plaats vinden aan de 1 Reusel wordt gesloten. Het gebouw hand van de resultaten van een na- heeft nog geen nieuwe bestemming, der vergelijkend onderzoek. Deze selectie zal echter van- zelfsprekend slechts worden toegepast ingeval het aantal aanmeldingen het totale aantal beschikbare plaatsen overtreft. Voor de tandheelkunde zal in be ginsel dezelfde regeling moeten wor den getroffen. De minister heeft ech ter de indruk dat het in totaal voor deze opleiding beschikbare plaatsen, 280 eerstejaarsstudenten, voorshands nog niet door het aantal aanmeldin gen zal worden overtroffen. Stijging niet exceptioneel Het behulp van uitgebreid cijfer materiaal argumenteert de nota dat de sty ging van het aantal eerste jaarsstudenten geneeskunde over de laatste jaren genomen ln het geheel niet exceptioneel genoemd kan wor den, en tevens dat het aantal eer stejaars per faculteit van genees kunde nog steeds veel lager ij dan de eerste vier Jaren na de oorlog; hoewel de personeelssterkte in de periode ongeveer een kwart bedroeg van de huidige sterkte, blijken de huidige maximale opnamecapacitei ten van de faculteiten, zoals die in de memorie van toelichting vermeld worden, lager dan in 1946-1950. Selectie mogelyk zal maken zo nodig de toe lating van eerstejaarsstudenten bij een bepaalde grens te sluiten. Uit de toelichting op het wetsvoor stel blykt dat het reeds in 1964 no dig is gebleken voor de medische stu die een plaatsingscommissie in te stellen, zoals reeds enige jaren eer der voor de tandheelkundige studie heeft moeten gebeuren. Deze plaat singscommissie. waarin alle medische faculteiten zyn vertegenwoordigd, draagt zorg dat ingeval van de te grote toeloop naar bepaalde facul teiten een aantal personen naar andere faculteiten wtrdt verwezen. Daarby wordt zo veel mogelyk reke- Majoor Teresjkowa Valentina Teresjkowa, 's werelds eerste en enige kosmonaute, is be vorderd tot majoor van de Russische luchtmacht. Teresjkowa was luitenant toen zU in Juni 1963 48 banen om de aarde vloog. Nadien trad zij in het huwelijk met kolonel Adrian Nikolajew, een collega- kosm ona u t. Met behulp van cijfers van het CBS toont de nota aan dat selec tie op basis van eindexamencUfers onderwyskundig in het geheel niet verantwoord is, en dat enkele des kundigen die de minister aanvan kelijk om advies had gevraagd, dan ook een andere selectieprocedure hadden ontworpen. Vervolgens geefs de nota ten op somming per studiefase van de maat regelen die als alternatief genomen kunnen worden, zonder de verwer pelijke kanten van de numerus fixus en onderwijskundig met veel meer effect. Faculteiten en ministerie be horen daadwerkelijk samen te wer ken: het ministerie dient financiële middelen te beschikking te stellen en de personeelscontlngenten te verruimen; de faculteiten dienen de efficiency op te voeren. Vanzelf sprekend moeten de laatste maat regelen worden gezien ln het licht van de zeer noodzakelijk her vorming van de medische oplei ding, te weten vooral door het invoe ren van een selectieve representa tieve propeduse, die selectie in de Universiteit mogelyk maakt, en dif ferentiatie in af stud eermogelijk heden na het doctoraalexamen. De Nederlandse Studenten Raad stemt in met het schrijven van de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering van de Ge neeskunst. dat wijst op de grote ge varen van een toekomstig artsente kort. De NSR meent dat dit tekort zich vooral in de sector huisartsen I het meest zal doen voelen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 17