Parijzenaars in rdii van Vincent van Gogh kunst HsSI' ROBERT MAJEK: EEN WARE PIANISTISCHE ONTDEKKING Mens in heelal VOORJAARSBEURS vredenburg en croeselaan LOFLIED OP DE SCHOONHEID uditie9 smaak en intelligentie KELTUM RECITAL VOOR INDIA Renaissance 9 MAART 1906 LE1DSCH DAGBLAD i Advertentie GEOPEND VAN 9-17 UUR - VOORDELIGE GECOMBINEERDE REIS/ENTREE BILJETTEN ZIJN OP DE STATIONS'VERKRIJGBAAR Zeven premières bij „Studio" VAi A* .Ws®* (Van onze Parijse correspondent) 1 Vat de ..culturele uitwisseling" tussen twee landen als Neder- 1 en Frankrijk zélfs in een stad als Parijs voor rijke vruchten i afwerpen, bewijst de expositie van een honderdtal tekeningen j Vincent van Gogh, die thans in het Nederlands Instituut te lente bewonderen valt. De tentoonstelling die president Frits It en directeur Sadi de Gorter hier regelmatig organiseren, ge- i:en een hoge reputatie in Parijs, en ze zijn al van een massale Toap verzekerd. En net als bij de ..Hollandse binnenhuizen T>9 laar, staan ook nu de Parijzenaars in de Rue de Lille weer Jfe rij om op de eerste etage deze nieuwe collectie van Neder- nse bodem in ogenschouw te kunnen nemen. I' Verrassing: J ja en nee verrassing, die ruim honderd pingen? Ja en nee. Een overrom- nd nieuw aspect van Vincent's öonlijkheid wordt hier niet ont- jL Voor een groot deel zijn deze iijPingen voorstudies geweest van Uillderijen als de Aardappelróoi- de Brabantse landweggetjes of loerenportretten die in miljoe- gezlnnen aan de muren prij- [en die men hier dus nu zonder 'en In enkel zwart en wit ugziet. Aan de andere kant Gogh's oevre in Parijs nog ars vertegenwoordigd en be- j |t Louvre, speciaal van zijn j ïerk, slechts één exemplaar, j deze honderd tekeningen die 1 de neef van de meester, ir. j ;h verzameld zijn, nog eens ffl dat Vincent behalve een I van het palet" eveneens [vergelijkbare virtuoos met en tekenpen geweest is. En iet woord virtuoos is natuur- Jpg maar heel weinig gezegd. Tekeningen [onderwerpen die hem bezig - zijn betrekkelijk gering in getal: de boeren in hun zware ar beid op de velden öf op hun zon dags als het gelijktijdig roerende en zacht-humoristische echtpaar dat hij in Brabant in zijn jeugd be trapte de hutjes en de herenhui zen, de bloemen in een vaas en de akkers en de velden die door de Provenpaalse zon in gloed gedom peld worden, die zélfs nog van de tekeningen schijnt af te stralen. Dezelfde perioden die zjjn ont wikkeling als schilder markeren, zijn ook herkenbaar in zijn tekenin gen: eerst Nuenen in Noord-Bra bant. dan Parijs en omgeving, waar verkrijgbaar bij Fa. N. BINK De toneelgroep Studio heeft de rechten verworven van zeven stukken van de Poolse auteur Slawomir Mrozek. n .1...Een wonderbaarlijke nacht", ..Ka- rel", ..Striptease", ,,In volle zee", ..Racket Baby". Het hert" en het aanvullend stukje ..Tan go". Mrozek heeft naast zijn stukken satires en cartoons gemaakt. In vele westelijke landen worden stukken van hem op het repertoire genomen. Zijn stukken en boeken zijn in vertaling verschenen. Studio speelt van 15 april af „Een wonderbaarlijke nacht", j „Karei" en „Striptease" in serie in Kortom: deze tentoonstelling van Studiotheater in De Brakke en over zijn tekeningen, die enkele i Grond. Medespelenden zijn Christine jaren geleden door een niet minder Ewert- Paul Brandenburg. Ad van boeiende expositie van „de vrien- Gessel, Piet Kamerman, Ad Noyons, den van Van Gogh" werd vooraf- Wim de Haas, Aart Staartjes en gegaan, is een nieuw schoolvoor- IFrans Vorstman. Regie heeft Kees beeld van een opzet waarbij erudi- Met blijde ogen van Iersel. Grote som voor gedichten van Sarah Churchill (Van onze correspondent» De actrice Sarah Churchill, sir Winston's dochter, heeft een gedich tenbundel, getiteld „De lege ruimten" voor een groot bedrag in vijf cij fers het eigenlijke getal blijft een geheim aan een Amerikaan se uitgever verkocht. Dit is het grootste bedrag dat ooit in de Ver. Staten voor een verzameling Engel se gedichten is betaald. De vraag is natuurlijk gesteld of men de gedichten zou hebben gepu bliceerd indien ze van iemand met een minder magische naam zouden zijn geweest. Maar het is wel zeker dat men er dan nooit zoveel voor zou hebben betaald. Wanneer men de eerste bundel voor f 1000,- in zijn be zit kan krijgen, zal men waarschijn lijk de handen mogen dichtknijpen. Algemeen bekend is dat Engelse poë zie niet wórdt betaald, met als enige uitzondering John Betjeman, maar ook hij zou op geen stukken na zo veel hebben gekregen als Sarah Churchill. De Amerikanen beweren dat Sarah Churchill's poëzie een grote literaire waarde bezit. Een troost voor En gelse dichters is dat Amerikaan se universiteiten hun manuscripten opkopen. Het gedrukte woord schijnt niet te tellen, maar een col lectie originele manuscripten kan in Amerika een bedrag van f 10.000 op brengen, zodat sommige dichters be ter de moeite van het drukken ach terwege kunnen laten tie, smaak en intelligentie hand hand zijn gegaan. De talloze bewon deraars van Vincent van Gogh in de Franse hoofdstad, hebben een nieuwe reden het Nederlandse In stituut dankbaar te zjjn als een cul tureel centrum, waarnaar ze de weg nu dan ook bijna met dichte ogen weten te vinden. Robert Majek is een Oostenrijks pianist van 24 of 25 jaar, die het piano-concours Genève 1964 won. Absoluut terecht. Zijn op treden in de voor 2/3 bezette Stadsgehoorzaal werd een evene ment. „Verklanking die herschepping wordt meester over de materie adembenemend ontdekking geniaal virtuoos": aldus kritieken in dagbladen met wereldfaam. Zij zijn waar. Dit ..Ricital voor India" vanwege het Coördinatie Comité Leid- se Rijksuniversiteit behoort derhalve tot de memorabele ..De stenenbank en klimop uit Amsterdams Stedelijk Mu- hjj het impressionisme ontdekte en beleefde en tenslotte de Provence met haar wijngaarden, cypressen als skeletten en altijd wécr die openbaring voor de Noordeling: de zon die in dit land alle mensen en dingen tot een benzineblik toe tot pure schoonheid transformeert. Een loflied op de schoonheid, zó mag men zijn levenswerk omschrij ven. Een loflied dat ook uit deze tekeningen n uit zijn vele brie ven opstijgt, die hier in talrijken ge tale aanwezig zijn om de prenten veelzeggend aan te vullen. Zo is er bij het citaat uit een brief die hij in zijn Hollandse tijd richtte tot zijn vriend Ridder van Rappard en waarin hij zijn eerste tekeningen ieder sentiment ontzegt. Doch wan neer die jeugdwerken, trots het feit dat ze „zo stijf als Üzer zü11" tóch nog wel iets uitdrukken, dan ver klaart Vincent dat uit de omstan digheid „dat ze zich in mijn geest al hadden gevormd voor ik me aan het werk zette". Die brieven waar in Vincent zich even natuurlijk en volledig als in zijn tekeningen of schilderijen drukt, zijn veelal met puntige krabbels geïllustreerd. Zelfportret. Parijs 1885. Beethoven-sonates hebben iets trans cendents, verlangen sublimering en zelfs de (niet voldoende in het zang beeld geïncorporeerde) trillerfiguren hebben daar deel aan. Daartegenover stelde Majek zijn ongehoord beeldend vermogen in de miraculeuse onwesterse realistiek van de dwerg, de kinderruzies, de kui kentjes, de zwetsende koopmannetjes, de heks in Moessorgski's Tableaux. Dat Chopin als eerste toegift vol gen zou wisten we. gezien Majek's klanktype, met zekerheid vooruit. Dit werd de 15de Nocturne F mol De pianist liet zich daarna lang ver bidden, maar zwichtte toch voor de bijvalsaandrang. die gehonoreerd werd met een Roemeense Dans van Bartok. V. ROBERT MAJEK Majek is een slanke romantische verschijning. Hij concerteerde in een fljngeweven mouwvest boven een nauwsluitende pantalon. Onder de kin een slappe witte boord, daar beneden alles zwart. Maar rok noch das. Een zware donkere haarboog overhuifde het linkeroog en de sug gestie van epaterende „showvirtuoos" was even onafwendbaar. Daar bleek in het spel evenwel niets van. mijdt hy over-romantiek en over- impulsiviteit. Het continu gebruik van halfpe- daal is essentieel voor Majek's klank kleuring en kan oorzaak zijn geweest, dat Beethoven's Sonate op. 110, on danks de briljante reproductie en het kapitale weergeven van de daarin aanwezige fuga, toch een vraagteken heeft nagelaten op het stuk van de interpretatie-idealiteit. De laatste Schumann's Etudes Symphoniques en Moessorgski's Tableaux d'une Exposition werden op de klassiek meest eerlijke wijze gerealiseerd zon der dat daar een spoor van een „ik- grootheid" in te bespeuren viel. Alle technische uitdrukkingsmiddelen, kracht en raffinement, sonoriteit en halftoon, cantabiliteit en agitato- klankorgie, het bleek allemaal dienst baar element. Majek is in wezen romanticus, maar in zijn totale beheersing ver- GOUD IS GOUD Op 18 april zal de Nederlandse Ver eniging voor Weer- en Sterrenkunde in het Cultureel Centrum te Venlo een tentoonstelling openen, die onder het motto „De mens in het heelal", na gebleken succes, een toernee door het land zal maken. Op de tentoonstelling zal onder meer een schaalmodel van de over enkele jaren te lanceren satelliet „Gernelas" (German Netherlands Large Astronomical Satellite) te zien zijn. Ook zullen gerectificeerde maan foto's van de Loena IX getoond wor den. Aan de expositie wordt medewer king verleend door om. het Labora torium voor Ruimteonderzoek te Utrecht, het KNMI en de United States Information Service. Ter gelegenheid var. de tentoon stelling zal het boekje „Reisgids voor het heelal", onder redactie van Ne derlandse sterrekundigen, worden uitgegeven. De expositie zal tot en met 22 april toegankelijk zijn. Donatello wordt in Italië herdacht Ter herdenking van het feit dat 500 jaar geleden Donatello stierf zal in september in Florence een inter nationaal congres worden georgani seerd waaraan de meest vooraan staande kenners van Donatello's werk en van Donatello's tijd zullen deelnemen. Van het congres ver wacht men nieuwe bijdragen tot de studie van de plaats die Donatello in de kunstgeschiedenis inneemt, als mede van de verhouding van de kunstenaar tot het historische milieu waarin hij leefde. Het initiatief tot het congres is uitgegaan van het nationaal instituut vcor renaissance- studies. (Van onze Rotterdamse correspondent). I Zegge en schrijve één goud- vis was het afgelopen weekeinde de buit van een inbraak in een T Lagerhuis achter defensiepolitiek (Advertentie) KIUVEA ryi&rHJL/ doet u goed, elke dag wéér Klassieke opvoeringen in Syracuse De klassieke opvoeringen in het theater van Syracuse zullen van 27 mei tot 12 juni plaatsvinden. Voor dit jaar staan „De zeven in Thebe" van Aeschylos en de „Antigone" van Sophokles op het programma. De regie is toevertrouwd aan Giuseppe di Martini en Mario Ferrero, decors en kostuums zijn van Lucio Lucentini en Maurizio Monteverdi terwijl de bege leidende muziek respectievelijk ge componeerd is door Bruno Nicolai en Angelo Musco Advertentie gewone vis had waarschijnlijk nu nog rondgezwommen in zijn kom tot genoegen van de kleuters. Maar goud is goud, moet de in breker gedacht hebben. Om het dier uit de kom te halen, heeft hij nogal wat moeite gedaan, getuige het omgestoten meubilair en om gevallen voorwerpen. Overigens is er maar een kruimeldiefje aan het werk, want in de afgelopen weken zijn er in tien scholen en jeugdgébouwen in Ridderkerk in braken gepleegd, met een totale buit van enkele tientallen gul dens. bourregering goedgekeurd. De stem verhouding was 297 voor en 283 tegen. De liberalen steunden de re gering. Tot degenen die voor stemden, behoorde Christopher May hew, die vorige maand ontslag nam als minis ter van Marine omdat hij het be drag van 20 miljard gulden dat de regering tegen 1970 voor de defensie denkt nodig te hebben te laag vond. Tevoren had minister van Defen sie Healey onthuld dat de Ameri kaanse F-lll bommenwerpers met beweegbare vleugels welke de Brit se regering gaat aanschaffen, in ieht lilt nno ap^lmfpn i Sin*aP°re zu,len worden gestatlo- L/ltni Uil OOg gesinoien neerd. Singapore zou de belangrjjk- ste Britse basis in het Verre Oosten De 7-jarige Gert Dijkman is in zijn. Als de basis Singapore zou Rotterdam door een vriendje met een j moeten worden opgeheven, of als pijl in het linkeroog geschoten. In het het geen zin meer zou hebben er te oogziekenhuis is gebleken, dat het blijven, zullen de toestellen in Austra- oog onherstelbaar Is beschadigd. I lie worden gestationeerd Een koninklijk bestek Klassiek geschenk voor mo derne mensen, een werkelijk koninklijk bestek met blijven de schoonheid. In zilver en juwelierspleet verkrijgbaar bij de juwelier. (TTp Koninklijke Van Kempen Sc Begeer

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 13