Na huwelijk: Prins Claus jonkheer Van Amsberg Simon C. Jansen houdt de adem in Interview I spaarboekje DINSDAG 8 MAART 1966 Omschakeling voor mij niet zo heel moeilijk „Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Claus George Willem Otto Frederik Geert der Nederlanden, jonkheer van Amsberg". Dit zijn I de titels en namen, die Claus von Amsberg na de voltrekking van het huwelijk met Prinses Beatrix zal dragen. Aldus blijkt uit het Koninklijke Besluit van 16 februari j.l. over de i titeis en namen van de heer Von Amsberg. Het besluit is geplaatst II in het gisteren verschenen Staatsblad nr. 70. Verder wordt in het besluit bepaald: „Van genoemd tijdstip af is hij lid en Prins van ons Huis. 1 De kinderen, die uit voormeld huwelijk geboren mochten worden zullen, onverminderd de hun verder toekomende, de volgende titels en nomen dragen: Zijne (Hare) Koninklijke Hoogheid Prins (Prin ses) der Nederlanden, Prins Prinsesvan Oranje-Nassau, jonkheer (jonkvrouioe) van Amsberg", aldus het besluit. Ook werd gisteren Staatsblad nr 71 uitgegeven met het besluit van 16 februari, „houdende vaststelling van wapen en onderscheidingsvlag van «jne Koninklijke Hoogheid Prins Claus der Nederlanden". Toespraken van het paar en Cals j Prinses Beatrix en Claus von Amsberg zullen zich op de avond van j hun trouwdag om acht uur via de I radio en de televisie tot het Neder landse volk richten om hun dank uit te spreken. I De minister-president zal donder- I dagochtend bij de aanvang van de I uitzendingen van de trouwplechtig heid via de televisie om 9.45 uur en I via de radio om 10 uur zich tot het bruidspaar en het Nederlandse voik „De omschakeling bestaan is voor mij niet zo heel moeilijk geweest" zegt Claus von M Amsberg in door de Rijksvoor aan de pers verstrek te biografie over de bruidegom van de Kroonprinses, dat in de vorm van een interview is gescherven. In de loop der jaren was de heer Von Ams- berg in de gelegenheid om te gaan met mensen in allerlei levensomstan- digheden. Van huis uit is hem mee gegeven heel gewoon te deen tegen- over andere mensen. Deze goude stel- heeft hij in onverminderde mate toegepast in de diplomatie' J mate tuegeyaoi, m ke dienst. Dit onbevangen optreden heeft hij voortgezet in Nederland, al- P5 dus de biografie. In de korte spanne tijds, die de heer Von Amsberg in P« Nederland vertoeft, heeft hij zich al HT vele vrienden gemaakt, „Iedereen is ilib vriendelijk en voorkomend tegen mij Ik ben het tegenover iedereen", zegt de heer Von Amsberg. Hij heeft de Nederlanders leren kennen als men- sen met een humoristische inslag. Het |:ci-|QSdH2§©§c^ I Nederlands f voor kleuters i in Hitsacker f (Van onze Roermondse correspondent» A Vijftig kinderen van een kleu- terschool in Hitzacker krijgen op 'o ïaart een Nederlands spaar- boekje De inleg op dat spaar- x bankboekje zal worden gestort uit het bedrag, dat de leden van de harmonie uit het Limburgse x 1 Meerssen als dank voor "e gast- vrijheid in het stadje, bij elkaar I zullen brengen Met de extra- x rijksdaalder van de bank voor erste inleg, zal er minstens vijf gulden op elk boekje worden X gestort. De boekjes zullen in een <r bank in Meerssen worden be- 1 waard. Bij feestelijkheden rond i het Koninklijk Huis en andere 7- speciale gelegenheden, zal het j bestuur een bedragje op de x boekjes bijstorten. De kinderen g Ej$ krijgen de boekjes weer toege- cj? stuurd als ze 21 jaar worden. De X Limburgse harmonie gaat don- lag in het Duitse stadje aan de Elbe de feestelijkheden ter X gelegenheid van het huwelijk g Prinses Beatrix en Claus von Amsberg opluisteren. Voor X het gemeentebestuur nemen zij 1000 Nederlandse tulpen mee. Op maart zullen ze 's morgens i reveille blazen en 's avonds X' i taptoe en de dansmuziek op 1 het gala-bal verzorgen. x -fa Het koninklijk paar 'komt aan bi: het paleis op de Dam. Rechts iet bruidspaar met me- vrc.w Von Amsberg. democratisch bestel in Nederland heeft grote bewondering bij hem af gedwongen, aldus de biografie. Belangstelling C C gemiddelde Nederlander, zo heeft hij kunnen vaststellen, toont levendige belangstelling voor het geen zich dagelijks in de politiek af- ipeelt. In deze specifieke democrati sche samenleving durft men zich vergaande vrijheden te veroorloven. Dit verschijnsel noemt de heer Von Amsberg uniek, zo wordt in de bio grafie gezegd. Als voorbeeld geeft hij het optreden van Paul Van Vliet in de Ridderzaal in Den Haag op de van de ondertrouw. Deze on gekunstelde conference heeft hem bewijs geleverd, dat vrije me ningsuiting een hoog gewaardeerd goed in Nederland is. Met betrekking tot de taak. die hem in de toekomst wacht, zegt de heer Von Amsberg, dat hij een con structieve bijdrage wenst te leveren het welzijn van de Nederlandse i samenleving, aldus de biografie van I do R.V.D. Philips-lening in Zwitserland De N.V. Philips' gloeilampenfabrie- ken heeft bekend gemaakt dat zij j I in Zwitserland een obligatielening I i zal plaatsen van 60 miljoen Zwitser- se franken. De lening, die is ver deeld in stukken van Zw frs. 1.000, draagt een rente van 5% per jaar (jaarcoupons). De uitgiftekoers be draagt 100%. De lening is overgeno men door een consortium van Zwit- De aflossing op de lening zal plaatsvinden in tien jaarlijkse ter mijnen van zes miljoen Zwitserse I franken, voor het eerst in 1975 en voor het laatst in 1984. Wij tekenen hierbij aan, dat Phi- lips, indien dit concern de lening in ons land had willen plaatsen, veel duurder uit zou zijn geweest. Dan zou de rente op zijn minst 6pro cent bedragen moeten hebben, te gen een uitgiftekoers van 99 pro cent. Hieruit blijkt, dat de Neder lands kapitaalmarkt in vergelij king met het buitenland te duur is geworden, hetgeen wellicht conse quenties kan hebben met betrekking tot de rentoevoet. (Fin. Red. L.D.) Draion Maten Vraag de nieuwe, kleurrijke "aankleedfolder" van Delana Bij uw winkelier. Dan kunt u meteen die vele prachtige modellen bewonderen uit Delana's nieuwe collectie gebreide kleuter- en kinderkleding! Ontspanning Aan ontspanning is de heer Von Amsberg hoegenaamd nog niet toe gekomen. zo vervolgt de biogra fie. Hij heeft stellig het voornemen de toekomst concerten te bezoeken, ar klassieke muziek wordt uitge voerd. Een beslist tegenstander van moderne muziek is hij niet, maar, zo zijn voorwaarde: niet te modern. Bij de schilderkunst is zijn belang stelling meer gericht op de moder- expressie. Het Nederlandse toneel vindt hjj over het algemeen op een hoog niveau staan. Op het gebied de sport gaat zijn belangstelling ïaar tennis, golf, skiën en water sport. In deze vrij strenge win ter, heeft de heer Von Amsberg enke le malen de gladde ijzers onderge bonden. zo vermeldt de biogra fie. Tijdens een bezoek aan Friesland kreeg hij onlangs een stel Noren cadeau. Deze schaatsen zijn intus sen ingereden. De heer Von Amsberg schaatste ruim vier uur op het ijs van de vijvers van paleis Soestdijk. Hij verheugt zich op de dag waarop hij in een speciaal daarvoor inge richte ruimte in kasteel Drakesteyn zich weer kan gaan wijden aan zijn vele technische hobbies, zo besluit de biografie van de R.V.D. over de brui degom van Prinses Beatrix. ■fc Op Schiphol arriveerde teren ook Prinses Sophii Bourbon, de echtgenote van gis- I Carlos, de Prinsei Zij werd afgehaald door Margriet rechts Grote orgel in de Westerkerk is magistraalmaar heeft gebreken. PLEZIERIGER EN MOOIER Stewart L. Udall, de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken, zal president Johnson samenwerking met West-Duitsland bij het besturen van de natuurlijke hulpbronnen aan bevelen. Hij zei dit gisteren in een toespraak in het Wetenschappelijk Instituut van Düsseldorf. Hij zei er van overtuigd te zijn, dat deze sa menwerking zal bijdragen om de we reld plezieriger en mooier te maken. Udall zei geconstateerd te hebben dat West-Duitsland wat de wegver- fraaiing betreft, ver voor is op de Ver. Staten. Hij zei ook dat Amerikaanse ge leerden veel kunnen leren van het indrukwekkende Westduitse program ma voor het tegengaan van de ver vuiling van het water van de Roer. Het Nederlands Genootschap voor Reclame heeft gisteren in Kras een bijeenkomst gehouden, die eindigde met een excursie langs de voorzieningen, die in dit befaamde, thans een eeuw oude hotel voor de wereldpers zijn ge troffen. De heer Schiittenhelm. hoofdman van de NTS. deelde er de gemeente Amsterdam heeft giste- de eerste maal de bruidegom van een Nederlandse Kroonprinses zijn oom Julius als getuige aan- wijst. Iji 1937 was Prins Julius zur Lippe getuige voor zijn neef Prins Bernhard. De afdeling „publieke werken" i mede. dat de NTS niets hoeft te betalen voor de buitenlandse re- portagetreinen, die bij de huwe lijksver slag geving zullen worden gébruikt. Overigens heeft de NTS inmiddels 61/2 kilometer kabel ge legd om alle verbindingen tot stand te brengen naar het om vangrijke centrum in Krasnapols- ky. Zo grondig zijn de technici te werk gegaan, dat in deze nood- studio zelfs meer schakelmoge lijkheden zijn dan in Bussum. Een Oostenrijks journalist heeft zijn Weense dagblad gisteren voor zien van een pakkend stukje over de problemen rond het huwelijk in Ne derland. De moeilijkheden vinden zijn oorzaak, zo heeft hij na een kort ver blijf hier te lande reeds achterhaald, in de activiteiten van twee belang rijke groeperingen: de verzetslieden en een aantal invloedrijke joden. Terwille van de historie is het nuttig te vermelden, dat niet voor de eerste honderden meters dun doek aangebracht van de versieringen op de Dam en in de Raadhuisstraat. Er staan daar niet alleen vlaggen, maar er zijn ook van turfmolm keu rige perkjes gemaakt, waarin bloei ende Chinese klokjes en siergroen zijn geplant. Het wijde plein voor het paleis is daardoor klein geworden en de duiven scharrelden gisteren dan ook enigszins onthutst rond tussen het gloednieuwe struweel, waarmee hun ruimtelijke ordening in de war was gebracht. Hoewel al maanden ijverig wordt gespeculeerd over de japon. die Prinses Beatrix zal dragen. blijft het gehem ondoorgrondelijk, j Donderdagmorgen om negen uur worden de finesses bekendge maakt. Over het jacquet, dat Claus draagt is meer bekend. Het is ver- vaardigd door de firma Spalton en Maas, hofkleermaker van Prins Bernhard, aan de Haagse Kneuterdijk. De stof is van lambs- ivool. Bij dit alles een grijs vest, grijze handschoenen en vermoe delijk een zwarte hoge hoed. I Mr. Pieter van Vollenhoven, die i sedert drie jaar klant is van deze 1 hof kleermakerijhad al een jac quet. Daarentegen heeft hij zich i wel een nieuwe rok laten aanme- I ten. Nadat gistermorgen vroeg tijdens de repetitie van de voltallige stoet al pamfletten op de auto's van Duitse bezoekers waren geplakt, is nu in de hoofdstad een tweede vlugschriftactie op gang gekomen. Zij omvat een ge- dicht „Ter gelegenheid van het hu welijk van Kroonprinses Beatrix", waarin met ruim gebruik van histo- rische gegevens uit de jaren 40-'45 heftig geschimpt wordt op het aan staand gebeuren. Het is ondertekend door „het werkelijke verzet 1940-'45" en daaronder staat „als vanouds ver- I menigvuldigen en doorgeven." De algemene vereniging van Belgi sche fotoverslaggevers heeft een pro testtelegram gezonden aan paleis Soestdijk in verband met de weige- j ring aan een twaalftal fotografen om het huwelijk van Prinses Beatrix op 10 maart te filmen dan wel te foto graferen. De betrokken Belgische fil mers en fotografen hadden het ver zoek ingediend een reportage te mo- j gen verzorgen van het huwelijk en allen een afwijzend antwoord gekre- 1 gen. af. Sindsdien is het vele malen ge restaureerd. Voor het laatst in 1938, maar juist aan de toen ingebouw de elektrische overbrenging mankeert nogal wat. „Nu ken ik het orgel na tuurlijk als mijn eigen huis", zegt de rijzige musicus, terwijl hij met de har de gespreide vingers, die zijn beroep verraden door een volle zwart-grijze haardos strijkt. „Ik weet waar de zwakke plekken zitten, dus ik kan daar wat omheen spelen, maar hele maal vermijden doe je ze toch nooit. Restaurateurs van Flentrop uit Zaandam blijven de hele dienst in de buurt om eventueel nog snel te kunnen ingrijpen" Twee klavieren i Bovendien zit de man, die nu der- I tien jaar officieel orgelist van de Westerkerk is, niet voor één klavier gevangen. Naast de grote Duytschot staat sinds twee jaar een kleine Flentrop, een koororgel speciaal aan geschaft voor de maandelijkse Bach- SIMON C. JANSEN cantates van het eigen koor van de kerk. Simon Jansen stelt zich voor, dat hij de preludia én de liturgische begeleidingen op het grote orgel speelt, terwyl Aukje Boers paraat zit aan het kleine orgel voor de onder zijn leiding uit te voeren liederen. Gaat er iets mis dan kan hij ter stond invallen. Om de twee functies van organist i koor-orkest-dirigent te kunnen combineren moet hij een paar keer een smalle trap op en af, maar er is uitgerekend, dat hij het steeds pre cies kan halen .Behalve voor de in zet van het laatste lied, zodat dat gespeeld zal worden door de vas te tweede organist van de Wester kerk Wessel de Vries. Program ma Over het programma dat het bruidspaar heeft uitgezocht, is de heer Jansen best te spreken. „Er wordt geroddeld, dat ons koningshuis niet muzikaal zou zijn, maar na on ze Bachuitvoering op tweede kerst dag, die de Prinses en haar verloof de hebben bijgewoond, heb ik haar twee minuten gesproken. Voldoende voor mij om te weten, dat ze er écht van had genoten. Zoiets simuleer je niet. Trouwens, die stukken uit de Mattheus Passion, het koraal „Was mein Gott will, das gescheh" allzeit" en de aria „Ich will [X mein Herze schenken" zijn voortreffelijk geko zen. Misschien vatten de mensen de tekst van dit tweede lied anders op. dan het oorspronkelijk is bedoeld, maar dat vind ik niet erg. Als je zulke universele muziek dubbel toe pasbaar kunt maken, moet je die kans grijpen". In de keuze van het derde lied was de organist vrij op één restrictie na: het moest om niet nader aan geduide, maar gemakkelijk te raden redenen een gedeelte uit een mis zyn. met Latijnse tekst. Voorgesteld werd toen het Sanctus uit de Hohe Messe van Bach of het laatste deel uit het Gloria van Vivaldi. Simon Jansen. Bachminnaar par excellence is er niettemin blij om. dat het dit laat ste is geworden. „Het is in stijl met de voorgaande stukken, maar het is toch ook weer even iets anders. En u weet, dat de Prinses erop stond dat bij het verlaten van de kerk de Trumpet Tune van Clarke wordt gespeeld? Ik vind het een magni fiek programma". Niet alleen Simon C. Jansen wil duidelijk stel len, dat hij niet de enige musicus is, die de kerkdienst opluistert. Warm komt hij op voor de faam van koor en orkest. „Ons Westerkerkkoor is niet groot. 45 man alles bijeen, maar het zijn allemaal hoewel amateurs, goed geschoolde zangers. Je moet al wat presteren wil je erin komen. Dat houden we zo, omdat we an ders niet elke maand een Bachcan- tate kunnen geven. En ons orkest is prachtig. Zet u dat nou eens dui delijk in de krant, want ik heb zo veel onzin gelezen. Het bestaat uit dertien strijkers, twee fluiten, drie hobo's, twee trompetten, een clave- cimbel en het orgel. Ik heb de lei ding. maar die mensen maken de muziek".

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7