GOUDEN MEDAILLE VOOR 100-JARIGE L.B.F. Koren zongen ter ere van komend huwelijk Honderden boden gelul Leids onderzoek van religie op Hateruma coldrex wensen aan §TAR-NEON PACIFISME II Leidse raad vlot door agenda heen In Geref. Kerk aan de Oude Vest DINSDAG 8 MAART 1 LEIDSCH DAGBLAD Op zyn beurt huldigde de heer Bosma de heren P. Zirkzee en B. Dool, die, met Inbegrip van de tyd bij de voormalige broodfabriek v. d. Meij doorgebrachte Jaren, bij de L-BF resp. de veertig- en vijfentwin tig Jaar hebben volgemaakt. Een en veloppe met inhoud onderstreepte deze dank. Bij de vele gelukwensen, welke commissarissen en directie deze dag uit zo uiteenlopende kring mochten ontvangen, voegde zich by de hul diging door het personeel op het terrein van het bedryf een muzikale felicitatie van de drumband van De Kleine Burcht", een onverwach te attentie waarvoor de eveneens Ju bilerende personeelsvereniging (25 jaar) had gezorgd. En zo maakten receptie, huldiging, en serenade de savende maart voor de 100-jarige LBF tot een dag om nooit te vergeten. S.G.P. KOMT NIET MET EIGEN LIJST Samen met Prot. Chr. groep Zoals bekend, zyn de afdeling Lei den van cle Christeiyk- Historische Unie en de Centrale Anti Revolu tionaire Kiesvereniging te Leiden overeengekomen de bestaande sa menwerking voort te zetten by de as. gemeenteraadsverkiezing. De Staatkundig Gereformeerde Party, afdeling Leiden, heeft besloten niet met een eigen kandidateniyst uit te komen onder voorwaarde, dat twee plaatsen op de ïyst van de Protes- tants-Christeiyke Groep aan die S.G.P. ter beschikking worden ge steld. Zowel de afdeling Leiden der C.H.U. als de Centrale AJt. Kies vereniging zyn met deze voorwaarde akkoord gegaan. De C.H. en de A.R. zullen gezamen- ïyk en de S.G.P. afzonderlyk hun kandidaten aanbevelen. Kkkheb wwweeer n-negen en dd-dertig... Maarverkoudheid ismeer dan koorts alleen. Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex Koorts, hoofdpijn, verstopte neusdien vitamine C, dat het herstel ver- u voelt u écht ziek. Daarom moet u snelt en extra weerstand geeft. Col- niet één van de symptomen van uw drex verdrijft de hele verkoudheid verkoudheid bestrijden, maar uw radicaal. Pak uw verkoudheid serieus hole kou. Dat doen Coldrex twee- aan. Neem Coldrex I laagstabletten. Coldrex stilt de pijn, doet de koorts dalen en maakt t neus weer vrij. Coldrex bevat boven- Echtp; Een door zeer velen bekochte receptie, gistermiddag in de koffie kamer van de Stadsgehoorzaal gehouden, vormde een van de hoogtepunten bij de jubileumviering van de honderdjarige Leidsche Broodfabriek. Nauwelijks vindbaar tussen de bloemstukken heb ben de directeur, de heer J. Bosma, en de raad van commissarissen de gelukwensen en cadeaus van vrienden en zakenrelaties in ont vangst genomen. Zij hadden zeer vele geluk wensen in ontvangst te nemen. V.l.n.r. de directeur, de heer J. Bosma en de raad van commis- issen, mr. H. F. Goudsmit, jhr. mr. D. A. W. van Tets van Goudriaan en jhr. J. van den Brandeler. (Foto L.D./Holvast) een leestavond in het voorjaar aan te bieden. LBF in Neon Wederkerig bood het personeel deze avond commissarissen en directie een huldeblyk aan. De voorzitter van de personeelsvereniging, de heer F Knaap, zinspeelde daarop reeds ir zyn woord van felicitatie, waarin hy de leiding van het bedryf hulde bracht voor al de ook in sociaal opzicht doorgevoerde voorzienin gen. Hoewel de heer Knaap in het Antoniusclubhuis „met lege handen" stond, werd dit een uur later goed gemaakt toen de echtgenote van de directeur, mevr. J. Bosma-Bosgraaf, in het jubilerende bedryf aan de Mare met een-druk-op-de-knop het geschenk van het personeel onthul de: een neonverlichting (LBF), aangebracht op een in het oog springende plaats van het bedryf. Naast deze verlichting zorgden ook de broodslyters by monde van de heer A. Smittenaar deze avond voor een spectaculair „vlagvertoon" en wel met de aanbieding van een na tionaleeen Leidse- m een LBF- vlag. De heer Zitman sprak tenslot te namens de gepensioneerden. aar Ouwehand teruggekeerd Dezer dagen zyn, na een verbiyf tn een jaar in Japan, in ons land teruggekeerd de heer en mevrouw Ouwehand-Kusunokl. Dr. C. Ouwe hand is wetenschappeiyk hoofdamb tenaar-conservator van de Japanse afdeling van het Ryksmuseum voor Volkenkunde in Leiden. Ter zyde ge staan door zyn echtgenote heeft dr. Ouwehand met een subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zui- ver - W e tenschappel ij k Onderzoek ruim negen maanden lang de gods dienst als cultuuraspect op het Ryu- kyu eilandje Hateruma bestudeerd. De rest van de tyd heeft hy te Ho- noloelooe in het Ryukyan Research Center van de universiteit van Ha waii en in Japan zelf doorgebracht, waar hy contacten met vakgnoten heeft onderhouden, enige lezingen hield en Ryukyu literatuur bestu deerde. Hateruma, dat plus minus 1300 inwoners telt, is gelegen in de Kyu- kyu-archipel in het zuideiykste deel van het Japanse cultuurgebied en N.Z.H. op 10 maart In afwijking van de geldende dienstregeling zal op alle N.ZÜ.- lynen donderdag de dienst worden uitgevoerd als op zon- en feestda gen. Op de NjS.-busdienst Den Haag- Amsterdam v.v. wordt de normale dienst gereden. Lakenhal op 10 maart dicht Het Stedelyk Museum „De Laken hal zal donderdag de gehele dag ge sloten zyn. het bevindt zich dus in de buurt van Formosa. Ofschoon Japanners by tyd en wyie wel ethnologisch onder zoek op Hateruma hebben verricht, is dr. Ouwehand de eerste wester ling, die voor zo'n lange tyd we- tenschappeiyk onderzoek op het eilandje heeft gedaan. Ouwehand heeft de religie daar bestudeerd volgens een typische „Leidse" methode, dat wil zeggen via het ritueel, de rituele teksten en liederen. Zo heeft hy in totaal on geveer 40 uur teksten op de band recorder opgenomen. Voorts is hy volgens een „enthnofilologische" me thode te werk gegaan. Dr. Ouwehand heeft de teksten zo veel mogeiyk ter plaatse geanaly seerd. By hun verbiyf op het eiland heb ben de heer en mevrouw Ouwehand geheel met die bevolking meegeleefd en, tezamen met een inheemse fa milie, in een boerenhuis gewoond. Mevrouw Ouwehand heeft zelf her- haaldeiyk aan het godsdienstig ri tueel deelgenomen en zelfs de retrai te van de priesteressen meegemaakt, waarby zy natuurhjk tal van waar devolle gegevens over de godsdienst aan de weet is gekomen. Meermalen volgde zy ook de rituele tochten, welke de priesteressen over het eiland maken. net meest eervolle geschenk was de gouden medaille van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, die de onder-voor zitter, de heer C. F. Meerpoel, vergezeld van de secretaris, mr. K. A. C. Branderhorst, de jubile rende L.B.F. aanbood. Onder de velen, die van drie tot vyf uur voor een volle koffiekamer en lege glazen zorgden, waren o.a. de burgemeester mr. G. C. van der Willigen, de wethouders Men ken en Piena, de heer H. J. de Kos ter namens de meelfabrikanten, ir. J- A. P. Smit, directeur van het Station voor maaldery en bakkery te Wageningen, dr. G. Verhagen, di recteur van de Ned. Bakkery stichting, dr. G. Tierie, directeur van de Keuringsdienst voor waren in Haarlem, directeur J. Sjoerds van het Gewesteiyk Arbeidsbureau, ir. J. Sitsen van de Vereniging van Leid se industriëlen, de heer J. Krikken namens de bedrijfsvereniging voor het bakkersbedrijf, ir. D. de Ruiter namens het instituut voor graan, Mevr. JBosma-Bosgraaf ont hult het symbolische geschenk van het personeel, een op het be drijf aangebrachte neonverlich- ting. (Foto L.D./Holvast) meel en brood TNO in Wageningen, de heren F. Knaap en J. Ranselaar namens de werknemersorganisaties en de heren A. Smittenaar, J. van der Ploeg en P. Preenen namens de afdeling Leiden van de bond van wederverkopers van brood en aan verwante artikelen. Zoekt U een gouden armband of collier Juwelier v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 heeft ze. Grote keuze in alle prijzen. ALTUD VOORDELIG. '«Maandags gesloten. Onder elkaar „Wy voelen ons het best indien wy onder elkaar zyn", aldus sprak, deze toch wel zeer geanimeerde en druk bezochte receptie, de direc teur, de heer J. Bosma, toen hy zich gisteravond in het Antonius clubhuis richtte tot de dagelijkse medewerkers van de LBF. „Ondanks het feit, dat wy een prachtige dag hebben gehad, met een overweldigen de belangstelling op onze receptie, zyn commissarissen en directie ver heugd, dat zy dit eeuwfeest op deze dag afsluiten temidden van het per soneel. Met elkaar hebben wy de LBF groot gemaakt". In gelyke geest sprak ook de president-commissaris, mr. H. F. Goudsmit, toen hij de vele LBF- ers in het Antoniusclubhuis een har- telyk welkom toeriep. „Met uw hulp en steun en dagelijkse toewyding hebben wy voldaan aan het voor een eeuw gestelde doel „een goed en deugdzaam brood te leveren". Hoewel honderd jaar over ons zyn heengegaan en wy thans door tal van beperkende bepalingen zyn ge bonden aan de samenstelling van ons produkt, zyn wy ervan over tuigd, dat u zich allen zult biyven inzetten om de gevestigde reputatie van de LBF hoog te houden". Aan dit woord van waardering verbond de president-commissaris de mede deling, dat commissarissen en direc tie besloten hadden om het perso- maakte ook deze lichtreclame! Laat L.B.F. uw lichtend voorbeeld zijn en kie$ ook voor uw zaak STAR-NEON. VRIJBLIJVEND ONTWERP EN OFFERTE. Hogewoerd 173 - Leiden - Telefoon 01710-34964 In aanvulling op het gisteren ge plaatste ingezonden stuk van W. Meyers zou ik graag enkele vragen stellen en opmerkingen maken. Wie verzetten zich het hevigst tegen het Verdrag van Versailles, dat door Franse vuurvreters was doorgezet om Duitsland voorgoed te ruïneren Toch zeker niet in de laatste plaats op pacifisten (wat een heerlyk al gemene kreet), die duidehjk zagen dat de uitvoering van het verdrag wel leiden moest naar een Nazi Duitsland vol wraakgevoelens en tot de tweede wereldoorlog. Wie waarschuwden het eerst tegen het nazi-regime en Hitier? Waren het niet vooral de pacfisten, zy die tegen wraak en oorlog vochten? Spraken prof. Heering, ds. Buskes, Hilbrandt Boschma, Kees Boeke, prof. Banning, om maar enkele Ne- Met inbegrip van een koffie-pauze van een kwartier, had de Leidse raad, die gistermiddag bijeenkwam, maar anderhalf uur nodig om een agenda van 18 voorstellen af te doen. Er prijkten dan ook ditmaal geen „spectaculaire" voorstellen op de agenda. derlanders te noemen, niet veel eer der dan onze regering? Wie waarschuwden het eerst tegen de overeenkomst van München in Ds. Buskes sprak naar aan leiding hiervan: „Te München werd de vrede met een Judaskus be groet en het beetje trouw, dat er nog uit de aarde omhoog sproot werd' vertrapt. München betekent een vrede zonder recht en zonder vry- heid. Indien de wereld op de te Mün chen ingeslagen weg voortgaat wordt Europa een groot concentratie kamp". Daarom Ujkt het me niet helemaal gerechtvaardigd het pacifisme of de pacifisten de schuld voor de tweede wereldoorlog in de schoenen te schui ven. Doorgetrokken naar de huidige si tuatie (die voor ons veel belangrij ker is)wie waarschuwt er het hardste tegen het gevaar van een wereldoorlog om Vietnam? Wie waarschuwt het meest voor de ge volgen van de Westerse politiek in Afrika en Azië, die er op gericht is allerlei dictatoriale regeringen aan het bewind te houden „om het com- m in isme te bevechten"; een poli tiek die de volken van Afrika en Azië steeds meer van het Westen vervreemdt? Zyn het niet de paci fistische krachten in kerk en sa menleving, de „pacifisten" Zou men over twintig, dertig Jaar weer de pacifisten de schuld geven van de wereldoorlog, die onvermyde- lyk uit deze politiek voort moet vloei en? (als er dan tenminste nog men sen zyn die anderen de schuld ergens van kunnen geven). Zal men dan weer spreken van ondermyning? Er moeten nu eenmaal altyd men sen zijn, die de schuld krygen en meestal zyn dat de mensen, die niet kritiekloos alles slikken en die niet met de massa meelopen. Slechts over een enkel voorstel het merendeel had betrekking op on dergeschikte schoolvoorzieningen werd terloops een opmerking ge maakt. Zo vroeg de heer Ham (KVP) naar de uiteindeiyke kosten van een instructiebad onder de te bouwen Mytylschool (geraamd op f250.000). Sprekers fractie staat straks niet graag voor voldongen feiten, te meer daar het aanvankeUjk in de bedoeling lag de leerlingen van de Mythyl- school zwemonderrlcht te geven in het instructiebad van de Louise de Coligny-h.b.s. waarvoor indertijd ook een aanvullend krediet was verstrekt. Wethouder Sannes wees er de heer Ham op, dat van deze gedachte is afgestapt omdat het voor spastische kinderen noodzakeiyk is, dat de tem- In de Geref. Kerk aan de Oude Vest is op initiatief van de Ring Leiden en Omstreken van Chr. Zangverenigingen ter gelegenheid van het op handen zijnde huwelijk van Prinses Beatrix en de heer Claus van Amsberg onder bevredigende belangstelling een zang- dienst gehouden. Er waren vier koordirigenten: J. Arnoldus, Hans Boelee, Bas Siereveld en Aat van Vliet. Aangezien het hier geen z.g. zangersavond betreft, maar meer een wijdingsdienst, menen we dat een kritisch vergelijken van zangprestaties ditmaal niet aan de orde is. Aat van Vliet's rol beperkte zich tot leiden van samenzangen met alle aanwezigen en om Boelee's koren op het orgel te begeleiden. Voor zover overigens begeleiden nog nodig was, deed Boelee dit op orgel of piano. Zonder begeleiding, a cappella dus, zyn alleen de zanggroepen van Arnoldus opgetreden, t.w. het Leidse Gem. Dubbelkwartet „Musica" en het Alphense koor van de Ned. Prot. Bond. A cappella training is door gaans voor een koor een verstandige maatregel. Een programma van muziekteksten exclusief afgestemd op het huwen I neeTeën" gratificatie uit te keren en van een kroonprinses, was natuurlijk niet haalbaar. Met wat dichteriyke vryheid werd dus maar Giessen's „Salvam fac Reginam" niet op de regerende vorstin, maar op de troonopvolgster toepasselyk gemaakt. Een vondst was de keuze van het lied ,,'t Waren twee Coninckskinde- ren" (op de modale, minder algemeen bekende melodie) als idylle-aandui ding, maar na de tweede regel „zy hadden malkander zo lief" laat de ballade zich een tragiek ontwikke len, waarvan noch dirigent, noch koristen noch wy het bruidspaar de symboliek kunnen oewensen. Voor het Dubbelkwartet vermelden we nog „Locus Iske" van Bruckner en „Lauda Sion" van Altink, en voor de Alphenaren het haast vanzelf aangewezene „Myn Nederland" van Herman de Wolff. Boelee presenteerde zich met zyn koren uit Leiderdorp (Excelsior) cn Woubrugge (Lofstem) en zelfs nog een keer met het Herv. Kerkkoor van Oegstgeest, waarvan hy onlangs af scheid nam. Hy verklankte met de drie samen een Dankkoor van Han del en zyn eigen reeds meer malen vertolkte „Kyrie en Sanctus"; boven dien zonder Oegstgeest een eigen Triomfkoor, dat in ieder geval, zoais van hem te verwachten, voortreffeiyk in de klank zit. Siereveld liet zyn koor uit Katwyk- Ryn o.a. met het oog op 10 maart zingen „U beminnen, dat is leven". En om via Haydn's Lentekoor uit de Jaargetyden suggererenderwys Beatrix en Claus in een tafereeltje te laten vergiyden als dat van „Liebes Hannchen" en „Bester Lukas" is, voor wie er gevoelig voor is „zangers humor". Feestklanken zyn nog vernomen van een ingevoegd koperkwartet uit de Alphense harmonie „Arti et Religionl"; gebed en welkom door de Ring-voorzitter Wernecke; dankge bed, slotwoord en een geestige cau serie door de oud-verzetsstryder en voormalige Rynsburgse predikant ds H. Post. En het aloud Wilhelmus. peratuur van het badwater (normaal 23 graden C.) tot 32 graden wordt op gevoerd. Aangezien by de bouw van het Zweilandbad met het gebruik van zo hoge temperaturen geen rekening is gehouden, heeft dit een zeer na delige invloed op de levensduur van gebouwen en installaties. Spreker had er vertrouwen in, dat het geraamde bedrag niet wordt overschreden. T.z.t. wordt de raad echter nog een juiste kostenberekening voorgelegd. Thans gaat het alleen om een bedrag van f 15.000 Voor het maken van een paal- fundering. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten. Een ander punt dat nog een korte discussie uitlokte, was het voorstel van B. en W. om de gemeentelyke kosten in de restauratie van de Hoog landse Kerk te verhogen van 15 op 17%. De heer Roorda (PvdA) was van oordeel, dat de meerdere kosten moesten worden opgebracht door de hervormde gemeente. Wethouder Pie na bracht de heer Roorda onder het oog, dat de kosten van een eerste restauratie in 1954 zeven echt ton waren en dat thans een totale res tauratie op ruim zes miljoen gulden worden geschat. Aan het behoud van drie monumentale kerkgebouwen in de binnenstad (Pieterskerk, Hoog landse kerk en Marekerk) moet de hervormde gemeente grote bedragen ten kosten leggen. Mede uit kunst historisch opzicht achtte wethouder Piena het verantwoord, dat de ge vraagde verhoging van de gemeen telyke bydrage wordt verleend. Con form besloten. By de behandeling van het voor stel om een verplichte maandagmid dagsluiting in te voeren voor schoen- winkeliers en drogisten schoenwin keliers sluiten dan op grond van een ontheffing van de bepaling in de lan- deiyke verordening secondaire ar beidsvoorwaarden de gehele dag waarschuwde de heren Portheine (VVD) en Sommeling (PvdA) er voor om deze sluiting min of meer te kop pelen aan de bestaande c.a.o. voor deze branche. Wethouder Menken wees er op, dat de raad niets te vertellen heeft over c.a.o.'s. Het gaat in kwestie alleen om een verplichte maandagmiddagslui- ting. Over de invoering van een „dode maandag" een verschynsel dat hand over hand toeneemt en z.i. voor de stad niet aantrekkeiyk is heeft de raad niets te zeggen. Na deze toelichting werd ook dit voor stel z.h.s. aangenomen. Eveneens was dit het geval met alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen. Tot leden van het bestuur van de Stichting Leidse avond-h.ba. werden deze middag benoemd de heren dr. J. P. Duyverman. de heer B. Swanen- burg en dr. J. M. Roosenschoon. Anne de Jong, Oegstgeest. „Waarschuwingen" zyn ongetwy- feld waardevol, maar niet voldoen de. Hitler was niet met waarschu wingen tegen te houden. Ds. Buskes had dus gelyk met zyn verzet tegen München, een verzet waarin hy en zijn geestverwanten beslist niet de enige waren. Maar wat konden de Westelyke mogenheden op dat ogen blik doen, verzwakt als zij waren? Niets is gevaarlyker dan eenzydig pacifisme. Waarom geen waarschu wing voor de gevolgen van de po litiek van Peking en Hanoi in (Azië en) Afrika, die er op gericht is dic tatoriale regeringen aan het bewind tc brengen om het communisme in te voeren? Red. L.D. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Anoeska Johanna Maria, dr van G. Zwart en E. C. G. de Boer; Hlelke. zn van S. Boersma en S. van der Horet; Marco, zn van A. vom Lehn en W. Fl- llppo; Eduard Alfons. zn van T. H, de Bruin en S. M. van Ryn; Maria Catha- rlna, dr van S. B. Strijk en C. de KruLff; Gerardus Joseph Maria, zn. van C. G. van den Hoek en M. J. Ver- voorn; Robert, zn van B. Hlllebrand en W. F. Leupe; Diana, dr van R. Hulsman en L. G. W. Roland; Judith, dr van W. Pronk en G. van Beelen; Franclna, dr van T. G. Burgerhout en L. F. M. Honsbeek; Robertus Cornells, zn van C. J. Schoof en A. J. Verhoef; Robert John. zn van S. van der Laarse en J. Portier; Dirk, ..'lgt Duijvenbode; Anne Maria A. J Jaooba, dr Jeroen Petrus. HHJ en H. P. Bek; Franclscuse Johannes Petrus, zn van F. J. A. Stram praat en E. J. van Hout; Karen Ingrid dr van H. D. Stelnroth en J. M. J. Öllverda; Klazina. dr van D. van Beelen en N. G. van Delft; Ellen Martlne, dr van C. Koenen en M. Fros; Senta Inge Maria- nela. dr van R. E. Beeldsnijder en H. A. Henry; Sabine Louise Maria dr van H. A Reterlnk en A. L. F. M Schel- lart; Cornells, zn van C. van Leeuwen en P Kikkert; Jozef Jacobus, zn van J. P. S van Vliet en C. M. Wouters; Judith Maria, dr van H. W Egter van Wlssekerke en M. E. B. Scholte; Bri gitte Wil helm lna. dr van J. G. E. Janssen en R. W. Mulselaar; WUlemlln Marianne, dr van W. A. Kaasjager en A. E. Lambers; Esther Anne Marle. dr van W. A. Groenewold en P. J van Leeuwen; Clasina Al berthadr van A va. Klaveren en C. Driebergen; Maria Johanna Jacobs, dr van J. van de Meeberg en C. T. van Zeist. GETROUWD OVERLEDEN W. Seller. 94 Jr. w.v. J. van Riet; D. vand en Bosch. 76 jr. w.v. C. Ooms C. Ouwehand, 58 jr. w.v. D van Dulln: M. M. de Ruljter. 1 dag. dochter; K. j' Knappert. 60 Jr. man; A. W. Ouds- H^ïn«78 ir> man: R P A Lammer- tlnk 6 wek-n zoon; J. B Griffioen. tl £:v? l. ïL-SL so

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 3