LEIDSCH DAGBLAD Koninklijke familie nam intrek in paleis op Dam N.S.-personeel met modelactie Nelson-zuil door bom in Dublin verwoest dreigl Intieme cocktail Honderden doden in zuid-Laos In Ghana geen Russen of Chinezen gedood Veldkamp maakt weinig haast Cféwnim, Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 8 MAART 1966 No. 3181S Directeur: E. A. E. van Dlshoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f 0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Witte Singel i, Lelden - Giro no. 67055 Rustig welkom in Amsterdam I (Van onze Amsterdamse correspondent) Koningin Juliana, Prins Bernhard, Kroonprinses Beatrix en Claus von Amsberg hebben gistermiddag met een aantal gasten hun intrek genomen in het paleis op de Dam in Amsterdam. Vele toeschouwers bereidden het koninklijk gezelschap om streeks half vijf een rustig welkom. een kostuum van een lichte tint blauw droeg. Koningin Juliana (in een bruine bontmantel) en Prins Bernhard, in het uniform van inspec teur-generaal van de Luchtmacht, inspecteerden de door een compagnie matrozen van de Marine Luchtvaart dienst gevormde erewacht. Toen de Koningin, de Prins, de Prinses, haar bruidegom en diens moeder voor het paleis uit de twee hofauto's stapten en de Mariniers kapel het Wilhelmus had gespeeld, weerklonk hier en daar in de menigte applaus en gejuich. Verder bleef het by een kyken naar de hoofdpersonen van de komende festiviteiten. Prinses Beatrix was ge kleed in een eenvoudig met bont af gezet zwart mantelpakje, terwyi Claus Powell verwijt Labour uitholling van de defensie De conservatieve oppositie in het g Britse Lagerhuis heeft de (Labour) 1 regering isteren by het debat over E de defensie verweten de Britse af- flhankeiykheid van de Verenigde Sta- k ten op militair gebied te hebben ver hoogd. De woordvoerder van de concer- vatieven, Powell, deed een scherpe aanval op de aankoop van 50 Ame rikaanse vliegtuigen van het type fill. Door het besluit geen nieuwe vliegdekschepen te bouwen, werd de kracht van de Britse marine sterk verminderd en wordt Groot Brittan- nië bij eventuele militaire operaties afhankelijk van de Verenigde Sta ten. Powell beschuldigde de re gering er voorts van de verplichtin gen ten opzichte van de Zuidarabi- sche Federatie niet na te komen door te besluiten de basis Aden in 1968 op te heffen. Forse koersdaling in New York Op de Newyorkse effecten beurs is de koerswaarde gisteren met naar schatting zes miljard dollar gedaald. Omvangrijke li quidatieverkopen zorgden voor koersverliezen van ongeveer twee punten over vrijwel de hele linie. Sommige fondsen boekten verliezen van ongeveer zes pun ten. De daling werd in verband ge bracht met de oorlog in Vietnam de stijgende rentevoet in de Ver. Staten, de mogelijkheid van be- lastingverhoging en de vrees voor anti-inflatoire maatregelen, zoals toezicht op lonen en prij- zen. flP WEERBERICHT Plaatselijk mist Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: Plaatselijk mist. Overigens half tot zwaar be wolkt en weinig of geen regen. Zwak- ke tot matige veranderiyke wind. On geveer dezelfde temperaturen als (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 MAART Zon op: 07.09 uur; onder 18.33 uur. Maan op: 22.04 uur; onder: 08.25 uur Hoogwater in Katwijk te 04.49 en 1, 05 uur- Laagwater te 00.46 en 13.13 uur. Dit nummei bestaat ui| 16 pagina'» Onopgemerkt Het veelkoppige op de Dam samen gestroomde publiek keek vergeefs uit naar Prinses Margriet, haar verloofde mr. P. van Vollenhoven, Prinses Armgard, de broer van Prins Bern hard, Aschwin en diens echtgenote Sow jet-hulp voor Frankrijk in ruimtevaart Het Amerikaanse tydschrift „Newsweek" schrüft dat Parys wel licht zal streven naar samenwerking met de Sowjet-Unie voor zyn ruim te va ar tprogramm a. Het tydschrift merkte op dat de Verenigde Staten Frankrük al de technische hulp hebben gegeven die Frankryk in staat heeft gesteld zyn eigen satelliet in een baan te bren gen en dat verwacht wordt dat de Sowjet-Unie zal worden verzocht soortgeiyke hulp te bieden. Prinses Simone, Prinses Irene en haar echtgenoot, Prinses Christina van Zweden en enige anderen, die mede hun in trek in het paleis namen, zy waren kort tevoren het in zeven tiende eeuw door Jacob van Campen geconstrueerde gebouw vrij wel onopgemerkt via de achter- of zy-ingang binnengegaan. De aankomst van het koninklijk gezelschap had een kleurig karakter doordat de gemeente Amsterdam op en rond de Dam de versiering met vlaggen, wimpels, groen en bloemen in de morgenuren had laten aanbren gen en doordat de nog van Kerstmis hangende feestverlichting op de Nieu- wendyk en de Kalverstraat brandde. Privé In het gebied van Attopeoe in het uiterste zuiden van Laos zyn de vo rige week honderden burgers om het leven gekomen en hele dorpen met de grond geiykgemaakt als gevolg van de voortdurende aanvallen van troe pen van de Pathet Lao en Noord- vietnamese eenheden op de stryd- krachten van de regering. Dit is mee gedeeld in een officiële verklaring in Vientiane. en elders verbiyvende gasten by het huweiyk, die op het ogenblik reeds in de hoofdstad vertoeven, welkom met een intieme cocktail bienvenu. Tydens deze byeenkomst, die een strikt privé karakter droeg, werden onder meer enkele films vertoond van het leven van de Nederlandse Prin sessen tydens de oorlogsjaren in Ca nada en van de reis, die de Kroon prinses niet lang geleden naar het Verre Oosten maakte. Ook liet men Haanstra's filmwerkje „Zoo" zien. Onder de gasten bevonden zich het Griekse koninklijke paar juist aan gekomen op Schiphol Prinses Irene van Griekenland, Prinses Sophie van Bourbon en Prinses Christina van Zweden. Ultimatum aan directie Vóór 15 maart moet de directie van de Nederlandse Spoorwegen de in het rapportVan der Dussen geconstateerde inkomensach terstand zodanig waarderen, dat hierover bij een eventueel nieuw overleg geen verschil van mening met de vakbonden kan optreden. Verder moet per 15 april aanstaande het overleg over de NS-cao zijn beëindigd. Deze eisen liggen vervat in de re solutie die gisteren in een druk be- zoohte en emotioneel geladen ver gadering van de bedryfsgroep-spoor- wegen van de by het NVV aange sloten „Nederlandse bond van ver voerpersoneel" met algemene stem- In het hartje van Dublin klonk van nacht om half drie een enorme ontploffing. Zy bleek afkomstig van een aanslag met springstof op de 40 meter hoge zuil ter herden king van de Engelse zeeheld Nel son. Er staat nu nog slechts twin tig meter overeind. (De foto rechts toont het monument zoals het oor spronkelijk was.) De holle zuil was een evenbeeld van die op net Londense Trafalgar Square. Via een wenteltrap kon men er boven op komen. Het monument, dat in 1809 is opge richt, staat in een van de drukste straten in het centrum van de stad. De aanslag wordt toegeschre ven aan de klandestiene nationa listische beweging, die de zuil be schouwde als een symbool van de Britse onderdrukking. Herhaalde lijk hebben nationalisten aange drongen op verwydering van het gedenkteken. De zuil staat voor het hoofdpostkantoor, waar de laatste overlevenden van de op stand van 1916 standhielden tegen de Engelse betegelaars. Van tyd tot tyd heeft de gemeente raad van Dublin resoluties aan vaard waarin werd voorgesteld de zuil af te breken. De kosten zyn steeds een hinderpaal geweest. De bouwkosten hebben destyds 250.000 gulden bedragende kosten van afbraak zyn onlangs geraamd op 400.000 gulden. De aanslag moet gepleegd zyn door een deskundige op het gebied van springstoffen, zo heeft de politie verklaard. Er sneuvelden wel en kele ruiten en voorts werden twee meisjes door brokstukken gewond, maar verder deden zich wonderiyk genoeg geen ongelukken voor. men werd aanvaard. De buitenge wone vergadering, die een demon stratief karakter droeg, werd ge houden naar aanleiding van de af gebroken c.a.o.-onderhandelingen van 28 februari. Geen stap terug De vergaderende spoormannen verlangden dat met alle daartoe ge- eigende middelen iwaarby een mo delactie niet is uitgesloten) moet worden gestreefd naar een c.a.o. 1966. Vele sprekers spraken zich met verontwaardiging uit over het feit dat de directie van de Nederlandse Spoorwegen niet de bereidheid heeft getoond om in gezamenlyk overleg vast te stellen wat de inkomensstand van het N.S.-personeel ten opzichte van het overheidspersoneel en de werknemers in het particuliere be drijfsleven is. Unaniem schaarden 21 sprekers zich achter hun onder handelaars. Zij wensten geen stap verder terug te doen en vroegen hun bestuurders onverkort vast te houden aan de formule: 9 procent (inhalen van de achterstand), 7 pro cent (loonsverhoging voor dit jaar) en 5 procent (verbetering secondaire arbeidsvoorwaarden) Enthousiast byval kreeg de afge vaardigde uit Beverwyk, de heer Mol, met zijn voorstel een ultimatum van 10 dagen te stellen aan de spoorwegdirectie. Over de vorm actie waren de meningen verdeeld: een model-, langzaam aan- of stipt heidsactie. Achterstand inhalen By het nieuwe overleg zullen de NBV-ond erhand ela ars terugkeren op hun oorspronkeiyke, redely k noemde uitgangspunt van 25 janu ari. Dit wil zeggen dat de by het N.B.V. aangesloten spoorwegmarmen dit jaar de geconstateerde 10 pro cent achterstand willen inhalen. Verder een loonsverhoging van procent en 5 procent voor een ver betering van de secundaire arbeids voorwaarden. Hoewel de N.B.V. vol gens de resolutie rekent op de steun van de katholieke en christelijke bonden van vervoerspersoneel, bevat de resolutie toch de zinsnede, waarin er bij de ongeorganiseerden en de „anders" georganiseerden van N.S.-personeel wordt aangedrongen op een zich aansluiten bij een sterke bond (de NJB.V.) Onverantwoord Ook bij de bedrijfsgroep spoorwe gen van de protestant-christeiyke bond van vervoerspersoneel", die gis teren eveneens in Utrecht verga derde, ondervond de houding van de spoorwegdirectie zeer veel kritiek. Toch vindt het bestuur het in de huidige situatie beslist onverant- Knaapje van acht moet stemmen In Groningen heeft een jongen van acht jaar een oproepingskaart ont vangen voor de provinciale statenver kiezingen. Het is Paulus Wilhelmus Johannes Paschalis Kraus Hy is van plan gehoor te geven aan de oproe ping en met zyn vader en moeder naar het stembureau te gaan. woord over te gaan tot een model - actie. De vergadering ging na een roerige discussie akkoord met enige slotconclusies die inhouden dat de PCX), behalve 7 procent loonsver hoging voor dit jaar, ook 9 procent eist voor de inhaling van de inko mensachterstand (7 procent volgens het rapport-Van de Dussen, plus de nacalculatie van 2 procent, die het overheidspersoneel na het verschy- nen van het rapport heeft gekre gen). Het Griekse koninklijke paar is gisteren op Schiphol aan- gekomen om donderdag het hu welijk bij te wonen. Het paar en de zuster van de Koning. Prin ses Irene, werden begroet door Prins Bernhard. V.l.n.r. Konin gin Anne-Marie. Koning Con- stantijn en Prins Bernhard tij dens het spelen van het Griekse volkslied door de Johan Willem Friso Kapel. Eerste kievitsei aangeboden De 14-jarige Petrus Maria Snoek uit Amsterdam heeft gistermiddag het eerste kievitsei in paleis Soestdyk I aangeboden. Nkroemah en Touré in Mali Na een vertrouweiyk gesprek met president Modibo Keita van Mali zijn de presidenten Nkroemah en Sekou Touré gistermiddag uit Ba mako vertroken, waar zij eerder op de dag waren aangetrokken. Over het besprokene werd niets bekend gemaakt, omdat de regering van Mali er prys op stelde dat het be sprokene geheim blijft. Ongeveer 400 zingende mannen en vrouwen in Ghanese klederdracht, afkomstig uit grensdorpen langs de grens van Togoland en Ghana, heb ben gisteren president Nkroemah symbolisch „begraven" ze kwamen in auto's en vrachtauto's op tom toms slaand naar de stad met een doodkist bij zich. De grens tussen Togoland en Ghana, die na de staatsgreep in Accra gesloten werd, is inmiddels weer geopend voor de genen die passen van het nieuwe be wind in Accra hebben. Generaal Okran, lid van de Natio nale Bevrydingsraad in Ghana, heeft gisteren over de staatsgreep van vorige maand gezegd, dat deze met steun van ongeveer drieduizend militairen en politiemannen werd uitgevoerd. Hij sprak tegen, dat zich in de residentie van Nkroemah Rus sen hadden bevonden en dat by ge vechten Russen of Chinezen zouden (Van onze Haagse correspondent) In Den Haag wordt verwacht, dat minister Veldkamp geen speciale haast zal maken met het gesprek tus sen hem, de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties, en Ryksbe- middelaars, over de cao's, die volgens deze laatste te hoge verbeteringen bevatten. De minister wil de zaak eerst rustig bestuderen en in de mi nisterraad bespreken, en het gesprek erover wordt dan ook in geen geval nog deze week verwacht. Intussen betekent dit, dat niemand er van op aan kan wat er nu met deze en andere nieuwe cao's zal gebeuren. Men vreest een opstapeling by Ryks- bemiddela?»-s (de keuringsinstantie) en tegelijk een afremming van de on derhandelingen In de bedrijfstakken, waar men even zal \/illen afwachten wat wel en wat niet mogeiyk is. zijn gedood. Het aantal slachtoffers bedroeg volgens hem zeven mili tairen, die de staatsgreep steunden tien tot twintig lijfwachten van de afgezette president. Het nieuwe bewind had het volk verzocht over de ïyfwachten van Nkroemah, ongeveer twaalfhonderd man, niet te slecht te denken, zy zullen waarschyniyk op normale manier by het leger worden inge- Ujfd. Met betrekking tot de uitlating van Nkroemah dat hy naar Ghana terugkeren, zei generaal Okran: „Laat hem maar komen". Er zyn volgens hem geen speciale veilig heidsmaatregelen aan de grens ge troffen. De 47-jarige Westduitse Journalist Lutz Herold, die in Ghana tot 40 jaar gevangenisstraf was veroor deeld, is gisteren in vrijheid gesteld. Hy reist naar Lagos, waar hy enige tyd zal verblijven voordat hij naar West-Duitsland terugkeert. Herold zei in de gevangenis .tamely k goed" behandeld te zyn. De Duitse aviatrice Hanna Reitsch, die in Ghana een vliegschool had en de instructeurs van de school zullen worden teruggezonden. Wegens de nauwe betrekkingen die zy onder houden zou hebben met Nkroemah. Hanna Reitsch werd bekend toen ze erin slaagde tegen het einde van de tweede wereldoorlog met een licht vliegtuig te landen by de bunker, waarin Hitler die laatste dagen doorbracht. onuer i wePK niet duur we! heerlijk (9uc/ teuwb Z.Af. hee]t goedgevonden te benoemen tot lid der com missie voor de examens van hulpapntheker o.a. dr. V. S. M. van der Willigen, oud- oogleraar te Haarlem. Het contingent voor de dienst der nationale militie uit de gemeente Leiden, dit jaar te leveren, is bepaald op 111 man.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1