„Witte zaal'' lijkt op een schatkamer Regeri ngsclï ner met bruidspaar MAANDAG 7 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA T (Van onze Hilversumse correspondent) rige, die erbij schreef, dit heb ik I zelf gemaakt". Maar niet alleen kin- I deren stuurden geschenken. Volwas- j senen zonden enkele tientallen zil- j veren lepeltjes. Er waren wijnglazen, een theemusts. een tafeltennispel, een scheepje in een fles, bijbels en boeken. Onder de boeken zagen wij ..^werversgeluk", „Den vaderland het nationaal comité, jgetrouw" (over Koningin Wilhel- Duits kookboekje met Tijdens een wat huiselijke bijeenkomst in paleis Soestdijk hebben Prinses Beatrix en Claus von Amsberg zaterdag het nationaal ge schenk aangeboden gekregen: een 48-delig porceleinen servies, een 72-delig glasservies en 48 zilveren bestekken, alles voorzien van de letters B. en C. en een kroontje. Mr. J. A. Jonkman, de eerste voorzitter vergezeld van 30 comitéleden, zei in een toespraakje, dat het Huis auuiiuuvBj^ van Oranje steeds bereid was de internationale samenwerking te ^de titel: ,,Die Fuhring der feine und ....7 '7"+ J" p een nieuwe mögliche Kuche'". Peper en zoutvaat- bevorderen en dat dit huis zich ook steeds aanpaste t tijd. Het is enorm" Zich richtend tot de bruid putte hij uit het portret dat Hella Haase van haar geschreven heeft: een ka rakter, dat zonodig tegen de ver drukking ingaat. Dat zij zich had afgevraagd, mogen wij dit doen. bewees dat zij zich bewust was van de gevoeligheden die in ons volk le ven. „Wij gunnen u gaarne de tjjd om vertrouwen te winnen en weer standen te overwinnen", aldus mr, Jonkman, die over de bruidegom zei, dat deze in snel tempo bezig is volledig vertrouwen te winnen. Hij komt uit den vreemde, maar is al opgenomen in de hoogste Neder landse ridderorde. Wy Nederlanders voelen ons gelukkig, dat de Prinses iemand heeft gekozen, die bereid is haar tot steun te zijn. Wij vertrou wen erop dat u op uw eigen wijze uw plaats in de Nederlandse samen leving zal weten te vinden en een samenleving die u kunt dienen. Aan het geschenk hebben zeer veel Ne derlanders gegeven. Overheersend was de aanhankelijkheid en niet de bezwaren, zo zei de heer Jonkman tegen het aandachtig luisterend bruidspaar, waarvan de bruid wat nerveus haar briljanten ring beroerde. „Zoek naar de beste aan passing van Oranje aan een Neder land in een weer nieuwe tijd", gaf hij als levensles mee. Voordat mevrouw Stoffels- van Haaften de symbolische cheque van één miljoen gulden voor het spas tische kind aanbood overhandigde de heer J. Lachmon het geschenk van Suriname: twee gouden bekers, een sigarettenbeker voor de bruid en een drinkbeker voor de bruidegom. Met enige trots vertelde hij, dat het goud uit Surinaamse bodem komt en Su rinaamse vaklieden de bekers had den vervaardigd. De geschenken gin gen gepaard met een cheque van f20.000.--. De heer J. A. G. Bikker gaf namens de Nederlandse Antillen zes zilveren schalen, waarin het Antilliaanse wapen was gegraveerd alsmede een cheque van f 32.677.--. Mevrouw Stoffels- van Haaften kon nog niet het miljoen geven. Zij zei. dat er de laatste dagen een wed strijd ontstaan is tussen de diverse I bruidspaar een toelichting op de c werpen van de produkten, die smaakvol zijn. De stroom van geschenken t Prinses Beatrix en Claus blijft verminderd voortduren. Elke jes waren in verschillende forma ten aanwezig. Kloosterzusters stuur- j den kantkloswerk, en opengewerkte er I vingerdoekjes, terwijl dr. Furber uit Engeland 'n particuliere vriend van 1 het Koninklijk Paar) een tric-trac- spel stuurde. De padvindsters van afr|Baarn herinnerde de bruid aan de :n zilveren lijst- Beatrix als 11- 1 jarige padvindster. orden er grote en kleine pakjes op Padvindsterstijd het kasteel Drakesteyn gebracht. De om een foto cadeaus worden daar uitgepakt en met een naam en adres van de gever naar het paleis Soestdijk vervoerd. Ook uit Duitsland kwamen diver- Daar, in de „witte eetzaal" lijkt het se geschenken. Het ontroerendste ca- een warenhuis: op en naast vier deautje voor de bruid zijn de vin- enorme lange tafels zijn thans 650 gerdoekjes, die mejuffrouw Buringh j geschenken uitgestald, welke in geld- Boekhoudt uit. Baarn stuurde, die op I waarde variëren van enkele dubbel- j het Incrementum Duitse les heeft j tjes (een muizenval en pannen Igegeven aan Beatrix en haar zusjes. lappen!) tot aan duizend gulden en „Heel. heel. heel veel geluk" schreef1 meer. Ondeugend fijntjes heeft een ingrid uit Den Haag. die het gram- Brabantse mevrouw daarbij enige mofoonplaatje „Morgen ben ik de vermanende brochures toegevoegd. biuid" zond. De bevriende adellijke die de titel dragen „Leven in over- kennissen van het Hof hebben klei- vloed". De bede van mevrouw Stof- j ue smaakvolle geschenken laten ko fels- van Haaften: „Laten we niet men. Intussen zijn ook geschenken, allemaal een cadeautje geven" is niet gearriveerd van de Koning en Ko- verhoord. Honderden grote en kleine ningin van Denemarken, van Prin- Nederlanders stuurden toch een per- j ses Alexandra, van de Maltese Rid- soonlijk geschenk. „Lieve Beatrix en d'ers en Ridders van de Johannie- Claus. hartelijke gelukwensen van I terorde, van de huisgenoot van Prin- Joost(8 jaar)", zo ligt er een briefje. ses Armgard, kolonel Pantchou- dat bij een blauw gehaakt kussen hckew. van Prins Aschwin, de groot- hoort. En een paashaas uit Oranje- j hertog van Luxemburg en de porce- papier geknipt komt van een 11-ja- leinen vazen van de Duitse president, I die vorige week waren aangekondigd. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het programma voor de gasten van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg (vanaf 10 maart 0.00 uur aan te spreken als Koninklijke Hoogheidziet er als volgt uit: Dinsdag 8 maart, 19.30 uur: galadiner in het Hiltonhotel. Er worden ongeveer 240 personen verwacht. Om 21.30 uur begeven de gasten zich naar het paleis op de Dam. waar om 22.00 uur het traditionele Hofbal begint, met muziek onder meer van het nu al vele jaren door Tata Mirando plaatselijke comité's voor een nog j aangevoerde zigeunerorkest. hogere opbrengst. „Amsterdam staat Woensdag 9 maart: 's morgens thans aan de kop", zei zij met een vrij 0f een excursie veelbetekenend lachje. In de Waterloo zaal werd het servies, glaswerk en bestek bekeken. Een ronde tafel was er al reeds mee gedekt. De Koningin was even verrukt als haar oudste dochter, Prins Bern- liard en Claus bekeken met bewon dering het gladde zilverwerk en de modern hoog-opgaande glazen, is werkelijk die met Claus aan tafel ging zitten en de Koningin en de Prins erbij uitnodigde. De Koningin informeer de of het in Nederland was vervaar digd en haar bewondering steeg toen zij een bevestigend antwoord kreeg. Directieleden van de firma Begeer, de glasfabriek Leerdam Rijksmuseum, het Stedelijk Mu seum, een diamantslijperij, of een rondvaart door de Amsterdamse grachten. Het dejeuner wordt in het hotel gebruikt, 's Middags Bruidspaar met Koningin i", vond de Prinses, en pr(ns gezeten rond de tafel. waarop het aangeboden servies en glaswerk staat. Mevrouw Sroffels-Van Haaften buigt zich over tot de Koningin om haar iets nader te vertellen, terwijl mr. Jonkman zich tot de Prinses en de porceleinfabriek Mosa gaven het haar bi uidegom richt. kunnen de gasten naar de natio nale manifestatie in de R.A.!. Om 19.00 uur is er een cocktail en aansluitend een diner dansant in het Amstelhotel. Zoivel het Am- stelhotel als het Hiltonhotel wor den gedurende de feestelijkheden beschouwd als te horen bij de ko ninklijke paleizen. Op 10 maart is iedereen uiter aard bij het huwelijk. Enige huwelijksgasten uit Ham burg hebben geen vertrouwen willen stellen in de huiskapper van het Am stelhotel, waar zij logeren. De dames Alexandra von Bismarck. Gertrud Munchmayer, Marie-Ann von Engel en Siegfrid Jenquel-von Amsberg, hebben uit Hamburg een eigen haar- kunstenaarsechtpaar meegebracht Erich en Andre Blondzik von Neuen Wall. Freiherr Julius von dem Busche Haddenhausen, ten volke sedert de verloving van Prinses Beatrix vooral bekend als „Onkel Julius" heeft dit jaar de mooiste verjaardag van zijn leven. Een geweldig vertoon van pracht en praal van militairen en burgers zal hem op zijn geboortedag omgeven. Overal worden de vlaggen uitgestoken. Het een en ander is min of meer toevallig, want hij viert op De bovenste foto werd genomen tijdens de begroeting in de Kapittelzaal van het sfeerrijke Prinsenhof. Van links naar rechts tweede-kamervoorzitter mr. Van Thiel, minister-president mr. Cals, mevrouw Van Thiel, Prinses Beatrix. Claus von Amsberg. mevrouw Jonkman, eerste-kamervoorzitter i mr Jonkman, Koningin Juliana, minister dr. Vondeling en mevrouw Von Amsberg. Op de onderste foto een stralende Prinses Irene tijdens het diner. (Van onze correspondent! De leden van de minister raad en de staatssecretaris sen met hun dames hebben zaterdagavond een feest maaltijd aangeboden aan Prinses Beatrix en Claus von Amsberg in de historische Prinsenhof in Delft. Reeds om zes uur stonden tientallen mensen langs de Oude Delft te wachten tot twee uur later de koninklijke gasten zouden arriveren. Voor de Prinsenhof stond een erewacht van de studenten weerbaarheid opgesteld. In de Kapittelzaal werden de Prinses, haar aanstaande ge maal en de leden van de ko ninklijke familie door de ove rige 120 gasten begroet. Bij het binnenkomen van de gasten brachten leerlin gen van het Koninklijk Con servatorium in Den Haag van het novicenkoor af een en- trata f estiva ten gehore, in opdracht van de regering voor deze gelegenheid ge componeerd door Jurriaan Andriessen. Na de ontvangst in de Ka pittelzaal begaf het gezel schap zich naar de histori sche zaal (het vroegere re fectorium van het Sinte Aga tha Convent) waar het diner een aanvang nam. De historische zaal, die in de tijd, dat Prins Willem van Oranje, in het oude klooster woonde, eveneens als eetzaal werd gebruikt, was „bekleed" met zeventiende eeuwse wandtapijten, vervaardigd op het bekende Delftse atelier van Franqois Spiering. Duizenden roze rozen wa ren op de tafels geschikt, evenals langs de wanden en op de fraaie houten schouw. Koperen kronen met bran dende kaarsen zorgden voor een bescheiden doch sfeer volle verlichting. Voor men de Prinsenhof voor de ont vangst van de hoge gasten gereed had, heeft men overal in het land kronen, tafelzil ver en andere antieke voor werpen „geleend", om de bij het Delfts stedelijk museum horende sfeer te bewaren. Het zacht spelende strijk- ensemble van de Koninklijke Militaire Kapel „The grena diers strings" onder leiding van de heer W. de Regt. bracht tijdens de maaltijd een geselecteerd programma van populaire melodieën ten gehore. De muziek van het strijkensemble werd afgewis seld door het optreden van troubadour Harry van Oss. Aan het einde van het feestelijke diner sprak de mi nister president een tafelrede uit. Hij overhandigde het bruidspaar een fraai exem plaar van „Het Houwelijck" van Jacob Cats, gedrukt in 1642. Hierna bood hij Prinses Beatrix en de heer Von Ams berg volgens oud Nederlands gebruik twee huwelijksglazen aan in een leren cassette. Prinses Beatrix was ge kleed in een blauw-paars sa tijnen avondjapon met ge borduurde randen, terwijl de Koningin een metaalkleurige avondrobe droeg, afgezet met turkoois-kleurige broderie zijn geboortedag. Als Burgemeester en wethouders van de Groninger gemeente Zuidhorn hebben Claus von Amsberg een stal lantaarn voor zijn werkkamer in slot Drakeysteyn in Lage Vuursche gege ven. In de begeleidende brief stellen B. en W, dat via een ingezetene van Zuidhorn het college is benaderd door „Iemand uit het westen des lands, die mededeelde, dat u gaarne een oude stallantaarn wilde hebben". Veertien jaar geleden werden enkele van deze lantaarn gevonden. Krijgt mr. Pieter van Vollenhoven er ook één? „Misschien wel. Ik heb er wrel aan gedacht", lacht burgemeester Stronkhorst. Enkele honderden Amsterdammers zijn vanmorgen te laat op hun werk verschenen als gevolg van een ver keersopstopping, die tegen zeven uur bij de Westerkerk veroorzaakt werd door een proefrit van de bruidsstoet van Kroonprinses Beatrix. Trams en bussen moesten zo lang wachten, dat de meeste passagiers uitstapten om hun .teg te voet te vervolgen. Een dreigende verkeerschaos werd voorkomen, doordat opperstalmeester Bischoff van Heemskerck besloot de stoet met de glazen en gouden koet- j sen en het door cavaleristen, rijks politie, marechaussee en donder dag als lakeien vermomde reeher- cheurs gevormde escorte te ontbin- den voordat de gehele route, die don- derdag gevolgd moet worden afge legd was. De rit van het paleis op de I Dam naar het centraal station bleef j hierdoor onbeproefd. De generale repetitie heeft overi gens aan het licht gebracht dat de bruidsstoet zonder moeite alle boch ten en bruggen in de rout3 door het tentrum van de stad zal kunnen paaseren. I Prinses Beatrix en Claus von Ams berg hebben gisteravond in het pa leis Soestdijk een „soiree dansante' georganiseerd voor vele gasten. On der hen bevonden zich Prinses Irene en haar man Carl Hugo, Prinses Margriet en haar verloofde mr. P. van Vollenhoven, Prinses Christina van Denemarken, Prins Aschwin en zijn echtgenote en de zusters van Vooral in Friesland en Drente is men een verwoede speurtocht naar het eerste kievitsei begonnen, in de hoop dit donderdag op de huwelijks dag als lentebode te kunnen aanbie den. De vinddatum hangt steeds nauw samen met het temperatuur- verloop van eind februari en de eerste helft van maart. Het weers- verloop van de laatste twee weken lijkt veel op dat van 1959, toen het eerste ei op 11 maart werd gevon den. In 1961 toen de lentemaand nog iets zachter begon, viel deze eers te vinddatum al op zes maart. Moskou is niet tegen particuliere eigendommen Volgens een artikel in het Sow- i jetrussische regeringsblad Izwestia wil de communistische partij 't par ticuliere eigendom van kleine stuk ken land. die door collectieve boe ren in hun vrije tijd worden be werkt. in stand houden. De party ziet er ook niets verkeerds in. dat personen die genoeg geld hebben landhuizen of coöperatieve wonin gen bezitten. De schryver van het artikel is V. P. Stepanow, een voor aanstaande ideoloog en hoofdredac- I teur van het theoretisch blad .iCom- •jc Als eerste ran de buiten landse gasten ran koninklijke bloede is zaterdag de 24-jarige Zweedse Prinses Christina (links) op Schiphol aangeko men. Het was de taak ran onze jongste, juist 19 jaar geworden. Prinses Christina om haar offi cieel namens onze koninklijke familie ie verwelkomen. Slechts geëscorteerd door hofdame jonkvrouwe C. E. B. Röell wan delde de kleine Prinses met aller ogen op zich gericht ietwat ner veus tussen de mannen van de marechaussee door naar het vliegtuig, waar haar naamgenote en mede-bruidsmeisje al gereed stond om haar te omhel zen. Snel verdwenen zij daarna in een hofauto naar Soestdijk Eerder zaterdagmiddag was een ander bruidsmeisje al op Schip hol aangekomen, n.l. Lady An son uit Londen.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 7