Introductie Escher's „Tweede Symfonie" kunst kaleiöoscoQp IN CONCERTGEBOUW: Progressieve muziek zonder extremiteiten Dirigent-componist Hageman overleden Anna Akhmatowa te Moskou overleden Agent trapt jongen bewusteloos Dodelijke aanrijding PAGINA 4 MAANDAG 7 MAART 19M (Van onze kunstredactie) De ruim 50-jarige componist Rudolf Escher is geen veelschrijver, maar voor alles een doordenkend toondichter. Vandaar dat hij bij iedere première grote aandacht wekt, zoals ook gistermiddag bij de eerste vertolking van zijn Tweede Symfonie door het Concert gebouworkest o.l.v. Bernard Haitink. Hij is een man van moderne allure. Deze partituur is een voldra gen werk en geeft bij een eerste auditie handenvol werk om de muzikale ideologie te volgen. Finale te verstandelijk Het melodische materiaal is in zyn oor zéér belangrijk en met zijn creatieve hand schept hy een weef sel, dat kleurig en vriendelijk is van klank. Escher loochent daarbij geen tekort aan menselijk gevoel, weet zijn creatieve emotie in melodisch, ritmisch en harmonisch materiaal om te zetten en weerhoudt zich zelfs niet daarbij soms aan zijn wedt dramatische expressie te ge ven. Het eerste deel van zijn symfo nie, die hij in 1958 naar een een voudiger lezing voor het Nederlands Studenten Orkest schreef, heeft nu een voldragen gestalte gekregen. Het melodisch gegeven krijgt een brede uitwerking, met ducdalven van ak koorden, om daarbij als het ware na een diepe ademhaling, melodisch verder te gaan. Daarvoor is ruimte nodig en kon het kortere en qua tempo snellere tweede deel niet op Residentie-Orkest thans in Duitsland Het Residentie-Orkest geeft van 7 t/m 15 maart acht concer ten in Duitsland. Alle concerten zullen worden gedirigeerd door Willem van Otterloo. Oorspron kelijk zou Wilhelm Kempf op enige concerten als piano-solist optreden. Hij is echter ziek en voor hem zijn andere solisten in de plaats gekomen. Het Resi dentie Orkest treedt op in Duis burg, Koblenz. Hannover, Ham burg, Celle, Kassei, Leverkusen en Viersen. Johannes Passion in Noordwijk Vrijdagavond, 18 maart om 8 uur in Noordwijk zal de Chr. Zang- en Öratoriumvereniging „Soli Deo Glo ria" in de Grote Kerk te Noordwijk aan Zee voor de vierde maal een uitvoering geven van de „Johannes Passion" van Joh. Seb. Bach. Medewerking verlenen de solisten: Lize Schoo, sopraan; Frieda En gelenberg-Van der Kolk. alt; Bert van 't Hof, tenor; Cor Niessen. bas; J. Hulsbos, bas; Tijn van Eyck, klave cimbel en het Zuid-Hollands Orkest uit Den Haag. Het geheel staat onder leiding van haar dirigent Chris Hanegraaff. gelijke wijze tot z'n recht komen, maar daarentegen kreeg het derde gedeelte Tranquillo met een dodecafonische toepassing een ver nieuwend beeld, bijzonder onderhou dend door de veelheid van klank concepties. De finale met een Pas- sacaglia ligt natuurlijk geheel in de mathematische dispositie van de componist, maar bleef daardoor te een verstandelijk bouwsel, waaruit de muziek te weinig z'n weg kon vinden en het geheel te langdurig werd!. Na deze eerste auditie oordelend namen we de indruk van een sterke conceptie mee, levend uit een muzi kaal beginsel. Dit is progressieve muziek, zonder extremiteiten. Haitink gaf van deze première een uitnemende uitvoering, evenals van de Nulde Symfonie van Bruckner, vaarmee hij deze matinee besloot. Jammer dat Haitink zijn muzikale visie nog wel eens te nadrukkelijk wil onderstrepen met expansieve klanken. Menuhin in Mozart Ook ditmaal trad Yehudi Menu hin als solist op, nu met de altvio list Klaas Boon als partner-solist in Mozarts Concertante Symfonie in es Gr. T. K. V. 364. De solisten speelden deze muziek diverterend; vooral het Andante als meest ex pressieve deel der compositie kreeg bij Menuhin een uiterst milde toon Klaas Boon toonde zich weer de prominente alt-solist, zich aanpas send waar Menuhin zijn individuele visie interpreteerde. Grote bekendheid in Amerika Richard Hagemande interna tionaal befaamde dirigent van opera's en symfonie-orkesten, is gisteren in de ouderdom van 83 jaar in zijn slaap overleden. Jewkoesjenko naar Australië De Russische dichter Jewtoesjenko gaat woensdag naar Australië zo meldt het Russische persbu reau Tass. Hy zal drie weken in Australië blijven, waar hij zal deel nemen aan een cultureel festival in Adelaide. Tass noemde Jewtoesjenko „een van de meest populaire Sowjet-dich- ters". Verder zei het „dat hy onder jonge mensen en in literaire kringen als een controversioneel dichter wordt beschouwd!". Jewtoesjenko, die nu 33 jaar is, as in de tyd van Chroesjtsjow in ongenade gevallen. Hy wordt op zyn reis naar Au stralië vergezeld door de toneel- schryver Anatoly Sofronow, die hoofdredacteur is van het geïllus treerde weekblad „Ogonyek" en door de literator Oksana Krugerskaya. Beroemde Russische dichteres De beroemde dichteres Anna Akhmatowa, die tijdens de cultu rele zuiveringsacties van Stalin werd veroordeeld, is na een lang durige ziekte op 76-jarige leeftijd in Moskou overleden. Zij was reeds voor de bosjewistische revolutie een vooraan staande figuur in de avantgardistische literaire wereld van St. Pe tersburg. Nadat haar man in 1920 als contra-revolutionair was terechtge steld, weigerde zij te publiceren tot de tweede wereldoorlog, toen zij patriottische gedichten in het licht gaf. Tijdens de culturele zuivering na de oorlog werd haar verboden nog te publiceren. Na de dood van Stalin in 1953 werd zij in ere hersteld, maar zij heeft nooit volledig vrede gesloten met het com munistische regime. De universiteit van Oxford heeft haar in juni van het vorig jaar een eredoctoraat in de letteren verleend, zy kreeg toestemming om de plech tigheid by te wonen, maai' er kwamen geen vertegenwoordigers van de Sowjet-ambassade in En geland. Zij had in 13 van haar gedichten, verschenen onder de titel „Reguiem" de jaren van Stalin aan de kaak ge steld. In 1946 verklaarde het hoofdbe stuur van de communistische partij in de Sow jet-Unie dat haar werk „gevaarlyk" was en noemde haar een spreekbuis van gevoelens „vreemd aan de Sowj et-mens". Stalins cultuurdictator, Andrei Zjuanow, noemde haar „Een malle mooie dame", handlangster van de burgeriyke cultuur van het Westen". Daarna werd zij uit de schrijvers unie gestoten. Na haar eerherstel heeft de Sowjetpers enkele van haar werken gepubliceerd, maar andere, waaronder „Gedichten zonder een held", zün alleen in het buitenland verschenen. Het Russische persbureau „Tass" kwam met een voorzichtig levensbe richt, waarin geen aandacht werd geschonken aan haar botsingen met de autoriteitein, doch de nadruk werd gelegd op de dingen, die in Rusland officieel worden bewonderd, zoals volksmotieven en haar lof voor de moed van het Russische volk ge durende de tweede wereldoorlog. „Tass" noemde ook enkele van de haar toegekende buitenlandse onder scheidingen, waaronder de „Etna- Toormina-prijs" 1965 voor het beste poëtische werk van het jaar. „Tass" deelde voorts mede, dat een recente verzameling van haar ge dichten en vertalingen door lezers en critici „hogelijk" is gewaarderrd en onmiddeliyk was „uitverkocht". Dit was dc enige opmerking over baar populariteit in het binnenland. Hageman heeft ook gecompo neerd. In deze hoedanigheid heeft hij een Oscar gewonnen. Hageman, die te Leeuwarden het levenslicht heeft aanschouwd, trad reeds als concertpianist op toen hy zes jaar oud! was. Toen hy 70 was werd hy nog dirigent van de Ne derlandse Opera. Van 19081914 is hy tweede dirigent van de Metropo litan Opera Company te New York geweest. Van 1914 tot 1926 was hy eerste dirigent van dit gezelschap. Daarna dirigeerde hy de opera te Chicago, de symfonie-orkesten van Eoston en Philadelphia alsmede de „Hollywood Bowl". Sinds 1937 heeft Hageman de mu ziek voor vele Hollywood-films ge componeerd. In 1939 kreeg hy een Academy Award voor „stagecoach". Sinds enkele jaren werkte hij niet eer en woonde met zyn vrouw, de vroegere coloratuurzangeres Eleano- Ruggeri, te Beverly Hills, staatsburger. Tot hy tien jaar was kreeg Hage man pianoles van zyn vader. Ver volgens ontving hy van Koningin Emma een studiebeurs voor Brussel. In 1947 dirigeerde Hageman de Amerikaanse première van zyn eigen opera „Caponsacchi" in New York. Hageman heeft muziek geschreven voor films als „The long voyage ho me", „The howards of Virginia", "The crucible", "I hear Americall- Gesture", „Hotel Imperial", „The fugitive" en „Mourning becomes Electra". Van hem zijn de volgende liede ren: „At the well", „Do not go, my love", „The night has a thousand eyes", „Love in the winds" en „Vel vet shoes". Zjjn orkestwerken zyn "The crucible", "I hear America- calling" en "Ouverture in a nutshelll". Bernard Haitink tekent contract Vandaag is het contract gete kend tussen de dirigent Bernard Haitink en het „London Phil harmonic Orchestra". Het con tract is gesloten voor drie jaar en gaat in op 1 september 1957. Bernard Haitink wordt „Prin ciple conductor" en „Artistic adviser" en zal per jaar ongeveer 25 concerten dirigeren, verdeeld over drie perioden. Belgische schilders in Utrecht Aan het eind van de maand zal zoals kort gemeld in het Utrechts Centraal Museum een tentoonstel ling worden geopend van Belgische schilderkunst van 1890 tot heden. Deze expositie wordt georga niseerd in het kader van het Ne derlands-Belgisch cultureel verdrag in nauwe samenwerking met het Belgische ministerie van Nationale Opvoerding en Cultuur in Brussel. Tot de vele kunstenaars wier werk tentoongesteld wordt, behoren James Ensor, Constant Permeke, Rik Wou ters, Valerius de Laeleleer, Albert Sevares, Henri Victor Wolvers en Frits van den Berghe. Minister-president mr. Cals laat het bruidspaar het menu zien van het dinerdat het zater dagavond in het Prinsenhof in Delft kreeg aangeboden. Kerkelijk Leven MINDSZENTY NAAR ROME? Kardinaal Mindszenty r.-k. pri maat van Hongarye, die al bijna tien jaar gastvrijheid geniet in de Amerikaanse legatie in Boedapest, heeft zondag een langdurig onder houd gehad met kardinaal König, aartsbisschop van Wenen. Officieel heette het. dat kardinaal König naar Boedapest was gegaan om kardinaal Mindszenty de docu menten met toetrekking tot het Va ticaanse concilie te overhandigen. De Oostenrijkse kardinaal wilde na afloop van het onderhoud niet zeggen waarover hy met Mindszenty had gepraat. Volgens doorgaans wel ingelichte kringen is de toekomst kardinaal Mindszenty echter het voornaamste gespreksthema geweest. Op de vraag hoe het met de Hon- tarse kardinaal ging, zei kardinaal König dat Mindszenty het tamelijk goed maakte. By het onderhoud zou Mindszenty de redenen hebben uiteengezet voor zyn weigering het land te verlaten. sou hy onder meer vryheid van godsdienstonderwijs eisen en een garantie van de Hongaarse regering willen hebben dat de vrijheid van de R.-K. Kerk in Hongarije niet wordt aangetast. Kardinaal König zou van zijn kant de wens van het Vaticaan hebben overgebracht en toegelicht om Mindszenty naar Rome te laten komen. De Hongaarse regering zou in principe bereid zyn kardinaal Mindszenty naar Rome te laten gaan, maar alleen op die voorwaarde dat zowel hy als het Vaticaan de verzekering geven, dat zij in de toe komst niet meer in Hongaarse aan gelegenheden zullen mengen. Balletconcours in „De Efteling" In het natuur- en sprookjes- park „De Efteling" te Kaatsheu vel wordt gedurende vijf zonda gen in mei een internationaal amateur-balletconcours georgani seerd, mede ter feestelijke her denking van het derde lustrum van „De Efteling". De deelnemen de balletgroepen krijgen de op dracht een sprookje naar eigen keuze uit te beelden met een speelduur van ten hoogste 20 mi nuten. De groepen zullen mini maal uit 12, maximaal uit 20 deel nemers mogen bestaan. De mini mum leeftijd werd gesteld op 13 jaar. De leiding berust by de Tilburgse balletpedagoge mevrouw Els Mulders. Een jury bestaande uit mevrouw Nel Roos, directrice van de Rotterdamse balletacademie, Ru van Rossum, le raar aan de Academie voor Beelden de Kunsten te Tilburg en Cees de Bekker. journalist te Breda zullen de prestaties beoordelen. Er is een hoofdprys van f 500,beschikbaar en voorts nog pry zen van resp. f 300, f 200,—, f 150,— en f 100,—. Expositie bij Heuff Nora de Jong (wandkleden), Elisa La Goma Y de Barinaga (miniatu ren) en Jan Koldewey (edelsemeed- werk en sieraden) zullen exposeren in Kunstzaal Heuff. Hoflaan 7, Was senaar. Deze expositie wordt zater dagmiddag 12 maart om vier uur door Domien van Gent geopend. NED. HERV. KERK Beroepen te Nieuw-Weerdinge E. C van Offeren te Gelselaar te Heeg J. Mansvel't te Giessen-Ouwerkerk. Aan genomen naar Rossum (Gld.) H. J Oudihof, kand. te Bilthoven, die be dankte voor Drumpt (toez.), Harich (toez.) en voor Molkwerum-Koudum naar Den Haag (wijkgem. 21 - 2de pred.pl. J. Vinkenborg GEREF. KERKEN Beroepen te Lobith C. v. d. V Leeuwarden-Wes Kampen (vac. dr. D (vac. P. Riemersma) C. Ch. Griffioen te Woerden. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Westzaan P. van Zonne veld te Bennekom. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rhenen C. Wisse te El speet. Bedankt voor Leiden en voo: Terwolde C. Harlnck te Utrecht. l'NIE VAN BAPTISTEN GEMEENTEN Beroepen te Emmen H. J. Stukker te Stadskanaal. KERK EN STAAT IN POLEN Premier Cyrankiewicz van Polen heeft een brief gezonden aan de Pool se bisschoppen, waarin hy hen be schuldigt van verzet tegen de staat en bekendmaakte dat kardinaal Wys- zynski ,r.k. primaat van Polen, er nog enkele bisschoppen pas weei raar het buitenland mogen reizen al: cr verandering is gekomen in hun houding tegenover de staat en het volk. Cyrankiewicz zegt in de brief, dat de regering nooit zal toestaan dat de kerk een staat in de staat tracht te worden. Door het Poolse bewind beschul digd van ontrouw heeft kardinaal Wyszynski zondag verklaard, dat „hy deze beschuldigingen niet in debat zal brengen omdat zij te pijniyk, te onwaar te vernederend zyn" „Denk eraan, dat de priester en de bisschop niet alleen hun plicht doen wanneer zij godsdienstonderwijs ven, dopen en lidmaten bevestigen, maar ook wanneer zij lijden, lyden om der wille van het recht is een tyd van gemeenschappelyk lijden voor u en uw bisschop", aldus de r.k. px-imaat in een vasten- predikatie in de kerk van St.-Casi- mir te Warschau. Kardinaal Wyszynski sprak na het bekend worden van de zware aan val van premier Cyrankiewicz op de bisschoppen. COMMISSIE VOOR GEBOORTEREGELING AAN DE SLAG De bijzonder commissie van twaalf kardinalen onder voorzitterschap van kardinaal Ottoviani, die zich bezig houdt met het vraagstuk van de ge- boorteregling, is vandaag voor het eerst bijeengekomen om richtlynen te verstrekken aan de grote door Paus Paulus ingestelde algemene commissie, welke in deze zaak van advies moet dienen. Die algemene commissie bestaat uit bisschoppen en theologen, maar ook hebben er medici en andere leken zitting in. Zy is reeds ruim een jaar lang be zig met studies op dit terrein. De commissie van kardinalen staat onder voorzitterschap van kardinaal Ottaviani, omdat die secretaris is van de congregatie van de geloofs leer, een restant van wat eens de inquisitie heette. Het zijn twaalf kardinalen met zeer uiteenlopende inzichten terwyl kardinaal Ottaviani zelf bekend staat als een uitgesproken tegen stander van iedere vorm van geboor tebeperking. Het schijnt dat in de de samenstel ling echter geheim is, ook kardinaal Suenens, aartsbisschop van Meche- len en Brussel, zitting heeft en die concilie uitdrukkelijk verklaarde dat het huwelyk wel degelijk nog andere doelstellingen heeft dan al leen maar de voorplanting. „HET WAS MEER DAN BEESTACHTIG" (Van onze Roermondse correspondent). Twee agenten van de Roermondse ge meente politie zyn zaterdagmiddag in één van de drukste winkelstra ten in Roermond slaags geraakt met twee Roermondse jongens. Eén van de agenten trapte daarby 21-jarige jongen zo hard in het ge zicht dat de jongen bewusteloos op de grond bleef liggen. Aanleiding tot het gevecht was het rumoerige gedrag van zyn vriend (20), in de platenbar in de radio- Pacifisme ■Voortdurend blykt uit uw politieke beschouwingen, dat U gevolg en zaak niet van elkaar kunt onder scheiden. Zo schreef U bij uw verde diging van de Amerikaanse Vietnam- politiek jj. zaterdag b.v.: „Had het brave, maar byziende pa cifisme de militaire kracht van heu Westen destyds niet ondermynd, dan was het mogelijk geweest tijdig tegen het nazi-gebroed op te treden". Weet U niet dat dit nazi-gebroed het gevolg is van een veel diepere oorzaak en wel: de financiële en mo rele steun (ook van de Nederlandse pers), die de Westerse landen aan Hitier heeft gegeven? Want had men zich consequent aan de uitspraken van de pacifisten gehouden door de overeenkomsten van Versailles 1919 na te leven, dan had het n; me geen kans gehad. Maar men ««.«x hen niet serieus; dit had tot gevolg, dat wy in de tweede wereldoorlog terecht kwamen. Daarom zou ik uw citaat willen veranderen in „Had het in machts politiek denkende westerse militairis me de overeenkomsten van Versailles nageleefd, dan had dit het nazi- gebroed niet tot gevolg gehad". U vergeet dat het pacifisme de oor zaken van oorlog, geweldloos wil be strijden. En als men hun theorieën verwerpt en men komt daardoor in conflict, dan vind ik het niet reëel de gevolgen van een militairis- tische politiek aan de houding van pacifisten toe te schrijven. W. Meyers, Mahlerstraat 7, Leiden. Vraag: als de overeenkomsten van Versailles nageleefd hadden moeten worden, hoe zou men dat dan hebben kunnen doen zonder de mogelijkheid een militaire vuist te maken? En daartegen verzette zich toch niet het in machtspolitiek denkende Wester se militarisme"maar wel de pa cifistische actie van het gebroken geweertje. (Red. L.D.). PALS PIUS EN DE NAZI'S De Vaticaanse autoriteiten hebben zaterdag 124 brieven gepubliceerd van de hand van (wylen) Paus Pius XII aan Duitse r.-k. bisschoppen tydens de tweede wereldoorlog. Het onderwerp is de nazi-vervolgingen en aanverwante zaken. Waarnemers menen, dat de publi- katie deel uitmaakt van de Vati- se verdediging van Pius XII te gen beschuldigingen, dat hy zich niet voldoende zou hebben gekeerd tegen de nazi-vervolging van de joden. t.v.-zaak van de heer G. Hees aan de Steenstraat in Roermond. „Ik wees de jongen de deur. Toen hij weigerde te gaan, heb ik de politie gebeld", zei zaterdag de eigenaar van die zaak. „Daarna is de jongen uit eigen beweging toch gegaan". De rest van deze zaak waarover in Roermond verontwaardiging is ontstaan speelde zich op straat af. De politie wilde de jongen meenemen naar het bureau, om daar proces verbaal op te maken wegens huis vredebreuk. Ook de vriend werd naar de politieauto gedirigeerd. Deze verzette zich daartegen, om dat hy niets met de zaak te maken wilde hebben. Met de wapenstok trachtten de agenten aan hun be vel kracht by te zetten. Eén van hen kreeg een klap in het gezicht en liep een gescheurde lip op. Op het moment dat de jongen zich bukte om de slagen met de gummi stok af te weren, trapte de agent hem met de laars in het gezicht. Twintig minuten lang lag hy be wusteloos op de stoep voor de win kel. Omdat er toen nog geen ambu lance was verschenen, werd hy in een politieauto gedragen en naar het bureau gebracht. De dokter heeft hem daar zaterdagavond tweemaal onderzocht en geen ern stige gevolgen geconstateerd. Tegen 12 uur is de jongen naar huis ge bracht. Zyn vriend, die door zfjn gedrag de rel op gang had gebracht en een glas bier te veel op had, is gisteren weer op vrije voeten ge steld. Omstanders, die de jongen in de tyd dat hij bewusteloos op de grond lag, hulp wilden verlenen, werden door de politie weggesnauwd. Eén van de ooggetuigen, de 46-jarige mej. G. van Binsbergen uit Roer mond, zei: „Het was meer dan beestachtig". Op Churehilllaan In de nacht van zaterdag op zon dag, omstreekt half één, is de 88- jarige voetganger, de heer A. Gerrit sen, wonende in het Bejaardencen trum „Rijn en Vliet", op de wegkrui* sing Churchilllaan/Telderskade aan gereden door een vrachtauto cn in de loop van de zondag aan zyn daarbü opgelopen verwondingen overleden. De voetganger stak deze wegkrui- sing over zonder gebruik te maken van het daar aangebracht zebrapad. De bestuurder van de vrachtauto, die de man zag oversteken, gaf een luid l claxonsignaal en remde krachtig, i waarby hy tevens naar links uitweek. i Vermoedelyk is de man in aanraking gekomen met de rechterspiegel van de auto en tegen de grond geslingerd De E.H.D. heeft de man, met een schedelbasisfractuur, naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht, waar hij in de loop van de zondagochtend is overleden.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 4