LEIDSCH DAGBLAD ANGST IN AMSTERDAM Absolute meerderheid voor r.k. Volkspartij Een op zes inwoners van Nieuw Delhi bestaat niet. Vrij zacht Speciale waakdiensten Postambtenaar tipte bende voor treinroof Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 7 MAART 1966 No. 31814 'krecteur: E. A. E. van Dlshoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 hoofdredacteur: J. Brouwei f 11,25 per kwartaal, 13,75 per maand, f0,88 per week, (by vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro do. 57055 Waanzinnige stichtte dit weekeinde kever twee brandenwaarbij een man en zijn zoontje de dood vonden Eén op de zes inwoners van de Indiase hoofdstad Nieuw Delhi be staat alleen in het ryk der verbeel ding, zo deelden functionarissen van het gemeentebestuur dit weekein de mee. Uit een recent onderzoek was gebleken dat in totaal dertig ton graan was verstrekt aan perso nen die in het geheel niet beston den of die zich voor een ander uit gaven. Het onderzoek, dat zich uitstrek te over ongeveer veertigduizend ge zinnen, bracht aan het licht dat sommige gezinnen wel twee of drie gefingeerde namen op hun bonkaar ten hadden staan. Andere kaarten waren gekocht van mensen d'ie uit de stad waren weggetrokken. De jacht op zwartehandelaren en ham steraars is nu verhevigd. De Indiase regering heeft giste ren het „Nationale Pront", dat de opstand in het gebied van de Mizo- stam in Assam leidt, buiten de wet gesteld. Mevrouw Gandhi, de India se premier, verklaarde op een pers conferentie in Calcutta dat zy, ln tegenstelling tot eerdere plannen, niet met de Mizo-leiders zal spre ken, voordat de orde en rust in het afgelegen gebied is hersteld. Naar verluidt hebben Indiase mi litairen die de opstand moeten neer slaan, de Mizo-leden die sinds en kele dagen de plaats Aijal beleger den, op de vlucht gedreven. Mevr. Ghandi verklaarde dat de regering zich er van bewust was, dat de Mizo's grieven hadden. Er was echter niet genoeg geld om dit ge bied en andere ten achter gebleven streken voldoende te helpen. Het was niet bekend, waarvandaan de opstandelingen hun automatische wapens hadden gekregen. In Krisjnanagar, 80 km van Cal cutta, hebben studentenbetogers za terdag twee politiemannen doodge slagen, verscheidene regeringsgebou wen in brand gestoken en talrijke winkels geplunderd. Drie spoorwa gons gingen eveneens in vlammen cp Vrijdag werd een student gedood bij schermutselingen met de politie. De studenten betogen reeds dagen tegen verordeningen aangaande de voedselvoorziening. Het KNMI in De Bilt verwacht var leden- tot morgenavond: Droog weer met vannacht en mor- enochtend mist of bewolking, mor- «n overdag opklaringen. Zwakke to o&tige wind draaiend naar zuidelijk» ichtingen. Weinig verandering Mnperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). 8 MAART Zon op: 7.11 uur; onder: 18.31 ui ^Maan op: 20.37 u.; onder:: 8.10 Hoogwater in Katwijk te 4.08 16.23 uur. Laagwater te 0.03 en 12.28 uur. N j Dit nummer bestaat uit 20 pagina's l i Eieren gegooid Huwelijk in vanaf Domtoren miniatuur (Van onze Amsterdamse correspondent) Een speciaal commando van de Amsterdamse centrale recherche heeft de facht geopend op een onbekende, gevaarlijke waanzinnige, die in de nacht fan zaterdag op zondag brand heeft gesticht in het oude huis Kloveniers burgwal 38. Opnieuw maakte hij slachtoffers. In een wanhopige poging het bran- lende huis te verlaten vond de 29-jarige Christiaan Pierie samen met zijn lijna 2-jaar oude zoontje Roland Iwan, dat hij in de armen hield geklemd, Je dood in de verstikkende rook en het laaiende vuur. h" 23 doden Gisteravond hebben in Zuid-Afri- a 23 personen de dood gevonden (j een ongeluk waarbij een bus in Mjn stortte, in de buurt van Cal- lnia; 22 inzittenden waren op slag ood. Twee kinderen, van 15 en 5 tvaüar, hebben het ongeluk overleefd, (uflle slachtoffers zijn kleurlingen. ^WEERBERICHT (Van onze Utrechtse correspondent) Lang niet alle beklimmers van de Utrechtse Domtoren zijn onschuldi ge toeristen. Dat bleek zaterdagmid dag om drie uur toen zeven Utrecht se jongeluid tijdens de rondleiding deze hoge uitkijkpost gebruikten om het publiek op het Domplein met eieren te bekogelen. De 15-jarige Woutertje Beek, kon dit allerminst waarderen. Haar kleren werden be smeurd met eierstruis. De politie heeft die jongens (variërend van 15 tct 19 jaar) ingerekend. Nadat er j op het hoofburau proces-verbaal was opgemaakt konden de knapen later door de ouders worden afgehaald. Ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Beatrix en Claus von Amsberg wordt een tentoonstelling ingericht in het Haagse expositie centrum, Noordeinde 176, getiteld: „Het vorstelijk huwelijk in minia tuur", vervaardigd door Madurodam. De tentoonstelling is voor het pu bliek geopend van 16 t/m. 27 maart. Nkroemah sprak voor de Guinese radio tot Ghana -fc De brandweer in actie tij- lens de brand aan de Klove niersburgwal. waarbij twee per sonen om het leven kwamen. Verkiezingen in Oostenrijk (Van onze Weense correspondent) Voor Oostenrijkse verhoudingen heeft de rooms-katholieke Volkspartij bij de gisteren gehouden algemene verkiezingen een opzienbarende overwinning behaald. Van de 165 zetels in het par lement legt zij nu beslag op 85 zetels en heeft daarmee de absolute meerderheid bereikt. Tot nu toe had zij 81 zetels. Daar tegenover heeft de Socialistische partij twee zetels verloren, van 76 naar 74. Ook de Vrijheidspartij verloor twee zetels en heeft er nu zes. Deze uitslag werd door niemand in Oostenrijk verwacht. Hy bete kent vooral een grote teleurstelling voor de socialisten, die hun gehele propaganda op een relatieve meer derheid hadden geconcentreerd. Na 20 jaar lang de tweede party te zijn geweest, wilden zij nu de sterkste party worden en daarmee ook het recht krijgen op het ambt van mi nister-president. Dit is hen ook nu weer niet gelukt. De winst van de roomskatholieke Volkspartij, bestaande uit twee zetels, ging dus ten koste van de socialis ten en van de vrijheidspartij. Het succes van de katholieken is positief toe te schrijven aan de jonge kie zers, voor wie het beeld van deze partij aantrekkelijker was dan dat van de socialisten. Hierbij speelde de persoon van enkele socialistische politici zeker 'n ongunstige rol. Daar toe behoren de minister van Justi tie, dr. Broda, en waarschijnlijk ook de voorzitter van de partij, dr. Pitter- mann, die de meerderheid van de Oostenrijkse bevolking zeker niet graag als minister-president had ge zien. Een verder nadeel voor de so cialisten was ook het feit dat zij zich niet met een duidelijke verkla ring van de communisten hebben gedistantieerd. Het verkiezingsparool van de Volkspartij heeft inderdaad ingeslagen, dat namelijk de socialis ten door hun samenwerking met de communisten het gevaar van 'n rood volksfront hebben versterkt en daar mee ook de bedreiging van een com munistische heerschappij mogelijk konden maken. Ook mag men niet vergeten dat de vroegere socialistische minister Olah een eigen party had opgericht en door zijn harde en persoonlijke aanvallen op zijn vroegere socialisti sche partyvrienden veel schade aan de socialistische party heeft toege bracht. Hy zelf heeft echter geen enkele zetel weten te behalen. Ook de communisten hebben geen successen behaald en bezetten op het ogenblik ook geen enkele zetel in het parlement. Men vraagt zich nu af of dr. Pittermann verder voorzitter van de socialistische partij zal blij ven en of deze party ook dr. Broda als minister van Justitie zal hand haven. Coalitie De grote overwinnaar in deze ver- kiezingsstryd is dr. Klaus als voor zitter van de Volkspartij. Hy blyft natuurlijk minister-president (kanselier). Duidelijk liet hy uitko men dat zyn party nu met veel meer recht een leidende rol voor zich zal opeisen. Hy liet er echter dadelyk op volgen dat zyn party ook nu weer een coalitie zal sluiten met de socia listen. ofschoon ze daarbij een an dere vorm van samenwerking zal na streven en vooral zal weten te voor komen dat de socialisten als coalitie partners niet, zoals vroeger, de moge lijkheid krygen om het werk van de regering te saboteren. Dr. Klaus voegde er nog aan toe dat deze overwinning van zyn party mede te danken is aan de jonge kie zers. BANKSTELLEN - SALONKASTEN EETHOEKEN SLAAPKAMERS, enz. Rapenburg 1B - Rijnsburg RUIME PARKEERGELEGENHEID. Het nieuwe bewind in Ghana heeft geprotesteerd by de „Organi. satie voor Afrikaanse eenheid" (OAE) tegen het feit, dat ex-presi dent Nkroemah via de Guinese radio tot het volk van Ghana had ge sproken. Via Radio-Conakry heeft Nkroemah gisteren n.I. een oproep tot de Ghanezen gericht „standvas tig te blijven in het verzet tegen het nieuwe bewind, ondanks intimi datie". De ex-president herhaalde zijn belofte, dat hij „spoedig naar Ghana zal terugkeren" en dat hij al het mogelijke zal doen om „de mis dadige opstand te verpletteren". Intussen hebben ook Opper-Volta en Tsjaad het nieuwe bewind in Ghana erkend, daarmee het voor beeld volgende van vele andere Afri kaanse staten. In Addis Abeba heeft de Organi satie voor Afrikaanse eenheid zater dag twee resoluties goedgekeurd. In zake Rhodesië werd een beroep op alle leden-staten gedaan het bewind van Smith niet te erkennen. Voorts wordt de regering in Londen uitge nodigd alle middelen wapenge weld niet uitgezonderd toe te passen om Smith ten val te brengen. Ten aanzien van de apartheid werd betreurd, dat er landen zyn, die hun handelsbetrekkingen met Zuid-Afri- ka hebben uitgebreid, met name Japan, West-Duitsland, Frankryk en Italië. Aan alle staten, die hun be trekkingen met Zuid-Afrika nog niet hebben verbroken, wordt gevraagd dit alsnog te doen. (£)ud teuivo Uit het Leidsch Dagblad van t 7 Maart 1866: Prof. E. Brunnet van Theatre Robert-Houdin te Parijs, is alhier aangekomen en zal in de Stads Gehoorzaal één grote soirée geven. Zijn 1 talenten op het gebied van 1 magie en spiritisme zijn bui- 1 tengewoon. 1 Te Glasgow heeft een kof- fiehuiszanger zich bij opbod in 't openbaar voor 4 maan- den verhuurd voor f4020. Tij- dens het bieden trakteerde i hij ruimschoots op champag- i ne. ij Zijn vrouw sprong dwars door de ramen van de eerste verdie- tfng en is met een gebroken neusbeen en andere verwondingen h het Binnengasthuis opgenomen. Drie andere gezinnen, die wis- en te ontkomen, zagen hun woningen geheel uitbranden. De brand heeft een angstpsychose gebracht onder de bevolking an dit oude deel van Amsterdam, waar precies veertien dagen ge lden op onverklaarbare wijze brand uitbrak in de Sint-Betaniën- warsstraat. Tussen beide branden in de huizen liggen hemels breed 50 meter van elkaar heeft op vijf verschillende plaatsen en geval van brandstichting voorgedaan. DEMONSTRATIE VOOR STADHUIS De politie heeft de zekerheid, dat It het werk is van een gevaariyke komaan. Honderden Amsterdam - ets zyn de afgelopen nacht niet iar bed geweest uit vrees het vol- jnde slachtoffer van de waanzin - fee te worden. Buurtbewoners, die feds ruim een week geleden een [akdienst organiseerden, hebben jnnacht met extra vrywilligers ge- (trouilleeró. Uit angst gedreven hebben ruim 0 bewoners gistermiddag gedemon teerd voor het Amsterdamse stad- S5. De yiings van huis gehaalde •etaris van de burgemeester, mr. J. an, heeft een deputatie van de jurt ontvangen, en de verzoeken om êun ter beveiliging van de wijk aan hoord. Geëist werd oen verbetering jn de in de nauwe straatjes nogal baarse straatverlichting en een nerpere politiebewaking. Mr. Nolen left via de brandweer de BB inge- bakeld, die in de loop van gister- Ond vangzeilen, ladders, touwen, |len en ander reddingsmaterieel iar dit stadsdeel heeft gebracht en f beschikking stelde van de bewa re. Desondanks probeerde de pyro- aan het gisteravond weer in een ind aan de Keizerstraat. Er was pe- oleum over de deurmat gegoten. Ei gen enkele afgebrande lucifers last. e poging mislukte, mede doordat de swoner een sterke olielucht rook en ng kyken. Vermeende dader Maar de avond tevoren had het ge- larlijke individu slachtoffers kun- »n maken. De twee vrijwillige achtwakers, die zaterdagnacht in de Ük tussen de Oudezijdsachterburg- al en de Kloveniersburgwal pa- ouilleerden, konden niet verhinde - m, dat de misdadige pyromaan on tzien binnendrong in het nauwe appenhuisje van het kleine pand Busongeluk in „,t Zuid-Afrika: aan de Kloveniersburgwal 38. Het is een smal, oud huis, dat in de kelder de tiener-boutique „A go go" huis vest, en op de begane grond ccn melk_ en kaaswinkel bergt. De eige naars van deze zaakjes wonen elders. Boven de melkwinkel zyn drie kleine woningen, die oorspronkelijk by het winkelhuis behoorden, doch van een eigen trappenhuis zyn voorzien, dat aan de rechtergevel Ls aangebouwd. De Ingang van de aangrenzende Boe- rensteeg is hierdoor tot circa een meter versmald. Om 4 minuten over 4 zaterdag nacht meldde een onbekende op het politie-alarmnummer vijfmaal 8 de brand,. Toen de politie vrijwel tege lijk met de brandweer arriveerde, hadden de twee wakers juist een man overmeesterd, die zich op wat vreem de wijze bij het brandende huis had opgehouden. Toegesnelde buren, die imeenden dat dit de brandstichter was, zouden de man hebben gelyncht als de politie hem niet snel had over genomen. Hy bleek een 29-jarige kelner, die voor nader onderzoek naar het politiebureau werd overgebracht. Korte tyd later meldde zich hier een eveneens 29-jarige kelner, die zei dat zyn vriend ten onrechte werd vast gehouden. Ook hy moest voor een verhoor op het bureau blyven. Beide mannen zyn in de loop van gister morgen op vrije voeten gesteld. Er rust geen enkele verdenking meer op hen. O Slot pag. 2 Ontslagen gevangene: Een ambtenaar van de veiligheids dienst van de Britse posterijen heeft een bende de nodige inlichtingen verstrekt die de grote treinroof in augustus 1963 mogelijk maakte. De betrokken ambtenaar zou byna VA miljoen gulden voor zyn inlich tingen hebben ontvangen. Dit is in Londen bekendgemaakt door de 44-jarige John Wheater in een interview in een Engels zondags blad. Wheater heeft twee jaar uit gezeten van de drie jaar gevangenis straf, waartoe hy was veroordeeld wegens belemmering van het justitië le onderzoek in deze zaak. Wheater was als notaris opgetreden j?y de ■Jc Prinses Beatrix en Claus von Amsberg in de Witte eet zaal" van het paleis Soestdijk. waar een grote schat aan huwe lijksgeschenken staat uitgestald. Zaterdagmiddag zijn daar weer vele cadeaus bijgekomen. Onder meer het nationale geschenk. In de avonduren dineerde de ko ninklijke familie met de regering in het Prinsenhof in Delft. Bij zonderheden daarover kan men aankoop van de boerdery Leathers- lade die de bende als hoofdkwartier heeft gebruikt. Van de 26 miljoen gulden die werden gestolen, worden er nog steeds twintig vermist. De postambtenaar had door mid del van een tussenpersoon een lid van de bende ervan op de hoogte ge steld dat grote sommen geld per trein werden vervoerd en dat deze gemak- kelyk konden worden buitgemaakt. Ook de tussenpersoon kreeg een gro te beloning. Een medegevangene ver telde Wheater dat het oorspronkely- ke plan geweest was de overval op het Eustonstation in Londen uit to voeren. De bende heeft enige tyd gadegeslagen wat er op dit station gebeurde als er een posttrein met geld binnenkwam. Wheater gelooft dat deze postbe ambte het slechte pad op ging en dat hy niet een spion was die door de bende opzettelyk in het postkantoor was neergezet. Deze onthulling zal tot verder po- litie-onderzoek lelden. De politie is overigens nog dagelyks met de grote treinroof bezig omdat er nog 15 man zoek zyn. Zy zal in de eerste plaats nagaan of de spion nog altyd by de veiligheidsdienst van de poster yen werkzaam is.

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1