Verkwikkend concert van Leidseli Toonknnstorkest Nieuw is de sigaret nieuw de zachte melange, nieuw het pakje... Hunter 25! Steek ze op zak, haal ze in huis: alle 25 tegelijk. Harmonie van Hazerswoude met bekoorlijke werkjes alles kan met CEtaÈüüP-^ Kuimteopera in Hamburg: nieuw werk van Blacker WJDAO 4 MAART 1960 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 9 III 111US@U1YI yyll@ L&Jc@Tlh(ll 2 De sopraan Leny Stevens-Ridder hof in Mozart altijd favoriet de tenor Cees Borger, aanvankelijk wat nasaal zingend maar later meer en meer op dreef komend en de technisch goed geschoolde bas Hans van der Leeuw, droegen er met de veredste „schwung" toe bij, d'it on schuldig gestemde bewonderens waardig gecomponeerde Mozartge- valletje, alle blijheid mee te geven, waar het om vraagt. Actie en mi miek pasten zich hierbij kostelijk aan. Het exact spelende orkestje zorgde tot in détail voor een pétil- lante begeleiding. Misschien kan deze alleszins ge slaagde uitvoering een voorbode zijn andere zangspelen eventueel in kostuum? of zelfs een opera- tje. De krachten zijn er: vocaal, zo wel als instrumentaal, evenals de di rigent, die ook op dit gebied bewe zen heeft, zulk een opgaaf volko men aan te kunnen. Wie weet dus. Op deze avond veel uitbundig ap plaus, met bloemen. Een con cert, dat onder deze nieuwe lei ding de beste perspectieven opent! H. Het druk bezochte invitatieconcert van het Toonkunstorkest, W" mor het eerst onder leiding van de nieuwe dirigent Henk Briër in ie Harteveltzaal van het museum ,,De Lakenhal" gegeven, is be- "^paald een verkwikkende aangelegenheid geworden. Zowel door de Frisse aanpak van de geestdriftige leider, het boeiende programma, Mils het blijmoedige en straf-gediciplineerde spel. Het was alsof met totaal vernieuwd élan bezield waren. Daarbij hadden wij het gevoel, alsof Henk Briër, wiens knappe directie voor een amateurorkest als dit geknipt is immers, zijn duidelijke intenties zijn voortdurend gemakkelijk te volgen en oefenen een stimule rende invloed uit deze uitvoering buiengewoon zorgvuldig had voorbereid. De gunstige gevolgen daarvan wa- van de inzet af merkbaar: in aaie klank en kleur, in precisie en icuratesse, welke constant aanwe- waren, ondanks de levendige, Ittige en soepele tempi, waarnaar (lijkbaar de voorkeur van die jonge bezielende dirigent uitgaan. De inzet was voorbehouden aan iet Concerto Grossb, op. 6 no 2, van ian&el, dat uitmuntte door een uphtig-vloeiende beweging in de snelle tempi, bij voortduring zonder aarzelen vastgehouden én een zan- jerig samenspel in de langzame. '..Het was een hele durf hierna met iet Vijfde Brandenburgse concert van Bach voor den dag te komen, een van de „Six concerts avec plu- Sieurs instruments", geschreven voor Christian Ludwig, Markgraaf van Brandenburg. Ook hierin zijn de mogelijkheden, die het concerto grosso-principe biedt, verrassend uit gebuit: solo- en tuttigroepen zyn contrastrijk tegenover elkaar ge steld. i In dit concert werden de solis tische partysn toevertrouwd aan de fluit (mej. Van Benthem Jutting, de viool (J. P. den Herder) en het kla vecimbel (H. P. Veldhuyzcn). Spe ciaal de laatste heeft door zyn vir tuoos spel cp zijn welklinkend in strument grote aandacht getrokken. Op briljant-kundige wijze vertolkte hij de veeleisende cadenz. Daar bij voegde zich de cellist Van Ham, wiens punctueel en muzikaal spel op De heer H. A. Sijthoff, directeur van het Financieele Dag blad, heeft gistermorgen een sculptuur van een krantenlezende man officieel overgedragen aan de gemeente Amsterdam. Het beeldje van de kunstenaar Pieter H. d'H&nt is een geschenk van het Fi nancieele Dagbladter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van deze krant, die in die eeuw altijd in Amsterdam gevestigd is ge weest. De Amsterdamse wethouder voor de kunstzaken, de heer W. Polak, nam het beeldje, dat geplaatst is op het Damrak, na- pxens de gemeente in ontvangst. Een zoon van de heer Sijthoff Onthulde daarna het werkstukdat men hierbij afgebeeld ziet Tijdens het concert in de La kenhal van het Toonkunstorkest poseerden voor onze fotograaf de dirigent en de solisten. V.l.n.r. Cees Borger (tenor), Leny Stevens-Ridderhof (so praan), Henk Briër (dirigent) en Flans van der Leeuw (bas). (Foto L.D./Holvast) een nieuw instrument, waarmee hij een gelukkige keus heeft gedaan, ederom tot het succes bijdroeg. Het luchtige tempo, in dia hoek- delen bewonderenswaardig strikt volgehouden, strekte het transparant spelende orkestje (zo ongeveer 25 le den) tot grote eer. Ook hier was nauwelijks een weifeling te bespem ren. Alle hulde voor de ernstige stu die, welke hieraan voor af ge? moet zijn. Allerplezierigst klonk ook „Musi- que pour faire plaisir" van Herman Strategier, kundig geinstrumenteerd iti eigen styl elegant en bevallig op klinkend zonder enige zwaarwich tigheid gecomponeerd, zo maar om iedereen een onbezorgd genoegen te doen. Na de pauze bleef dat genoegen onverflauwd voortduren tijdens de geestige uitvoering van Mozarts' op 12-jarige leeftijd geschreven zangspelletje „Bastien et Bastienne" 1760), waarbij men zich afvraagt hoe het mogelijk was, reeds op zo jeugdige leeftijd met een dergelijk werkje voor den dag te komen. Al leen een genie als Mozart kon dat! Het verhaaltje van de twee gelieven, die door de toverij van Colas weer tot elkaar gebracht worden, is te be kend, dan dat wij er verder op ir zullen gaan. kunst- Advertentie toie\öosOQ9p Ver. van Haagsche museumvrienden honderd jaar De Vereeniging van Haag sche Museumvrienden bestaat dit jaar een eeuw. Ter gelegen heid hiervan wordt van 5 april tot 28 mei in het Gemeentemu seum een expositie gehouden van de belangrijkste kunstwer ken, die door de vrienden wer den geschonken, en wordt op 21 mei een feestelijke museum dag georganiseerd. Het programma voor de mu seumdag vermeldt o.a, een kostuumshow, demonstraties op oude en hedendaagse muziekin strumenten, films over kunst, experimenteel toneel, expositie van levende Haagse kunstenaars en een dansfeest anno 1866. De Vereeniging van Haagsche Mu seumvrienden telt enkele duizenden leden. Ze werd opgericht op intiatief van baron van Zuylen van Neyevelt met de bedoeling een museum van moderne kunst in Den Haag te vor men. De vereeniging exposeerde de eerste jaren van haar bestaan aan vankelijk slechts schilderijen van le vende Haagse meesters, in een lokaal boven de „Teekenacademie aan de Boschkant". Later verhuisde de ver eniging naar de Korte Beestenmarkt, de Korte Vijverberg en Panorama Mesdag. In 1935 was het gemeente museum klaar en ging de collectie van de vereniging hierin op, waarna de vereeniging zich bezig hield met aankoop van stukken voor de ver zamelingen van het Gemeentemu seum, INDE GREEP^ VAN DE GRIEP? WITTE KRUIS poeders helpen u eruit! Rein Dool en Thom Geraedts in Cartouche Vanavond om acht uur vindt in Galerie Cartouche, Lange Brug 67, de opening plaats van een expositie van tekeningen, etsen, litho's en beelden van Rein Dool en Thom Ge raedts. De opening vindt plaats door Marjolein Briër met een eigen cho reografie op Stan Kenton's „This is my thean". De expositie blijft de hele maand geopend. Advertentie En natuurlijk blijft de Hunter King Size en de Hunter Filter ,,De Harmonie van Hazers woude", die een voortbestaan als fanfare leidt, bevolkte weer het podium van het Herv. Vereni gingsgebouw met Bosveld aan het hoofd. De erevoorzitter, dr. Broeksma, opende de avond met een toespraak, waarin hij onder meer gewag maakte van een flin ke tweede prijs in de afd. Uit muntendheid" op een concours in Hilligersberg en van de ge slaagde papier-actie, die f 2500 inbracht! Wat het programma vermeldde bleken zonder uitzondering bekoor lijke werkjes, meest van Engelse her komst: marsen van Mortimer en Al- ford, Tudor Days van Henry Geelh, John Peel, van Mortimer, een fanta- over een Engelse avond (naam loos). Of Phillips' Trumpet Fiësta ook van Engelsen bloede stamt, weten we niet. De mars van Alford, warmzingend uit de schalbekers gehaald, is in ons land ingeburgerd, een beetje op het oude Duitse type geënt. Tudor Days en John Peel zijn bijzonder aantrek kelijk. De melodie van het verrukke lijke volkslied over de figuur John Peel werd echt fraai geblazen en de bewerking lag ook mooi voor de in strumenten. De Tudors regeerden Engeland in de 15de eeuw, de gespeelde suites van een 18de eeuws barok-karakterHet thema van het eerste deel, vrijwel Advertentie handleiding in de winkel Clarkes Trumpet Time, zou wel een eeuw ouder kunnen zijn. We vertalen Tudor Days dan maar met .Roem rijke Vervlogen Dagen". In dit aar dige werk komt het erg aan op pre cisie in de vormbelijning en dat ver- stroefde wel eens in de delen 2 en 3, Overigens liep alles vlot genoeg en melodieus. Die Engelse Zomeravond zacht, week, rond en gloedvol gestemd over. gedragen is als fantasie op een in derdaad (19de eeuwse) Engelse hym ne (van Scholefield) gebouwd en op genomen in ons Gezang 281. De trom petten hadden er de leidende plaats in en dat de twee eerste trompettis ten, de heren Van Oeveren en Rijk aart, een door en door geoefend® speeltijd bezitten, bewezen zy als so- liërend duo in de melodische party van de nieuwe tij dse Trumpet Fiësta, waarin het orkest zich tot de rit mische functie beperkte. Naast een animerende Tango Mili taire van Kotschei rest ons nog d* Leichte Kavalerie van Suppé te ver melden, goed glanzend en muzikaal beheerst overgekomen, behoudens een aantal aansluitingen in zachte lig- ginge, waar de ademsteun bij som migen faalde De consciëntieus slaande Drum band van maitre Kees Raaphorst bracht de overgang naar de pauza met de broodnodige verloting, waarna het toneelstuk „Gesloten Ogen" van Niek Stam aan de orde kwam, op te voeren door „Ontspanning na In spanning" uit Zevenhuizen. „Incidenten bij een noodlanding" heet de nieuwste opera, die, in op dracht geschreven, onlangs bij de Hambnrgse Staatsopera in première ging. Componist Boris Blacker en librettist Heinz von Cramer noemen hun werk echter geen „opera", maar „een reportage voor elektro nica, instrumenten en zangers". Het bezit geen eigenlijke hande ling in de gebruikelijke zin des woords, veeleer speelt deze zich in het psychische bereik van de niet als mens, maar als typen geconci pieerde personen af: Een groep vliegtuigpassagiers wordt bij een noodlanding op een afgelegen eiland gered. Zij geraakt dan in de ban van een gigantisch elektronisch brein, dat door robotsde Num mersbediend wordt. Hun gebie der, de geheimzinnige „gastheer", deelt de reizigers mee, dat ze onder arrest staan. Deze aankondiging veroorzaakt bij hen angsttoestanden, dwang voorstellingen, hallucinaties, ja sommigen verliezen zelfs hun iden titeit. Zij zetten de „Nummers" er toe aan de machine te vernietigen: een psychische kortsluithandeling, want slechts de volledig onpartijdige machine zou hen misschien hebben kunnen redden. Boris Blocker's muziek - knap, transparantdroog van klank, die echter ook liet „expi-essivo,, ruimte geeft, schept een overtuigende een heid van de drie muzikale elemen tent elektronicaorkest, zangstem. Zo is „Incidenten bij een nood landing" het eerste werk voor het operatoneel, waarin de elektronica niet alleen voor de verdichting van het atmosferische, maar consequent als stijlvormend medium en uit drukkingsmiddel wordt gebruikt. De realisatie vereist een zeer gecom pliceerd technisch apparaat, waar over op het ogenblik alleen de Ham- brugse Staatsopera als enige opera ter xoereld beschikt. Daarmee zijn de grenzen binnen welke deze „niimteopera" kan worden uitge voerd zeer eng, maar toch mag men aannemen, dat ondanks dat van haar waardevolle impulsen voor de toekomst uitgaan. Hierbij een scène uit deze nieuwe opera van Blocker Kunstenaarsactie voor India In kunstenaarskringen in vrijwel het gehele land zijn ac ties begonnen om hulp aan India te verlenen. Deze activiteiten worden thans gebundeld tot een grote landelijke kunstenaarsac tie, die in het televisie-program ma „Galerij" van Hans Keiler woensdag 16 maart zal worden ingeleid. Door het hele land ver spreid staan 17 verkoopsten toonstellingen op het program ma. De opbrengst van de actie Is bestemd voor een, in overleg met de N.O.V.I.B. aan te wij zen, doel in India. Advertent!* HENXES DRY GIN Voor hen die onderscheid maken

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 9