de stad des levens WF SEINPOST ASPIRIN® VRIJDAG 4 MAART 1966 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 WYNAND FOCKINK oorspronkelijk verhaal van Joseph I. einander OUDE „Mooi zo; dat kan de staatskas nog wel dragen, neem ik aar.. Maar ziet ge, mijnheer de excellentie, hoe dit kleine monster zwelgt? Ge kunt hem boterhammetjes met bruine suiker voorzetten gries- meelpap; hij zal het versmaden, maar in elk gebruiksvoorwerp zet hij met genot de tanden en dat dan zonder de minste tafel manieren. Ge ziet, mijnheer de excellentie, dat beschavende hulp hier dringend gewenst is. Nu wat het door de staat beschikbaar te stellen bedrag betreft „Geloof hem niet, minister; hij jokt!" riep hier plotseling een heldere stem. Het was voor de beide confererenden zowel als voor de Grubbel een hele verrassing daar plotseling Panda naar binnen te zien kijken. hij verdwenen met het hoofd van de onbekende". „Waarom die onthoofderijedelachtbare?" Rechter Tie gaat zitten. „Ik moet wel aannemen"antwoordt hij langzaam, „dat de moordenaar tot elke prijs wilde verhinderen dat we de tatoeage op Seng-san's rug zou den zien, want daarop staat dat Seng-san en een persoon die Yang heet, in de tempel een hoop geld denken te verdienen"„Dat loijst op chantage!" roept Tsjiao Tai uit. „En aangezien de andere Yang heet, moet hij inderdaad de assistent van de schilder Lie Ko zijn!" Voor het wassen van Rechter Tie's handen, staat een teil met wa ter op de tafel. Rechter Tie kijkt naar de teil en zegt: ,JIaal de kleren, Tsjiao Tai, die je in de put hebt gevonden!" riep Bram. En hoe de anderen ook praatten, zij konden hem niet tot andere gedachten brengen. Toch ging ook Bram zélf twijfelen, toen hij eens de stal ging inspecteren, waar de zivarte stier was ondergebracht. Juist toen Bram binnenkwam, heerste er grote opwinding onder de bewakers, die naar alle kanten vluchten. ,J*ardon, kunt u mij ook zeggen, wat er aan de hand is?", vroeg Bram. Het was niet nodig, dat de ander antiooord gaf. Want de ivoeste stier dreunde met een gewéldige trap van de hoeven door een vuistdik houten schot, dat aan splinters vloog. De dolle stier was losgebroken! Zeesleepvaart Barvntsz Zn 2 nog ta Jaitalfon Clyda 2 nog ta Serla Elbe met «oksaal 2 op 163 m M Manilla luóson me» boorbak 2 op 133 m W Panartg lumber 2 ta Baiaylm ana Zee met dokdeel 2 op 140 l» lacob van Heemskerck met „8evei- GENEVER In de handige kneepfles De borrel die u „toelacht" Geniet met uw gasten van die tongstrelend zachte WF genever. Een rondje WF Daar is iedereen vierkant voor! Oude WF Genever 10.95 per hele liter I) Hij had talloze prentbriefkaarten gekocht van Parijs, Londen, Liver- jool, Amsterdam en Brussel, die hy >rachtig zou kunnen gebruiken als llustratiemateriaal bij zijn verha- en aan Elsie en Susan. Terwyl hy jp Engelse bodem de aankomst van iet vliegtuig uit Scandinavië af pachtte, dat hem naar huis terug brengen, stelde hij zich de ge- lichten en gestalten van zijn vrouw sn kind voer, zoals zij op het New- rorkse vliegveld naar hem zouden tit kijken. Helmann zou er natuur - jjlc ook zijn. Niet omdat hy zo'n jroot persoonlijk verlangen naar de migkerende reiziger zou hebben, loch omdat hij zijn nieuwgierigheid naar de zakelyke resultaten niet nou kunnen bedwingen tot het mo- nent, waarop Richardson zich op :ijn kantoor zou melden. Helmann vas een impulsieve man. Als werkge- rer niet ongeschikt, wanneer men ilthans op de hoogte was van zijn ïflbbelljkheden en zijn onmetelijke ital stokpaarden. George Richardson /as al jaic.u zijn assistent en had lich mee de kuren van de heer Hel- uann aardig vertrouwd gemaakt. Sen betrouwbare basis voor zijn sa- nenwerking met Helmann was het weeledige feit, dat Helmann prima cep maakte en George Richardson Ie verkoop daarvan vakkundig wist e leiden en te stimuleren. George dacht met grote voldoening ian de prachtige transactie die hy n Amsterdam tot stand had kun- ïen brengen Het had hem even noeite gekost, te wennen aan de mislacntige aarzelend lijkende ma- ïier van zakendoen der Hollanders, Ue altijd enigszins schichtig leken als iet op grote beslissingen aankwam. 4poch hij had later gemerkt, dat het jechts een uiterlijk kenmerk van Alen was. Zij bleken doortastende, 'oVlotte lieden zodra zy over de irempel van hun weloverwogen roorzichtigheid heen waren. Zijn succes in Amsterdam had ïem dubbel doen genieten van zijn litstapjes in de Nederlandse hoofd- itad, die voor hem ongedachte merk waardigheden verborg. De vriende- yke, intieme sfeer der stad had ïem geboeid en geïntrigeerd en hij lad er zich op een rustige, ontspan- ïen manier thuis gevoeld. Terwijl het vliegtuig zich in zyn •echte koer; legde en door het zware yolkendek tot normale vlieghoogte steeg zag hij weer het blinkende, water der grachten, om- soomri door de vooroverbuigende bo enen en de sierlijke oud-Hollandse Hoe is het ontstaan? Dit woord: KADAVER Het woord waarvan ter ver klaring van kadaver moet worden uitgegaan, is het La- - tijnse werkwoord cadaver: vallen. Eigenlijk betekent dus B cadaver, dat ook in het La tijn voorkomt: het gevallen (en dood ter aarde liggende) lichaam van mens of dier. De Duitsers kennen sinds de 19e Ieeuw de samenstelling: Kada- vergehorsam: blinde gehoor zaamheid waarbij de eigen persoonlijkheid wordt uitge schakeld. In tegenstelling tot vroeger wordt thans het woord kadaver nog slechts gebe zigd in enigzins minachtend gebruik voor: aas, kreng. Maar in een tekst van 1662 staat: Het gebalsemt cadaver was op een bed van staet voor yder te sein. Toen betekende kada ver dus gewoon lijk. langs het water geparkeerde auto's in de gracht mee te maken en hij herinnerde zich met een glimlach de gezellige voldoening der menigte op de brug en langs de wal. die het schouwspel van het omhooghysen van de onfortuinlijke drenkeling tot het einde toe in gemoedelijke ledig heid bleef gadeslaan. Het was alsof het drukke, koortsachtige leven van Amsterdam op dat moment plotse ling was stilgevallen in een intiem gezelschapsfeest. De prettige dagen waren voorbij en de neus van het toestel dat hem wegvoerde uit de Oude Wereld, richtte zich naar de ziedende, jachtende me tropool New York, waar hij binnen luttele uren weer volop in actie zou zijn. En bij de gedachte aan New York rezen de beelden van Elsie en Susan voor hem op. Doch tot zijn grote ontsteltenis overviel hem tege lijkertijd het onrustbarende gevoel, dat er iets ontzettends ging gebeu ren. „Drink je melk op, Susan", zei Elsie Richardson, terwijl zij de stekker van de broodrooster uit het stopcon tact trok. Er scheen een waterig zonnetje door de serreramen in de eetkamer, die vervuld was van de behaaglijke geur van vergezette kof fie en geroosterd brood. „Dat is m'n tweede beker al", zei Susan protesterend. „Paps vindt „Het kan me niet schelen wat paps vindt", viel haar moeder in de rede. „Twee bekers melk per dag is het minimum. Je weet trouwens, dat het voor je eigen bestwil is.-En melk is lekker", zy bedacht met enige spijt, dat het haar wel degelijk kon schelen wat paps vond en dat ze het eigenlijk iets anders had moeten uit drukken. „Eén lijn trekken tegenover het kind" was altijd hun principe geweest sinds Susan was geboren en ze hadden er nooit enige moeite mee gehad om het vol te houden. „Denk je dat paps iets. iets ge zelligs voor me meebrengt?" wilde Susan weten. De melk was intussen ongemerkt ingenomen. „Als je lief bent", zei Elsie, doch op hetzelfde moment besefte ze hoe onlogisch dat antwoord was. En Su san eveneens. „Hij hééft het allang gekocht, want hy zit al in het vliegtuig!" zei ze triomfantelijk. „Maar ik zal tóch wel lief zijn. Vertel je paps niets van dat lelijke briefje?" Ze was van haar stoel geklommen en sloeg haar magere arm om Elsie's hals. „Natuuilijk wel", zei Elsie met een glimlach. „Ik verzwijg nooit iets voor paps en dat moet jij ook niet doen. Vertel het hem zelf maar. En erbij dat je het nooit meer zult doen". Het. lelijke briefje, dacht Elsie, zou George machtig veel plezier bezor gen zodra Susan uit zijn gezichts kring was. De kleine meid had haar wrevel over een vermeend onrecht van de juffrouw op school uitgedrukt in een beschuldigend, oneerbiedig geformuleerd briefje dat bovendien vol taalfouten zat. Het epistel was op een of andere manier in handen van de juffrouw- in-kwestie gekomen, die het met honderd strafregels honoreerde. Susan trok haar rode jasje aan en hing met een zucht haar school tas met een riem over de schouder. (Wordt vervolgd) Advertenn* Hotel - Café - Restaurant NOORDWIJK AAN ZEE aan Kon. Wilhelmina Blv. met fraai uitzicht op zee. Restaurant - Specialiteiten: Tournedos Chasseur en Sole Colbert. Ruim parkeerterrein - Midget Golf Tel. 01719—2515 Fam. v. Beelen. KVP-raadslid loopt weg uit Utrechtse raad (Van onze Utrechtse correspondent) De heer N. Hooyboer (KVP) is gis termiddag ontdaan weggegaan uit de zitting van de Utrechtse gemeente raad. Hij deelde by het begin van do vergadering mee, dat hem uit de krant was gebleken, dat hy niet was geplaatst op de nieuwe lyst voor de raadsverkiezingen van 1 juni. Het raadslid zei, dat de KVP uiteraard het recht heeft bepaalde kandidaten aan te wijzen, maar het leek hem wel een goede gewoonte degenen die niet herkiesbaar werden gesteld daarvan op de hoogte te brengen, Aangezien dit niet was ge beurd meende hy voor zyn functie te moeten bedanken. Hy verzocht aan de voorzitter zyn ontslag als raadslid te aanvaarden en dankte burgemeester en raad voor het de afgelopen jaren in hem gesteld ver trouwen en voor de prettige samen werking. De voorzitter, burgemeester De Ranotz, deelde mee, dat een discus sie over deze aangelegenheid buiten de orde zou zyn en uiteraard op een andere plaats diende te gebeuren. Hierna verliet de heer Hooyboer zichtbaar ontdaan de vergadering, waarin hy niet meer zal terugke ren. PANDA EN DE GRUBBEL 68. Glazenwasser Zemeling dacht kennelijk dat Panda verstan delijk een beetje gestoord was, toen deze hem met nadruk mede deelde dat hij zo graag ladders beklommaar dat kon Panda niets schelen. „Mag ik even tegen deze op?" vroeg hij, terwijl hij een muntstuk van eigenaar liet verwisselen. „Heerlijk! Hoentjes maar!" Intussen was daar boven de conferentie op ministerieel niveau aanzienlijk gevorderd, niet in de laatste plaats doordat de Grubbel kirrend een versnapering nuttigde. „Een ambtelijk pennébakje, hoop ik?" vroeg Joris Goedbloed. RECHTER TIE EN HET SPOOK VAN DE TEMPEL 42. „Twee moorden, en een moordaanslag op jou, Tsjiao Tai! Dat lijkt me genoeg. We hébben met een gevaarlijke misdadiger te doen. Hij heeft Seng-san van achter neergestoken en zijn tweede slachtoffer op de een of andere wijze vermoord. We weten niet pre cies hoe, want diens hoofd is een bewijsstuk dat ons nog ontbreekt. Daarna heeft hij het hoofd van Seng-san en het lichaam van zijn tweede slachtoffer, gekleed in Seng-san's kleren, in de tempel laten liggen. De kleren van het tweede slachtoffer, tezamen met de bijl, heeft hij naar de oude put gébracht en daarin geworpen. Toen is DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN BRAMMETJE FOK 460. Tevergeefs probeerden de vrienden Bram van zijn plan af te brengen. Zelfs de baron raadde het hem af, hoezeer hij er ook naar verlangde om geld voor de achtervolging van Gorgel en Gal genaas te verdienen. „Waarde zeeman", zei hij plechtig. „Ik mag niet toestaan, dat u om mijnentwil die dolle stier gaat berijden. U hebt geen ervaring, u zou u licht kunnen bezeren" „Maar er is geld mee te verdienen, en dat hébben we nu nodig", Posities Nederlandse schepen daar staat BAYOl achter

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 21