LEIDSCH DAGBLAD Nkroemali zou president van Guinee zijn geworden Repetitie Westerkerk OPLETTEN GEBLAZEN alles (Auc/ ^Iteuwb Touré is afgetreden „voor het volk van Ghana en Afrika Nieuwe formateur wil drie partijen in de Belgische regering KLEINE EPIDEMIE VAN NEKKRAMP Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 4 MAART 1966 No. 31812 CLAUS IN J LEIDEN I De heer Claus von Amsberg M heeft gistermiddag vergezeld door mr. C. J. van Schelle E tijdens het borreluur een bezoek gebracht aan de Studenten- M sociëteit Minerva. Na het offi- g ciële bezoek van de heer Von Amsberg met de Koninklijke g familie aan Minerva tijdens het lustrum, hebben de leden van het Leidse Studenten Corps hem f§ thans op informele wijze kennis g laten maken met de Leidse sfeer g waarin zijn aanstaande echtge- note haar studententijd heeft g doorgebracht. Het bezoek heeft geduurd van 6 uur tot ongeveer p kwart over 7. Op de foto v.l.n.r. g mr. C. J. van Schelle, de heer p H. M. Vriesendorp, president van de Studentensociëteit Mi- g nerva, de heer Claus von Ams- g berg en de praeses-collegü, dv heer J. W. Heyman. (Foto L.D./Holvast) 1 Arbeidsters in wapenfabrieken blijven staken Ongeveer drieduizend arbeidsters bij de nationale Belgische wapenfa brieken in Herstal bij Maastricht hebben gisteren een nieuw bemidde lingsvoorstel van de regering ter be ëindiging van een al drie weken du rende staking van de hand gewezen. voor tuinliefhebbers, die het goed willen doen Geef borders en gazons de juiste behandeling en een goede voedings bodem; grote zak compost grote zak teelaarde grote zak stalmest Droge, gemalen KOEMEST i: 4.25 4.65 8,25 weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) Officier gedood door vliegtuig in scheervlucht Een laagvliegend vliegtuig heeft gis termiddag een dodelijk ongeval veroorzaakt. Het ongeluk gebeurde op de Texelhorst. Het slachtoffer was de 23-jarige ongehuwde luite nant ter zee-vlieger 3de klasse van de Koninklijke Marine reserve G. A. Visser, wonende in Epe. Na beëindiging van een sleepvlucht had de vlieger van een Harvard vliegtuig, in gebruik by de marine, zjjn manche afgeworpen op 't daar voor bestemde terrein. Een kleine grondtroep, onder leiding van lui tenant ter zee Visser, was ter plaatse aanwezig om de manche met kabel te bergen. Na de manche afgeworpen te hebben, maakte het vliegtuig een zeer lage scheervlucht over deze grondtroep. Deze onverantwoordelijke manoeu vre werd door de vlieger nog een maal herhaald, waarbij het toe stel zo laag overkwam, dat luite nant ter zee Visser dodelijk werd geraakt. De Harvard werd bestuurd door een 24-jarige sergeant-vlieger. Laatstgenoemde is met een shock opgenomen in de centrale zieken boeg in Den Helder. Advertentie J Uit het Leidsch Dagblad van l 5 Maart 1866: Er zijn thans te Parijs voor de dames bottines ver krijgbaar, waarvan de hak ken met goud of zilver ver sierd zijn; het paar kost 300 francs. Woensdag 7 dezer, des na- middags te 1 uur, zal de j hoogleraar A. Heynsius het t hem opgedragen professoraat f aan onze academie aanvaar- f den, met een redevoering in f de Nederlandsche taal. Directeur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Teleloon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Hoofdredacteur: J. Brouwei f 11,25 per kwartaal, f3,75 per maand, f0,88 per week, (bij vooruitbetaling) losse nummers i 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 De afgezette president van het Westafrikaanse land Ghana, Kwame Nkroemah, schijnt via een achterdeur te proberen zijn macht te herwinnen door gebruik te maken van een (in vergetel heid geraakte) overeenkomst van 1959 inzake een unie van Ghana en Guinee. Volgens de rondreizende ambassadeur van Guinee. Diallo, zou Nkroemah Sekou Touré opgevolgd zijn als president van Guinee en nu president te zijn van de geünieerde landen Guine en Ghana. In zijn eigen land heeft hij overigens niets meer te zeg gen, sinds de militairen daar een einde aan zijn dictatuur hebben gemaakt. Diallo verklaarde in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba, dat Sekou Touré het offer van zijn aftreden niet heeft ge bracht voor Nkroemah maar ,,voor het volk van Ghana en het volk van Afrika". Het gevolg is, dat de Guinese delegatie op de con ferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), die in Addis Abeba wordt gehouden, nu ook Ghana vertegenwoordigt. Velen verlaten de conferentie in Addis Abeba Diallo beweerde, dat de nieuwe Ghanese regering „een speelbal van de imperialisten" is. Guinee zal geen OAE-conferentie bijwonen, waarop ook vertegenwoordigers van het nieu we Ghanese bewind tegenwoordig zjjn. Het toelaten van speelballen der imperialisten", aldus Diallo, „tot de OAE-conferentie zou betekenen, dat de Afrikaanse staten bereid zijn te schipperen met de Afrikaanse een heid". Wat de unie-overeenkomst van 1959 betreft: deze werd destijds ge zien als het begin van een groep van Westafrikaanse staten. Als gevolg van taalkundige, culturele en andere meningsverschillen is de grote unie nooit van de grond gekomen en de banden tussen Ghana en Guinee ge raakten in vergetelheid. Mali sloot zich in 1961 bij de unie aan, maar trok zich later terug. Intussen blijkt de conferentie van de OAE <"36 leden) in Addis Abeba geen succes: nadat Mali, Guinea, Tanzania en Egypte zich reeds had den teruggetrokken van de conferen tie hebben ook Algerije en Somalië de conferentie verlaten. Algerije heeft zich teruggetrokken omdat dit land het niet eens is met de besluiten, welke gisteren zijn genomen met be trekking tot Rhodesië. Somalië heeft zich teruggetrokken uit solidariteit met de afgezette Ghanese president Nkroemah. Verwacht wordt, dat de conferentie een abrupt einde zal ne men. Vanochtend vroeg heeft de po litieke commissie van de conferentie in Addis Abeba met enige wijzigingen een ontwerpresolutie inzake Rhodesië aanvaard, die Tunesië en zeventien andere landen hadden ingediend. De resolutie betreft maatregelen om een einde te maken aan het blanke be wind onder premier Smith. Het voor stel wordt zaterdag in plenaire zit ting behandeld. De secretaris-generaal van OAE, Mohammed Sahnoen, wilde niets zeg gen over de amendementen en de stemverhoudingen. Hij volstond met de mededeling dat enkele landen zich tegen het voorstel hadden verzet en „ILLEGALEN" IN DJAKARTA De militaire commandant v Djakarta, brigade-generaal Amir Machmoed heeft vandaag medege deeld dat zich in Djakarta illegaal bewapende groepen bevinden, die zjjn opgericht door deelnemers aan de mislukte staatsgreep van vorig jaar. Hy gaf het leger bevel deze groepen te vernietigen. WEERBERICHT OPKLARINGEN Het KNMI in De Bilt verwacht van heden- tot morgenavond: opklarin gen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige noordweste lijke wind. Iets koudere nacht, mor gen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. (Opgemaakt om 11,15 uur) 5 MAART Zon op: 07.18 uur; onder: 18.26 i Maan op: 16.03 uur; onder: 07.09 i Hoogwater in Katwijk te 01.45 14.08 uur; laagwater te 09.50 en 22.23 uur. Dit nummer bestaat uit 22 pagina's andere zich van stemming hadden onthouden. Het ontwerp van Tunesië en zeventien andere landen werd in gediend, nadat een Algerijns voorstel was verworpen. In dit voorstel werd er voor gepleit zo spoedig mogelijk in Rhodesië een gewapende aotie te beginnen. Sommige landen vinden het voorstel van Tunesië te slap, ter wijl andere staten juist een zwakkere tekst zouden wensen. Dallio's verklaring in Addis Abeba, dat president Sekou Touré vrijwillig afstand gedaan heeft ten gunste van de afgezette president van Ghana, Nkroemali, is door autoriteiten in Washington met scepsis ontvangen, en met ironische vermaak door de Ghanese diplomaten in de Ameri kaanse hoofdstad. Het ministerie van Buitenlandse Zaken had niet onmiddellijk com mentaar, daar het nog geen officiële bevestiging heeft van Diallo's ver klaring in de Ethiopische hoofdstad. Het commentaar van Ghanese di plomaten varieerde van „wat grap pig" tot „bluf". Een diplomaat zei, dat dit niet ernstig genomen kan worden. Er bestaat enige twyfel on der Amerikaanse deskundigen en Afrikaanse diplomaten over het be richt en men zegt dat het mogelijk is dat Diallo niet wist waarover hij sprak. Taxichauffeurs hebben gisteren in Accra gedemonstreerd om hun steun te betuigen aan het bewind van lui tenant-generaal Ankrah. Ze reden in konvooi door de Ghanese hoofdstad met hun met palmtakken en stukken witte textiel versierde taxi's. Wit is (Van onze Brusselse correspondent) De nieuwe Belgische kabinetsfor mateur, Van den Boeynants, wel snel te werk gaan bij zjjn pogingen een nieuwe regering te vormen. Na drie en een halve week kabinetscrisis met twee niet geslaagde pogingen (een van de socialist Van Acker en een van de katholiek Segers) heeft hij gistermiddag aan Koning Bou- dewijn medegedeeld dat hij de op dracht aanvaardde. Ik heb ja geantwoord, zei hij, om dat ik vanoordeel ben dat in dit leven onderbepaalde omstandighe den persoonlijk of partybelang moet worden achtergesteld bij het landsbelang. Vanavond zou de 46-jarige voorzitter van de C.V.P. een ontwerp voor een regeringspro gramma voorleggen aan de beide an dere grote partjjen, de socialistische B.S.P. en de liberale P.V.V. hij ver wacht binnen drie dagen antwoord en als het mogelijk is zal hij dan een driepartjjenkabinet samenstellen. Het programma zal, zo heeft hij verklaard links noch rechts zjjn, maar een programma van nationaal belang. Met drie punten wil de nieuwe for mateur rekening houden: de koopkracht vooral van, zoals hij het noemde, de kleine man, zoals ar beider, landarbeider, gepensioneerde en kleine boer (die met zijn allen in België 150 miljard franken op de spaarbank hebben staan) moet op hetzelfde peil gehandhaafd blijven; werk voor iedereen moet zjjn ge waarborgd de politiek van hoge lonen moet worden voortgezet. Dit betekent volgens de heer Van den Boeynants, dat de politiek van economische expansie moet worden aangehouden en dat de regering zal moeten bezuinigen. Waar reeds gisteren namens de B.S.P. werd verklaard, dat het hou den van nieuwe verkiezingen de laat ste maatregel was waartoe zou moe ten worden overgegaan om tot kabi netsformatie te komen, denkt men in Brussel, dat de socialisten waar schijnlijk niet geheel afwijzend staan tegenover een drie-partijenregering. Verband met influenza? Generale op 9 maart (Van onze A'damse correspondent) In de Amsterdamse Westerkerk is gistermiddag de eerste repetitie ge houden van de trouwplechtigheid, die daar op de 10de maart zal plaats hebben. De stoelen staan inmiddels keu rig gerangschikt en de fraise bekle ding van de Ridderzaal-zetels blijkt uitstekend te kleuren bij het groene tapijt, dat de Rijksgebouwendienst voor deze gelegenheid in grote op pervlakten heeft aangeschaft. De kronen, fonkelend gepoetst en voor zien van nieuwe elektrische kaarsen zijn weliswaar zeer decoratief doch zij leveren slechts een zeer gering aandeel tot de totale lichtsterkte. Honderden armaturen, op grote rekken gemonteerd, hangen gereed om in het bijzonder het „koninklij ke" vak en het oude orgel toerei kend te illumineren. Keurige hal Onder de toren is een keurige hal getimmerd, met veel spiegels en hoewel er gisteren nog een vierhon derd meter microfoonkabel te wei nig was, lijkt het erop dat de om vangrijke voorzieningen in het oude kerkgebouw bijtijds gereed zijn. Op het balkon zijn trapsgewijze hokjes voor de radio-commentatoren getim merd, er staat een grote regeltafel en het is te verwachten, dat de op uitdrukkelijke wens van de bruid niet verrijdbare camera's zper vol ledige beelden van de plechtigheid zullen kunnen verschaffen. Buiten de kerk werd in ijltempo uit steigerbuizen en gegolfd plastic een afdak gebouwd, dat het de gas- ■Jï De gasten" gaan de zij ingang van de kerk binnen voor de eerste repetitie. Indringen De repetitie van gisteren had nog weinig om het lijf. Zij was althans niet te vergelijken met de generale repetitie, waarvoor de hele woens dag 9 maart is uitgetrokken. Toch wilde enige journalisten binnendrin gen. Omdat er echter „geen publiciteit" was bevolen, werd alle gasten en stand-ins, inclusief de grootmeester van Hare Majesteit de Koningin ver zocht de kerk weer te verlaten voor een nadere controle. Met op merkelijk succes: er bleken twee journalisten duidelijk zichtbaar op een bank te zitten, waar zij pas op 10 maart worden verwacht gen over de toeneming van het i tal nekkrampgevallen in de laatste maanden, maar houdt de situatie wel zeer nauwlettend in het oog. Speciale maatregelen worden op dit moment nog niet nodig geacht. Er wordt niettemin toegegeven, dat er sprake is van een kleine epidemie. De wachting bestaat echter dat deze epi demie thans haar hoogtepunt onge veer bereikt heeft. De ongeveer 45 gevallen van jaar tot nu toe, geven volgens de hoofdinspectie geen reden tot grote ongerustheid. Het aantal ligt echter wel aanzienlijk hoger dan in de e te maanden van 1965. De laatste jaren doen zich gemid deld 100 tot 200 gevallen van i kramp voor. Naar men mag aai men worden alle gevallen bekend. Nekkramp is namelijk een besmet telijke ziekte, waarvoor meldings plicht van de artsen aan de inspec tie geldt. Het is een normaal verschijnsel dat verhoudingsgewijs de eerste m£ den van het jaar de meeste nek krampgevallen opleveren. Trouwens, ook talrijke andere ziekten komen in deze maanden veelvuldiger voor dan in de rest van het jaar. Artsen wij ten dit over het algemeen aan verminderd weerstandsvermogen de herfst en de winter. Er wordt, aldus dr. Bijkerk, i geopperd, dat er een samenhang 5 bestaan tussen de golf van nek krampgevallen en de zogenaamde b- influenza, die op het ogenblik alom heerst. Wetenschappelijk kan deze samenhang echter niet aangetoond worden. Evenmin is er een afdoende verklaring voor het feit, dat zoveel nekkrampgevallen zich voordoen i der militairen. Aangenomen wordt, dat het dicht op elkaar leven in ka zernes, de andere voeding, het leven onder een bepaalde psychische druk en een voor veldlopen enzovoort o voldoende lichamelijke conditie, wel iets mee te maken hebben. Er blijkt in Nederland geen gebied of stad te zijn, waar nekkramp op merkelijk veelvuldiger geconstateerd wordt dan elders. De meldingen ko men uit het gehele land. Voor de oorlog lag het dodencijfer van nekkramppatiënten op 50 pro cent. Dit percentage is dankzij de moderne geneesmiddelen gedaald tot ongeveer 10. MEUBELSHOW INTRODUCTIE EN ADVIES zonder enige verplichting. Wij introduceren U bij de aller beste Nederlandse en buiten landse meubelfabrieken o.a. Pastoe - Kempkes - Artifort - Fristo. Zowel voor moderne als klas sieke interieuropbouw. BULTHUIS M BOTERMARKT 23 mmam

Leidsch Dagblad | 1966 | | pagina 1